GEMENGD NIEUWS. winkeliers in de plaats is gekomen van de afgeschafte patentbelasting 2o. dat volgens art. 11, 2, al. 3 der wet op de porsoneele belasting „de huurwaarde van perceelen en gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot winkel of lokaal tot uitstalling, slechts voor een derde als belastbare huurwaarde wordt aange merkt." Van een dubbelen aanslag kan dus voor de winkeliers geen sprake zijn. Integendeel, zonder dat wij daartoe een afzonderlijke enquête hebben inge steld, zijn ons verscheiden gevallen van winkeliers bekend, dat er onder de nieuwe wet op het personeel (den aftrek voor kinderen natuurlijk niet meegerekend) aardig op vooruit zijn gegaan. Bovendien boude men tot juiste beoordeeling dezer quaestie in het oog, dat de huurwaarde der perceelen, waarin een dranknering wordt uitge oefend, aanmerkelijk is gestegen sederl de wettelijke beperking van den ver koop van sterken drank in het klein, een hoedanige stijging bij de win kelhuizen in het algemeen en in die mate niet veel waar te nemen. De rijzing in waarde der koffie huizen, herbergen en tapperijen, had op de heffing van het oude personeel weinig of geen invloed, daar de ge schatte huurwaarde jaar in jaar uit veelal ongewijzigd bleef. Maar nu bij het nieuwe personeel de werkelijke huurwaarde voor de geschatte in de plaats kwam, deed dit zijn invloed zoo krachtig gevoelen, dat de Minis ter van Financiën zich genoopt vond, de thans voorgestelde verlichting, die trouwens niet meer dan een tijdelijk karakter draagt, in te dienen." Het voorloopig Bestuur van de Algemeene Nederlandsche Bond van Industrieelen en Handelslieden deelt aan belangstellenden mede dat de Vergadering te Rotterdam op 8 Fe bruari a.s. gehouden zal worden in het Poolscli Koffiehuis, (in de onmid- deltjke nabijheid van het Station Beurs), des namiddags één uur. Tevens wordt er de aandacht wel op gevestigd, dat de Vergadering uitsluitend toegankelijk is voor die genen, welke in liet bezit zijn van een bewijs van toegang hetwelk gra tis bij den secretaris den Heer Joh H. Schoenmakers te Geertruidenberg is te verkrijgen. Nederland kan op het terrein der wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 te houden, over een ruimte van 65000 vierkante meter beschikken. In den ouderdom van ruim 75 jaar is te Leiden overleden de oud-profes sor R. J. Fruin. Geboren te Rotterdam, genoot hij zijn academische opleiding te Leiden, waar hij in December 1847 promo veerde op een dissertatie «DeManel- hone Sebennytha." Kort daarop werd hij benoemd tot leeraar aan het gym nasium te Leiden, welke betrekking hij in Februari I860 verwisselde met liet professoraat in de vaderlandsche geschiedenis aan de Leidsche univer siteit. Als redacteur van De Gids en als medewerker aan velschillende andere tijdschriften heeft do overledene veel bijgedragen tot vermeerdering dei- kennis van Neeriands geschiedenis Het meest bekende van zijn geschrif ten is zijn werk Tien jaren uit den Tachligjarigen Oorlog. De Koninklijke Academie van wetenschappen en de Maatschappij van Nedeii Letterk. telden Fruin onder haar meest geziene leden. Als mensch was Fruin een bemin nelijke persoonlijkheid; eenvoudig en hulpvaardig heeft de overledene velen aan zich verplicht. iedereen kon overkomen. Zij zeiden, dat er vele groote zondaren bij hen kwamen uit de gevangenis en ook vele groote zondaren, die nooit in de ge vangenis gezeten hadden. Paul zat op een bank en luisterde. Hij verkeerde in een bijzonder zenuw achtige stemming. Naarmate de opge wondenheid van de sprekers klom, verslapte zijn wil. En toen het gezang begon, dat zeer goed was, verloor hij zijn hoofd geheel, hij sprong met een kreet op, hief zijne armen omhoog, wierp zich zoolang als hij was op den grond, schreeuwend, weenend, lachend en woorden uitbrengend, waarvan hij zelf de heteekenis niet kende. Een wonder! Een wonder! Wederom een ontslagen misdadiger, die bekeerd was. Toen die aanval van opgewondenheid bedaarde, werd Paul op den stoel van de berouwvolle zondaren geplaatst. Wordt vervolgd.) De overledene was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier van de Eikenkroon. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het Dagelijksch Bestuur der Naamlooze vennootschap «Volkshuis vesting" heeft den bouw harer eerste 20 arbeiderswoningen gegund aan Jan R. Eisinga, te Kortezwaag Bij Kon. besluit is ritmeester C. H. van der Mersch, van het le regiment huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag van hel pensioen be paald op f 1100 'sjaars. Naar wij vernemen, bestaat bij de Centraal Spoorweg Maatschappij het plan een locaalspoor aan te leg gen van Utrecht over De Bilt naai Zeist, in concurrentie met de Sticht— sche Tramway-Maatschappij. In de Gemeente De Bilt worden reeds opmetingen gedaan. Naar wij vernemen kwam het ontwerp eener tram van de Builen- Kamppoort naarlietvastgesteldenieuwe Centiaal-Station gereed. De lengte der door de meest bebouwde buiten wijken onzer stad geprojecteerde lijn bedraagt 2'/» Kilometer. Bunschoten. Op Donderdag a.s. 's avonds 6 uur, zal Ds Gispen Jr. van Breukeleu in de Gereformeerde kerk alhier eene Unie-rede houden, in 't belang van 't Christelijk onder wijs. 359e STAATSLOTERIJ. Yijfde klasse. Derde week. Trekking van 30 en 31 Jan. (1950 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 4044 5235 9169 12426 17780 17809 17819 17822 17842 18070 19938 en 19946. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4002 4004 4009 4022 4026 4033 4040 5206 9170 9198 9204 9207 9210 9214 9217 9221 9245 9745 9748 9755 9780 9943 9956 9958 9966 9972 12353 12367 12374 12399 12413 12443 16018 16019 16045 16049 16051 16072 16073 17153 17752 17765 17806 17833 1784418067 18077 18098 18110 19925 19926 1993019932 19952 19967 19973 en 19980. Ernstig ongeluk voorkomen. Het rijtuig van den heer v. M. K. kwam Vrijdagavond den Driebergschen Straatweg afrijden. Nabij het station Zeist-Driebergen gekomen, kon de koetsier niet zien dat de afsluitboomen gesloten waren en reed er zoodanig tegen aan dat een der boomen brak, waarop de paarden met tijtuig de rails oprenden. Het rijtuig kantelde en viel juist, toen de trein uit Arnhem aankwam. De werkman W. v. Rheenen had de tegenwoordigheid van geest met een brandende lantaarn voor het rijtuig te gaan staan, en door allerlei bewegingen met het licht den machi nist van den trein te waarschuwen, die op ongeveer 30 M. afstand tot staan werd gebracht. De hoer B. en tnej. v. M. K., die in het rijtuig zaten, kwamen met eenige lichte kwetsuren vrij. Thee om zelve te vermengen. Het zal niet algemeen bekend, doch licht te begrijpen zijn dat de Chi- neezen, hun beste en geurigste theeën niet uitvoeren, doch voor eigen ge bruik houden Een dezer hoogst geurige theeën is de zoogenaamde Bloementhee of Su perfine Mandarin, Pou chong, die zij op eigenaardige wijze verpakken in pakjes van circa 1 ons. De Theehandel «van ouds 't Ankers te Delft is er in geslaagd, direct van Foochow eene aanzienlijke partij van deze theesooi t machtig te w orden, en stelt deze voor hare clientèle be schikbaar tegen f0.25 per pakje in de origineele Chineesche vei pakking. Voor de Moll, smaak echter, is het gebruik dezer aromatische thee onver mengd, niet geschikt, daarom beveelt zij op ieder zetsel een klein schepje van de Mandarin Pou Chong te ver mengen. Ouder oude vrienden. Als his torisch wordt door De Gelderlander het volgende gemeld Elkeen kent de anecdote van den Amsterdamschen kruier, die van een zijner klanten een vrijbiljet voor den schouwburg kreeg, eri Zaterdags op zijn weekbriefje schreef: «voor UEd drie uur in de komedie gezeten f0.60." Een gelijksoortig geval deed zich dezer dagen te Nijmegen voor De heer X uit het aclitei hoeksche stadje G. ontmoet zijn ouden vriend en stadgenoot, den heer Y, De hernieuwde kennismaking is zeer hartelijk; de heer Y. zegt, zich als «rechtsgeleerden hier gevestigd te hebben Vriend X. vraagt Y. hem eens te komen bezoeken, aan welke uitnoodiging door Y. na eenige dagen gevolg wordt gegeven. Men is als oude vrienden en stadgenooten van weerszijden hartelijk, drinkt een bor reltje, rookt sigaren en praat over koetjes en kalfjes, zooals oude vrienden doen kunnen. In den loop van het gesprek zegt X.„Als u advocaat is, dan weet ik wellicht iets voorn. Een joiigmensch, dat ik zeer goed ken, wordt een erfenis betwist. Misschien kou u hem wel bijstaan." Meer wordt over de zaak niet gesproken. Tot verbazing van vriend X. ont vangt hij een paar weken later een rekening van Y. «voor een advies f 3 Eenigen tijd daarna een wissel met protest overeen bankierskantoor. Schaatsenrijden. In de hygiënische bladen wordt het schaatsenrijden bezongen als een ge zonde nuttige lichaamsuitspanning, die een gevoel van gezondheid, kracht en opgewektheid het lichaam doet door stroomen, en, met mate toegepast, een hygiënsche beweging is. Spieren en zenuwen worden er door geoefend, de stofwisseling en de eetlust be vorderd, de spijsvertering wordt beter, de ademhaling dieper, en dit alles geeft den schaatsenrijder een gevoel van kracht en opgeruimdheid. Kouvatten gedurende het schaatsen rijden komt zelden voor, daa rentegen ontstaan kouvattingen niet zelden door onvoorzichtigheid daarna, liet schaat senrijden past bijna voor iedereen en heeft nog meer voordeelen. De hygië nische bladen sommen zo op: Kinderen en volwassenen harden zich tegen kouvattenbloedloozen krijgen betere kleur; zij, die gebrek aan eetlust lijden, betere appetijt; zij die aan hoofdpijn, koude voeten migraine Igden, verlichting en ge nezing. Corpulente menscheu ver liezen vet en winnen kracht; long- lijdeis krijgen sterkei e longen en voor de slechte stemming en wan hopige gedachten is 't een ware pa- nacèe. Deze lofzang kornt dit jaar slecht van pas. Wij wenschen den rijders en rijderessen evenwel toe, dat zij dezen winter al de opge noemde voordeelen nog eens onder- Ainden In de laatste dagen is het meer malen voorgekomen, dat gewone binnenlandschc briefkaarten, door het Rijk verkocht, niet toegelaten worden voor de vei zending naar het buiten land, ook al zijn ze voldoende met 2'/> ct. bijgefrankeerd. Dat de handelsbrief-kaart in buiten- landsch verkeer verboden is, wist men; maar waar het nu bedoelde verbod goed voor is, is ons niet duidelijk, 't Is alleen lastig en ver tragend, want men krijgt hier van het postkantoor de briefkaart een voudig als «niet toegelaten" terug. Ter waarschuwing deelen wij dit mede. Amh Ct. Vacantiereisjes. Weinigen is het zeker bekend, hoe in Denemarken met goed succes in de vacantieweken kinderen geruild worden. De landlieden zenden hun kroost naar de steden en de stads kinderen gaan naar het platteland. De Staat geeft kosteloos vervoer De kinderen reizen alleen ieder draagt duidelijk zichtbaar een kaart, waarop vermeld slaat, waar de drager heen moet. Kopenhagen zond verleden jaar 10.000 kinderen naar buiten en ont ving eveitzoo vele kleine buitenlui. Persoonlijke dienstplicht, geen wets ontduiking meer! De regeering is, naar zij aan de Eerste Kamer schreef, stellig voor nemens een stokje te steken tegen het op enkele plaatsen toegepaste, door notaris Coolen uitgevonden, middel om aan de bedoeling der wet op den persoonlijken dienstplicht te ontkomen. Reeds is een wetsontwerp, dat strekt om ile vermonde plaatsvervanging onmogelijk te maken, bij den Raad van State in onderzoek geweest. Voor de lichting van 1899 kan dit echter niet meer dienen. liet Keizerlijke Hofbal te Berlijn. Tusschen het plechtige, ceremoni- eele Ordensfeest en 's Keizers door het gansche volk meegevierden ver jaardag, pleegt het pronkvolle eerste hofbal plaats te vinden, dat ditmaal Woensdagavond plaats had. 1800 nit- noodigingen waren verzonden, daar onder aan het corps diplomatique, de ministers, geheimraden eri raden le en 2e klasse, de leden van den Bonds raad en het Heerenhuis, zoomede talrijke leden van Rijksdag en Bunds der Afgevaardigden, de generaliteit met den grijzen veldmaarschalk Blu- menthal aan de spits, de professoren der universiteit en der hoogescholen, de ridders der orde pour le mérite en talrijke officieren der in Berlijn, Potsdam en Spandau garnizoen hou dende troepen. Reeds om half negen 's avonds rol den de rijtuigen tusschen eene dichte menigte vour het hoofdportaal van het Koninklijk Slot In de garderobes slopen de dames als teere vlinders uit hunne beschermende omhulsels, stralend in den hcerlijksten tooi en de uitgelezendste toilettenen begaven zich met hunne heeren naar de out vangzalen om het binnenkomen van het hof te wachten. Kort voor 9 ure verkondigde de gebruikelijke drie slagen met de staf van den ceremoniemeester het naderen der majesteiten. Voorafgegaan door pages, den opperhofmaarschalk en de beide maarschalken van het koninklijke huis zoomede den opper kamerheer vorst Hohenlohe-Oehringen.betiad het Keizerpaar de in een zee van electrisch licht glanzende Witte Zaal. De Keizer geleidde de Keizerin, hertog Johan Albrecht van Mecklen burg, prinses Friedrich Carl, de land graaf van Hessen, de hertogin Johan Albrecht van Mecklenburg, prins Maximiliaan van Baden prinses Adolf van Schaumbuig Lippe en zoo \er volgens. De Keizer droeg do schai lakenroode met goud afgezette uniform van het lijfgarde huzaren regiment, met lint en ster van den Zwarten Adelaarde Keizerin verscheen in lichtblauwe robe van gebloemd damast, den rok en de sleep met kostbare kant, de voorbaan der japon en de taille rijk met witte parels en diamanten bezet. Ook de Keizerin was met lint en ster van den Zwarten Adelaar getooid. Voor den troon scheidde zich het Keizerpaar om de aanwezigen te be groeten. De Keizer vooral was den geheelen avond onvermoeid in het aanspreken van verschillende personen, daaronder ook den nieuwen ridder van de Zwarte Adelaar professor Adolf v. Menzel, wiens kleine gestalte in eenvoudigen zwarte rok het schei pe oog des Keizers onmiddelijk onder het schitterend bont gewemel van al de aanwezigen ontdekt had. Intusschen was op een wenk van den opper-hofmaarschalk graaf Eulen- burg de dans begonnen Bijzonder aantrekkelijk was op het uitgelezen balprogramma eene «oude Frangaise" met hare teere, gracieuse figuren op eene allerliefste oude melodie gedanst. Tegen 1 ure werd het schitterende feest met een «Reigen" op de manier eener poponaise besloten. Te Parijs is door de politie een opiiciiter gearresteerd, die in den tijd van drie maanden bijeen aantal kleine bankinstellingen in verschillende lan den van Europa, voor meer dan een millioen franken valsche coupons heeft weten in te wisselen, meest namaaksels van coupons der Geünificeerde Egyp tische schuld.Het is een Griek, Apos- toulos genaamd, die zich uitgaf voor Jacques Lévy, directeur eener gefin geerde Parijsche bank. Hij zond naar kleine banken in Duitsche, Oosten- rijksche, Engelsche en andere steden orders tot betaling aan een student of een handelsman, wiens komst hij aankondigde. De te betalen som varieerde tusschen 500 en 100 franken en valsche coupons waren bij den adviesbrief ingesloten. De student kwarn natuurlijk niet en dan schreef de vreemde bank naar Parijs om instructies. Waarop de oplichter ant woordde: Maak de coupons maarte gelde en zend mij een cheque op een Fransche bank. En aldus geschiedde. Een Berlijnsche bank echter vond het geraden, alvorens de coupons te gelde te maken, inlichtingen te Parijs in te winnen en vernam toen dal het bankierskantoor van den trekker niet bestond. De politie werd gewaar schuwd, de man gearresteerd en nu betwisten elf regeeringen elkaar zijn uitlevering. Een scliooljongciisontboezciiiiiig. De Paedag Reform deelt mede dat in de nalatenschap van den beroemden Duitschen dichter Emanual Geibel de volgendo brie! van een Schooljongen is gevonden. «Den heer Emanuel Geibel, dichter, Kuhberg no. 15. Lübeck, 11 Febr. 1882. Hooggeachte Heer! We hebben heden Uw gedicht «Frühlingshoffnung" ten einde geleerd. Voor 8 dagen zijn er 5 moeten schoolblijven, omdat zo het niet kenden, en vandaag hebben 2 met den stok gekregen, omdat ze het nog niet kenden. Daaraan hebt U zeker niet gedachi, toen U het gedicht maakte? U bent nu nog een van de korte dichters; Schiller is het langst maar die is in de eerste klasse. De leeraar zegt dat uw gedicht heel mooi is; maar er zijn zooveel mooie ge dichten en wij moeten ze allemaal leeren. Daarom wilden we u vragen of u geen gedichten moer maakt? Oorlogen komen er ook aldoor bij en wij moeten de veldslagen leeren. Met geografie gaat het beter; daarbij kan men altijd nog eens naar de kaart zien, maar gedichten en slagen zijn het ergste. En dan heeft ieder dichter ook nog een biografie en oen geboorte- en sterfjaar! Bij U hoeven we nog geen sterfjaar te leeren. We wenschen U een lang levenMet hoogachting per order Carl Beckmann, 2e klasse. Gröpelgrube no. 27. Een merkwaardige voedingstof. Uit verschillende proefnemingen door prof. Finkler uit Bonn aan ver schillende ziekeninrichtingen in Duitschland gedaan, blijkt dat het oiwitpreparaat «tropon" als verster kend middel voor zieken, doch ook als volksvoedingsmiddel de uitnemendste resultaten oplevert. Verrassend wei kt ilit middel bij tuberculose en aan bloedarmoede lijdende personen. Daarbij is gebleken dat tropon, in doses van 100 tol 2Ü0 gram per dag ingenomen, zich onmiddellijk in bloed en spieisubstanlie omzet en zelfs in de zwaarste gevallen van maag- en darmziekte niet slechts een aanmer kelijke toename van gewicht, maar vooral ook een vermeerdering van kracht en verhooging van het weer standsvermogen ten gevolge heeft. Van buitengewoon belang is op dit gebied ook de mededeehng van den bekenden athleet Maxime Bellot, die vijf weken lang dagelijks tusschen 60 en 90 gram tropon heeft ingenomen en daarbij aanmerkelijk zijne spierkracht voelde toenemen. Het schijnt dus dat tropon het best daar te gebruiken is, hetzij door ziekte of ouderdom, die kracht is afgenomen, hetzij ze verhoogd moet worden met hel een of ander doel, b. v. het deelnemen aan wielerwed strijden enz. Daarnaast echter heeft tropon als volksvoedingsmiddel een oeconomische beteekenis wat uit bijzondere waar nemingen gebleken is. In de „Anstalt" le Gdrbersdorf (Silezië) worden n,l. vier weken achtereen 18 personen, gezonden en zieken, aan een aparte tafel met tropon gevoed en wel zoo, dat bij een deel de zoogenaamde strenge troponisten de geheele dagelijksche vleeschportie door tropon werd vei vangen. De troponisten voelden zich bijzonder opgewekt en veel beter dan vroeger en toen de proefperiode was afge- loopen en de 18 troponisten geheel vrij waren tot hunnen vleeschkost terug te keeren of bij hun tropon te blijven, verlangde slechts één enkele weer vleesch te eten, terwijl de andere 17 personen liet tropon trouw bleven. Bovendien werd een gemiddelde toename van gewicht van 2 pond per persoon geconstateerd. Wat nog het merkwaardigste bij deze proefneming wasmen had, ofschoon allen het dubbele van hunne vroegere eiwilhoeveelheid hadden ge kregen, bij de strenge troponisten bijna 17 ct., bij de half troponisten ruim 10 ct. per hoofd en per dag bespaard. Tropon is, naar wij vernemen, hier te lande verkrijgbaar in de ma gazijnen der naamlooze vennootschap Hygiéa te Amsterdam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2