GEMENGD NIEUWS. r T manuvehfeld. verbeteren. Er zijn zelfs actrices, .lie nevens een 2e en een le luitenant en too te staan. Hot antwoord was evenwel, dat er goen termen waren om aan dit verzoek te voldoen. De club wendde zich daarop ander maal tot den Minister met het ver zoek om een geldelijke toelage en tevens vroeg zij, indien weder een weigering mocht volgen, de motieven daarvoor te mogen leeren kennen. Thans is ook op dit request door den Minister van Binnenlandscho Zaken geantwoord, dat er geen termen zijn om een van deze beide verzoeken in te willigen. ltand aan de Provincialen. De Amst. correspondent van de Alkm Cl. schrijft naar aanleiding van do Kroningsfeesten te Amsterdam. Met het oprichten der tribunes in de Raadhuisstraat is men begonnen, dal kan iedereen met eigen oogen zien Voorts kan geconstateerd worden, dat het verhuren een ware rage is geworden. De verhalen van liooge prijzen steken de menschen aan en zij. die eerst niet dachten aan ver huren, hellen er op stuk van zaken meer en meer toe over om toch ook maar wat van den algemeenen gou< regen, die verwacht wordt, binnen te halen Is hun woning gunstig ge legen, dan zijn er dadelijk liefhebbers genoeg en zoo groot is de vraag, dat nu ook al de meer achteraf gelegen kamers grif weggaan. Daarom kunnen wij onzen lezers in de provincie die plan hebben om de feestdagen in de hoofdstad door te brengen, niet ge noeg aanbevelen om nu ree Is voor logies te zorgen. Wie daarmee wacht tol het uiterste oogenblik vind niets meer en loopt gevaar, dat hij öf thuis moet blijven óf in de open lucht over nachten. Alles wordt vooruit bespro ken, tot zelfs rijtuigen toe. Men ver zekerde mij, dat het tarief voor een landauer met twee paarden, te ge bruiken tijdens de feesten, reeds tut ver over de vijfhonderd guldens is gestegen Blijkens het door den directeur van de weesinrichting «Neerbosch' den heer J. van 't Lindenhout, over het afgeloopen jaar uitgebracht ver- middagmaal bestaande uit ossenlap- pen, versche aardappelen en een Veel ijs. I glas hier in »Artis". Daarenboven Volgens berichten van de Noorscho stelt bij voor zijn clientèle disponibel robben- en walvischvaarders dit 30,000 majolica pronkborden. Of het natuurboter is? De zoiuer van 1898. Uit Noot beek (L wordt van den jaar waren 144 met 2400 man in zee is de laatste winter in het hooge Noorden uiterst streng geweest, zoodat zjj enorme ijsmassa's hebben gevonden. Kapt. Kramer, wiens schip 22sten geschreven onlangs te Tromso binnenviel, meldt dat ten oosten van Spitsbergen de zee er mee bedekt is tot de Zuidkaap en het Bereneiland toe. In Mei was Eene vreeselijke hagelbui, verge zeld vau donder en bliksem, zoo hef tig als de oudsten van dagen die nimmer zagen, hoeft, heden hier en de kou nog uiterst groot; het zee- in den omtrek, in minder dan een water slechts 1 graad R. boven nul, j soms nog 'h graad er onder. Voor de Noordpooltochten is die toestand weinig bemoedigend. Ook vierde uur, den te velde staanden oogst, benovens de tuingewassen totaal en de boomvruchten ten deele vernietigd. Buitendien werd aan de onder de Amerikanen, om wraak te nemen over de daad, gepleegd door de Dons, nl. het doen springen van bet schip do Maine. Ook in deze plaats (Philadelphia) was de geestdrift groot en een com pagnie werd gevormd om deel uit te maken van het grooto leger van vrij willigers, dat Amerika op dit oogen blik heeft. Daar ik soms, schrijft hij, met de lui van de stad uit jagen ging maar geen verdwaalde kogel iu de keuken komt. Zola over liet wielrijdcn der vrouwen. In het tweede deel van zijn Paris maakt de beroemde Franschman die zelf een ijverig wielrijder is, eenige opmerkingen over het wielrijden van vrouwen. Zola is van meening, dat van het fietsen voor de vrouwen een en meestal als kok fungeerde, walde Kroo''e opvoedende kracht uitgaat," en men mij mee in 't leger hebben, om Ieen uitstekend middel is om voor hun compagnie te koken. Aan-1 'lilAI zeIfstandig^te maken, gezien ik echter genoeg werk aan de Iik ooit, aldus laat Zola een hand heb, weigerde ik herhaaldelijk; IJ01)® meisje op een tochtje lot den op weg is om aan de Lena naspo ringen omtrent Andrée in te stellen dat de winter in Noord-Siberië bij zonder streng is geweest. Ecu wijnbnd. In Frankrijk worden circulaires uit gegeven, waarin wordt gewezen op de versterkende kracht van wijnbaden. Een verblijf van twintig minuten in een kuip, die met ongeveer een II. L., wijn is gevuld, moet iiet versterkendste bad zijn, dat men nemen kan. Men kan denzelfdcn wijn wel honderd keer gebiuiken! Bij elke gelegenheid stort men den wijn in het bad om hem, na zich gebaad te hebben, weer in het vat over te tappen. Maar dal is nog alles niet. De wijn is na den honderdsten keer niet verloren. Hij ian dan nog gedronken worden Door het overtappen, levert hij ten laatsle een smakelijke» brandewijn. Het is te hopen, dat de patiënten hem dan zelf maar gebruiken Kwam dergelijke manier van baden iu de mode verondersteld, dat het al niet tamelijk duur uitkwam, wellicht zouden de geheel-onthouders in aantal belangrijk stijgen. Ecu avontuur op zcc. Door het stoomschip Penr Cabarga van Bilbao te Rotterdam binnen, is een persoon aangebracht die zich noemde William John Brown. Voor noemde persoon is ten noorden van slag werden 20 jongens en 26 meisjes I de Kaskets drijvende gevonden op uit Irkutsk bericht de expeditie, die oostzijde geen enkel venster gespaard. De gebouwen van kerd, school en onderwijzerswoning alleen tellen rneer Ian 250 verbrijzelde glazen. De te middag nog golvende koren velden on bloeiende boonpei ken leo- kon reeds te 2 ure op eene woesternij. De schade is onberekenbaar. Dc voortbrengselen der Filippijn- sclic eilanden. De voornaamste voortbrengselen dezer eilanden zijn; suiker, tabak, copra en koffie. De suikeroogst is gedurende de laatste jaren sterk toegenomen. In 1871 was hij nog geen 100.000 ton, in 1801 was hij al 230.000 ton en in 1892 261 686 ton. Het gouvor iiement heeft sedei t 1781 het monopolie van de tabaksfabricage, maar de verbouw van de plant is vrij. In 1893 heeft men 11000 ton tabaksbladen uitgevoerd en bijna 140 miljoen sigaren De copra is een artikel uit cocos- doch toen ik begreep, dat sommigen mijn weigeren aan bangheid toeschre ven, nam ik 't voorstel aan en huurde terstond een ander om op mijne zaken te passen. Ik ben dan op dit oogenblik kok van 't zooveelste rogiment van Minnesota Volonteers. 't Verschil tusschen een vrijwilligers hier en in Holland is echter groot. Hier wordt een soldaat meer ge acht dan een burger en een reis, zooals wij van maakten St. Paul, waar wij eerst 3 weken zijn geweest, tot Chickamanga, vergeet iemand, die haar mee heeft gemaakt nooit, en die haar niet mede heeft gemaakt, kan er zich geen idee van vormen. Wij verlieten St. Paul den 16en Mei om 4 uur. üns regiment had drie treinen, ieder van 14 wagens, De eerste wagen was voor de paarden, de twee volgende waren voor de bagage en de 11 andere slaapwagens voor soldaten en officieren. Driemaal per dag moest ik mijn boeltje klaar hebben voor 84 man. 't Eten bestond in den trein meest uit blikken cornedbeef, hanen, spek noten bereid, dat in groote hoeveelheid en hard brood. Ook kregen wij aan in de stichting opgenomen. Van de verpleegden gingen 27 meisjes en 33 jongens het maatschappelijk leven in, de meisjes als dienstboden en van de jongens: 1 als drukker, 3 als boek binders, 5 als letterzetters, 1 als land bouwer, 3 als timmerlieden, 1 als klompenmaker, 4 als tuinlieden een reddingsboei. Genoemde Brown beweert met een vriend, Oifetti geheeten, met een klein jacht, de Miadona genaamd, een reis, te hebben gemaakt van Genua naar Hamburg. Na aldaar eenigen tijd doorgebracht te hebben, werd op dezelfde w ijze de terugreis als kleermakers, 3 als schilders, 2 aanvaard. Alles ging goed tot 28 als schoenmakers, 1 als smid en 2 als meubelmakers. In het terslag was mede aangeteekend, dat het aantal sterfgevallen aan de inrichting 9 bedroeg. De ontvangsten der inrichting be droegen f 115,026.42'/> terwijl haar drukkerij een winst maakte van f 10,136.59 Men deelt aan de »N. R. C." mede dat het bestuur der Sociaal- Democratische Arbeiderspartij bij de inhuldiging van H. M. de Koningin eene audiëntie zal aanvragen om gratie te verzoeken voor de gebroeders Hoogerhuis. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voor het eindexamen, aan het Gymnasium alhier is alsnog gesk voor Get A. D. H. Middelburg. De maandelijksche Zendings- Juni des avonds 8 uur. Brov. n die zich reeds ter ruste had begeven werd eensklaps gwekt door de angstkreten van zijn vriend Tot bezinning gekomen vond hij zich zelf in het water drijvende op een in der haast gegrepen reddingboei, terwijl hij zijn vriend op een afstand zag verdrinken. Hij bleef in zijn benarde positie tot 's morgens 4 uur, toen hij door de Pena Cabarag werd opge merkt en aan boord genomen. Verscheidene andere stoomschepen stoomden hem voorbij zonder zijn geschreeuw te hooren. Naar aanleiding van de revue, welke Koningin Wilhelmina na Hare inhuldiging over het legeren de vloot zal houden, bevat de te Kleef ver schijnende Badcourant Der Schwan het volgende vers van den Heer Wil helm Robbers, den bekenden Kleef- schen dichter KoXIGIN WlUlELMINE DEÜ NlEDERLANDE IM Manüyerfeld. op tropische eilanden wordt gefabri ceerd. Het product is voor de Filip pijnen betrekkelijk nieuw. De uitvoer bedroeg 11.500 ton in 1893. De eerste koffie word op de Filip pijnen verbouwd in 1826 Zij is \an zeer goede kwaliteit en wordt bijna uitsluitend naar Frankrijk uitgevoerd. Er zijn veel wouden in den archi pel, maar men heeft er geducht in omgehakt. Men heeft ten slotte op de Filip pijnen nog twee kolenmijnen, ijzer mijnen en een zwavelmijn, die de kruitfabriek te Manilla voorziet. Vrouwen in liet Anieriknanschc leger. De vrouwen in Amerika maken zich, volgens verschillende bladen meer dan verdienstelijk in uen oorlog. Met ware geesdrift, grijpen ze elke gele de stations 3 maal per dag warme koffie A in ieder station, waar wij stop ten, werden wij overladen met bloemen en bouquetten, ons aangeboden door 't schoonc geslacht, terwijl de muziek corpsen steeds aanwezig waren om ons te verwelkomen. Sigaren werden ons bij 't kistje vol toegeworpen en limonade en andeie verfrisschende dranken werden er uit gedeald. Zoo iets zou niet in Holland ge beuren. En dan, wat heeft een soldaat in Holland voor salaris! U moet niet denken dat ik dit schrijf, omdat ik Holland niet meer eer. held van den roman zeggen, seen dochter mocht krijgen dan geef ik haar op tienjarige leeftijd een fiets, opdat zij leere hoe men door het leven moet gaan." sDus een opvoeding op ervaring gegrond «Zeker! Zie toch eens dc meisjes aan, welke do moeders als 't ware aan den band van haar boezelaar opvoeden. Men maakt haar voor alles bang, verbiedt haar het nemen van elk initiatief, zij hebben geen zelf standig oordeel noch wilskracht, zoo dat zij verlamd als het ware door de gedachte dat zij hindernissen zul len ontmoeten, alleen zelfs geen straat kunnen oversteken. Maar plaats eens een zeer jong meisje op een fiets en laat haar gaan waarheen zij wilzij moet haar oogen goed open hebben ten einde steenen en andere hinder nissen te vermijden, om tor rechter tijd cn in goeden richting uit te wijken. Daar komt b. v. in volle vaart een rijtuig aan of een ander gevaar doet zich voor; zij dient onmiddellijk een besluit te nemen en moet met vaste hand wenden w il zij niet over reden worden. Kortom is dat niet eon voortdurende oefening in wils kracht, en wonderen uitwerkend onderwijs in de kunst, hoe zij zich moet gedragen en zich verdedigen En meisjes, die de steenen vermijden en ter rechter tijd uitwijken kunnen, zullen ook in het dagehjksche leven moeilijkheden overwinnen, met helde ren blik den toestand overzien en met beslistheid een besluit nemen." »Dus de emancipatie der vrouw loor het rijwiel?" «Waarom niet Het klinkt vreemd, maar toch, hoeveel resultaat ten goede heeft het rijwiel niet reeds voor de ames opgeleverd De gemeenschap- er geen beter landje is dan het onze, maar zulke contrasten zijn toch te groot, om niet vermeld te worden. Een soldaat krijgt hier 13 dollat per genheid aan om hun vaderlandsliefde I maand en in twee jaar 85 dollar voor Integendeel, zeg ik altijd nog dat I Pe'Ü'<e tochtjes brengen de geslachten I rioilnn 4/-.* nllm»» I- I_1_ te toonen, en bewijzen zij het leger ontelbare diensten. Zoo heeft b.v. do betooverende miss Nelly Ely, zich doen benoemen tot luitenant-kolonel van het leger. Miss Whitsington, voert als kapi tein, bevel over het 3e regiment van de militie der Arkansas-staat. Ook zij behoort tot de bel/es der Ameri kaansche high life Naast de femmes soldat dienen vermeld te worden, de vrouwelijke ooriogscorrespondenlen zooals uirs. AVatkins, de vaandeldraag ster, en zelfs dc vrouwelijke matrozen, kleeren. Hiervan kan hij nog goed wat oversparen. Hij heeft natuurlijk dokter en medicijnen vrij. In tijd van oorlog komt er 20 pc. bij. Er zijn hier ver schillende soorten van inrichtingen, waar men voor niemendal den vrijen tijd zoek kan brengen, Wij zijn hier nu in de zonnige Zuider Staten, nl. Georgia. De ther mometer staat van '10 tot 5 uur geregeld op of over 100 gr. Fahren heit, doch naar mijn bevinding is t hier geen ongezond klimaat. De nader tot elkaar en maken hen als 't ware gelijk. Vrouw en kind volgen len man overal. Maar het voornaam ste gevolg \an de verovering welke de licls heeft gemaakt, is dat zoo ontelbaar vele de goede werking der licht-cn zonbaden endervinden welke zij vroeger ontbeerden." zooals miss Saint Clair. Miss Hilda nachten zijn koel en ieder kan een Clark, zal hoogstwaarschijnlijk het vaandel van het 5e regiment infanterie dragen terwijl de dames Lewis en Anderson, beiden soldaten van het Leger des Ileils, trachten zullen de moraal van hel leger te verfrisschenden slaap genieten. Er zijn hier in dit kamp het be kende oorlogsveld van 1862—1865, I circa 65000 man gekampeerd. Ieder regiment heeft 12 compag nieën, elke compagnie 81 man, be- bidstond zal Dinsdag J Jult des avonds Die Trappen manóvricrenglulhciss die Sonne Lm,„„ kanitein brannt, I Husaren attackieren, ™ild wirbelt auf derSand, Schwüll ballt sich ein Gewitter, der Tagergraut in Nacht, Durchzuckt von Blitze Flitter, der Donner rollt und kracht. I lm Wettersturm und Regen, Eisschlossen im Geleit, Auf ungebahnten Wegen her springt die Kónigs- maid I Des Vollblutrappen Ader bewaltigt sie gewandt, I Dcm Führer von Gcsctvwader reicht Jachelnd sie die Iland. Slolz schaun die braven Reiter hochauf zuin Königskind, „Oraniens Blut rollt wciter!" die Freudenzahre rinnt I Durchnasst die weisen Glieder, mit strahlend kühncm Bliek. I Kehrt's Kind zur Mutter wieder und mehrt der Mutter Glück. I Und wahrt des Volkes Liebe fürs alt Oranierblut, Gerritsen legde met gunstig gevolg Ob Zoilen golden, Iriibe es ist in guler Hul! te 8 uren gehouden worden in het Locaal de Zaaier. Onze stadgenoot D. Otte, briga dier der rijks veld wacht is bevorderd tol majoor. Ds. G. Mansvelt hoopt Zondag avond 10 Juli, in de Ned. Herv. kerk zijn afscheidsrede te houden. Onze stadgenoot de heer E. J. van der Noordaa heeft aan de Rijks- I universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het candidaats-examen Geneeskunde. Onze stadgenoot de heer II. de gelegenheid hebben aangegrepen om reclame te maken door aan te kondigen, dat voornemens zijn als verpleegsters te gaan fungeeren. Of het van miss Gould, die hon- een kapitein Wij hebben 22 tenten: 2 voor del officieren en 20 voor de manschap pen. Ik slaap met mijn tweeden kok in derd duizend dollars aan het gouver- een tent naast de keuken. Mijn sa- f. _i I ,ir. A a-.il.... af het eind-examen aan de Handels school te Amsterdam. wierpen, als zij de school verlieten, maakten ook mijn voedsel uit. Als ik boodschappen voor den baas doen moest, zocht ik het altijd zoo aan te leggen, dat ik langs een school kwam. Wahr, Künigin, dem Gcschlechte das einst aus Dn erblfilit, Die Liebe, die im Rechte, ein freies Volk durchgliiht. Iets nieuws onder dc zon. Een boterhandelaar te Rotterdam jeeft op zijn boter cadeau een reis naar Amsterdam (voor 1030 perso nen) heen en terug met inbegiip I (Georgia) nement heeft aangeboden, aanstelle rij of vadei landsliefde is, daarovei is men het echter nog niet eens De galanterie verbiedt echter het eerste te denken. Een grooten indruk heeft ook gemaakt het feit, dat vele jonge meisjes zich naar de kampementen van »Camp Black" en «Pickskiel" hebben begeven om daar baar hu welijk met hare verloofden allen militairen, te doen inzegenen. In Amerika dus schijnt de vrouw, de kracht van de natie te zijn. Een landgenoot over den oorlog. In een particulier schrijven uit Amerika deelt iemand, die eenige jaren geleden op avontuur naar liet verre Westen trok, het volgend mee uit Camp, Thomas, Chickamanga van een bezoek aan »Artis", bet «Lang vóór het uitbreken van den (Wordt vervolgd). J panorama «Nova Zembla" en een oorlog was de geestdrift reeds groot laris is 15,6 dollar van 't gouverne ment en 50 ct van ieder man zoo dat ik nog een beetje maak, gele genheid heb om de wereld le zien voor niets en een beetje meer ken nis op te doen van do verschillende staten, waar wij door reizen. Wat 't voornemen is, om met ons te doen, weten wij nog niet; de een zegt: we gaan naar Washington orn daar te blijven tot onze tweejarige liensttijd om is (in dat geval dien ik mijn ontslag in) een ander weer, dat we naar Cuba, Porto Rico ot de Pliilippijnen gaan. Weer anderen zijn van oordeel, dat we blijven, tot we ons ontslag krijgen. Mijn idee is echter, dat we spoedig oprukken naar Cuba of Porto Rico, om in de front te gaan." In dit geval belooft de schrijver, iets over den oorlog mee te deelen, tenminste zoo eindigt hij. Als er BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 23 tot en met 29 Juni 1898. GeborenTheodora Sophia, d. van dr. H. W. Schreuder en C. C. Nijland. Adrian us, z. van A. Kaljee en E. van Ouwerkerk. Willemina, d. van G. van t Hoog en H. van der Horst. Lam- bertus Hendrikus, z. van W. A. van Wa- geningen en W. van de Logt. Bar bara, d. van P. Anema en H. Meester. Evert, z. van L. Windhouwer en A. van Koot. Hendrik Jan, z. van H. van de Vis en K. van den Brink. OndertrouwdBalthasar Theodorus Meyer en Cornelia Maria van Loevezyn. GetrouwdM. Spier en J. Schulman. A. van der Last en M. Verhoef. Overleden: Sara Jacoba de Bakker 2j. Hendrik Karsten 20 j. ongeh. Anthoni Andries Schuitemaker 26 j. echtg. van E. Bikkoert. Johanna Driesman 71 j. echtg. van B. van den Berg. Johanna Schoonderwoerd 59 j. ongeh. Wouter van den Brink 69 j. echtg. van G. Ka merbeek. Hoogland. Geboren: 23 Juni. Gerardus, z. van T. Kok en N. van Dyk. 25 Juni. Anna Margaretha, d. van D. Voskuilen en E. Hoenen. Getrouwd: 30 Juni. J. J. de Kruyf en W. Bokkers. Overleden28 Juni. T. van Hamersveld, 63 j., echtg. van E. Eyberg. Lcusden. Geboren: 2-1 Juni Jacobus Johannes, z. van Johannes van Moorst en Grietje van der Geer. 26 Juni Willemyntje, d. van Wouter Huisman en Geurtje Vlastuin. Woudenberg. Geboren: 25 Juni. Cornells z.vanElias Geijtenbeek en Hendrikje Robbertsen. 25 Juni. Geertruida d. van Jacobus de Kruijff en Alida van Dijk. Gehuwd: 30 Juni. Lambertus van Essen, 32 j. en Klaasje Versteeg 29 j. Stoutenburg. Geboren: 29 Juni. Arrisje, d. van Gerrit Stoffelsen en Dirkje Langelaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2