BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. dant van het koninklijk domein Soestdijk, parti culier domein van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, gezeten in twee rijtuigen met twee paarden. f. Een escorte cavalerie tot sluiting van den stoet. De dames du palais van H.H. M.M. de Ko ningin en de Koningin-Moeder worden uitge- noodigd, zich te 10 uur i5 aan den ingang, N. Z. Voorburgwal, van de Nieuwe kerk, alwaar zij II. M. de Koningin-Moeder zullen afwachten, om H.M. bij het binnengaan in het kerkgebouw te volgen. XI. Aan de deur van de kerk zal H. M. de Koningin Moeder worden ontvangen door vier ceremoniemeesters en tweeaide-cercmoniemees- ters, welke, voorafgegaan door den ceremonie meester van H. M. de Koningin en de kamer- heeren, II. M. zullen geleiden naar Hare zitplaats op den troon, links van den zetel bestemd voor H. M. de Koningin. Het gevolg van H. M. zal op of naast den troon de aangewezen plaatsen innemen. XII. Bij het binnenkomen van H. M. de Koningin-Moeder in de kerk zal het orgel, ver sterkt met blaas-instrumenten, worden bespeeld tot H. M. de Koningin de kerk za!binnentreden. XIII. II. M. de Koningin zal het Koninklijk Paleis te 11 uur verlaten, en Zich onder het losbranden van het geschut, het bespelen van het carillon en het gelui der klokken begeven naar de Nieuwe kerk. De stoet van H. M. zal zijn samengesteld als volgt: a. De herauten van wapenen met hunne trompettei-s. b. De koningen van wapenen. c. De ceremoniemeester van II. M. de Ko ningin, welke echter eerst bij den ingang van de kerk zijne plaats inneemt. d. De kamerjonkers, de jagermeesters en de stalmeesters in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, gaande twee aan twee. c. Twaalf kamerheeren van H. M. de Ko ningin, gaande drie aan drie. f. De hoofden der departementen van de Koninkl. hofhouding. g. De groot-officieren van de kroon. h. Het Rijkszwaard, ontbloot gedragen dooi den gepensionneerden luitenant-generaal, adju dant van H. M. in buitengewonen dienst, K. van der Heijden, begeleid door twee officieren. i. De standaard van het Koninkrijk, gedragen door den gepensioneerden vice-admiraal. adju dant van H. M. in buitengewonen dienst, P. ten Bosch, begeleid door twee officieren. j. Het vaandel van het 7de regiment infan terie en de standaard van het 3de regiment huzaren, gedragen door de respectieve comman- deerende officieren dier regimenten. Het vaandel van de dienstdoende schutterij te Amsterdam en dat van het regiment grena diers en jagers, gedragen door de respectieve commandeerende officieren dier regimenten. I. De opper-ceremoniemeester van II. M. de Koningin. De Koningin. m. Vier adjudanten van H. M. de Koningin, dragers van den Koninklijken mantel. n. De grootmeesteres van H. M. de Koningin. o. De adjudanten in gewonen dienst van H. M. de Koningin, gaande naast elkander. p. De adjudanten in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, gaande drie aan drie en in de volgorde van rang en anciënniteit. q. De ordonnans-officieren van H. M. de Konin gin, gaande naast elkander. r. Df. vlag-officieren en generaals in actieve dienst in volgorde van rang en anciënniteit, gaande drie aan drie. Al de heeren die aan den stoet deelnemen gaan blootshoofds, ook buiten het Koninklijk Paleis, met uitzondering van de dragers van het Rijkszwaard en van den Standaard van het koninkrijk, en de officieren die hen begeleiden, de officieren dragers van de regernents-vaandels en van den regiments-standaard, en de herauten van wapenen met hunne trompetters. XIV. Aan de deur der kerk op den Dam aan gekomen, zal H. M. de Koningin worden ont vangen door een commissie uit de Staten-Gene- raal, die Iloogstdezelve zal geleiden naar den troon. Vóór en bij het binnenkomen van H. M. in de kerk zal door blaasinstrumentenen het orgel een preludium van het Wilhelmus worden ge speeld, waarna door een klein koor drie cou pletten van het Wilhelmus zullen worden ge zongen. Inmiddels zal II. M. de Koningin plaats ne men, en zullen allen die tot den stoet van H. M. behooren, de hun aangewezen plaatsen innemen achter en om den troonzetel. XV. H. M. de Koningin gezeten zijnde, zal eene korte toespraak houden, daarna opstaan om den eed uit te spreken en vervolgens weder gaan zitten. Bij het uitspreken van den eed zullen alle in de kerk aanwezigen van hunne zitplaatsen op staan. XVI. Alsdan zal de Koningin gehuldigd wor den door de Staten-Generaal. Daartoe zal de voorzitter der Yereenigde zitting zich vóór den troon en tegenover Hare Majesteit begeven, en de in de grondwet voorgeschreven plechtige verklaring afleggen. De voorzitter zal zich daarna links vóór Hare Majesteit plaatsen, terwijl de namen van de leden der vereenigde vergadering door den griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal achtereen volgens worden afgelezen, en elk bij name ge noemd lid zal opstaan om de plechtige verkla ring te beëedigen of te bevestigen. XVII. Hare Majesteit de Koningin ontvangt dezen eed zittende. XVIII. Onmiddellijk na de hoofdelijke be- eediging zal de oudste koning van wapenen zijnen schepter zwaaien, met luider stem zeggen: »Hare Majesteit Koningin Wilhelmina is inge huldigd", en driemaal nLeve de Koningin!" uit roepen, welke kreet driemaal door den anderen koning van wapenen zal worden herhaald. Tegelijkertijd zullen de herauten van wapenen met hunne trompetters zich begeven buiten de kerk, ter hoogte van den rechtervleugel der compagnie grenadiers; de trompetters zullen aldaar gezamenlijk den ban openen, waarna de oudste der herauten van wapenen zal uitroepen: j>Hare Majesteit Koningin Wilhelmina is inge huldigd", hierop zal door de beide herauten van wapenen gelijktijdig worden geroepen»Leve de Koningin! De trompetters zullen daarna den ban sluiten, waarna de herauten met hunne trompetters naar hunne plaats in de kerk te- rugkeeren. XIX. Na den uitroep van de koningin van v. R. om met andere woorden neen te zeggen, en zei derhalve met een zoo vriendelijke mogelijk gezicht, dat hij dit reisgezelschap "heel aardig" vond. Wordt vervolgd.) wapenen, in de vorige paragraaf bedoeld, zal onmiddellijk koraalmuziek invallen en aanhou- nen, totdat Hare Majesteit de Koningin, Hare Majesteit de Koningin-Moeder en de overige vorstelijke personen de kerk zullen hebben verlaten. Door een koninklijk saluut van 101 kanon schoten, het bespelen van het carillon en het gelui der klokken zal de afloop van de plech tigheid den volke worden bekend gemaakt. XX. H. M. de Koningin zal de kerk ver laten en naar het Koninklijk Paleis terugkeeren op dezelfde wijze en in dezelfde orde als bij Hoogstderzelver komst. Tot aan do deur van de kerk zal II. M. op dezelfde wijze als bij aankomst, worden uitge leid door eene commissie uit de Staten-Generaal. XXI. Terstond nadat de Koningin de Nieuwe kerk zal hebben verlaten, zal H. M. de Koningin- Moeder met hetzelfde ceremonieel en langs den zelfden weg als bij aankomst, naar het Koninklijk Paleis terugkeeren. Tot aan de deur van de kerk wordt H. M. evenals bij aankomst begeleid door vier ceremoniemeesters en tweeaide-ccremonie- raeesters. XXII. De overige Vorstelijke personen, die de plechtigheid hebben bijgewoond, zullen daarna de kerk verlaten op dezelfde wijze als bij aah- komst, door de ceremoniemeesters uitgeleid tot aan de deur van de kerk. XXIII. Vervolgens zullen de leden der Sta ten-Generaal met hun escorte, de ministers, hoofden met ministerieele departementen, en de leden van den Raad van State naar het Koninkl. Paleis terugkeeren. Eerstgenoemden voor zooverre zij van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken. XXIV. De Indische vorsten zullen hunne plaatsen rechts en links aan den voet van den troon hernemen, zoodra H. M. den troon zal hebben verlaten en Zich, na het vertrek der autoriteiten in de vorige paragraaf genoemd, door de ceremoniemeesters uitgeleid, begeven naar den uitgang N. Z. Voorburgwal, van waar zij in rijtuigen naar hun hotel zullen terug keeren. XXV. Ook het Corps Diplomatique zal, na het vertrek der autoriteiten in paragraaf XXIII genoemd, door de ceremoniemeester naar de deur van de kerk worden teruggeleid. XXVI. Alsdan zullen de in paragraaf VIII genoemde leden van Hooge Staatscollegièn en verdere Hoogere Staats-ambtenaren, alsmede al de overige aanwezigen de kerk verlaten. XXVII. De directie in de kerk wordt opge dragen aan tien kamerheeren van Hare Majesteit de Koningin en aan den adjunct-intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, als cere moniemeesters, bijgestaan door vier-en-twintig officieren der dienstdoende schutterij van Amster dam, twaalf officieren der Marine en twaalf officieren van de Landmacht, als aide-ceremonie- meesters. XXVIII. Alle bij dit programma aangewezen autoriteiten zijn in arnbtscostuurn en in gala, de overige aanwezigen, zooveel mogelijk, in cosluum of in rok met witte das. De dames van het gevolg van H.H. M.M. en der overige vorstelijke personen, benevens de dames van het Corps Diplomatique in groot toilet, de overige dames in gekleed wandeltoilet. De leden der hofhouding van H.H. M.M. en der overige vorstelijke personen in gala. De militaire macht in groote tenue. In de kerk en gedurende de plechtigheid worden alle mannelijke aanwezigen verzocht het hoofd ontbloot te houden, met uitzondering van de dragers van het Rijkszwaard en van den standaard van het Koninkrijk en de officieren die hen begeleiden, de officieren dragers der regiments-vaandels en van den regiments-stand aard, de herauten van wapenen met hunne trom petters en de leden der dienstdoende schutterij van Amsterdam, opgesteld in den toegang tot den troon. »Namens H. M. Koningin Wilhel- mina, ontving de uitgever T. Horneer te Gorinchen, als antwoord op zijn adres aan H.M., liet vereerend bericlit, dat beiden Hare Majesteiten een exemplaar wenschen te ontvangen van liet binnen eenigen tijd bij hem uit te geven werk «Van Arkels oude veste", geschied- en oudheidkundige aanteekeningen betreffende de stad Gorinchem en hare voornaamste gebouwen enz door H. A. van Goch HH. MM. do Koninginnen woonden Zondagmorgen te Soest den kerkdienst bij onder geboot van ds. D. P. Drans. II H. M.M. de Koninginnen zijn voornemens Zaterdag a.s. een rijtoer te maken door de Betuwe, bij welke gelegenheid ook de gemeente Tiel doorgereden wordt. Naar uit den Haag wordt ge meld, bestaat de bedoeling een eigen aardig karakter te geven aan het eerste besluit, dat door H. M. Koningin Wilhelmina geteekend zal worden. Bij dat besluit zou aan H. M. de Ko ningin-Regentes de hoogste waardig heid worden toegekend in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Atjeh. Een telegram van den 7n Augustus, aan het Departement van Koloniën ontvangen, luidt: Kolonel Van Heutsz opgerukt naar Gle Siblah. Honderden gewapende Atjehers vluchtten bij de nadering van onze troepen en werden tot hoog in het gebergte vervolgd." Zondagmiddag heeft te Keulen en omstreken een vreeselijk onweder plaats gehad. Hagelsteenen zoo groot als bikkels vielen neder en duizenden vensterglazen werden vernield. Het onweer werd door een storm vooraf gegaan die in de voorstad Polil en in Bayenthal vreeselijke verwoestingen aanrichtte. Te Pohl is de geheele straat een puinhoop gelijk. Een windhoos sloeg de kerktoren tegen hot dak van de kerk. De kerk is zwaar beschadigd, eenige huizen zijn geheel vernield en een danszaal is met de grond gelijk ge maakt. Een omnibus, waarin ver scheiden personen zaten, sloeg om en vele passagiers werden zwaar ge wond. Sterke eikeboomen werden ontworteld, een stortte op het dak van een woonhuis, welks bovenver diepingen ineen zakten. Twee kinderen werden doodolijk gekwetst. Te Bayenthal is een school ingestort. De onderwijzer en zijn familie ge raakten onder de puinhoopen: de de vrouw en een kind werden zwaar gewond. Op den Rijn werd een vlot uit elkaar geslagen; of er ongelukken bij plaats vonden weet men niet. Te Polil zijn honderden menschen van hun have en goed beroofd. De Keulsche brandweer verleent zooveel mogelijk bij het reddingswerk bijstand. Mansfeld en Arnoldshöhe gelijken op puinhoopen. Het hoofd gebouw van de groote Bayenlhaler Machinefabriek is geheel verwoest. Van een begrafenisstoet, die onder weg door den storm werd verrast, werden vele deelnemers ernstig verwond. Het dak van het schoolgebouw te Bayenthal werd opgenomen door den wind en 80 Meter ver tegen een huis stuk geslagen. De Rijn was een tijd lang met stukken hout overdekt. Eert wande laar werd door den wind in do rivier geworpen. Te Passcath dreigt de kerk in te storten. Te Hermülheim is aan het station groote schade toe gebracht. Irt alle door den orkaan getroffen plaatsen heerscht groote nood en reeds hebben de autoriteiten zich tot de publieke liefdadigheid om steun gewend. Ook de koning van Griekenland is te Kopenhagen aangekomen. Er zijn nu aanwezig behalve de koning van Griekenland, de prinses van Wales, de Keizerin-weduwe van Rusland en de hertogin van Cumberland, allen kinderen van het Deensche konings paar. De berichten omtrent den ge zondheidstoestand van de Koningin luiden iets beter. Uit Berlijn wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat de memoires van Bismarck in Engeland openbaar zullen worden gemaakt. Het manus cript moet aan de Engelsche Bank gedeponeerd zijn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De opening der jacht op klein wild is door Gedeputeerde Staten van deze provincie vastgesteld op Zaterdag 3 September a.s. met uit zondering van die op hazen en fazan ten, waarvan de opening op Zaterdag 1 October is bepaald. De lange jacht mag alleen des Dinsdags en Vrijdags van iedere week worden uitgeoefend, en het jagen in omgemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klavetzaad, welke nog in 1898 moeten geoogst worden, is verboden, evenals het jagen in tabaks- landen, zoolang het zoogenaamd best-goed niet is geoogst. De jacht op reebokken is slechts toegelaten gedurende de maanden October en November, zoomede de jacht op reegeiten van 15 November tot 1 December. Onze stadgenoote mej. H. A. M. van Kalken legde te Utrecht met gunstig gevolg af het examen voor de hoofd-akte. De heer M. G. Northolt, onder wijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de hoofd akte. In de plaats van den tot le luitenant bij de dd. Schutterij bevor derden 2e luitenant J. 11 Leinweber is de 2e luitenant J. A. Th. F. van Rijswijk de Jong benoemd tot lid van den Schuttersraad. Aan de Chr. Jongelingsver- eeniging »Psalm 119:9" alhier is thans ook verbonden een gymnastiek- en schermvereeniging, ter herinnering aan de kroning van II. M. de Koningin, «Wilhelmina" genaamd. Directeur is de heer J. II. Boelens. Waar den laatsten tijd het dienstpersoneel schier met elk kwar taal verwisselt, verdient het zeker wel vermelding, dat op heden 10 Aug. W. H. v d. Riet gedurende vijfentwintig jaar bij den heer J. van Vollenhoven werkzaam is en nog steeds met ijver en trouw zijn plicht vervult. 358e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 8 en 9 Aug. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 45. 2904 2905 3865 8391 8422 8479 8481 8484 8488 8500 8527 8532 8560 8957 11002 11008 11027 11032 11043 11048 11063 11085 11087 11089 11552 11563 11565 11585 15325 1537417572 17576 17577 17593 18009 180281803318063 en 18079. Te zamen 39 prijzen. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E, n«. 350), nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde 5 f 3.50 en klassikale ;t f 2.05 per '/io- Bunschoten Onder vele blijken van belangstelling vierde de vorige week het hoold der Openbare School te Bunschoten, de heer A. van Wijland, zijn zilveren huwelijksfeest. Geen wonder dat ook van gemeente wege hiervan nota werd genomen nu het feest een man gold, die 35 jaar lang zich met nauwgezetheid en trouwe plichtsbetrachting aan het onderwijs wijdde en een kwart eeuw vol ijver in Bunschoten werkzaam was. Vergezeld van een der leden van het Dag. Bestuur vervoegde zich de Burgemeester aan den morgen van den feestdag aan de woning van den Jubilaris om hem en zijn gezin met het huwelijksfeest geluk te wenschen en hem als blijk van erkentelijkheid voor alles wat door hem in al die jaren voor het onderwijs was verricht, namens den gemeenteraad eene grati ficatie aan te bieden. Ook de Arrond Schoolopziener bracht den Hoofdonderwijzer persoon lijk zijne hulde, terwijl vele ingezete nen door hunne belangstelling in dien feestdag metterdaad toonden hoezeer zij den Heer v. W. achten en waar- deeren; een daad dubbel welkom, omdat vroeger wel eens van zekere zijde echter geheel ten onrechte het tegendeel werd gefluisterd. Moge het den waardigen man ge geven worden nog tal van jaren met onverflauwden ijver in den kring, waarin God hem plaatste, werkzaam te wezen. Hoogland. In eene weide nabij het Scheutersche Bosch aan den Bun schoterstraatweg, werd eene koe, toe- behoorende aan P. R. alhier door het hemelvuur getroffen en gedood. Hoevelaken. De ontvanger dezer gemeente heeft, wogens vertrek uit de gemeente, zijn ontslag als zoodanig aangevraagd. De held van den dag te New-York is thans de burgemees ter Robert van Wyck. Toen hij voor eenige dagen op de badplaats Frce- port aan het strand wandelde, zag hij, dat drie jonge meisjes van onge veer 19-jarigen leeftijd zich te verin zee waagden en dreigden te verdrin ken. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong de burgemeester gekleed in zee en smaakte het ge noegen alle drie de dames achtereen volgens te redden. Dit heldhaftig gedrag van den heer Van Wyck heeft te New-York groote sensatie gewekt. Bij zijn terugkomst denkt men hem een ovatie te brengen. Lasterpraat. Op een Limburgsch dorp werd dezer dagen dooreen boerenvrouwtje, dat naar de schietoefeningen der in fanterie stond te kijken, de volgende verzuchting geslaakt: Neen, nu zie ik 't, 't is bepaald lasterpraat, dat ze zeggen, dat die jongens niet goed bidden, want voor dat ze schieten, knielen ze nog. Historisch.) Een Hollander en Bismarck. Een correspondent te Oudewater zendt aan de N. R. Cl. het volgend aardige verhaal Bij het uitbreken van den Fransch- Duitschen oorlog werd de uitvoer van steenkool door Bismarck verboden, waardoor de prijzen circa f7 per kar stegen tot f 14, later tot f22 per kar. Tengevolge van de pogingen, door ons ministerie van Buitenlansche Zaken in 't werk gesteld, werd de uitvoer voor ii dagen heropend, waarop ieder zich haastte een schip te laten afladen. Na verloop van een paar dagen kwam evenwel het be richt, dat dit besluit weer was inge trokken, zoodat alle schepen geladen aan de Roer lagen, zonder dat één mocht vertrekken. Up aandringen van veel groote maatschappijen en industriëelen, die den minister van B. Z. bestormden, werd langs diplomatieken weg weder alles beproefd, maar te vergeefs, zoodat op zekeren avond in deze courant de tijding verscheen, dat, niettegenstaande alle pogingen, door ons ministerie van B. Z. in 't werk gesteld, het niet gelukt was den uitvoer van steenkool uit Pruisen weer opengesteld te krijgen. Een der slachtoffers van dien toe stand. de lieer J. A. Montijn, onder nemer van den stoombootdienst Es tafette, vatte toen de pen op om, minder met hoop op goeden uitslag, dan wel om uiting te geven aan zijn verontwaardiging, aan Bismarck een brief te richten, waarin ongeveer het volgende voorkwam Dat onderteekenaar was onderne mer van stoombootdiensten en in vertrouwen op Bismarck's woord een schip mot steenkolen had geladen dat in Nederland een spreekwoord bestondEen man een man, een woord een woord en ieder eerlijk en fatsoenlijk man aan ieder, die zijn woord brak, met verachting den rug toekeerde; dat hij hem aanried, zoo hij aanspraak wilde blijven mak'n op de achting van alle eerlijke Hol landers, zich overeenkomstig dat spreekwoord te gedragen en zijn eenmaal gegeven woord alsnog gestand te doen. De brief werd verzonden met het eenvoudig adres: «aan den graafvan Bismarck. Bondskanselier". Onge veer een week later kwam het bericht, dat de uitvoer van steenkool weder, en wel onvoorwaardelijk, was toege staan; De schipper vertelde bij zijn thuis komst ongeveer het volgende: Hij lag met alle andere schippers gela den voor de lijn, toen een meneer langs de schepen liep en informeer de naar den schipper' die geladen had voor den heer J. A. Montijn, te Oudewater. De schipper meldde zich aan en ontving de tijding, dat hij dadelijk vertrekken moest, en dat de lijn den volgenden dag voor de an dere schippers geopend zou zijn. Ook aan het uitklaringskantoor had men den schipper toegevoegd: «Nu, schipper, jouw meneer schijnt heel wat in de melk te brokken le hebben, want wij hebben order, niemand uit te klaren vóór jou." Dat Bismark nog langen tijd daarna zich dit voorval herinnerde, blijkt wel hieruit, dat toen eenigen tijd later de heer M. op den Ten April aan Bismark een kaartje zond, hierop een schriftelijk bedankje kwam, eigen handig door Bismarck onderteekend en waarvan het adres o.tn. vermeldde «ondernemer van stoombootdiensten", welke qualiteit op het gezonden kaartje niet stond vermeld. Een sollicitatie eener onderwijzeres. In een der gemeenten in de provincie Groningen werd onlangs een onder wijzeres gevraagd. Bij de sollicitatie stukken was het volgende briefje hotwelk de vraag wettigt; hoe kan zoo iemand de acte van onderwijzeres verkrijgen? M. H. WelEdle Heer Burgemeester. Daar ik in kennis ben komen dat Mejufvrouw «van" bij u te is benoemd als onderwijzeres dat ik mij daadlijk als solicitante voor als onderwijzeres aangeeft in de goedgun stige voorspraak van uwe weïwillende goedheid en van de raads medewer king mij ten zeerste aanbevelend. Noem ik mij uw dw. dienares. N Gr. Cl.) Kwartjesvinders. Vier bekende Amsterdamschekwart- jesvinders kwamen Zaterdagavond, toen zij zich naar de kermis te Haar lem begeven hadden, gelijk aan de N. R. Cl. gemeld wordt, van een koude kermis thuis. In den trein reeds hadden zij ver schillende personen trachten te ver lokken om mede te doen aan het bekende «een, twee, drie, waar is harteaas." Dit lukte niet en toen de trein in Haarlem aankwam, wer den de personen op het perron en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2