nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor «Se Fr vincle Utrecht. Ao. 99. Woensdag 14 December 1898. Zeven-en-twiiitigste jaargang. verschijnt woensdag m zaterdag. BUITENLAND. FEUILKETON. Het kleine Ms Mj Steven's HeiHe. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Aclvertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte» II riy a pas un grand et un petit art il y a fart. Ennemi implacable des sophismesjcprotesterai toujours contre cette division aussi fausse que subtile. Ernst Grandidier. La Céramique Chinoise. Bij de oprichting van de Ver- eeniging tot het houden van Kunst beschouwingen werd in de circulaire, die tot deelneming uitnoodigde, de belofte gedaan om behalve teekenin- gen en aquarellen, ook, indien dit mogelijk bleek, voorwerpen van kunst nijverheid tentoon te stellen. Die belofte zal in vervulling komen. Op 17 en 18 dezer zal de vereeni- ging de tapijten, volgens teekeningen van Colenbrander, waarvan de uit voering bij de Hm. Garjeanne in zulke goede handen is, voor de leden ter- bezichtiging stellen, dank zij de be reidwilligheid van den Meer Mouton. directeur der Naaml. Vennootschap »de Amersfoortsche tapijtfahriek.a De Amersfoortsche lapijtfahi iek ex poseert hare artistieke tapijten in Den Haag,Rotterdam, Leiden, Utrecht, Berlijn, Paiijs, Londen en oogst overal bewondering en lof, maar zooals het de profeet betaamt, in'zijn eigen stad wier naam hij draagt bleef hij onop gemerkt, en evenals voor korten lijd schrijver dezer regelen, zijn de meeste inwoners onzer stad totaal onbekend met het feit dat er hier in ons mid den kunstwerken worden voltooid die over de geheele wereld de Hollandsche kunstindustrie doen bewonderen; en al klinkt het vreemd, men weet tot nu toe over 't algemeen iu Amster dam, Rotterdam en Dcti Haag beter dan wijzelve welk bizonder werk hier op 't gebied van toegepaste kunst wordt voortgebrachtzoo vermeld o.a. »De Nieuwe Rollcrdamsche Courant »van 17 Dec. 1896 dat dc inzending »van do Amersfoortsche tapijtfabriek «bijzonder de aandacht trok van dc «talrijke bezoekers der tentoonstelling «van toegepaste kunst in onzen Rot «lerd&mscben Kunstkring. Naar wij «vernemen zal die' inzending «vervangen worden door ander werk «van dezelfde fabriek b.v. een kolos- «saal tapijt, dat het bravoure-stuk »van Colenbrander wordt geheelen en «dat te Parijs, vanwaar 'liet dezer «dagen terugkwam uit eeu tentoon- «toonstelhng bij Bing, groote sensatie «maakte." Colenbrander is een van die werk zame steeds naar 't hoogste zoekende kunstenaars. Hij bezit een bewonde renswaardig talent tot het teeltenen van dessins uit onze Nederlandsche omgeving. Bij voorkeur zoekt hij zijne motieven uit de Natuur: Tuin, Takken, Lente. Vlammen heeten zijn ontwer pen, de bruine beuk, de groene bla ren, gele en roode bloemen geven hem zijn kleurencombinatie voor bet eerste ontwerp, maar daarna wordt dit door hem verwerkt, vervormd, met liet oog op de bestemming van het voorwerp dat versierd, zoowel als inet het oog op het materiaal waar mee gewerkt moet worden Het aan leidingsmotief is dan ook in de uit gevoerde werken voor den beschou wer een raden of een gelooven ge worden. Colenbrander is een baanbreker op het gebied der decoratieve kunst, hij heeft zich los gemaakt van het telkens herhalen der motieven van de oude stijlen Rococo, Renaissance, Louis XV enz., maar geheel vrij heeft hij zich door ernstige, diepgaande studie een eigen richting gevormd, die eerst toen hij 52 jaren oud was bekend, maar toen ook bewonderd, werd Noodig is het voor de bezoekers van de tentoonstelling dit te weten, opdat zij niet na een enkelen blik op het tapijt te hebben geworpen, on verschillig verder gaan, zonder ge tracht te hebben het bizondere van het werk van lijnexpressie en kleur combinatie in zich te hebben opge nomen. Een kunstwerk in wol heeft even goed recht op een aandachtige beschouwing als een schilderij in olie 'pin-.;-; evenals Jacob Maris Vilt, l-.wv,1.- schap zooals bij dat ontwerpt eri vervormt tot een schoon geheel van lijn en klour, zoo werkt ook Colen- brander in zijn kieedeu. Noodig is het voor den bezoeker te weten dat hier werken van een ern stig diepvoelend kunstenaar worden tentoongesteld, die soms jaren gezocht heeft alvorens hij over liet ontwei p voor een tapijt tevreden was. Naar fnen ons mededeelde werkte hij aan een der ontwerpen 15 jaren. Colenbrander is een kolprist die met. zijn kleuren wonderen doet In zijn kleurencombinatie is hij kras en stout en levei t daardoor het bewijs, dat een talent als hij alles kan en alles durft, dat hij kleuren als hard groen en helrood bij elkander brengt en tot een schoon geheel weet te vormen Maar niet alleen kolorist ook zeld zaam is zijn zuivere liefde voor lijn en voi m, onberispelijk wiskunstig juist zijn zijne teekeningen, zoodat wij starend op het werk van dezen man, genieten van liet bekoorlijke der kleu ren en der verfijning van lijn die gevoelt zijn, geïnspireerd door een idee zooals Tranen, door een impres sie zooals zijne bloemen- en boom- moiieven. Op hetzelfde beginsel waardoor de tapijten zoo beroemd zijn berust ook het werk van de fabriek «Holland" te Utrecht, welker directeur de Heer J. \V. Mijnlieff ons in de gelegenheid stelt zijn faience te bewonderen. Reeds in de 17e eeuw bestond deze fabriek, toen een bloeiende industrie van Delftsch aardewerk, waarvan de herinnering nog slechts in de muur tegels voortleeft, doch naast de oude fabriek is een tweede ontstaan. De Heer Mijnbel! was zoo welwillend ons in de gelegenheid te stellen een en ander to bezichtigenwij zagen hoe de klei gedroogd gepulveriseerd woidt en vervolgens door een stoompers tot broze drooge tabletten geplet wordt en in de oven geb' ac'.A de noo- uiHo vastheid verkrijgt om de faience- tegel te vormen. De vazen, borden, schotels echter worden als kleideeg in gipsmodellen vastgeplakt of wel in vloeiende toestand gebracht en gegoten, om daarna met de hand 'te worden afgewerkt en staalhard ge worden de vuurverfversieringen te ontvangen. Zoo mogelijk zullen op de tentoonstelling eenige voorwerpen in hare verschillende stadiën van wording bovenstaande voor den be zoeker verduidelijken. Berust zooals bovengezegd de ver siering bij de fabriek «Holland» op hetzelfde beginsel als bij de tapijt- fabriek, hel is echter geen slaafsche navolging. De lieer Leurs die zoowel vorm als versiering der faience-Hol land ontwerpt is een zelfstandig kunstenaar. Bij zijn zoeken naar vorm en ver siering van faience moet hij in de eerste plaats lekening houden met 't verband dat tusschen deze beide bestaat bij een strenge eenvoudige pulvorm zal een grillig klein motief niet tot zijn recht komen, heeft hij dus een impressie voor een van beide tot ontwerp dan zal hij eerst trachten een daarbij passend motief voor het andere zoeken Het eigenaaidige of het bekoorlijke van de vorm dei' vaas moet zoo mogelijk nog door de versiering meer tot haar recht komen. Het kenmerkende van de wijze der versiering is dat ze niet meer zooals vroeger beslaat uit enkele voorwer pen op een fond geteekend, zooals bijv. een roos op een groen veld, maar ook de fond zelf wordt inge deeld en tot de schoonste vormen verwerkt, waarbij rekening wordt gehouden met het onderwerp waarop het ontwerp is gebaseerd en ook al weder met de vorm der vaas. En zoo wordt vomi, figuur en fond met elkander in verband gebracht, ver vormd gewijzigd, lot het geheel de eenheid geeft die den beschouwer door heerlijke kienvschakeeringën en I expressie van lijn in verrukking brengt. Tot een der grootste moeilijkheden bij de faiencebeschildering behooi t de omstandigheid dat de teekenaar het resuhaat van zijn werk eerst te zien krijgt als van vorbeteren geen sprake rneer kan zijnde kleuren toch hebben bij de beschildering een geheel ander aanzien dan na de stoking en ondergaan door de in vloed der glazuur nog groote ver anderingen, zoo is bijv. geel vóór de verandering zwart, bruin groen, groen zwart enz. zoodat er een langdurige en nauwgezette studie toe vereischt wordt om de gewilde kleurcombi- natiën te verkrijgen. Behalve de hee- ren Moubon en MijnlielT heeft de heer ,1. L. Schouten civiel- en bouw kundig ingenieur te Delft eenige kunstproducten uit zijn atelier van gebrand glas »'t Prinsenhof# toege zegd, terwijl de heer Kortbeek alhier ter opluistering eenige sierplanten welwillend ter beschikking stelde. Wij hopen dat door dit schrijven eenige belangstelling gewekt wordt in de op handen zijnde tentoonstel ling en dat de bezoekers in de over tuiging dat hier superieur werk wordt geëxposeerd met bizondere aandacht deze decoratieve kunst zullen in oogeuschouw nemen. Decoratieve kunst ja maar daarom niet minder leunst. X. Men kent de lezing omtrent de geheime stukken in het proces-Drey- fus. Deze zouden nl. den krijgsraad in raadkamer zijn voorgelegd, waarop Dreyfus, was veroordeeld. Nu geeft de afgevaardigde Guillemet daarvan in de Palriote de la Vendie een ge- heel andere lezing, waardoor de Temps j zich gedrongen gevoelde om persoon- lijk nadere inlichtingen bij Guillemet in te winnen. Het was volkomen waar, verklaarde Guillemet, dat hij met een marine-officier een onder houd had gehad, waarin die officier Uit het Dagboek van een geneesheer. Naar bet Engelsch van L. F. MEADE en Dr. Cl. HALIFAX. 3) «Duid me niet ten kwade," zeide ik op eens, «gij schijnt ongesteld te zijn en pijn te lijden." Hij had mij over het zachte, veer krachtige gras niet hooren aankomen, en schrikte geweldig, toen ik hem eensklaps aansprak. Hij droeg een zachten vilten hoed, welke tamelijk ver over zijne oogen was gehaald, en nu staarden, van onder den gebogen rand, twee ontstelde, lijdende en zeer donkere oogen mij onrustig aan. «Ik ben niet wel, ik dank u, sir," zeide hij met een beschaafd accent; «Maar ik ben niet ver van huis, en als ik dddr gekomen ben, twijfel ik geen oogenblik, of een weinig rust zal me weêr opknappen." Hij sprak deze woorden hortend en stootend uit, en nauwelijks had hij zijn ziu teneinde gebracht, of hij hoestte alweder, en onmiddellijk vloeide er een' hoeveelheid bloed uit zijn mond. «Gij zijt ernstig ongesteld," zeide ik. «Ik hen dokter, en op weg naar Londen. Kan ik u in eenig opzicht van dienst zijn?" «Dokterriep hij uit. Hij duwde zijn hoed vau het voor hoofd, en beschouwde mij oplettend. «Goede Hemel," mompelde hij, «dat heeft veel van een' goddelijke beschik king. Versta ik u goed, sir, dat gij een Londensche dokter zijt?" »Ja," hernam ik. Hij droeg een stevigen stok, waarop hij onverwachts zwaar leunde. «De zaak is," zeide hij op eens, «dat me een leelijk ongeluk is overkomen; ik ben ernstig gewond, en «Hij brak af, om weder pijnlijk te hoesten. «Wilt gij me toestaan, u naar uw' woning te geleiden?" vroeg ik. «Neen", hernam hij«dat zou niet verstandig zijn. Ik ben u zeer ver plicht, maar ik had liever niet, dat gij me naar m'n woning geleidet. Wel licht is het u mogelijk, me hier een klein advies te geven." «Bezwaarlijk," zeide ik. «Gij zijt öf gewond, öf er is een bloedvat ge sprongen. Gij moet liggen, en nauw keurig onderzocht worden, alvorens er iets ter Uwer verlichting kan worden gedaan." Hij hoestte opnieuw. «Ik ik dank u, sir, maar ik zou liever alleen naar huisgaan,her-1 haalde hij. «Een, nieuwe hoestbui belette hem 1 verder te spreken, en een roode golf vloeide van zijne lippen. «Kom," zeide ik, «gij hebt mij on verwacht ontmoet; gij moet dit, zoo als gij terecht hebt gezegd, beschou- j wen als een beschikking der voorzie nigheid. Gij zijt niet in staat alleen te gaan. Neem m'n bijstand aan, en acht u zelf gelukkig, dat gij iemand hebt ontmoet, die u kan helpen." «Ik moet ook aan m'n vrouw den ken," zeide hij. «Ik kan niet veel spreken m'n vrouw zal zich onge rust maken, dat me iets overkomt. Gij kunt vertrekken, zoodra ge me onderzocht hebt, sir ja, misschien is het 't beste." »'t Is 't eenige, wat u te doen staat," zeide ik. «Neem nu m'u arm, en spreek, als ik u verzoeken mag, zoo min mo gelijk, of de bloeding zal erger wor den. Beantwoord me evenwel nog éóue vraag. Wat meent gij, dat de oorzaak van uwe ongesteldheid is «Een' kogelwond," zeide hij, thans naar lucht snakkende. «De ellendeling heeft me, geloof ik, in de long ge schoten." Zijne woorden klonken me onver wacht in de ooren, en deden me ont stellen, maar ik had geen oogenblik tijd om aan mezelf te denken. «Leun op me,» zeide ik op gebie denden toon, «en wijs van tijd tot tijd met uw vinger de richting aan, welke we te volgen hebben." Hij was te zwak en ziek om verder te redeneeren. Ik trok zijn' hand door mijn arm, en wij wendden ons op eens links. Onze weg leidde ons in tegenover gestelde richting van het spoorweg station. Wij bereikten spoedig een hollen weg, waarin wij afdaalden. De man kon nu niet meer spreken, maar wees nu de richting aan, welke wij te volgen hadden. Wij staken den hollen weg over, beklommen een klei nen heuvel, kwamen zóó in een dicht geboomte, en het volgende oogenblik weder in het midden van een open gedeelte, waarop een langwerpig, laag, ouderwetsch huis stond. Een zwak licht scheen uit het voorhuis, en viel regelrecht op ons pad de man slaakte een zucht van verlichting. «Is dat uw huis?» vroeg ik. Hij knikte toestemmend. Het vol gende oogenblik stonden wij in het voorportaal. Een' jonge vrouw, die blijkbaar onze voetstappen moest ge hoord hebben, snelde ons tegemoet. Zij was in het wit gekleed, en haar haar hing min of meer in wanorde op haar rug. «O, Ben!" riep zij, een arm om 's mans hals slaande, «wat heb ik me beangst gemaakt, en wat ben je laat!" Eensklaps zag zij mij en deinsde met een half onderdrukten kreet van schrik achteruit. «Waarom heb je dien vreemdeling mee naar huis gebracht?" vroeg zij den gekwetsten man. Mijn patient deed blijkbaar een poging om te spreken, wat ik in zijn tegenwoordigen toestand zeer gevaar-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1