NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdag: 28 Januari 1899. Acht-en-twiiitigste jaargang. VEIiSCHUVr WOENSDAG Ei\ ZATERDAG. FEUILEETON. EEN RAADSEL. i\o. 8. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er hebben geruchten in de Duitsche pers geloopen dat dn Keizer voor bet front der troepen bij de parade te Hannover ter gelegenheid van den gedenkdag der geboorte van Frederik den Groote zou meedeelen, dat de zoon van den hertog van Cumberland in het Duitsche leger zou worden opgenomen en den Bruns- wijkscben hertogelijken troon be stijgen, nadat hij de kleinzoon van den laatsten koning van Hannover zijn aanspraken op den Hannoverschen Welfentroon had opgegeven. Dit is intusschen niet geschied, doch de Keizer heeft een kabinetsorder uitgevaardigd, waarin aan de regi menten, die uit Hannover gerecruleerd zijn, namen uit de oude Hannoversche krijgsgeschiedenis gegeven werden, benevens herinneringsteekenen aan gebeurtenissen daaruit. Deze kabinetsorder heeft een groote politieke beteekenis, zegt de Köln. Zt.. want zij vormt juist een slagboom tegen de in de laatste jaren steeds meer op den voorgrond tredende Welfische bemoeiingen. De Keizer beeft met zijn kabinetsorder de laatste overblijfselen van bet vroegere Hannoversche leger als een zelfstan dige troepenmacht geheel op zij ge schoven, door liet leger en zijn ge schiedenis thans door een onvei breek baren band met het Pruisische leger te verbinden. En daarom acht liet blad het ook een onmogelijkheid dat ooit een lid van het Welfisch vor stenhuis weer op den Brunswijkschen troon zal komen, want het plaatsen van een Welf op dien troon zou on vermijdelijk de Welfische bemoeiingen in Hannover aanwakkeren, waardoor voortdurend onaangenaamheden tus- schen Pruisen en Brunswijk zouden ontstaan welke voor den binnenland- schen vrede in het Rijk de schrome- lijksehe gevolgen konden hebben. Koning Leopold van België heeft aan de mogendheden voorgesteld de vredesconferentie te Brussel, te doen houden. De linkerzijde van de Belgische Kamer heeft een «oproeping tot hel land"gericht van den volgende inhoud «Twee ministers hebben hun ont slag moeten geven omdat zij op bevel des konings bet nieuw wetsontwerp over hot een naming kiesstelsel niet hebben willen neerleggen. Noch inde Kamer noch in 't Senaat heeft de regeering desaangaande uit leg willen geven. Zulks is ongrondwettelijk en de tegenstrevers der legeering doen een oproep tot het land. De rechterzijde zelfs is zeer ver deeld over de kwestie. Het nieuwe ministerie zal voor niets terugdeinzen om een aanslag Ie plegen tegen het kiesrecht dor Belgische burgers, ten einde de klerikale partij aan liet bewind te behouden. Al de liberale, radikale en socialisten afgevaardigden gaan hand aan hand om het wetsontwerp te bevechten dat liet land in meer dan honderd kleine kiesdistrikten zou versnipperen. Daarom richten wij een oproep tot het land. Dat alle vrijzinnige gemeentebestu ren en politieke honden protest aan- teekenen en dat geheel de belgische democratie antwoorde. Weg met liet eerinamig kiesstelsel Leve het algemeen stemrecht!" De oproep is geteekend door 40 leden der oppositie. Esteihazy schijnt de lust verloren te hebben om nog meer inlichtingen aan het Hof van Cassatie te geven. Eergister is hij niet voor het Hof' verschenen en wel naar men zegt omdat hij eiseht dat zijn advokaat Cabanes bij liet verhoor tegenwoordig zij. Van andere zijde wordt gemeld dat Esterhazy op het punt staat weer naar liet buitenland te vertrekken. Een redacteur van de Temps heelt in het vnrplegingsgesticlit van de broeders van St. Jean de Dieu, waar Esterhazy zijn intrek heeft genomen inlichtingen omtrent hem ingewonnen Esterhazy was daar Woensdag nog, doch men achtte het niet onmogelijk dat hij gister of lieden zou ver trekken. Uit Manilla komt thans het bericht, dat het Congres te Malolos de grondwet van de Filippijnsehe Republiek heeft aangenomen, zijn vertrouwen in den president Aguinaldo uitgesproken en dezen gemachtigd heeft aan de Ameri kanen den oorlog te verklaren zoodra hij dat raadzaam acht. Zooals men weet staan de voor posten der Filippijners voor Manilla zeer dicht bij de wachtposten der Amerikanen, en telkens komen er kleine.,scheijjiutselijiigen voor als een gevolg van de tartende bonding der opstandelingen. Nu heeft voor eenigc dagen een Amerikaansche schildwacht een kapitein der Filippijnen doodge schoten. Om den dood van deze kapitein te wreken trachtten daaiop des nachts een vijftal Filippijnen door de Ameri kaansche linie te sluipen, doch do wacht was op haar qui vive. Een der Filippijnen werd doodgeschoten en de óverigen in hechtenis genomen. Of Aguinaldo nu daaruit een casus belli zal maken Overigens schijnt de toestand te Manilla nog steeds dezelfde te zijn, terwijl 'net bevestigd wordt dat de Amerikanen zich van Ilo-Ilo hebben teruggetrokken. Vóór het midden van Februari zullen de Amerikanen niet met de terug zending der Spaansche soldaten in Manilla, die de Yankees op hun kosten naar Spanje moeten vervoeren, be ginnen. De plannen van Cecil Rhodes. Eeriige dagen geleden zijn eenige bijzonderheden medegedeeld betref fende Rhodes' plannen in Afrika. Hij heeft nu bij de Engelsclie regeering de uitgewerkte plannen ingediend ter verwezenlijking van zijn lievelings- ideaal, een trans-continentalen spoor weg in Afrika. Er ligt thans reeds een lijn van Kaapstad naar Buluvvayo van dat laatste punt uit zou zij moeten worden doorgetrokken totdal zij de lijn ontmoet, welke van Cairo uit naar het Zuiden wordt gelegd en thans reeds Khartoum heeft bereikt; dus over een afstand van ongeveer drie duizend vijf honderd mijlen. De Britsche Zuid Afi ikaansche Maat schappij heeft nauwkeurig laten be rekenen, wat het leggen eener der gelijke lijn zou moeten kosten en zij is gekomen tot een bedrag van negen a tien millioen pond steiling. Maar daarvoor zal men dan ook een directe verbinding hebben tusschen Cairo en Kaapstad Er zuilen zoowel Jnboorlingon-als- blanken hij het bouwen gebruikt worden en degenen, die met liet plan goed bekend zijn, beweren dat reeds heel veel inboorlingen don invloed der beschaving zullen hebben gevoeld, nog vóór de lijn in dienst gesteld is. De heer Rhodes verlangt van de regeering nu slechts garantie voor een bepaalde som, zoodat liet noodige geld tegen lage rente zal verkregen kunnen worden. De trans continentale telegraaflijn, een ander ideaal van den heer Rho des, heeft van het Zuiden uit reeds het Tanganyikameer bereikt, terwijl in het Noorden reeds Khartoum met Cairo in verbinding staat. Dat die twee lijnen elkaar spoedig zullen ont moeten, staat bij Rhodes vast. De Paus, wiens gezondheidstoestand weer goed is. ontving gister 300 leden der Romeinsche aristocratie in audiëntie, tot wie hij een lange toe spraak hield. De Koningin-Moeder begaf zich gisteren voormiddag met het in den gewone Slaatsspoortrein van 10 uur 6 min. ingelegde koninklijke salon tijtuig via Ede naar het landgoed Oranje Nassau's Oord. De Hofdames Barones van Rtersum en Jonkvrouwe Van de Poll, alsmede Jhr. de Ranitz, particulier secretaris en intendant, maakten het gevolg uit. De burgemeester van 's-Gravenhage Baron van Harinxma, deed H. M. in het station tot aan den trein uitge leide. Op den bepaalden tijd kwam de Irein aan het station Ede, alwaar H. M. en het gevolg werd opgewacht door den burgemeester van Ede en den kantonrechter uit Wageningen. Op den Keijenberg, tusschen Bennekom en „Oranje-Nassau's-Oord" is een der assen van het rijtuig, waarin de Koningin-Moeder gezeten was, gobrokengelukkig zonder verdere ongelukken. Onmiddellijk werd per rijwiel aan den stalhouder een ander rijtuig be steld. De tocht werd daarna vervolgd met een rijtuig van de Heer De Geest uit Oosterbeek, waarin de burge meester van Renkum zat. Kwartier vóór eenen kwam H. M. op „Oranje Nassau's-Oord" aan en werd aldaar ontvangen door den rentmeester, den Heer Van Everdingen. Ook de Commissie voor het Sanato rium was aanwezig. Te Bennekom blies het aanwezig fanfarekorps het oude Wilhelmus Te Harderwijk is, na afloop van de inhuldigingsfeesten, door twintig jongelieden, meest uit den arbeidenden stand, onder den naam "Oranje-Club", eene vereeniging ge sticht, welke zich ten doel stelt be- hoeftigen zooveel mogelijk te helpen. Dezer dagen hebben zij op eigen- Naar het Engelsch WALTER BESANT. 7) Hij had Margaret niet meer opge zocht. Zij verwonderde er zich over, dat hij niet om geld kwam. Dat voorspelde niet veel goeds het was haar een zeker teeken, dat hij de maatschappelijke ladder afdaalde, men- schen als Paul vertoonen zich niet als hun voorkomen niet presentabel is. Zij ging met vrienden op reis naar Zwitserland en trachtte hem te ver geten. Zij kon het niet; zijn beeld, het contrast van hetgeen hij was en wat hij had moeten zijn, was haar altijd voor oogen. Zij ontmoette heeren, die haar het hof wilden maken, zij hield hen op een afstand. Toen zij na een jaar afwezig te zijn geweest terugkeerde, vond zij geen brief van Paul en geen teeken van zijn bestaan. Van de negertroep-episode en zijn ver blijf aan het tooneel hoorde zij niets, van Paul Iliffe had zij gehoord. Zij wist echter, dat hij eens zou terugkomen en zij wachtte. Zij was verliefd geweest op een ideaal en zij bad, dat het goede in Paul eens mocht zegevieren. Dan ver-gat zij, dat hij geen goede eigen schappen bezat. Het gelukte hem nu een betrekking te krijgen als eerste tenorzanger in een goed café-chantant. Hij was zoo verstandig zich nooit te costumeeren, nooit liedjes te zingen als «Ritiddy iddyrititi,» maar zich te bepalen tot sentimenteele liedjes. Dat ging twaalf maanden goed. Door zijn voor komen viel hij in den smaak van het publiek. Hij kreeg vrienden, die op zijn zak teerden. Op zekeren avond ontdekte hij onder het publiek een ouden bekende. Het was Homerton Smith. Deze zocht hem op en zeide «Zoo Paul, verdien je op deze manier de kost?« Zooals je ziet,« antwoordde Paul kortaf. «Je hebt een mooie stem. Kon je er geen beter gebruik van maken?" «Weet jij iets, dat voordeeliger is?» «Misschien. Ga je mee naar mijn kamer Dan kunnen wij er eens over spreken.» Paul aarzelde. Zijn vriend scheen in ernst te zijn en als men eens naar zijn verledeu vroeg Nu het was althans te wagen. Hij reed mee. «Bedien je van soda en whiskey en neem een sigaar,» zeide Homerton Smith, nam een stoel en begon ter stond met het oprakelen van onaan- «enaame zaken. «Je leid een ruw leven, Paul, dat ziet men je aan, je kameraden drinken te veel en jij doet mee, je bent, er niet knapper op geworden.» «Men kan niet altijd jong blijven.» «Dat spreekt vanzelf. Den laatsten keer, dat ik je sprak, ontmoette je Euston Jones en mij in de club. Euston Jones is j ournalist. Die brief van den secretaris van den bisschop was valsch. «Ja, ik schreef hem zelf. Maar als een man zoo in de klem zit, gebruikt hij alle wapenen.» «Je begreep toen te moeten ver dwijnen. De wereld ging zijn gang zonder jou. Het was jammer van je, Paul. Je bent een van die menschen, die overal een wit voetje kunnen ver krijgen. Je hebt alles bedorven en het er niet beter op gemaakt met die Paul Iliffe geschiedenis.» «Ik werd valsch beschuldigd, ik deed wat andere schrijvers dagelijks doen. Ik nam mijne onderwerpen waar ik ze kon krijgen. Zelfs Shakespeare deed dit.» «Nu wij zullen daarover niet twisten. Ongelukkig, dat men het niet met je eens was. De hoofdzaak is nu, dat je op het hellend vlak staat. Zeg eens,» hij sloeg een ernstigen toon aan, waarom ga je niet naar boven in plaats van naar beneden?» Toen begon Paul, de vroegere hulp prediker weer iets nieuws met behulp van deze Samaritaan. Hij werd directeur van een thé&tre de variété en het ging, met behulp vau den heer Homerton Smith, een geheelen winter goed. Toen ging de laatste op reis het théiitre de variété ging op de flesch en de directeur moest voor de rechtbank verschijnen en hier kwam het uit, dat hij was Paul Leighan, Paul Iliffe, de neger zanger, enz. Het publiek stelde veel belang in de zaak. Hij stond nu weer op straat met verder niets in de wereld dan de kleeren, die hij aan had en vijf en twintig gulden in den zak. Hij had naar het café-chantant terug kunnen keeren, maar hij was bang. Het is mogelijk, dat hij opgang zou maken als de Rev. Paul Leighan B. A. eerste tenor. Maar het is ook mogelijk, dat men hem zou uitfluiten, omdat hij, een hulpprediker, nu in een café-ehan- tant zong. Hij durfde zich niet aan de proef wagen. Hij besloot nu jour nalist te worden. Er zijn journalisten en journalisten. Paul kon geen hoofd artikelen schrijven, daartoe bezat hij niet de bekwaamheid. Hij kon geen verslaggever worden, want hij bezat niet genoeg verbeeldingskracht. Hij kon geen reporter worden, want hij was niet bekend met de stenografie. Voor recensent was hij ook niet ge schikt, want een recensent moet er ten minste fatsoenlijk uitzien en Paul zag er haveloos uit. Daarom werd hij eenvoudig berichtgever. Hij liep halve nachten rond om een nieuwtje op te vangen, hij aasde op standjes, hij liep alle kroegen af. Hij bemerkte spoedig, dat hij voor broodschrijver niet deugde. Hij kon er maar niet achter komen, wat men wilde weten, wat niet. Hem ontbrak ten eenenmale menschenkennis. Hij had nooit een ander exemplaar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1