GEMENGD NIEUWS. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenmiddag te half twee vergaderde de gemeenteraad onder voorzitting van den burgemeester Mr. F. D. graaf Schirnmelpenninck. Alle leden waren aanwezig. Na voorlezing van de notulen door den griffier Jhr. Mr. B. \V. Th. Sandberg, die de functiën van Secretaris vervulde, welke onveranderd werden goedge keurd, verhief de voorzitter zich van zijn zetel en met van aandoening trillende stem klonk het: »Het zal de heeren niet verwonderen, dat ik deze vergadering open met een woord te wijden aan de nagedachtenis van hem zoovele jaren in ons midden doch van wien wij nu helaas zeker weten, dat hij nimmer zal wederkee- ren, van Wouterus Laurens Scheltus. Met diepe ontroering ontvingen wij de treurmare van zijn overlijden. Wie den eenvoudigen man gekend heeft zal het niet verwonderen, dat hij verzocht had, dat niet bij zijn graf werd gesproken, fk wil daarom ook hier niet over zijne vele verdiensten uitwijden, doch mij beperken tot een huldegroet aan hem die gedurende een kwart eeuw de belangen der ge meente bebaitigde, wiens zienswijze immer werd gewaardeerd, aan, wat mij persoonlijk betreft den wijzen raadsman, van wien ik het mij een eer reken te kunnen verklaren, dat hij eenige 'vriendschap voor mij ge voelde. Zijne nagedachtenis blij ve ook in dezen kring in eere." Na deze woorden, door alle raads leden staande aangehoord werd z. h.st. besloten de kennisgeving van 't over lijden door de familie, met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Als eerste punt der agenda werd nu in stemming gebracht het voor stel van Mr. J. lleyligers betreffende de jaarwedden van leeraren aan het Gymnasium en de H. B. School, waaromtrent in de vorige zitting de stemmen staakten. Het werd nu met 9 tegen 8 stem men verworpen. Alsnu komt aan de orde een voor stel van B. en W. om het terrein aan den Amersfoortschen Berg. ge bruikt voor recreatietent niet meer als tot dusverre aan den heer Verhoe- sen in erfpacht te geven doch het hem te verhuren telkens voor 10 jaar met opzegging van een jaar. Met alge- meene stemmen wordt overeenkom stig het advies van 't Dagel. Bestuur besloten. Aan de orde komt het voorstel tot overname van het buizennet etc. van concessionarissen der tegenwoordige gasfabriek. De lieer Gerritsen zegt het oor spronkelijk niet in het belang der gemeente te hebben geacht om de oude materialen der tegenwoordige fabriek over te neinen, maar na ont vangen inlichtingen van den directeur tot andere gedachten te zijn geko men en gaarne B. en W. hulde te brengen voor de wijze waarop zij deze zaak hebben behandeld, alleen het gebouw wenscht hij niet over te nemen, om reden hij eene som van f3000.\oor afbraak te groot acht. De heer Van Esveld zegt het met de heer Gerritsen in hoofdzaak eens te zijn. doch meent dat B. en W. met de overname van het huis een bijzonder doel hebben gehad en zal zulks dan gaarne vernemen. Voorts zag hij de quaestie van het huis gaarne afzonderlijk behandeld. liet weder, en kon blijkbaar niet tot een besluit komen, of liij zou gaan, dan wel blijven. Eensklaps ging bij weder zitten, en zijn' stem latende dalen, zoodat bij bijna fluisterde, zeide bij -. //Wilt Gij mij een dienst bewijzen, Mr. Carr?» Ik verzekerde bem, dat mij niets aangenamer zou zijn. «Ik gevoel wel, dat, wat ik vragen wil, eigenlijk niet te pas komt,zeide bij, terwijl bij een' zwakke poging deed om te lacben, «maar zoudt gij willen toestaan, dat uw klerk een' vigelante neemt, om een brief voor me te be zorgen? Hij zal iemand meê terug brengen, een klein meisje namelijk. Gij zult er misschien geen bezwaar tegen hebben, dat ik bet bier enkele oogenblikken ontmoet?» «Hij kan onmiddellijk gaan,// zeide ik; «maar wddr is de brief?» «Dien moet ik nog schrijven.» Daarop stelde bij, na verscheidene velletjes van mijn papier vermorst te hebben, een briefje samen, dat bem voldeed. Het was geadresseerd aan Mrs. Brownlow, 18, Silverstreet. «Gij weet toch, dat ik enkele dagen geleden, op uw verzoek, aan die dame Do heer Kleber wenscht de vraag te stellen of de concessionarissen gebonden zijn aan het contract, wan neer dit door den raad wordt aan genomen en of de erfpacht onder de overname begrepen is. Spreker acht het voorts in het voordeel der ge meente ook om latere chicanes te voorkomen, een en ander over te nemen. De heer Croockewit vond, dat het huis zooal niet voor afbraak wel degelijk de daarvoor uitgetrokken waarde heeft en zijne rente wel zal opbrengen. De Voorzitter de verschillende spre kers beantwoordend zegt, dat de be trekkelijk hooge prijs voor het huis is toegestaan, omdat het zijn rente aan huur wel zal opbrengen en er eene bestemming aan kan worden gegeven. Het huis af te scheiden van het overige gaat bezwaarlijk, wanneer men in aanmerking neemt hoe moei lijk het is over verschillende punten tot overeenstemming te geraken. Het concept-contract tot overname van verschillende materieel tot een bedrag van f'20.000 wordt daarop in zijn geheel in stemming gebracht en met algeineene stemmen aangenomen. Aan de orde is het voorstel tot het aanschaffen van machines enz. be- noodigd voor den bouw der gemeente- gasfabriek hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Schoon door den Voorzitter geen mededeeling wordt gedaan der diverse machines en hunne kosten, vermeenen wij onzen le zers geen ondienst te doen door te ver melden dat het totaalbedrag daarvan f 121.282.bedraagt. Punt 5 der agenda, het voorstel tot bevestiging van den pensioen grondslag voor Dr. Antusch tot een bedrag van f 1300.wordt zonder hoofdelijke omvraag aangenomen. Vervolgens wordt zonder tegen kanting besloten tot benoeming van twee assistent-leeraren in het teeke nen aan de Burgeravondschool en tot vaststelling van hun tractement op f 200.—. Voor rechtlijnig teekenen wordt benoemd met 9 st. de heer W. van Schaik; op den heer H. Kroes werden 8 stemmen uitgebracht. Voor hand- teekenen werd met algempene stem men benoemd de heer A. Veen Tot vaststelling der staat van oninbare posten der inkomsten-be lasting over het dienstjaar 1897 tot een bedrag van f 97 83 wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Ingekomen zijn: kennisgeving van het Burgerlijk armbestuur van het periodiek aftreden als leden der heeren Van Esveld en Siddré; missieve van den Minister van Binnenlandsche Zaken inhoudende goedkeuring van het raadsbesluit tot benoeming van leeraren M. O.; missieve van Gede puteerde Staten houdende goedkeu ring der verhooging van jaarwedden van onderwijzers. Dankbetuigingen van gemeente ambtenaren naar aanleiding van ver hooging van hun salaris en eene aan vrage om ontslag als curator van het Gymnasium van den Eerw. heer T. van Vlooten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter daarop de verga dering. Aan de Commissie voor de Verloting van Handwerken en andere Voorwerpen, ten behoeve van de schreef?» vroeg ik. »Ja, ja dat weetik,» antwoordde hij verdrietig. «M'n dochters stonden daarop. Zij hebben ongetwijfeld gelijk, want het zijn goede dochters, Mr. Carr, en hebben me nooit een oogen- blik verdriet berokkend. O ja, m'n dochters hebben altijd gelijkmaar ik zou zoo gaarne de kleine meid eens zien. «Ik ging mijn klerk den brief en de noodige inlichtingen geven. Toen ik terugkeerde, hoorde ik den Heer Brownlow bij zichzelven zeggen: »Ja, ik moet de kleine meid, Richard's kind, zien »Is het meisje, dat gij verwacht, een' bloedverwant van u?» vroeg ik. »M'n kleindochter. Het kind van m'n armen zoon Dick. Dick is den verkeerden weg opgegaan, Mr. Carr. Ik kan me niet begrijpen, waarom hij dat gedaan heeft,» liet hij er op volgen; "hij heeft nooit een hard of onvrien delijk woord van me gehad.» Dit geloofde ik gaarne; maar ik vroeg mijzelven af, of eenige harde woorden op het rechte oogenblik ge sproken, wellicht niet zonden verkomen hebben, dat zijn zoon den verkeerden weg opging. Wordt vervolgd.) Armen, bezocht door do Vereeniging van den II. Vincentius van Paulo alhier, is door H. M. de Koningin wederom vergunning verleend, eene verloting te houden, in de maand Februari aanstaande. De ruime deelneming bij vorige loterijen ondervonden, doet haar ver trouwen, dat ook thans weder die welwillende samenwerking niet zal ontbreken, welke zoo noodig is tot verzameling van prijzen en tot plaat sing van loten. Van heden af is de Commissie gaarne bereid al datgene in ontvangst te nemen, wat men voor gemeld doel zal gelieven te doen bezorgen bij hare leden, of bij den concierge der R. K. Jongensschool. Eerstdaagsch zullen eenige leden van gemelde Vereeniging zich bij de goedgezinde ingezetenen vervoegen, om Loten aantebieden. Bij vonnis van den krijgsraad in hot 2e Militaire arrondissement te 's Hertohenbosch van den 4 No vember 1898 is A. Oude Eppink, soldaat bij het 5e Regiment infanterie, gedetacheerd bij de Koninklijke Mili taire Academie, als oppasser, schuldig verklaard aan het door een soldaat opzettelijk met woorden dreigen van zijnen meerderen in rang, en veroor deeld tot drie maanden militaire de tentie en de proceskosten. De sergeanten J J. G. Henkel- man en M. J. Bogert van het 5e Regi ment infanterie, die voor 4 jaren zijn gedetacheerd geweest bij het leger in Oost-Indië, zijn hier te lande aan gekomen en weder bij genoemd regi ment ingedeeld. Aan den sergeant H. G. Wüthrieh van hot 5e Regiment infanterie, is op zijn verzoek, door den Minister van Oorlog een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Hedenmorgen om 11 uur werd, op het voorplein der in fan terie- kazerne, alhier, voor het front van den troep door den waarnemend Regiments commandant luitenant-kolonel G van Essen, op plechtige wijze beëedigd en in functie gesteld de tot reserve tweede luitenant bij hel 5e Regiment infanterie benoemde vaandrig H. W. Bleeker van genoemd korps. Tot het bijwonen van het voor bereidend onderwijs, om in 1899 aan het toelatingsexamen tot het 1ste studiejaar van den cursus te kunnen deelnemen, zijn bij het 5e Regiment infanterie de navolgende onderofficiers en korporaals toegelaten. Sergeanten-titulairs W. G. K. Lam mens, H. J. Juta en L. Gemmeken, korporaals W. F. J. E. M. Campen, D. Nieuwland, W. T. Winckel, C. Pool, J. H. In 't Veld en Th. den Daas, alsmede de milicien-korporaal G. H Hof. Naar wij uit goeden bron ver nemen, hoopt op den 25sten dezer prof. Treup van Amsterdam alhier op te treden voor de kiesvereeniging «Eendracht". De punten waarover hij spreken zal zijnrnimimum loon en maximale arbeid. Naar wij uit goeden bron ver nemen zal de feestelijke bijeenkomst van oud-onderofficieren thans, plaats hebben op Donderdag 17 Nov. a.s. in »de Arend". Prof. dr. W. C. van Manen, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Aanstaanden Dinsdagavond zal dr. H. J. Reynders, in een vergadering van de oudheidkundige Vereeniging «Flehite", ten Raadhuize een voor dracht houden ever »de Amersfoort- sche jeugd in vroeger eeuwen enz." Op den 5 November j.l. had de uitkeering plaats aan leden en weduwen van gepensionneerde mili tairen, welke voor de Wet van 1897 zijn gepensionneerd. In tegenwoordigheid van het be stuur der Afdeeling, werden ingevolge besluit van het Hoofdbestuur de vol gende uitkeeringen betaald, en wel aan 3 gep. onderofficieren en minderen boven de 75 jaren ieder f27 59, 2 gep. beneden dien leeftijd ieder f'22.50, 1 weduwe van gep. militair, die gehuwd was tijdens haar man in dienst was f22.50, 1 weduwe welke na dien tijd was gehuwd f 12.50. Romcinsche begraafplaats bij Arnhem ondekt. Op de steenfabriek Malburgen van de heeren Engelsitig Driessen bij Arnhem, is bij het vergraven van tichelaarde een RomeinscJie begraaf plaats gevonden, hetgeen blijkt uit enkele goed geconserveerde urnen, amphoren en tal van scherven, over blijfselen van steenen schalen enz. Zooals bekend is, eerbiedigden de Romeinen hunne dooden meer, dan eenig ander volk der oudheid en plaatsten zij in het graf naast de urn, die de asch bevatte van den overledene een met water gevulde amphoor, (steenen kan) en een schaaltje met koren als symbolische plechtigheid, om den overledene bij de opstanding van eten en drinken te voorzien. De gevonden voorwerpen worden voor belangstellenden gaarne ter bezichtiging gesteld. Nabij de Zuiderkaaien te Ant werpen, waar groote zedschepen en stoombooten, die geen vaste ligplaats hebben, aanleggen, is, terwijl men daar 5 dezer aan het baggeren was, een kist opgevischt, welke drie bus sen met de hoogst ontplofbare stof nitroglycerine bevatte. De bussen zijn naar het terrein gebracht, waar vroeger de ontploffing in de fabriek van Corvilain plaats had, waar men constateerde, dat zij het gevaarlijke goedje bevatten. Hoe de bussen op de plaats waar zij werden gevonden gekomen zijn, is een raadsel. Men is haast geneigd aan te nemen dat ze er met het doel zijn neergelegd om een aanslag op den koning te plegen, daar koning Leopold bij de Zuiderkaaien aan boord zou zijn gestapt tijdens de Kongo- feesten op 10 October jl., indien het goed weer was geweest. Een vrijpostige bezoeker. In het Wilhelmpalast te Stuttgart, de verblijfplaats van den koning van Wurtenberg, heeft zich een zeldzaam geval voorgedaan. Een man was over de omheining van den tuin van het paleis geklommen, door een open staand venster in de boneden-verdie ping gesprongen en kwam vandaar ongemerkt op de eerste etage Daar vond hij de deur, die toegang gaf tot het vertrek van een vorstelijk persoon, die juist op reis was gegaan, openstaan. Zonder weifelen nam hij bezit van de onbewoonde kamer en richtte het zich daar zoo gemakkelijk mogelijk in. Nadat hij zijn schoenen voor de deur gezet had. rookte hij nog een sigaar en ging toen naar bed. Den volgenden morgen ver toonde hij zich in zijn overhemd op de corridor, maar eerst toen hij zich daar geheel gekleed liet zien, werden de lakeien op hem opmerkzaam en lieten hem gevangen nemen. Hij be weert van vorstelijke origine te zijn. De Keizerin van Duitschland als «Ansicht kartcu"-scbrij fster. Aan de Schles Ztg. wordt uil Koii- stantinopel geschreven Het Duitsche Keizerpaar had juist afscheid genomen van de Duitsche school te Pera. De hooge gasten waren reeds aan boord van de liohenzollerntoen eenige af gevaardigden van de Duitsche kolonie verschenen om den Keizer te bedanken en vaarwel te zeggen en der Keizerin de laatste bloemen aan te bieden. Daarop antwoordde de Keizer: «Wilt mijn vriendelijke groeten aan de kolonie overbrengen en den school kinderen hartelijk namens ndj dank zeggen." Toen de afgevaardigden reeds weer in hun sloep zaten, om naar land terug te roeien, riep de vleugel-adjudant, overste Markensen: «Mijne heeren, wacht een oogenblikje. Hare Majesteit wilde gaarne dat u een paar briefkaarten voor Haar be zorgt!" De Keizerin leunde tegen de ver schansing en schreef «Ansichtkarten" aan «haar vier" te Potsdam en «haar drie" te Plön, die ongeveer van den volgenden inhoud waren :»HarteUjke groeten aan jullie alle vier. ,t Weder is mooi. Papa en allen aan boord wel. Mama". Nauwelijks was de boot weer in beweging, toen men hun die er inzaten, nog eens vei zocht te wachten, daar de Keizerin nog vijf briefkaarten wilde bezorgd hebben. «Het porto blijven we u schuldig tot we terug komen", riep overste Mackensen den heeren achterna en toen zette zich de Hohenzollern in beweging. De «Ansichtkarten" der Keizerin werden natuurlijk niet over de post gestuurd, maar door een koerier aan adres bezorgd. Naar de Belgische bladen mel den, heeft de heer Denijs, leeraar aan de hoogeschool te Leuven, het serum ontdekt, dat de longteering radikaal geneest. Hij zal eerstdaags over deze ont dekking een mededeeling doen. Tentoonstelling van 1900 te Parijs. De plannen voor de tuinen op de tentoonstelling zijn reeds vastgesteld. Naar iederen kant van een middel laan, 350 M. lang en 30 M. breed, zullen zich drie soorten tuinen uit streken, twee Engelsche tuinen met muziektentjes in het midden; twee Fransche tuinen en twee tuinen in Franschen en Engelschen stijl. Overal zal men standbeelden vinden de tuinen worden prachtig aangelegd en men zal er de schoonste gewassen en bloemen vinden, als platanen, palmen, rhododendrons, camelia's, enz. Er zal ook een tuin zijn, waarvan de bodem bedekt is met een soort glazen klinkers, zooals men die aan het nieuwe station te Parijs vindt. Voor Augustus 1899 zullende tuinen wat den hoofdaanleg betreft, moeten gereed zijn. Rattenplaag. Te Broek (N.-H.) is gevoerd een strijd tegen de ratten, doch deze is gelukkig thans voorloopig geëindigd pl. m. 6000 stuks zijn er dit seizoen gevangen, waarvoor aan premies een bedrag van bijna f600 is uitgekeerd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. 3 tot en met 9 November 1898. GeborenFemmigje, d. van H. Pol en W. van Engelen. Gerrit, z. van T. van Dijk en G. van der Flier. Wilhel mus Hendrikus, z. van J. H. Stoekenbroek en E. van Kouwenhoven. Rinske Johanna, d. van C. van Almeloo en M. van Veen. Lubberta Hermina, d. van H. Bilderbeek en L. H. Dulmus. Hendrika Elisabeth, d. van R. Wels en J. M. Bouwland. Antonia Maria, d. van W. Houtveen en M. van Hamersveld. Jan, z. van Johannes Doornekamp en W. van de Hoef. Johanna Wilhelmina, d. van C. M. Lablans en C. W. Scholting. Sara, d. van P. Mertz en A de Rooy. Cornelia Josepha Maria, d. van D. H. Stoetzer en J. M. C. van Opstal. OndertrouwdJ. van Hoogevest en E. van de Kamp. J. van Rooye en E. van Diemen. T. Langras en W. Wijna. GetrouwdP. W. Wolter en A. M. Scholting. G. H. Lappain en J. Donker. W. C. van Rossum en G. Teer. H. J. Vierdag en J. A. Paats. P. de Winter en B. van Keken. Overleden Catoliena Lipjes 43 j. wed. van J. F. Bekker. Johannes Eversen 72 j. wedr. van H. Vierdag. Johanna van Manen 79 j. echtg. van J. van der Pol. Belie Cohen 96 j. wed. van M. de Vries. Thomas Schouten 67 j. wedr. van H. Kok. Jacob Versteeg 86 j. ongeh. Cornelis Fontein 2 m. Nicolaas van Eijkelenburg 75 j. echtg. van J. Brits. noogland. Ondertrouwd: 11 Nov. C. vanStrijland en A. Rouwendaal. GetrouwdD. Catoen en S. van den Ham. Leusden. Geboren10 Nov. Gijsbertha, dochter van Adrianus van de Lange en Geertje Ter Maaten. Gehuwd10 Nov. Peter van de Kamp met Dirkje van 't Land. Overleden5 Nov. Johannes Beijer, oud 70 j. echtgenoot van Aljjda van den Heuvel. Stoutenburg. Gehuwd10 Nov. Barend Mijling en Grietje Schimmel. Overleden: 6 Nov. MagarethaRenkers, oud 10 m. Woudenberg. Overleden4 Nov. Johanna, d. van Willem Wagensveld en Francina Meer- veld. 7 Nov. Jan, z. van Cornelis van Aalten en Celia Vlastuin. Gehuwd 5 Nov. Willem Bruggink, 26 j. en Rijkje Vlastuin, 25 j. Overleden 5 Nov. Breunis Wolswinkel, geh. met Errisje Lagerweij, 67 j. 5 Nov. Hendrika ten Braak, geh. met Jakob Renes, 60 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, tl Nov. 1898. Tarwe f 0.~ Rogge f 0Boekweit f 0.— Appelen f7.— a f10.Peren f9.—af 12.—Nieuwe aardapp. f0.afO—Zandaardapp. f 2.af 240 Hoendereieren f7.50 a f 8 00 per lOOst. Eenden f 0.a f0.Boter f 1.20 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas O.f0.— Kippen fO.OO a f0.80 Kuikens fl.a fl.25 Piep kuikens f 0.20 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Eenden 10 60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.— a f0.Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f 0.-10 a f 0.50. Tamme fO.GO a f 1 00 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere varkens f 12.f 18.Zeugen 40.f 55. Biggen f5a f 8.00 Schrammen f 00.a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalfkoeien f000 a f 000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 60 heet Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 400 heet Zandaardappelen 7000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas;stuks Vee: 10 magere varkens, 450 biggen en 20 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2