Amicitia Amersfoort, Advertentiën. net Persoon P.G. Donderdag 17 Hofember GROOT/ OPERA CONCERT dei Heer EJBÏÏ. FISCHER lejnff. CAIIIiE SEYGAKD. DE VIlLA, GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Artisten mti. Opera VERKOOPEN: -Ajnersfjarf ia. IfJélli gebruihérs BOTER 1.30. officierkorpsen der legers in Nederland en in Ned.-Indië, zal in het laatst van deze maand in het Departement van Koloniën hare werkzaamheden aan vangen. Persoonlijke dienstplicht en de patroons. Het Nederlatidsch Dagblad betoogt, dat, nu de persoonlijke dienstplicht wordt ingevoerd, de publieke opinie de patroons moet dwingen, hun be dienden na afloop van den diensttijd weder in dienst te nemen «Met veel genoegen hebben wij ge zien, dat er in Rotterdam eene be weging op touw is gezet om de patroons van handelsbedienden te overreden, die bedienden weer op hunne kantoren terug te nemen, wanneer zij hunnen dienstplicht per soonlijk hebben vervuld. Goede wetten baten niets, zonder goede zeden en de Nederlandsche zeden moeten zich nu ten opzichte van den dienstplicht wijzigen. Elk patroon moet het zijn bedienden zoo gemakkelijk mogelijk maken, die plichten te vervullen. Dat is eene daad van oprechte vaderlands liefde en van oprechte liberaliteit. De openbare meening moet de patroons veroordeelen, die anders handelen. In Duitschland en Frankrijk gelooven wij niet, dat een patroon het meer wagen zal ondergeschikten voorgoed weg te zenden, omdat zij moeten gaan dienen, en ofschoon de algemeene dienstplicht de verwezenlijking onzer denkbeelden gemakkelijker maakt dan de persoonlijke dienstplicht alleen, achten wij toch eene wijziging onzer zeden ook nu reeds mogelijk." Men heeft te Amsterdam de hand gelegd op een zoogenaamde zwarte bendeeen firma, welke onder den naam Staal arbeidde, maar welke bij hare veelzijdige buitenlandsche operaties onder het pseudoniem, Acier optrad. In het hoofddepöt der firma, in de Maarten-Janszoon Costerstraat en op verschillende andere plaatsen zijn huiszoekingen gedaan en is beslag gelegd op een grooten voorraad goede ren van zeer verdachte herkomst. Door den uitgever L. J. Veen wordt, met het oog op de a.s. fees ten, aan elk belangstellende een dezer dagen verschenen gëillustreerden fonds catalogus op aanvraag gaarne toege zonden. Uit den schat van werken van Couperus, Johanna van Woude, The- rèse Moven, Carmen Sylva enz. kan elk allicht een keuze doen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. D. G. Poutsma, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Zaandam, heeft bedankt na ir die ge meente alhier. Morgen van 10 tot 1 uur heeft ten Raad huize de verkiezing plaats voor de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, die met 1 Januari aan de beurt van af treding zijn. Bij Kon. besluit is de luitenant kolonel J. G. van Gennep, comman dant der 2e afdeeling le regiment veld-artillerie alhier, op zijn aanvrage op pensioen ge.-teld, terwijl het be drag van zijn pensioen is bepaald op f1800. In de nacht van Zondag op Maandag jl omstreeks twee uur, ont stond er brand in het achterhuis, be woond door Mej. Wed. Schimmel op den Hof. De Vrijwillige Brandweer, was wederom zeer spoedig ter plaatse, en was het vuur in weinig tijds geheel meester, de andere spuiten die reeds aankwamen behoefde geen water te geven. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft maand October: 1.Mej. O. Oving, Apeldoorn. 2. Rademaker, Keppel. 3. C. Regter, Rotterdam. 4. Rietveld, Zeist. 5. J. Kallenbach, 6. J. Enschedé, Uit het Buitenland. 1. Marshall, Northwood. 2.W. Vinkers, en bedekten zijne gebreken. Het kind droeg zijn naam, en, ondanks Mrs. Wrench, voelde hij, dat er iets voor haar gedaan moest worden. «Mr. Carr," zeide hij, wil zoo vrien delijk zijn aan Mrs. Brownlow te schrijven, dat zij het kind naar de school van Miss H. kan sturen. De rekeningen kunnen aan u gezon den worden, indien gij u de moeite wilt getroosten ze te voldoen. Deel Mrs. Brownlow ook mede, dat gij ge machtigd zijt, haar elk kwartaal tien pond uit te betalen, boven hetgeen zij nu van mij ontvangt.. Wellicht," het hij, weder in zijn ouden stemming vervallende, er op volgen, «zou het wel goed zijn eens te onderzoeken, wat soort vrouw zij is m'n doch ters vertellen zulke vreemde dingen van haar." Wordl vervolgd.) i Dc Eifeltorcn maakt toilet voor de wereldtentoonstelling. Zijne architectonische gestalte blijft in hare grootte en in haar geheel behouden, maar er is toch tot boele veranderingen besloten geworden Een deel van de tot dusver in gebruik ge weest zijnde liften wordt door andere van grootere snelheid en grootere oppervlakte vervangen. Op de eerste verdieping verdwijnen de verschillende restauraties- en concertzalen, die het eerste platform zoo'n leelijk aanzien gaven en er wordl meer ventilatie aan gebracht. De zoogenaamde kringvor mige galerij wordt ongeveer 2 meter verbreed en het publiek zal zich tot het buitenste platform bewegen mogen. De geheele toren wordt grijs-blauw geschilderd, vermoedelijk overeenkom stig het paleis van schoone kunsten op deworige wereldtentoonstelling, dat thans afgebroken is. En wanneer de avond valt zal de Eilïeltoren, die sedert een tiental jaren met gaslicht verlicht werd, stralen in het licht van 10000 electrische lampen. Proefjes van stijl. Een Duitsch onderwijzer geeft in een weekblad eenige aardige proefjes van den stijl zijner jonge discipelen. Eenige hiervan mogen volgen »De vertegenwoordigers derindustrie verdeelt men in: le. schapenwol, 2e. boomwol, 3e. lompen". «Een balkon is een open ruimte, die aan een huis is aangebracht". Het Saksische erts gebergte is in geheel Bohemen ver spreid". »Een kurassier is op zijn borst met blik beslagen". »Er zijn ook honden die in zee levendat zijn de zeehond en de rollmops". «De eieren der nachtegalen worden beur telings door mannetjes en wijfjes gelegd." Over het thema »De vrouw en de kip" orakelt een dreumes: «Een moeder had een kip en legde dagelijks een ei. Maar zij was onverschillig en was er niet tevreden mede en wilde eiken dag drie eieren leggen. Daarom gaf zij haar veel lekker eten, werd vet en lag heelernaal niet meer." Kinderen als uitvinders. Men heeft reeds dikwijls opgemeiki, hoe vindingrijk kinderen soms zijn in de samenstelling van nieuw speel goed. En die gave is dikwijls zeer nuttig en winstgevend geworden Zoo verhaalt de Berl. Lok. Azgr. hoe de kinderen van een Hollandschen bril lenmaker eens voor de deur aan 't spelen waren met eenige brillen glazen. Ze legden er twee op elkan der en zagen erdoorheen en groot was hun verbazing, toen de windwij zer van een naburigen kerktoren bijna vlak bij hen kwam Dadelijk riepen zij hun vader om eens naar dat zeldzame schouwspel te zien en het duurde niet lang of hij vond den telescoop uit. Nog een ander staaltje geeft het blad: Een arme Zwitser, Argand genaamd, had een lamp gemaakt met een pit, die in een hollen cylinder geschroefd was en wel zoo, dat de ronde vlam zoowel van binnen als van buiten toevoer van zuurstof kreeg. Eerst gebruikte Argand de lamp zonder glas en het zou misschien lang ge duurd hebben, voor hij tot de ont dekking was gekomen, dat rond de vlam, wilde zij goed branden, een glazen cylinder moest worden aange bracht, als hij niet een klein broertje had gehad. Toen Argand nl. eens op een avond met zijn werk voor de brandende larnp zat, vermaakte de knaap er zich mee, een flesch, waaruit hij den bodem had geslagen, over verschillende voorwerpen le zetten. Plotseling stak hij ze ook ever de brandende pit en dadelijk brandde de vlam hoog op en gaf veel beter licht. Argang ontging dit niet; bijna op 't zelfde oogenbhk schoot hem de gedachte aan een lampenglas door 't hoofd en weldra had hij zijn ont dekking practised toegepast. Zwarte briefkaarten Onlangs vervoegde zich een boertje ten postkantore van een gemeente nabij Rotterdam en vroeg aan den beambte of hij briefkaarten mocht zien. De dienstdoende beambte, verwon derd over deze vraag, legde hem er eenige voor. Na ze goed bekeken en naar den pi ijs geïnformeerd te hebben, vroeg het boertje of hij ze niet in andere kleuren kon krijgen, daar hij in den rouw was en dus zwarte wilde hebben. Een middernachtelijke stad. Onder dezen titel wordt in een Russisch aardrijkskundig tijdschrift een beschrijving gegeven van Jaekatae- rininsk, een stad, die nog in geen enkel geografisch handboek en op geen enkelen atlas voorkomt. De beteekenis dezer jonge stad ligt in het feit, dat zij aan de Mocrmanskische kust (Noordoostelijke kust van het schiereiland Kola) bij den mond dei- rivier Kola aan de Katharinahavcn gebouwd is. Vóór twee jaren is men haar begonnen te bouwen aan het eind der ijsvrije haven, die ter lengte van 2 en ter breedte van 2/5 werst, een diepte van 175 Engelsche voeten heeft. Ze is door hooge oevers tegen de winden beschut en de bodem is zoo gelijk, dat de schepen tot onder den wal kunnen ankeren. Geen wonder, dat de vooruitziende Russische regeering bijzondere belangstelling toont in de nieuwe havenstad. Er is reeds een post-, telegraaf en tele foonkantoor, en zelfs reeds een goede waterleiding. Met den aanleg van een spoorlijn om de havenplaats met de eigenlijke stad te verbinden, wordt spoed gemaakt, en thans komt een electrische verlichting alle goede dingen voltooien. Ook wordt het centrale bestuur van hot groote schiereiland Kola, dat tot heden in de stad Kola zelf zijn domicilie had, naar Jaekataerininsk overgebracht, en alles wijst er op, dat «de middernachtelijke stad", die gedurende zes maanden van het jaar dag en nacht kunstmatig verlicht moet worden, over niet langen tijd per spoor van uit St. Petersburg rechtstreeks te bereiken zal zijn. Ecu tandentrekkcrij met hinder nissen. De bekende Engelsche tandarts Sir Edwin Saunders verhaalde onlangs op een tandartsen-congres de volgende anecdote uit ?ijn beroepsleven. Onder de talrijke vorstelijke personen, die Saunders reeds behandelde, bevond zich ook Ismaël Pacha de overleden vice-koning van Egypte. Deze werd bij een verblijf in Engeland door kies pijn gekweld. Men haalde Saundeis er bij en deze vond dat de Pacha een prachtig gebit had, alleen was er een slechte kies bij. Ismaël verlangde dat deze getrokken zou werden. Toen Saunders bij den sultan kwam, beval hij diens dienaren warm en koud water gereed te houden. De Pacha werd door zijn geheele gevolg omgeven, waaronder zich ook een Fransche en een Turksche dokter be vonden. De vorstelijke patient had echter een zoo enonnen omvang dat het den tandarts onmogelijk scheen, tegelijk met de eene hand 't hoofd van den patient vast te houden en met de andere de operatie uit te voeren. Hij vroeg daarom den Franschen dokter het hoofd van den Pacha vast te houden; doch deze weigerde dit griftweg. Toen zou dan de Turksche het doen, maar ook deze wilde niet, en vroeg eerst den vizier om raad. De Egyptische heeren beraadslaagden eenige oogenblikken, daarop verklaar den ze Saunders, dat geen der aan wezigen hoog genoeg in gezag was om Zijne Hoogheid aan te raken. Saunders moest het dus zoo goed en zoo kwaad als het ging, alleen met den Pacha klaarspelen en gelukkig gedroeg deze zich zeer kalm bij de operatie. Alleen weigerde hij een der glazen met water te gebruiken om zijn mond te spoelen, daar mis schien een ongeloovige het had aan geraakt; twee zwarte dienaren werden geroepen, die den Pacha een langen pijp in den mond staken, waardoor zij hem uit een gouden schaal water in den mond goten. Saunders was toch blij toen het zaakje was afge- loopen. Geachte Redactie I Geduiende de laatste jaren heeft de Pers over de geheele wereld eene opmerkelijke belangstelling getoond in het Maatschappelijk werk van het Leger des Heils. In vriendelijke termen en dikwijls met de meest warme aan beveling besprak zij deze groote poging in het werk gesteld lot de redding en opheffing van de ongelukkigen, dakloozen en schipbreukelingen der maatschappij. De winter staat nu voor de deur en reeds vermeerderen dagelijks de aanvragen van werk en dakloozen, die verzoeken opgenomen te worden of op een andere wijze onze hulp komen inroepen. Hoe gaarne zouden wij aan ieder verzoek voldoen, maar helaas; gebrek aan de noodige fondsen nood zaakt ons dikwijls ongedaan te laten wat wij zoo gaarne zouden doen. Buiten onze stedelijke toevluchten en de Landkolonie bewezen ook de twee Reddingsbuizen en de vijf achterbuurt posten goede diensten en onze offi cieren die met zooveel zelfverlooche ning en toewijding werken in deze posten, waren in het bijna afgeloopen jaar weder tot hulp en blijvende zegen van velen. Een ieder zal begrijpen, dat zulk een werk geen fondsen kan over houden en, dat deze talrijke instellin gen grootendeels afhankelijk zijn van vrijwillige bijdragen en daarom voort durend ondersteuning noodig hebben Om nu ieder van onze vrienden in de gelegenheid te stellen ons in dit heerlijke werk te helpen, hebben wij besloten een bijzondere aanvrage te houden van af Zondag 13 November tot Zondag 27 November en zijn dui zenden kleine brochures met ingesloten retour enveloppe over het land ver spreid en verzonden. Deze brocuretjes, getiteld «Twee dozijn open deuren (waarmede bedoeld worden de viel en twintig Maatschappelijke instellin gen van het Leger des Heils in Neder land) geven in beknopten vorm een duidelijk overzicht van ons Maatschap pelijk weik. Wij vragen elk uwer lezers vrien dehjk, doch dringend deel le nemen aan deze poging en hunne bijdragen ter hand te willen stellen aan den per soon die, van een volmacht voorzien, antwoord zal komen halen op de ver zonden enveloppe of zoo iemand van uw lezers dit liever xvenscht, kan dit antwoord worden gezonden aan het adres: Kommandant A.S. Booth-Clib- born Warmoesstraat 134 onder motto Maatschappelijke- Aan vrage«. U bij voorbaat dankzeggende voor de ons verleende plaatsruimte, ver- blijve met hoogachting de Uwe tot opheffing van de ge vallene Autture Booth—Clibuorn. Kommandant. Sanatoria voor Dorstlijders. Van verschillende zijden is de op merking gemaakt, dat thans verdere giften van particulieren voor de op richtingder Sanatoria voor borstlijders overbodig zouden zijn. Het Hoofdbestuur van de Ver- eeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland moet deze opvatting ernstig bestrijden. Immers, slechts de oprichting van één Sanatorium is verzekerd, terwijl, met het oog op het groot aantal behoeftige borst lijders, voor het tot stand komen van meerdere Sanatoria in verschillende deelen van ons land een dringende behoefte bestaat, en dus ons heerlijk doel nog in lang niet bereikt is. Het Hoofdbestuur is overtuigd, dat het schoone voorbeeld van H. M. de Koningin Moeder allerwege tot het geven van ruime bijdragen zal op wekken het acht daarom, dat het thans de juiste tijd is voor de ver schillende sub-commissies om met den meesten ijver werkzaam te zijn tot het bijeenbrengen der benoodigde gelden. Namens het Hoofdbestuur voornoemd Dr. J J. Hgmoet, Voorzitter. Dr. B. Josselin de Jong en Dr. J. Herman de Jong, Secretarissen. P F. van wieringhen borskl, Penningmeester. BiUdëzénbetuïg ik mijnen dank aden Heer E. H. VAN HASJÏLEN, Makelaaf alhier en Agqjit van de Maagdenburger BrahdwaarborgmaaKckappij voor de-wijze waarop-lhj de dooj^öij gefcden brandschade he^fkgere- geff _CyjJgBüYSEN. Ajtebsfoort, 14 Nov. 1898. - Ten spoedigste ge- vraagd voor Schr ijf- en Loopwerk op een Jltantoor alhier efflh algemeen dfctwfkkeld, liefst ge- pasporteerd militair, een nette hand schrij^pde. Aanvankelijk salaris f 3P0.-V- per jaar. Aanbiedingëji per fr anco brief onder letter S# aan het Bureau dezer Courant, v Dir. C. VAN DER LINDEN en A. L. LOMAN Jr. Amsterdam. te geven Aloor idet medewerking van 'v^én van Prijzen der plaatsenEprste raugfl.en tweede rang fO.óO. AANVANG 8 uub Entreekaarten zijn jfe beko men en plaatien tO bespre- k e n vanaf Zondag 13 dezer bij den K A STBÉÉÏN DER SO CIËTEIT AMIC1TIA. DE NOTARIS te Amersfoort, is voornemens op Zaterdag 19 November 1898, des avonds ten 7 ure, in het Koffiehuis „Het Vaijcje" aldaar in het openbaar te In defgemeento AMERSFOORT, genaamd „Flora,'' bestaande in dubbel llcerephuig, WijkG. 141, met bergplaats, groote schuur zeer gemakkelijk tot Koetshuis en stal in te richten, erf en tuin, aan de Bergstraat, te zamen gróót 8 Arei 6 Centiaren. Be vattende haf Iluis marmeren vestibule eif gang, drie beneden kamers, waarvan 2 en suite met serre, mangelkamer, 4 boven kamers en veranda, keuken, kelder, zolder met dienstboden kamer en alle verdere gemakken. Grondlasten f '29.16. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen vóór of op 19 Februari; 1899. Te zien de_s Dinsdags en Don derdags en deji dag der verko ping van 1 tót 4 ure op vejtoon van een bewijs-; af te gevqj» door voornoemden Notaris. Je Breeder bij Biljeitorff Fabriek van Ziektckiefnvrije Melkproducten./ Gekookte Melk is wansmakent. Arnersfortia's melk is zonder kooksmaak. AröSrsfortia's melk is ziekte- kicinvrij. y"" Arnersfortia's inélk is goed- koopcr dan andaëe melk, omdat er geen gas ot petroleum v(>or koken nootLig^is en er geen ver koken of overkoken bij voorkomt. Half gekookte melk is gevaar lijk voor de gezondheid. Daaromgebruikt geen andere melk dan die van Amersfortia.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2