NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad da Provincie Utrecht. BINNENLAND. BUITENLAND. ,\o. 96. Zaterdag 3 December 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. TWEEDE KAMER. FEU ILL/ETON. Mijn eerste Cliënt. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door liet geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Staatsbegrootiug. De lieer Brummelkamp, die het gepast geacht had, dat ditmaal, nu de Koningin voor 't eerst tot de Sta- ten-Generaal sprak, in een zelfstan dig adres warme betuiging van Oranje liefde, trouw en gehechtheid aan de troon was gebracht, hield uitvoerige vaderlandslievende beschouwingen over de goede verhouding tusschen Kroon en natie otider het constitu tioneel koningschap, dat van echt Nedeilandschen aard is. De heer Van Kempen drong aan op verhooging van invoerrechten tot verbetering van den financiëelen toe stand, en tot berekening van den nationalen arbeid. De heer Kerdijk acht de klachten over de werkzaamheid van het kabi net onbillijk. Over de in 't vooruit zicht te stellen wetsontwerpen of over de volgorde kan rnen van meening verschillen, maar erkend moeten wor den de werkkracht en de ijver der Regeering, die hij aanspoorde tot ernstige krachtsinspanning, hierbij denkende aan de Armenwet. Hij betreurt, dat de Minister van Justitie nog draalt met de regeling van het Arbeidscontract. Voorts drong hij aan op spoed bij het nieuwe onderzoek in zake inva- liditeits-verzekeringop opneming in bestekken van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeid en op meer stelselmatige trakteroents- verhooging voor de departements ambtenaren. De heer Vermeulen beantwoordde de vraag: is het regeeringsprögram en beleid in overeenstemming met de omstandigheden, meer speciaal de linancieele omstandigheden? met een beslist neenBij de steeds toene mende tekorten, bij den achteruit gang van het nationaal vermogen, waar Rijk en Gemeenten linancieel minder draagkracht hebben, is 't ge waagd kostbare hervormingen in het Regeeringsprögram op te nemen. Veeleer moet 't streven zijn vermeer dering van volkswelvaart door ophef fing landbouw en andere industrieën en vooral verbetering van den linan- cieelen toestand door bezuiniging. Dit laatste hangt alleen af van de energie van de Regeering. Of't sociaal program moet achterwege blijven óf de uitvoering daarvan zal leiden tot onzen financieelen ondergang. De RegeeKng moet vermeerdering van volkswelvaart en verhooging finan- cieele draagkracht niet zoeken in verhooging van de successiebelasting, rr.aar wel in loslaten van onze vrij handelspolitiek. Hij wijst op België. De lieer Jansen verdedigt op de bekende gronden het geven van subsidiën aan de militie-vrijwilligers- vereenigingen. De heer Van Gilse is ingenomen met het Regeei ings-sociaal program, mits 'l wordt tot stand gebracht. Ook de volgorde waaromtrent hij de Re geering vrijlaat, keurt hij goed. Hij dringt aan op spoedige wettelijke tijds- regeling en oplossing van de invali diteitsverzekering. Het plan Coolen besprekende, meent hij, dat aan de militie-vereenigingen niet de Kon. goedkeuring kon worden onthouden, echter hoopt hij dat ze niet van gemeentewege gesubsideerd zullen worden. Zijns inziens mag niet berust worden in de werking van ge noemde vereenigingen. Hij vroeg per tinent of's Regeerings voornemen was door wetsherziening paal en perk te stellen aan deze ongeoorloofde wets ontduikingen. De heer De Waal Malefijt bepleit de arbeidersverzekering tegen ziekte samensmeltende met begrafenisfondsen als bevorderlijk aan Christelijke naas tenliefde en arbeidersorganisatie. Hij waarschuwt de regeering op sociaal gebied vooral niet op den tast te werken. De heer De Klerk het kabinet hul digend als hervormingsgezind, dringt aan op spoed met ouderdoms- en in- validiteits- verzekering. Hij roept 's Regeeringssteun in tegen overmatigen arbeid en zij moet in hare bestekken loon en arbeid regelen tot voorbeeld van particulieie werk gevers. Ten aanzien van maximum- arbeid en minimum-loon is scherpe controle diingend noodig. De heer Troelstra ziet in de sociale politiek van bet Kabinet een voort zetting van bet vorige en wijt dit aan liet samenzitten van conservatieven en vooruitstrevende!! in een kabinet Die elementen moeten gescheiden worden om plaats te maken voor een krachtig hervormingsgezind ministerie, dat liet kiesrecht uitbreidt en het pensioen vraagstuk moet oplossen. Spreker verwijt het kabinet gemis aan hervormingsgezindheid en oppor tunistisch gescharrel, van sociale recht vaardigheid in den zin van verschui ving van den volksrijkdom geen spoor; wel van verzwaring der militaire lasten. Staats-pensionneering van oude werk lieden is dringend noodzakelijk. Alles wijtende aan het beperkt kiesrecht stelt hij een motie voor uitlokkende de beginselverklaring der Kamer voor algemeen kiesrecht. Deze motie vvoidt later behandeld. Armenwet. Omtrent den stand van de herzie ning der armenwet deelt de minister van binnenlandsche zaken mede. dat hij gaarne gezien zou hebben, dat de voorbereiding reeds ver genoeg ware gevorderd om de indiening van het ontwerp met stelligheid nog voor dit zittingjaar toe te zeggen Wegens de vele belangrijke werkzaamheden, die zooveel van zijn tijd in beslag nemen, was liet niet mogelijk. Zoodra de Woningwet, die thans in bewerking is, gereed komt, zal hij aan de Armen wet meer tijd kunnen besteden. Zelfs is hij van de uigentie eener herzie ning zoozeer overtuigd, dat hij niet zal nalaten wat strekken kan om de zaak te bespoedigen Bcschrijvingsbiljct persoiiecle belasting Nu met 1 Januari de wet op de rij wielbelasting in werking treedt, moest het formulier voor het beschrijvings- biljet voor de personeele belasting, vastgesteld in 1896, toen de belasting naar den grondslag rijwielen nog niet bij de wet geregeld was, aangevuld worden. Dit is thans geschied bij koninklijk besluit van 19 November, opgenomen in deSlaat-Cl. van heden. In dit nieuwe beschrijvingsbiljet worden naar den zesden grondslag, rijwielen, de volgenden vragen gedaan VI. Hoeveel rijwielen worden door U gehouden, niet vallende onder vraag Vil of VIII: a. ingericht voor één persoon b. ingericht voor meer dan één per soon VII. Indien Gij Uw bedrijf er van maakt of het tot Uw bedrijf behoort rijwielen telkens voor kor ter tijdvak dan eenen-twinlig dagen, aan anderen ten gebruike af te staan of onder richt in het wielrijden te geven of' te doen geven, hoeveel rijwielen worden door U gehouden, die Gij daarvoor bezigt? VII Indien Gij eene winkelner ing drijft, hoeveel rijwielen houdt Gij. die geregeld gebruikt worden om voor die nering bestellingen op te nemen of waren te bezorgen 'l N.B. Rijwielen, welke buiten de belasting vallen, moeten niet in het antwoord op vraag VI begrepen worden. Weenen is ter gelegenheid van bel 50 jarig regeeringsjubileutn van Keizer Frans Joseph, dat hij heden herdenkt, in feestdos; overal hangen vlaggen ofschoon op verzoek van den Keizer wegens de droevige omstandigheden, (Verbaal van een Prokureur.) Naar het Engelseh 8) VAN HUGH CONWAY. (Slot.) «Ik moet huiswaarts keeren,» zeide bij, opstaande als iemand, die door een' groote krachtsinspanning is uit geput. «Laat me een' vigilante bestellen,» zeide ik, terwijl ik als zooeven bij bet vernemen van zijn' stem weder tot mijzelf kwam. Hij schudde het hoofd, ging naar de deur, opende die en verliet de kamer. Ik volgde hem. Op den drempel keerde hij zich om, en voor de laatste maal ontmoetten zijne oogen de mijne. Ik viel machteloos op een stoel. De klok sloeg twaalf uur. Na enkele seconden spande ik al mijne krachten in en stond weder op, om hem na te gaan. Slechts één weg leidde naar zijn huis. Ik volgde dien zoo snel als ik kon, maar zag geen zweem van hem. Denkende dat ik hem voorbij was geloopen, keerde ik op mijne schreden terug. Hij was nergens te zien. Ik keerde nogmaals terug en liep al verder en verder, tot ik aan Vine Cottage kwam. Ik belde. De deur werd spoedig geopend het was duidelijk, dat de bewoonsters geen aanval meer vreesden. Een dienst maagd, met haar schort voor de oogen, stond in de deur. »Is Mr. Brownlow thuis gekomen vroeg ik. De meid staarde mij verbaasd aan. Ik herhaalde mijne vraag, er I bij voegende, dat hij zooeven mijne woning had verlaten. Zij scheen mij niet te verstaan. «Mijnheer stierf om halftwaalf," zeide zij, terwijl zij wederom haar schort aan hare betraande oogen bracht. Hij stierf om halftwaalfDan moest ik krankzinnig zijn of droomen. Ik ging naar huis. Robinson's partij was nog in vollen gang. Ik opende mijn' schrijftafel. Daar lag ongedeerd het testament, dat even vóór twaalven was geteekend! Wat moest ik denken. Het opzien, dat het bestaan van het aanhangsel wekte, gaat alle beschrij ving te boven. De beminnelijke zusters drongen met geweld bij mij binnen, en verzekerden mij, dat zij niet zouden rusten voordat ik, wegens vervalsching, samenspanning tot vervalsching, en eenige andere misdrijven, op de bank der beschuldigden zat bare laatste penning zouden zij besteden, om dat te bewerken. Gelukkig waren de exe cuteurs mannen van zaken, en hunne advocaten eerlijke menscben, die bun nen cliënten afraaden een proces te beginnen, dat zij moesten verliezen. Ik bad niets te verhelen, en het werd spoedig bewezen, dat James Brownlow bet aanhangsel geteekend bad in tegen woordigheid van tien belanglooze ge tuigen, om niet te spreken van mijne hospita, die hem de deur had geopend. Al mijne getuigen waren achtenswaar dige burgers, wier woord bij de recht bank en bij de jury gewicht in de schaal zou leggen. Mochten de anderen bezweren, dat het James Brownlow physiek onmogelijk was dien nacht zijn bed te verlaten, wij hadden verplette rende bewijzen dat hij het deed dat hij naar mijn' woning kwam dat hij het stuk teekende. Bovendien was ons getuigenis onpartijdig terwijl dat der anderen door hartstocht eigenbe lang was gekleurd. De zaak kwam derhalve niet voor de rechtbank. Zij was te duidelijk. De zusters betaalden, dus na een' poging gedaan te hebben, om een' schikking te treffen, wat ik beslist weigerde, het legaat uit, en de open bare meening was, dat mijn cliënt on opgemerkt uit zijn bed bad weten te ontsnappen, en voldoende kracht vond om mijne woning te bereiken en te zorgen, dat zijn laatste wensch zou ver vuld worden. Eerst na jaren ontmoette ik den Dokter, die aan den laster zoo ge willig het oor bad geleend. Hij ver ontschuldigde zich tegenover mij, en ten slotte vergaf ik hem. Hij deelde mij bet volgende zonderlinge voorval mede. Zijn patient was dien nacht, naar alle waarschijnlijkheid, om halftwaalf gestorven. De Dokter ging daarop naar beneden, om de vrouwen toe te spreken en zoo goed hij kon te troosten. Alvorent het huis te verlaten, ging hij weder naar de sterfkamer, om nog waarin de Keizer door den dood van de keizerin verkeert, de olïicieele viering van liet jubileum achterwege blijft. Voor veel winkelramen treft men de buste van den Keizer aan. Gisteravond brachten de veteranen Frans Joseph een serenade bij fakkel licht en lieden heeft or algemeene illuminatie plaats. Gisteravond nog is de Keizer met zijn .dochter Gisela en de kroonprin ses-weduwe Stephanie naar het kasteel Wallsee vertrokken, naar zijn dochter Marie Valerie. Donderdag heeft Keizer Wilhelm zijn intocht in Berlijn gedaan. Hij was te paard, gehuld in een grijzen mantel en getooid met het oranje lint van den Zwarten Adelaar, de Keizerin reed in een open galarijtuig met 4 paarden bespannen. Aan de Brandenburger poort werd bet Kei zerpaar door een ontzaglijke menigte begroet. De burgemeester Kirschner vei welkomde liet Keizerpaar en hield een toespraak, waarin hij zeide dat God den Kei/.er en de Keizerin in vreemde landen en op zee had be schermd. De Keizer reikte den burgemeester van het paard af de hand en nadat hij voor de hartelijke ontvangst bedankt had, zeide bij vele schoone indruk ken van de reis te hebben ontvangen en zich er over te verheugen, dat de Duitsche naam overal in zulk een hoog aanzien stond. Vervolgens inspecteerde de Keizer de troepen, welke onder hoera-ge- roep de geweren presenteerden. De klokken van alle kerken luidden. Naar verluidt zal de regeering der Ver Stalen 7000 man naar Porlo- rico, 20.000 naar de Filippijnen en 30.000 naar Cuba zenden. De vredescom missie te Parijs heeft over de verschillende artikelen van het vredesverdrag beraadslaagd. De acht eerste artikelen regelen de quaestie dor onafhankelijkheid van Cuba en het opgeven van Spanje's souvereiniteit over Portorico, do Filip pijnen en het eiland Guam, tegen een schadeloosstelling van 20 miljoen eens naar den overledene te zien. Ter wijl bij het vreedzame gelaat be schouwde, openden zich eensklaps de oogen, en slaakte de man, dien hij dood had verklaard, een diepen zucht zooals het scheen, een zucht van verlichting daarna vielen de oog leden weder toe, en toen was alles voorbij. »Maar," zeide de Dokter, "ik zon voor elke rechtbank willen bezweren, dat het hem eenvoudig onmogelijk was hand of voet te bewegen. Den Hemel zij dank, dat ik niet verplicht was het te doen. Uw getuigenis was zoo overweldigend, dat ik mijn goeden naam als Dokter er door verloren zou hebben. Indien men aan het boven natuurlijke gelooft, dan Zóó was het. Maar ik geloofde, evenmin als de Dokter, aan iets boven natuurlijks. In elk geval is het door 1 de wet nog niet erkend. Desniettemin is hetgeen er met mijn eersten cliënt i voorviel zonderling zeer zonderling.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1