BINNENLAND. "ÏÏËMEV.D NÏÏËLWS. INGEZONDEN. vervolgens mr. Deligant namens de civiele partij optredend voor de tweede maal nadrukkelijk opmerkte dat Zol.r en Perreux aan het debat trachtten te ontkomen, riep Clémenceau uit: »Wij zouden het niet doen als men ons het bewijs liet leveren!" Waarop onmiddellijk Déroulède antwoordde met den kreet: «Frankrijk uit! De Joden de zaal uitZeer ter snede repliceerde daarop Hubbard «Stilte daar in den schreeuwershoek Deze uitroepen gaven aanleiding tot een geweldig tumult in de zaal. Het Hof trok zich intusschen weder in Raadkamer terug, van welke ge legenheid Zola en Perreux gebruik maakten om zich met hun advocaten naar de griffie te begeven ten einde cassatie aan te teekenen van het arrest waarbij hun geweigerd was conclusies te nemen over het verband van hun zaak en die van Dreyfus vóórdat de loting voor de jury had plaats gehad. Het Hof in de zaal teruggekeerd wees het arrest dat het cassatie beroep van Zola niet van dien aard was om den voortgang van het proces te schorsen. Nadat Labori daarop had verklaard,,Dan verlaten wij de zaal," vertrekken inderdaad Zola en Perreux, die met hoongelach en gesis door een deel der aanwezigen uitgeleide werden gedaan. In zijn requisitoir protesteorde de procureur-generaal heftig tegen het doel dat Zola beoogde, die zijn hoog moed stelde in dienst van een af schuwelijk «syndicaatReeds is hij veroordeeld door de jury: hot Hof zal' hem op zijn beurt voor de tweede, derde nftial vonnissen, opdat definitief recht zal worden gedaan. Frankrijk is bezoedeld door de Aurorehet le ger gehoond en beleedigd. Men heeft het leger voorgesteld als vijandig te gen de republiek. Dat zijn zaken, welke men moet weten tegen te gaan. Ik vraag toepassing van de wet. Het Hof begaf zich daarop ten derde male in Raadkamer en ver oordeelde in de zaal weergekeerd, Zola en Perreux elk tot een jaar gevangenisstraf 3000 francs boete en en solidair in de kosten bij wijze van schadevergoeding. Van dit vonnis kunnen de veroor deelden in cassatie gaan, binnen vijf dagen nadat het hun in persoon is bekend gemaakt. Bij het verlaten van de zittingszaal vielen rumoerige incidenten voor. Er werden slagen gewisseld, er hadden gevangennemingen plaats. Er werden vier tweegevechten aangekondigd tusschen de luieren Déroulède en Hubbard, Paquin en Déroulède, Hubberd en Habert, Guéiin en Brechard. De groote revue, bij gelegenheid der troonsbestijging van II. M. Ko ningin Wilhelrnina, zal gehouden worden op 21 September. Gisteren arriveerden te Soest- dijk de vorst en vorstin van Bentlieim Steinfurt met enkele kindoren, alwaar zij ongeveer acht dagen zullen blijven. De vorstelijke personen werden door 11.11. M,M. aan het station afgehaald. De Pangeran Ario Malaram is Zaterdagmiddag te 3 uur, geheel vol gens de Indische vormen, door Hare Majesteiten op het Paleis te Soesldijk ontvangen. De Pangeran werd aan Ach, wat had ik toch weinig geest kracht, hoe vermoed gevoelde ik mij. En hoe geduldig verdroeg mijn lieve Henri zijn lijden. «Spoedig een sterk kop koffie, vrouwtjelief," riep hij mij toe, toen ik naar beneden ging om Mietje open te doen. »H(i, dat zal mij opknappen." Ach, wat hoestte hij, even benauwd als ik twee dagen te voren gehoest had. Maar ik moet zeggen dat prof, Lombroso toch ge lijk heeft. Ik scheen het veel minder te gevoelen en had het veel beter doorstaan dan Henri. Ik was er niet alleen bij opgebleven, maar had al mijn gewone huiselijke bezigheden er bij waargenomen, tot kooken toe, had den geheelen afgeloopen nacht gewaakt, den vorigen nacht ook bijna niets ge slapen, terwijl Henri daar zoo ziek en geheel moedeloos ter neder lag en niet op kon staan. Door zijn grooter verstand begreep hij ook dadelijk, wat hij noodig had om spoedig te genezen. Mietje moest dadelijk uit, om vlierbloemen, lindebloesem, meel om te pappen, en drop uit den blikken trommel te halen. Hij sprak er ook van om eene waakster te bestellen, als ik misschien den volgenden zijn hotel afgehaald door den adjudant van dienst jhr. Van de Poll en den Isten stalmeester, en in een rijtuig mot vier paarden a la Daumont be spannen naar het Paleis gereden. De volgelingen waren in rijtuigen met twee paarden. Allen waren in Javaansch costuum en liepen, behalve de Pangeran, met bloole voeten. De ontvangst en het gesprek geschiedden staande, terwijl allen, behalve do Pangeran, nedergehurkt zaten Een oogenblik namen Hare Majestei ten plaats en werd ook den Pangeran een zetel, lager geplaatst dan die van Hare Majesteiten, aangeboden. De Pangeran bood H. M. deKoningm, namens den Soesoelioenan van Solo, verschillende geschenken aan, waar onder drie fraaie krissen en een levensgroot geschilderd portret van den Soesoelioenan. Na de afkondiging in het Staats blad van de wet tot wijziging der militiewet, waardoor de dienstver- vanging afgeschaft werd, zal overeen komstig Art. 23 der statuten van die Vereeniging de Anti-Dienstvervan- gingsbond moeten worden ontbonden na een bijna 23-jaiig beslaan. Het hoofdbestuur, waarin van de bij de oprichting van den Bond benoemden alleen nog de hoeren jhr. I. W. D. Roëli te 's Gravenhage, vice-voorzitter, M. A. Perk, predikant te Amsterdam, en W. F. Wilkens, oud-kolonel der dienstdoende' schutterij te Rotterdam, over zijn, wenscht, zoo meldt de IV. R. G'., tot ontbinding op plechtige wijze in een algemeenc vergadering op den verjaardag van H. M. de Ko ningin-Regentes den 2en Aug. a.s. over te gaan, daarbij hulde te brengen aan de nagedachtenis van den stichter van den Bond, nu wijlen luit.-generaal M. D. graaf van Limburg Stirum door het leggen van een palmtak op diens graf ter algemeene begraafplaats aan het Kanaal, waarheen men zich in optocht zal begeven na het sluiten der algemeene vergadering, en een gemeenschappelijken maaltijd, in het Kurhaus te Scheveningen te houden. De huldebetuiging op het graf van generaal Van Stirum zal omstreeks half vijf uur geschieden. Naar aanleiding van de inge komen rapporten van de verschillende afdeelingen op de vragen omtrent leerplicht, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers besloten nog de volgende vier vragen ter beantwoording aan de af deelingen te zenden a. In welke tijden van 'tjaar wordt in uw omgeving kinderarbeid op 't veld verricht, ook in dienst van 't eigen gezin b. Voor welke soort van arbeid wor den de kinderen gebruikt? c. Op welke wijze wordt de kinder arbeid betaald, en wat is het gemid delde bedrag, dat er voor gegeven wordt? d. Wat zou naar uw meerling in uw omgeving de indruk van een totaal verbod van kinderarbeid zijn en in dien men daartegen is, voor hoelang zou men dan vrijstelling wenschen Te Breukelen wordt een nieuw licht geproduceerd, dat zeer de aan dacht trekt. Voortdurend komen daar vreemdelingen om het te zien bran den. De uitvinder, de heer A. S Vriesland, heeft het Zwitsersche octrooi verkocht; in Zwitserland wordt een maatschappij gevormd tot exploitatie op groote schaal van dat licht in dat land. Er worden nog verschillende deskundigen en belangstellende uit Duitschland verwacht. nacht te veinoeid mocht zijn, om hem behoorlijk op te passen. Maar neen, door mijne grovere geaardheid kon ik dat beetje vermoeienis best door staan, dat voelde ik wel. Mijne ver koudheid was reeds veel beter. Ach, die arme Henri, wat hoestte hij schrik kelijk. Prof. Lombroso heeft toch ge lijk, vronwen kunnen veel meer ver dragen dan mannen, ze zijn niet zoo fijn- of teergevoelig. Het is eene week geleden sinds ik dit schreef. Ik ben geheel hersteld, maar Hemd moet zich nog altijd ontzien. Ofschoon het, volgens den dokter, dezelfde verkoudheid is, waaraan wij beiden souffreerden, heeft ze Henri veel sterker aangepakt dan mij. Hij gevoelt zelf dat hij het nog lang niet te boven is, en hij neemt zich zorg vuldig in acht, om niet weer in te storten. Ja, ik zie het dagelijks, mannen zijn veel teergevoeliger dan vrouwen. O, wat zal ik blij zijn, als mijn lieve verstandige man weer geheel hersteld is. In Scherpenze.el zou in de vorige week de gewone jaarlijksche tiend verpachting van hot kroondomein plaats hebben. Bij den aanvang der verpachting werd door één der ge gadigden medegedeeld, dat besloten was niet te pachten als de onkosten, 10 procent, nog langer voor rekening van den pachter kwamen. Na mede- deeling dat hierop niet Icon worden ingegaan werd de verpachting op de oude voorwaarden gehouden. De ge gadigden bleven evenwel bij hun be sluit. Op geen der perceelen werd een bod gedaan, zoodat niets verpacht word. Zondagmiddag is te Barneveld een hevige brand uitgebroken in een groote houtmijt toebehoorende aan S. aldaar. Daar aan blusschen niet te denken viel, hebben de vlammen, die verscheidene uren woedden, al het hout verteerd Na een streng onderzoek is het der politie reedt gelukt den brand stichter, een 13-jarigen jongen, op te sporen en tot bekentenis te brengen. «De Hollander" deelt mede, dat dr. A. Kuypcr half Augustus naar Noord-Amerika vertrekt, om in enkele groote Amerikaansche steden, zelfs in het verre Westen, zijn toegezegde voorlezingen te houden. Deze vooi lezingen hebben ten doel, een priucipieele uiteenzetting te leveren van het Calvinisme op ieder gebied. Hoofdzakelijk zal dr. Kuyper zich, om den breeden kring zijner toehoor ders te kunnen bereiken, bedienen van de Engelsche taal. De Ilollandsche volksplantingen dringen er echter, naar de «Holander" schrijft, op aan, datdr. Kuyper voor zijne landgenooten in Amerika dezelfde voorlezingen ook in het Hollandsch zal houden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat op 1 Septernhcr a. s. ter beschikking kunnen worden gesteld van dc Hoofdcommissie voor de In huldigingsfeesten alhier, ten dienste van den optocht, de adjudanten-onder officiers Reus en Morrien van het le Regiment Veld Artillerie, alsmede den adjudant onderofficier Pikeur Pijl, van de Rijschool, om als commissarissen van orde daarbij op te treden. De 12 trompetters behoorende tot het le Reg. Huzareri, het Eskadron Or donnansen en, de He Afdeeling Ie Reg. Veld Artillerie. De noodige be spanningen, met de daarbij behoorende geleider, t. w. een bespanningen van zes paarden en achtbespanning van twee paarden van de Veld Artillerie ten dienste van de Zegewagens; wij ders is vergunning verleend aan de onderofficieren leden van de Sclierm- vereeniging E M M A, om in hunne vereenigings costuum aan den optocht deel te nemen Aan de Kaderoefening die van 1823 Juli in de verdedigingswei ken en onder leiding van den Generaal Majoor Commandant der Nieuwe Ilol landsche Waterlinie wordt gehouden zal ook worden deelgenomen door den Majoor Brender a Brandis, de kapiteins J. J. van Leeuwen en Vigelius, de luitenant van dor Meulen, Wijnaendts, Jasiiik en Beyvrman alsmede een detachement van 24 onderofficieren en korporaals allen van het 5e Regi ment infanterie. J.l. Maandagmorgen had de 13 jarige A. de Groot bij het passeeren van den overweg aan den Soesterweg, het ongeluk te vallen over de rails ten gevolge waarvan hij twee ribbon brak. Per brancard werd hij naar het gasthuis vervoerd, alwaar heel kundige hulp werd verleend. De Afdeeling Amersfoort van den Christelijk Nationalen werkmans bond zal hedenavond vergaderen, ter bespreking eener feestelijke herden king bij de aanstaande inhuldiging van H.M. de Koningin Wilhelrnina. Het aantal kiezers voorde Kamer van Koophandel en Fabrieken hier, geplaatst op de voorloopig opgemaakte Kiezerslijst voor 1898, bedraagt 184 en alzoo 43 meer dan in I89G. Zaterdagmiddag geraakte het 4 jarig zoontje van Bijne in de Beek aan het plantsoen te water. Door het geschrei van de kleine opmerk zaam gemaakt, werd het door een der in de nabijheid spelende kinderen met groote moeite gered, en meer dood dan levend naar zijne ouders teruggebracht. Zondagmorgen omstreeks half twaalf ontstond een begin van brand bij den heer Woudenberg, schilder, aan de Breedestraat. De vlammen vonden ruimschoots voedsel aan het beddengoed, en werden niet dan met moeite door eenige toegeschoten buren gebluscht. Door J. D. Lier leerling der Clir Nat. School alhier, werd met goed gevolg het toelatings-examon voor de 11. Burgerschool te Zutplien afgelegd. Hondentrouw. Gistermorgen toen een schipper met zijn aak, waarop zijn 21-jarige dochter het roer bestuurde, door de Zuidwillemsvaart voer, werd hij op eens besprongen door zijn hondje, dat een akelig gekef aanhief. De schipper zag om en miste zijn kind; het gelukte hem het meisje dat reeds gezonken was, boven water te halen, wier bewustzijn spoedig terugkeerde. Had het hondje den man niet op merkzaam gemaakt, dan was het meisje zeker verdronken. De ringen eener koningin. In den laalsten tijd gaven de En gelsche bladen zich veel moeite met den trouwring van koningin Victoria. Men kon het er niet over eens worden uit wiens handen eigenlijk dit gewich tige kleinood kwam. Men is ten slotte tot de conclusie gekomen, dat de gouden band, die Engeland's koningin aan den prins-gemaal bond, vervaar digd is door een Duitscher, die toen maals bij den eersten juwelier van Londen arbeidde. Deze Duitscher moet eerst onlangs in Philadelphia, waar bij een bloeiende zaak dreef, zijn gestorven. De dochter van dezen man leeft evenwel nog en beroemt zich vaak, dat zij den trouwring der Engelsche vorstin een uur lang op proef heeft gedragen, eer de koningin hem van haar bruigom ontving. Deze heeft het haar dierbare juweel sedert dien tijd niet meer afgelegd en, zoo als de Whitehall Review weet te vertellen, is de ring nu zoo dun ge worden, dat hij slechts door een tweeden ring op zijn plaats, welke hij zeker nooit verlaten zal, gehouden wordt. Even zoo min legt de grijze koningin ooit haar verlovingsring af. Deze bestaat uit dicht naast elkaar geplaatste diamanten, die zich in hel middenstuk, dat in hartvorm gemaakt is, om een prachtigen robijn groe- peeren. De in donkerroode vlam schitterende steen noemde de prins gemaal, toen hij den ring zijn bruid aan den vinger stak, met een poëti- schen naam «steen der liefde-" Een kleinood, dat koningin Victoria onder al haar sieraden naast de beide ge noemde ringen het hoogst schat, maar dat zij wegens de zwaarte slechts bij gewichtige ceremoniën draagt, is de kroningsring, welke in een prachtig uitgevoerde teekening geloof, hoop en liefde vertoont in diamanten, sma ragden en robijnen. Practische Amerikanen. Het volgende verhaal is van iemand, die Amerika door en door kent en dit mededeelde naar aanleiding van een overtocht naar Amerika .op een boot van de grootste Amerikaansche stoomvaartmaatschappij. Wij geven den verteller het woord. «De reiziger, die zich inscheept op een stoomschip van een der grootste Amerikaansche maatschappij vindt in zijn hut een biljet aangeplakt waarop ongeveer het volgende te lezen staat «Indien de stoomfluit twee korte stooten, vervolgens een lange en daar na weer twee korte stooten doet hooien beteekent dit, dat schip en passagiers in zeer groot gevaar ver- keeren. Oogonblikkelijk moet gij dan den zwemgordel dien zich in uw hut bevindt, aantrekken. Ga naar het dek en begeef u oogenblikkclijlc naar reddingsboot No. zooveel; gij moet in deze boot gaan zitten op plaats No en gij zult er die en die matrozen vinden, welke de boot zullen besturen." Wij waren ongeveer een week op reis, toen op een middag ongeveer te drie uur de stoomfluit alarm blies. Twee korte stooten, een lange en weer twee korte. Het schip gaat naar den kelder! De passagiers haasten zich naar hun hutten, doen hun gordels om en begeven zich naar het dek. En merkwaardigniemand aarzelt een oogenblik; bij de wandelingen aan dek gedurende acht dagen hebben allen zich natuurlijk eens naar de boot gericht, die hen moet redden en waarvan het nummer hen in het geheugen is geprentzij hadden ook de matrozon willen leeren kennen, aan wie zij hun loven in geval van nood moesten toevertrouwen en zij vonden hen allen op hun post. Geen oogenblik verwarring, geen oogenblik oniust Toen allen Jiun plaats hadden ingenomen en hot duurde op zijn hoogst vijf minuten deelde de kapitein mede, dat er in 't geheel geen gevaar was geweest. Het mooiste was, dat de kapitein alles wist, dat het hier slechts een generale repetitie gold; de equipage zelf geloofde aan gevaar. Het denkbeeld vei dient navolging. Als de passagiers van de pas vergane Bour goyne eens een zoodanige repetitie hadden medegemaakt, wie weet hoe weinigen er bij de ramp het leven hadden gelaten. Een hond als gezant. Vóór het uitbreken van den Fransch- Duitschen oorlog bevond czaar Alexan der II zich in gezelschap van koning Willem I le Ems Zij waren eens op een avond te. zamen in een zaal, aan welker andere uiteinde Bismarck stond te wachten op den afloop van het gesprek. Bezorgd stond de staatsman te kijken, want hij wist niet, hoe Rusland zich zou houden. Opeens stond de groote hond van czaar Alexander, die onder diens stoel lag, op, wandelde recht naar Bismarck, bleef voor hem staan, kwispelstaartte en lekte hem de hand. Toen klonk door de gansche zaal de stem van den czaar, die do be wegingen van zijn hond had gevolgd en die nu uitriep«Ziet ge wel, dat de hond de vrienden van zijn meester kent!" Bismarck zei later, toen hij dit ver telde: «Ik voelde mij gerustgesteld. Het was een historisch oogenblik voor onze politiek." Het verslikken door kinderen. Hoe vaak gebeurt hel niet, dat kinderen zich verslikken of dat hun iets in het «verkeerde keelgat" terecht komt. Gewoonlijk klopt men dan het kind op den rug, zonder dat bot middel evenwel bijzondere uitwerking toont. Hoe gemakkelijk het kwaad is te verhelpen, daarvan kan zich eikemoeder oogenblikkelijk overtuigen, als zij het volgende eenvoudige middel aanwendt. Grijp beide handen van het kind terstond vast en trek de armen recht langs het hoofd naar boven. De daardoor ontstane ver ruiming van de borst doet terstond het hoesten ophouden. Builen verantwoording der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Eenige bewoners van de Bloemen- dulscliestraat verzoeken beleefd plaat sing van het navolgende: Maandagmiddag kon men in die Straat een bedrijvigheid zien, die aan g 'eu enkel stadgenoot vergund wordt, en had men daarvoor al vergunning gekregen, het hem toch niet ver oorloofd zijn geweest die op den dag ten uitvoer te brengen, daar deze werkzaamheden volgens voorschrift in den nacht dienen te geschieden. In die straat staat nl. een door zes huisgezinnen bewoond perceel, meer bekend onder den naarn van )iArk"\ die mensehen hebben met alle anderen dit gemeen, dat zij ook aan hun natuurlijke behoeften moeten voldoenwat zij echter niet deden was dit, dat zij tijdig voor weg ruiming daarvan gezorgd hadden een taak die nu door de gemeente reiniging werd ten uitvoer gebracht, maar op zoodanige wijze dat de meeste bewoners dier straat de stank om het hart sloeg. Om één uur werd niet die opruiming begonnen met kruiwagens, de vloei bare stof werd daarmee op de straat gestort en vervolgens in karren ge schept om daarna vervoerd te worden, een van die karren stond, tot ergernis van de bewoners, ruim twee uren op straat, terwijl de beer er aan alle kanten uitliep on over de straat dreef dit werkje duurde tot des avonds 10 ure, zoodat den ganschen middag en avond een verpestende stank heerschte. Zou de gezondheids commissie den ijverigen directeur der gemeente reiniging geen instructie kunnen geven om dergelijke privaatputten des nachts te doen ontruimen? U bij voorbaat onzen dank betui gende voor de verleende plaatsruimte. Namens eenige bewoners, S. J. C.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2