INGEZONDEN. ^ÏE^D^IÈUW^ Officiëele Publicatie. Advertentiën. directrices KLEEBINGSTUKKEN BRApmRUNTIE. WERKZAME AGENTEN CREDIET«EEi\IGING gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstransche Merit, alhier-. Luitenant-paardenarts F. La- méris, van bet Ie regiment veld-ar- tillerie bier gedetacheerd bij bet remonte-depot te Millingen, wordt 1 Februari eervol van die detacheering ontheven en overgeplaatst bij het korps Rijdende artillerie te Arnhem. Te Millingen wordt hij op dien datum vervangen door den paardenarts 2e klasse D. H. Goossen. In den loop van dit seizoen zal het plaatselijk Departement van de «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" indien althans onverhoopt geen beletselen zich voordoen alsnog lezingen doen houden door de heeren prof. dr. Jan ten Brink, P. 11. Lamberts, mevrouw Rössing-Sablairolles. en de heeren Rovers en prof. De Sonnaville. In October en November werden reeds lezingen gehouden door mr. Brantsma en ds. Van der Linden. Het lidmaatschap bedraagt f5, ter wijl alleen wonende dames tegen be taling van f2 de voorlezingen kunnen bijwonen. Voor aanmelding voor liet lidmaat schap enz. wende men zich mondeling of schriftelijk tot den Secretaris, mr J. C. H. Prikken, Laugegracht F. 213. In de Dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer der Slaten- generaal werd het Rijks-subsidie voor de Hoogere Burgerschool hier ver hoogd met f 1000. Het Kamerlid voor Amersfoort, mr. F. D. graaf Sehimmelpenninck, dankte den Minister van Binnenlandsche Zaken voor deze vei hooging, doch deed daarbij uitkomen, dal de Rijks-bijdrage ook nu nog niet 111 evenredigheid is met de groote kosten welke Amers foort zich getroost voor zijn Hoogere Burgerschool, tot welke belangrijke uitgaven de Gemeente wordt gedwon gen door de verplichting, aan het subsidie verbonden, om extranei toe te laten. En waar nu een niet gering gefal leerlingen uit Noord-Holland, Utrecht en Gelderland de school be zoekt, maar buiten Amersfoort blijft wonen en dus de Gemeente wel de lasten maar niet de lusten heeft, zou spr. bij een volgende Begrooting gaarne een grooter subsidie zien toegekend. Door de politie alhier is terzake van overtredingen van het reglement op het rijden met hondenwagens in de provincie Utrecht tegen de navol gende personen proces-verbaal opge maakt: A. Z., N. d. G., W. E. II v. O. en W. H. allen alhier wonende. De te houden paardenmarkten in 1899 alhier zijn bepaald op 13 Maart, 6 April 21 Augustus en 17 October, rundveemarkten. G, 13, 20, en 27 April, 4, 12, 18 en 25 Mei: ossenmarkt 18 October en iederen Vrijdag rundvee- schapen en varkenmarkt. Aan J. van den Brink, agent van politie 3e klasse alhier, is ontslag gegeven terwijl in diens plaats is aan gesteld J. van Eldert alhier. De maandelijksehe Zending&bid stond zal a.s. Dinsdag 20 Dec. des avonds te 8 uren gehouden worden in het lokaal de Zaaier. Als gevolg van het zoo groote succes in den vorigen winter is er voor a.s. Woensdag weder een Volks concert georganiseerd. De zangver- eeniging van «Toonkunst" zal met medewerking van leerlingen der Muziekschool een concert geven waarbij zaak is, Mijnbeer,» ging bij voort, terwijl bij zijne met bloed beloopene oogen met een eigenaardige uitdruk king op mij vestigde, «Kachel bier is zenuwachtigde plaats is eenzaam, en er is geen vrouw in de nabijheid om haar gezelschap te houden. Ben en ik zijn een woest paar, en niets kan Ben van kwaad weerhouden, als zijn bloed aan het gisten is. Hij had een standje met eenige kerels in een' her berg geen twee mijlen van hier, en dit is er het gevolg van. We zijn allen Kolonialen, en, zooals gij waarschijn lijk weet, Mijnheer, ruw en vlug is nog het parool in de meeste Koloniën. Wij kwamen twee jaren geleden naar Engeland en huurden deze villa. We stelden ons voor een afgezonderd leven te leiden. We hoorden, dat een' kip- penkweekerij een' goeie speculatie was, en we richten er eene op het gaf ons wat te doen, en de lucht van deze gemeente-weide bevalt ons. Wat Kachel aangaat, zij bederft de zaken altijd, maar ik veronderstel, dat zij het leven wat al te stil vindt." «Stil I" riep de jonge vrouw, hare handen stijf ineen slaande. «Geef mijnheer wat te eten, Kachel, men zoowel van zang als van snaren spel genieten kan. Als bewijs van toegang behoeft men zich slechts voor 10 cent een pro gramma aan te schaffen (terwijl men voor 25 cent nog een plaats kan be spreken) daar het doel van dezen avond geen winstbejag is, doch het Volks concert alleen gegeven wordt om de kunst in alle kringen te. doen door dringen om de liefde voor muziek op te wekken en aan te kweeken en aldus te voldoen aan liet streven der in Neder land zoo bekende Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst." Naar wij vernemen is door de politie procesverbaal opgemaakt tegen de jongelui G. M. en A. v L. wegéns diefstal van een pakje, een corset in houdende, en geadresseeid aan een dame alhier, uit de schuur van den vrachtrijder Overbeek. Hot is de politie mogen geluk ken de hand te leggen op twee per sonen, die zich in den laatsten tijd herhaalde malen hadden schuldig ge- maaktaan bet ontvreemden van zinken afvoerbuizen van woningen. Het ont vreemde is bereids door de politie m beslag genomen. De kapt. van het 5e reg. inf. W H. van Terwisga zou naar De Avondpost mededeelt door den Minister van Oorlog zijn uitgenoodigd, nadere inlichtingen te verstrekken naar aanleiding van zijn betoog ten gunste van een voldoende oefentijd voor het wapen der infanterie; en wel meer bepaaldelijk in verband met een opstel in de October-aflevering van den Mili tairen Spectator. In de door den heer Terwisga in gediende memorie zijn, zegt het blad, voorstellen gedaan, welker uitvoering reeds dadelijk tot een bezuiniging van minstens zeven a acht ton gouds op hoofdstuk «Oorlog" zal leiden. Op de dezer dagen te Utrecht gehouden tentoonstelling van Pluim vee uitgeschreven door de vereeniging «Ornithophilia" werden door onze stadgenooten de heeren A. Herschel Rzn. G. Muis, J. van der Linden en J. A. Govers met verschillende inzen dingen tal van eerste en tweede prijzen behaald. Donderdagavond hield de Afd. Amersfoort van den Chr. Nationalen Werkmansbond eene vergadering, welke op de gebruikelijke wijze werd geopend door den Eere-Voorzitter Ds. Ter Haar Romenij, waarna dooi den Voorzitter L. v. d. Biezenbos, eene lezing werd gehouden over «De Harmonie in den mensch." Een flink applaus beloonde den spreker bij het einde zijner lezing, en bewees dat de leden die op prijs stelden. Bij monde van den Eere-Voorzitter werd spreker dan ook daarvoor dank gezegd. Tevens werd, op verzoek van bet Hoofdbestuur besloten, weder dezelfde afgevaardigden, die de Bondsverga dering bijwoonden, nl. L. v. d. Bie zenbos en C. van Zwol te zenden naar de buitengewone vergadering die te Utrecht zal gehouden worden, ter behandeling van het Rapport dei- commissie van het Pensioenfonds. Donderdagavond omstreeks 11 uur heeft bij Nieuwersluis een ongeval plaats gehad, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch gelukkig vrij goed is afgeloopen. Na afloop der vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te Vinkeveen, begaven zich van daar, per rijtuig naar Nieuwersluis, om verder per spoor naar Utrecht te vertrekken, de kapitein Rieber, belast met het toezicht op de oefeningen in de provincie Utrecht; de 1. luitenant Haas, belast met de leiding der oefeningen to Vinkeveen, alsmede de sergeant-instructeurs De Gooijer, Riekerink en Bogert, allen van bet 5e regiment infanterie. Bij een spoorwegovergang op den weg moest het rijtuig stilhouden, het paard liep achteruit, en daar de weg steil was, ging liet rijluig eveneens achteruit met al zijne passagiers te water. De sergeant Bogert, die op den 'ook had plaats genomen, kon nog en verlaat ons dan," zeide Hal op ruwen toon. «Ik dank u," antwoordde ik, «ik heb aan niets behoefte." «Nu, dan moet gij ten minste een glas wijn gebruiken," zeide Hal. «Ik heb een' flesoh port, welke ik u kan aanbieden ik zal ze onmiddellijk gaan halen. Kom Rachel, je kunt me bijlichten in den kelder.» Wordt vervolgd.) juist bijtijds er afspringen en kwam alzoo met den schrik vrij. Deze begon onmiddellijk de drenke lingen te redden, hetgeen in de duis ternis met zeer veel moeite gepaard ging. De sergeant Riekerink, die het laatst werd gered, zat met zijn voet beklemd tussclien hot portier, en heeft dientengevolge ernstige verwondingen bekomen en bet koste heel wat tijd en moeite eer hij op liet drooge was De kapitein Rieber was eveneens ern stig verwond, omdat hij zijn h«ofd door de ruit van het portier had ge stoken. Toen allen, zoowel paard en rijtuig, op bet droge waren, is men gegaan naar den logementhouder Stomps te Nieuwersluis, om aldaar te, overnachten, terwijl een ontboden ge neesheer uit Loenen de kapitein Rieber en Sergeant Riekerink lie-ill verbonden. De sergeant Riekerink was heden morgen nog niet in slaat om naar zijn garnizoen terug te keeren. doch is heden in den namiddag per spoor naar Utrecht vervoord en per brancard naar zijn woning gebracht. Tentoonstelling kunstnijverheid op 17 en 18 December. Toen wij Donderdag de aandacht vestigden op de ophanden zijnde ten toonstelling w aren wij niet in de ge legenheid daarin eenige beschouwing omtrent de inzending van den Heer J. L Schouten te Delft te geven, nu wij echter heden met zijne kunstwerken kennis maakten gelooven wij niet te mogen nalaten de bezoekers den ernstigen raad to geven vooral niet op een te laat uur de tentoonstelling te bezoeken, bij voorkeur voor 3 uur nam. Wij zagen o.a. een fragment van een raam waarvan een achttal uit gevoerd zijn voor bet koor in de Ned. Herv. Kerk te Ter Aa, deze zijn gemaakt in aansluiting aan twee oude ramen, versierd met de wapens van de familie Van Rènesse, uil het begin van de 17e eeuw, die aldaar in de kerk aanwezig waren Een geheel modern fragment vin den we daarentegen in een vak waarin een groepje engelenkopjes als versie ring zijn aangebracht met bestem ming voor een kerk in Pretoria Hierin is vooral opmerkelijk de wijze waarop de fond behandeld is. De schilderkunst wordt voorgesteld in een raam door twee typen Itali- aansch en Ilollandrch resp. 1 Lie en 17e eeuw. Het behoort tot oen serie van drie ramen, de drie schoone kunsten, schilderkunst, beeldhouw kunst en muziek. Het zou ons te ver voeren verder van 't schoone wat wij zagen eene beschrijving te geven. De bedoeling is dan ook maar alleen op te wek ken tot riadeie kennismaking roet de enkele specimen van deze interessante tak van kunstnijverheid, die dank zij de onvermoeide pogingen van den Heer J L Schouten opnieuw in ons vaderland begint op te komen, nadat zij in de 12e en IGe eeuw bloeide en daarna verloren is gegaan, zoo zelfs dat daarover geen literatuur van eenig belang bestaat, en de Heer Schouten uit de fragmenten die uit vroeger eeuwen bestonden, de wijze van vervaardigen heeft moeten zoeken. In hoeverre hen flat is gelukt kan men 17 en 18 December op de ten toonstelling zelve het be.-te zien. X. Middel oiu kleiner te worden. Een Arnhemsche lotehng, die ge keurd zou worden en wist dat bij drie centimeter kleiner zijnde, niet zou behoeven te dienen, wilde den afgeloopen nacht eens probenren of hij niet kleiner kon worden, waartoe hij vermeende niet te moeten gaan slapen. Na eeriigen tijd gewandeld te hebben, zotte hij zich op een der banken aan den Eusebiussinge! neder, viel spoedig in slaap en werd om streeks 5 uur met een schrik wakker, waai op bij weder w ilde gaan wandelen, doch slaapdronken in de Lauwergracht liep. Een politieagent, die den plons hoorde, kwam ijlings toegesneld en bracht den thans goeigekcuiden lote- ling huiswaarts. Aangifte van vertrek uit en van vestiging in <le gemeente. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 27 Juli 1887, (Staatsblad no. 141), rege lende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangilte voor de be volkingsregisters; Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in de gemeente, en brengen daartoe by deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd koninklijk be sluit, welke luiden als volgt: 1 Zij die op den dag der volkstel ling in den vreemde of in eene der kolo niën of overzeesche bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, geven binnen ééne maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan het gemeentebestuur. Zy die bij die telling zijn overgesla gen, geven binnen ééne maand na den dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kennis aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zy die uit eene Nederlandsche kolonie, eene overzeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats over brengen in eene gemeente binnen het Ryk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeentebestuur, vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, van een paspoort of reis- en verblyfpas ol andere door de politie deugdelyk erkende be wijsstukken voor ben die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ééne maand na hunne aankomst in de ge meente. 3 Deze kennisgeving in de twee vorige punten vermeld gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de be volkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zy die hunne werkelijke woon plaats binnen het Ryk verlaten om die over te brengen naar eene Nederland sche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan gene verklaring aan het bestuur der gemeente, welke zy verlaten. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene- gemeente van het Rijk naar eege andere gemeente overbrengendoen hier van eene verklaring aan het bestuur der gemeente die zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeentewaar zij weu- schen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuig schrift van verandering van werkelijke woonplaats. G Ter plaatse, waar zij hunne wer kelijke woonplaats overbrengendoen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het Ge meentebestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel ver meld. 7. Elk hoo/d van een huisgezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het Gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werk boden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt liet by sub 3 be paalde. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen, niet staande onder be stuur ot toezicht van het openbaar ge zag, waar personen, onder eenig bestuur samenwonen, geven maandelijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle perso nen, die in de samenwoning zyn opge nomen of daarvan zyn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennis geving voor het bevolkingsregister ge daan is 8 Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het Ge meentebestuur daartoe opgeroepen, ver plicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsre gisters in te vullen. 9. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 15 De cember 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D- SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SAND13ERG. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 8 tot met 14 December. GeborenBoukje, d. van H. Talsma en J. M. de Vrije. Everdina Geertruida, d. van T. Bosman en G. van den Brink. Josina Elisabeth, d. van B. van 't Eind en T. Knoppers. Gerarda, d. van W. Schimmel en G. van Zwol. Nieolaas, z. van N. Gyben en A. van Dijk. Alijda, d. van W. van Slooten en E. Wil- lemse. Ttichardus Adrianus, z. van R. A. Verhaar en C. J. Remy. - Jacobus Johannes, z. van C. W. van der Vorst en VV. Jasper. Albertus, z. van A. van Niekerk en A. Tap. Getrouwd: G. Hiensch en J. Ederveen. OverledenLeentje Akker 64 j. echtg. van H. J. Klein. Johanna Elisabeth Veerkamp 83 j. ongeh. Antje Smink 80 j. wed. van J. Terpstra. Johannes Blombergen 72 jr. wedr. van J. Brits. Cornelis Johannes Hoefsloot 9 j. Her- mina de Vries 3 m. Jetje Sehünfeldt 70 j. echtg. van S. van Beek. Fran- cina van Leuverden 41 j. echtg. van N. van Meeteren. Leonardus Franciseus Zeiss 44 j. echtg. van J. Jonker. Een levenl. aangeg. kd. v. g. van J. van IJken en R. Kranghand. Hoogland. Geboren: 9 Dec. Ragnalda Alijda, d. van F. van Ruitenbeek en J. M. van den Bremer. Leusden. Geboren: 12 Dec. Geurtje, d. van Jan van den Broek en Geurtje van Donselaar. Stoutenburg. Geboren: 11 Dec. Isar Marinus, z. van Elbertus Herder en Jannetje Beijér. Overleden: 13 Dec. T'imotheus Smit, oud 6 d. Woudenberg. Geboren: 11 Dec. Willem Cornelis, z. van Marinus van Santen en Cornelia Cortus. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, IB Dec. 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen f5 a f 10.Peren f7.af 12Nieuwe aardapp. f 0.a f 0Zandaardapp. f 2.a f2 25 Hoendereieren f6.a f7.per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f0 90 a f 1.10 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetein. kaas 0.f0.— Kippen f 0.60 a f 1.00 Kuikens fl.a f 1.10 Piep kuikens f 0.30 a f 0.70 Ganzen f0.—f0.— Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0Hazen f 1.50 a f2Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Tamme f0.80 a f 1 50 Duiven f0.30 a f0 50 paar. Magere varkens f 12.f20.— Zeugen f 00.f 00. Biggen f6a f9 00 Schrammen f 00 a f00. Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.Kalfkoeien f 000 a f000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinksticren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge: heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 40 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen 1000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter- kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 10 magere varkens, 250 biggen en zeuyen. m i 1 Hedgn overleed ons gelijifil'eenigït kindje HEWDftjK ALBERfUS, in den ouderdom jvan 8'/i mannd. C. M. Vl?N BEEK, E. E. VAN BEEK- j GöRporaal. %mersfaa*fti Dec. fe':* 'DDKCAs'^geveS bij dez^vLennis, da\^ de goederen voor hare uitdeelin^ ter bezich tiging zullen woialen gesteld op DONDERDAJU4Ï2 DECEMBER des namiddags van één tot vier uren in bet gebouw eter-NED. HERV. DIACONIEXle Muur hui '/.Vii F, en noodigen beleefd tot een bezoek uit. -ji" Even als de vorige jaren is de Christe- Rjke Jongedochters- vereeniging terwijl het dag is," weaér werkzaam ge weest tot b,et vervaardigen van voor Protéstantsch'e-arincn zooals 31 Lakensv20 Sloopen, 80 Hemden, 35 paar Kouzen, 20 Baaien Rokjes, 35 kleine en 12 groote Schorten, 17 Jurkjes, 13 Dassen, 4 paar MoQes, 24 Borstrokken, 14 Bi-rikken, 3 wollen Rokjes, welke goederen te bezj^fitingen zijn op Maandag llHftecember van flbL-mirlrlni^-fnvrr tot vier uur in de Consistorie der Gereformeerdekerk A. Namens het Bestuur, M. VAf\S KAMP. Secretaresse. Eej." Binnenlandsche BRAND- WA'ARB. MAAT'j vraagt tegen lioogc provisie op alle plaatsen. Br. fclett. Z. aap, FELS BOEKHANDEL Baakx. TE AMSTERDAM Correspondentschap te Amers foort J£ J.J^RXXOCKEWIT, Kassier, Commissfoanair in Effec ten, Langestraat F !5.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2