GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. ^ThjrgerlTjke stand. op den tocht naar Kemala werden wij beschoten. Vier der onzen beneden den rang van officier werden gewond de vijand had 20 dooden. Te Kemala ontmoette de troep de Selimoen- kolonne. De correspondent der N. R. Ct. seinde gister uit Batavia: »Van Heutz bereikte Tjot Moereng. Toekoe Oemar nam de vlucht. Daarr.a rukte Van Heutz naar Ke mala, waar hij de troepenmacht onder Willems ontmoette welke den vijand in het landschap Sama Indra opzocht maar daar geen ontmoeting met hem had. Beide troepenafdeelingen keeren naar Segli terug." PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door den Minister van Oorlog is de Regeling betredende de vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel, zooals die is bepaald in 1894 ingetrokken en buiten werking gesteld. Voorts is vastgesteld de navolgende Regeling van het voorbereidend Militair onder richt, dat geheel kosteloos wordt gegeven aan jongelingen die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aanmelden. Het heeft ten doel door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën, ter wijl het tevens leert kennen dealge- meene plichten van den soldaat. Het strekt bovendien om hen, die eene verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het Reserve-kader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde be drevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en wijders tot opleiding van toekomstige militie- plichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het verkrijgen van eenen graad bij het Leger. Het voorbereidend militair onderricht vormt een cursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter- tijdperken, telkens van ongeveer hal October tot Ultimo Februari en ge durende ten minste ,9 uren per week. Het kan worden gevolgd door jon gelingen van 1624 jarigen leeftijd, en wordt gegeven, in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in gar nizoen ligt, en in die, waar ten be hoeve van het reservekader instruc teurs van het leger beschikbaar worden gesteld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in liet geheel ten minste 10 deel nemers de lessen volgen. In alle andere plaatsen als hiervoren vermeld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het Reservekader of in het ge heel ten minste 20 deelnemers de lessen volgen. De aanmelding tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht geschiedt jaarlijks vóór 1 Juli in de garnizoensplaatsen bij den Comman deerenden officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie, en in de overige plaatsen bij den Burgemeester en moet vergezeld gaan van eene op gave \an 'le. Naam en voornamen voluit, 2e. datum en jaar der geboorte, 3e. woonplaats, naam der straat of gracht en No. van het huis, en 4e. of rnen aan het onderricht wenscht deel te nemen met het doel, zich tot het sluiten eener verbintenis voor het reservekader voor te bereiden. De deelnemers die den cursus van het voorbereidend militair onderricht met voldoenden uitslag hebben ge volgd, ontvangen daarvan na afloop een getuigschrift. De lotelingen die op het tijdstip hunner inlijving bij de Nationale Militie in het bezit zijn van het ge tuigschrift, dat zij met vrucht hebben deelgenomen aan het voorbereidend militair onderricht, komen vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmer king voor de opleiding tot eenen graad althans indien zij ook in andere op zichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Jongelieden die lust gevoelen tot het ontvangen van voorbereidend militair onderricht en hier ter stede woonachtig zijn, behooren zich dus vóór 1 Juli a. s. daartoe aan te mel den op het bureel van den Heer hoe blijde en gelukkig waren wij, en hoe lachten wij om elkanders ver halen. (Wordt verbolgd.) Kolonel Commandant van het 5e Regiment infanterie, hetwelk op eiken werkdag geopend is van 's morgens 0 uur tot 's namiddags 5 uur m de infanteriekazerne No. 4. De sergeant dienstdoend luitenant te velde G. P. Piersma van het 5e Regiment infanterie is bevorderd tot sergeant-majoor-titulair. -De jongeling J. H. van Burkom, heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regt. infanterie. Bij Koninklijk Besluit is aan den sergeant G. W. Stuit van het 5 Regiment infanterie, ter zake van lichaamsgebreken ontstaan m en dooi den dienst een tijdelijk pensioen tot een bedrag van f360,- toegekend, voor één jaar, ingegaan zijnde den 16 Juni 1.1. Gisterenmiddag om 2 uur werd op het terrein tegenover »het Zwarte Bergje" aan den Leusderweg, op plechtige wijze het Ridderkruis der Militaire Willemsorde 4 klasse uitge reikt aan den soldaat J. Otzen van het 5e Regiment Infanterie. De vier bataljons van het Regiment met het vaandel en de muziek, onder bevel van den Luitenant Kolonel G. van Essen, waren daartoe in carré opge steld. Precies om 2 uur verscheen de Kolonel Regiments commandant op het terrein en werd nadat de Ban geopend was, de nieuw benoemden Ridder aan den troep voorgesteld. Door den Kapitein Graaf Schimmel- penninck, mede Ridder der genoem den Orde, werd hem het Ridderkruis op de borst gehecht, waarna dooi den Kolonel in gloedvolle bewoordin gen de nieuwbenoemde Ridder werd gelukgewenscht met de hooge Ko ninklijke onderscheiding, die hem was te beurt gevallen. Ook in eene toe spraak aan den troep werd er met krachtige woorden op gewezen, hoe in ons Nederland, echte krijgsmans deugden zonder onderscheid van rang, door Hare Majesteit de Konin gin worden beloond. Nadat een driewerf Hoezee was aangeheven voor onze Koninginnen, en de Riddereed was afgelegd, werd deze indrukwekkende plechtigheid be sloten met het Jefileeren van den troep voor den nieuw benoemden Ridder. Des namiddags werd mede ter zijnen eere op het terras van »Amicitia" eene matinée door de stafmuziek gegeven, waarbij hij als gast van de officieren van het regi ment tegenwoordig was. J Otzen is 25 jaar oud en gepas- porteerd soldaat van de Koloniale Reserve. Hem viel de onderscheiding zijner benoeming tot Ridder van de Militaire Willemsorde ten deel voor de moedige wijze waarop hij als fuse lier bij het 12 Bataljon infanterie bij eene verkenning ten Oosten van Gen- toet (Lehoeng) Atjeh, op 2 Januari 1897 met zijn ollicier aan het hoofd van een 8 man sterke spits aan her haalde stormaanvallen deel nam en veel kalmte en vastberadenheid toonde bij den terugtocht voor een o ver- machtigen vijand. Programma der muziekuitvoe ring, Maandagavond 20 Juni orn half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e Regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Koningin Wilhelmina-marseh Egbers. 9. Ouverture oBie Felsenrnuhle" Reissiger. 3. toi", Valse de concert Waldteufel. 4. Souvenir de l'opéra »Les cloches de Corneville" Planquette. 5. Ouverture »Le carnaval de Vénise" Amb. Thomas. 6. »Rèverie" Vieuxtemps. 7. Scène et Ballet du 3e acte de l'opéra «Robert le Diable" Meijerbeer. 8. Grande fantasie de l'opéra »La fille du régiment" Donizetti. Het vergrooten der Jongens school aan de Heerenstraat is voor f14 380 gegund aan de minste in schrijvers, de heeren De Jong en Blanke, aannemers te Scherpenzeel. Bij de aanbesteding voor de levering van aardappelen ten behoeve van het garnizoen van 15 Juni tot 1 November werd ingeschreven door de volgende stadgenootenJoh. Meijer f 2.36J. Wagenaar f2.24Jan Meijer f2.24. De levering is onder het gewone voorbehoud opgedragen aan den laag- sten inschrijver. Naar wij vernemen is aan de firma Gebrs. van Gelder fleesch- houwers hier ter stede, wederom, gedurende het verblijf van H.H. M M. aldaar, de levering aan het paleis te Soestdijk opgedragen. Na de inspectie der lijn door den Raad van toezicht op de spoor wegdiensten, welke nog deze week zal plaats vinden, zal de dienst op de lijn UtrechtSoestBaarn voor het verkeer geopend worden op Maan dag 27 Juni a.s In de richting naar Baarn zullen 17, in die van Baarn 18 personentreinen daags loopen. De meeste treinen leggen den af stand UtrechtBaarn in 26 tot 30 minuten af; slechts enkele, die aan alle tusschongelegen stopplaatsen op houden, doen er 40 minuten over. Hoogland. Eenige jongelui uit deze gemeente, die verleden Maandag naar Amersfoort geweest waren, om in spectie te maken, kwamen zingende en zeer vroolijk terug en gingen het koffiehuis «de Faam" binnen, om er nog ééntje te koopen. Bij deze jongelui bevond zich ook D. R., die wegens strooperij nog acht dagen gevangenisstraf moest onder gaan en die door de politie leeds aangemaand was, orn zich in arrest te begevon. Toen onze Rijks- en Gemeente- Veldwachter en de Rijksveldwachter van Bunschoten, die ook te zamen uit de stad gekomen waren, verna men, dat genoemde D. R. zich in de herberg bevond, posteerden zij zich voor de deur en wilden hem arres teeren, toen hij naar buiten kwam. Er ontstond nu echter eene for- meele vechtpartij en de politie moest zelfs van de sabel gebruik maken. Eindelijk na veel moeite werd D. R. in de bewaarplaats achter de school opgesloten, om den volgenden morgen naar Utrecht getransporteerd te worden. Den volgenden morgen om acht uur ging een onzer veldwachters eens kijken, of de gevangene goed geslapen had en. jawel alles was in orde. Een uur later kwam de Rijks-Veld wachter van Bunschoten weder hier, om in vereeniging met de Rijks- en Gemeente-politie van Hoogland den onwilligen arrestant geboeid naar Utrecht te vervoeren. Zij komen bij de gevangenis en zien, dat het raampje uitgebroken en de vogel gevlogen is. Men kan zich voorstellen, hoe de dienaren van de H. Hermandad op hun neus keken Alles clectriscli. In Madison Square Garden te New-York, welks ontzettend groote zalen nu eens weergalmen van het gehuil der Indianen van Buffalo Bill uit het »Wild-West", dan weer van het geblaf en gekraai van honden en vogels, die er tentoongesteld worden of van de militaire muziek op mon- sterconcerten, welke daarin worden gegeven, wordt thans een electrische tentoonstelling gehouden. De voornaamste bezienswaardigheid daarvan is een door den Amerikaan Moore in Gothischen stijl gebouwde kapel, waarin hel door hem uitgevon den «nieuwe licht" «brandt". De uit vinding berust op de waarneming dat een door zoogenaamde Geisslersehe vacuumbuizen gaande electrische vonk, van de buizen een bijzonder zacht, geheimzinnig licht doet uitgaan, dat in het geheel geen warmte afgeeft. Dat licht heeft natuurlijk niet de volie sterkte van het daglicht, doch het heeft dit voor op alle andere lichtbronnen, dat het in staal stelt om alle nuances in kleuren te onder scheiden. Verschillende kleurennuan- ces, welke bij het geelroode gas- en petroleumlicht niet uit elkaar gehou den kunnen worden, zijn hier gemakke lijk te onderscheiden, zelfs de teerste tinten van blauw, groen, blauwgroen en groenblauw enz. Dit zachte licht is in het minst niet hinderlijk voor de oogen. Onlangs werd in de genoemde ka pel de eerste «electrische bruiloft" gevierd. Het bestuur der tentoon stelling liet het bruidspaar en zijn gasten in electrische rijtuigen afhalen de trouwmuziek werd geleverd door een orgel, dat door electriciteit ge dreven werd; nadat het huwelgk voltrokken was, werd het paar uit een door electriciteit in beweging gebrachte phonograaf, de bruilofts- marsch uit Lohengrin toegezongen vervolgens werd het paar en de ge- noodigden een heerlijk bruiloftsmaal voorgezet, dat op de geëxposeerde electrische kooktoestellen was gereed gemaakt. En ten slotte werd het paartje per electrisch rijtuig naar zijn nieuwe woning gebracht. Amersfoort, 16 Juni 1898. Af. de R. Een tweede circulaire door het Voorloopig Comité voor verbetering van den woningtoestand in de ge meente d.d. 15 Juni gewerd mij heden morgen. In die circulaire wordt gezegd dat het comité andermaal eene krachtige poging waagt tot het verkrijgen van grooter geldelijke ondersteuning en dat het daartoe te eerder overgaat, omdat in de vergadering van 3 dezer van Liefdadigheid «door een der be- «stuursleden, den Heer Heldring werd «verklaard zie vei slag Amersfooi t- ssche Courant dat inderdaad de «wenschen van de drie bestuurders «van «Liefdadigheid" en van de nieuw «op to richten Vereeniging volstrekt «niet zoover uit elkaar liepen, eene «verklaring, die nog meer weegt, «wanneer men bedenkt, dat bedoelde «drie bestuurders zich aanvankelijk «geroepen achtten, ons denkbeeld «openlijk te bestrijden." enz. Hiertegen kom ik nu persoonlijk op. De reden waarom ik hier persoonlijk tegen op kom is gelegen in de omstan digheid, dat ik het ten zeerste zou betreuren dat de Vereeniging «Lief dadigheid" door ons gezamenlijk pro test zou lijden. Om dat te voorkomen, schrijf ik nu niet meer als bestuurslid van «Lief dadigheid", daar ik heden morgen als zoodanig mijn ontslag heb ingediend, maar geef nu mijne persoonlijke opinie Het woningvraagstuk is een zeer gewichtig vraagstuk voor deze ge meente. Wat het Voorloopig Comité wil, zal volgens mijn gevoelen de toestand van het pauperisme niet verbeteren, wel verergeren. Dit zal de Vereeniging «Liefdadigheid" onder vinden. Maar ter zake 1111. De voorafgaande bespreking die de Heer Tromp van Holst en mijn per soon, ten huize van den Heer Ger ritsen, met dien Heer en den Heer Hooykaas hebben gehad, was op ver zoek van den Heer Gerritsen om te voorkomen, dat de Vereeniging »Liel- dadigheid" niet de nadeelige gevolgen zou ondervinden van ons schrijven. Na langdurige discussie waren het de H.H. Gerritsen en Hooykaas met ons eens dat de verbetering van krotten in de stad op den voorgrond moest gesteld worden en konden wij ons om eenige overeenstemming met die heeren te verkrijgen ten slotte met de motie door den lieer Hooy kaas gesteld, luidende: «De Algemeene Vergadering van Liefdadigheid spreekt als hare over tuiging uit, dat het opruimen van krotten, daarvoor in de plaats stellen van goede zeer goedkoope woningen en het bouwen van goede arbeiders woningen, hoogst wenschelijk is en zoo spoedig mogelijk krachtig ter hand genomen moet worden", ver eenigen. Dat die motie zooals bleek eene strekking had, waarmede ik mij bij later inzien, niet meer kon vereeni gen is uit het verslag le lezen. Mijne opvatting in deze is, dat wei nig steden in ons vaderland zooveel krotten van buizen hebben als Amers foort, dat de oorzaak niet gelegen is zoo als bij andere steden, zie bldz. 13 Vraagstuk daar de verschillende wijken door breede straten zijn door sneden (Koestraat, groote en kleine Haag, Hellingstraat, St. Jorisstraat, Teutstraat, Koningstraat, Pothstraat, Zogstraat, Achter de Kamp, enz. enz.) maar in de slechte woningen die aan die straten zijn gelegen, dat het bouwen van arbeiderswonin gen buiten het centrum der stad geens zins het ontruimen der krotten in de stad ten gevolge zal hebben. Zie bldz. 19 en 20 Vraagstuk, dat het sloopen en. het verbouwen van de oude buurten op den voorgrond moet staan, dat het doen verrijzen van nieuwe woningen op die punten moet plaats hebben waar daaraan behoefte be staat, zie bid. 29 en 30, vraagstuk, en dat hot doen verrijzen van nieuwe buurten zooals het voorloopig Comité wil geen aanbeveling verdient, zie bldz. 30 Vraagstuk. Daar in de laatste circulaire ge zegd wordt dat het voorloopig comité hun plan niet het eenig goede achtte, en dat het gaarne elke verbetering, die tevens tot verwezenlijking van G Het Vraagstuk der Volkshuisvesting in op dracht van de M. T. N. v. 't Alg. bewerkt door Mr. II. L. Drucker, Mr. H. B. Greven, Mr. J. Kruseinau. (Rapporteur). het beginsel leidt, met graagte wil overnemen, en dat het uitsluitend beoogt het scheppen van een deugde lijk middel om voor Amersfoort ge leidelijk te komen tot een beteren woningtoestand, zou k het voorloopig comité in overweging willen geven en ik twijfel niet of ieder die daartoe bij machte is. zal zijn steun aan die vereeniging dan niet onthouden: om het beginsel, neergelegd in dele cir culaire, d d. 5 Mei, zoodanig te wijzi gen dat het besluite, den woning toestand in de oude stad te verbe teren, uoor naarmate woningen en terreinen in de stad te koop komen, deze aan te koopen en daarop wonin gen te stellen voldoende om te voor zien in de behoefte voor arbeiders en minder gegoeden, en hier en daar, zonder nieuwe arbeiderswijken te scheppen, naarmate van de behoefte, woningen bij te bouwen. liet voorloopig comité zal dan bij velen instemming vinden en met nieuwe statuten een vast comité wor den, dat, hiervan ben ik overtuigd, Amersfoort ten zegen zal zijn. Het zal dan nuttig en in het belang der gemeente werkzaam zijn en het moeielijk vraagstuk der woningen tot eene goede oplossing brengen. Voor eenige dagen kon men in de couranten lezen dat de treurigste buurt van Nijmegen was gesloopt, laten wij hopen dat na verloop van een zeker getal jaren dat ook van Amersfoort kan gemeld worden. HELDRING. Amersfoort. van 9 tot en met 15 Juni 1S98. GeborenAlberta, d. van A. "Walet en H. van Dijkhuizen. Adriana, d. vanJ. Mijnten en L. Berkloo. Margaretha Christina, d. van H. Opscherper en G. Winkelhuis. Johanna Hendrika Gode- lina, d. van P. J. van Binsbergen en H. Marinus. Alijda Geertruida, d. van Lubertus Brink en G. J. H. Fliek. Adolphina Alwina Johanna, d. van J. H. van der Meiden en G. A. J. A. van Za- lingen. Catrina Johanna, d. van IJ. Heere en J. M. Blombergen. Geer truida, d. van N. Klee en A. Ruitenbeek. Johannes Zacharias, z. van J. Kerk hof! en A. Modderman. Willemina Helena Maria, d. van J. H. Keizer en M. van Doorn. Renger, z. van G. Veer en S. van Nimwegen. Johanna Elisa beth, d. van D. van Appelen en M. van den Bijtel. Elza Frederika Augusta, d. van M. Maas en A. Kuipers. Willem, z. van J. W. van Achterbergh en D. Ipen- burg. Hendrik Hubert Johannes, z. van D. Jans en H. Palstra. Wilhelmina Maria Hendrika, d. van J. O. Verhaar en T. J. Willemsen. Corneüs Karei, z. van P. Schuin en W. Luttikhuizen. Ondertrouwd: Jan Pothoven en Grietje van den Hoek. Getrouwd: J. W. A. Wevers en A. van Bennekom. G. van Zuilen en J. van den Ham. Overleden: Jakob Pieter Entjes 35 j. wedr. van J. Schipper. Een levenl. aang. kind m. g. van Gerrit Hoogland en Errisje Blom. Teunis Epskamp 84 j. wedr. van Grietje Klinkebos. Leusden. Geboren: 14 Juni. Catrina, d. van Bar- tele Roelofs ten Hoeve en Aaltje van Eek. Overleden17 Juni. Geertruida van Laar, oud 38 j. wedr. van Anthonie Wes terbeek. Stoutenburg. Overleden: 10 Juni. Hendrika Alijda Schimmel oud 51 j. echtg. van Jan Schouten. Woudenberg. Ondertrouwd: 16 Juni. Lambertus van Essen, 32 j. en Klaasje Versteeg 29 j. Hoogland. Geboren: 9 Juni. Gerardus Anthonius, z. van G. Groen en C. J. Dorrestein. 11 Juni. Peter, z. van C. de Ridder en W. M. van den Heuvel. 12 Juni. Jo hannes Anthonius, z. van A. Blom en W. M. van Riesen. Sophia, d. van M. Kraan en J. Smink. 15. Maria Kla- zina, d. van E. Rigter en R. Hartman. Ondertrouwd10 Juni. W. Eijbergen en M. van der Heiden. 16. Juni. J. J. de Kruijf en W. Bakker. Overleden: 14 JuDi. D. van den Heuvel oud 3 jaren. marktbericht. AMERSFOORT, 17 Juni 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. \ppelen f0.a f 0Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zaudaardapp. f 2.50 a f 3. Hoendereieren f2.80 a f3.40 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.85 a f 1.00 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas 0.f0.— Kippen f0 60 a fl.00 Kuikens fO.OO af 0.00 Piep kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f 0.f 0.Eenden 10.60 a f 0 90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0.00 a f 0Wilde konijnen f 0.a f 0. Tainme f0.20 a f0 80 Duiven fO.OO a fO.OO paar. Magere rarkens f 12.f20.Zeugen f35.f 50. Biggen f 6.a f9.Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f000.Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 300 heet. Zandaardappelen 60000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Grasbo- ter; kilo Mazarine; kilo Kaas; stuks Vee: 6 magere varkens, 400 biggen en 30 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2