GEMENGD NIEUWS. de mededeeling had gedaan welke in zijn blad waren verschenen. De officier had nl. van een medelid van den krijgsraad waarvoor Dreyfus in 1894 heeft terecht gestaan, het volgende vernomenHet borderel was het eenige bewijs van schuld tegen Drey fus doch het was zoo onvoldoende, dat Dreyfus' vrijspraak zeker scheen. Van bet overleggen van geheime stukken was echter geen sprake ge weest; men bad er zich slechts mee vergenoegd eeri vertegenwoordiger- van den minister van ooi log in de raadkamer te doen verschijnen welke de mededeeling bracht dat de minister van oorlog Mercier op zijn eerewoord de schuld van den aangeklaagde staande hield. Guillemet voegde er aan toe, dat zijn zegsman, de marine officier per soonlijk van Dreyfus' schuld over tuigd was nu een minister zulks plechtig had verzekerd. Den naam van den officier kon Guillemet niet noemen, daar bij daartoe niet ge machtigd is. Indien bij echter als getuige voor het Mof van Cassatie mocht worden opgeroepen, dan zou hij zien wat hem te doen stond. Gelijk uit Parijs werd geseind zijn eenige stukken, op verzoek van mr. Demange aan Dreyfus toegezonden, en wel een drietal processtukken en een stenografisch verslag van de debatten voor het Hof van Cassatie. De tweed» alinea van het telegram behelzende de mededeeling dat de krijgsraad lieden niet bijeenkomt, wordt duidelijk als men weet, dat het voornemen bestond om den kiijgs- raad op het bepaalde uur te doen vergaderen, om Picquart voor zich te doen verschijnen. De regeerings- commissaris Foulon zou dan mede deeling doen van de beslissing van het Hof. waarop vervolgens de be handeling der zaak voor onbepaalden tijd zou worden uitgesteld. De militaire gouverneur van Parijs, generaal Zurlinden had echter den krijgsraad reeds in kennis gesteld met het arrest van het Hof, zoodat de samenkomst van de militaire recht bank, een bloote formaliteit, niet meer plaats behoefde te hebben. De Temps is van meening dat het verzoek om invrijheidstelling van Picquart aan de miiitaire overheden moet worden gericht. De Liberté voegt daaraan toe, dat de minister van oorlog de Freycinet zich met de zaak bezig houdt en dat misschien leeds heden Picquart's invrijheidstel ling kan worden verwacht. De behandeling van het piocos tegen Urbain Gohier en den uitgever van iArmée conlre la Nation zal 27 December voor het Assisenhof te Parijs plaats hebben. Zaterdagavond te 8'/: uur is het vredesverdrag lusschen Spanje en Amerika geteekend. Van het verdrag zijn twee afschriften gemaakt, een in hel Engelsch en een in liet Spaansch. Bij den aanvang der zitting te 3'/i uur zijn de gezamenlijke deelnerneis aan de vredes-onderhandelingen ge fotografeerd. Naar verluidt wordt is in het verdrag niets gezegd omtrent de Cubaansche schuld. Voor de Filippijnen zal, ge lijk bekend is, 20,000,000 doll, scha devergoeding aan Spanje worden be taald en wel drie maanden na de ratificatie van het vredesverdrag. Yöóf CTO ratiiicatié door cie oeuie regeeringen is een termijn van 0 maanden vastgesteld. lijk achtte. Ik nam derhalve onmid dellijk het woord. «Deze Heer is ernstig gewond,» zeide ik. «Ondervraag hem dus, als ik u verzoeken mag, voor het oogenblik niet. Ik ontmoette hem toevallig op de gemeente-weide, en, daar ik mij van zijn lijdenden toestand overtuigde, bood ik hem ongevraagd mijn bijstand aan. Ik ben dokter, en het is mogelijk, dat ik hem eenige verlichting bezorg. Help me, om hem onmiddellijk naar zijn' slaapkamer te brengen. We moe ten hem terstond te bed leggen. Dan zal ik hem onderzoeken, en hem de hulp verleenen, welkeinmijne machtis.» Het meisje sprak enkele oogenblik- ken niet, vervolgens liet zij, met een' vlugge beweging, het volle licht der lantaarn op het doodsbleek gelaat van den gewonde vallen. »Ben,« zeide zij, bracht je met be wustzijn dezen heer hierheen?" Hij knikte toestemmend en fronsde de wenkbrauwen tegen haar. De uit drukking van zijn gelaat scheen een' soort waarschuwing te bedoelen. Zij volgde die terstond op haar hou ding veranderde, haar zenuwachtigheid verdween, zij kreeg heerschappij over De Amerikanen zouden van plan zijn om de Filippijnen weder te ver- koopen rnet uitzondering van het eiland Luzon. De Londensche cor respondent van de Berl. Lolcal. Anz weet reeds mee te deelen, dat Japan een bod heeft gedaan van 200 miljoen dollars. Volgens een telegram van Reuter uit Rome is de Paus van plan de Carlistische beweging in Spanje te bestrijden. Te Parijs gelooft men in diploma tieke kringen niet, dat de Cat-listen in den eersten tijd gewapenderhand op zullen treden, daar het hun zoo wel aan geld als aan partijgangers ontbreekt. Zij hopen veeleer dat het kabinet Sagasta door de corservatie- ven of republikeinen zal omverge worpen worden om dan van de daaruit ontstane verwarring gebruik te maken en dau energisch in te grijpen. De admiralen der vier mogendheden hebben te Kanea de volgende proc lamatie tot het volk gericht: »Wij zijn gelukkig u de in Maart 1897 beloofde en uwerzijds met zooveel bloed gekochte vrijheid en zelfbestuur te geven. Prins George* zal dezer dagen op Kreta aankomen, hij wil u onder de erkenning der rechten van den Sultan wiens vlag op een punt van het eiland zal blijven wapperen, blijvenden vrede en rust en orde brengen. Ondersteunt hem dus bij zijn werk door gehoorzaamheid en goeden wil. Onze zending is bij zijn aankomst afgeloopen. Moge Kreta gelukkig zijn en voorspoedig gedijen." ~ïiïNNENLANI>.~ Door de commissie te 's-Gra- venhage tot het inzamelen van giften ter ondersteuning der noodlijdenden door den storm op de Bovenwindsche Eilanden in Curasao, is aan het De partement van Koloniën f 4000 ge stort om telegrafisch te worden over gemaakt aan den gouverneur van Curasao. Contróle van aangiften! Herhaaldelijk is de wonsch te ken nen gegeven, dat de gemeentebe sturen in de gelegenheid worden gesteld, ter controleering van de aangiften voor de plaatselijke directe belasting, kosteloos kennis te nemen van de openbare registers van iiet kadaster en de hypotheken. Na onderzoek is het den minister van financiën raadzaam voorgekomen, in deze zaak niet van regeeringswege in te grijpen en het aan de gemeente besturen over te laten, zich omtrent de verstrekking der gewenschte ge gevens te verstaan met de hypotheek bewaarders. Op die wijze kunnen zij zich de meeste dier gegevens tegen zeer matige betaling verschaffen. Men herinnert zich, dat zekere P. van Boekei te Bergharen in Septem ber j.l. bij het graven van een put onder het instortende zand is bedol ven en omgekomen. De man liet een weduwe met acht kinderen in be- droevenden toestand achter. De tijding van dit ongeluk schijnt zelfs tot over den Oceaan te zijn doorgedrongen. Althans, de »M. en W. Crt." deelt mee, dat de burge meester van Bergharen door tusschen- omst van zijn ambtgenoot te Tiel 09!' eqkcle dagen van een onbekend persoon in Noord-Amerika een pa pieren dollar ontving om dien uit te zichzelve en werd kalm. »'t Was zeer vriendelijk van n, m'n echtgenoot herwaarts te begelijden," zeide zij tot mij. «Zoo gij hem uw arm wilt geven, zullen wij hem ter stond naar zijn' slaapkamer brengen." Zij zette, dit zeggende, haar lan taarn neêr. Een' grootte parafine-lamp brandde in de vestibule. Zij was neêr gedraaid; zij ging er naar toe en deed haar helderder branden. Mij een wenk gevende haar te volgen, ging zij eenige trappen op, en weldra bevonden wij ons in een' goed ingerichte slaapka mer, welke op een klein portaal uit kwam. Ik had weldra den zieken man, gedeeltelijk ontkleed te bed gebracht. Ik maakte zijn das los en opende het hemd. Een blik op zijn' borst bewees mij, dat de bloedstorting het gevolg was van een' wond. De aard der wond liet geen twijfel over, dat zij veroor zaakt was door een revolver; de kogel zat dus allerwaarschijnlijkst in de lin ker long. Het was mij onmogelijk de belee- diging in haar vollen omgang na te gaan, doch het was maar al te dui delijk, dat de man in bedenkelijken toestand verkeerde, en dat, indien er reiken aan de weduwe van den ver ongelukte. Het ware zeker te wenschen, dat velen het voorbeeld van dien edel- moedigen Amerikaan volgden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Prof. J. J. van Thiel heeft de benoeming tot Curator van het Gym nasium aangenomen. De heer L. Leinweber, klerk- ten Hypotheek-kantore hier, i« in ge lijke betrekking benoemd ten kantore te Nijmegen. Bij de Ned Centraal Spoorweg Maatschappij zijn benoemd met in gang van I Januari tot: stationschef 3e kl. de stationschef 4e IJ II Strik- kers te De Bilt; 2e ladingineester de telegi a (1st-wissel wachter J. Adams te Baarn stationschef te Baarn de lieer N. Vink, thans te Nnnspeet; stations chef te Elburg-Oldebroek de stations klerk A. A 11 Theijsmeijer, te Kam pen; en tot stationschef to Nunspeet de stationschef H. J. Harmsen, te Elburg Oldebroek. Vrijdagavond half acht zal mr. Heemskerk, van Amsterdam, op uit- noodiging van de anli-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" in De Arend hier een voordracht houden over Leerplicht. Toegang voor niet-ieden 10 cent. Door de schielvereeniging »\Vil- helmina", beboorende bij den «Ned. Bond van Oud-Onderofficieren" hier te stede, zal begin Januari oen Na tionaal SchietconCours uitgeschreven worden, te houden in de Concertzaal van De Arend en bestaande in Korps-, Personeele-, Eere- en Vrije baan wed strijden. Maandagochtend is uit de Beek bij de kazerne voor bereden wapens gevischt het lijk van wachtmeester L. F Z van het depot-eskadron le regiment huzaren, die, door de duis ternis misleid, daar Zondagavond bij het naar huis gaan in schijnt geraakt te zijn. De ongelukkige die enkele weken geleden een kindje eveneens door verdrinking verloor laat een weduwe met 6 kinderen, waarvan liet oudste nog slechts 10 jaar is in hoogst kommervolle omstandigheden achter. Verknoping van Vaste Goederen. Notaris Drijfhout van llooff, ie Amersfoort, dd. 10 December 1898. Het hëerenhuis met grooten tuin aan den Meiligenbergerweg 1. 28, te Amersfoort, bewoond geweest door nu wijlen don lieer W. L. Scheltus, verkocht aan den heer R. L. Kerk- lioff, voor f 7900. Vier perceelen bouwterrein aan den Leusder-grintweg bij de Infan- terie-kazernes en een perceel bouw land, daarachter gelegen en strek kende tot den Appelweg, verkocht voor f 3980 Bunschoten Door uitbreiding zoo wel als door aftreding van leden van den tegenwoordigen kerkeraad zal er aanstaanden Zaterdag verkiezing moeten plaats hebben van twee ouder lingen en twee diakenen. De kerke raad heeft daarvoor de volgende twee tallen gesteld voor ouderlingen F. ni?t upocdig iets werd gedaan om het ontzettende bloedverlies te- doen op houden, hij het leven er bij zou in schieten. Ik opende vlug mijn taschje met geneesmiddelen, en goot er zon der verwijl wat ergotiDe in. Ik beval der jonge vrouw koude compressen gereed te maken, om die op 's mans borst te leggen, en nadat ik een prop in de wond gestopt had, legde ik den patient op zijne zijde, en deelde hem zonder omwegen mede, dat er alleen kans op herstel was, zoo hij volkomen stil lag. Terwijl ik sprak, vestigde hij zijne oogen op mijn gelaat zij had den een' uitdrukking van stommen angst, welke de jonge vrouw, die dicht bij hem stond, erg deed ontstellen. Zij leunde, bevende over al hare leden, tegen het bed, en ik vreesde een oogenblik, dat zij haar zelfbeheersching zou verliezen maar een tweede blik bewees mij, dat zij van harder metaal was gemaakt zij herstelde zich spoedig, en toen er op dat oogenblik haastige voetstappen in de vestibule beneden werden vernomen, richtte zij zich eensklaps op en luisterde aan dachtig. De schreden naderden snel door den gang, kwamen de trap op, de kamerdeur werd zonder geraas ge opend, en een lange, gespierde man met breede schouders trad binnen. Wordt vervolgd.) Romviel en .1. Dop, Z. Hoolwerf en St Pijpers; voor diakenen: F. Poort en R. Nagel Mz.., Kl. Pruys en I). Varekamp. 8 December 1658, Strenge vorst. «Den 8. December, heeft het weder heel sterek beginnen te Vriezen soodat men den 18. December met Sleeden en Paerden over de Maes na alle bove Steeden heeft gereeden, en nu in 9 maenden 2-rnael met Paerden en Sleeden heeft gereden op de Maes tot het laelste van Maert toe." Het gevolg was, dat bij den inge vallen dooi er hevige ijsschuivingen ontstonden en in de buurt van Gorkum de dijken op zes plaatsen doorbraken. De Koning van Andritsoina. Voor veertig jaar wees Edinond About er in zijn roman «De koning der bergen" op, welke nauwe be- trekkinger bestond lusschen de politiek en het i ooverwezen in het oude Grieken land. Dat men dergelijke toestanden nog in onzen tijd in een deel van Griekenland vindt, bewijst de ge schiedenis van den roover Bolossis, die,gesteund door invloedrijke politieke personen uit de provincie Andritsoina, er langzamerhand in geslaagd is, de eigenlijke beheerscher van deze land streek te worden. De onbeperkte macht, die de «koning" van Andrit soina bezit, was onlangs weer merk baar bij een geval, dat zich aan liet stedelijk gymnasium voordeed. Een der leeraren had zich door het stralïen van een leerling den haat van enkele invloedrijke ouders op den hals gehaald. Nadat deze tevergeefs getracht had den dezen strengen opvoeder der jeugd het verblijf te Andritsoina onmogelijk te maken, wendden ze zich tot den \orst der provincie, den roover Bo lossis, hem verzoekend zijn invloed te doen gelden. Op zekeren dag vonden de burgers der stad een plakkaat aan de muren aangeslagen, gericht door den vorst aan zijn «geliefde mede burgers", waarin bevolen werd on middellijk hel gymnasium te sluiten. Leerlingen noch leeraren durfden den drempel van het gebouw overschrijden en de strenge professor, tegen wien de ukase gericht was, was hartelijk blij, toen het hem gelukte onder ge leide van een groot aantal gendarmen Andritsoina voor altijd te verlaten. Zondagmiddag is brand uitgebro ken in de 's-Gravenliaagsclie brood- en meelfabriek aan het Groenewegje. Tus sein n drie en half vier werd door een der buren het vuur ontdekt en daarvan aan den portier kennisgegeven Het N. v. d. D. meldt daaromti ent het volgende: Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd, die dadelijk met licht en zwaar materieel aanrukte De slangen op de waterleiding begonnen zeer spoedig wa ter te werpen op den zolder boven de machinekamer, doch zonder merkbaar resultaat. Steeds dikker rookwolken sloe gen naar buiten, zóó zwaar zelfs, dat de brandweermannen nu en dan onzichtbaar waren. Toen de stoomspuit op het ter rein was gekomen en gereed was om water te geven, wierp ook deze massa's water in de dikke rookwolken, t Baatte niets; het vernielend element had reeds de overhand gekregen en het zich niet meer breidelen Met groote kracht sloe gen plotseling de vlammen uit vyf, zes raamopeningen tegelijk, en met onbegrij pelijke snelheid greep het vuur om zich heen. De omgeving was in een zee van licht gehuld, en het luchtruim was hel rood gekleurd zoo ver het oog reikte. Steeds heftiger omwikkelden zich de vlammen, en weldra sloeg uit alle openingen van de zolders in het zijstraatje (de Gort molen) en aan de voorzijde, aan het Groenewegje, het vuur, niettegenstaande de enorme watermassa's (lie in den vuur poel werden geworpen. Reeds te kwart over vieren was het zichtbaar, dat hier aan geen r«dden van het gebouw bijna meer te denken viel, en men begon dan ook reeds de huisjes ja an de overzijde van de Gortmolen te ontruimen Even vóór half vyf rukte de tweede stoomspuit uit Den Haag aan. Z(j kwam met stoom op en werd in werking gebracht. De commandant en de ondercommandant leidden den strijd tegen de geweldige vlammen, die een vonkenregen op de omgeving deden nederdalen. Verschillende ouderwetsche spuiten van de vroegere stedelijke brandweer rukten aan; doch het vuur scheen te spotten met al die waterstralen, vooral toen de westenwind een beetje begon aan te wakkeren. Voor de blusschers was dit echter een uitkomst, want de verstik kende rook was ondragelijk. Het was een treurig gezicht om de bewoners van de Gorluiolen meestal menschen, die niet tot de verzekerden behooren zooveel mogelijk hun goederen naar buiten te zien dragen. Een paar kinderen werden, in doeken gewikkeld, door de weekla gende ouders weggebracht. Terwijl een vijftiental waterstralen op het perceel, dat een vlammend fornuis geleek, gericht waren, met inbegrip van den straal uit de tweede stoomspuit, die ver boven den nok uit reikte en zicht baar het vuur doolde, stelde de brand weer zich ten doel om de belendende huisjes in den Gortmolen zoo nat mogelijk te houden, teneinde te vermijden, dat deze door de vlammen, die met een lengte van ruim één meter uit de ven sters drongen, werden aangetast. Daarin slaagde men geheel en al. Terwjjl tegen vijf uur de kracht der vlammen merkbaar begon te verminde ren, duurde, het niet lang, of zy ver toonden zich reeds in den ondergelegen eerste verdieping. Het gedeelte der fa briek, dat door een brandmuur van het hoekgedeelte is afgescheiden, was reeds totaal uitgebrand, zoodat men niets meer dan de zwarte muren zag. Tegen half zes stortte met donderend geraas de gevellfjst van dit gebouw in, gelukkig naar de binnenzijde, zoodat, voor zoo ver men vernam, geen per soonlijke ongevallen daarbij plaats had den, hetgeen ook wel niet anders kon, aangezien niemand zich meer in het in de asch gelegde gedeelte bevond. Aan gewakkerd door den vrij feilen wind, nam de vuurstroom allengs zijn weg door de geheele meelfabriek. In het gelijkvloersche gedeelte, waar zware steenen muren het voortwoeden beletten, kon de brandweer manoeuvreeren en vandaar het water in het boven zy'n hoofd knetterende vuur werpen. Tegen halt zes vertoonden zich de vlammen ook in den rechts naast de hoofdpoort gelegen vleugel, alwaar zy blijkbaar toegang hadden verkregen door den overgang, die beide deelen van het gebouw verbindt. De brandweermannen hakten met hun byl de zware houten storren open, teneinde in de daardoor ontstane gaten watermassa's in het zie dende element te werpen. Middelerwijl was het materiaal versterkt door de uit Scheveningen ontboden stoombrandspuit. Op liet terrein vernam men, dat men de loods, waar de stoomkraan van de fabriek geplaatst is. nog heeft kunnen binnen komen en de machine heeft kunnen afsluiten. Een inspecteur van politie ver richtte dit gevaarlijke werk. Te zes uren woedde de brand nog het hevigst in den Z.W. vleugel van het gebouw. De burgemeester was ter plaatse. De vonkenregen werd afgedreven in de richting van het Z O maar heeft, voor zoo ver bekend geen andere branden doen ontstaan in de huizen, waarover hij heentrok. H. M. de Koningin liet door een ordonnans-olficier, Graat Dumonceau, op het terrein inlichtingen inwinnen. Tegen zes uur is by het kappen van de muren in het achtergedeelte een brandweerman, de koetsier Verkruijse, onder het puin geraakt en levensgevaar lijk, met gebroken ribben en aan de beenen verlamd, naar liet ziekenhuis vervoerd. Op dezeltde plaats werd om T/, uur een andere brandwacht, Sikkelerum, onder puin en 7ink gevonden en in be- denkelyken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Den geheelen avond had de brand weer nog handen vol werk De drie stoomspuiten bleven voortdurend door werken, om de inwendig smeulende massa te dooven. De vleugel aan de zjjde van den Gortmolen, een gedeelte van den frontgevel, zoomede de boven verdiepingen, zjjn zoo goed als geheel uitgebrand. De boeken werden tijdig gered Het gebouw en een aanzienlijke voorraad granen zyn op beurspolis ver zekerd. Advertentiën. On d erg-eteeken do, moeder van acht kinderen, cfk haar man tijdens het graven Vm een waterput door een ongeluk heeft yerloren, vraagt aan alle die _/fen mede lijdend hart hebbeto/'cen kleine gift, teneinde e^^kof andere negotie te kunnen beginnen en voor haar kinderen den kost te verdienen. .VANBOEKEL, geb. Maria Peters. De Wed/ Bergharen, December 1898. I Yanaf Woensdag 14 tot en met Zaterdag 17 dezer, eiken dag Yerkoóping van eene partij zear fijne Sahijcl Marievopls, zingende-, zoowel bij avond als bii dag, in het Logement „Het Roode Hert" van den Heer W. DE VOOGD, Yarkensmarkt Amersfoort. N.B. Alle liefhebbers worden tot dezen verkoop uitgenoodigd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2