GEMENGD NIEUWS^ CroesSpoor, en waarschijnlijk mej. Betsy Hoi, die zich echter op dit oogen- blik nog niet verklaard heeft; als alten de dames: mevrouw De HaanManifar- ges, mej. Anna Blaauw, mej. Z. Bakker, mej. Gerda Reynders. mej. Jeanne Bleijenburg; als tenoren de heeren: J. I. Rogmans, J. Urlus, F. Phlippeau; Jos. Tijssen, T. B. M. Stachelhausen als bassen, de heeren Joh. Messchaert, Jos. Orelio, Anton Sistermans, F. H. van Duinen en Ch. E. H Boissevain. Organist zal wezen de heer De Paauw. De blaasinstrumenten zullen bestaan in drie trompetten, zes horens, drie bazuinen, een bastuba en pauken, alles bespeeld door leden van het orkest van het Concertgebouw. Het preludium, door den heer Mengelberg geschreven, zal vijf a zes minuten duren. Daarna zingt het élite koor a capella drie verzen van het oude Wilhelmus, eveneens voor deze ge legenheid door den heer Mengelberg bewerkt. Wanneer de inhuldigingsplechtig heid heeft plaats gehad, spelen orgel en orkest de koraal-melodie Nun danket Alle Gott, waarna het koor op voor deze gelegenheid gezetten tekst een vers a capella herhaalt. Tot slot laten orgel en orkest zich nog hooren. Een en ander doet verwachten, dat de plechtigheid met zulke medewer king. onder zulke leiding een nog grootscher karakter zal dragen. II. M. de Koningin heeft I 300 ter beschikking gesteld voor do algemeene armen te Tiel. H. II. M. M. de Koninginnen vertrekken Maandag a.s. te 10 uur van Soestdijk en zullen te 11.22 te 's-Gravenhage aankomen. H.H. M.M. hebben den autoriteiten doen ver zoeken bij Haar aankomst niet aan het station tegenwoordig te zijn. Up den verjaardag van H. M. de Koningin zal to Th uur des avonds een groot galadiner plaats hebben. Te voren zal H.M. de gelukwenschen ontvangen van de hofhouding en van autoriteiten. Feesten te Haarzuylens. Op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Sept. zullen er te Haarzuylens, het prach tige door dr. Cuypers gerestaureerd kasteel van Etienne baron van Zuylen van Nyevelt van de Haar, inhuldi gingsfeesten plaats vinden, mede bij gelegenheid van de plechtige opening van het nieuwe Raadhuis van Haar zuylens. De feesten zullen voorna melijk in volksfeesten bestaan met een optocht, muziek en vuurwerk. De Indische vorsten zullen de feesten bijwonen en een bezoek aan de Haar brengen. Zij zullen op l September 's morgens ü'/i uur van Utrecht via Ilarmelen naar het Huis ter Haar rijden en 's middags half vier weer vertrekken. De vorsten zullen in den stoet van den optocht rijden. Een aardig idee om de Indische vorsten dit prachtstuk van bouwkunst te laten zien. Aan het lingrijden en harddraven kan ook door niet inwonenden van Haarzuylens en Vleuten worden deel genomen, de voorwaarden zijn ver krijgbaar bij den heer P. J. Perquin te Haarzuylens. Naar het Dagblad verneemt, zijn ook de vroegere leeraars en onder wijzers van H M. de Koningin uitge- noodigd tot bijwoning van de inhuldi ging in de Nieuwe Kei k te Amsterdam. Aan alle Burgemeesters worden door den Minister van Binnenland- sclie Zaken verzonden een aantal exemplaren van een ter herinnering aan de. aanvaarding der Regeering door H. M. de Koningin ter Lands drukkerij vervaardigd portret van Hare Majesteit. Eén exemplaar daarvan is bestemd voor de gemeente-secretarie, terwijl de overige zullen worden uitgereikt aan de in de gemeente gevestigde openbare en bijzondere school voor lager onderwijs, inrichtingen tot ver- koele woudlucht. Haastig deed zij haar halsdoek af en snelde verder, totdat zij aan een laag, oud hekwerk aan den zoom van het bosch kwam. Tussehen de struken ritselde iets alsof er een stuk wild werd opgeschrikt een laag neerhangende dennentak slin gerde heen en weer toen was alles weer stil. Signe deed twee, drie schreden in het kreupelhout en luisterde. "AstridAstridriep zij een paar malen halfluid. «Waar ben je? Ik ben het, Signe (Wordt vervolgd). pleging van zieken en weeshuizen of andere gestichten van liefdadigheid. Het portret is zeer mooi en uit stekend gelijkend. Uil Kopenhagen wordt aan de Lokal- Anzeiger gemeld, dat Prins Christiaan het Deensche Hof bij de kroning van H. M. de Koningin zal vertegenwoordigen. De Java-Bode geeft de volgende beschrijving van het geschenk, dat de sultan van Koetei II. M. de Ko ningin bij haar inhuldiging wenscht aan te bieden. Het werk, schrijft het blad, verdiend een beschrijving, want hier is werke lijk onder moeilijke omstandigheden en met bescheiden krachten iets bij zonders afgeleverd. De sultan wenscht nl. iets oorspronkelijks, vervaardigd uit producten van eigen bodem, dat duidelijk het stempel moest dragen van inlandsche makerij te zijn. Hij stelde daarvoor eenige op Borneo ge vonden en geslepen brilanten en op het eiland gedolven goud beschikbaar waaruit na eenig beraad een diadaam zou worden gemaakt in Boeddhisti- schen stijlals voorbeeld werd een Boeddhabeeld gebruikt, aangevuld door aanwijzingen, verkregen uit den schat van het Bataviasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. In twee maanden tijd was de arbeid onder toezicht van den heer Van Arclcen (van de firma van Arcken Co.) door do Soendaneesche goudsme den gereed en voor zoover dat moge lijk is volmaakt te noemen. De diadeem is, om trouw te blijven aan den Boeddhistischen stijl, met zijn oploopende étages wat zwaar en de op inlandsche wijze geslepen bril janten hebben een vorm. die niet altijd met den Europeeschen smaak zal overeenkomen, maar de firrna heeft dit eenigszins getemperd door figuren van kleinere, fijn geslepen briljantjes, afgewisseld door mat gou den zesbladige bloempjes als rand versiering aan te brengen. Om de groote steenen ook op andere wijze te kunnen gebruiken, zijn deze op losse schroefjes gezet, zoodat zij ook bevestigd kunnen worden op fijne, echt schildpadden kammen tussehen fijne briljantjes in. Het geheele sieraad is besloten in een net afgeweikt djatihouten kistje, van binnen met rood fluweel en' oranje satijn bekleed, van buiten versierd met zilveren beslag. Dr. W. J. Leyds, gezant van de Zuid-Afiikaansche Republiek, heeft zitting genomen in den Raad van Bijstand van het »Alg. Ned. Verbond." Te Loosduinon is op voorgang van den burgemeester, mr. H. A. van de Velde, lid van de Tweede Kamer, reeds eene afdeeling van het vei bond gesticht, aanvankelijk met twintig leden. Aan een drietal, de heeren Van de Velde, Kohier en Bootsma, is opgedragen een huishoudelijk regle ment te ontwerpen en verdere voor stellen te doen om het welslagen dezer nationale zaak te bevorderen. Van verschillende andere gemeenten mag weldra hetzelfde worden verwacht, llit Neerbosch. De heer Van 't Lindenhout, direc teur der Weesinrichting te Neer bosch, schrijft Er heerscht groote drukte op onze boerderij. Het is merkwaardig, hoe .n de laatste weken alles er toe me- 'dewerkt, vooral het weder, dat de rijke oogst van hooi, rogge, en tarwe zoo goed van het veld komt, en droog kan worden binnengehaald. Van de rogge hebben we 270 vim, pen vim is 100 garven, geborgen. Onze tar weoogst bedraagt 250 vim. De haver moet natuurlijk nog gemaaid worden en is voor 't grootste gedeelte zeer goed. De aardappelen zijn buitenge woon groot en lekker. Wanneer er niet te veel ziekte in komt, hebben we voor de weesinrichting een zeer ruimen oogst te wachten. Peren- en appelboomen geven dit jaar bijna geen vruchten en die er nog op gevonden worden zijn klein en smakeloos. Dit is niet alleen hier het geval rnaar ook in het Maas- en Waalsche en in de Betuwe. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenavond vergaderde het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente tot het stellen van een zestal en een drietal voor een te beroepen predikant. Uit het opgemaakte gros werden op het eerste gekozen De Ligt te Middelburg, P. S. Meerburg te 's Graveland, P. J. van Melle te Nijkerk, Dr. E. J. W. Posthumus Meyes te Heinenoord, D. G. Postrna te Zaan dam en H. J. de Zwart te Ouderkerk a. d. Amslel. Hieruit werd het navolgend drietal gevormdDr. E. J. W. Posthumus Meyes, P. S. Meerburg en De Ligt te Middelburg Het bestuur van den Amers- fooitschen R.K. Volksbond verzoekt ons rnede te deelen, dat het gebouw in de Lieve vrouwe straat gedurende de feestdagen van 31 Augustus, 1 en 2 September zal geopend zijn voor alle gezindten tut het verkrijgen van niet-alcoholische dranken. Zondag j.l. had alhier op den straatweg Amersfoort Utrecht de aangekondigde militaire wielerwed strijd plaats, over een afstand van 20 K.M. met keerpunt, zijnde van M.P. 89 tot 79 en terug, waaraan deelnamen de wielervereenigingen van de Weerbaarheid, het 7e Reg. Inf., Grenadiers en Jagers en 5e Reg. Inf. ter plaatse. Het rijden in uni form was verplichtend, terwijl gang- making niet was toegestaan. Ten twaalf ure werd met tusschen- ruimte van 5 minuten in onder staande volgorde gestart Grenadiers en Jagers (de Heeren Timmer, Leegstra en Koopmans. 7e Regiment Infanterie (Enters, Hilberink en Voute.) Weeibaarheid (Heineke enZeegets Veechens) 5e Regiment Infanterie (Tomen, Eggink en Qnanjer. Beschikbaar waren gesteld 2 korps en 5 personeele prijzen. Na een hevigen strijd, welke nog verzwaard werd door het warme weder, was -de uitslag als volgt le korpsprijs 5e Regiment Infanterie in 129 min. 21 sec. (tijd der geza- melijke deelnemeis.) 2e korpspiijs 7e Regiment Infanterie in 130 min. 35'/s sec. le prijs personeel Enters in 42m.20sec. 2 idem Hilberink 4'2»205/5 B 3 idem Eggink 43 5 4 idem Quanjer 43 6'/s 5 idem Toonen 43 19V« 6 idem Timmer 43 45 Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen in de Cantine der onder officieren alhier met een toepasselijke spech door den Heer De Kluyver, voorzitter kamprechter uitgereikt. Deze wedstrijd, de eerste in dit genre, (uitgeschreven door het 7e Regiment Infanterie en de Weer baarheid) werd door tal van belang stellenden bijgewoond en liep uit stekend van stapel. De tweede luitenants H. C. Gerritsen en J. E. Muller van het 5e Regiment infanterie, welke bij Koninklijk Besluii van den 6 Augus tus 1898 No. 43, voor den tijd van vijf jaren worden gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, hebben den last ontvangen zich den 29 Augus tus a.s. voor dat doel beschikbaar te stollen van den lieer luitenant-kolonel- commandant van hot koloniaal werf depot te Harderwijk. De eerste luitenant J. P. J. Verberne van het 5e Regiment in fanterie is aangewezen om tot het bijwonen der oefeningen van 1 Oc tober a.s. tot ultimo Februari 1899 bij het le Regiment vesting-artillerie te worden gedetacheerd. De eerste luitenant J. van Rink huizen van het 3e Regiment huzaren, gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school, wordt tijdens de a.s. najaars oefeningen ingedeeld bij het le ba taljon van het 5e Regiment infanterie. Tot waarneming van den admi nistratieven dienst bij het 2e en 4e bataljon van het 5e Regiment infan terie tijdens de a s. najaarsoefeningen zijn aangewezen respectievelijk de Eerste luitenant kwartiermeester G. M. Maritz assistent magazijnmeester bij het centraal magazijn van mili taire kleeding en uitrusting te Delft en de tweede luitenant kwartiermees ter J. Haitsma Muiier van het 4e Regiment infanterie. De reserve-Sergeant II. M. J. F. Niks, van het 5e Regiment infan terie, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor den graad van Vaandrig, en zal tot eene benoeming als zoodanig worden voorgedragen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel, regiments commandant bevorderd, korporaalA. A. J. Augustijn tot Sergeant-titulair en de adspirant-Vaandrig II. van Lochem tot reserve-korporaal. De reserve-korporaal A Heyli- gers van het 5e Regiment infanterie, is wegens lichaamsgebreken een eer vol ontslag uit den dienst verleend. Herinnerd zij, dat de ofllcieele feestgids heden Zaterdag na zeven uur verkrijgbaar zal zijn in alle boekwinkels en de meeste sigaren winkels en café's. De opbrengst strekt om het te kort van enkele sub-comités te dekken. Dat dit voor ieder een aansporing zij om het boekje te koopen, dat allerlei wetenswaardigs bevat en tevens een aardigo herinnering is aan het feest. De prijs, tien cent voor twee vel druks, brengt het bovendien in ieders bereik. Programma der muziekuitvoe ring, aanstaanden Woensdagavond om acht uur te geven op het terras van Amicitia door hot stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. i. Kroningsmarsch Godfr. Mann. 2 Jubel-Ouverture C. M. von Weber. 3. »Wo die schónen Madchem wachsen", Conzert-Walzer Jul. Weiss. 4. Souvenir de l'opéra »Les dra gons de Villars" Maillart. 5. Overture »Maritana" Wallace. C. Zwei ungarische Tanze Brahms. 7. »Oflenbachiana", groszes Potpourri Conradi. 8. Grande finale. Bij de Maandag ten Raadhuize gehouden aanbestedingen is inge schreven voor het maken van een houten brug in het trekpad langs de Eem, door: II. J. Fijnenberg, te Amers foort, f390; H. van Dijk, te Soest. f328; G. Wassink, te Amersfoort, 287; J. van Harpen, aldaar, f283; F. Pommer, te Hoogland, 274; en G. Maatkamp, te Baarn, f 247.20, voor het vernieuwen van een werf- muur langs de Groote Koppel, door: W. van Straten, te Utrecht, voor f1805; J. van Keulen en G. Was sink, te Amersfoort, f 15.39E. Scheep bouwer, te Utrecht, f 1462.50; T. van Daal, te Amersfoort, f1370; en T. W. Bonte, aldaar, f 1354, voor het leggen van een riool in de Wolfersteeg, door: W. van Stra ten, te Utrecht, 11145; Th. W. Bonte, te Amersfoort, f1020; T. van Daal, aldaar, f748; M. van Drie, aldaar, f925; E. Scheepbouwer, te Utrecht, f745; G. Wassing en J. van Keulen le Amersfoort, f533; J van den Berg, aldaar, f529; en B. 11. Lensing, aldaar f461.50. Deze werken zijn den laagsten in schrijvers gegund. Bij Kon. besl. is benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 2e reg. huz., tot ritmeester de le luit. P. E. H. V. L. baron van Boecop, van het korps. 358e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 24 en 25 Aug. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No. 11004. Prijzen van f 65. 2911 3872 3894 8368 83S8 8407 8415 8419 8509 8535 8963 11021 11038 11066 11099 11504 11505 11525 11546 11560 11588 15328 17587 18047 18059 en 18072. Te zamen 27 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 14—16, 19, 21—23, 27—30 Sept. en 3—7 Oct. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen1 van f 100,000,1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 3 van f 1500, 55 van f 1.000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350), nog ver krijgbaar, a f 3.50 per Een paleis voor keizer Wilhelm te Koustantiiiopel. Naar men uit Weenen meldt, wordt voor keizer Wilhelm, die opzijn tocht naar Jerusalem ook de gast van den Sultan zal zijn, te Konstantinopel bij Vildez-Kiosk expresselijK een paleis gebouwd, dat in Duitschen stijl ge meubileerd en versierd wordt volgens de plannen van den Italiaanschen architect d'Aronco. Een geheel leger van metselaars, behangers, schilders, enz. is reeds bezig om aan dit paleis de laatste hand te leggen, waar Wilhelm II tot eerewacht zal hebben Turksche sol daten, die in den Grieksch-Turkschen oorlog wegens hun dapperheid zijn gedecoreerd. In diplomatieke kringen hecht men aan de nabijheid van de woning van den Sultan en dit tijdelijk verblijf van den Keizer een politieke beteekenis. Oin studies te uiaken. Dat een energieke vrouw niet voor buitengewone dingen terugschrikt om haar doel te bereiken, daarvoor levert de rijkbegaafde Engelsche schrijfster Ada Sparrow een schitterend voorbeeld. Deze jonge dame is n.l. van plan een boek te schrijven waarin zij de zeden der Londensche bevolking uit alle standen wil beschrijven. Om nu uit eigen aanschouwing de gebruiken en gewoonten bij de onderste lagen der bevolking te leeren kennen, besloot zij een tijdlangslraatreinig- ster te worden Nog armoediger gekleed dan haar tijdelijke vakge- nooten, vervulde zij het haar opgedra gen werk met grooten ijver. Geen werk was het jonge meisje te zwaar of te vuil, het was er haar immers slechts om te doen de noodige gege vens te verzamelen, en op haar reeds begonnen en ook gedurende den tijd, dat zij haar nieuw beroep uitoefende, voortgezetten, letterkundigen arbeid het stempel der waarheid te drukken. Onlangs heeft de jeugdige schrijfster van haar ruwe en nu niet juist zeer zindelijke collega's, bij wie zij zich zeer bemind heeft gemaakt, afscheid genomen, om rijk aan opgedane ervaringen in haar eigen kring terug te treden. Haar werk dat men met spanning tegemoet ziet, zal weldra verschijnen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 18 tot en met 24 Aug. 1898. Geboren: Hendrikus Johannes, z. van G. Hagebeuk en M. Onwezen. Hen- drika, d. van D. Schuurman en C. van Nimwegen. Abraham Jacob, z. van H. J. Fremouw en E. Buisman. Jacob, z. van J. Boterbrood en A. Verbeek Pieter Cornelis, z. van C. Kraaikamp en H. Wijnands. Johannes, z. van R. van Remmerden en W. Schuurman. Alida Wilhelmina, d. van W. Bais en V. E. Freese Hendrika, d. van A. Vennis en M. Rouendal. Gerardus Antonius. z. van G. Hendriks en M. Tolboom. Teunis, z. van G. Meerbeek en E. van Kampen. Hendrik, z. van E. van Keulen en J. van Luit. Ondertrouwd: C. M. Lablans en C. W. Scholting. J. Schreuder en A. A. M. de Rooij. J. A. A. Ebbinkhuijsen en G. Düppenbecker. R. A. van Driel en A. M. Jagtenberg. Getrouwd: T. J. Hartman en G. Kok. A. van Voorst en J. M. van Hoevelaken. W. Rommers en I. Aartsen. Overleden: Wilhelmus Theodorus Schaepman, 56 j. ongeh. - Petronella Cornelia van den Berg, 56 j. wedr. van J. H. Grollenberg. Maria Johanna Jans sen. 5 m. Sebastiaan Opsteeg. SI j. eehtg. van IJ van Wijk. Johanna de Gooijer, 4 m. Martin Lambertus Alkema 2 j. Petronella Bouwmeester, 17 m. Clasina Veenendaal, 6 m. Maria Anne van den Burg, 69 j. wedr. van D. Ubbink. Franciscus Wilhelmus Coops, 3 m. Wilhelmina Gerarda van Harten, 7 m. Hendrikus Wilhelmus Wallert, 7 m. Hoogland. Overleden: 28 Aug. Gijberta Winkel huizen oud 71 jaren. wed. van A. Kraan. Leusden. Geboren: 24 Aug. Albertus, zoon van Albertus Ederveen en Sophia van Roekei. Stoutenburg. Gehuwd: 25 Aug. Willem Gerritsen en Elbertje van Donselaar. Overleden: 25 Aug. Jan Kaas, oud 81 j. echtg. van Trijntje van Roomen. Woudenberg. Geboren: 18 Aug. Teunis, z. van Jan van de Pol en Willemijntje van Egdom. Overleden: 23 Aug. Geertruida Kolf schoten, 2 maanden. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Aug. 1898. Tarwe f 0.— Rogge f 0 Boekweit f 0.— Appelen 10.af0.Peren f6.a f9..Nieuwe aardapp. f0.afOZandaardapp. f 2.af250 Hoendereieren 13.60 a 14.20 per lOOst. Eenden I 0.a f 0.Boter f 1.05 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. kippen f0 60 a f0.80 Kuikens fl.af 1.10 Piep- kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen fO.OO a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tarn me f0.30 a fl.Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere varkens f 12.f 20. Zeugen f 40.f 55. Biggen f6a 19.Schrammen f 00.a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 15 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 200 heet. Zandaardappelen 40000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, 300 biggen en 30 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2