"gemengd nieuws. zich gister het gerucht, dat er in verband met de minder vriendschap pelijke verhouding tusschen Engeland en Frankrijk vier pantserschepen te Toulon als ten oorlog worden uitge rust en dat admiraal Fournier, die zich tegenwoordig in Tunis op de Pothuau bevindt, naar Toulon is terug geroepen. Reuter bevestigt deze geruchten, waarvan de Solcil melding maakt en voegt er bij, dat liet de pantsersche pen Valmy, Bouvinnes, Amiral Tehouarl en Jemappes zijn, welke op voet van oorlog worden uitgerust en die, zoodra zij gereed zijn, naar Brest zullen stoomen. Verder zullen onmiddellijk alle beschikbare vesting artilleristen naar Brest worden gedi rigeerd om de forten en de batterijen te bezetten. Voorloopig zal men goed doen aan deze geruchten niet al te veel geloof te hechten. Havas spreekt dun ook reeds tegen, dat de pantserschepen op voet van oorlog zullen worden uitgerust, doch bevestigt dat de vice- adtniraal Fournier is tei uggeroepen. Het is zeker waar, dat Frankrijk tegenover Engeland in een moeilijke positie is gebracht door de Fashoda- quaestie, doch dat zij een oorlog daarom zou beginnen, kan niet wel worden aangenomen. Als Engeland sterk op zijn stuk blijft staan en daaraan valt nauwelijks te twijfelen, dan zal Frankrijk ten slotte wel ge noodzaakt zijn, toe te geven, welk een bittere pil dit ook voor dat land mag zijn. Een ooilog toch met En geland kan moeilijk anders dan ter zee worden gevoerd en daar de En gelsche oorlogsvloot oneindig sterker is dan die van Frankrijk, zal zijn regeering zich nog wel tweemaal be denken alvorens tot zulk een uiter- sren slap over te gaan «Frankrijk zal met betrekking tot Fashoda Engeland zijn zin moeten geven," zegt Paul de Cassagnac in de Autorité. nllet zal wel een bittere pil zijn, maar we zullen haar wel moeten slikken. Er is geen kans op, Enge land te land te bevechten, en onze vloot kan liet tegen de Engelsche geen kwartier uithouden. Frankrijk is met andere woorden aan de genade van Engeland overgeleverd, en Enge land kan met ons doen wat het wil. Al is 't om er dol over te worden, we moeten den bitteren kelk tot den boden leegdrinken. Onze vernedering is volkomenwe zijn lager gezonken dan na 1870." Deze sombere woorden zijn wel een beetje voot harig, doch do argu inenten welke Engeland voor zijn i echten aanhaalt, schijnen meersteek- houdend dan die van Frankrijk, zoo dat er kans is dat in don strijd om het recht welke eerlang over deze quaostie zal worden gevoerd, Engeland inderdaad overwinnaar zal zijn. Hel wachten is slechts op het rapport van Marchand, dat vermoedelijk mor gen te Parijs aankomt. ft Omtrent de bijzetting van het stof felijk overschot van koningin Louise van Denemarken vermelden we nog de volgende bijzondei hedenVrijdag middag te 4 uur werd, nadat er in de sterfkamer op het kasteel Bernstorff een plechtige lijkdienst was gehouden, het lijk naar het station Gentofte ver voerd, terwijl de Koning van Dene marken, de Tsaar van Rusland, de Koning van Griekenland en de Deensche kroonprins benevens de overige leden der koninklijke familie te voet volg den. Een groote menschenmenigte liet, het hoofd ontblootend, den stoet passeeren. Vervolgens bracht een extratrein het lijk en de rouwdragenden naar de stad Röskilde waar het stoffelijk overschot der koningin in den Dom, een architectonisch fraai kerkgebouw, waarvan de oudste gedeelten dateeren uit het jaar 1084, een laatste rust plaats vindt naast de vroegere koningen en koninginnen van Denemarken. Te zes uur kwam de trein te Rös kilde aan, door duizenden opgewacht. De Koning en de overige vorstelijke personen droegen de kist eigenhandig naar den lijkwagen. Op den weg naar de kerk werden door vrouwen in zijn huisje gedragen en aan de zorg zijner vrouw toevertrouwd. Zij wisten wel, wie zij was; maar zij hadden de deuren en hunne monden gesloten ge houden. Zij vernam de geschiedenis van de goede vrouw zonder eenige ontroering zij kon niet denken. (Wordt vervolgd in rouwkleeding bloemen gestrooid. De koninklijke famile volgde weder te voet den lijkwagen en droeg, bij den Dom angekomen, de kist naar binnen. Na een korten plechtigeu lijkdienst verliet de koninklijke familie de kerk en keerde met den extra-trein naar Gentofte en vandaar naar Bernstorff terug. Keizer Willem II op reis. De Keizer en zijn gemalin zul len tot 22 Oct. te Konstantinopel vertoeven. Den 17en is er galadiner op Yildiz-Kiosk, den 18en zal de Keizer een deputatie der Duitsche kolonie ontvangen terwijl de Keizerin den Harem zal bezoeken. Den 19en rijtoer door en om de stad, een zee tochtje op den Bosporus en des avonds schouwbui gvoorslelling in het Paleis van den Sultan. Den 20en bezoek aan de Keizerlijke tapijtfabriek Herecke. Den 21en groote wapen schouwing. Den 22en lunch in het keizerlijk paleis van Dolma-Bagtsche, daarna vertrek naar Palestina. De Sultan heeft overigens omvang rijke maatregelen genomen niet alleen ter eere van den Keizer en de Keizerin, maar ook voor hun veiligheid. Naar de Frank/. Zt. ver neemt, zijn ongeveer 100 Armeniërs in preventieve hechtenis gesteld en negen verdachte Duitschers uit Turkije verbannen. Bij den intocht van het keizerpaar to Venetie had een incident plaats dat eerst nu bekend wordt. Toen de gondels waarin de vorstelijke perso nen zaten ter hoogte van de Pon te Rialto gekomen waren, sprong eens klaps een man te water en naast den keizerlijken gondel zwemmend, riep hij»lk wil den keizer zien 1" Spoedig werd hij uit het water gehaald. De man bleek aan verstandsverbijs tering te lijden. Uit Zante wordt geseind dat de Hohenzollern, het jacht van den Duitschen Keizer, Zaterdagmiddag bij de Jonische eilanden door een hevigen sirocco (een drukkend war men Zuid-Oosten uit Afrika komenden woestijnwind) is overvallen. De ka pitein was genoodzaakt bij Zante eenige uren voor anker te gaan. liet proces van Lucchcni eu zijn medebeschuldigden. Het onderzoek tegen den moorde naar van de Keizerin van Oostenrijk, Luccheni, is geëindigd. Als niets tusschenbeide komt. zal Donderdag 3 November het proces beginnen. Het gerechtshof is samengesteld uit den president Alfred Burgy en de bijzitters Racine en Sehüt/.le. Het onderzoek veroorzaakt den officier van justilie en den rechter van instructie zeer veel werk en last. Uil alle deelen der wereld kwamen dagelijks vele telegrammen, on de internationale politie waarmee men correspondeerde, overstelpte hen met mededeelingen, welke per brief of telegrafisch beant- wooid moesten worden en vooral de correspondentie met Weerien was, zooals van zelf spreekt, zeer omvang rijk. Luccheni en zijn vermoedelijk mede plichtigen werden dagelijks verhoord. Daardoor ontstond er een zeer lijvig dossier. Dit bestaat uit 400 pagina's (300 in 't Fransch en 100 in 't Ita- liaansch), waarin belichten en mede deelingen uit Parijs, Wcenen, Buda pest, Napels, Parma, Lausanne, Zurich en andere plaatsen voorkomen. De rechter van instructie Lechet, wien men er een verwijt van heeft gemaakt, dat hij den moordenaar te veel faciliteiten toestond, verdedigt zich daartegen, door te verklaren dat men bij zulke gedegenereerde men- schen als Luccheni door een zachte behandeling meer uitricht dan door harde middelen. Thans mag Luccheni geen brieven of couranten meer lezen; brieven welke hij schreef wer den dan slechts verzonden, als men dacht dat de verzending voor het proces van nut kon zijn. Medebeklaagden van Luccheni zijn 1. Martinelli, die den steel van de vijl gemaakt heeft; 2 Silva of Salvi, die verklaard moet hebben dat hij van Luccheni's plan af wist3. Gal- dacci, een vriend van Luccheni, die diens daad openlijk prees door te zeggen«Mijn vriend Luccheni heeft wèl gedaan"; 4. Romboli, die in Lugano gevangen genomen werd, nadat hy uit Zwitserland verbannen was, en 5. Gino, die in Bazel gearres teerd werd. Beide laatstgenoemden kenden Luccheni niet persoonlijk maar ook dezen moeten openlijk zijn daad geprezen hebben. Ofschoon Luccheni de hulp van een verdediger van de hand heeft gewezen zal er hem toch een ambtshalve worden toegewezen. HH. MM. de Koninginnen zul len zich Maandag a.s. naar Arolseu begeven en van daar den 26n Oct. naar Stuttgart. H M. de Koningin is voornemens tegen den 31 October op Ilct Loo terug te keeren. H. M. de Koningin zal op deze reis verge zeld worden door mevr barones Van llardenbroek van 's-lleeraartsberg en Bergambacht, grootmeesteres, freule A. J. Juckema van Burmania barones Rengërs, hofdame, C. H. F. graaf Dumonceau, adjudant-generaal, chef van het Militair Huis, de kapt. ter zee P. Zegers Veeckens, adjudant, en jhr. P. J Vegeliu van Claerber- gen, kamerheer in buitengewonen dienst, secretaris van het Kabinet van H. M_. de Koningin. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij vith1 Landbouw, is vast gesteld een adres aan 11. M. de Ko ningin in zake «meelvervalsching", waarbij wordt verzocht alle buiten- landsche meelsoorten ie doen onder zoeken, alvorens ze mogen binnen komen. Maandagavond had de tweede soiree plaats in den Huize Slroucken door den Heer J P. NorJ-Thomson den corpsen politie, Brandweer en het personeel der A. M. aangeboden. Nog talrijker was het aantal gasten, die in spijt het slechte weer, zich niet lieten weerhouden van de uitnoodiging gebruik te maken. Het programma was geheel hetzelfde als dat van de vorige week, met uitzondering van een paar zangnummers: de Proloog van Paljas en de Koningsvrouwe, door den banton, den Heer Snoek ten beste gegeven. Bijna alle nummers werden luide toegejuichd, en een daverend applaus verwierf weder Mevrouw Albregt-En- gelrnau met het onverbeterlijke «Ouwe Sientje" en den Heer Ruijs met zijn gunstige vooi drachten, die beiden, be halve de dames Eggors en Westenberg en de heeren Hesso Solser weder hulde gebracht werden voor hunne uitstekende creaties, door den aan bieding van fraaie bloemstukken. De opgewekte stemming, die in beide zalen van «Stroucken" hcer- schte, mocht een voldoening heeten voor den gastheer, die ook thans weder zijne gasten met een hartelijk wel komswoord begroette. Verschillende supérieuren van de diverse corpsen bemerkten wij in de tooneelzaal op de gereserveerde plaat sen. De volgende twee avonden, 24 en 31 October, gaat een geheel nieuw programma met dezelfde artisten. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot leden van den schuttersraad alhier zijn benoemd de heeren: M. R. N. Oosterveen en Th. G. de Jager, die in handen van den burgemeester den vereischten eed hebben afgelegd. Bij de 1.1. Maandag gehouden repetitie van de zangvereeniging der Amersf'oortsche afdeeling van de M. t. B. d. T. is door de aanwezige dames met algemeene stemmen als commis saris gekozen de heer C. A. Heunks. De vereeniging, die het schoone Duit sche Requiem van Biahms in studie heeft, zal a.s. Maandag wegens de kerrnisdrukte geen repetitie houden. In eene gisterenavond gehouden vergadering der vereeniging «Lief dadigheid", werd de heer O. G. H. Heldring, die voor eenigen tijd als bestuurslid' bail bedankt met 24 van de 25 stemmen als zoodanig herkozen. In het Algemeen Bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond zijn voor deze provincie gekozen, de heeren H. A. Beets, G. J Slothouwer, Amers foort Joh. Spaans, OuderijnC. E. Mulder en mr. N. Nauta, J. B. van Geijen, MaarsseveenA. H. van Wijn gaarden en jhr. H. W. de Pesters De vereeniging «Liefdadigheid" alhier, ontving het belangrijk batig saldo blijkens de afgelegde rekening en verantwoording door de plaatse lijke feestcommissie ter gelegenheid van de inhuldiging van 11. M. de Koningin, en werd alzoo niet bestemd voor de opgerichte vereeniging «Volks vermaak". De heer C. J. van der Plank, adj.-directeur aan de gasfabriek alhier, komt voor op de voordracht voor directeur aan de gemeente-gasfabriek te Beverwijk. De Toynbee-vereeniging «Ons Huis" hield Vrijdagavond in de Koe straat eene vergadering van alle wer kende leden met het hoofdbestuur, waarin de voorzitter, do heer D. Ger ritsen, een woord van welgemeende hulde bracht aan het zoo vroeg ont slapene hoofdbestuurslid, den heer I. T. M. Warnsinck, die zooveel voor de vereeniging gedaan heeft en in wien men een groote steun mist ook in mevrouw Van Walsem, die wegens vertrek uit de gemeente als lid van het hoofdbestuur haar ontslag inoest nemen, verliest de vereeniging veel. Verder schetste de voorzitter de niet benijdenswaardige positie, waarin het hoofdbestuur zich bevond, door dat hare lokaliteiten in het voormalig schoolgebouw werden ingericht tot hulpschool voor het middelbaar onder wijs, zoodat de vereeniging van hare 4 lokalen er slechts één behield. Met blijdschap kon hij evenwel op een lichtstraal wijzen in de duisternis, doordat de vereeniging van burge meester én wethouders toezegging ontvangen had, nog ééne lokaliteit binnen kort te kunnen betrekken, waarin men dan de cursussen wenscht te houden. Wat de finantiëele zijde der ver eeniging betrof, daarover had men geen zorgen. De afdeeling der Maat schappij tot nut van 't Algemeen gal dit jaar ƒ300, de Rooinsch-Kutholicke Volksbond had wederom toezegging van 50 gedaan, de Loge: Jacob v. Carnpen gaf hare jaarlijksche f25 aan geld ontbrak het dus niet. Zooals altijil iu Amersfoort het ge val is, de wei kkrachten zijn te gering, enkelen hadden dit jaar bedankt als werkend lid en niemand kan gemist worden, dit was weer eene schaduw zijde. Toch meent het hoofdbestuur de toekomst vol vertrouwen tegen te gaan, want de vereeniging heeft veler sympathie. In plaats van wijlen den heer Warn sinck, werd tot penningmeester geko zen de heer J. W. Middelburg, reeds tijdelijk met deze functie belast. Het kiezen van een dames-lid voor het hoofdbestuur, vacature mevrouw Van Walsem, ging niet zoo gemak kelijk. Nadat drie gekozen dames achtereenvolgens «lot hun leedwezen verhinderd waren die functie te kun nen waarnemen", besloot men de keuze van een dames-lid uit te stel len tot eene volgende vergadering. Op de Maandag gehouden paar denmarkt waren aangevoerd 430 paar den, 30 hitten en 50 veulens. Men besteedde voor paarden van 70 tot 420, voor hitten 60 tot 150, en veulens 80 en tot 140. Door de militaire Sportvereeni- ging zal Donderdag 27 October een wedstrijd in het terrein-rijden worden gehouden, om prijzen, uitgeloofd door het departement van Oorlog. Men zal zich des namiddags te één ure verzamelen op een nader aan te geven punt, ongeveer 5 K.M. buiten Utrecht gelegen. Het juiste punt wordt, volgens de Ned.* Sport, des morgens door den kapitein J. W. P. van Hoogstraten bekend gemaakt. Stalling van 27 op 28 October, na afloop van den rit te Amersfoort. Het geheele parcours zal door vlaggen en artillerieposten zóó duidelijk worden aangegeven, dat nadere aanwijzing in het terrein on- noodig is. Alle verdere inlichtingen geeft kapitein J. W. P. van Hoogstra ten, Plompentorengracht, Utrecht. Rechter: majoor J. J. C. 11 inlopen; seingever: le luit. H vanSoetermeer Vos. Als bewijs, hoe sterk te Amers foort in verschillende artikelen ge concurreerd wordt met andere plaat sen, kan dienen, dat een groot aan tal ingezetenen van Utrecht van hier hunne artikelen betrekken om de lagere prijzen, die zij te betalen hebben. Men behoeft dus waarlijk niet meer om zijn voordeel naar andere plaatsen te gaan, doch slechts alleen om meerder of ander genoegen te zoeken. De heer C. J. van der Plank, adj -directeur der gasfabriek alhier is benoemd tot directeur der gemeente lijke gasfabriek te Zalt-Bommel. Een premie van f 10 is door de «Onderlinge Brand waarborg-maat schappij De Jong Co" (agenten hier ter stede de heeren D. Ilubers Zn.) toegekend aan de bediening van spuit 1 voor haar spoedig en beslist optreden bij den brand aan den Zuidsingel op 29 September j.l. In tegenwoordigheid van de Eeic-leden hield de «Hoofd commissie voor de Huldigingsfeeslen te Amers foort" in Amicilia haar eind-vorga- dering Kapitein Boogaert en de heeren Wesseling en Van Ruyven werden benoemd om de Rekening en verant woording na te zien van den Alge- meenen penningmeester den heer H. J. Croockewit, die bij monde van den heer Wesseling dank werd gezegd voor zijn hoogst accuraat beheer en wien hulde werd gebracht voor de hoogst volmaakte orde waarin zijn verantwoording werd bevonden. Uit die rekening bleek o.a. dat was ontvangen f 4847 97 en uitgege ven f 4751.57, zoodat er een saïdo is van f 96.40, waarbij gevoegd moet worden f 75 aan subsidie van de Ge meente voor den bouw der tribune op het Kalfsveld, doch waarvan wel licht nog enkele kleinigheden moeten worden betaald. Het saldo, dat om streeks f 150 zal bedragen, werd met algemeene stemmen afgestaan aan de Vereeniging «Liefdadigheid." Van het in de Raadsvergadering van 26 April 1898 toegestaan Ge- meente-crediet van f950 is niets noodig geweest. De Voorzitter, de heer Celosse, deelde nu mee, dat bij hem was in gekomen een schrijven van den heer Burgemeester, ten geleide van 9 ge denkpenningen en houdende het ver zoek éen exemplaar daarvan uit te reiken aan de 5 leden van het Dage- lijksch bestuur en de 4 Voorzitters der sub-comités van de Hoofdcom missie. Vervolgens dankte de Voorzitter de leden der sub-comités voor het vele en goede door hen verricht, ter wijl majoor Heldring de leden van het Dagelijks bestuur dankte voor hetgeen dezen deden en zoo het succes der sub-comités verzekerden. Besloten werd, dat de bescheiden van deze commissie zullen worden gedeponeerd in hel Gemeente-archief. Hierop werd de vergadering om 9.20 gesloten, waarna de leden eenigen tijd genoeglijk bijeen bleven. Het is den brigadier-titulair der rijksveldwacht J. 11. Franke, daarin ijverig bijgestaan door G. v. d. Pol, gemeente-veldwachter te Hoogland, door onvermoeide nasporingen mogen gelukken de daders te ontdekken van de op 9 Oct. ten nadeele van de N. C. Spoorwegmaatschappij gepleeg- den diefstal van twee rollen thele- phoondraad. De duurte der sinaasappelen in ver band met de reis van den Duitschen Keizer naar Palestina. Men zou zoo direct niet vermoeden, dat hiertusschen eenig verband kan bestaan. Toch is het zoo. Het ge meentebestuur van Jalla heeft nl. met het oog op het vorstelijk bezoek van de Turksciie regeering het bevel ont vangen te zorgen dat de wegen in de stad en omgeving in behoorlijken toe stand verkecren Het gemeentebestuur wees er op, dat dit een uitgave van ongeveer 15000 fiancs zou veroor zaken, en ze zou dit dus, wegens de armoede der gemeente, slechts dan kunnen ten uitvoer brengen, als men haar toestond vijf jaren achtereen van iedere kist sinaasappelen, die de haven Jalfa, verlaat, een uitvoertol van 10 para's (pl. m. 3 cent) te hellen. Dit voorstel van de gemeente kreeg de goedkeuring van den Sultan en de Jaffa-sinaasappelen zullen dus tot 4903 duurder zijn. Een bruiloft zonder bruigom. Te Altona zou dezer dagen de vor- lovir.g van een Spaansch edelman met barones von B. plaats hebben. Tot algemeene verwondering verscheen echter de bruigom niet op het feest, De aanwezige élite van Hamburg en Altona verkeerde in pijnlijke onrust. Toen reeds twee uren aldus verloopen waren, kreeg de bruid een telegram uit Keulen: «'t Ga u eeuwig wel, ver geet mij niet, M." De gasten trokken zich weldra terug. De heer M. was ongeveer vijf maan den te voren le Altona aangekomen. Hij wist zich toegang tot de hooge kringen te verschallen en maakte zoo kennis met vele voorname heeren. Bijna van elk zijner bekenden leende hij een groote som gelds, die dikwijls wel 5000 mark beliep. Barones v. B. bij wie hij weldra een huwelijks-aan zoek deed, werd op die wijze voor 8000 mark door hem opgelicht. Tot, nogtoe is men er niet in geslaagd, de Spaansche «grootheid" te vatten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2