BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Iri het vonnis wordt verklaard, dat door de beschuldiging van Zola de eer en aanzien der schriftkundigen in hooge mate wordt aangetast, terwijl er voorts in wordt geconstateerd, dat Zola bekend heeft, de geïncrimi neerde woorden te hebben geschreven, zonder van de rapporten der deskun digen iets meer te kennen dan de conclusies. H. K. H. prinses Pauline van Wurtemberg is Maandagmorgen van Soestdijk naar Duitschland vertrok ken. H. K. H. begaf zich met een hofrijtuig naar Utrecht, van waar zij met den doorgangstrein dei- Staats spoorwegen de reis naar Frankfort voortzette. De Tentoonstelling van Vrouwen arbeid is Zaterdagmiddag te half 2 door mevr. Goedkoop geopend. Onder de autoriteiten werden opgemerkt de vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin baron Taets van Amerongen in uniform, alle ministers behalve die van oorlog, de vertegenwoordigers van Frankrijk, België, 'Engeland, Spanje, de nuntius, de commissaris der Ko- ninging mr. Fock en vertegenwoor digers van het gemeentebestuur. Gedurende de maand Juni werden bij het Koloniaal Werfdepot aange nomen 9G personen als62 Neder landers, 7 Duitschers, 23 Belgen, 1 Zwitser, t Luxemburger, 1 Oosten rijker en Alrikaan en werden van de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 81 onderofficieren en minderen. Het ge tal der werving bedroeg aldus 177 man, aan wie aan handgelden een som van f34.540 is uitbetaald. Onder de aangenomenen zijn 20 miliciens, die voor den tijd van 2 jaar bij het Indische leger werden gedetacheerd. Prijsvraag reclame-biljet. Het dagblad De Courant heeft een prijsvraag voor een reclame-bil jet uitgeschreven, waarvoor als prijzen zijn beschikbaar gesteldéén van 500, één van 300, één van 200 en vijf van 100 gulden. De jury bestaat uit de heeren H. P. Beriage Nzarchitect, en G. H t-üfjiiutjrïï. L/e^e-uniTfbii 'zijn oor'g, aat Werkelijks iets moois zal worden ver kregen. Aan het bureau van De Courant N. Z. Voorburgwal 365 te Amsterdam zijn de gedrukte voorwaarden van mededinging te bekomen. Uit het kcrscnland. Men schrijft uit de Betuwe aan de Telegraaf: Een drukte en beweging van ge weld geeft het plukken en leveren van kersen thans in de Betuwe. Bij aankomst aan elk station bemerkt men dit direct aan het aantal post pakketten en andere mandjes, die ter verzending gereed staan. Ook aan de steigers derstoombooten is leven en drukte, niet alleen wordt veel fruit verzonden naar Rotterdam en deEngelsche markten,dochDuitsch- land betrekt in de laatste jaren ver schillende fruitsoorten uit de Betuwe. Gaan wij de wegen langs, wij behoe ven niet te vragen, waar de kersen boomgaarden gelegen zijn, onophoude lijk knallen de schoten, het lijkt het beleg van Santiago in minatuur wel. Daar tusschen schreeuwen en op zij zoo hard, dat, als ik haar laat be gaan, alles aanbrandt. Zelf mee eten was mij echter onmogelijk. Ik hoestte vreeselijk. Maar mijn Henri was op gewekt en vroolijk en 't deed mij genoegen te zien, dat hij letterlijk voor twee at. "En nu nog peertjes," zei hij, «kom aan dan maar, een paar slechts, want ik heb wezenlijk heerlijk gegeten." «Mij dunkt," zei ik, «ik moest toch ook een peertje eten, want ik heb niets gebruikt." «Hebt gij niets gegeten?" zei Henri. «Hé, dat heb ik wezenlijk niet opge merkt, ik let er nooit op wat een ander eet. Nu, maar het is wel eens goed, als men zich niet wel gevoelt, eens een dag niet te eten, het beste is dan diêet te houden. Gij moet ook niet te veel eten, gij wordt anders waarlijk te dik." (Ja, Henri was knap, hij was een halve dokter.) «En nu ga ik even de courant lezen." Hij ging in zijn gemakkelijken stoel zitten, ik schikte een anderen stoel onder zijne voeten, gaf hem de courant in handen, hij keek er in en was weldra in het land der droomen. «Lieve Hemel, wat hoest u toch ijzeren en houten, voorwerpen leven maken, alles om de vogels, de lastige kersendieven te verjagen. En met ongehoorde brutaliteit treden zij op. Soms komt een zwerm van 100 en meer spreeuwen tegelijk in een boom gaard nederstrijken en aan den eige naar enorme schade berokkenen. Treden wij een kersenboomgaard binnen. De hooge ladders staan in de boomen en daarop de plukkers Bij afwisseling doet zich een vroolijk lied hooren, dat zeer afwisselend is. Op een bepaalden tijd zijn de kor ven vol en komen allen naar de tent bij den baas. Hier worden de sappige vruchten op een kleed uitgestort en gesorteerd, waarna ze naar alle oorden verzonden worden. Uit goede bron vernamen wij, dat aan den Keizer van Duitschland dagelijks een mand Betuw- sche kersen van hier gezonden wordt. Om 12 uur komt in blikken ketels of potten het eten. Allen gaan in een kring zitten en nadat de baas gezegd heeft »èrst bidden jongens" nemen allen hunne petten af en doen een kort gebed. Na het eten een oogenblik rusten en dan maar weer met nieuwen moed aan het werk. Zoo gaat het tegenwoordig dag in dag uit in de Betuwe tot dat de laatste kersen geplukt zjjn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij het j.l. Maandag en Dinsdag gehouden Toelatings-examen voor het Gymnasium alhier zijn toegelaten tot kl. I. onvoorwaardelijk A. C. Groeneveldt; H. W. J. de Jong; H. van den Nieuwenhuizen P. de Graaf; F. J. Schimmel; J. J. de Stoppelaar. Voorwaardelijk B. J. van GarderenC. P. van Ros- sem; C. Spijkerboer; P. J. F. van Voorts VaderJ. G. Roodhuizen de Vries. 6 adspiranten voldeden niet aan het examen. Tot kl. II. werden onvoorwaardelijk toegelaten. R. F. A. Ie Cavelier. Tot Kl. V voorwaardelijk. I. Timmermans. De reserve sergeant J. Boelen van het 5e Regiment Infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd Lrtf -.«««»% <4»-;,» kli rr/^»-irvQTVt Rorrimf»nt Aan den Sergeant R. Brink, van het 5e Reg. Inf, is op zijn daartoe gedaan verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De Sergeant-Majoor I. II. P. Verschoor van het 5e Regiment In fanterie is door den Minister van Oorlog met ingang van 16 Juli e.k. benoemd tot Administrateur bij het Militair Hospitaal te Kampen. De jongeling L. J. Rieber heeft eene verbintenis aangegaan als adspi- rant vaandrig voor het Reserve Kader bij het 5e Regiment Infanterie. Door onzen stadgenoot de heer J. F. Jellinghaus werd bij den j.l. Zondag te Baarn gehouden Wieler wedstrijd in ile amateurs race over 2000 M. de derden prijs behaald. In aanmerking genomen dat in dit nummer het puikje der Nederl. ama teurs o.a. Hart Nibbrig, W. v. d Berg, J. v. d. Ende (Kampioen van Z.-Holland) enz. deelnamen is deze overwinning van onzen kranigen stad genoot, die zich eerst sedert kort op het racen toelegde dubbel merk waardig. akelig, zei Mietje; «als u nu vooru zelve eens wat haverstroo zette, zoo als u mij laatst hebt gegeven, toen ik verkouden was't heeft mij toen da delijk geholpen." Ja, ik voelde mij waarlijk benauwd, maar 't ergste was dat ik Henri zoo hinderde. «Mensch, wat blaf je toch, houd het wat in, ik kan geen oog toedoen," was het eerste woord dat ik hoorde toen ik hem zijn kopje thee aangaf. Ja, wat moest dat hinderlijk voor hem zijn. Ik volgde dus Mietje's raad, zette thee van haverstroo en 't was alsof mijn hoest wat bedaarde' Toen ik Mietje om 9 uur uitgela ten had, ging ik met mijn breiwerk (fijne sokken die ik voor Henri brei, hij kan geen andere dragen, daar hij heel teedere voeten heeft) tegenover hem zitten en vroeg hem of hij mij toch eens wat wilde vertellen van hetgeen die vreemde professor ge schreven had. Hij vertelde mij toen, dat die geleerde heer had opgemerkt, dat vrouwen pijn en alle operaties veel beter kunnen doorstaan dan mannen, want dat ze dat alles veel minder gevoelen, maar dat dit ook J.l. Maandag maakten de 4 veld-bataillons van bet 5e regiment Infanterie onder bevel van den Kolonel de Petit, met de muziek aan het hoofd, in combinatie met de alhier in garnizoen liggende batterijen van het le regiment Veld-Artillerie en escadron ordenancen, eene militaire marsch naar Baarn, waarbij de troepen te Soestdijk voor H. M. koningin Wilhelmina defileerden. Naai- wij uit goede bron ver nemen, is het escadron ordennance onder commando van Ritmeester van Kuijk, aangewezen om tijdens de inhuldigingsfeesten te Amsterdam dienst te doen. In eene in de afgeloopen week gehouden vergadering van het plaat selijk departement der „Maatschappij tol Nut van 't Algemeen" werden tot leden der commissie voor het nazien der rekening benoemd, de heeren J, C. Leinweber, dr. Ph. 11. Peyrot en B. Siddré. Met eene meer derheid van slechts 3 stemmen (15 tegen 12) werd besloten voor f 10.000 deel te nemen in de Naamlooze Vennootschap „Volkshuisvesting." Eene subsidie van f300.werd verleend aan de Toynbee-vereeniging, aan de Volksleesbibliotheek een van f250.—, aan de Huisvljjtscljool een van f 100.terwijl tevens besloten werd het te kort der Fröbelschool ad f218.54 aan te zuiveren en een nadere bespreking te houden met het bestuur van genoemde school. De begrooting werd daarna in zijn geheel aangenomen. Door den Voorzitter werd een woord van warme waardeering ge wijd aan het helaas lo vroeg ont slapen raadslid den heer J. Th. M, Warnsinck, die den Vereeniging vooral ook bij de liquidatie der spaarbank zoo belangrijke diensten bewees, en ware hij daarin niet door de zoo noodlottig afgeloopen ziekte verhinderd, met. I Juli zou zijn op getreden als Penningmeester van het Departement. Door een detachement van de d.d Schutterij alhier, bestaande uit adjudant-onderofficier H. van Gelder, sergeanten-majoor J. W. van Achter- bergh, G. Muijs, G. Boode en serg. J. D. Lammerts; van Bueren, dat op 9 Juli strijd vari ;de «Vereeniging van Neder- landsche Scherpschutters", werd den eersten körpsprijs in den hoofd-korps- wedstrijd behaald, bestaande uit een verguld zilveren lauwerkrans met incriptie en diploma, terwijl aan de schutters ieder een verguld zilveren medaille werd vereerd. Andermaal is inbraak gepleegd in de fabriek van de heeren Gebrs. Visser, aan den Ileiligenbergerweg, en werden drie stukjes Amersfoortsch linnen ontvreemd. De politie was spoedig den dader op het spoor, die reeds alles heeft bekend. Het is een ontslagen wever zekere W., die nog kort geleden voor een dergelijken diefstal in dezelfde fabriek een gevan genisstraf van drie maanden heeft ondergaan. 358e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 11 en 12 Juli. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 2903 2915 2920 2923 2931 3874 3875 8380 8386 8426 8427 8472 8476 8482 8489 8494 8533 8549 8942 8985 11003 11023 11086 11516 1152311551 11574 11584 11608 15323 1533215338 15345 15359 15376 17580 1758918015 18027 18035 18060 18071 en 18075. Te zarnen 43 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde A f 3.50 en klassikale A f 0.75 per wel te verklaren is daar dit ook eenigszins voortkomt uit den toestand van haar hersens, want dat zij niet alleen eene veel kleinere hersens heb ben, doch dat ook in de hoedanigheid der hersens nog een groot verschil is; hij wist niet of ik hem wel kon volgen in 't geen hij mij verder zou vertellen, maar bij de mannen wordt in de hersens eene grijze zelfstandig heid gevonden, en die ontbreekt bijna geheel, en juist in die grijze zelfstan digheid is de kracht, het verstand gelegen. (Wordt vervolgd). Amerika cii (Ie Inhuldiging der Koningin. In een Amerikaanse!) blad The Malland Express kon men dezer dagen het volgende lezen «De aanstaande Inhuldiging van de kleine Koningin van Holland is een gebeurtenis die in de harten der Amerikanen een bijna teeder gevoel opwekt. Een dapper klein volk, dat de Spanjaarden eeuwenlang bevocht, en de zee te hulp moest roepen om den Spanjaard te verdrijven, terwijl het vervolgens geleidelijk het land terug won van de zee, een krachtig, eerlijk, godvreezend volk, dat ons onze pelgriinvaders gegeven heeft, en waar mee wij altijd op vriendelijken en vredelievenden voet hebben geleefd een lieftallige jonge dame, wier goed gezond verstand, goedhartigheid en uitstekende opvoeding haai bijzon der geschikt maken om zelve te regeeren over een aanhankelijk en liefhebbend volk, dat met trots en genegenheid de ontwikkeling van Wilhelmina tot vrouw heeft gadege slagen dit alles bij elkaar maakt, dat Amerika blijken van zijn sympathie moet geven met deze groote plechtig heid. Wij hopen, dat een Hollandsch- Amerikaan speciaal met de taak be last zal worden aan de jeugdige koningin, in naam der Vereenigde Staten, onze gelukwenschen over te brengen". Nu schrijft iemand in hetzelfde blad, dat voor deze post als aange wezen is Col. John W. Vrooman, vroeger president van de Holland Society van New-York. Colonel Vtooman stamt af van een oud-Hollandsche familie, die zich voor meer dan 300 jaar in Amerika vestigde. Hij beweert zelfs af te stammen van graaf Egmond. Hij moet een zeer goed man van zaken zijn niet alleen, maar ook een welsprekend redenaar, zeer beschaafd en ontwikkeld, niettegenstaande hij een «self-made man" is. De inzender zegt verder, dat zijn benoeming tot dezen belangrijken tijdelijken post, den Hollar.dsch-Ameri- kanen bijzonder aangenaam zou zijn. We zullen er nog wel meer van hooren. Van 't Duivelseiland. Een brief uit Guyana geeft de vol gende bijzonderheden omtrent den ongelukkigen kapitein Dreyfus; Hij geniet op dit oogenblik een vrij goede gezondheid, hoewel hij verschrikkelijk verouderd en zijn gang langzaam en afgemat is. Maar zijn verstandelijke vermogens schijnen erstig aangetast, hetgeen bevestigd word door de omstandig heid, dat hij sedert eenige tijd zich volstrekt niet meer met zijn gelief koosde werkzaamheid, de wiskunde bezighoudt. Zelfs verwaarloost hij het lezen der boeken en tijdschriften, die hem geregeld uit Parijs gezonden wor den. Hij verlaat nooit de omheining die zijn gevangenis omringt, welke heining hem belet de zee te zien, in de beschouwing waarvan hij eerstijds uren lang verdiept was. Iedere maand ontvangt Dreyfus van zijne vrouw twee, of dikwijls drie postpakketten, inhoudende chocolade, vruchten, lekkernijen, sigaren enz. Een verdubbeling der waakzaam heid en nieuwe voorzorgsmaatregelen maken eene poging tot ontvoering of ontvluchting onwaarschijnlijk, zoo niet goheel onmogelijk. Om kinderen zoet te houden. In den legenwoordigen tijd vindt men allei lei nieuwe manieren uit om kinderen op te voeden, en zoo moge lijk er wonderen van te maken. In Chicago heeft men nu een middel om te maken, dat kinderen den ge heelen dag zoet zijn. In plaats van hen te vermanen, terwijl zij wakker zijn, wacht de moeder, totdat het kind gerust slaapt, gaat dan voor het bedje zitten en zegt het dan, wat zij het den volgenden dag gaarne zou zien doen en hoe het zich gedragen moet. Volgens die moeders, welke deze suggestie-methode in praktijk gebracht hebben, ontwaakt het kind den volgenden morgen juist in de stemming, die de moeder gewenscht heeft en volgt het den goheelen dag de voorschriften, die de moeder het 's-avonds gegeven heeft. Men houdt vol, dat deze «suggestie" niets met hypnotisme te maken heeft, doch dat de invloed die aangewend wordt slechts die is, welke de werkzame geest heeft op die welke door den slaap passief is gemaakt. BRAND OP EEN STOOMBOOT. Nog ligt de vreeselijke ramp van de Bourgogne versch in 't geheugen of een nieuw ongeval van een groote stoomboot wordt medegedeeld, doch hier heeft gelukkig de bemanning zich zóó gedragen, dat de geschiede nis van dit nieuwe onheil als 'tware een tegenhanger vormt van de ontzet tende gebeurtenissen op het Fransche vaartuig. Het Amerikaarische houten schip Delaware, groot 1279 ton, van Philadelphia, in eigendom behooren- aan de heeren \V. P. Clyde Co., is in den nacht van Vrijdag op Za terdag, kort na 't verlaten van de haven, door brand vernield. Zoodra het vuur werd ontdekt, wist men dat van blussching geen sprake kon zijn. De gezagvoeder, kapitein Ingram, liet de matrozen een dubbelde rij vormen en liet de vrouwen en kin deren in de booten zettenieder kreeg een voor hij de boot besteeg een wollen deken. Kapitein Ingram, gewapend met een revolver, stond voor de matrozen en dreigde ieder neer te schieten, die een paniek zou veroorzaken. Als gevolg van de kalmte en de orde die hij handhaafde, konden alle passagiers veilig in de booten ge plaatst worden en nadat dit was geschied, werden de sloepen voor zichtig en zonder ongeval in zee ge laten. Tal van passagiers waren in nachtgewaad, zoo snel waren ze van uit hun hutten naar 't dek ge bracht. De koelbloedigheid van den kapi tein is te meer bewonderenswaard, daai1 het schip een groote hoeveel heid ontplofbare stoffen aan boord had, voor de verstrerkingen van de haven, die elk oogenblik konden ont vlammen, Het achterdek was spoedig zoo warm dat allen naar het voordek moesten vluchten. Men kon nog tijdig het schip met den kop in den wind brengen, zoodat de rook en de verzengende gloed niet over het voor dek woeien. Toen twee booten waren neerge laten, begon ook 't middendek vlarn te vatten. De matrozen werkten met alle macht om de passagiers te redden en een van de dappere man nen kreeg levensgevaarlijke brand wonden. De kapitien bleef het aller laatste op het schip en hij verliet het nog juist bijtijds. Een minuut laler zonk het weg. De matrozen stelden de vrouwen en de andere passagiers gerust, ze zeggend dat het land vlak bij was. De passagiers en de bemanning kwamen Zaterdagmiddag behouden te New-York aan. De Ocean King had de booten 's morgens vroeg bemerkt en slaagde er in de schipbreukelingen allen aan boord te hijschen. De Delaware had een bemanning van 35 officieren en matrozen en 33 passagiers. Van de laatsten heeft niet een ook maar de geringste ver wonding opgeloopen. Gedwongen huwelijken. Siam is een paradijs voor jonge meisjes, die trouwen willen. In Europa moeten ze maar al te dikwijls oude jonge juffrouwen worden, maar in Siam waken daar de zeden en ook de wet voor. Want iedere vrouw, die een zekeren leeftijd bereikt heeft, zonder dat ze een man gevonden heeft, wordt, op haar verzoek «inge schreven" op de lijst der «koninklijke jonge meisjes" d. w. z. ze worden geplaatst onder de hoede van den vorst, die een man voor ze moet vinden. Ziehier hoe hij te werk gaat: De mannelijke Siaineezen, die een mis drijf hebben gepleegd, kunnen daar voor gestraft worden niet alleen door boete en gevangenisstraf, maar ook kunnen ze gedwongen worden een der «officieele" vrouwen te trouwen. Als hun misdrijf gering is, mogen ze kiezen. Maar als 't geval ernstig is, zoekt de regeering eene vrouw voor hen uit, en dan natuurlijk een van de allerleelijkste. Zoo is in Siam een vrouw, hoe leelijk en onaangenaam ook, altijd zeker een man te zullen krijgen. Als deze huwelijken werkelijk ge lukkig zijn, wat niet gezegd wordt, moeten de Siameesche mannen heel wat kalmer en gelatener zijn dan de Europeesche.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2