BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. als gevolg van het ontbreken harer componenten in onze richting. -Hoe moeilijk die bepaling ook zij, berust zij toch op een zeer eenvoudig beginsel. Men zag bekende lijnen in het spectrum van een ster van hare nauw keurig berekende plaats afgeweken. Klaarblijkelijk moesten de met die plaatsen overeenkomende tiillingen hun trillingsgetal eenigzins gewijzigd hebben, d.w.z dat per seconde meer of minder trillingen van het licht dier ster ons bereikten, dan behoor lijk was. Het scheen of het geheele spectrum ziclt van zijn juiste plaats verschoven had. Aan de kleuren zou dit niet te bespeuien zijn geweest, zóó klein is die verschuiving; wèl echter aan de donkere lijnen. De voor de hand liggende verkla ring was, dat de ster in de richting der aarde zich verplaatste, naar ons toe of van ons af. Daardoor ont moetten wij per seconde meer of minder lichttrillingen dan het geval zou zijn geweest als de ster in rust gebleven was. Dit wordt duidelijk als men denkt aan wat zich voordoet met een soort gelijke golfbewegingde golven derzee. Staat men aan het strand, dan ziet men per minuut een zeker aantal golven op liet strand breken. Stel nu, dat alle golven even groot zijn, en gelijke snelheid bezitten, dan zal men. door tegen de golven in, zee waarts te zwemmen, meer dan dat getal golven ontmoeten in denzelfden tijdomgekeerd minderals men, terugkeerende naar het strand, als het ware met de golven meê zwemt, liet aantal golven ons dan inhaalt zal dan kleiner zijn. Door het tellen dier golven zou men kunnen bereke nen hoesnel men had gezwommen Zoo gaat het ook met de trillingen van het licht eener bewegende ster, want bet maakt geen verschil in de betrekke lijke beweging of wij ons de ster als stilstaande voorstellen, en aan de aarde, in tegengestelden zin haar be weging toeschrijven. Van ilii alles zal de lieer Dalme ons door proeven een duidelijke voor stelling geven. Eindelijk zullen wij ook genieten van het nieuwste snufje op het ge bied der Astronomie, n.l. de theorie waarmede men wil verklaren de raad selachtige wijze waarop zich de hevige uitbarstingen in de zons ntmospheer aan ons voordoen, voor welk ver schijnsel men al zooveel theorieën heeft uitgedacht. Het beginsel moet dan zijn de buiging die een lichtstraal ondergaat als zij passeert door een middenstof van ongelijkmatige, af of toenemende dichtheid, waai door de straal voort durend gebroken en dus gekromd wordt. Van zulke kromme lichtstalen zul len wij proeven te zien krijgen. O.a. wil men met die theorie be wijzen, dat het slechts gezichtsbedrog is, dat wij de zonnerand steeds scherp begrensd zien. Hoe dat is, weet ik niet! Die vordering der wetenschap" is noch niet tot Amersfoort doorgedrongen, zoover mij bekend is. Wij moeten dat derhalve nog van den lieer Dahne leeren. Ik gis dal velen nog wel meer zaken door zijn lezingen zullen leeren; wel te verstaanindien zij er heen gaan! Aan het enkele lezen mijner artikelen zal men weinig hebben. Het rechte begrip volgt eerst bij het zien der proeven. G. J. BÜIJS. een vriendelijk woord tot mij eer ik ga. Wensch mij het beste.» »0 Paul, ik kan niet. Gij breekt mij het hart. Wij moeten nu scheiden. De maat is vol. Gij moogt hier niet terugkomen. Ga heen naar die andere. »Ik heb den vicarius een brief ge schreven en het geld teruggezonden, ik leende dit van een vroegeren vriend, ik wist niet, dat gij de zaak reeds in orde had gemaakt en wat die andere betreft Zij werd vuurrood en er kwam een toornige uitdrukking in haar oogen. Hij lachte slechts. »Dat zal ik zelf in orde maken. Gij moet niet vergeten, dat zij mij reeds naliepen en kusten toen ik nog een jongen was. Het is maar jammer, dat het dezen keer is uitgekomen. Toch wanhoop ik nog niet. Berouw openlijk berouw maakt altijd indruk. Hebt gij gehoord hoe ik de kerk verliet? Ik las het in de courant en mijn hart werd er door geroerd. »Gij een hart?» «Eens had ik een hart, Maggie, maar het is nu in uw bezit. Reeds vijfjaar H. M. de Koningin-Moeder heeft een commissie benoemd om haar voor te lichten bij de voorbereiding en op richting van liet Sanatorium te Oranje- Nassau-Oord en bij alles wat hiermede verband houdt. De heeren, die namens H. M. zijn uitgenoodigd in deze com missie zitting te nemen, hebben zich allen bereid verklaard aan de oproeping gevolg te géven De commissie bestaat uit <1 r. J. J. Homoet te Arnhem, dr. H. A. Kooyker, hoogleeraar te Groningenjhr. mr. De Savornin Lobman, lid van de Alge- meene Rekenkamer; mr. De Nerée van Babberich, iid van den Raad van Statejhr. S. M. S. De Ranitz intendant van Hr. Ms. Huis, en dr. G. H. Roes- singh, geneesheer-directeur van het Gemeente Ziekenhuis te 's-Gravenhage. Nu binnenkort weer de werk zaamheden voor de nieuwe kiezers lijsten zullen beginnen, vestigt de N. R. Ct. de aandacht op een der middelen om kiezer te worden, dat wel niet meer voor de nieuwe kiezers lijsten effect kan hebben, maar dal men in deze maand nog moet aan wenden, wil men het volgend jaar kiezer worden. Redoeld wordt het bezit van een bewijs van een inleg \an ten minste f50 in de Rijkspostspaarbank. Ieder, die geen andere rechten voor de toekenning der kiesbevoegheid bezit, kan bel volgend jaar kiezer worden, als hij vóór of op 15 Mei 1000 vijf en-twintig jaar oud wordt of is geworden en zorgt, dat hij vóór of op I Febr. 1899 in liet bezit is van een Rijkspostspaarbankboekje van ten minste f 50. Dij nader onderzoek is gebleken, dat na den dubbelen moord te Berkel op den beer G. Ripping en zijn huis houdster, voor een bedrag van onge veer dertig duizend gulden aan efïecten is ontvreemd. Welke die effecten zijn, is voor een gedeelte bekend. Als daders worden verdacht twee personen, respectievelijk 34 en 30 jaar oud. De eerste werd onlangs uit de gevangenis ontslagen. Namens den recht er-commissaris, jhr. mr. de Savornin Lobman, verzoekt de commissaris van politie in de eerste afdeeling te 's-Gravenhage. opsporing en aanhouding van en be richt omtient twee mannen, die ver dacht worden de daders te zijn van dezen moord en diefstal. De signalementen \an bedoelde personen luiden o. m. als volgt De een is tamelijk lang, schraal postuur, gekleed met licht-grijze over jas, bijna tot aan de knie, zwarte jas tot aan de heup; donkeren hoed met gieuf, eenigszins ingezakte ran den, iets aan den hals gelijkend op een liggend boord. De ander, een half hoofd kleiner en stevig postuur, is gekleed met ruig donker jeltkerlje, pet met stijven rand en klep en platten bol. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door het Kiescollege der Nederd. Herv. Gemeente is gisterenavond tot predikant alhier beroepen, Ds. van Arkel te Ellecom. In Provinciaalblad no. 9 wordt aan heeren burgemeesters in de pro vincie Utrecht mededeeling gedaan, lang, van den tijd af aan, dat gij nog een onschuldig meisje van zeventien jaar waart. Zij bloosde en wendde haar gelaat af. Toch kwam zij weer onder den indruk van stem. »Sta eens op.» Zij gehoorzaamde. »Geef mij u hand.» Wederom gehoor zaamden zij. "Kijk mij aan.» Zij deed het. Zij was overwonnen. Hij kuste hare lippen. In zijn oogen was een groote liefde te lezen werkelijk of geveinsd? Toen lachte hij zege vierend. »Wat kan het mij schelen,» zeide hij, »of men mij met den nek aanziet, als ik mijn Maggie nog maar heb? Lieveling»er was een spiegel boven den schoorsteenmantel »wij zullen een knap paar zijn als wij ge trouwd zijn.» Zij rukte zich los. "Getrouwd? Neen dat niet Paul. Nooit -nooit dat niet. O, ik voel mij vernederd, dat ik u nabijheid duld en nog meer, dat ik toesta, dat gij van liefde tot mij spreekt gij een man, dien ik vroeger niet bestaanbaar dacht o, ik kan geen woorden vindenHoe zal ik het zeggen?» »Wel Maggie, zeg eenvoudig de waarheid. Zeg, dat gij mij lief hebt.» (Hordt vervolgd.) dat op Woensdag 22 Februari a.s., der voormiddags te 8 uur, op het Vredenburg te Utrecht, de keuring zal plaats hebben van alle hengsten, die tot dekking in deze provincie wor den gebezigd. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, herinneren den gees telijken en bedienaren van den gods dienst bij de erkende kerkgenoot schappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting, om, voor zooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst voor den le Februari a.s. in te dienen bij den Burgemeester der ge meente binnen welke zij voor de militie zijn inschreven, onder over legging van het desbetreffende be wijsstuk. In de gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad, onder praesidiutn van den burgemeester Mr. F. D. graafSchimmelpenninck, waren bij den aanvang alle leden aanwezig uitgezonderd de Wethouder M. E. Celosse en Mr. J. C. H. Prikken. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering door den Secretaris vraagt de heer Gerritsen naar aanleiding daarvan het woord. Hem is toch ter oore gekomen als zou bij de stem ming over zijn voorstel omtrent loons- verhooging der werklieden bij de ge meente-reiniging eene onregelmatig heid hebben plaatsgehad. Hij wenscht daarom te weten wie zich tegen zijn voorstel hebben verklaard. Denamen der tegenstemmets werden daarop uit het olïicieele raadsverslag voorge lezen, waarbij geenerlei fout wordt geconstateerd, waarop de notulen overanderd «orden goedgekeurd. In behandeling komt het voorstel ten aanzien van de opname van be palingen omtrent minimum loon en maximum werktijd in het bestek voor den bouw der gasfabriek. Bij de algerneene discussiën hierover erlangt de heer Gei ritsen liet eerst liet woord ZEd. zegt met volkomen instemming het voorstel van 't Dagel. Bestuur te hebben gehoord en alhoewel niet geheel daarin meegaande, «ijl naar zijne meening de standaardloonen, daarin opgenomen, te laag zijn, zal hij om het ge|ieele voorstel niet in gevaar te brengen geen amendement daarop voorstellen. De 'neer van Kalken kan zich ge heel met het voorstel vereenigen en acht, na de voorzitters der verschil lende vakvereenigingen daaromtrent gehoord te hebben, de loonen vol strekt niet te laag. Voor verhoogirig moeten z.i. wettige redenen bestaan tor« ijl eene veriiooging van loon door de gemeen le zeer slecht «'erken zou op dat der werklieden in omlig gende plaatsen. Ook eene verhooging van 25% voor overwerk en 50"/n voor Zoudagarbeid keurt hij goed evenals den vastgestelde!) werkdag van 11 uur en hij meent zich tot tolk der werklieden te mogen verklaren om de commissie van fabricage dank te brengen voor hetgeen zij heeft tot stand gebracht. De heer van Zijst zegt in hoofd zaak met het voorstel in te stemmen doch wenschte gaarne de volgende vragen beantwoord te zien: Wat wordt verstaan onder de speciale ge vallen waarvoor overwerk of zelfs Zoudagarbeid noodzakelijk is; hoever strekt één of meer uur boven bet vastgestelde maximum zich uit en op welke uren zal er des Zondags wor den gewerkt en zal aan de werklieden de gelegenheid worden gegeven hunne godsdienstplichten te kunnen waar nemen. De heer Visser, wethouder van openbare werken erlangt hierop het woord, doch is deze voor de raads leden reeds moeilijk verstaanbaar, getuige het voorovo, buigen en uit rekken van halzen der meosten, op de tribune is niets hoorbaar dan een zacht gemurmel, zoodat wij tot ons leedwezen niet in staat zijn den in houd van het door ZEd. gesprokene weer te geven. De heer Kleber is in beginsel niet voor loonsregeling door Gemeente of Staat en meent dat deze tehuis behoort bij de vakvereenigingen Hij wijst op verschillende bezwaren, die daardoor kunnen ontstaan, zooals onlangs nog te Amsterdam is gebleken. Hij is evenwel niet tegen het nemen van een proef om later, met de erva ring hierbij opgedaan, naar bevinding tc kunnen handelen. De voorzitter, in de eerste plaats de lieer Van Zijst beantwoordend, zegt dat onder speciale gevallen moet verstaan «orden als overwerk in het belang van het werk zelf is, doch dat niet dan uit noodweer daartoe zal worden overgegaan. Evenzoo is het met het werken op den Zondag, waartoe altijd eerst de toestemming van liet Dagelijksch Bestuur moet worden gevraagd. Hij zou dan ook alleen wanneer het werk daardoor geschaad zou worden zijne toestem ming daartoe geven. Hij wenscht hierbij tevens te verklaren, dat hoe wel meegaande met dit voorstel hij zich in principe niet met dergelijke bepalingen kan vereenigen en zich daarom voor volgende adviezen volle vrijheid voorbehoud. Hierop volgt de artikelsgewijze be handeling van het voorstel, waarbij zich bij artikel 5 waarin de boeten worden vastgesteld nog eenig debat ontspint. De heer Van Esveld vindt n.l. eene boete van f 10 voor eene overtreding to gering en zou deze gaarne op f25 zien gebracht. Onder een voor ons niet verstaan bare speech van den heer Visser komen de heeren Celosse en Prikken ter vergadering. Het schijnt echter dat de heer Visser zich tegen het voorstel van de heer Esveld verklaarde, doch daartoe minder gelukkige motie ven te berde bracht, want de heer Gerritsen verklaarde daarop dat het door den wethouder aangevoerde zijns inziens juist pleitte vóór het voorstel Esveld. Niet altijd zal er kwade trouw in het spel zijn, doch waar er sprake van is dient zij zwaar gestraft. De heer Garjeanne wenscht gaarne te vernemen of de toepassing dei- boeten enkelvoudig of meervoudig is, dat wil zeggen zal voor elke over treding eene boete van f 10 worden geëischt of kunnen overtredingen van dezelfde soort tot één boete worden gecombineerd. De heer Van Zijst vreest dat over tredingen niet altijd goed geconsta teerd kunnen worden en dat de arbeiders niet altijd hem zullen dur ven aanklagen, die hen heeft te kort gedaan, daar allicht gevallen van wraakzucht de gevolgen daarvan zou den zijn. Nadat de voorzitter nog verklaard heeft hierin liever de directie de vrije hand te willen laten, wordt het amendement in stemming gebracht en met 10 tegen 7 stemmen verworpen, liet geheele artikel wordt daarop evenals de vier voorgaande z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel tot uitbreiding der secretarie, door toevoeging van een gedeelte der vestibule, wordt z. h st. goedgekeurd. Het voorstel van B en W. tot het verleenen van een crediet van f25. tot aanschaffing van eenige medailles voor den wedstrijd der schietver- eeniging „Wilhelmina" vond evenmin eenige tegenkanting. Het 3e suppletoir kohier der in komstenbelasting werd z.h.st. tot een bedrag van f 429 665 vastgesteld. De behandeling der suppletoire be- giooting der gemeente, dienst 1898, was voor ons niet officieele verslag gevers, aan wien geen inzage der desbetreffende stukken wordt verleend, een Abaeadabra, daar door den Voorzitter alleen eenige niets zeggende cijfers werden genoemd. Tot onderwijzer aan de openbare jongensschool wordt daaiop met 13 stemmen benoemd, de heer L. A. Slot te Heerde. Op den heer M. G. Northolt werden 4 stemmen uitge bracht, met hen kwam nog op de voordracht voor, de heer C. Achterberg te Sprang. Het tractement van den nieuwbe noemde werd daarop vastgesteld op f600.—, met f 100 verhooging voor de akte Fransch. Op voorstel van den Voorzitter ging de raad hierop in geheime zitting over. Na heropening der zitting wordt als spoedeischend een voorstel van B. en W. tot aankoop van woningen gelegen achter de H. B. School, ten einde terrein te verkrijgen tot uit breiding dier school, in behandeling genomen. Na eene uiteenzetting dat uitbreiding der school aan eene der beide zijden, waar men de grond om zoo te zeggen voor het nemen heeft, niet mogelijk is, wordt rnet 10 tegen 6 stemmen (de heer van der Want onthield zich als lastbobber van een der verkoopersj tot den aankoop voor p.m. f 10.000 besloten. Geen verdere punten te behandelen zijnde sluit de Voorzitter daarop te half vijf de vergadering. De heer G. Timmer, klerk ten Post- en Telegraaf kan tore hier, wordt met ingang van 1 Maart overgeplaatst naar Apeldoorn. De bevolking van Amersfoort bestond op 31 December 1897 uit 18316 personen, te weten M. V. w 9027 9289 18316 Vermeerdering in 1898 door II. V. Geboorte 299 316 Vestiging 957 819 1256 1135 10983 10424 Vermindering in 1898 door Overlijden 194 194 Vertrek 784 615 978 809 9305 9615 Vermeerderd met 278 326 604 Bevolking op 1 Januari 1899 18920 Naar de kerkelijke gezindten is de bevolking saamgesteld uit: Nederduitsch-Hervormden9722 Fransch of Waalsch id48 Engelschen of Presbyteriaanschen. 1 Anglicaanschen of Episcopaten 2 Evangelisch Lutherschen142 Hersteld 26 Doopsgezinden75 Remonstranten97 Vrije Gereformeerden44 Chr. id. 60 Gereformeerde kerk A304 id id B460 Roomsch-Katholieken7322 Oud-Roomsch of van de Oud-Bisschop pelijke Clerezie211 Nederduitsch Israëlieten374 Porlugeesch id. 2 Tot geen der genoemde kerkgenoot schappen behoorend31 Totaal 18920 359e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 18 en 19 Jan. (1400 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 4006. Prijzen van f 100 op No. 4021 en 9179. Prijzen van f 70. 9257 9912 9947 9960 12351 12394 16070 17785 en 17798. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4028 4046 5210 5216 5233 5243 5249 9164 9258 9757 9783 9789 9917 9922 9931 9971 12354 12372 12373 12419 12427 12428 12450 124541602016027 16032 17845 18066 18087 19905 19916 19962 19966 19968 en 19969. Volgende trekkingen geschieden: 24—27, 30, 31 Jan., 1, 2 en 6—10 Febr. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleveu de navolgende prijzen: 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f2.000, 2 van f 1500, 47 van f 1000, 50 van f 400, 59 van f 200, 146 van f 100 en 3028 van f 70. Hoogland. De Hooglandsche Boeren bond houdt zijn jaarl. algm. verg. Donderdag 26 Januari 's namiddags 4 uur in de »Faam." Punten van behandeling Rekening en verantwoording van de Spaar- en Leenkas. Rekening en verantwoording dooi den Penningmeester van den Bond. Betaling van contributie (zie artikel 6 van het Reglement.) Opgave van Zaaihaver. Bespreking over het gebruik van den koewagen. Verdere mededeelingen. Hoog water. In Zuid-Duitscliland, vooral in het gebied van den Boven- en Berieden- Rijn, heeft men, tengevolge van den zware regens in de laatste weken, veel last van hoog water. Hoewel de berichten uit die streken niet on rustbarend zijn, spreken ze toch tel kens van groote schade, welke door het stijgen van het water is veroor zaakt. Zoo is in het Badensche «Oberland" voor duizenden aan hout weggespoeld. Het spoorwegverkeer tusschen Sigmaringen en Guntenstein werd door beschadiging van de lijn voor eenige dagen gestremd. In het Rulirgebied zijn groote stukken land overstroomd, terwijl ook op andere plaatsen groote stukken laag land onder water staan. Lalin, Neckar en Main stegen in -24 uur 1 'U M., terwijl de Rijn sinds Zaterdagaiond 3 M. gestegen is. De Moesel overstroomt den oever in haar geheelen loop. Te Ruhrort is de Keizerhaven ge heel overstroomd door den hoogen waterstand. Populieren-aauplaut. Men schrijft aan de «Arnh. Ct." uit Over-Betuwe: Voor enkele jaren was in deze streken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2