NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad IÉT voor de Provincie Utrecht. SCHITTER BUITENLAND. BINNENLAND. \o. 81. Woensdag: 12 October 1898. Zeven-en-twiiitigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ei\' ZATERDAG. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer» 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Volgens het Petit Journal heeft de regeering geheime maatregelen genomen om Dreyfus naar Frankrijk te doen terugkeeren en wel op een koopvaardijboot, niet op een oorlogs- sciiip. Na een kort oponthoud op fort Boyard, zou hij dan naar de gevan genis Mont Valérien worden overge bracht. 't Zal wel een praatje zijn. De Siècle verneemt dat de regee ring aanvraag heeft gedaan om Ester- hazy van de lijst van het Legioen van Eer te schrappen. Men verzekert dat Esterhazy te Londen gearresteerd zal worden op grond van een aanvraag om uitleve ring, niet wegens de zaak-Dreyfus maar om de klacht door zijn neef Christiaan tegen hem ingesteld. Berlijnsche bladen melden, dat de internationale conferentie tot alge- meene ontwapening in den loop der rnaand Maart te Petersburg zal plaats hebben. Volgens het «Journal des Débats" eischen de Vereenigde Staten als oor logsschatting Manilla en verder liet geheele eiland Luzon. Met het oog op de onverwachte eischen van Ame rika hebben de Spaansche leden der vredes-commissie verklaard dat zij nieuwe voorschriften hunner regee ring moeten afwachten. De New-York-Herald meldt, dat de Amerikaanscbe gedelegeerden van Mac-Kinley volmacht gek1 egen hebben de werkzaamheden der vredes-com- missie af te breker., ingeval de Spaan sche regeering niet spoedig de eischen van de Vereenigde Staten inwilligt. De onderhandelingen over den vrede beletten de Spaansche regeering niet, met aandacht de gebeurtenissen in het uiterste Oosten te volgen en den toestand, die zou kunnen voorkomen in Marokko, wanneer de Sultan mocht sterven. In deze beide quaestiën is Spanje besloten te handelen in over eenstemming met Frankrijk en met Rusland, liet zal in lang niet de vijandige houding vergeten, die door Engeland is aangenomen in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog. liet leger van het moederland zal worden gehandhaafd op de door da Cortes bepaalde sterkte; maar de woelingen, die te verwachten zijn na den definitieven vrede, en de Car- listische beweging laten niet toe een groot deel der soldaten met vei lof te laten gaan, zooals men voornemens was. Steeds dreigender wordt de span ning tusschen Engeland en China door een zicli herhaaldelijk voordoen van incidenten. Volgens een telegram van den Engelschen gezant te Peking, Mac Donald, aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen, werd een lid van het gezantschap, Mortimore, toen hij met zijn eclit- genoote naar huis terugkeerde, door Chineezen gemolesteerd, beledigd en met steenen geworpen. In den loop van denzelfden dag werden Ameri kaanscbe zendelingen en de Clii- neesclie secretaris van het Ameri kaanscbe gezantschap op dezelfde wijze behandeld, waarbij den laatste een rib werd gebroken. Tc Peking heerscht groote opgewondenheid. De gezant berichtte verder, dat hij in verband met deze beleedigingen krachtig heeft geprotesteerd bij de Chineesche regeering. Het is onmogelijk, juiste mededee- lingen over de intriges aan het hof te verkrijgen Er loopen merkwaardige geruchten over de oorzaken, waardoor de Keizer zich de vijandschap zijner tante, de keizerin-weduwe, op den hals heeft gehaald. Volgens sommigen was het, omdat de Keizer op zekeren dag in Europeesche kleederdracht verscheen, volgens anderen was het de aankomst van den Japanschen ex-minister, markies Ito, waarvan ge zegd werd, dat Japan daardoor groo- ten invloed op den Keizer zou uit oefenen. De Keizerin heeft, hoe het zij, zeer snel gehandeld. De Keizer was afgezet, vóór de bevolking van Peking nog wist, dat de Keizerin liet zomor-paleis had verlaten. Kang-Yu- Wei was voorzichtigheidshalve reeds twee dagen te voren op de vlucht gegaan. Zatei dagavond j.l. werden zijn poli tieke vrienden gearresteerd Tsehang Yin Huan stelde zich ter beschikking van den rechter, doch men weet niet, of hij als getuige zal gedagvaard worden, dan wel, of hij in slaat van beschuldiging zal worden gesteld. Reeds Zaterdag heette liet, dat hij den volgenden morgen zou worden onthoofd, doch Zondag werd een edikt openbaar gemaakt, dat hem van medeplichtigheid aan de z g. samenzwering, waarvan Kang-Yu-Wei het hoofd was, vrijsprak. Hij wordt echter streng bewaakt en hij zal zeker van zijn ambten worden ontzet. Een ander edikt zegt, dat Kang-Yu-Wei een samenzwering op touw zette, tegen wien of van welken aard wordt ecliter niet gezegd. Zijn broeder en zijn aanhangers zijn gearresteerd. Veie Chineezen vreezen, dat de jongste gebeurtenissen een opstand in het Zuiden des rijks zullen ver oorzaken. De edikten worden nog, om den schijn te bewaren, in naam de; Keizers uitgegeven, ofschoon hij niets meer te zeggen heeft. Waar schijnlijk is hij reeds dood, wat be vestigd wordt door een bericht, dat daaromtrent drieërlei lezingen geeft. Een bericht spreekt van vergiftiging, een tweede van verworging en een derde zegt, dat men den Keizer gloeiende langen in de ingewanden gestoken heeft. Hoe het zij, de Kei zerin-weduwe zal nu een opvolger benoemen, die als strooman zal dienst doen. Over het voortdringen der Russen in Mantsjoerije is zij niet ge sticht, maar noch zij, noch Li Hung Tsjang, durven de Russische aanspra ken in de streken langer weerstand bieden. Van de vele en velerlei berichten zijn er zeker eenige overdreven, maar één ding is zekerde toestand wordt steeds kritieker en zelfs Amerika haast zich, bij een eventueele ver deeling van het rijk tegenwoordig te zijn. Admiraal Dewey zond op bevel van den secretaris van marine Long, onmiddellijk den kruiser »Bal- timore" naar Tientsin, vergezeld van de kanonneerboot «Petrel". Als men nu weet, dat Rusland en Engeland hun vloten in de Chineesche wateren reeds hebben samengetrokken, kan men nagaan, welk een spel daar in het verre Oosten gaat beginnen. R.K. Drankbestrijdings-coiigrcs In liet St. Jozefliuis aan de Kapel straat ie Utrecht werd Zondag, onder voorzitterschap van rnr. Borret, het eerste R. K. drankbestrijdings-congres gehouden. Te 2 uur opende de aartsbisschop, mgr. v. d. Wetering, het congres en sprak zijn blijdschap uit over het tot stand komen van deze grootsche on derneming, die het Episcopaat met uitbundige vreugde begroet. De heer Claessens, hoofd der open bare school te Sittard, besprak ver volgens het onderwerp: «wat kan de school doen, om de kinderen te be houden tegen de gevaren van de al cohol, om het drankmisbruik te be strijden?" Spreker verdedigde de volgende stellingen I. De dronkaard ondermijnt zijn gezondheid en verzwakt zijn leven. II. Om de gevolgen in al zijn ver schrikkingen voor te stellen, kan de ondei wijzer reeds in de laagste klasse gebruik maken van geschikte platen. III. De dronkaards vullen hospi talen en krankzinnigengezichten. IV. De dronkaards verkwisten de zuurverdiende penningen en brengen door verwaarloozing van hun zaken de familie tot armoede. V. De dronkenschap is de bron voor vele andere misdaden. VI. De dronkaard is een voorweip van spot en algemeenen afschuw voor zijne medeburgers. De onderwijzer kan zijn stof ver- deelen over zes leerjaren, gelijk spre ker in den breede aantoonde. Daarna was het woord aan den heer J. F. Vlekke, die het een en ander sprak over maatschappelijke toestanden van voorheen en thans, en de maatschappelijke plichten van voor heen en thans. Ten slotte voerde dr. Schaepman het woord, die zijn rede aldus besloot «Het souvereine geneesmiddel, de geheel onthouding, moge hij toepassen, dio daartoe door Gods genade de kracht heeft. Maar voor de meesten is tiet de matigheid, die zij ars een groote deugd hebben lief te hebben, voor liet volk, met God Mgr. v d. Wetering sloot nu de middagzitting met een slotwoord, aan sporende tot matigheid. In de avondvergadering werd door dr. Banning gesproken bij lichtbeelden, betrekking hebbende op den drank- strijd. Daarna was er gezeiligsamenzijn. Het randschrift der kwartjes. In verschillende bladen heeft een waarschuwing geslaan van den Haag- schen hoofdcommissaris van politie tegen valsche kwartjes, waarop liet randschrift ontbreekt! Ik denk, zegt iemand in de llaagsehe Ct. dat dientengevolge wel alle muntverzame- laars jacht zijn gaan maken op echte kwartjesmet randschrift. Maar zonder gekheid: Is het niet wat mal, dat zoo iets de wereld wordt inge stuurd van ofliciëele zijde, terwijl wel ongeveer ieder mensch weet, dai kwartjes geen randschrift hebben, maar een z.g. kartelrand Naar het Engelsch VATJ H. H. BOYESEN. 3) Zij had de oogen strak op hem ge vestigd zij verlangde te weten, welken indruk die mededeeling op hem maken zou. Maar zijne trekken behielden hunne droevige kalme uitdrukking; niet de geringste beweging verraadde verbazing of vijandschap.«Hij is of een onnoozele, of erg ongelukkig," dacht zij bij zichzelve«en welk recht zou ik dan hebben, om hem onaan genaam te bejegenen." Zij ging dus voort zich op de een voudige rondborstige manier, waarop zij begonnen was, met hem te onderhou den, tot ook hij eindelijk tamelij k spraak zaam werd en zijn sombere glimlach plaats maakte voor een uitdrukking, welke aan eene aangename gewaar wording deed denken. Zij bemerkte de verandering en verheugde er zich over. Eindelijk, toen de zon achter de wes telijke bergtoppen verdwenen was, stond zij op en wenschte hem goeden nacht. In het volgende oogenblik sloot zij reeds de deur der Saeterhut achter zich, en hij hoorde er den grendel op schuiven. Maar hij bleef nog lang op het gras zitten en zon derlinge gedachten woelden hem door het hoofd. De rood-bruine merrie had hij geheel vergeten. Den volgenden avond, toen het melken afgeloopen en het vee naar de weide gedreven was, ging Brita weder op den steen zitten en tuurde in het dal. Als zij den rook uit de schoor- steenen zag opstijgen en zonder moeite raadde, wat zij "s avonds eten moesten, was het haar altijd of zij beneden was. En terwijl zij diir zoo zat, vernam zij weder het kraken in de struiken, en, eer zij het vermoedde, stond Hal vard Ullern vóór haar, met het wam buis over den arm en den toom in de hand. «Je hebt je bruine merrie nog altijd niet gevonden," vroeg zij lachende, «en denkt, dat ze hier ergens in de buurt is?" «Ik weet 't niet," antwoordde hij, «en 't kan me ook niet schelen of zij Hij spreidde zijn wambuis op den grond uit, precies op dezelfde plek, waar hij gisteren gezeten had. Brita keek hem verbaasd en zwijgend aan; zij wist niet, hoe zij dit tweede be zoek uitleggen moest. «Je bent heel mooi!" zeide hij eens klaps met een ernst, welke geen twij fel aan zijne oprechtheid toeliet. «Vindt je?" vroeg zij, vroolijk lachend. De man was immers als een kindhoe zou zij zich beledigd ge voelen Integendeelhet had eigen lijk heel lief geklonken. «Ik heb sinds gisteren onophoude lijk aan je gedacht," ging hij met dezelfde onverstoorbare kalmte voort, «en ik meende, zoo je er niet boos om wordt, kan ik nog wel eens gaan en komen en je beschouwen. Ik doe het graag. Je ziet er volstrekt niet zoo uit, als de anderen." God vergeef je de zotten klap, dien je uitslaat," riep Brita en brak op nieuw in een vroolijk gelach uit. «Neeu, boos ben ik niet op je; ik zou even goed opdat kalf dddr boos op kunnen zijn," voegde zij er hijer viel haar juist geen andere vergelijking in. «Je denkt, dat ik dom ben," zeide hij«en dat ben ik ook." Hij had het volkomen kalm gezegd, maar de droevige glimlach was toch nog droe viger geworden. Brita's hart bonsde. Zij had hem onrecht, aan gedaan; hij bezat blijk baar meer verstand, of in ieder geval een fijner gevoel, dan zij hem toege schreven had. «Halvard," stamelde zij, ik heb je beleedigd; ik verzeker j e,'t was mijn' bedoeling niet; ik bid je duizendmaal om vergiffenis!" Halvard bloosde als een meisje en zeide vol vuur«Je hebt me niet be leedigd, Brita; je bent de eerste, die mij niet laat merken, dat ik niet zoo schrander als anderen ben." Zij voelde, dat het haar plicht was, nu harerzijds ook open en vertrouwe lijk jegens hem te zijn, vooral, hem I niet meer zoo uit de hoogte te be- I handelen, zooals zij het tot hiertoe gedaan had. Dus vertelde zij hem i van haar doen en laten, van de vroo- lijke partijen in baars vaders huis, van de knappe knapen, die daar samen kwamen en op de groote deel dansten. Hij luisterde aandachtig en keek haar daarbij ernstig in het gelaat, maar viel haar met geen enkel woord in de rede. Doch toen ze zweeg, schetste hij haar op zijne langzame bedachtzame manier, hoe hem zijn vader voortdurend verweedt, dat hij zoo dom was en zich niet om politiek en couranten be kommerde, en hoe zijne moeder met haar scherpe tong hem krenkte en, zelfs in tegenwoordigheid van de knechts den gek met hem stak. Deze en meer dergelijke dingen deelde hij medezonder, dat hij, naar het uiterlijk te oordeelen, in zag dat het beter ware, zoo hij het voor zich gehouden had, en dat het licht, dat hij op zich liet vallen, j uist niet vleijend was. Wat hij vertelde en de wijze, waarop hij het vertelde het was alles zoo eenvoudig en oprecht Brita vond bij hem volkomen natuurlijk, wat haar vermoedelijk bij anderen zeer opvallend zou geweest zijn. Het was bijna middernacht geworden, toen zij scheidden. Brita sliep 's nachts bijna niet en was erg kwaad op zich zelve, dat zij in dien eenvoudigen jongen man zooveel belangstelde. Den volgenden morgen kwam haar vader, om haar te bezoeken en te zien

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1