BINNENLAND. PROVINCIALE" BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. landsche zaken en bracht veel bij tot het «Verbond" met Rusland, Van December 1892 tot April '93 was hij minister-president. En na den val van het kabinet-Dupuy in Januari 1895 was Ribot nogmaals premier tot Oc tober van dat jaar. Jean Hess zegt in de Matin dat Dreyfus weet dat het uur van zijn verlossing nadert. De Parijsche Petit Bleu bevestigt dit. De regeering zou een brief van mevrouw Dreyfus aan haar man hebben laten passee- ren, waarin de volgende woorden voorkwamen: «Wij verlangen allen vurig naar den dag der hereeoiging." Oorlogsgeruchten. Er komen thans weer onrustbarende berichten over oorlogstoerustingen van Engeland. Naar Reuter uit Londen seint, heerscht er de grootst mogelijke bedrijvigheid aan de marinewerven te Devonport, Plymouth en Portsmouth. De oorlogsschepen worden zeewaardig gemaakt en nemen kolenvoorraden en oorlogsmateriaal in. Ook de manschappen worden naar boord gezonden. De verloven van de kanon niers zijn ingetrokken. De Pall Mall Gazette zegt in staat te zijn te verklaren, dat maatregelen genomen zijn voor het oproepen van de reserve, het mobiliseeren van de vrijwilligers en het vormen van groote kampen van geregelde militie en vrijwilligers-infanterie in de nabijheid van verschillende belangrijke snijpun ten van spoorwegen Tegelijkertijd komt uit Jerusalem een bericht dat wijst op den ernst van den toestand. De Duitsche Keizer heeft n.l. besloten zijn reis door Pa lestina te verkorten. Van het uitstapje naar Jericho heeft de Keizer afgezien en waarschijnlijk zal er ook niet veel komen van het voorgenomen bezoek Syrië. Burgerlijken Stand het hnwelijk van prinses Pauline van Wurtemberg met den erfprins van Wied was voltrokken had des middags in de marmeren zaal van het Koninklijk paleis onder het luiden van alle klokken der stad de plechtige kerkelijke trouwing door pastor Blum, bij wien de prinses ook haar belijdenis heeft gedaan plaats De plechtigheid werd bijgewoond door den Koning en de Koningin van Wurtemberg, de prinsen en de prin sessen van het Koninklijk Huis, onze Koningin Wilhelmina en de Koningin Moeder, de hertogin van Albany, prins Karei van Bentheim en andere vorste lijke personen Waartoe deze toebereidselen? zal men vragen. De Fashoda-quaestie is zoo goed als tot stilstand gekomen en alles schijnt er op te wijzen dat Frankrijk bereid is, zij het onder zekere voorwaarden, toe te geven. En toch gaat Engeland voort zich op den oorlog voor te bereiden door zijn sterke vloot in gereedheid te houden. In verband daarmee verdient alle aandacht het gerucht, dat Rusland onlangs de door Engeland beloofde ontruiming van Egypte ter sprake gebracht zou hebben. De Russische regeering zou zelfs hebben gevraagd weiken termijn de Engelsche regeer ing daarvoor wenschte gesteld te zien. In verband daarmee staan vermoe delijk de opvallende oorlogstoerus tingen in de Engelsche oorlogshavens. Ook meldt een telegram uit Shanghai, dat het Brrtsche eskader daar bevel heeft gekregen, zich naar Hongkong te begeven en daar verdere or ders af te wachten. Een ander telegram uit Halifax (Nieuw-Schotland) zegt, dat daar op de werven dag en nacht ge werkt wordt. Ook een telegram uit Vancouver meldt, dat er op de werf van Faquimault onafgebroken gewerkt wordt. Zeven Britsche kruisers zouden reeds voor onmiddelijk vertrek gereed zijn. Marchand wordt Donderdag teKa'iro verwacht, men denkt dat Baratier lrern instructies betreffende de spoedige ontruiming van Fashoda zal over brengen. De Daily Telegraph verzekert, dat, al heeft de Egyptische overheid majoor Marchand toegestaan den Nijl af te zakken van Fashoda naar Kaïro, men hem zeker niet zal willen toestaan verder dan Assoean terug te gaan, indien hij zich weer bij zijn metge zellen mocht willen voegen. Van uit Petersburg wordt officieel bevestigd, dat de pest aan de grens van Bokhara is uitgebroken. Er be staat echter in 't geheel geen vrees voor uitbreiding, dank zij de geno men gezondheidsmaatregelen. Nadat Zaterdag te Stuttgart ten overstaan van den ambtenaar van den spangen versierd, in bet midden van al de sierlijk uitgedoste meisjes en knapen. En daar kwamen, evenals eertijds, de kerkgangers in kleine en grootere groepen. Brita bief bet hoofd op en trok de voile over baar gezichtmaar de schaduw der hoogstammige berken over hen was toch zoo dicht niet en het welige gras aan hunne zijden niet zoo hoog of ieder die voorbij kwam, zag de vreemdelingen en bleef naar de gewoonte van het land, een oogen- blik stil staan om hen te groeten. Wordt vervolgd.) Van 's Gravenhage zijn naar Het Loo vertrokken baron Clifford hofmaarschalkmajoor an Tuyll van Serooskerken, adjudant; kapitein-luit ter zee jhr. Van der Staal, adjudant en particulier secretaris; graaf Van Bylandt, kamerheer le-luit. jhr. Van Suchtelen, ordonnance officier der Koningin, benevens de heer De Vos van steenwijck, referendaris bij het kabinet. Maandagavond arriveerde op Het Loo, per extratroin om 9,38 pl tijd H. M. de Koningin met gevolg vergezeld van H. D. tante de Her togin van Albany. De burgemeester van Apeldoorn en de heer Van Steyn, intendant van het paleis Het Loo, waren ter be groeting aanwezig. Nadat H. M. zich eenige oogen blikken met genoemde heeren had onderhouden, reed Zij in gesloten rij tuig naar het paleis. Het bestuur van het Volkshuis te Apeldoorn zal een proef nemen met het oprichten van een arbeidsbeurs Vrouwenraad. Te Utrecht heeft onder presidium van de douair. gravin de Klerck van llogendorp de bijeenkomst van vrou wen plaats gehad, belangstellende in de oprichting van een nationalen vrouwenraad. Er waren zeer vele dames opgekomen, vertegenwoordi gende een ontzagwekkende lijst van vereenigingen. Het doel werd door de presidente duidelijk uiteengezet vorming van een lichaam dat alle concentraties van belangen der vrouw in zich opneemt. Hoe moeilijk het echter zal zijn om deze ruime begrippen te huldigen in de practijk, bleek in deze vergade ring. De presidente had een hoogst moeilijke taak, die haar door het be leidvol optreden van mevr. Versluijs— Poelman werd vergemakkelijkt, doch door do meerderheid der vergader ing zeker niet. Er heerschte telkens een schromelijke spraakverwarring. Mej. Henriette Goudsmit diende met een paar andere dames een voor stel in om een commissie te benoemen uit de aanwezige afgevaardigden om de conccpt-statuten nog eens aan een herziening te onderwerpen om ze dan in een volgende vergadering in be handeling te kunnen nemen. Op voorstel van mej. Ida Heijermans werd eerst uitgemaakt of de raad zou zijn een bond van vereenigingen of dat er zich ook particulieren bij konden aansluiten, die uit beginsel geen lid waren van een bepaalde vrouwenvereeniging met vastomschre ven doel, maar wel als stemhebbend lid wenschen toe te treden tot den Nationalen Raad, als omvattende de geheele vrouwenbeweging. Er werd nu beslist, dat de Raad alleen uit vereenigingen zou bestaan, omdat de stem van een particulier anders zou opwegen tegen die van een vereeni- ging, maar dat afzonderlijke personen lonatrice konden worden met advi- seerende stem. Daarop werd het voorstel van mej. Goudsmit aangenomen en besloten, dat het comité van oprichting tot de eerstvolgende vergadering als- zoo danig zou blijven bestaan, terwijl in de commissie van redactie benoemd werden de dames F. Eldering, A. van Wijk de Vries, R. Vos, M. Jungius en van Wijlen. Nederlandsche steenkolen. Bij Haaksbergen zijn, op een diepte an 100 meters steenkolen van goede hoedanigheid gevonden. Iemand wijst, in het Hbl., nog weer eens op de onsecure wijze van bezorgen van postwissels en geeft in verweging, de brievenbestellers te verplichten, postwissels steeds per soonlijk aan den geadresseerde, of bij diens aanwezigheid aan een der huisgenooten ter hand te stellen, on verschillig of er een bus is of niet. De Haagsche Cl. weet een veel eenvoudiger middel: men laat met postwissels precies handelen als met aangeteekende brieven, kennisge vingen zenden dan is de zaak in orde De wintervergadering van de Pro vinciale Staten werd gisteren voor middag geopend door den Commissaris der Koningin, baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, die daarbij de volgende toespraak hield: Mijne Heeren! «Wanneer ik hier van deze plaats, met een woon! van eerbiedige hulde aan onze geliefde Koningin uwe werkzaamheden ditmaal laat aanvan gen, zijn deze mijne woorden slechts de weerklank van hetgeen U allen bezielt. Het: «Oranje boven" is voor de vertegenwoordigers van het Sticht van Utrecht geen loutere klank, geen holle phrase, maar de waarachtige uitdrukking van hetgeen zij gevoelem Ik weet, dat het gevleugeld woord van onzen overleden Koning, door Hare Majesteit onze Koningin op 6 September herhaald, dat «Oranje nooit, nooit genoeg voor Nederland kan doen," doorU allen wordt beantwoord met de verzekering: «Nederland zal nooit, ja nooit vergeten, wat Oranje voor Nederland heeft volbracht. Niet slechts voor hen, die op den inhuldigingsdag de treffende plechtig heid persoonlijk bijwoonden, maar- voor alle weldenkende en vaderland lievende inwoners van ons gewest zal de 6de September een onvergetelijk moment blijven. En wanneer wij met dankbaarheid aan den Almachtigen God de troons bestijging van onze Koningin herden ken, zoo vergeten wij daarbij niet de uitstekende Koninklijke Moeder, die jaren lang als oene echte Nederlandsche Vorstin den band tusschen Oranje en Nederland slechts hechter heeft ge maakt. Moge het onze Koningin gegeven worden in eene lange, gezegende Regeering, op het voetspoor Harer groote Vaderen veel te verrichten tot heil van Haar Volk." Van de in den afgeloopen zomer gekozen leden was de heer Reiger toegelaten, maar nog niet geïnstal leerd. Hij logde thans de gevorderde eeden af en nam zitting. De heer Schout Velthuys, die in de zomervergadering zijn geloofsbrief niet had ingezonden, had dit thans wel gedaan De commissie, die dezen onderzocht had, kwam op grond van een uitvoerig rapport tot de con clusie, dat het hoofdstembureau ten onrechte den heer Schout Velthuys, die bij de eerste stemming juist de volstrekte meerderheid verkregen had, op de lijst van personen had geplaatst over wie herstemming moest plaats hebben, wegens eene te Wil ms voorgekomen onregelmatigheid Daar heeft een onbevoegde aan de stemming deelgenomen, en het hoofd stembureau heeft die stem afgetrok ken: het hoofdstembureau is daar door buiten zijne bevoegdheid gegaan, want het had enkel die onregelma tigheid moeten constateeren, aan de Staten overlatend, welke gevolgen dit zou hebben voor de geldigheid der erkiezing van de heer Schout Velt huys. Intusschen heeft er nog een tweede onregelmatigheid plaats gehad te Ruwiel, waar een ongeldig stembriefje is ingeleverd, maar vermoedelijk toch meegeteld. Wanneer dit vermoe den juist is, éan zou het aantal gel dige stemmen van den heer Schout Velthuys 1396 kunnen zijn, d. i. één beneden de volstrekte meerderheid, in dit geval zou de heer Schout Velthuys terecht in herstemming ge bracht zijn. Om zich hieromtrent zekerheid te verschaffen stelde «Ie meerderheid der commissie voor, dat de stembriefjes uit Ruwiel zouden Amerongen gekozen is tot vervullin^ van de vacature, door het overlijden van den heer van der Poel ontstaan heeft na de eedsaflegging zitting ge nomen. Van de onderwerpen, die op de agenda van deze wintervergadering zijn geplaatst is het ontwerp besluit tot voldoening der kosten van verlich ting en versiering der gebouwen van het provinciaal bestuur bij gelegen heid der inhuldiging van H. M. Ko ningin Wilhelmina uit den post van onvoorziene uitgaven van de begroo ting, als van eenvoudige aard dadelijk behandeld en goedgekeurd. De overige voordrachten van Ged Staten worden tot onderzoek naar commission verwezen. Het verzoek van het bestuur der vereeniging der Ambachtschool te Utiecht ter ver hooging van het haar in 1891 ver leende subsidie, is ter overweging naar de afdeelingen verzonden. De afdeelingen werden samengesteld die zich terstond hebben geconstitu eerd. De eerste afdeeling koos tot voor zitter mr. A. W. van Beek Calkoen tot ondervoorzitter jhr. mr. W. H de Beaufort; de tweede afdeeling tnt voorzitter jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud Amelisweerd en tot ondervoorzitter mr. A. H. M. van Berckel de derde afdeeling tot voorzitter mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas en tot onder-voorzitter mr. C. G. Berger van Hengst. De eerstvolgende vergadering bepaald op Zaterdag 12 November des voor middags om 11 uur. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Kamer van Koophandel alhier, vergadert Donderdagavond 8 uur a.s. in openbare zitting haar locaal op het Raadhuis. In den ouderdom van even 70 jaar overleed Zondagochtend de heer W. L. SCHELTUS, secretaris der gemeente. 50 jaren lang, waarvan sedert 1852 als secretaris, was hij als ambtenaar voor de belangen der gemeente werk zaam en vervulde hij onafgebroken en trouw zijn plicht. Door eenieder, die met hem rn aanraking kwam, hooggeacht om zijn humaniteit en strenge rechtvaard'g- lieid, voelde de eenvoudige man ofschoon zelve ongehuwd, zich bij zonder tot kinderen aangetrokken. De regeering beloonde ter gelegen heid van zijn zilveren-ambtsjubileum, zijne groote verdiensten door zijne benoeming tot Ridder in de Orde van de Eikenkroon De overledene was bovendien Voor zitter van het Burger-weeshuis, Secre taris-penningmeester van het St.Pie- ters- en Bloklandsgasthuis, Voorzittend Regent van het Gesticht „De Armen de Poth," Capitularis van Sint Joris, Regent van het Gereformeerd Tehuis voor Dames, lid van het Bestuur der Anna-Paulownabe waarschoot. Gisteren werd zijn stoffelijk hulsel, volgens zijn verlangen in allen een voud, op de oude begraafplaats in den familie grafkelder bijgezet. Burgemeester en Wethouders, de leden van den Gemeenteraad, de Gemeente Ontvanger, kortom schier alle Gemeente Ambtenaren en tal van belangstellenden, waaronder wij o.a. den oud-burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck op merkten, bewezen hem de laatste eer. Op uitdrukkelijk verzoek van den overledene, werd aan de groeve niet gesproken. worden opgevraagd en door haar te worden onderzocht. De meerderheid der commissie is van oordeel, dat de heer Schout Velthuys in alle opzichten, hetzij bij eerste stemming, hetzij bij herstem ming, gekozen is om dus dient te worden toegelaten. De vergadering vereenigde zich zonder hoofdelijke stemming met de conclusiën van de meerderheid, zoo dat de stembriefjes uit Ruwiel zullen orden opgevraagd. De heer P. Roodhuyzen, die in den afgeloopen zomer in het district De kermis heeft een vrij gunstig verloop gehadslechts Zaterdagavond is er deerlijk gevochten, natuurlijk met messen. De Politie heeft zich weer uitste kend gekweten van haar zware taak, wel het moeilijkst door bedaard te blijven, als ze gesard werd. En dit geschiedde het meest Vrijdag, toen een stelletje kwartjesvinders gelukkig per telegraaf gesignaleerd hier zijn slag hoopte te slaan. Telkens als een paar van dat volkje wilde beginnen met de drie-kaarten of met een quasi-tombola, dan klonk het opeens van een der agenten «pas op je zakken". Heftig schelden van de aldus in hun nering gedwars- hoomden, die echter geen slachtoffers konden maken en die opeens een stokdoof agent van politie tegenover zich zagen, die niet de minste notitie nam van hun razen en tieren. Zaterdagavond omstreeks 9 uur werd brand ontdekt in een der huisjes achter de Cavalerie-kazerne bij de Steenenbrug. Door het flinke optreden van spuit 3, onder commandeur Van Zwol, werd het vuur beperkt tot het huisje, dat geheel uitbrandde en dat tegen brandschade verzekerd was. De inboedel was niet geassureerd. Spuit 1 en die van de. Vrijwillige Brandweer behoefden geen water te geven. Zondag tegen het middaguur sloegen rookwolken uit een perceel aan de Appelmarkt. Daar de bewoners nog in de kerk waren, werd de deur ingetrapt en bemerkte commandeur Van Zwol, dat een petroleumstel in brand was ge raakt. Door het vlug te bedekken, werd verder onheil voorkomen. De verbondsring nGeldersche Valei" van het Nederlandsche Jon gelingsverbond zal op Zaterdag 5 November a. s. in het gebouw Volksheilalhier hare vijfde Alge- meene vergadering houden. De agenda bevat ile volgende punten van behan deling 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen, mededeelingen enz. 3. BijbelonderwerpPred. 11 vs. 710. Inleider: M. Veldhuizen Mz. te Scherpenzeel. 4. «Patrick Hamilton". Inleider K. Teeling te Amersfoort. 5. «De inspiratie van den Bijbel". Inleider\V. De Lange te Woudenberg. 6. «De Kermis". Inleider: C. van Ginkel te Amersfoort. 7. «Féminisme". Inleider: G. van Wolfswinkel te Scherpenzeel. 8. Bepaling der plaats voor de 6e Algemeene Vergadering. 9. Sluiting. Vischconserven van duizenden jaren oud. De Mammouths, die in Siberië van lijd tot tijd uit de sneeuw of het ijs worden te voorschijn gebracht, leveren somtijds nog eetbaar vleesch, dat volgens gegronde schatting, op zijn minst 10.000 jaar oud moet zijn, en door de insluiting in het ijs be waard bleef. Bij het boren van tun nels en schachten in Nevada, Utah, Arizona en andere gedeelten van Noord-Amerika heeft men tusschen de steenlagen niet zelden visschen gevonden, die eveneens uit vroogere geologische tijdperken nog in eetbaren staat tot nu toe in de aarde bewaard werden. Men vindt daar op verschil lende diepten, tot 100 meter onder de oppervlakte, lagen van steenzout, waar honderden van zulke visschen in zeer goeden staat liggen ingesloten. Als verklaring van een en ander neemt men aan, dat hier eens een zoutwatermeer was, met een buiten gewoon sterk zoutgehalte, zoodat de bodem met zoutlagen bedekt werd. De visschen, die uit de rivieren in een dergelijk meer kwamen, stierven hier wegens liet zoutgehalte spoedig, en werden op den bodem in de be zinkende zoutlagen begraven, waar zij niet verrotten maar bleven be- taan. In den loop der tijden werd ook het meer met slib aangevuld, dat eindelijk in vaste aardlagen het zout bedekte, en zoo kwamen de vischhoudende zoutlagen op groote diepte onder de oppervlakte. Deze voorhistorische visschen hebben in het eerste oogenblik nog zacht vleesch, doch als zij eenigen tijd aan zon en lucht hebben blootgestaan, worden zjj hard als hout. De soorten, waartoe die visschen behooren, zijn thans niet meer in die streken bekend; in den loop van meer dan 16,000 jaren sedert het ontstaan dier aardlagen zijn de visschen zeker veranderd. Vragen v. d. Dag.) Oc weerkundigen voorspellen een strengen winter. Het schijnt dat het jaar 1899 be hoort tot een familie van jaren, die zich onderscheidt door de gestrengheid van het winterseizoen. In Januari en Februari zullen koude Oostenwinden zich paren aan zware sneeuwstormen, die het verkeer zullen stremmen. Ri vieren als de Theems en de Seine, zullen waarschijnlijk dichtvriezen. Januari zal beginnen met vrij zacht weder en na het midden van Februari tot het eind van Maart wordt vriezend weder verwacht, met nu en dan fel koude dagen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2