HIEUW Nieuws- en Advertentieblad v@or ie Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdag 23 Juli 1898. Zeven-en-twiutigste jaargang. VERSC1IHXT WOENSDAG EX ZATERDAG. FEUILLETON. Vóór de uitbarsting i\o. 58. Amersfoortsche Courant A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. «Thans verwacht ik geen vredes voorslagen van Spanje meer voordat Havanna gevallen is," heeft eergister Mc Kinley tot een senator gezegd. Als men de Morning Post en de Temps gelooven mag, dan worden er in Ma drid echter werkelijk pogingen aan gewend om tot den vrede te geraken, het mislukken er van zou zelfs oor zaak worden van een Ifabinets-crisis. Het niet begeerenswaardig ambt van Spaansch minister-president iri de tegenwoordige omstandigheden zou dan van Sagasta op den hertog van Almodovar worden overgedragen. Maar wat zullen alle pogingen dei- Spanjaarden kunnen helpen als de Amerikanen reeds bij voorbaat be sloten zijn om de tegenpartij onaan neembare voorwaarden te stellen Nog niet zoo lang geleden, toen het optreden van de gele koorts bet depar tement van oorlog te Washington met schrik vervulde, zou men zonder twijfel gaarne een vredesaanbod van Spanje in overweging genomen heb ben. Thans echter na den val van Santiago is de regeering in dat op zicht van de grootste zorg ontheven want deze ziekte denkt men nu vol doende het hoofd te kunnen bieden door de troepen te doen vervangen door negerregimenten uit de Zuide lijke Staten. Zoo kan dan de oorlog met ijver worden voorgezet. In de eerste plaats zijn de Ameri kanen nu op weerwraak bedacht tegen die plaatsen welke zich in den beginne ernstig hebben verzet. Guantanamo en Caimanera, waar de landingstroepen van kapitein Huntington, na in het nauw gebracht te zijn, weder terug moesten trekken, zijn reeds genomen. Manzanillo welker kleine kanonneer- booten destijds aan den aanval van Amerikaanschen kruisers weerstand hadden geboden en Santa Cruz zijn reeds opnieuw gebombardeerd, maar totnogtoe zonder afdoend resultaat. De andere talrijke havens, als Man- tazas, Cardenas, Cabanas, Nuévitas zullen daarna wel weer aan de beurt komen totdat de groote slag tegen Portorico wordt geslagen, welke als het voorspel van de inneming van Havanna kan worden beschouwd. Met het nemen der voorbereidende maatregelen voor den tocht wordt zooveel mogelijk baast gemaakt omdat uien tot resultaten wenscht te komen vóór bet eerste woord omtrent de vredesonderhandelingen gesproken wordt. Intusschen wordt uit Was hington gemeld dat het vertrek van generaal Miles uit Siboney naar Portorico wederom is vertraagd en wel door bet verzuim van het depar tement van marine om voor een zeegeleide te zorgen. Daarentegen komen er berichten uit Tampa welke meedeelen dat een deel der troepen voor Portoi ico bestemd, vandaar reeds vertrokken is, doch dat bet nog eenige dagen zal duren alvorens de transpor t- schepen Key-West verlaten. Het moet reeds lang zijn vastge steld, dat bet eiland Portorico, een maal veroverd zijnde, nimmer aan de Spanjaarden zal worden terugge geven. Dit eiland zou dan de Ver- eenigde Staten gedeeltelijk schadeloos stellen voor hun zware oorlogskosten. Met zekerheid is van de plannen der Amerikanen omtrent de Filippij nen nog niets bekend. De politiek welke zij ten opzichte van deze ei landengroep denkt te voeren, zal af hangen van de ontwikkeling van den toestand. De Duitsche stoomboot Wotan, welke van Cavite te Hongkong is aangekomen, heeft gerapporteerd, dat nu inderdaad de versterkingen der Amerikamen ten getale van 5000 man den lOen en 17en Juli daar zijn aangekomen, doch dat men nog niet tot de operaties zal overgaan, orndat generaal Merritt nog steeds op zich laat wachten. In tegenstelling met de betrekkelijk gunstige berichten, welke gister om trent den toe-tand van Manilla dooi de Spanjaarden werden verspreid, komt Reuter nu weer vertellen, dat de Spanjaarden hun hoop op succes geheel hebben opgegeven. De citadel kan niet verdedigd worden, de voor raad levensmiddelen wordt ontoe- teikend, alles doet gelooven, dat de Spanjaarden zich weldra moeten over geven. Er zijn echter rc-cds zoo dik wijls dergelijke berichten verspreid, zelfs dat Manilla bad gecapituleerd, welke telkens onjuist bleken, dal men ook deze onder de bekende reserve dient te aanvaarden. Een dépêche uit Washington aan de Herald, zegt, dat, wat ook bet lot moge zijn van Cuba, de Philippijnen, Ladronen en Caroline», de Amerikanen Portorico zullen behouden. De regee- ring is vast besloten om daar een sterk maritiem station te vestigen, dat West-Indië, de Garaibische Zee en het toekomstige Panama-kanaal zal beheerschen. Met het vormen van bet escader onder admiraal Watson, beoogt pre sident Mc Kinley niet alleen om Spanje schrik aan te jagen, maar ook om Europa een indruk te geven van de macht der Amerikanen ter zee. Men stelt bovendien voor, dat op Madrid zal worden losge. ukt, opdat Spanje genoodzaakt zal zijn te voldoen aan alle eischen, welke de Amerikanen mochten stellen. Dit bericht is medegedeeld op gezag van een ambtenaar, die in nauwe betrekking staat tot Mc Kinley. Een groep Fransche schrijvers heb ben Zola nog vóór zijn «verdwijning" een prachtexemplaar van het Livrc d'hommages aangeboden, dat zij ter eere van Zola hebben uitgegeven. Daarin komen o.a. voor alle protesten, welke in Europa naar aanleiding van het eerste proces zijn verschenen. Het bevat tevens indrukken van dat proces van madame Sévérine en artikelen van letterkundigen en weten schappelijke personen. Muntgasmeters. In het verslag van den toestand, de exploitatie en de inrichting der gemeente-gasfabriek te Utrecht over 1897 komt het volgende voor over muntgasmeters Het feit dat door de toepassing der muntmeters een gasverbruik is ver kregen in een vol jaar van 1,116400 M». tegen een gasverbruik op gewone meters van 8,777,056 M»zonder de gemeentegebousven, dus bijna 12 S pc. daarvan, is zeker een sterk sprekend bewijs, boe de muntmeters voorzien in eoiie bestaande behoefte en alge meen waardeering genieten bij eene klasse der gemeentebevolking, die tot vorige jaren uitsluitend voor lichten spijsbereiding petroleum en allerlei duur gekochte brandstoffen gebruikte, en daardoor, behalve eene nuttige zaak voor de exploitatie der gemeente inrichting, eene prikkel tot zuinig heid, netheid, tijdsbesparing en ge- vaarkeering, geworden is, waarvan de nawerking nog niet is te overzien. In de hierboven aangehaalde bij lage, leeren de cijfers onwederlegbaar hoe krachtig dit verbruik wast en langzaam maar zeker het produkt dezer gemeentebedrijf onderneming ten nutte zal komen, van bijna elk burger, die zijn eigenbelang goed begrijpt. Vraagt men voorts nog of nu inder daad deze kapitaal-uitbreiding ook voor het bedrijf genoeg voordeel op levert om met onverdroten ijver te worden voortgezet, niettegenstaande de onvermijdelijke uitbreiding van administratief en technisch personeel daaraan verbonden, dan geven aller eerst daarop stellig de bedrijfsresul taten van 1897 een bevestigend ant woord. Voor lien die daardoor echter nog niet overtuigd zijn, wordt een nauw keurige becijfering gegeven, waaruit blijkt, dat wanneer de aanleg, zoo snel als het beschikbare personeel veroorlooft, wordt voortgezet, de toe passing der muntmeters, zoowel voor het gasbediijf als voor de arbeidende klasse een zeer aanmerkelijke ver sterking zal blijken. Het dames-Comité van de doof stommen Vereeniging «Door Liefde Saamgebracht" (pres. Mevr. M. J. BlaseHellingman) ontving ter ge- inoetkoniing in hare vele uitgaven voor «Huis en Werkverschaffing" de belangrijke gift van f 500.onder de initialen A. L. Een waar geluk voor deze Vereeni ging en gaarne wenschen wij haar toe dat dit goede voorbeeld navolging mag vinden, daar zij in haar huis reeds menig gezellig uur aan de arme doofstommen verschafte en haar werk verschaffing voor menig misdeelde een ware uitkomst was. Wie dus een symphatiek doel wil steunen, vindt hier eene goede gele genheid. De instelling is dagelijks voor belangstellenden van 10I ure te bezichtigen. - Door de Ned. Centraal Spoorweg Mij. is aan de S. S. Mij. voorgesteld de invoering van rechtstreeksere plaats- kaarten tusschen Soest en Soestdijk eenerzijds en Amsterdam anderzijds; alsmede plaatskaarten «BaarnAm sterdam" tegen de vrachtprijzen «AmsterdamAmersfoort" voor de gemengde le en 2e klasse kaarten van en naar Soest, Soestdijk of Baarn, de le klasse vrachtprijzen Amster damAmersfoort aannemende. In hel N.-Westen van de provincie Utrecht wordt zeer veel hooi gewonnen. De boeren moeten een vrij groot ge deelte «schelften", omdat de hooiber gen den voorraad niet kunnen ver zwelgen. Te Loosdrecht heeft het in den nacht van Woensdag op Donderdag zoo lievig gevroren, dat in liet wei land ijs werd aangetroffen. ISOLINE. 1) In Juni 1883 werd ik naar Anjer verplaatst. Het was een groote ver andering voor ons, van het drukke en zoo gezellige Soerabaya, waar wij zoovele vrienden en kennissen hadden naar het stille Anjer. Wie het vóór de ramp van Krakataö gezien heeft, zal met mij de kenrig nette wegen, de prachtige landschappen er om heen de nette kampongs, opgemerkt en be wonderd hebben. Wij hadden eene kleine woning gehuurd, met een groot erf er om heen, beplant met klapper- hoornen, mangga's, pisangstruiken enz. Dicht bij het huis stonden twee olean ders. die in de schoone tropische nachten vooral bij maneschijn, hunne bedwelmende geuren rondom zich verspreidden. Uit onze voorgalerij hadden wij het gezicht op zee. Hoe menigmaal heb ik daar tot laat in den nacht gezeten, als de maan de zee verlichtte, zooals men dat alleen onder de tropen ziet, met zulk een verblindend witten, bijna zilveren glans. In de verte zag men eenige visschersbooteneenigszins dichter bij soms een paar schepen die daar ge ankerd lagen. Soms hoorde men dan het gezang der matrozen, tusschenbeide geaccompagneerd of afgewisseld door de tonen eener harmonica. Ver achter mij in de kampong hoorde ik de klagende tonen der gamelang, nu eens zacht wegstervend als een onderdrukte kreet van smart of wanhoop, om in eens langzaam opklimmend weer krachtig en als jubelend te weerklinken ten teeken van welkomstgroet als er nieuwe gasten kwamen. Eenige krekels in het struikgewas op ons erf, voltooiden het nachtelijk concert, waarvan ik de betoovering, vermengd met een treurig gevoel als van diepe verlatenheid, niet beschrijven kan. Ik denk dikwijls aan het spreek woord «Men wandelt niet ongestraft onder de palmen." Iedereen zal dat op zijn manier uitleggen. Voor mij is er maar ééne uitlegging denkbaar. Wóérheen men zich ook moge be geven, nooit vergeet men die schoone, die prachtige natuur, waarvan de wuivende palmen het schoonste sier raad uitmaken. Nooit heeft men elders zulk een heldere manneschijn gezien, waarbij men somtijds zou kunnen lezenMet een vreemden, bovenna- tuurlijken glans is het schoone land schap om u heen overgotenDie zacht ruischende onmetelijke zee zoo schit terend verlichtduizende geuren van bloemen, die het liefst bij maanlicht haar geur verspreiden, omringen en bedwelmen u. Hebt gij ooit ergens elders zulk een zuivere, liefelijke morgenlucht ingeademd, zoo frisch en koel, die u als 't ware versterkte, als in de landen waar de palmen groeien? En waarheen gij u ook rnoogt begeven, de herinnering aan dat alles blijft u bij, verlaat u nooit, en wordt soms zoo sterk, dat zij tot een heimwee aangroeit. Als ik in Holland op een stormachtigen avond naar huiten zie, dan zie ik soms de maan, maar om ringd door donkere wolken, die er woest langs en omheen vliegen. Dan herdenk ik onze toertjes in den maneschijn, getrokken door onze vlugge Bottinezen (paardj es afkomstig van het eiland Botti); aan mijn een zame tochtjes op zee, als ik geroeid werd door Paman Wirio, een oxiden Maleier; dan gevoel ik de waarheid van het spreekwoord: «Men wandelt niet ongestraft onder de palmen." Want dan overvalt mij dat gevoel van diepe weemoed, van innig verlangen, het heimwee om dat alles weer te zien, om weer geroeid te worden op die lichtende zee, om weer te toeren onder die ruischende palmen, om dat liefelijk land voor mijn dood nog één maal terug te zien. En toch, onder welke vreeselijke omstandigheden heb ik dat land verlaten! Kan iemand, die zoo iets gezien, zoo iets bijgewoond heeft, nog leven? Ik merk aan mij zeiven dat dit mogelijk is, maar hoe leeft men? De uren, die men daar doorgebracht heeft in die vreeselijke omwenteling der natuur, den doods angst die men daar uitgestaan heeft, die vergeet men nooit. Uit den diepsten slaap, midden in den nacht, ontwaakt men eensklaps, en weer gevoelt men die schrik, dien angst voor de aan snellende lava, voor den vuurstroom die van verre op u afkomt u vervolgt, om u met het schoone omringende landschap te verzwelgen. En dit alles was mij voorspeld; ik was gewaarschuwd, en ik had het niet geloofdIk, de naar eigen schatting zoo ontwikkelde Europeaan, had ge lachen, bijna gespot met die waar schuwing, die ik minachtend met den naam van bijgeloof bestempelde. Ja, bijgeloovig, zoo noemen wij de Ja vanen. Zij vertellen u, den beschaafden ontwikkelden Europeaan iets: hetzij van een natuurwonder, (wat wij ten minste met dien naam bestempelen, omdat wij denken al de wetten der natuur te kennen) of van iets wat vroeger gebeurd is of nog gebeuren zalkortom iets wat met uwe begrippen van geleerdheid niet overkomt. Gij zijt gewend alles te ontleden, gij moet alles kunnen begrijpen, on wat gij niet begrijpt, dat gelooft gij ook niet, dat kan immers niet zijn. Maar bestaat er niet iets, dat aan u, prozaisch Westerling, ontsnapt doch dat voor die natuurkinderen bestaat, even goed als voor u de wet van Newton? Heeft Shakespeare misschien voor hen, meer dan voor u geschreven"There is more between Heaven and Earth, than we

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1