NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ¥®®r I® IP rewind© Utrecht. ;\o. 100. Zaterdag 17 December 1898. Zcven-en-twiiitigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. "TiïNNENIaANÏ). FEUILLETON. Het kleine leis bij Steven's Heide. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Pel- 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Reeds dikwijls is de viaag opgewor pen wat Amerika met den eigenlijken oorlogsbuit, de Fdippijnen, zal doen. op welke wijze ze aan Amerika zullen verbonden worden. Er is reeds op gewezen, dat bet niet zoo gemak kelijk zal zijn een modus vivendi of een bestuursvorm te bedenken, die niet in strijd komt met de tradities van vrijheid der Unie en met den geest der grondwet. En nu vraagt men zich af boe Mc. Kinley deze moeilijkheden zal overwinnen. Volgens de New-York Herald zal hij een proclamatie richten tot de Filippijners. Deze proclamatie zal in denzelfden geest zijn als die welke generaal Wood na de inneming van Santiago heeft uitgevaardigd. Zij zal de bewoners der Filippijnen aan manen om vreedzaam tot hun werk terug te keeren en bun de deelne ming aan het binnenlandscb bestuur der Filippijnen met de belofte van later zelfbestuur onder souvereiniteit der Vereenigde Staten in uitzicht stellen. Men hoopt dat deze procla matie een kalmeerenden invloed op de opstandelingen zal hebben. Omtrent de verhouding der Filip pijnen ten opzichte van de Vereenigde Staten schijnt Mc. Kinley nog geen besluit te hebben genomen. Want aan den eenen kant heet het, dat de president niet van plan is deze eilanden als een georganiseerd territorium bij de Vereenigde Staten in te lijven; veeleer zou bij zich de verhouding denken als een heerschappij in naam over de Filippijnen, zoo ongeveer als Groot-Bi ittanje die uitoefent ovei Australië. Aan den anderen kant is bij bang dat de oppositie tegen de inlijving van de eilanden als een terri torium zich uitbreidt en daarom houdt hij liet politiek voor gevaarlijk zich bij haar aan te sluiten. De New-York Herald houdt zelfs vol dat Mc Kinley inderdaad de mogelijkheid overweegt om de Filippijnen te verkoopen. Hoe dit zij, zegt de Köln. ZL, Mc. Kinley zal ook in dit geval weer ban delen zooals hij gedurende den lij l van zijn presidentschap heeft gehan deld d. w. 7.. hij zal wachten tot de openbare ineening, onder welker in vloed hij loochent te staan, welke hem niettemin geheel hypnotiseert, hem een program kant en klaar aan den hand doet. Zoo is het van den be ginne af met lieni gegaan. Hij heeft zich den oorlog laten opdringen dooi de openbare ineening, m. a. w. door een leger van schreeuwers; hij heeft zich gedurende den oorlog en gedu rende de vredesonderhandelingen stap voor stap voort laten duwen door dezelfde lieden en ook thans zal hij wachten tot hij weet wat dezen willen. Dat mag voor den leider van een democratische republiek het juiste, in elk geval het verstandigste zijn, eindigt de Köln. Zt., een toeken van groote gaven als staatsman is liet niet. De Transsiberische Spoorweg. De reusachtige spoorweglijn, die moet dienen om Europa te verbinden met de kusteu van de Gele en Japansehe Zee, is reeds van de Russiseli-Siberisclie grenzen tot Irkoetsk, de hoofdstad van Siberië, gereed en liet verkeer langs dien weg is reeds vrij geregeld. Aan de voortzetting van den spoorweg van Irkoetsk naar het Baikal-meer en vandaar naai Tsjita wordt ijverig ge welkt. Dit laatste gedeelte voert door bergachtig land en loopt over het Jablonnoi-gebergte op een hoogte van 1040 meter boven de oppervlakte dei- zee. De te overwinnen terrein-moeilijk heden zijn grooter gebleken, dan ver wacht werd, want zelfs in den zomer ontdooit de grond slechts tot op eenige centimeters diepte. Op liet Jablonnoi- gebergte lieersciit gedurende de maan den Juni en Juli overdag een tem peratuur van 82 graden Fahrenheit, terwijl de thermometer 's nachts ge middeld 9 graden onder liet vriespunt daalt. Zoo is liet dan nu reeds mogelijk voor een bewoner van Midden-Europa, oin in ongeveer 10 dagen de hoofdstad van Siberië te beiciken. Wieernog 2 dagen meer voor over heeft, kan van Irkoetsk uit de Russisch Cliineesclie grensplaats Maimatsjin berreiken en China binnenkijken en wie vier weken vacantie heeft en er niet tegen opziet, om dien tijd bijna geheel in een spoorwegcoupé door te brengen, kan zich China reeds als reisdoel stellen De trein, die uit St. Petersburg-ver- vertrekt, is niet met zooveel verfijnde weelde ingelicht, als de Amerikaan- sche spoortreinen van dien aard, maar hij biedt alle gemakken, die men slechts wenschen kan. De reizigers hebben veel plaats. Alle coupé's zijn goed geventileerd, electrisch verlicht en doelmatig verwarmd, (n de bibliotheek vindt men alle over Sibei-ië verschenen werken, in de eetzaal slaat een door den Uussischen minister voor het ver keerswezen geschonken piano. Nog vindt men in rle coupé's speel-, rook- en schrijftafels, terwijl inde toiletafdeeling een stoombad en tuintoestellen den voor een week in den trein opgesloten reiziger in staat stellen, zijn ledematen lenig te houden. Dat de medaille ook haar keerzijde lieefi, blijkt uit liet volgende verhaal, dat oen journalist van zijn reis op den West Siberischen spoorweg geeft: Aan zeker station rnoeslen wij eenige uren wachten, omdat de lijn ingenomen was door een arbeiders- trein. In een nabijgelegen boschje werden nu onmiddellijk volksspelen op touw gezet. Van alle kanten verschenen plotseling straatmuzikan ten en drankverkoopers en de bevol king begon te dansen. Tegelijkertijd bemerkte men verscheidene verdachte en ongunstig uitziende individuen en de treinbeambten maanden de toe schouwers aan, voorzichtig te zijn en hun bagage niet zonder toezicht te lateri. Plotseling zag men een bouw- opzichter verschijnen, die smoordron ken was: de reizigers zagen, hoe hij op klaarlichten dag werd uitgeplun derd. Een revolver werd lieni afge nomen, een brieventasch, een horloge en een menigte andere zaken volgden den zelfden weg en toen de passa giers de teruggave van het gestolene eiscliten, trachtte men hen te be duiden, dat men gerust kon zijn, want dat het alles door een vertrouw baar persoon" in bewaring genomen was. De «vertrouwbare persoon", in een oude uniform vol gaten gekleed en met een geweer op den schouder, boezemde echter niemand vertrouwen in en daarom eiscliten de reizigers, dat alles onvoorwaardelijk zou worden uitgeleverd. Toen regende liet scheld woorden aan het adres der passagiers, maar toen de avond begon te vallen, werd de toestand nog bedenkelijker. De beambten liepen gewapend heen en weder en verlichtten den weg onder de waggons met lantaarns. Uit een waggon werd een in lompen ge- kleedo kerel te voorschijn gehaald, die geen kaai tje had, maar daaren tegen veel bagage, die hem natuurlijk niet toebehoorde. Daarna werd on der een goederenwagen een andere va gebond gevonden, die ijverig den bodem van den wagen bestudeerde en bij wijze van proef er een stuk hout had uitgesneden. Nadat rnen lieni een flink pak slaag gegeven had, werd de kerel in een ledigen ge vangenwagen gesloten. Den volgen den morgen bleek hij te zijn ontvlucht door een verbrijzeld portierraampje H. M. de Koningin heeft f250 beschikbaar gesteld ten behoeve der nagelaten betrekkingen der slachtoffeis van den brand in do Haagsche brood fabriek en ten behoeve der gezinnen die door dien brand schade geleden hebben. mens H. M de Koningin-Moeder uit- genoodigd een I2-tal heeren. Gescho ten werd 120 stuks wild, waarvan 108 hazen. Op last van den M. v. O. zal liet saldo te goed op de uitrusting en reserverekening der onderofficieren en minderen, vrijwilligers, voortaan weder aan de belanghebbenden worden uitbetaald en wel tegen het einde van elk dienstjaar. Het Hoofdbestuur van de Ned, Vereeniging tot bescherming van dieren heeft zich, in verband met de ge wisselde stukken van de Tweede Kamer over de begrooting van Waterstaat, Handel en Nijverheid gemaakte op merkingen omtrent het veevervoer, tot de Volksvertegenwoordiging gewend met een adres waarin wordt gewezen op verschillende misstanden, welke hier te lande op het gebied van dat vervoer heerschen en herinnerde dat het Hoofdbestuur zich reeds geruimen tijd te dezer zake tot de Regeering heeft gewend. Adressant acht toezicht van regeerings- wege op het vervoer van vee zoowel te land als te water dringend noodig, en roept de aandacht van de Kamer in, opdat door wettelijke regeling aan de bedoelde misstanden een einde worde gemaakt. Door den zachten winter van 1897 op 1898, toen er hoegenaamd geen ijsvermaak kon gegeven worden zijn de kassen der Friesche IJsclubs goed voorzien. Wanneer deze winter het weder voor de schaatsenrijders gunstig wordt, zullen ongetwijfeld vele en hooge prijzen worden uitgeloofd en kan verwachten, dat in het aan staande seizoen de ijswedstrijden in Friesland belangrijk zullen zijn. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Woensdag heeft een jachtpartij Ds. W. M. de Vries, Remon- plaats gehad op het Koninklijk domein [strantsch predikant te Amsterdam, Soestdijk. Tot deelneming waren na-1 hoopt aanstaanden Zondag voor te Uit het Dagboek van een geneesheer. Naar het Engelsch VAN L. F. MEADE en Dr. Cl. HALIFAX. 4) Ik kon het niet helpen, dat ik rilde, toen ik hem aanschouwde. Ik heb tal van onheilspellende gezichten in mijn leven gezien, maar ik geloof niet, dat ik er voor deze ooit een ontmoette, dat er zoo onheilspellend uitzag, dat zoo den geringsten zweem van goed aardigheid miste. Zijne oogen waren klein, doordringend zwart en stonden dicht bij elkander zijn gelaat had den arendsvorm, maar zijn mond was slap en krachteloos, en de onderlip was zoo dik en stak zoover vooruit, dat zelf de zware snor, welke hij droeg, ze niet volkomen kon bedekken. Hij liep regelrecht naar het bed toe, en stond naar den gewonden man te kijken, zonder een woord te spreken daarop kreeg hij mij in het oog, zijn gelaat werd vuurrood van toorn, en hij mompelde een vloek. De gewonde man kon niet spreken, maar zijne oogen namen een' uitdrukking van pijnlijke angst aan. De jonge vrouw ging naar den nieuw aangekomene toe en tikte hem op den schouder. «Verlaat de kamer, Hal," zeide zij «je ziet dat Ben erg ziek is en niet lastig gevallen moet worden. Hem is een ongeluk overkomen je weet er waarschijnlijk alles vandeze heer ont moette hem op weg, en bracht hem thuis." «Ik had gedacht dat die heer wijzer zou geweest zijn om niet tusschenbeide te komen," mompelde de man, die Hal genoemd werd; «we hebben liever geen vreemdelingen hier in de buurt." Hij beet, zoodra hij gesproken had, op zijn onderlip ik sloeg hem nauw keurig gade. Ik zag, dat hij een man van heftige hartstochten was, en dat hij maar weinig macht had, om ze in bedwang te houden. De jonge vrouw tikte hem op nieuw op den arm, en duwde hem op zijde naar een verwijderd gedeelte van de kamer. Hij neigde zijn oor tot haar, en zij begon driftig fluisterend te spreken. Mijn patient vestigde zijn blik weêr op mijhij wenkte mij met de hand naderbij te komen. Ik boog mij over hem. «Verlaat zoo spoedig mogelijk deze plaats," zeide hij zacht. Zijn heesch gefluister kostte hem bijna het leven. Hij kreeg een' nieuwe en hevige bloedspuwing. De vrouw vloog, ouder het slaken van een kreet, naar haar echtgenoot, en de andere man verliet de kamer. Ik deed wat ik kon, om het nieuwe bloedverlies te doen ophouden, en na eenigen tijd gelukte mij dit. De patient was nu afgemat, en sloot de oogen alsof hij wenschte te slapen. Toen ik zag, dat dit het geval was, wenkte ik de vrouw mij naar het portaal te volgen. «Bestaat er eenige hoop op zijn be houd?" vroeg zij, zoodra wij alleen waren. «Zijn toestand is zeer gevaarlijk," zeide ik, «maar indien we hem ge durende den nacht in het leven kunnen houden, bestaat er kans, dat we morgen den kogel er uithalen. Hij heeft een' leelijke wond, en allerwaarschijnlijkst zit de kogel in de linker long. Het gevaar is, dat hij sterft aan bloedver lies voordat er iet9 kan gedaan worden om den kogel er uit te halen. Het is gelukkig, dat ik hem toevallig ont moette. «Gelukkigherhaalde zij,met groote oogen naar mij opziende «God weet het I" Zij wendde zich af, en een zakdoek voor den dag halende, wischte zij zich eenig vocht van het voorhoofd. «Kunt gij hem inderdaad in eenig opzicht van dienst zijn, mijnheer?" vroeg zij; «want zoo niet Haar stem hoktezij was blijkbaar in grooten tweestrijd «zoo niet, mijnheer, dan zal het beste voor u zijn, dat gij ter stond vertrekt." «Neen," zeide ik, «dat zal ik niet doen. Ik bon hier gekomen, en zal blijven tot den morgen." «Welnu, mijnheer, als gij niet wilt vertrekken, laat ik u dan naar beneden geleiden en u dddr eenige verver- schingen aanbieden." Zij liep gejaagd de trap af, en ik volgde haar. De blos van ontroering had thans hare wangen bereikt en de vreeselijke bleekheid, welke ik tien minuten geleden had opgemerkt, ver vangen. Zij bracht mij in een' goed gemeubelde eetkamer, welke verbazend groot en vierkant was in betrekking tot het uiterlijk van het huis. Zoodra ik binnentrad, zag ik dat de man met zijn woest uiterlijk, die zich in de slaapkamer had vertoond, bij den haard stond. Hij had zijn gewaad, dat toen ik hem laatste maal zag, hem zeer slordig aan het lijf zat, in orde ge bracht zijn voorkomen was daardoor ook verbeterd. Toen hij mij zag, trad hij vooruit en plaatste een stoel recht tegenover het vuur. «Ga zitten," zeide hij, «ik ben u verplicht, dat gij ons te hulp zijt ge komen is m'n broeder erg gekwetst «De wond is zeer ernstig," hernam ik. «Dat dacht ik wel," antwoordde hij. «We waren met ons beiden, en hij moet in de duisternis van me af ge raakt zijn ik heb in de omgeving van de plaats bijna een uur op hem gewacht ik vermoedde, dat hij ge wond was." «Ik wist altijd wel, dat er eenig onheil, als het tegenwoordige, zou ge beuren,» schreeuwde de vrouw harts- tochtelijk. «Houd je tanden op elkander," zeide de man met een vreeselijke vloek. «De

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1