NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. SPOOR-KWARTET tweede Invitatie-Concert, ©©0©©©®©©®®©©© DINSDAG 19 JULI a.s. niTENGEWOON CONCERT: het Spoor-Kwartet BUITENLAND. INVITATIE-BILJET De wetenschap pt steeds vooruit ■\o. 55. Woeutlag 13 Juli 1898. Zcven-en-twintigste jaargang. VRRSCIII.I.M WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers op DINSDAG 13 1ULI 1898. FEUSLLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. wij Zooals wij gisteren reeds er in geslaagd voor ons beknopt per bulletin mededeelden zijn hetwelk wij ons voorstellen te geven op de concertzaal van »DE AREND,'' bij goed weder in den tuin of anders in te engageeren liet uit het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam. Directeur de heer WILLEM MENGELBERG. Het navolgend programma zal worden uitgevoerd 1. KWARTET No. 2A. Bazzini. a. Allegro Appassionata. b. Andante con moto. c. Intermezzo Gavotte. d. Allegro Vivace, t o. Romance sans Paroles D VAN (j0Etfs. 2. b. Scherzo. c. Danse Pzigane J. Massenet. Violoncel Solo door den Heer J. Beck. 8. Variationen uit het D moll kwartetF. Schubert. o PAUZE, o— 4. Kwartet No. 4 C mollL. van Beethoven. a. Allegro ma non tanto. b. Andante Scherzo quasi Allegretto. c. Menuetto. d. Allegro Finale. 5. Pantaisie Appassionato H. Vieuxtehps. Viool Solo door den Heer S. Spoor. a. Andante CantabileTschaykowsky. b. Perpetuum MobileHaydn. Piano accompaguateur de Heer SIMON KROON. Waar wij onzen lezers alzoo het beste bieden, wat er op dit gebied in ons vaderland te hooren valt, meenen wij op een zeer groote opkomst te mogen rekenen. Op vertoon van onderstaand bewijs zijn bij den Uitgever A VIJFTIG CENTS één of meer plaatskaarten te bekomen. De toegang voor niet-lezers der «Nieuwe Amersfoortsche Courant» bedraagt f 1.50. Zij, die zich alsnog op ons blad abonneeren, genieten dezelfde voordeelen en reductie als de andere abonnés. DE UITGEVER. De Amerikanen hebben zich het kolossale voordeel dat ze door de vernietiging van Cervera's vloot zoo plotseling en onverwacht op de Spanjaarden behaald hebben, niet ten nutte gemaakt en waarschijnlijk ook wel niet ten nutte kunnen maken. Ware het hun gelukt, op denzelfden dag toen admiraal Sampson, of liever gezegd admiraal Schley, de Spaansche vloot vernielde, generaal Shafter's wel een beetje overhaaste aankon diging dat Santiago zou worden ge nomen, waar te maken, dan zouden ze een bizonder groot overwicht ge kregen hebben. Niet zoozeer omdat le inneming van Santiago voor de verovering van Cuba eenig gewicht in den schaal legt, maar wel om het zoo langlïurïge virgëéfscbe\)elegenng de val van de vesting ongetwijfeld op beide partijen indruk zou moeten maken. Zoolang niet generaal Shafter zicli de medewerking heeft verzekert van admiraal Sampson, die met zijn zware scheepskanonnen wel 8 tot 12 K.M. zoo ver ligt Santiago met zijn versterkingen van de kust - ver kan schieten, de Spanjaarden geen belang rijke schade toebrengt, zal er van een beslissende aanval op de stad niet veel komen. Uit een telegram, van gister ge- dagteekend blijkt evenwel, dat die be schieting niet zoo gemakkelijk zal gaan. Wel is waar kunnen de kanonnen zoo ver schieten, maar er moet wel rekening mee worden gehouden, dat men van uit zee geen open terrein heeft tot de stader moet over de hooge rotsen heen worden geschoten en dat baart de moeielijklieid. De kanonnen moeten daardoor te hoog gericht worden en alle projectielen, die uit de zware kanonnen zoowel als uit de 8-inch kanonen vielen, toen Zondag een uurtje de beschietin «geprobeerd" werd, vóór het doel neer. Intussclien is omtrent den voort gang van den oorlog zeer weinig met beslistheid te zeggen. Of de opper bevelhebber van het bondsleger. Ge neraal Miles, die zich nu toch eigen lijk met Mc. Kinley schijnt verzoend te hebben, werkelijk, zooals gezegd wordt, van Charleston naar Cuba is gegaan, moet men nog afwachten beweerd wordt, dat hij aanstonds na den val van Santiago de zoo vaak verschoven aanval op Portorico zal doen. Admiraal Watson schijnt nu eindelijk dan toch het bevel te heb ben gekregen, om met een eskader van twee slagschepen, drie hulpkrui- sers en eenige torpedobooten en trans portschepen naar Spanje te gaan. Of hij eerst nog de Canarische eilanden zal aanvallen, óf zonder verwijl de Sardeerèn, óf dat hij eerst zal trach ten Camara's eskader tegen te houden, is ook nog een groote vraag, die moeilijk eer dan na een week of twee, drie beantwoord zal kunnen worden. Het derde groote vraagteeken is ech ter Camara zelf. Waarom keert deze naar Spanje terug? Moet hij misschien de aanval van Watson afweren? Daarvoor zijn zijn schepen veel te zwak de Oregon der Amerikanen is veel zwaarder gepantserd dan de Spaansche Pelayo of de Emperador Carlos Quinto, de beide eenige sche pen van Camara, die nog gevechts- waarde hebben. De Jowa alleen kan het met pleizier tegen alle andere schepen van de Spaansche vloot opnemen. Tegen Dewey's kruiservloot evenwel zou het overschot van de Spaansche marine nog zeer goede kansen heb ben. Voor den oningewijde zijn en blijven de althans schijnbaar onge motiveerde bewegingen van Camara een diep raadsel, vooral sedert door den nieuwen minister van marine, Aunon, is gezegd, dat hij is voor uiterste. Het is maar te hoopen, dat niet door verschil van meening in het Kabinet, ook dit laatste eskader nog ter vernietiging aan een veel sterkeren vijand wordt voorgezet. Zaak-Dreyfus. Volgens de Matin zal mr. Demange bij den minister van justitie, Sarrien, een verzoek indienen tot vernietiging van het vonnis, op grond dat de door Cavagnac voor gelezen stukken niet aan den beschuldigde of aan hem zijn meegedeeld. De Duitsche pers is eenstemmig van oordeel, (alleen de anti-semitische bladen niet) dat uit de verklaringen van Cavaignac blijkt, dat Dreyfus is veroordeeld op geheime stukken, zoodat de herziening van liet proces nood zakelijk zou zijn. Di> - hripvpli. fQP(TP,cpl,rpvpn aan zijn, immers de Duitsche regeering heeft plechtig verzekerd, dat nooit haar diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs betrekkingen hebben onder houden met Dreyfus. Verschillende bladen dringen er op aan, in het belang der waarheid, aan kolonel Schwarzkoppen vrijheid tot spreken te geven. De Franscho regeering heeft hij de Duitsche in het geheel geen stappen gedaan, om zich zekerheid te ver- schallen omtrent den aan den kolonel toegeschreven brieven. In het proces, Zola door de schrift kundigen aangedaan (eischers vroegen een schadevergoeding wegens belee- diging van hun eer en goeden naam, van 100 000 fres. ieder) is uitspraak gedaan. Zola is veroordeeld tot een gevangenisstraf (met toepassing van de wet Berenger (van 15 dagen, 200 l'rcs. boeten en 5000 fres. schade vergoeding aan elk der drie schrift kundigen. Voorts zal hij nog moeten betalen tien publicaties van het vonnis voortzetting van den strijd tot het en de proceskosten. VOOR HET I* Bvoor het f» TE GEVEN DOOR S door ISOLENE. 2) Hu, wat was dat koud in huis, het vroor sterk buiten. «Goeden morgen, mevrouw." Ik trachtte haar te antwoorden. «Hé, wat bent u schor, mevrouw." Ja, wezenlijk, ik kon haast niet spreken. Ik ging weer naar boven, legde zelve de kachel aan op onze slaapkamer, terwijl Mietje, zoo heet onze gedien stige, de huiskamer in orde maakte. Ik maakte intusschen mijn toilet. Om half negen tikte Mietje aan de deur. «Mevrouw, de kamer is klaar, en het water en de melk kooken." Ik ging naar beneden en maakte voor Henri een kop koffie gereed, liij is dat zoo gewend, hij heeft zoo gaarne dat ik hem dat op bed breng. Nu, ik ben zoo schor en ik heb zoo'n keelpijn." Gretig pakte hij de koffie aan. «Schor," zeide hij, «daar hoor ik niets van, nu, dat zal weinig te beduiden hebben, dat zal wel spoedig weer over gaan." Wat kon hij toch iemand opbeuren Had hij mij beklaagd, dan zou ik stellig gedacht hebben, dat ik keel ziekte kreeg. Nu dacht ik ook, komaan, het beste is er mij tegen te verzettten, ofschoon ik wezenlijk haast niet slikken kon. Ik dronk mijn kopje thee met een beschuit, en deed mij goed. Tegen 11 uur kwam Henri heneden. Hij keek naar buiten. Het was mistig; wij konden bijna de huizen aan den over kant niet onderscheiden. «Beroerd weer," zei hij, «niets goed voor mijn gestel." «Neen," zei ik, «toen ik Mietje open deed, voelde ik het reeds, het was of de kou op mijn keel viel en die dichtschroefde, door de koude lucht die met haar binnen kwam." «Nonsens," zeide hij, «dat is alles inbeelding, daar moet gij niet aan toegeven. Vorst is zeer gezond voor uw gestel." «Maar ik heb zoo'n keelpijn, Henri," zei ik. «Och wat, zou ik trachten op te volgen. Mietje kwam klaarzetten. «Mevrouw, als ik u was," zei zij, zou ik een ei klutsen met suiker en azijn, u kunt bijna niet spreken." «Luister toch niet naar dat domme schepsel," zei Henri, toen zij de ka merdeur dichtdeed. Je mankeert niets hoor, zij zou waarachtig nog maken dat je je verbeelde ziek te zijn. Hoe menigmaal ben ik niet schor geweest in mijn studietijd; als ik tot laat in den nacht gestudeerd had, dan had ik 's morgen er nog zware hoofdpijn bij. Maar als ik dan de lucht inging, dan was het spoedig voorbij." Ja, Henri had gelijk; al dat beklagen was niets goed voor mij. Ik verbeeldde mij reeds dat mijn hoofd klopte, dat mijne handen beefden, neen, ik zou er mij tegen verzetten. Als ik aan die inbeelding toegaf, zou ik waarlijk nog ziek worden. Toen hij dan ook des middags vroolijk uit de sociëteit t'huis kwam, wachtte ik hem op met een lekker dat zal' wel overgaan," zei hij; «het dineetje, dat ik zelve grootendeels klaar beste is wat te gorgelen en er verdergemaakt had. niet aan te denken." I Mietje verstaat niet veel van de Ja, die raad was verstandig, dien edele kookkunst, daarenboven stookt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1