NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Nieusjaarswensch, iVo. 102. Woensdag 28 December 1898. Zeven-en-twiiitigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Elf ZATERDAG. OUDEJAARSAVOND, Zaterflac 31 December a.s, BlilTENLANpr BINNENLAND. FEUILLETON. Het kleine Mis bij Steven's Heide. Amersfoortsche Courant ABON N E ill E N T S P R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gekeele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uilgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In het nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van a 25 ets. a contant, van 1 tot 5 regels. De bekende redacteur van de Riview of Riviews, de heer Stead, die een internationalen vredekruistoclit voor bereidt om propaganda te maken voor het or.twapenings-idee van den Tsaar heeft in overleg met de hoofdcommissie voor dezen kruistocht besloten de volgende oproeping in Groot-Britlanje te verspreiden: a. Alle beschikbare geoorloofde middelen moeten aangewend worden om liet antwoord van de natie op het manifest van den Tsaar ten spoedigste zoo duidelijk eenstemmig mogelijk te doen weerklinken; vooral zal men dat doel trachten te bereiken door bij eenkomsten in de stadsdistricten b. krachtige steun moet verleend wor den aan de Oritsclie regeering, die immers haar voornemen heeft te ken nen gegeven, het doel van het manifest te bevorderenc. afgevaardigden te benoemen voor de nationale conventie, belast met de regeling van den inter nationalen vi edeskruistocht. Te Manchester en te Birmingham zullen weldra vergaderingen worden gehouden op een van welke John Morley over de vredebeweging zal spreken. Terwijl ter gelegenheid van liet Kerstfeest - aldus verhaalt de Pelit Bleu keizer Wilhelm met de kei zerin den Lustgarten te Potsdam passeerde, waar een regiment jagers te voet aan 't exerceeren was, beval hij de officieren een wedloop lusschen de soldaten te organiseeren. Dat ge schiedde onmiddellijk, de keizer moe digde de soldalen door toeroepen aan en vereerde den snelsten looper een nieuw vijf Markstuk en den tweeden aankomende drie Mark. Daarna liet de Keizer een wedstrijd houden in liet snel af- en omdoen van den koppel waarvoor hij ook prijzen beschikbaar stelde. En ten slotte liet hij te midden van den troep een regen van klein-geld neer dalen, waarom natuurlijk duchtig werd gegrabbeld, hetgeen de Keizerlijke familie ten zeerste vermaakte. Het wordt nu openlijk erkend dus meldt de Berlijnsche berichtgever van Daily News dat in de Rus sische gouvernementen, waar de oogst mislukt is, hongersnood heersclit. Op verscheidene plaatsen wordt reeds weder liet afschuwelijke «hon gersnood brood gebakken een mengsel van slecht incel cn zand, welks gebruik natuurlijk zeer nadeelig is. Te Samara is een vereeniging gevormd lot het voeden van gebrek lijdende kinderen. Er zijn gaarkeu kens ingericht, waar vele kinderen kosteloos te eten krijgen. Maar men kan niet meer dan 1500 kinderen van voedsel voorzien, en er zijn 8000 noodlijdenden kleinen. Groote troepen kinderen loopen huiten. op de groote wegen, te bedelen. Zij zwerven van het eene dorp naar het andere, maar halen slechts wei nig op. Op de Wereldtentoonstelling te Parijs zullen twaalf tijdelijke tuin bouw-tentoonstellingen worden ge bonden. en wel vier van algomeenon en acht van speeialen aard, van welke laatsten er een en wel de laatste aan Chrysanthemums zal gewijd zijn. HH. MM. de Koninginnen woon den Zondag de godsdienstoefening bij in de kloosterkerk te 's-Gravenhage, onder gehoor van ds. Welter. Tweeden Kerstdag woonde H. M. Koningin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk de voorniiddaggodsdienstoefening bij. waar voorganger was de hofpre diker dr. Vari der Flier. Lombok. Op dit eiland is men geleidelijk tot groote rust gekomen. De bevolking is tevreden. Zij maakt een ruimen oogst van uitstekende kwaliteit met groote vraag. Met den gezondheids toestand der troepen is het minder gunstig gesteld. Koortsen en geelzucht komen veel voor en breiden zich uit. Gelukkig heeft resident Liefi inck voor gesteld de troppen te laten vertrekken. Een steilte macht van politie-soldalen acht hij voldoende. Sedert de laatste dagen bewegen de soldaten zich on gewapend door het land. De raad der gemeente Hilversum heeft met 10 tegen 4 stemmen, het voorstel van B. en W. tot afschaffing van de kei mis aangenomen. Op 22 December 1898 heeft te Bein de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het aldaar op 31 Maart 1898 tussclien Nederland en Zwitserland gesloten verdrag tot wederkeerige uitlevering van de misdadigers, ook toepasselijk op de Nederlandsche koloniën. Dr. Kuyper heeft 9 December 1.1. te New-York de constitueerende vergadering gehouden voor de op richting der Oostersche sectie van den Amerikaanschen tak van het Algemeen Nodeilandsch Verbond. Tot leden van het bestuur werden o.a. benoemd Augs. van Wijck, Brooklyn, president: Warner van Norden, New- York, thesaurier, en prof. dr. Geer- hardus Vos, Princeton, le secretaris. Het doel van den Amerikaanschen tak is a. Met bevorderen van de weder- zijdsche benoeming door de Regee ringen der Ver St. van Amerika en der Nederlanden van zulke diploma tieke en consulaiie vertegenwoor digers, waarvan het bekend is dat zij sympathie gevoelen voor de ver sterking van de historische banden lusschen beide volkeren. b. Het aanmoedigen van het op richten van clubs onder dezulken, die in staat zijn meer dan één taal aan te leeren, voor de beoefening der Nederlandsche taal- en letterkunde geschiedenis en liet oud-Hollandsch recht. c. Be benoeming van een hoog leeraar in deze vakken aan één of meer der Hoogescholen in Amerika. Op den 30 Augustus 1.1. werd door een onderwijzer te Arnhem medewerking geweigerd aan een feest voor de schoolkinderen, georganiseerd door de algemecne commissie tot feestelijke viering van de meerder jarigwording van H. M. de Koningin Deze onderwijzer voelde zich ii 1. gekrenkt door de wijze, waarop hij en zijne collega's behandeld waren dooi den voorzitter dier feestcommissie, terwijl B. en W., die op 30 en 31 Augustus vacantio hadden gegeven, om dat feest te doen plaats hebben, zich in een schrijven aan een ander onderwijzer bepaald hadden tot het uitspreken van het vertrouwen, dat de onderwijzers adsisteeren zouden bij het feest. Verplicht scheen het dus niet. Naar aanleiding van een ongunstig advies, uitgebracht door het hoofd der school, stellen B en W, naar wij uit goede bron vernemen, nu echter voor aan bedoelden onderwijzer niet de perio dieke salarisverhooging van f 100 toe te kennen, waarop hij wegens zijn dienstjaren aanspraak kan maken. Hbld." Onder het opschriftEen boter- knoeier gestraft, meldt de Zutph. Cl.: «Ter zake van het leveren van een surrogaat van boter zonder dat op de verpakking, of bij gebreke daarvan op de waar zelve, het woord marga rine of surrogaat in duidelijke letters voorkomt, veroordeelde de kanton rechter aldaar gisteren C. v. d. S., 25 jaar. boterhandelaar te 's Graven- hage tot een geldboete van tweehon derd gulden, subsidiair te vervangen door veertig dagen hechtenis." Aan dezen mededeeling van onzen gewonen berichtgever voegen wij nog het volgende toe. Van den hier genoemden persoon ontvingen wij dd. 5 Dec. een brief, waarin hij ons op zijn manier de toe dracht der zaak mededeelde, en ons verzocht, als hij niet veroordeeld werd, een rectificatie van ons vroeger opge nomen bericht te geven, en mocht hij veroordeelt worden, geen naam te noemen. «Onder cede kan ik verklaren, on schuldig te zijn," schreef hij. Ik ben pei tinent overtuigd, dat UEd. na recht en gerechtigheid zult handelen en UEd. zich niet ten doel stelt mij in mijne alTaire te benadeelen." Uit een en ander blijkt, dat de man zich niet bepaalt tot bedrog in de boter alleen. Mededeeling van zijn naam (anders niet gebruikelijk) achten we ons nu ten plicht. Hij heet C van der Spek. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Alhoewel deze heilrijke instel ling zich allerwege in den lande groote sympathie verworven heeft, kan het toch nuttig zijn. om bij enkele bijzondere gelegenheden nog eens op haar bestaan, haar wijze van werken, enz., meer bepaald de aandacht te vestigen. Uit het Dagboek van een geneesheer. Naar het Engelsch VAH L. F. MEADB en Dr. Cl. HALIFAX. 7) Zij liepen op de teenen naar de deur zij sloten die achter zich, en ik hoorde den sleutel zacht in het slot omdraaien. Indien er eenige kans op ontkomen voor mij bestond, dan was het dringend noodig zoo mogelijk te weten, welken dood ik zou moeten sterven. Waar bevond zicb de provisiekamer? Ik opende nu mijne oogen, en mijn aan dacht werd onmiddellijk getrokken door een licht, dat in een' schuinsche rich ting door een venster viel, dat ik vóór deze niet had opgemerkt. Dit venster bevond zich hoog in den muur, en diende blijkbaar om licht in een' andere kamer te geven. Het was zeker niet verlicht geweest, toen ik vroeger de eetkamer had onderzocht. Kon het wellicht ook in de provisiekamer uit komen, welke door Randall was ge noemd? Het geluid van stemmen be reikte mijne ooren. Men mompelde en ik kon de woorden niet onderscheiden tar op dat oogeublik ontdekte ik ook, dat het venster in quaestie een paar duim was opgeschoven. Indien ik mijn oor vlak onder het open venster tegen den muur drukte, zou ik mis schien kunnen hooren, wat die twee bespraken. Het was een gewaagd stuk, want indien Randall terugkwam en mij op vond, zou het een strijd geven op leven en dood, en hij zou natuur lijk gewapend zijn, terwijl ik niet eens een wandelstok had. Ik overwoog den toestand nauwgezet, en kwam tot het besluit, dat het beter was mijn leven zoo, duur mogelijk te verkoopen. Ik merkte verder op, dat er een zware pook in het haardstel stond. Ik greep dien, klom op een stoel, en ontdekte toen ik het oor vlak onder het opge schoven raam tegen den muur drukte, tot mijn' vreugde, dat ik alles uit stekend kon hooren. Het eerste geluid, dat tot mijn oor doordrong, was het snikken eener vrouw. »Je zult het niet doen," zeide Mrs Randall. «Ik heb me reeds te lang naar je geschikt. Ik weet, dat Ben slecht is, maar ik heb hem lief hij is al tijd goed voor me geweest hij is m'n echtgenoot hij was nooit zoo doortrapt slecht alsjij. Jehadnooiteen hartLuister num'n besluit staat vast je zult den man niet dooden, die hier heen kwam om m'n echtgenoot hulp te verleenen "Houd op met je gesnotter," klonk het barsche antwoord. «Ik zeg je, dat hij er aan moet. Ben is bepaald niet goed bij 't hoofd geweest, dat hij hem hierheen bracht. Ik heb niets tegen den man als zoodanig, maar hij de dokter die vervloekte kerel weet genoeg, om dien dierbaren echtgenoot van je aan den galg te helpen. Houd nu in 's Hemels naam op met dat schreeuwen beheersclit je zelf." «De dokter moet gespaard worden," zeide de jonge vrouw. «Je zegt dit alles om me bang te maken. Laat er gebeuren wat wil, maar ik hen geen door en door slecht mensch, en Ben evenmin, en we kunnen niet ge dogen, dat het leven van den man, die goed voor ons is geweest, opge offerd worden. Jij wilt hem vermoor- was een gek, dat hij zich in het hol den, Hal, maar ik zal het niet toe van den leeuw begaf. Hij weet te veel, en hij moet sterven. Versta je me niet, vrouwmensch? Bezit je geen greintje gezond verstand meer? Dan zal ik j e eens wat vertellen. Benheeft van nacht iemand gedood, en hij zal daarvoor opgehangen worden, laten. Zoo je niet belooft, den man te zullen laten vertrekken, dan krijg je met mij te doen, en ik zal je ver-' tellen, wat m'n plan is. Ik heb boven j Ben's revolvers o, ja, ik heb ze verborgen, en je kunt ze niet vinden, I maar ik zal ze, vóór ge het kunt be- indien we dien dokter laten ontsnap- j letten, aan den dokter brengen en pen. De zaak was slecht aangelegd, hem zeggen, dat hij z'n leven moet 1 en alles liep tegen de politie ver- verdedigen. Je weet, dat je een ellen- scheen op het juiste oogenblik om ons dige lafaard bent, als het er op aan- te verderven, en Ben schoot er een komt, Hal 1" neer het heele geval zal morgen 1 De man antwoordde met een vreese- ochtend in de nieuwsbladen staan, en lijken vloek. Hij moet de j onge vrouw onder het spreken hij den schouder gepakt hebben, want ik hoorde haar een onderdrukten gil geven. «Doe 't niet," zeide zij. «Laat me onmiddellijk los; je bent een lafaard, zoo je een meisje als mij geweld aandoet." »Ik zou je kunnen dooden, als het moet." klonk zijn antwoord. «Ik ver tel je, dat ik wanhopend ben, en wat beteekent voor mij het leven van een man, of van een meisje? M'n broer zal hangen, indien die dokter ontsnapt. En ik mag mezelf gelukkig achten, zoo ik er met levenslange gevangen schap afkom. Ik heb geen zin in gevangenschap, en daarom moet de dokter opgeruimd worden en jij ook, zoo je je niet onderwerpt." Ik hoorde Mrs. Randall, in ant woord hierop, lachen. «Je denkt, dat gevangenschap het eenige is, wat je te wachten staat," antwoordde zij«maar ik weet dingen, welke je in een' slechtere conditie kunnen brengen. Hoe zou je't vinden, als je zelf eens opgehangen werdt. En zeker zal je 't gedaan worden als het van mij afhangt. Herinner je je dien ouden man op de gemeente

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1