NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. spöörkwartet, Vrijdag 22 Juli a.s .desavondste 8%uur, Buitengewoon Concert tweede Invitatie-Concert INVITATIE-BILJET op Vrijdag 22 Juli 1898. BUITENLAND. i\o. 57. Woensdag 20 Juli 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. VEflSCIIIJAT WOENSDAG EN ZATEIiDAG. IN DEN TUIN OF CONCERTZAAL VAN JE AREND", FEUILLETON. De wetenschap pt steeds vooruit1 Amersfoortsche Courant m ABONNEMENT S P R IJ S Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijt. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij bieden hierbij onzen lezers eene fotografische afbeelding der artisten van het leden van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam die BIJ ONS ZULLEN OPTREDEN. Uit van verschillenden zijde tot ons gerichte vragen, meenen wij te moeten opmaken, dat ons vorig bericht, voor zoover de toegang tot dit concert betreft eenigszins onduidelijk is geweest. Wij herhalen daarom hierbij dat EENIEDER tegen inlevering van onderstaande bon aan ons bureau zooveel kaarten (a 50 cent per stuk) kan doen afhalen als gewenscht worden. Alleen voor hen, die geen bon kunnen vertoonen is de toe gangsprijs fl.50 per persoon. DE UITGEVER. VOOR HET De navolgende bijzonderheden wer den omtient ile capitulatie van San tiago geseind. Generaal Shaflcr, de divisie- en brigade-commandanten, benevens de verschillende staven werden geëscor teerd door cavalerie. Genei aal Toi al was vergezeld van zijn genei'alen staf en honderd uitge lezen soldaten. Nadat liet saluut met do trompetten aan beide zijden ge wisseld was, overgaf generaal Total zijn degen aan Shaflcr, die hem dezen weer lernygaf. De voor de verschansingen in linie geschaalde Amerikaansche troepen woonden de plechtigheid hij. Genei aal Schafter, niet escorte, en generaal Toial reden door de stad om officieel bezit te nemen van de plaats, hetwelk op het paleis van den gouverneur plaats vond. In tegenwoordigheid van tienduizend personen werd daarna des middags de Amerikaansche vlag geheschen Nadat de muziekcorpsen de nationale liederen hadden gespeeld en saluut schoten van het slot waren gelost, keerde generaal Shafter naar zijn kamp terug, de stad en de mnnicipaliteit overlatende aan het toezicht van generaal Mackibben, die tot voorloopig militair gouverneur benoemd is. Twee regimenten Amerikaansche infanterie blijven in de stad tot het handhaven der orde. Zoolang de Spanjaarden nog niet ingescheept zijn, kampeeren zij buiten de Amerikaan sche liniën. Maandag is te Versailles liet tweede proces-Zola begonnen enreeds eëindigd. Men herinnert zicb dat Zola en Perreux, de gérant der Attrore, den 23en Februari door het Hof van Assisen te Parijs veroordeeld werden respectievelijk tot een jaar en 3000 francs boete en vier maanden en 3000 francs plus de kosten. TE GEVEN DOOR Van dat vonnis kwamen beiden in hooger beroep, dat ontvankelijk werd verklaard met vernietiging van het vonnis en verwijzing van de zaak naar het Hof van Versailles waarvoor zij gister zijn verschenen. Er waren zeer uitgebreide maat regelen genomen om de orde te handhaven; politie te voeten te paard waren gerequireerd en de troepen te Versailles in garnizoen waien alle in de kazernes geconsigneerd. De bevolking van Versailles scheen echter betrekkelijk weinig belang in de zaak te stellen Met de treinen uit Paiijs werden daarentegen vele belangstel lenden aangebracht. Met een dei eerste treinen, om 8 uur reeds, arriveerde de tijdelijk uit de gevangenis ontslagen luit.-kolonel l'icquart vergezeld van twee inspec teurs van den veiligheidsdienst. Om elf uur begon het publiek voor het rechtsgebouw queue te maken doch slechts zij werden toegelaten, die van toegangskaarten waren voorzien. Het duurde niet lang of de geheele zaal was gevuld met belangstellenden. Onder de aan wezigen werden o. a. opgemerkt de generaals Billot, Gonse, de Pellieux en de Luxer alsmede de bekende kapitein Lebrun-Renault. Voor den krijgsraad traden op de advocaten Ployer, Delacaze Dehgant en Lascaies. Labori was weder Zola's verdediger. Deze laatste was buiten het gerechtshof het voorwerp van een vijandige betooging. Toen men hem herkende, riep men: „Weg met Zola, weg met de verkochte verradersOverigens hadden vóór den aanvang van het proces geen incidenten plaats. Het Openbaar Ministerie werd waargenomen door den procureur- generaal Beltrand, terwijl als voor zitter van het Hof fungeerde mr. Perivier, die te tien minuten over twaalven de zitting opende. De advocaat van Zola. mr. Labori, aan het woortl komend, nam con- clusiën en zeide, dat de krijgsraad niet ontvankelijk kon worden geacht in zijn aanklacht. Hij zei tevens dat Zola niet de onbevoegdheid van den beschuldiger zou pleiten om nietig verklaring der dagvaarding te ver krijgen, welke verjaring daarvan ten evolge zou hebben. Hij besloot zijn conclusies aldus: «overwegende, dat de kiijgsraad geen civiele rechtspersoonlijkheid be zit «bijgevolg overwegende, dat hij niet in rechten kan optreden en zich dus niet civiele partij kan stellen; «overwegende dat het beweerde delict, dat liet onderwerp van de han gende vervolgingen uitmaakt in geen enkel opzicht een der leden van den kiijgsraad aantast; «verklaart dientengevolge de actie van de leden van den krijgsraad per soonlijk niet ontvankelijk." Namens den krijgsraad verzette mr. Lascares zich tegen deze conclusies, waarop Labori het hof verzocht hem in de gelegenheid te stellen het ver band tusschen de zaak-Dreyfus en het aanhangige proces uiteen te zet ten, voordat de jury werd geconsti tueerd. Want wel wenschte Zola liet debat te aanvaarden maar tevens ver langde hij dat het in zijn vollen om vang werd geopend opdat het volle licht over de geheele zaak zou schij nen. De procureur-generaal Bertrant daarop het woord nemend kwam op tegen de aanmatiging van de verde diging welke een reeds aangevangen debat wilden onderbreken en verzocht daarom het Hof de conclusies niet toe te laten. Het Hof dat nu in raadkamer ging om te beraadslagen, verwiei p, na zijn terugkeer in de zaal, de conclusies van de verdediging en gaf last om over te gaan tot de loting voor de jury. Daarop nam Labori nieuwe con clusies betreffende het in cassatie gaan, waarop wederom de procureur- generaal de verwerping vroeg. Toen DOOS ISOLLNE. 4) (Slot.) Ook steekt er een been uit, bier opzij, er is stellig een rib van mij gebroken." «Eene rib gebroken," zei ik ver schrikt, «maar dat kan niet I" «Zoo, kan dat niet," herbaalde hij, «ik zeg u, dat heb ik reeds zoolang gevoeld, maar ik ben niet gewend te klagen," Neen, dat was waar, ik had hem er nog nooit over hooren klagen, wie weet hoeveel pijn hij in stilte had uit gestaan. Nu, daar kon ik een voor beeld aan nemen, wat had ik niet ge klaagd over dat beetje keelpijn! Ik holde naar beneden, maakte een ei voor hem klaar met honig, dat hij dan ook gewillig innam, maar toen ik met het flesehje salmiak-pastilles aan kwam, verschrok ik. «Maar hoe kom je daar nu aan, mij dat in te willen geven, dat is veel te losmakend." «Maar mij heeft het toch geholpen," merkte ik aan. «U, o dat is wat anders, vergelijk toch uw beetje hoesten niet met mijne ziekte. Van mij is het ge heel iets anders, 't zijn bfj mij krampen. Ik voel ze hier zitten." Meteen wees hij op zijne borst longen en hart. Ach, wat was hij ziek I Ik gelastte Mietje dadelijk naar den dokter te gaan. Wat zijn zulke dienstboden toch ongevoelig. «O, het zal zoo erg niet zijn," zei zij, «mannen zijn altijd erg kleinzeerig. U moest mijn vader eens hooren, als hijMaar hier werd ik toch wezenlijk boos en ik beval haar op barschen toon zich wat te haasten. Die brutale meid keek mij lachend aan, deed langzaam een wit schort voor, zette haar hoedje voor den spiegel op, en waarlijk, ik geloof dat ik haar in de gang hoorde zingen. Dat was toch al te erg. Nu, de dokter kwam gelukkig spoedig. Mietje deed hem open en liet hem naar boven gaan. Toen ik de kamer deur opende, hoorde ik hem juist zeggen't is niets, eene gewone ver koudheid, die een beetje vast zit. Rib gebroken, ha I ha I 't lijkt er niet naar. II zult u een weinig geforceerd hebben bij 't hoesten, dat is alles. Ha, daar hebben wij mevrouw ook; doch wat scheelt u, u ziet er betrokken uit; hemel, u bent schor mevrouwtje. Wacht, wij zullen beginnen u eens wat voor te schrijven; dat is dan meteen goed voor u," zei hij losweg tot Henri. «Nu, bonjour, ik kom morgen nog wel eens naar u kijken, 't heeft voor 't overige weinig te beduiden. Me- vrouw's verkoudheid is veel erger." »'t Schijnt toch niet zoo erg te zijn," zei ik bemoedigend tot Henri. «Niet erg," zei hij, «nu dat gevoel ik anders, maar de dokter ziet het niet in. Hij moest eens voelen wat ik voel, doch die menschen worden op 't laatst ongevoelig door al die ellende die zij dagelijks zien. «Nu, ik moet zeggen, het drankje hielp dadelijk; maar ik moest den ganschen nacht opblijven, om warme kruiken gereed te maken en gedurig nieuwe hoestthee van pastoor Ehieipp te zetten, want Henri had bedacht, dat dit hem ook nog wel goed kon doen, en toen ik s, morgens om zeven uur wilde indommelen, bedacht ik my, dat Mietje om half acht zou schellen, dus dat ik beter deed wakker te blijven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1