BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is opgeroepen tegen 31 Mei om half negen 's avonds. Bij Kon. besluit is mr. J. S. baron van Harinxma tboe Slooten, met ingang van 1 Juni 1898, benoemd tot burgemeester der gemeente 's Gra- venliage, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van de ge meente Leeuwarden. De Amsterd. Correspondent van het Utr. D'agbl." schrijft Van tijd tot tijd wil men zeker wel eens hooren hoe het hier met de voorbereiding voor de Kroning staat. Ditmaal dus weer enkele snippers. Op den Dam naast Hajenius zijn ramen voor de Kroningsweek verhuurd (aan den heer Lehman, consul van Griekenland)'-voor f2000. De verdieping boven de zalen der Groote Club is aan een combinatie particulieren verhuurd voor f2000. En eindelijk is van regeeringswege voor de vertegenwoordigers van de Soesoe hoenan van Solo, den Sultan van Siak en de Koetei'sche prinsen gehuurd het gebouwNeen dat mag ik nog niet zeggen. Het fiat van den minister van koloniën wordt trouwens nog gewacht. De huurprijs bedraagt f18000, waarbij nog f12000 voor meubileering zal komen. Daar gaat al een aardig brok weg van het crediet van f100000! De Staatspoorweg-maatschappij /al gedurende de maanden Juli, Augus tus en September, evenals verleden jaar, weer vacantiekaarten uitgeven. Sinds eenigen tijd worden in het Geestmer-Ambacht (N.-H.) pre mies gesteld op het vangen van rat ten. In de banne Oudkarspel werden tot lieden gevangen 1683, te Noord- Scharwoude ongeveer 2000, te Zuid- Scharwoude 2379, te Broek-op-Lan- gendijk bijna 3000, en te St.-Pancras 1200 stuks, zoodat in den tijd van vier wéken 10,000 ratten zijn gedood. De schade, welke deze dieren ver oorzaken, bestaat voornamelijk in het uit den grond halen en wegsleepen van de pas gezette koolplanten. Dui zenden bij duizenden planten gingen daardoor* verloren, en de boeren hadden bovendien handen vol werk met herplanten. De Langendijker Landbouw- en IlundelsVéreeniging heeft al/.oo wel voldoening van hare bemoeiingen in deze.' De Bakkersbonds-Ct. meldt: Dezer dagen las men in sommige bladen, dat de minister van oorlog in de militaire bakkerijen nachtdienst zou invoeren. Wij kunnen dit bericht beslist tegenspreken; de nachtarbeid wordt niet ingevoerd. De minister is zelfs bezig, als beslist tegenstander van nachtarbeid, het weinige nacht werk dat bestaat, weg te nemen, bovendien de werkuren te verminde ren en het loon te verbeteren. Op het zendingsfeest, 't welk den Tweeden Pinksterdag te Zwolle zal worden gehouden, zullen als spre kers optreden de hh.J. Vermeer Az., A. de Haan, A. Alers en J. Hessels, predikanten aldaar, ds. C. van Paas- sen van Meppel, ds. A. H. Roose van Rotterdam en de heer Van Osch, zendeling onder Israel te Amsterdam, terwijl het muziekkorps van Gebr. Jakobs, den zang zal begeleiden. De Arnh. Ct. meldt: Vrijdagavond was het noodweer boven en in onze stad. Verscheidene onweersbuien werden met groote kracht ontladen het bliksemlicht zag men aan alle hemelstreken door de geelgrijze lucht schieten heftige sla gen wisselden het vreemd rommelen van den donder af. voeten te maken, maar liij werd ge- grepen en met zijn eigene sjerp gewurgd. "Zijn er nog meer hier in de buurt vroeg Stefanitza. De stervende man schudde alleen met het hoofd. Of hij verstond hem niet, of hij wilde hun niet antwoor den. Helena, met een gelaat zoo bleek als den dood, leunde tegen een rots, want nu het gevaar voorbij was, had den hare krachten haar begeven. Stefanitza trachtte de twee lijken weg te slepen, maar hij had vergeten hoe zwak hij was, en hij zag zich genoodzaakt op den grond te gaan zitten, terwijl Helena wat water voor hem haalde, om daarmede zijne droge lippen te bevochtigen. (Wordt vervolgt.) In een weide aan de overzijde van den Rijn werd een koe door den bliksem gedood; nadere onheilen van dien aard vernamen we niet. Erger schade hebben de geweldige regenstroomen aangericht. De riolen konden onmogelijk die stortvloeien verstuwen, waarbij nog kwam, dat hier en daar aan de riolen gparbeid wordt en er van 't werken dier afvoer kanalen heelemaal geen sprake was. Vele straten en pleinen stonden blank. In enkele straten zag men niets meer van de trottoirsze waren aan grachten gelijk, zooals o. a de Koningstraat en de Beekstraat, het lage gedeelte der Spijkerstraat, de Kleine Oord, de Groote Markt, enz. Men behoeft niet te vragen, hoeveel kelders en sousterrains zijn onderge- loopen. Tot laat in den nacht was men op verscheiden plaatsen aan 't pompen; ja zelfs zagen we heden ochtend in de Koningstraaat de stoom pomp der gemeentereiniging nog in dienst. Bij al die narigheid want die was er hier en daar. waar bedden goed en vloerkleeden bedorven wer den van mensehen, die niet uit weelde in een sousterrain huizen, en waar in kelders en keukens eetwaren en voorraden goederen onbruikbaar zijn geworden bij al die narigheid ook wel lachwekkende tooneeltjes, als de bewoners tot aan de knieën door het water moesten, om te redden wat te redden viel, of, zooals in de Koning straat, waar meisjes die in de stroo- hulzenfabrielc werkten op een kar in veiligheid zouden gebracht worden. Die kar wipte »bij ongeluk", wat ten gevolge had, dat de omwonenden een waterballet te zien kregen. Of, als dames, die hadden staan schuilen in een portiek, het ten slotte toch te eng kregen en dan maar moedig de rokken bij elkaar pakten en aan 't waden togen straat in straat uit. naar huis. Provinciale Staten van Utrecht. De Staten van Utrecht kwamen gisterenochtend in buitengewone zit ting bijeen, ter beslissing op het van Gedep. Staten ingekomen concept besluit tot het aangaan eener gefil- leening groot f 340,000 a 3'/j pCt. voor den bouw van een tweede ge neeskundig gesticht voor krankzinni gen binnen de grenzen der provincie doch buiten de gemeente Utrecht. Dit voorstel werd gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren S. J. van Geuns, Bosch van Drakensteijn, Baron van Boetzelaar, J. Bos en Berger van Hengst. De Staten zijn gescheiden tot 7 Juni a.s. als wanneer dit voorstel in be handeling komt. Bij de den 11 Mei ten ovorstaan van den notaris D. H. Senator ge houden trekking der premie-bewijzen, door de uitgevers van »De Bazar" ten geschenke aangeboden aan de abonnees op dat mode-weekblad, no. 132-4 van den loopenden jaargang, zijn de prijzen gevallen op de num mers 7785 en 7874. Elk der winners (dames Fuhrmann, Laat 93, Alkmaar, en mevrouw C v. d. Muijsenbergh, te Tilburg) ontving een Singer-naairna- chine, vibrating-shutlie, no. 3. (Ge wone inkoopsprijs f57.50.) Voor de inteekenaressen op no. 2536 van dezen jaargang zijn weder 2 Singer- naaimachinen bestemd. De inteeke naressen zullen het premie-bewijs ont vanger, bij »De Bazar" no. 32, ter wijl de trekking zal plaats hebben in Augustus aanstaande. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Woensdag, 18 Mei maakten de jongens der hoogste klassen der school in de Beekstraat de beloofde tocht naar Amsterdam en Zaterdag deden dat de meisjes. Beide malen ging bij liet vertrek een groot gejuich op; onder woolijk zingen werd de reis voortgezet en onder weg zoo veel mogelijk waargenomen, wat te zien was. In Amsterdam aangekomen werden de hoofdstraten doorgewandeld, een blik geslagen op het Koninklijk Paleis, het nieuwe postkantoor enz., om na het gebruik van melk en krenten brood de reis voort te zetten naar Artis. Hier gingen de oogeri wijd open voor al hel nieuwe en vreemde. Dat de apen, de kunstenmakende olifant, die op de vraag van den op passer: »ben je wel eens stout?" zijn kop schudde, en de jonge tijgertjes bijzonder in den smaak vielen is te begrijpen. Maar ook de andere diei en werden met aandacht bekeken en het aquarium lokte kreten van bewonde ring uit. Ook in Artis werd nu en dan eens gerust en den inwendigen inensch versterkt. Omstreeks 3 uur weidde tocht stadwaarts voortgezet orn na het Paleis voor Volksvlijt en de galerij bezichtigd te hebben aan te landen in de volksgaarkeuken, waar een goed middagmaal verstrekt werd. Van hier uit werd door de jongens te voet de reis voortgezet om aan de Buitenkant schepen enz. in oogen- schouw te nemen om daarna aan de overzijde van het Y, onder 't. genot van schommel, wip en andere speel- werktuigen, een poosje door te bren gen. Den meisjes, die meer vermoeid waren werd gelegenheid gegeven een tochtje per tram door de stad te maken, waarna ook met hen het tolhuis bezocht werd. Voor 't vertrek van hier werd nog een glas melk niet krentebroodjcs gebruikt. Ruim half 9 werd de tocht weer huiswaarts ondernomen en waren er enkeion, die door vermoeienis over mand in slaap vielen, anderen daar entegen waren zelfs met zingen niet tevreden, zij moesten in den wagen nog wat dansen en springen. Tegen 10 uur stoomde de trein onder luid gezang en hoera geroep het station te Amersfoort binnen, waar de ouders de kinderen stonden op te wachten. Er zal heel wat te vertellen geweest zijn thuis en nog wel een poosje ge duurd hebben eer do slaapplaats op gezocht werd. Den volgenden dag hadden de kinderen gelegenheid goed uit te rusten en nog eens te spreken over den gelukkigen dag, die zooals een jongen zeide: nooit vergelen zou worden al werd hij 100 jaar. Bij dej.l.ZoiidagopdeUtreeht.sehe Wielerbaan gehouden internationale wedstiijden werd in de beide races voor Amateurs na een vinnigen kamp de le en 2e prijs behaald door onzen stadgenoot de lieer Jellinghaus. Het verven van kazernegobou- weri en meubelen te Utrecht en in de Legerplaats bij Zeist (raming f3400) is door den Minister van Oorlog toe gewezen aan den architect M. 11. Eijsvogel voor f3113; die van wer ken, gebouwen en meubelen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie (ra ming f1850) aan onzen stadgenoot N. van Hof voor f1782. D. J. B. te Amersfoort, beklaagd van diefstal van een bos touw in den winkel en ten iiadeele van T. Omver- kerk, aldaar op 25 Maart gepleegd, werd door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. Voor het toelatingsexamen aan de Hoogere Burgerschool alhier, op 2 Juli a. s. en volgende dagen te houden, zijn 54 candidaten ingeschre ven, en we! 42 voor de eerste klasse terwijl in die klasse vermoedelijk niet meer dan een twintigtal plaatseri be schikbaar zijn. De openbare vergadering, uit geschreven door de kiesvereeniging «Eendracht», gisterenavond in de concertzaal van »De Arendgehou den, was Hink bezocht. In een gloed- en zielvolle voordracht schetste de heer Rovers, inspecteur van het bureau sVéritasd te Amsterdam, aan den hand der geschiedenis, waarom het nuttig en noodig is voor een volk als het onze, dat persoonlijke dienstplicht wordt ingevoerd. Ofschoon op enkele punten het niet rnet spreker eens brengen wij hern gaarne onze hulde voor de van diepe studie getuigende wijze waarop het onderwerp door hem werd behandeld. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Akkerman en Ds. Hooykaas, waarna met algemeerie stemmen eene motie werd aangenomen, waarbij onze volks vertegenwoordiging dringend wordt nitgenoodigd tot het spoedige invoe ren van persoonlijke dienstplicht. Toen Maandagavond de trein van Amsterdam naar Amersfoort leeds vertrok, kwam nog een heer aanloopen, die eenige brieven in de bus van het postrijtnig wilde werpen. Ongelukkig struikkelde hij, zoodat hij tusschen den trein en het perron viel Dit werd opgemerkt door eenige reizigers, die aan de noodrem trokken en zoo den trein tot stilstand brachten Het bleek nu, dat de gevallene alleen eenige verwondingen aan het gezicht had bekomen. j.l. Maandagavond is de 18-jarige molenaarsknecht J. de Vries bij het baden in de beek verdronken. Zijn lijk werd den volgenden ochtend ter hoogte van Meintjes bleek opge- vischt. Wanneer zal eindelijk eens door het oprichten eener volksbadplaats aan het voorkomen van dergelijke ongelukken paal en perk worden ge steld. De heer II. Harmsen, onderchef aan het Centraal station alhier, is benoemd tot stationchef te Elburg- Oldebroek. Naar wij vernemen is door de R. Kath. Kiesvereeniging alhier can- didaat voor de Provinciale Staten de heer C. T. van Beek, terwijl den Katholieken uit de omliggende ge meenten de heer Hartman uit Soest wordt aanbevolen. Woensdag 15 Juni aanst. zal een groot Zangersfeest gehouden wor den op het landgoed aVoordaan" nabij Utrecht. Ongeveer 2300 zangers en zangeressen zullen daaraan deel nemen. Toen eenige jaren geleden op het zelfde buiten eene uitvoering gegeven werd door den Rond van Christelijke Zangvereenigingen, werd genoemd landgoed door een groot aantal per sonen van heinde en verre bezocht en werd 't door de ruimte, welke het voor een dergelijk feest biedt en door de schoone ligging, zeer geroemd. Ongetwijfeld zullen velen, ook uit onze gemeente, die toendertijd het Zangersfeest bijwoonden, zich aange trokken gevoelen om ook nu zich op genoemden dag naar Voordaan" te begeven. HH. MM. de Koninginnen wor den 3 Juni a s. op »Soostdijk" verwacht. Te Bunschoten doet zich onder het vee een geval van mond- en klauwzeer voor. De oorlog en de mode in Amerika. In de werkplaatsen van juweliers, fabrikanten in byouterie-artikelen en kleermakers, aldus wordt uit Ne w-York geschreven, overal wordt met koorts- achtigen ijver gewerkt om aan de luxe- en modeartikelen een met be trekking op den oorlog actueel ka rakter te geven. Een geheele serie van de meest verschillende luxe- en toiletartikelen, min of meer met den oorlog in ver band staande, zijn reeds vervaardigd en bij duizenden en duizenden ver kocht. Men kan koopen broches en armbanden, breloques en dasspelden waarop de portretten van Amerikaan- sche helden, miniatuurkanonnen of geweren en allerlei andere zaken op den oorlog betrekking hebbende. Zelfs sierlijke in metaal of ivoor uitgevoerde modellen der Maine worden door vaderlandslievende schoonen met voor liefde als gespen voor capes en man tels en voor gordels gedragen. De rijken laten zich dergelijke sieraden vervaardigen uit gedegen goud en met kostbare steenen bezetten, de minder gegoeden uit zilver of alumi nium. Men berekent dat voor den aankoop van al deze sieraden reeds zooveel geld is uitgegeven dat daarvoor ge makkelijk een nieuwe Maine had kunnen worden aangeschaft. Een New-Yorksch hoeden-fabrikant heeft den listigen inval gehad een hoeveelheid matr ozenmutsen te laten maken, geheel gelijk aart die welke de 300 in de haven van Havana om gekomen matrozen der Ma ine gedra gen hebben. Zelfs het opschrift »U. S Maine" ontbreekt er niet aan en zooals te begrijpen is, worden deze mutsen door jongens en enthousiaste bakvisclrjes gretig gekocht. Dit ge lukkige idee bracht wederom een juwelier op de gedachte breloques, dasspelden enz. in den vorm van deze matrozenmutsen te laten maken en ook deze vonden en vinden nog steeds gereede afnemers. Minder smaakvol dan wei origineel is voorts nog de geniale idee van een dames-kleermaker die thans eenvou dige zijden japonnen bij dozijnen van de hand doet, waarop als eenige be legsel de in goud gestikte Amerikaan- sche sterrenbarrier in miniatuur is aangebracht. De gestolen »prijs der deugd." Te Toulouse heeft een diefstal plaats gehad die te origineel is om niet te worden vermeld. Een oude dienstmeid, Jeanne Salis. die jaren lang haar meester trouw en eerlijk gediend had, was »de prijs der deugd" groot 200 francs toege dacht, welke haar in het openbaar in een der gr oote vergaderlokalen der stad zou worden uitgereikt. Jeanne Salis was met recht trotsch op deze lrooge onderscheiding, maar door de imposante plechtigheid zoo timide, dat zij niet durfde opstaan, toen haar naam werd afgeroepen om den prijs der deugd in ontvangst te nemen. Nadat de president driemaal haar naam had afgelezen, baande zich ten slotte een mooi opgetuigd oudje een weg door de menigte, terwijl zij onder daverend applaus der aanwezigen de tribune beklom, waar zij door den president in geestdriftvolle bewoor dingen werd geluk gewenscht en ten slotte omarmd. Nu kwam er aan het gejubel geen einde. Het oudje onttrok zich echter spoedig aan deze huldebetuigingen en is sedert spoor loos verdwenen. Tegen het sluwe vrouwtje is een aanklacht ingediend. Houten tanden. Uit Gennep wordt aan de L.-K. geschreven Of ile voortanden van het schoone geslacht verslijten, doordien de dames hun mondje zelden rust gunnen, of dat hieraan een andere oorzaak ten grondslag ligt, wagen wij niet te be slissen. 't Is in tusschen een feit. dat velen op betrekkelijk jeugdigen leeftijd van dit sieraad beroofd zijn. Voor hen, die lot heden tegen de hooge kosten opzagen om zich een nieuw kunstgebit aan te schaffen, kunnen wij de verblijdende tijding mededeelen, dat in het naburige Oeffelt een eta blissement zal worden gevestigd, waar de tanden van beproefd hard hout vervaardigd a f 0.30 per stuk ver krijgbaar zullen worden gesteld. Bedwelmd. Te Vlissingeu heeft zich gisteren ochtend het volgend geval voorge daan De schildersbaas G. zond zijn knecht naar den kelder, gelegen onder de woning, waarin verfwaren zijn ge borgen. De knecht bleef lang weg, de patroon ging eens kijken en bleef ook weg en zoo vervolgons dien vrouw en zoon, die allen bij het binnentre den van den kelder bewusteloos zijn neergevallen. Geneesheeren en politie stelden een onderzoek in, waaruit bleek dat een vat, gevuld met zwart sel in brand was geraakt. Vermelding verdient nog dat heden nacht een dokter ontboden moest worden bij de kinderen die boven den kelder sliepen en ongesteld ge worden waren. Bij het afzenden van dit bericht waren twee der slachtoffers nog be wusteloos. Te Enschede zijn door de politie aangehouden drie Duitschers, op weg naar Amerika. Eeu hunner, Hedderich, wordt verdacht een aanzienlijke som gelds te hebben verduisterd ten na- deele van zijn oom te Dortmund. Behoeftige verminkten. De toestand van de Nederlandsche Vereerriging «De Stuersv, tot het verstrekken van kunstledematen en andere toestellen aan behoeftige ver minkten en gebrekkigen, kan blijkens het verslag over 1897 bevredigend genoemd worden. Meer dan ooit is gebleken, dat het liefdewerk inderdaad in een maat schappelijke behoefte voorziet. Niet alleen dat het aantal der aanvragen uit alle provinciën steeds toeneemt, maar ook in financieel opzicht is aan leiding tot tevredenheid. Daardoor was er gelegenheid, meer verstrek kingen te doen dan het vorige jaar en zulks met geringere opolfering van kapitaal. Toch schoten de krachten te kort weder moesten vele aanvragers wor den afgewezen. Vermeerdering van geldelijken steun is dus hoog noodig. Het aantal contribueerende leden klom van 946 tot 1)57. Aan giften voor éénmaal werd ontvangen f952.35 of f445.15 meer dan in 1896. Daaronder komt voor de aanzienlijke gift van f 500 door H.H. M M. de Koningin en de Koningin- Regentes geschonken. Aan inkomsten over 1897 waren beschikbaar f 4639.96. Het aantal personen, die voor de eerste maal werden geholpen of wien geheele vernieuwing van vroeger ontvangen toestellen werd toegestaan, bedroeg in 1897172. Verstrekt werden 187 kunst-ledematen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2