ieuws- en Advertentieblad voor a e provincie r ec "binnenland. BUITENLAND. 48. Zaterdag 18 Juni 1898. Zeven-en-twiiitigste jaargang. VKItSClI!.I\T WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. DE TWEEDE VIOOL^ ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De berichten uit Madrid omtrent don toestand op de Filippijnen, blijven bij voortduiing van ernstigen aard. Thans wordt er weder oen telegram uit Manilla aan de Liberal openbaar gemaakt, waarin gesproken wordt van belangrijke voonleelen door de opstandelingen op de Spanjaarden behaald. Den 5en Juni, zoo meldt de Liberal trokken de opstandelingen onder bevel van Aguinaldo de rivier Lapoté over, om met een groote macht op te rukken tegen I.aspanas en Laranagac, waarvan zij zich na een hardnekkige verdediging door de Spanjaarden, meester maakten. Het schijnt dat de aanvallers in aantal de Spanjaarden verre overtroffen; daai bij kwam nog dat de laatsten gebrek aan levens middelen en munitie hadden, zoodat zij moesten terug trekken De kerken en kloosters zijn tot hospitalen inge- en met gewonden gevuld. De aarts bisschop begaf zich naar het kamp der opstandelingen om te trachten hun haat te doen bedaren. De Jezuïeten zijn gevlucht naar de provincie Latanzas en de geestelijken naar de provincie Lagurra. Verder deelt de Liberal mede, dat de capi tulatie van Manilla eerst zal plaats hebben als de Amerikaansche verster kingen zijn aangekomen, teneinde de wettigheid der bezetting van de stad te verzekeren Sagasta deelde gister in den minis terraad mede, dat cr nog slechts twee provinciën op Luzon gunstig voor Spanje gestemd zijn en dat de toestand van Manilla hoogst kritiek is; ook de commandant generaal van de Bissayas-eilanden en Mindanao heeft geseind dat zijn positie alles behalve gunstig is en dat hij reeds sedert 30 Mei verstoken is van tele grafische gemeenschap met den gou verneur van Manilla. In Madrid schrijft men de neder lagen der Spaansche troepen op Luzon toe aan de geweldige regens, welke de geweren zoo goed als on bruikbaar maken, zoodat de Span jaarden genoodzaakt zijn man tegen man met de opstandelingen te vech ten, waar bij de inboorlingen in het voordcel zijn. daar zij zeer groote handigheid hebben in liet hanteeren van blanke wapenen. Naar Dia verneemt is liet verbond tusschen de opstandelingen (Tagalen) on de Amerikanen door Aguinaldo (een Tagaal), Pilar (Mesties) en Leiva (Kreool) eenerzijds en den Ameri- kaanschen consul-generaal te Singa pore anderzijds afgesloten, welk ver bond door Mc. Kinley telegrafisch is geratificeerd. Als onderhandelaar diende daarbij de Engelsehman Bay, een koopman te Manilla. De invloed van Aguinaldo strekt zich echter voorloopig slechts uit tot de Midden provincies van Luzon, zegt genoemd blad. Volgens de olïicieele inededeeling van Sargasta zijn er, zooals wij boven reeds zeiden, thans nog slechts twee provinciën op Luzon Spaanschgezind. Heel veel hoop schijnt er dus voor de Spanjaarden niet meer te zijn. Of zou liet reserve-eskader, dat nu volgens berichten uit Madrid eindelijk zee gekozen heeft naar onbekende bestemming, nog iets kunnen uit richten 't Zal wel een beetje te laat zijn. Omtrent Cuba valt voor heden mee te dei-len, dat de Amerikaansche oor logsschepen TexasMarblehcad Suwa- nee de versterkingen bij Caimanera hebben vernield. De oorlogsschepen openden het vuur te twee uur in den middag, dat gedurende l'/i uur werd volgehouden. Een steenen foi t en aardenwerken werden tot puinhopen geschoten. Het is bijna on nood ig te zeggen dat dit bericht uit Ameri kaansche bron afkomstig is. Voorts wordt nog uit Washington gemeld, dat liet departement van oor log de toebereidselen tot een groote concentratie van troepen teFernandina (Florida), waarheen 20,000 man zullen worden gezonden, verhaast. Deze toebereidselen staan in verband met het zenden van een expeditie naar Portorico. Naar hedenmiddag uit Parijs aan liet llilbl. geseind wordt, is de mi nister van marine een eind met liet eskader van Camara meegevaren om rle proeven te kunnen bijwonen rlie genomen werden met liet toxpyr, een nieuw, buitengewoon sterk ont- ploffingsmiddel, uitgevonden door den Spaanschen ingenieur Daza. Dit ont- plofiingsmiddel wordt gebruikt in den vorm van een vuurpijl en de draag kracht van zulk een vuurpijl zou grooter zijn dan die der kanonnen. Bovendien zou de snelheid toenemen naar gelang liet kruit van de zund-. lading verbrandt. Een pantserschip, getroffen door zulk een vuurpijl, zou geheel ver nietigd worden en wanneer de pijl in liet water naast liet schip terecht komt, dan zou cr daarin zulk een beroering ontstaan, dat het schip zou worden ondergedompeld. Een enkele van deze vuurpijlen zou een stad kunnen verwoesten. 't Klinkt ons wel een beetje al te fraai li. M. de Koningin-Regentes beeft door de afdeelingen 's Gravenhage, Arnhem, Utrecht en Amsterdam der Vereeniging «Arbeid Adelt" en door de Afdeelingen A msterdam en Leeuwar den der Vereeniging «Tesselschade" een aantal poppen doen kleeden in de eigenaardige kleederdrachten uit de verschillende streken van ons vader land. Zuid Holland,Noord-Holland,Noord- Brabant, Friesland ziju vertegenwoor digd. Cosluurns van Scheveningen, Walcheren, Beveland, Land van Axel, Marken, Bunschoten, Spakenburg, de Betuwe, Hindeloopen werden met de grootste nauwkeurigheid vervaardigd; ook het costuum van een Amster damse!) weesmeisje en weesjongen. De collectie mocht niet alleen in alle opzichten de lio'oge tevredenheid van Hare Majesteit wegdragen, doch neemt eene eervolle plaats in op de poppenlentoonstelling van Hare Hoog heid de Vorstin-moeder van Wied te Bucharest; zoowel de eigenaardige costuums als de uitmuntende uit voering trekken zeer de aandacht. De geheele collectie werd door H.M. de Koningin-Regentes ten geschenke gegeven aan H. M. de Koningin van Rumenië. Bij de verzameling poppen waren gevoegd verschillende geschilderde en gesneden meubelen en huisraad, ver vaardigd door den beeldhouwer Roosje te Hindeloopen. De geheele inzending strekt de afdeelingen van bovengenoemde ver- eenigingen en den genoemden beeld houwer tot eer en wordt met bijzon deren lof genoemd. Het eerste feest in ons land, hetwelk zal plaats hebben tot viering der a s. Inhuldiging van Hare Majesteit do Koningin, zal waarschijnlijk zijn de vijfdaagsche réunie, van 5 tut en met 9 Juli a.s., te Loosduinen, waar afgevaardigden der Korpsen van Leger en Marine, dienstdoende en rustende Schutterijen, Scherpschutters- en Weerbaarlieidsvereenigingen en Korp sen zullen samenkomen, teneinde zich onderling te meten in bedrevenheid als schutters. Van het leger zal aan dien wedstrijd, die is uitgeschreven door de Ver eeniging van Nederlandsche Scherp schutters, worden deelgenomen door het Regiment Grenadiers en Jagers, de acht overige Regimenten Infan terie, de Normaal-Schietschool, liet Instructie-Bataljon, de vier Regimenten Vesting-artillerie en het Korps Pant- serfort-Artiilerie, elk vertegenwoor digd door een detachement van 5 onderofficieren of minderen, ónder bevel van een officier, terwijl Z.Exc. de Minister van Oorlog verder heeft bepaald, dat daaraan ook door officieren van de korpsen der Infanterie zal kunnen worden deelgenomen, voor zoover daartegen bij de betrokken commandeerende officieren geene be denking bestaat. Ten behoeve van den wedstrijd werden door het Departement van Oorlog beschikbaar gesteld6000 patro nen voor het geweer M. 75, 11000 voor het geweer M. 71 en 1000 revolver patronen. Woensdag-morgen vielen bij het exerceeren van het korps rijdende artillerie op de Kemperbergerheide bij Arnhem de zes paarden, gespannen voor een der stukken geschut, waar door de berijders eveneens tegen den grond geworpen werdenliet stuk geschut kwam daarna boven op hen terecht. Gelukkig bekwamen manschappen en paarden weinig letsel, alleen een kanonnier bezeerde zijn been zoodanig, dat hij in bet Militair Hospitaal opge nomen moest worden. Eenige brooddronken personen te Achterveld, gemeente Barneveld, hebben zich schuldig gemaakt aan ernstige mishandeling van een arme, ongelukkige vrouw, die van haar verstand beroofd is. Zelfs vrouwen moeten aan ue mishandeling deelge nomen hcbberi. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. Atjcl). De correspondent van het N. v. d. D. seinde gister uit Batavia: «Zondag bivouakkeerde de kolone- Vau Heulz te Beureunoen waar Toe koe Bintara Kemangan zijn opwachting kwam maken. De vijand trok terug. Vier der onzen beneden den rang van officier werden gewond. Maandag trok de kolone naar Tjot Moeroeng en bivouakkeerde daar. Toekoe Üemar was gevlucht. Dinsdag Naar bet Franscb vax AUGUSTE VITU. 5) «Het volgende voorval in mijn leven was het deelnemen aan den wedstrijd van het Conservatoire, wat in Duitscli- land, zooals gij weet, een zaak van groot belang ia. Ik liet mij inschrijven, en toen de dag kwam was er een talrijk en aandachtig publiek. Indien ik mij kon onderscheiden, bestond er dien dag eenige kans voor mij. Mijne mededingers werden de een na den ander geboord, en mijn naam werd toevallig het laatste genoemd. «Gij moet bet mij vergeven zoo ik mijn eigen lof verkondig, maar, be zield als ik was door de liefde, speelde ik een thema van Handel met zooveel gevoel, dat ik tranen in de oogen van eenige mijner beoordeelaars zag. Mijne eigene oogen waren ook vochtig, en de gewaarwording gedurende weinige minuten zal ik nimmer vergeten. Het was alsof mijn geheele jeugd en al mijne krachten ten slotte hier vrijen loop hadden, na al de lange jaren dat mijne aandoening öf sluimerde öf onderdrukt waren geweest. Ik had alleen nog de laatste variatie voor te dragen, en mijn triomf scheen zeker. Het was eene vreeselijke passage, arpeggio's, welke van de laagste noot tot de allerhoogste met ontzettende snelheid gespeeld moesten worden. Er waren een krachtig vuistgewricht en lenige vingers voor noodig. O, die vervloekte variatieMaar toch achtte ik mijzelven zeker van mijn spel, en was op het punt vol vertrouwen te beginnen. Ik hief mijn strijkstok, fier op, toen ik, helaas! eensklaps Ulrica aanschouwde. Zij had tranen in de oogen, maar haar gelaat staalde. Al mijn zelfvertrouwen verdween, mijn hand werd eensklaps krachteloos, en mijne vingers werden onzeker. Ik aar zelde en dat was het einde ervan, want daarna was het uit met mij. Het concert was geindigd, en er weer klonk een gemompel van teleurstel ling door de geheele zaal, terwijl ik mij meer dood dan levend gevoelde. «De eerste prijs werd natuurlijk aan een anderen mededinger toege kend, en mij gaven zij uit medelijden een aceessit. Dit alles deerde mij evenwel nietik had Ulrica van aandoe ning zien verbleekenik voelde, ik wist, dat zij zich over mij bekommerde, en ik dacht bij mijzelf, dat is zeker meer waard, dan de eerste prijs van het Conservatoire. Onmiddelijk daarna evenwel overviel mij een gevoel van wanhoop, en ik deed mijzelf bittere verwijten over mijne zwakheid. Ik bad bewezen barer geheel onwaardig te zijn, en zij was beslist een keizer waard. En bovendien was deze on gelukkige liefde ten slotte niet een groote ramp er bestond toch voor geen van ons beiden eenige de minste hoop. Wat moet er van mij wor den? op het oogenblik dat ik neer slachtig aldus zat te peinzen, liet de Directeur van het Conservatoire mij ontbieden. «Albert," zeide hij, «gij zult een rijtuig voor den deur vinden, dat u naar het Paleis van den Groot Hertog zal brengen." «Mijne verbazing was groot, maar desniettegenstaande ging ik naar be neden, en had, zonder mij ook maar een oogenblik op te houden om over het geval na te denken, in het rijtuig plaats genomen. Een hofmeester wachtte mij aan de deur van bet paleis op. Hij verzocht mij hem te volgen, en gij kunt u mijne verbazing voor stellen, toen ik mij een oogenblik later tegenover den Graaf von Schaffen- bourg, Ulrica's vader, bevond. «Zijt gij Graaf Albert von Hanzig vroeg hij bedaard. «Op mijn toestemmend antwoord, ging hij voort. «Ek liet u ontbieden om u te ver zoeken mijne dochter, de Gravin Ulrica von Schaffenbourg, les op de viool te geven." «Ik kon geen woord vinden om te antwoorden; ik wankelde, door dien ik eensklaps duizelig werd. «Gij bemint haar!" zeide hij glim lachende. «Ik gaf geen antwoord, maar boog het hoofd, en hoe het kwam, dat ik op dat oogenblik mijn verstand niet verloor, heb in nooit kunnen begrijpen, want bij vervolgde. «De zoon van mijn ouden vriend Louis von Hanzig kan de dochter van de Graaf von Schaffenbourg huwen, zonder dat dit in eenig opzicht een 'mésalliance zou zijn" Dit waren zijne eigene woorden, en het komt mij voor, dat ik die mijn levenlang niet zal vergeten." De jonge Graaf zweeg een oogenblik, daar hij door deze herrinnering te diep geroerd was om te kunnen voortgaan- «Ulrica werd m'n vrouw," zeide hij weldra, «en al het geluk, dat oprechte liefde alleen kan geven, is ons deel geweest. Ik ben gelukkiger geweest, dan ik in m'n stoutste droomen moge lijk had geacht, en tochDe jonge Graaf zweeg wederom, en zijn gelaat werd omwolkt toen hij zijne geschiedenis verder vertelde. «Ons leven was één lang feest, en wij hadden elkander altijd zooveel mede te deelen. Ik vertelde haar alles omtrent mijne treurige kindeijaren, en verder omtrent mijn arbeid en mijn' inspanning, en zij vertelde mij van al bare gelukkige dagen, en van bare kleine overleggingen en plannen om baar vader te bewegen zijn toe stemming te geven tot onze vereeni ging, en wat nog meer moeite kostte, ■hem er toe te krijgen, dat bij om mij zou zenden en het mij voorstellen. O,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1