A. .1. MIS Vóór afbraak: VERKOOPEN: Vol- eg andere Kachels, INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Officiëele Publicatie. Advertent iën. VERKOOPEN: D. C. PRINS PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door den minister van oorlog is toegewezen de levering van het benoodigde ligstroo, ten behoeve van het garnizoens-nachlleger te Utrecht, Amersfoort, Naarden en Gorinchem, gedurende het tijdvak van 1 Novem ber 1898 tot 1 November 1899: voor Utrecht aan 11. Wolbers aldaar, tegen den prijs van f 23.45 de 1000 kilo gram voor Amersfoort aan D. Vro- mans te Amsterdam, tegen f23.50 de 1000 kilogram; voor Naarden aan S. van Dongen Zn. te Amsterdam, tegen f25.90 de 1000 kilogram en voor Gorinchern aan J. van Maaswaal aldaar, tegen f22.00 de 1000 kilogram. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 13. October 1898, des namiddags ten l'/i ure. Punten van behandeling: 1. Requesten van de vereeniging »Fleliite« en «ingezetenenten aan zien van de benaming van de Var- kensmarkt. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedden van in do vorige ver gadering benoemde leeraren aan de 11. B. School. 3. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer M. G. Nordholt. 4. Ontwerp-besluit tot verhuring van de woning aan de Koppelpoort. 5. Ontwerp-besluit tot verhuring van een gedeelte van het terrein aan de Zandhoopen, bestemd voor berg plaats van petroleum. 6 Benoeming van leden en plaats vervangende leden voor het stem bureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel. 7. Ontwerp-request aan den Minis ter tot verhooging van het subsidie van de H. B. School. 8. Ontwerp-verordening tot nadere wijziging der verordening op destraat- pnlitie, met voorstel tot het onmid dellijk doen afkondigen dier verorde ning. 9. 2e AanvuIIings-kohierInkomsten belasting dienst 1898. Aan de loting voor de Nationale militie, op 19 en 20 dezer, zullen 137 jongelieden deelnemen Evenals vorige jaren wordt hun, desverlangd, kosteloos brood en kollie verstrekt door hot «Militair Tehuis" aan de Beekstraat. In verband met de overplaatsing van dr. W. II. L. Borgerhof Mulder naar alhier is de standplaats van den geneeskundigen inspecteur, belast met het Rijkstoezicht op de spoorwegen, van 's-Gravenhage overgebracht naar Amersfoort. Door den inspecteur der artil lerie zijn met ingang van 15 dezer overgeplaatst bij het le regiment veld-artillerie alhier de 2e luitenants J. C. J. Kempees, D. C. M André de la Porte, P. A. van Leeuwen, en II. G. Rambonnet, respectievelijk van het 3e, le, 2e en ie regiment vesting artillerie, thans bij eerstgenoemd korps gedetacheerd. De «Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen" zal reeds begin November haar eerste kunst beschouwing in dit seizoen houden, met een portefeuille van den heer Van Langerhuyzen te Bussum. Wie alsnog zou wenschen toe te treden als lid, tegen de werkelijk zeer hoe het met het vee stond. Zij wist zeer goed, dat het gevaarlijk was met hem over Halvard te spreken. Zij kende toch zijn karakter, en zag zijn toorn reeds ontbranden, zoo hij haar geheim ontdekte. Zoo vermeed zij dus iederen gelegenheid, om in een langer gesprek met hem te komen, terwijl zij zich voortdurend met het vee en het koken bezig hield. Den vader ontging hare verstrooidheid niet, maar hij vermoedde in de verste verte de oorzaak niet; hij vroeg veeleer, toen hij weder weg moest, of zij het hierboven op den Saeter niet te een zaam vond? En of hij haar niet eene der meiden tot gezelschap naar boven sturen zou? Zij verzekerde, dat het volkomen onnoodig was; zij had aan den herdersjongen voldoende gezel schap. Bjarne Blakstad antwoordde niets, laadde de met kaas en boter gevulde korven op de paarden en keerde naar het dal terug. Brita stond hem langen tijd na te kijken, hoe hij langs de steile helling afdaalde, en toen hij eindelijk in het woud verdween, kon zij niet ontken nen, dat haar een last van de ziel viel de last, dien zij den ganschen dag gedragen had. Wat was dat? (Wordl vervolgd). lage contributie van f2,50 melde zich aan bij den Secretaris, de heer W. N. Coenen, Bergstraat. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging «Flehite" alhier om de Varkensmarkt den naam van St. Joostenplaats te geven en van het request van de bewoners van de Var kensmarkt om het plein, alwaar de herinneringsboom n geplant, in plaats van «St. Joostenplaats," Wilhelmina- plein" te noemen, stellen B. en W. aan den raad voor, indien verandering van naam gewenscht wordt, het plein, met het oog op de onlangs nieuw aangelegen straat, waaraan reeds de naam van «Wilhelminastraat" is ge geven, dan te noemen «Konninginne- plein." Met het oog op de a. s. kermis stellen B. en W. den Raad voor in de politieverordening op te nemen de bepaling waarbij het is verboden op of aan den openbaren weg pauwvee- ren of dergelijke voorwerpen te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren of uit te deelen, en personen op den openbaren weg met die pauw- veeren of dergelijke voorwerpen aan te raken Hedennacht te ongeveer half twee ontstond, door tot dusverre onbekende oorzaak brand in het pakhuis van den heer Veis Heyn aan de Koestraat alhier. De politie ge waarschuwd door een lantaarnop steker maakte met haar brandhoorn alarm, waarop de brandweer spoedig ter plaatse was aan wien het zonder bijzonder inspanning mocht gelukken de vlammen te dooven. Behalve de aanwezige magazijn voorraad werd o.a. een wagen zwaar beschadigd. Alles was, ofschoon laag, verzekerd. Bij nader onderzoek is ons ge bleken dat het droevig ongeluk j.l. Zaterdag niet aan den koetsier van den jachtwagen te wijten is, doch door onoplettendheid der kinderen is ontstaan. Wat echter te zeggen van de heeren jagers, die, afschoon in de eerste plaats aangewezen om hulp te verleenen, den koetsier ge lastten door te rijden ten einde toch niets van hun jachtvermaak le missen. Jagers mogen hartstochtig wezen, ze behoeven daarom niet op te houden gentlemen te zijn. Met 1 November a.s. wordt de hulpbesteller G. J. van 't Hof sedert jaren als -zoodanig aan het post- en telegraafkantoor alhier verbonden, tot vaste brieven- en telegrambesteller aangesteld. De loting en de jenever. De tijd van de loting voor de Nationale Militie is weer aangebroken. Dezer dagen zal door het lot worden beslist, wie geroepen zullen worden de Koningin en het Vaderland in het leger te dienen. Voor velen is dat een belangrijke gebeurtenis, waarvan voor hen veel voor de toekomst afhangt. Hoe zallen zij den uilslag aan- hooren en hoe zullen zij zich daarna gedragen Bij sommigen van ons volk beslaat nog altijd de jammerlijke gewoonte, dat zij bij voorvallen van gewicht naar de drankllesch grijpen. Ook de lotelingen hebben zich daaraan meer malen bezondigd later hebben zij daarvan genoeg spijt gehad. Deze October-maand levere het bewijs, dat het noodlottige van het drankmisbruik bij de loting is inge zien. De lotelingen behooren de beslissing van het lot nuchter aan te hooren en in geen geval hun toevlucht te nemen tot het drank vergif. Daardoor toch zal hun vreugde verkeeren in leed en hun teleur stelling zal er tienmaal door verergerd worden. Wij hebben in het begin van Septernbei' schoone feesten gevierd en alom is de stemming geroemd, die onder de feestgangers heerschte. De alcohol ivas daaraan vreemd 1 Het weerzinwekkende tooneel van dronken hulpbehoerenden behoorde tot de zeldzaamheden. Welaan, laat dit voorbeeld ook door de lotelingen gevolgd worden. Laten zij ons behoeden voor tafereelen ran woestheid, waartoe het drank misbruik zoo licht aanleiding geeft. Laten zij het besef hebben van hun roeping als mensch en laten zij be grijpen, dat elke dronken loteling een beleediging is van onze eer als beschaafde natie. Volgen zij dezen raad op, dan zullen zij op stuk van zaken moeten erkennen, dat zij de wijste partij hebben gekozen. Zij hebben de achting voor zichzelf behouden. Een oud-loteling. Aan de stoomrijstpellerij «De Unie«, van de firma Wessanen Laan, te AVormerveer, is men bezig het zoogenaamde Engelsche systeem «The Witten Sprinkler# (firma Witten Son, 9 Victoria-Embankment, Black- friarsbridge, Londen) aan te brengen. Dit systeem, een van de nieuwste vindingen op het gebied van brand- bluschmateriaal, berust op het be ginsel van zelfblussching, zoodra bij het ontstaan van brand een zekere warmtegraad is bereikt. Het gevaar, dat een brand zich in korten tijd snel kan uitbreiden, wordt, volgens dit stelsel, zooal niet geheel voorko men, dan toch aanmerkelijk vermin derd. Dit laatste is voor groote fabrieken, als meel- en rijstfabrieken, stoomspinnerijen, enz., van groot be lang; want al zijn zulke gebouwen ook nog zoo goed van deugdelijk bluschmateriaal voorzien, de omstan digheid, dat een brand veelal te laat ontdekt wordt, maakt het dikwijls onmogelijk die bluschmiddelen met goed gevolg aan te wenden. Voor zoover wij weten, is «The Witten Sprinkler# in ons land nog maar alleen aangebracht in de stoom spinnerij «Twente# te Almelo, zoodat «De Unie« de tweede fabriek zal zijn. Het bestaat hoofdzakelijk uil een stelsel van buizen, door de geheele fabriek heenloopend en welke in ver binding staan met een waterreservoir, dat het water in de buizen op een bepaalde drukking houdt. Dit reser voir bevat ongeveer 30 M' of 300 H.L. water In die buizen zijn op een onderlingen afstand van 8 Engel sche voeten openingen, welke afge sloten zijn met kleppen, welke door een hef boomsarm worden aangedrukt. De ruimte lusschen de openingen en de kleppen is toegesmolten met een metaal, dat reeds bij een temperatuur van 155° F. vloeibaar wordt Een en ander is daai bij zoo ingericht, dat, terwijl de kleppen een druk van G atmosfeeren kunnen verdragen, de drukking op het solderseel tot op 'bi wordt teruggebracht. Zoodra nu in het een of ander gedeelte van de fabriek, bij het ontstaan van brand, een warmte wordt ontwikkeld boven 155" F., smelt het soldeer, de hef- boomen springen los, de kleppen val len neer en door een distributer of vet spreider heeft over eene opper vlakte van 60 tot 100 Eng. voeten een flinke stortregen plaats. Door afsluiters, welke op verschil lende plaatsen aanwezig zijn, kan de toevoer van water gekeerd worden. Te gelijk rnet het openspringen van de kleppen wordt een brandsignaal gegeven, dat buiten de fabriek gued kan gehoord worden. Door het water in het reservoir ligt een stoompijp, om des winters bevriezen te voor komen in de buizen bevindt zich dan samengeperste lucht. Voor fabrieken, welke voorzien zijn van «The Witten Sprinkler", wordt door de assurantiemaatschappijen een belangrijke vermindering op de brand- premiën gegeven. Een hyenajacht in... België! Op de kermis te Verviers stond een menagerie, waarin zich o. a. twee hyena's bevonden. Deze dieren von den op zekeren dag gelegenheid uit hunne gevangenis te ontsnappen tot grooten schrik van de bewoners na tuurlijk. Dadelijk togen dierentemmer Camillus en zijn helper, een neger, zekere Eduard Wilson, een ware Hercules, op weg om te trachten de dieren weder in bun inacht te krijgen, die zich waarschijnlijk in een van de parken der stad schuil hielden. Wel- dia ontdekte men er een bij het standbeeld van Chapuis. Met ijzeren hand greep de neger het beest bij den nek en geholpen door Camillus, bracht hij het dier weder in zijn kooi. De tweede hyena zocht men echter tevergeefs. Doch tegen den avond kwam men den dierentemmers mede- deelen, dat ze zich in het boscb der Dardanellen to Andrimont schuil hield, De neger toog, alleen vergezeld door zijn hond, op weg en kwam nog juist tijdig genoeg om den verzamelden boeren te beletten het beest te dooden. Na het door zijn hond te hebben laten opsporen, greep hij het bij den nek en bij de achterpooten én met zijn herculische kracht legde hij het lieve diertje om zijn hals en bracht het weer achter de tralies. De beide uit brekers zullen voortaan wel beter worden opgeloten. Een vrouwelijke roover. Voor tien jaar verdween uit het dorp Bandza in het gouvernement Kutais (Rusland) een jong meisje, Barbera Danelia. Ze was wees en woonde bij een oud familielid van haar overleden moeder in huis Haar schoonheid en lieftalligheid maakten haar bij de bevolking zeer bemind. Algemeen betreurde men dan ook haar raadselachtig verdwijnen. Ja: en- lang hoorde men niets meer van haar. Maar nu is het gebleken, dat de vermiste aan het hoofd van een rooverbende staat in den Kaukasus Barbera Danelia is 32 jaar oud en vertoonde reeds als klein meisje een bijzondere lust voor avonturen en dolle streken. Haar klein dorp was haar te eng geworden ze wilde meer vrijheid, en die vond ze indeKauka- sische bergen. Daar sloot ze zich aan bij een rondtrekkende roover bende. Haar vaardigheid in het schieten, haar behendigheid in het paardrijden en haar vastberadenheid maakten dat haar nieuwe makkers baar weldra tot hun «hoofdman" kozen. Het heeft lang geduurd voor men haar eigenlijk geslacht ontdekte, daar ze steeds mannenkleeren droeg en haar buitengewone koelbloedigheid niemand een vrouw in haar deed vermoeden. Hoewel er verscheidene gevallen vermeld werden, waarin ze geheel alleen, zonder ondersteuning barer manschappen gewapende man nen beroofde, zoo heeft ze toch over 't algemeen een beschavenden invloed op den geest der mannen gehad. Houdt ze een potkoets aan om de reizigers te verzoeken hun zaken van waarde over te geven, dan zal ze nooit verzuimen, nadat de wagen doorzocht is, den reizigers verver- schingen aan te bieden en zich te verontschuldigen wegens de stoornis, welke ze veroorzaakt. Eindelijk is rnen er in geslaagd haar gevangen te nemen. Men meldt uit Brussel: De Orienttrein werd in den nacht van Zaterdag op Zondag niet ver van Hever door het trekken aan de nood rem door een dame in eerie afdeeling le klasse tot staan gebracht. De dame, halfdood van den schrik, ver klaarde een medereiziger had haar, terwijl zij een weinig was ingesluimerd, plotseling haar reistasch ontrukt en daarna de wagendeur geopend om uit den trein te springen. De mede- deeling bevestigde zich. Eenige hon derden meters achter den trein vond men het lijk van een goedgekleeden man met verpletterd hoofd, en dicht daarbij het reistaschje, dat een groote waarde inhield. Vroege winter? De eerste wilde ganzen zijn hier te lande gezien. In Groningen zijn al enkele hout snippen geschoten, hetgeen wordt Beschouwd als een vroegen winter, daar deze dieren in den regel eerst in November hier te lande komen. Eene verschuiving van de aardas. Jules Verne is dood, niet hij zelf, maar alle zijne werken ge woon doodgeslagen door een Ameri kaan, die alles, wat de Fransche phantast ooit aan onmogelijke dingen en plannen in zijn hersenen uitge dacht heeft, ver in de schaduw stelt. Deze waarachtig groote man (in welken zin laten wij den lezers over te beoordeelen) is een electro-tech- nicus en heet rnr. Newton Harrison, en wanneer zijn plan gelukt, heeft hij volop veidiend dat zijne dankbare landslieden voor hem een monument oprichten. Harrison wit namelijk de geheele aarde omdraaien en kunst matig Noordpool en Zuidpool naar andere plaatsen verleggen. Daartoe is niets anders noodigdan een reuzen- kabel, die om de aarde gespannen wordt en een electrische stroom van buitengewone sterkte, die daar door heen gaat Tengevolge daarvan moet het magnetisme der aarde zoodanigen invloed ondergaan, dat de aardas zich verplaatst en de polen naar een andere plaats wandelen. De aarde wordt namelijk door de werking van een zoodanigen eleclrischen stroom in een ontzalijken electromagneet van buitengewone sterkte omgezet, zoodat zij genoodzaakt wordt zich tegen de zon te neigen daar de zon hoofd zakelijk uit ijzer bestaat. De wereld- deelen komen natuurlijk allen in een nieuwen toestand en onder een ander klimaat en de Amerikaansche trigant heeft liet het plan was zeker wel voor het einde van den laatsten oor log gereed beminnelijkerwijze zoo ingericht, dat Spanje onder de pool zou komen te liggen en dus reddeloos zou moeten bevriezen. Geld speelt natuurlijk geen rol, want de uitvoering van het plan zoude naar de bereke ning van Harrison maar rond 584 milliarden kosten. Bedenkelijker is de daartoe benoodigde tijd van 10 jaren en waarschijnlijk heeft slechts deze moeielijkheid den genialen Ameri kaan verhinderd, door de uitvoering van zijn plan aan den oorlog tusschen zijn vaderland en Spanje met een slag een einde te maken. De kabel moet uit 10 draden, elk van een dikte van 12 duim in doorsnede be staan, 25000 Engelsche mijlen lang zijn en zou ongeveer 5 milliarden centenaars wegen. De electrische stroom behoeft slechts een kracht van 1 millioen ampères en een span ning van 10 millioen volt hebben, en tot zijne vorming zouden 13 milliarden paardekrachten noodwendig zijn. Verder kan men den onzin in de techniek werkelijk niet meer drijven, en dat een man, die dat durft te uiten en openbaar maken, nog als ingenieur een aanstelling vindt, is volkomen onbegrijpelijk. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter kennis, dat de milicien-verlofganger der gemeente Leusden, HEND1UK DE GOOIJER, van de lichting 1892, onder nommer 17, behoorende tot het le Regt Vesting-Artillerie, op grond van art. 144 der Militiewet, wegens overtreding van art. 143 dier wet, voor den tijd van drie weken onder de wapenen moet komen. Gemelde verlofganger wordt mits dien gelast zich op Maandag den 31. October aanstaande aan te melden bij het Detachement van genoemd Regiment, te Utrecht in garnizoen. Amersfoort, 7 October 1898. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Yöb'r de ve)e bewijzen van deejflelnmg ondervonden na het ovei-lij&en van rp'jjne Moeder, Mej uff^ouwvvde__wed. S. VAN V OLLENHO YENDE JoNq^zeg ik ook Vjjamens mij no., familie, mijn liartéhjkoM- daflg* J. VAN VOLLENHOVEN. DE NOTARIS te Ajieesi6obt, zal op Vrijdag 14 October 1898, des namiddags 1 uur pfecies, in het Café »DE AREN^ aan den Arnhemschen weg tó' Amersfoort in-'het open baar 3>iu contant geld «r 6 woAjngen met 2 schuren staande aan tien Ji^»s4ergrintweo Je Amersfoort, naast" #}e Infanterie- kazernes, af te brèken vóór 1 November 1898. Te bezichtigen 2 dagen vóór den verkoop. DE DEURWAARDER te Amersfoort, zal op Dinsdag 18 October .1898, 's namiddags ten 2 ure precies, in het Café //DE AREND/' aan den Arn- hemschew;eg aldaar, om contant geld, in het openbaar tyele soorten uitmuntende,. door soliditaitrfrjne afwerking en gélliakSffijke stook inrichting, benevens solide brand kasten. Alles daags véér en op den verkoopdag te zien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2