NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. iVo. 2. Zaterdag 7 Januari 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VfillSCIIIJST WOENSDAG E.\ ZATERDAG. BUITENLAND. "IÏINÏV EN LAN I). FEUILLETON. EEN RAADSEL. Amersfoortsc Courant A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .5. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een staatsgreep? Een staatsgreep in Frankrijk in het vooruitzicht en aangekondigd van Londen uit, waar men meent veel beter op de hoogte zijn van de gebeurtenissen te Parijs, dan de Fran- schen zeiven, terwijl men zich al evenmin wil uitlaten over den naam en de kwaliteit van den man, die zich aan het hoofd zal stellen van het stoute waagstuk, als over den datum; prins Victor Napoleon, die te Brussel verblijf houdt, gereed om op den eersten wenk den stouten stap te wagen, overtuigd, dat het groote oogenblik zoo ongeveer ge komen is en zeker van de hulp en den steun van zijn broeder pi ins Louis en de arrestatie van Emile Zola aan staande, in verband met een hevel van .Engelsebe zijde op .verzoek van de regoering der Republiek uitge vaardigd ziedaar een tuiltje tne- dedeehngen, welke, beter dan breed voerige vertoogen, beter ook dan eindelooze beschouwingen over de oorlogsuitgaven in Europa en over den wankelen gezondheidstoestand van de tripleallianlie, ten bewijze kunnen strekken, dat de eerste dagen van 1899 zich door rijkdom van nieuws berichten van beteekenis al niet on derscheiden van vorige overeenkom stige perioden, wanneer de toestanden normaal waren althans! Het is de Parijsche Matin, die mel ding maakt van het onwrikbaar ge loof der Londenaars aan een staats greep in Frankrijk op korten termijn, doch tevens constateert, dat men niet weet, wie het stoute stuk zal bestaan, een prins, een generaal of Faure zelf 1 Met betrekking tot den datum zouden er zelfs weddenschappen wórden aan gegaan in de voorname clubs en de een meent, dat er nog in de loopende maand iets zal gebeuren, de ander spreekt van de week, volgende op de uitspraak van het Hof van Cassatie. Zóó onwrikbaar zou zijn de over tuiging der Engelsehen, dat Frankrijk ondermijnd wordt door samenzwe ringen on dat de mtbarsting aan staande is, dat Engelands regeering voor het moment geen ondet hande lingen zal aauknoopen met Frankrijk over zekere vraagstukken, die op een oplossing wachten 1 Natuurlijk heelt de Matin het er niet bij laten zitten Een van zijn redacteuren is eens gaan praten met oen leider der Bonapartistisebe partij en deze (die misschien nog onder den invloed verkeerde van de goede dingen, door hem hij de wisseling des jaars genoten of wel een loopje wilde nemen met. den ijverigen re- portel) heeft heel ernstig verklaard, dat prins Victor een vijand is van alle nuttelooze pogingen en van elke vruchtelooze krachtsverspilling, dat hij overtuigd is, dat er langs den wettigen wfig^.njets Je beginneu.. is en daaiom besloten heeft lot een daad van geweld, welke hij wil ten uitvoer leggen, "zoodra de toestanden er rijp voor zijn. Gelukkig schijnt de wakkere prins de mogeiijkheid van een mislukking van zijn heiden stuk te voorzien of ten minste rekening te houden met de kans op tegenslag, want do praatzieke partijleider heelt betoogd, dat de pretendent zijn schepen achter zicli verbrand heeft om, zoo zijn pogingen niet met welslagen mochten bekroond worden, althans de voldoening te "bben zich een Napoleon waardig te hebben ge dragen De bekende Fransche afgevaardigde Paschal Grousset, die zich reeds zoo veel moeite heeit gegeven orn in de Dreyfus-quaestie meer licht te bren gen, heeft nu een brief aan den advocaat-generaal van liet Hof van Cassatie geschreven, waarin hij ver klaart, dat in liet ultra-geheime of diplomatieke dossier do brief van den Duitsehen Keizer niet voot handen is. Maar, zegt hij, voor de eer oer natie, voor de gerechtigheid der menschheid is liet nood'g dat dit valsche stuk aan 't 1 iel)t wordt gebracht. Grousset heeft nu een uitgebreid onderzoek zoowel in Frankrijk als in liet buitenland dienaangaande inge steld. De feiten, die ik zal noemen, zegt hij, zijn aan een gioot aantal vorstelijke personen bekend o.a Tsaar Nicolaas, Koningin Victoria, Keizer Frans Joseph, Koning Humbert van Italië en hun ministers, alsmede Paus Leo XIII, Korting Leopold van België en Keizerin Eugenie en de het togin Van Orleans. Grousset herinnert dan aan de reeds bekende mededëeling van graaf Man ster aan graaf Turenne betreffende den vervalscliten biief van keizer Wilhelm II, aan de mededeejingen daaromtrent van Roclief'ort, die uit den koker van den generalen staf kwamen en aan de verklaringen van Pp inca ré in de Kar^erop '28 Nov. 1898. Deze biief zou oorzaak zijn geweest dat Casimir Perier den 15 Januari 1895 als president aftrad. Toen n.l. gebleken was, dat de brief van den keizer was nagemaakt, kwamen de Duitsche ambassade en de Fransche regeering overeen, vari dezen bl ief geen melding of gebruik te' maken. Toch liet generaal de Boisdeflre hot dossier mei den brief aan Morel, den voorzitter van (lert krijgsraad toezenden onder verzegeld envelop, gelijk wij reeds meedeelden. Wel werd de brief niet geopend, doch Morel gaf omtrent den inhoud uitleg, dat de brief een verpletterend bewijs tegen Dreyfus was en .daarop werd hij dan ook veroordeeld. Toen nu graaf Minister van deze schending der overeenkomst hoorde begaf hij zich naar het Elysée om zicli daarover te beklagen dat was vier dagen na de degradatie van Dreyfus. En dat zon tevens de on middellijke oorzaak van Casimir Perier's torugtreding geweest zijn. Up den waarschijnlijken samen hang van de Dreyfus-zaak met de terugtreding van Casimir Perier heeft vroeger ook reeds de Köln. Zt. ge wezen. We zullen echter moeten af wachten of drzo samenhang in de bijzonderheden, zooalu Grousset die meedeelt, bevestigd wordt. Men verwacht dat liet Hof van Cassatie de enquête tegen liet eind van Januari geëindigd zal hebben, daar de antwoorden van Dreyfus op de item gestelde vragen tegen liet laatst der maand, Parijs moeten bereiken en tegen dien tijd alle andere getuigen zullen zijn gehoord. De Amerikaansche regeering zendt weer een aantal troepen naar de Filippijnen bestaande uit drie regi menten, die over San Ftancisco, en diie regimenten die over New-York. door het Suezkanaal, naar Manilla gaan De laatste vertrekken 17 dezer. De vrijwilligers die nu garnizoens dienst doeii^ op de Filippijnen, en die teruggeroepen zouden worden; blijven daar voorloopig. Er is ook last gegeven, de kanon neerboot Helena, die te Napels ligt, naar Manilla te zenden. De instructies, welke Mc Kiuley aan generaal Utis te Manilla beeft doen toekomen, zijn thans, nadat zij eerst geheim waren gehouden, be kend gemaakt. Daarin gelast de President aan Otis, een voorloopig militair bestuur op de geheele Filippijnen in te voeren, een kennisgeving uit te vaardigen dat de rechten en eigendommen van de bevolking zullen worden geëerbiedigd, zijn best te doen om de Filippinos te overtuigen dat de Vereenigrle Staten zich goedwillige assimilatie ten doel stellen, en eindelijk zonder aarzelen alle hinderpalen uit den weg te ruimen tegen het stichten van een goede, stevige regeering onder de vlag van de Vereenigde Staten Volgens de laatste berichten uit Ho Ho is de toestand daar onveran derd. De opstandelingen hebben van de naburige eilanden versterking ont vangen en schijnen zich gereed te maken, de landing van Amerikaan sche troepen met geweld te beletten. Luccheni, de moordenaar van kei zerin Elisabeth van Oostenrijk, heeft thans- aan den directeur der gevange nis te Genève bekend medeplichtigen te hebben gehad. Hij heeft verklaard, dat een zijner medeplichtigen zich aan het station te Genève had be vonden, gewapend met een revolver, terwijl een tweede de keizerin te Lausanne opwachtte met een dyna- mietbom. De keizerin zou dus, welken weg zij ook genomen had, haar droevig lot niet ontgaan zijn. Deze bekentenis dient men zoo maar mot als waar aan te nemen. Niet onwaarschijnlijk ontspruil zij aan den wensch van den moordenaar om in de eentonigheid van zijn hech tenis door een nieuw proces eenige afwisseling te brengen. g» - Gedurende de maand November 1898 is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f3.071.485,56'/a, terugbetaald (waaronder f 17.483,53 wegens aan koop van inschrijvingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving) f2 340.106,78, zoo dat meer is ingelegd dan terugbetaald f 731.378,78'/». Aan het einde der maand October 1898 was ten name van de verschillende inleggers inge schreven f67.101.105,95, zoodat iiet te goed op ultimo bedroog f67.832.484,7 4. ïn den loop der maand zijn 8673 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 2487 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 687,373 boekjes in omloop waren. Tot ultimo November is voor een bedrag van f 329 439,41 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving ten be hoeve van 423 inleggers aangekocht. Naar het Engelsch VAN WALTER BESANT. 1) Het is altijd vol in de kerk, den dag waarop de geestelijken gewijd worden. Het zijn meest jongelieden van vijf en twintig jaar, die met grooten ernst de plechtigheid te gemoet zien, zij verbinden zich om zich met hart en ziel aan de taak, die hen wacht, te wijden en wat het leven hen ook brengt men kan in hen altijd den geeste lijke zien, ook al zouden zij later hun stand willen verloochenen. Hun prie sterlijk gewaad kleeft hen aan ten allen tijde ook al ziet de wereld het niet. De kerk was volde eerwaarde deken had zijn plaats ingenomen, de aarts deken en de bisschop, de domheeren, de stafdragers en de koorknapen even eens. De candidaten, ongeveer twintig in getal, waren van het echt Engelsche type. Een echter was er onder hen, die de algemeene aandacht tot zich trok. Hij was lang, met smalle schouders, zijn haar was bijna zwart. Gedurende het gebed, dat de wijding voorafging, vertoonde hij, oogenschijnlijk zonder het geringste bewustzijn, dat men hem gadesloeg, (ofschoon een paar aan wezigen later beweerden, dat hij al dien tijd geacteerd had), een vroomheid, die bijna aan geestvervoering grensde. Hij scheen geen gevoel meer te hebben voor de werkelijkheid, en dit maakte vooral op de meisjes een diepen indruk. Hij zong de psalmen mee met zijn welluidende tenorstem, onder het gebed verlichtten de zonnestralen zijn ten hemel geheven gelaat en tooverden er een bovenaardsehen glans op. Hij had een wonderschoon gelaat, het ge laat van een dichter, van iemand, die gelooft en geen twijfel kent, van een redenaar, die zijn gehoor overtuigd door zijn geloof, van een ideaal geeste lijke. Het was een gelaat om nooit weer te vergeten. De preek werd gehouden door een geleerde. Toen hij geëindigd had, stond de aartsdeken op, de candidaten volgden zijn voorbeeld. Vervolgens richtte de aartsdeken het woord tot den bis schop. «Eerwaarde vader in God, ik j breng hier voor u deze jonge man nen, die hier tegenwoordig zijn ten einde gewijd te worden en opgeno men in den geestelijken stand.// Daarna volgde de gebruikelijke vraag van den bisschop, of de jonge mannen voor dat ambt berekend waren en het antwoord van den aartsdeken, dat hij hen had ondervraagd en te vreden was over hunne antwoorden. Toen wendde de bisschop zich tot al de aanwezigen en vroeg hun of er iemand tegenwoordig was, die zich zou willen verzetten tegen de wijding, i Bij vroegere gelegenheden kon de dienst dan ongestoord voortgezet wor den, doch nu gebeurde er iets wat nog nooit was gebeurd, ten minste niemand herinnerde zich, dat er ooit zoo iets was voorgevallen. Een vrouw n.l., gesluierd en in het zwart gekleed, stond op van haar plaats en ging recht op het altaar af, tusschen de menigte door, langs de geestelijken, domheeren en koorknapen, recht op den aartsdeken af en gaf hem een toegevouwen blaadje papier. Nadat zij zulks gedaan had, verliet zij de kerk. De aartsdeken las den inhoud. Daarna wendde hij zich tot den bisschop, noemden. Toen hij de kerk verlaten had, slaakten allen een zucht, de meisjes begonnen te schreien, zij wilden niet gelooven, dat deze sympathieke j onge man een schuld op zijn geweten zou hebben. In de courant kon men een paar dagen later het geheele voorval lezen daarin slond, dat hij heette Paul Can- nington Leighan, en hulpprediker ge weest was in een groote stad, na in Oxford gestudeerd te hebben. Natuur lijk putte het blad zich uit in allerlei vermoedens en wist wonderbaarlijke j verhalen omtrent zijn verleden te doen. Twee mannen van ongeveer rijf en twintig jaar zaten in de rookkamer van de club. Zij heetten Homerton Smith en Euston Jones en waren oude vrienden. De eerste had een courant opgenomen en riep, nadat hij eenige oogenblikken gelezen had, uit«Goede hemel Euston, herinner jij je Leighan van jouw jaar nog, die interessante vent dichter droomer musicus?// «Ja zeker, wat is er met hem,ant woordde Euston onverschillig toen vervolgde hij met meer vuur«ik heb die het briefje eveneens las. Zij spraken zacht met elkaar, waaróp de aartsdeken met een ernstig en ontroerd gelaat zich tot de candidaten wendde, terwijl de menigte met ingehouden adem dit tooneel gadesloeg. Iemand beweerde later, dat al de candidaten beurtelings bleek en rood waren geworden en ieder voor zichzelven had gedacht: «Groote hemel! Wat zou er nu aan het licht gekomen zijn?// Maar dat fabeltje is later verdicht. De aartsdeken ging op den jongen man af, die door zijn schoonheid en zijn vroomheid in het oog was gevallen en liet hem het briefje lezen. Hij las het en toonde niet de minste ontroering, hij verschoot zelfs niet van kleur, hij las het kalm en gaf het aan den aarts deken terug. Deze sprak op halfluiden toon met hem; hij keerde zich om, ging naar het altaar, ontdeed zich van zijn geestelijk gewaad, wierp zich voor over op den grond, bad en verliet daarna met gebogen hoofd de kerk. Iedereen was vervuld met de vraag: «Wat heeft hij op zijn geweten?» Iedereen keek hem na en was met hem begaan. Toch waren er een paar men schel), die zijn gedrag theatraal

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1