GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. De Rijwielfabriek SIMPLEX te Amsterdam werd voor hare Rij wielen bekroond op de Hondenten- toonstelling te Amsterdam en op de Landbouwtentoonstelling te Stadska naal zij kreeg eene Bestelling op 20-eerste Klasse Rijwielen voor de Verloting van de Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid; en eene bestelling op een 20 tal Carriers voor de Kannenbier Maatschappij. Zij beeft weder ter aflevering ge reed staan 90 Rijwielen voor het Nederlandsehe Leger. De fabriek is de grootste Rijwiel- fabriek in ons land. »IIet is dus een verblijdend teeken voor de Nationale Industrie! De Directeur der Heldringge- stichten te Zetten beeft ter gelegen heid van bet vijftigjarig bestaan van bet asyl Steenbeek daar onder meer kiften een feestgave van f 1000 voor genoemd gesticht ontvangen. In de maand Oct. zal eon R.-K. drankbestrijderscongres worden ge houden te Utrecht, onder de bijzon dere aanmoediging van bet Episcopaat. Onder de boeren, welke dit congres bijeenroepen, behooren naar men ver neemt o. a. rnr. Th. Borret, jhr. Riiys de Beerenbrouck te Maastricht en M. Engcringh; loco-directeur-generaal der Staatsspoorwegen te Utrecht. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft gisteren de lijnen UtrechtKampen en Doldersche wegBaarn der Nedeil. Ceneraal Spoorweg-maatschappij geïnspecteerd. In een onzer bladen las ik een berichtje »dat in Denemarken de ge woonte bestaat, dat 's zomers de boeren de stadskinderen eenige weken te logeeren vragen, terwijl daarente gen een comité te Kopenhagen kin deren, die builen wonen, als gasten ontvangt. Dezer dagen is een restau ratie in een groote tent voor de jonge gasten in de hoofdstad feestelijk ge opend. Er is plaats voor 80 kinderen." Mij dunkt, zoo iets, ofschoon in eenigszings anderen vorm, zou in Nederland ook wel kunnen plaats hebben. Menig huisvader »in de stad" zou gaarne met vrouw en kinderen eenigen tijd doorbrengen in de eene of andere landelijke omgeving, doch ziet tegen de kosten op, die de uit voering van een dergelijk plan in den weg slaan Kunnen hij en moeder de vrouw niet van huis weg, dan zou bij toch gaarne zijn kinderen een dergelijk genot gunnen. Voor de rijken en armen is gezorgd. De villa's en optrekjes zijn voor eerstgenoem- den, voor de andere categorie bestaan vacantiecolonies, maar de bieede mid denstand is, als in zoovele zaken, uitgesloten van het genot, dat hem echter even onontbeerlijk is, wil hij steeds frisch en gezond blijven bij zijn vaak inspannenden arbeid en bedompte woning. Aan den anderen kant vindt men in dorpen en op het platte land gezinnen, die gaarne voor afwisseling eens bet stadsleven zouden willen loeren kennen. Men kent ech ter niemand in de stad, en in loge menten is bet hun te kostbaar. Zou hier niet de eene band de andere kunnen wasschen, zóó, dat ze beide schoon worden? d. w. z. zou menigeen niet, alleen met opoffering van de reiskosten en eenige extra uitgaven, zijn wenschen kunnen be vredigen, zijn kennis uitbreiden en zijn gezondheid bevorderen, door voor eenigen tijd een paar kamers en dreamt of in our philosophy?" Nu dan, op een avond zat ik weer in mijn bootje, geroeid door den ouden Maleier; weer was de avond schoon, en kalm, en zacht verspreidde de maan haar licht op zee. Paman Wirio ver telde mij, met zijne eentonige eenig- zins zangerige stem, dat het eiland Krakataö, dat daar zoo schilderachtig in het maanlicht lag, heel, heel lang geleden (di tempo doeloeh) een vul kaan was geweest en hoeveel ver woestingen die vulkaan toen ver, ver om zich heen had aangericht. Had hij het spottend, minachtend lachj e gezien dat om mijn lippen speelde, stellig was hij niet voortgegaan met zijn verhaal; maar zijn oogen op de maan gericht, vertelde hij, dat hij opgemerkt had, en niet hij aUeen maar ook Radhen Sarpa, de heilige man die daar op gindschen berg woonde, dat die vul kaan weer zou gaan werken. Te midden van zijn verhaal, dat mij verveelde, daar het mij in mijne droo- merijen stoorde, kwam er eensklaps en onverwacht eene groote golf aan, die ons bootje hevig' bewoog en bijna deed kantelendit was zooveel te vreemder, daar er, zooals men dat kinderen te ruilen, zoo mogelijk met gesloten beurzen? De bedoeling i? niet om voor de gasten wederzijds fijne diners aan te leggen of anders te doen dan men gewoon is. Inte gendeel over en weer moet worden kennis gemaakt met de landelijke, dorps- en stadsgebruiken. Of nu al het stukje fricandeau aan den eenen kant, iets duurder is dan bet stukje spek aan den anderen, wat maakt dat uit! Iedereen doet zooals bij gewoon is, alleen bet maal wordt door andermans kinderen verorberd, en bevalt bet dezen of genen niet, dan moet hij van zijn zakduitjes maar wat beters zien te krijgen. Steller dezes zou in Amsterdam een persoon willen aanstellen bij wie aanbiedingen en aanvragen samenvloeien. Deze zou, tegen eene kleine vergoeding, zich geheel op de hoogte moeten stellen van beschikbare ruimte bedden, voor boe lang enz. Wie het in principe met mij eens is of iets beters weet, gelieve hiervan te doen blijken door een klein let tertje, liefst met postzegel voor ant woord, onder letter .1, aan bet bureau van bet Nederlandsch Landbouwweek blad, te Amsterdam. Gouda, 22 Juli 1898.' Heden werd in het Café Harmonie» van de heer J. J. Woudenberg te Gouda een kegelwedstrijd (vrije baan) geëindigd. 1200 kaarten van 12 ballen werden geworpen. De prijzen werden behaald door de heeren C. G. Spit te Gouda, le prijs, met 82 p., W. P. Walraven te Rotterdam, 2e pr.. met 80 p., A C. den llertog te Gouda, 3e pr., met 77 p., I'. van der Waals te Gouda, 4e pr., met 70 p., Van der Kooy te Amers/oort5e pr met 75 p J. V. R. te Gouda, 6e pr.. met 74 p F. van Wijk te Gouda, 7e prijs, met 73 p., K Kuyk te Rotterdam, 8e prijs, met 72 p., A. C. de Hertog te Gouda, consolatieprijs, met 51 p. plaatselijke berichten. Uit officieele bron vernemen wij nader, dat de plechtigheid bij bet planten van den Herinneringsboom alhier opgeluisterd zal worden door eene zanguitvoering, waaraan zullen deelnemen de vereenigingenSt. Gre- gorius, Looft den Heer, Excelsior, Door vriendschap verbonden, Sine Nominé, Kunst naar Vermogen en eenige leden van de Afd Amersfoort van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, met begeleiding van de muziek van bet 5e Regiment In fanterie. Ds. J. J. van Hille, Ned. Her vormd predikant te Zaandam, hoopt aanstaande Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk bier. Ds. I. Hooykaas alhier komt voor op bet zestal voor een te be roepen predikant bij de Rem. Ger. Gemeente te Groningen. In een talrijk bezochte verga dering van leden der Afd. Amersfoort van den Christelijk Nationalen werk mansbond. Woensdagavond jl. gehou den, werd met algemeene stemmen besloten de huldiging van 11. M Koningin Wilhelmina, feestelijk te vieren, door op 6 September een feestavond voor de leden en hunne vrouwen te organiseeren. De dir. off. v. gez. 2e kl. (luit.- kol.) C. W. W. van Walsem zal binnenkort benoemd worden tot dir. off. v. gez. le kl. (kolonel) en belast worden met het mil. hospitaal te Amsterdam. Den 26sten Juli a.s. hoopt onze algemeen geachte stadgenoot de beer noemt, geen windj e aan de lucht was. «Ziet gij, heer," zeide hij, «dat is weer een voorteeken. De Heer God waarschuwt altijd vooruit, als hij rampen naar de aarde zendt; hij waarschuwt altijd vóóruit zijne kin deren, maar niet iedereen hoort dat, niet iedereen kan dat begrijpen." Ofschoon ik die ongewone beweging in de anders zoo stille zee, ook vreemd vond, luisterde ik bijna niet verder naar den uitleg van den, volgens mij, zoo dommen en bijgeloovigen Maleier. Hoe spoedig zou ik er anders over denken Mijn huisgezin bestond uit mijne vrouw en twee kinderen, meisjes van zes en acht jaren. Daar wfl het zuinig moesten aanleggen, hadden wij niet veel bedienden. De koetsier was tevens huisjongen, de paardenjongen moest tegelijk als tuinjongen dienst doen. (Wordt vervolgd). A. H Drijfhout van Hoolï den dag te berdenken, waarop Z.Ed. voor vijfentwintig jaar tot notaris werd benoemd- Do Generaal-Majoor G. L. Lang- guth, commandant der 2e Divisie infanterie, vergezeld van zijn adjudant den Kapitein van den Generalen staf D. L. Hoogkamer, zal Maandag den 25 Juli a.s. van Arnhem, in het gar nizoen alhier aankomen ten einde eene inspectie te houden over het 5e Regiment infanterie. De korporaals J. A. Engeltjes en W. G. K. Lammers, van het 5e Regiment infanterie, zijn door den Kolonel-Regimen ts-Commandant be vorderd tot Sergeant-titulair. De jongelingen J. A. Vorder Hake en R. Snellen hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant- vaandrig voor het Reserve-kader bij bet 5e Regiment infanterie. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot reserve tweede luitenant bij het 5e Regiment infanterie de vaandrig E. A. van Beresteijn van genoemd korps. Programma der muziekuitvoe ring, aanstaanden Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amicilia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aal;en. 1. Marche et Cortege de l'opéra •La Reine de Saba" Ch. Gounod. 2. Ouverture Domino Noir" Auber. 3. »Der Kaiser und die Kaiserin" Walzer Eilenberg. 4. Grande Fantaisie de l'opéra »La Juive" Halévy. 5. Ouverture »Zampa oü la fianeée de marbre" Ilérold. 6. Grand Ballet de l'opéra »Le •Prophéte" Meyerbeer. I Valse. II. Redowa. III Qua drille des Patmeurs, IV Galop. (a. Sérénade (Berceuse) Ch Gounod. (b. »L'inauguration", Gavotte Van Aken. 8. Grosse Fantaisie aus der Oper •Tannhauser" Rich. AVagner. Een brutale aanranding. De loerling O. aan bet gymnasium te Winschoten, wonende te Stadska naal, is dezer dagen het slachtoffer van een brutale aanranding geweest. Op de terugreis naar Stadskanaal is hij door drie personen aangehouden met het bevel om geld en voorwerpen van waarde over te geven. Toen hij aan dien eisch niet voldeed greep men hem aan en ontroofde hem zijn geldbeurs en zijn goude horloge, sloeg hem bont en blauw en gooide hem over een ijzeren hek in een tuin. Do politie doet onderzoek. Er is f50 uitgeloofd aan hem die de daders aanwijst. Herhaalde processen hebben in Engeland licht geworpen op de praclij- ken van woekeraars, die tegen hoogen interest aan loszinnige jongelieden of ook wel gehuwde vrouwen geld voor- schiolen. Daarbij zijn zulke ergerlijke bijzonderheden aan het licht gekomen, dat men nog eens eene poging wil doen om die afpersingen tegen te gaan. Maar aangezien vroegere maatre gelen tegen woekeraars weinig hebben uitgewerkt, beeft men zich beperkt tot de benoeming eener commissie, die onderzoeken moest of er iets, en zoo ja, wat te doen was. Deze commissie heeft thans verslag uitgebracht. Het is gebleken dat een interest van 60 percent niets ongewoons was, en dat de slachtoffers de geleende soms meermalen hadden terugbetaald, zonder dat hunne verplichting ver minderd was. De woekeraar weet zijne netten zoo te spannen dat zijn slachtoffer er steeds erger in verward raakt. Meestal behoort zijn prooi tot eene familie die in aanzien staat, en weet bij die door dreigen geheel naar zijn wil te zetten. Behoort ze tot eene minder bemiddelde klasse, dan worden aanstands alle middelen die de bestaande wetgeving aan de hand doet in het werk gesteld gènade is niet te hopen, en in Engeland geldt bet meer dan in andere landen, dat ienand die eenmaal in de handen van woekeraars komt zoo goed als ver loren is. De commissie wil hunne praclijken bestrijden door verschillende maatre gelen, waarvan de voornaamste is dat de rechters de macht zullen hebben om alle dergelijke transactiën van woekeraars en de voorwaarden, die zij de lecners opleggen, te herzien. Het Hof zou dan de macht krijgen den interest te regelen en het bedrog der schuld vast te stellen, alsmede om in de gevallen, waarin zulks wensclielijk schijnt, de geheele zaak in raadkamer te hooren Ook wil de commissie dat de woekeraars hunne «zaken" onder hunnen waren naam zullen drijven en dat zij ge regeld boekhouden van al hunne transactiën. Ter wille van het vaderland. Op den weg van Medina Sidonia naar Cadix liepen een oude vrouw en een jonge man, langzaam voort. Zij een door ouderdom en verdriet gebogen moedertje, hij in de goed- staande uniform der Spaansche infan terie. Het waren moeder en zoon. De zoon was opgeroepen oin zich naar Cadix te begeven teneinde, in dienst van bet vaderland te treden en le strijden voor zijn land. Daar zij doodarm waren, deden zij samen de lange, droeve reis te voet, want het goede moedertje wenschte haar zoon te begeleiden. Onophoudelijk vloeiden haar tranen en de zoon blikte star en droef in de verte alsof hij daar zijn noodlot in levende gedaante aanschouwde Toen zij bij Cenielana gekomen waren, dat wil zeggen de helft van den weg hadden afgelegd, gevoelde het oude vrouwtje zich plotseling onwel, zakte ineen en was weldra een lijk. Vol vertwijfeling wierp de arme soldaat zich op het lijk van zijn goede moeder. Medelijdende menschen zorgden daarna voor de begrafenis van de vrouw. En toen deze droeve plechtigheid was afgeloopen, zette de jonge man zijn weg alleen voort om zich te Cadix bij zijn regiment te voegen in dienst van het vaderland.... Een oplichter. Te Parijs is in het hotel Continental gearresteerd Terry Mitchell, een inter nationaal oplichter. Hij spreekt ver scheidene talen en heeft dan ook door de geheele wereld zijn edel vak bc oefend. Ziehier zijn laatste operatie Zes maanden geleden vervoegde hij zich bij een der directeuren van oen groote maatschappij tot explolatie van steenkolenmijnen,den heer Low ing, wien hij zich bekend maakte als de zaakgelastigde van ecu Fransch-En- gelsch-Hollandsch syndicaat. Hij gaf voor te willen speculeeren in Amcri- kaansche fondsen. De heer Lowing raadde hem dan ten sterkte aan, obligaties van zijn maatschappij te koopenhij zou hem verder op zijn verzoek een goede be looning geven, als hij gunstig rappor teerde over de fondsen der maat schappij bij het Syndicaat. De handige oplichter ontving eenige duizenden dollars en vertrok kort daarop met een groote boeveelheid effecten naar Parijs. Nu en dan gaf hij den heer Lowing inlichting omtrent den stand der zakenal naar omstandigheden had hij gehandeld met den prins of den hertog van X...met den heer Y...den grooten, alom bekenden kapitalist; met den heer Z..., voor zitter van deze of gene groote maat schappij. enz. Door deze berichten ontving hij telkens weer nieuwe voorschotten. «Ik heb het zoo ver gebracht, dat uw obligaties, waarvan de koers 30 dollars was, nu zullen worden ge kocht tegen een koers, die 10 pet. hooger is. Vertrek spoedig naar New-York de heer Janssen, de groote Amsterdamsche bankier wacht u. Gij hebt slechts te teekenen". Deze brief schreef hij naar do heer Lowing, die dadelijk zich naar New-York begaf, doch daar Jansen niet vond en woedend naar Parijs kwam, om zich bij Terry over deze handelwijze te beklagen. Deze antwoordde bedaard «Verbeeld u, Jansen durfde niet in New-York debarqueeren, uit vrees, dat de stad door de Spanjaaidon zou gebombardeerd worden. Zonder zich te ontschepen is hij weer naar Europa teruggekeerd!" Doch nu was het ge duld en het vertrouwen van den heer Lowing ten einde. Hij eischte de sommen en elfecten op, die hij Mitchell had toevertrouwd, en daar hij deze natuurlijk niet terugkreeg, stelde hij de politie er van in kennis. De heer Lowing heeft aanzienlijke bedragen aan den oplichter verloren maar hij is de eenige niet. Eenige Parijsche juweliers hebben zich ook te laat over hun g06d ver trouwen in Terry beklaagd. In 't ge- beeft hij meer dan voor f150,000 verduisterd. Samciistrijileii I Er wordt veel gesproken over den stiijd om 't bestaan in de dieren wereld. Daarnaast heeft men er op gewezen, is toch ook in de natuur dikwijls een samenwerking voor het bestaan op te merken; dr. C. Hille Ris Lambers geeft daarvan in de Vragen van den Dag een voorbeeld op eigenwaarneming gegrond. Een poes beklom het hoog oploo- pende rieten dak van het huis van mijn overbuur, welk buis voor spreeuwen en zwaluwen gelegenheid tot nestelen aanbiedt. Eindelijk was poes, onder bet geschreeuw der spreeuwen, tot boven op bet dak ge naderd. Maar nu begonnen de spreeuwen hem het leven lastig te makenzij begonnen al maar schreeuwend om poes te vliegen, maar bleven toch buiten bereik van diens fluweelen pootjes! Daarop werden do gelederen versterkt door een troepje zwaluwen, die ook geducht bun best deden om poes te plagen En eindelijk kwamen twee eksters, die in de na bijheid nestelen. Zij plaatsen zich aan weerszijden van poos, op slechts enkele voeten afstands. Aan schateren en buigen geen einde. 1'oes bleef liggen zij wist niet waar heen. Maar toen de plaaggeesten weg waren, ging zij gauw naar be neden, en is na dien tijd nog niet weer op liet dak waargenomen. burgerlijkje" stand. Amersfoort. Van 14 tot en met 20 Juli 1898. GeborenPetronella Wilhelmina, d. van E. J. Boersen en T. A. van Willigenburg. Dirkje Maria, d. van A. Vos en D. M. Klomp. Gerritje, d. van H. Priem en G. A. van 't Hof. Peter, z. van G. van de Kraats en A. Veenendaal. Elisabeth, d. van J. van Dijkhuizen en G. Tuithof. Francina, d. van J. van der Voorde en G. Kroes. Franciscus Stephanus Petrus, z. van L. A. Houbaer en A. S. M. van Buchem. Theresia, d. van P. J. van Oven en T. Lablans. Ondertrouwd: N. van Dorrestein en M. Kaas. Getrouwd: M. P. van Zeeland en G. Vonk. J. Fijting van Walsem en S. N. M. Pistorius. B. W. Heesik en M. A, Pothoven. Overleden: Een levenl. aangeg. kind m. g. van J. C. Veenendaal en C. Refierse. Wilhelmina Christina Cramer, 42 j., echtg. van G. Schimmel. Wilhelmus Johannes Huurdeman, 9 m. Hoogland. Geboren: 17 Juli. Anna Jacoba en Jan Cornelia, d. en z. van D. R. Alberts en M. de Boer. 18 Juli. Gijsbertus, z. van A. van Bekkum en A. van Esveld. Leusden. Overleden: 18 Juli. Gerritje van Leuve- ren, 30 j., echtg. van Eibert Kuijt. Woudenberg. Geboren: 20 Juli. Evert, z. van Hen- drikus van de Vis en Aaltje van 't Land. Ondertrouwd: 21 Juli. Gerrit Schuur man, 39 j., en Elizabeth van Lunteren, wed. van Hendrik van Kolfschoten, 35 j. Buiten verantwoording der Redactie. Aan dc Herren Cramer, Voorzitter, Brasem, 2e Voorzitter, Riphagen, Secretaris, Zonneveld, Penningmeester, bestuurders der Coöperatieve vereeniging •Ons Voordeelte Amersfoort." Mijne Heeren! Door U is eene algemeene vergadering bijeen geroepen om rekening en verantwoording te doen van het door U gehouden beheer. Ver- of herkiezing van bestuur enz. Hoewel Commissaris op nonactiviteit wil ik echter niet achterblijven met het uitbrengen van ook mijn verslag. Slechts enkele artikelen zal ik daarbij behandelen. In Hoofdstuk I waarin wordt omschreven doel, middelen en grondbeginselen der vereeniging lees ik in art. 1. De coöperatieve winkelvereeniging, gevestigd te Amersfoort, heeft ten doel om aan hare leden onverval8Chte levensbenoodigdheden van eiken aard en goede hoedanigheid te verschaffen. Welke maatregelen hebt gij daartoe genomen en welke waarborgen hebben de verbruikers? Geen enkele. Waar of bij wie kunnen wij onze waren kosteloos laten onderzoeken? Bij niemand en nergens. Gij hebt aan het doel der vereeniging niet voldaan, gij hebt gehandeld alsof art. i niet bestond. Hoofdstuk II. Het lidmaatschap en de daar aan verbonden rechten en verplichtingen. In dat hoofdstuk trekt vooral art. 15 mijne aandacht; ik lees: Het lidmaatschap wordt verloren le door op zegging. Het bestuur moet in zijn eerste vergadering van elk nieuw ingetreden kwartaal aan de aan vragen om ontslag, ingediend voor den aanvang van dat kwartaal, in volgorde van do datums der aanvragen, gevolg geven, met dien ver stande, dat in elk kwartaal slechts aan een op elk twintigtal leden ontslag mag worden ver leend. Het geeft van zijn besluit aan belanghebben den hennis. Aan de aanvragen, gegrond op vertrek naar een gemeente buiten Amersfoort, wordt hierbij de voorkeur gegeven. Dc opzegging van het lidmaatschap, wordt ten aanzien van de leden en van derden alleen bewezen door de inschrijving van eene daartoe strekkende verklaring op den kant van het in art. 11 der coöperatiewet bedoelde register naast den naam van het uittredende lid of door eene notarieele akte in afschrift aan het register gehecht. De inschrijving wordt gedagteekend en door het uittredende lid en het bestuur onderteekend; 2e enz.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2