„Groot Weerhorst" verkoopen GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. 5 PonjOT voor- f3.25, A. N. J. VOS „Old England" WIM'lillAllTIKlM. zoo heeft zij onder hare inleggers ook vereenigingen. die hare kasgelden niet zelve willen beheeren. Maar de ervaring heeft geleerd, dat het saldo-tegoed der inleggers slechts voor een zeer gering deel als gedeponeerd geld en niet als spaarpenningen te beschouwen. liet aantal inleggers der bank is in het jaar 1898 met 65,000 ver meerderd, het saldo-tegoed met ü'/j millioen gulden. Deze cijfers, verge leken met die van buitenlandsche rijksspaarbanken, daar bij in aan merking genomen het aantal inwoners en de spaargelegenheden, hier en ginds, zijn voor Nederland zéér gunstig. De rente onzer postspaarbank is bij de wet op een maximum van 2 64 pet gebracht. Zij wordt van de kartons overgenomen in de boekjes, welke daartoe door de inleggers moeten worden ingezonden. Uit het verschil van bet totaal dei- bij te schrijven rente, met de dooi de bank zelve gekweekte rente moeten de onkosten der instelling betreden, de oorschotten door het rijk ver strekt, terugbetaald en gelden opge legd worden tot vorming van een reservefonds. Dit reservefonds moet vooral dienen om den staat te dekker, voor verliezen, welke zouden kunnen voortvloeien uit den voltedigen staat- waarborg, den inleggers bij de wet verzekerd. Met het oog op bet belang van den staat bij den aanwas van het reservefonds lijkt het vreemd, dat de regeering de bank met bijzondere financieele lasten beeft bezwaard. Zoo moet zij bijvoorbeeld jaarlijks 10 cents per inlegger storten als vergoeding van vrijdom van port voor de stuk ken, welke de directeur met zijne inleggers wisselt. Die vergoeding be loopt dus nu ongeveer tachtigduizend gulden per jaar. Vermeld zij nog, dat de directeur van ons nationaal spaar- instituut de gewoonte heeft aange nomen, een in de Fransche taal ge steld extract zijner jaarverslagen in het buitenland te verspreiden, met bet gevolg, dat de instelling in den vreemde herhaaldelijk zeer gunstig is besproken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Vereeniging Dorcas ontving in het afgeloopen jaar aan jaailijksche bijdragen, vrije giften en contribuliën der werkende leden de som van f 668.30. Het was haar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel mogelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende het jaar zijn door baar 46 kraamvrouwen bedeeld en beeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lecnigen, terwijl aan bel einde des jaars bovendien door haar aan 204 huisgezinnen uitdeeling is gehouden van 368 mannen- vrouwen- en kinder hemden, 100 lakens, 54 dekens, 188 p. kousen en sokken, en 48 baaien kleedingstukken. Wij bevelen de belangen dezer zoo nuttig werkende Vereeniging bij de gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, onzen lezers met warmte aan. Onze vroegere stadgenuot de heer R. E. de Haan, laatst oud-Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk is daar na langdurig lijden in den ouderdom van 65 jaar ontslapen. beschermengel mijn beter ik mijn Beatrice nu juist mijn ongeluksbode moest zijn?» Was ik niet tusschenbeide gekomen, dan zoudt ge bij het verlaten van de kerk gearresteerd zijn, gij een gewijd geestelijke ik klaagde u aan om u voor erger te bewaren.» »0 daarom! Om die zaak met dat bankbillet van f 240 Liep dat werkelijk zoo'n vaart?» »Ja. Ik voorkwam het door te be loven in de kerk tusschenbeide te komen. Anders zat j e nu in de gevan genis. Als je eenig gevoel van schaamte hebt Paul »Ik stond dus aan een afgrond, niet waar? De herinnering daaraan zal een mensch altijd een gevoel van ont roering bezorgen. Dat is niet onaangenaam, als men er zich maar aan overgeeft in de be hoorlijke stemming. Dus de vicarius nam het geld aan en zag van de ver volging af?» »Hier is het hatelijke ding, verscheur het terstond.» Zij wierp hem een papier toe, dat aan zijn voeten neerviel. Het scheen een wissel te zijn. «Niet terstond. Ik vind het wel Rombert Everts de Haan werd 24 Juli 1833 te Wirdum geboren, was kostschoolhouder te Leeuwarden, hoofdonderwijzer te Amersfoort, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Nij megen en tot 1897 Directeur dei- Rijks Hoogere Burgerschool te Win terswijk. Behalve werken op natuurlijk ge bied en eenige vertalingen verscheen van zijn hand o. a.Gondibald of Keizer Karei te Leusden, een roman tische schets met geschiedkundige aan teekeningen. In de Dinsdagavond gehouden Algemeene vergadering van de Oud heidkundige vereeniging »Flehite" werd o. a. herbenoemd tot Bestuurs lid de heer A. M. Tromp van Holst, die aan de beurt van aftreding was. Het belangrijk Jaarverslag is in druk en zal worden rondgezonden aan de leden. Het nieuwe Museum zal denkelijk 1 Mei worden geopend. Bij de ten overstaan vanaichi- tect W. van Schaik gehouden aan besteding van den bouw van 2d ar beiderswoningen in 4 typen op liet terrein tusschen Utrechtsehen weg. spoorbaan en Leusderweg, voor teke ning van de Naamlooze Vennootschap «Volkshuisvesting" alhier werd inge schreven als volgt: D. J. van Wagen-- veld, te Barneveld. f38 800; H. J. Buitenhuis, te Nunspeet, f37.700; D. von Munching, te Harderwijk, 137 549; L. Ruitenberg, te Amersfoort, 32.96; J. Eisinge, to Kortezwaag, f29,225; en C. van 't Huilenaar, te Alkmaar, f27.860. Twee biljetten werden op verzoek van de belanghebbende van onwaarde verklaard. De gunning is in beraad gehouden In navolging van grootcre plaat sen, waar deze inrichtingen reeds bestonden en er een dankbaar gebruik van wordt gemaakt, deed de firma Lamaison Bouwer Co. alhier eene met glashardstaal gepantserde biand- en inbraakvrije kast vervaar digd door de heer J. Lips Bzn te Dordrecht en biedt zij de gelegenheid aan, daarin tegen lagen prijs elleeten, koslbaai heden, familiepapieien enz. te doen bewaren in kastjes waarvan de bewaargever zelve de sleutel houdt. Voor nadere bijzonderheden raadplege men achterstaande advertentie. Dinsdagavond te half tien werd brand ontdekt in de bergen der hof stede «Groot Scbutterhoefvan de Gebr. Van der Burgt, aan den Arn- hemschenweg op den grens van Amersfoort en Leusden. De beiden spuiten van laatstgenoemde gemeente waren spoedig ter plaatse en mochten de hofstede en de schuren behouden, doch konden niet voorko men, dat de bergen tot den grond aibranden en 7000 Kilo hooi en 30 vim rogge in rook opgingen. De oorzaak van den brand is on bekend. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. liet verbrande was niet verzekerd. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Afd. Amersfoort van de Chr. Nationalen Werkmans bond, werden als bestuursleden her kozen L. v. d. Biczenbos. H. Voort- inan, A. Hulst, G. van Wijland, C. van Zwol en J. de Valk, terwijl ge kozen werd in de plaats van P. F. Welvaardt, die als bestuurslid be dankte, F. v. d. Pol. Als bestuursleden van bet Zieken fonds werden herkozen H. v. Bins- eens aangenaam herinnerd te worden aan een gevaar, aan hetwelk ik bijtijds ontsnapt ben.» Hij beschouwde het papier met belangstelling, ja zelfs met bewondering, daarna borg hij het zorg vuldig weg in zijn zakportefeuille. »De vicarius was zeer wraakzuchtig gestemd om zoo iets te eischen zeer wraak zuchtig. Gij zeidet laatst iets, Maggie, van een andere aanklacht.Hij wendde zijn hoofd af en keek in het vuur. »Wat is daarvan geworden?» »Die zal u wel bereiken in uwe woning.» »Neen, daar kunt ge gerust op zijn, ik ben er niet op gesteld en heb dus mijn adres veranderd. Dat is nu alles voorbij. Ik ben blij, Maggie, dat gij u daar niet mee hebt bemoeid. Zij, die daarin betrokken is, schijnt te zullen zwijgen, anders had zij reeds gesproken. Het is verstandig van haar. Het maakt dergelijke zaken zoo veel eenvoudiger, als de betrokken personen zwijgen.» »Maar Paul, is het dan totaal on mogelijk uw geweten wakker te schudden?» i Wordt vervolgd.) bergen, R. van Dijk en D. van Loveren, en gekozen in de plaats van A. J. Voorn, M. van Eijkelenburg. Belanghebbenden worden bij deze er nogmaals aan herinnerd, dat op Maandag den löden, en Dinsdag den 17den Januari a s telkens van s' voormiddags 10 tot 1 uur des na middags, ten raadhuize dezer ge meente de inschrijving voor de Na tionale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van het jaar 1880 geboren en alzoo in 1899 aan de loting onderworpen zijn. Binnenkort is de aanbesteding te verwachten van nog eenig grond werk ten behoeve van bet station Amersfoort. Raming f 100.000. Leusden. De Raad dezer gemeente beeft benoemd lot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hamers- void mej. J. Seijl te Zierikzee, en zulks ter vervulling van de vacature ontstaan door het eervol ontslag op haar verzoek verleend aan mej. T. Boescliolén. Do voordracht bestond uit de daines: J. Seijl, te Zierikzee; J. M. .in den Berg, te Rijswijk; en J. V. Scliicke te Utrecht. Zonderlinge kostwinning. Dr. P. De Jager, te Ternaard, die een beroep deed op den liefdadig heidszin zijher landgenooten ten bate van arme vissehers te Wierum en Moddergat, ontving uit Amsterdam volgend schrjjven: «Wij veroorloven ons de vrijheid UEd. te melden, dat wij agenten zijn van alle mogelijke zaken op philan- tropisch gebied en daardoor ook in staat zijn UEd. de behulpzame hand te bieden tot het verkrijgen van gel don voor hot door u beeogde doel; wij behoeven slechts een volmacht en laten dan eene inteekenlijst druk ken. die wij u overzenden, om dooi den heer burgemeester te laten stem pelen en 'berekenen 10 pet. plus reis-, verblijf- en andeien onkosten of 20 pet waaronder dan alle onkos ten liegiepcn zijn, zoodat bij een ont vangst van bijv. f 100, f 80 wordt afgedragen-; .ontvangen wij niets dan brengen wij ook niets in rekening, van welken aard ook. zoodat u nooit risico beloopt." «Pbilantropie Men ordonnée com mence par soi-niöme," 't geen onge veer zeggen wil, dat men verstandig doet, bij het inroepen van de publieke liefdadigheid voor anderen, voor zich zelf den room van de melk te nemen. Ik heb dit voert dr. De Jager in de Leeuw. Cl. aan dit schrijven toe die ook wel in toepassing zien brengen, maar wist tot nu toe niet, dat bet tot een bodrijfsvak gemaakt was. Sedert 1 Januari krijgen de soldaten in Oostenrijk-Hongarije 's avonds om zes uur wat warms, hetzij soep of kolïie of' een toetje. Het staat de manschappen echter vrij om van dat zesuurtje weg te blijven. En werkelijk, tot verbazing van velen, is in Weenen de opkomst gering. Men schrijft Gat toe aan de voedzame mildheid van de Weensche keuken- prinsesen jegens de soldaten. Ilollandsch traagheid. Men verwijt ons Hollanders, dikwijls dat we al te langzaam zijn in de uitvoering van dingen, waarvan we ook al na veel wikken en wegen dan toch eindelijk het nut, ja zelfs de noodzakelijkheid hebben erkend Ons werd daarvan onlangs door iemand, die in oude paperassen ge snuffeld had, een sterk sprekend staaltje verteld. Men weet dat de Utrechtsche Vecht, die in de Zuiderzee uitmondt, daarvan is afgesloten door groote schutsluizen, waardoor eb en vloed der zee in de rivier niet merkbaar zijn. Die slui zen dateeren van 1672 of 1673. Toen zij er niet waren, stond het land ter weerszijde der Vechtoevers voort durend aan het gevaar van over strooming bloot. Of men dan niet eerder er aan gedacht had dit euvel door sluizen te keeren'? Jawel. Onze zegsman kende een oude acte, waar uit reeds van zoodanig voornemen bleek. Het «Kapittel van Sint Marie", een kerkbestuur in de oude stad Utrecht, had landerijen liggen onder Nichteveeht en Nederhorst-den-Berg en verhuurde aan Zweder, heer van Abcoude, de tienden vari dat land met bet uitdrukkelijk beding dat de vastgestelde pachtsom zou worden verhoogd, wanneer door den aanleg van een zeesluis bij Muiden de op brengst der bedoelde gronden èn zekerder en overvloediger worden zou. Toen dus deze acte werd opge maakt, kende men de kwaal, kende men ook het middel daartegen, meende (hoopte) dat binnen wellicht korten tijd dat middel zou worden toegepast. Welnu, bedoelde acte draagt het jaartal1348. Drie honderd vijf en twintig jaar moesten nog voorbijgaan eer men werkelijk zou komen tot het bouwen van een sluis, welker noodzakelijkheid reeds zoo lang was erkend BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 5 tot en met 11 Januari. GeborenHendrikus Cornells, z. van H. Bekker en M. van Bekkum. Jacoba, d. van J. de Graaf en A. Veenendaal. Gijsbertje, d. van A. Buitenbeek en A. Evers. Anna, d. van P. Versteeg en B. J. Koppen. Beijer Jan, z. van H. van Ee en J. Ouwerkerk. Martinus Ernestus, z. van M. E. Baron Bentinek en SI. L. Stam. Dirk Gerard, z. van D. Bakker en C. M. Meijer. Hendrika, d. van J. Tiggelaven en M. Plaggenhoef. Gijsbertus, z. van J. Steenbeek en J. Sliddelaar. Francois, z. van F. E. Knoote en R. L. van Lanschot Hubrecht. Ondertrouwd: J. J. N. Tijssen en A G. van Wageningen. L. C. Balfoort en J. de Vries. OverledenAlijda Buitenhuis 54 j. echtg. van N. Wolfswinkel. Philip Veenendaal 54 j. gescheiden echtg. van N. van den Bongaard- Catrine Koene 2 j. Hen drika Johanna Floor, 3 j. Christiaan Klee 57 j. echtg. van M. van Daal. Jacobus Wijnen 63 j. echtg. van Maria Veendaal. Maria van der Linden 64 j. echtg. van J. W. den Hartog. Twee ievenl. aang. kinderen m. g. van Johanna de Boer. Een Ievenl. aang. kind m. g. van C. Descans. Hendrika Woutera Hemmers 35 j. ongehuwd. Hoogland. Geboren: Johanna, d. van G. Tolboom en P. Smeeding. OndertrouwdJ. van Velsen en G. Kok. Getrouwd: II. van de Hoef en C. Blom. Leusden. Geboren: 10 Jan. Marretje, d. van Aalt Hofland en Willemijntje Antonia van de Klomp. 11 Jan. Jan, z. van Jan ten Kulve en Aaltje Vetkamp. Ondertrouwd: II Jan. But van de Pol en Gijsbertha van Westerlaak. Stoiitcnburg. Geboren: 12 Jan. Willem, z. van Wil lem Roller en Stijntje Kleinveld. Gehuwd: 12 Jan. Hermanus van Leu- veren en Jansje Hofland. Woudenberg. Geboren7 Jan. Matthjjs, z. van Cor nells de Koning en Gerritje Koudijs. 8 Jan. Wilhelmina Geertruida, d. van Jan Versteeg en Hendrika van Doorn. 9 Jan. Rijkje, d. van Johan Kramer en Keeltje Kleinveld. Catharina, d. van Barend van Ginkel en Jannetje van Veld huizen. Ondertrouwd12 Jan. Cornelis Koudijs, 24 j. en Hendrika Bakkernes, 22 j. Overleden: 8 Jan. Willem Dolron, geh. met Jannetje van Lunteren, 66 j. MARKThERICIIÏ. AMERSFOORT, 13 Jan. 1809. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0.— Appelen 1 6 a f 10.Peren f0.af00 Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.a f 2 50 Iloendereieren f4a 15per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f115 a f 1.35 per kilo. Mar garine f0.a fö.Zoetem kaas 0.f0.— Kippen f0.60 a fl.Kuikens fla f 1.20 Piep kuikens f 0.40 a f 0.70 Ganzen f0.f0.Eenden I 0.G0 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 40 a f 0.50. Tamme f.1a f 1 20 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere tai kens f 00.f 00 Zeugen f 49.f 50. Biggen f5 af 8.50 Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 10 heet. Appelen; 30 heet. Peren; 0 heet KleiaarJappe- len 000 heet. Zandaardappelen 10000 stuks Hoen dereieren: stuks Eendeneieren; 1300 kilo Grasbo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 0 magere varkens, 280 biggen en 4 zeugen. Heden overleed na een langdurig smartelijk lij den, onze geliefde Echt- genoote, Moeder en Be- huwdmoeder i WILLEMPJE VAN DE BIEZENB0S, gcb. Van dkn Brink, in den ouderdom van bijna 66 jaren. Uit aller naam, G. van de blezenbos Sk. Amersfoort, 13 Jan. '99. in prachUMlle DeIftsch/Aardew. bus, qualileit -puhlensthee. Jsiet volkomen DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Vrijdag 20 Januari 1899 des voormid dags 11 uur, in het koffiehuis »Het Valkje» te Amersfoort in het openbaar Onder de gemeente Hoogland. Nos. 1—5. De boeren hofstede gelegen aan beide zijden van de Weerhorstersteeg strekkende tot de rivier de Eem, ter gezamen lijke grootte van 19 hectaren, 1 are, 20 centiaren, in de navol gende 5 perceelen, als: No. 1. De BOUWMANS WONING plaatselijk gemerkt wijk E no. 71 bestaande in WOONHUIS met ACHTER HUIS, BAKHUIS, SCHUUR, WAGENLOODS, 2 vijfroedige HOOIBERGEN, voorts TUIN, ERF, BOOMGAARD, BOUW- en WEILAND en WEG, groot ongeveer 7 hectaren, 93 aren. No. 2. Drie kampen WEI- en HOOILAND, genaamd »de Vaarthoekjes" naast de Greb- belinie, groot ongeveer 2 hecta ren, 45 aren, 60 centiaren. No. 3. Drie kampen WEI- en HOOILAND, genaamd »de Ruige en Middelste Kamp" en »de Smalle Akker", groot 3 hectaren, 65 aren, 30 centiaren. No. 4. Een kamp WEILAND, genaamd «de Geldersche Maten" en een perceel BOUWLAND genaamd »de Achtereng», groot ongeveer 4 hectaren, 58 aren, 10 centiaren. No. 5. Een perceel WEI- en HOOILAND, genaamd »het Eem- dijkje" tusschen de rivier de Eem eh de Grebbelinie, groot 39 aren, 20 centiaren. No. 6. Een perceel BOUW LAND met HOUTWAL, ge naamd »het- Spookbosch" aan de Weerhorstersteeg, groot 1 hectare, 56 aren, 80 centiaren. No. 7. Een kamp WEI- en HOOILAND, in den polder »de Haar" nabij den Lodijk, groot 1 hectare, 47 aren. 60 centiaren. No. 8. Een kamp WEI- en HOOILAND achter het vorig perceel, groot 1 hectare, 56 aren, 50 centiaren. No. 15 en 78 zijn geheel in eigen gebruik hij A. Van Weerhorst en no. 6 is gedeel telijk in eigen gebruik bij A. Van Weerhorst en gedeeltelijk ver huurd aan P. Van Wee voor f 16 's jaars en aan J. Hoefsloot voor f24.40 's jaars. Aanwijzer van nos. 16 A. Van Weerhorst wonende op no. 1, en van nos. 7 en 8 G. Hoef sloot aan den Bunschoterstraat- weg onder Hoogland. Afzonderlijk en in massa's. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 20 April 1899. Daarna zal worden overgegaan totde open bare verkooping van 25 percee len ELKE-, WILGE-, ESSCHE- IEPE- en POPULIEBBOO- MEN, staande op nos.-15; be taaldag hoornen 20 April 1899. De koopers van den onder grond hebben recht van naasting van de hoornen tegen vergoeding van 5 van de koopsom. Breeder hij biljetten. >qfr°. remb. of postw. Ook zeef geschikt v. wederk. Theehandel en gro& Tan ouds »'f Anker" Delft. Ufrechtschcstraat E 18, bericht de ontvangst van eene uitgebreide keuze als: Blouses, Rokken, Kiiidermmitcls en Hoeden, Sterke Kousen, Sokken, Boorden, Overhemden, Manchetten. •Eene gkoote collectie HANDSCHOENEN in alle soorten. Eene'^roote keuze ;(lugcIscU»sC, B. - #n Waschcorsetten. En verder vele andere Dames- en JIccreii-Mode- j artikelen. De Stalch uit de Hohenstcinsclic ftéideweberei vLotzea Sachsen, «orden op aanvraag opzicht gezonden. KM ©0©@C©©0©

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2