GEMENGD NIEUWS. Donateur. Ieder, die hiertoe iets wenscht bij te dragen, wende zich tot mevrouw Waszklewicz van Schilfgaarde, vice- presidente voor Nederland, Stations weg 83, 's-Gravenhage. De Holland Society te New- York is bezig om 60 000 dollars bij een te brengen om er een ruiter standbeeld van Willem den Zwijger op te richten op een der mooiste plekken van de stad en ter herinner ing, dat het Hollanders waren die Nieuw-Amsterdam (New-York) sticht ten. Reeds werden 7 giften ieder van 1000 d. ontvangen. De Daughters of Holland Dames werken met de Holland Society mede om het geld bijeen te brengen. De heideontginning in een deel der provincie Drente gaat voortdurend vooruit. Meer dan 600 ooflboomen zijn reeds uitgepoot. Behalve met kunstmest wordt daai- de grond met z.g. Biest" vruchtbaar gemaakt, om hepoot te worden met doperwten. Men ver wacht van dit alles gunstige resultaten. Over de prijzen, die Reinbrandts meesterwerken in zijn tijd behaalden, brengt de «Moniteur der Arts" de volgende interessante mededeelingen «Verkoop van 9 April 1687 te Amsterdam: Portrpt Rembrandt thans in Louvre, f 6. Verkoop van 24 Maart 1692 in Den Haag: «Kerstmis,"thans in 'l Buckingham paleis, de Londen- sche residentie van Koningin van Engeland f 152,5. Verkoop van 22 December 1694 te Amsterdam studie van een naakt, mannelijk lichaam, thans in Berlijn. 75 cents. Verkoop van 16 Mei 1696 te Amsterdam: portret f7,25. Verkoop van 20 April 1700 te Amsterdam De Heilige Anna legt aan haar kleinkind Samuel de Heilige Schrilt uit, thans in liet ermi tage-museum te Petersburg f300. Verkoop van 16 Augustus 1702: por tiet f 1. Verkoop van 2 September 1704 te Amsterdam: Venus en Amor, nu in 't Louvre, f 115. Verkoop van 12 Mei 1706: portret van Rembrandt f30. Verkoop van 20 April 1707 te Amsterdam: Een Moskovitisch gezant, nu in 't errnitage-museum te Peters burg, f 47. De graflegging, nu in Miinchen f290. Veiling in Den Haag: 1747: David de harp voor Sauel spelend laatst door de Nederland- sche regeering van den heer Durand- Ruel voor f 160,000 aangekocht f54. Wat een winst had niet een kunst handelaar van de zestiende eeuw kunnen behalen, wanneer hij slechts wat geduld en eene goede gezondheid gehad had Kiezerslijsten. Door den minister van binnen- landsche zaken is aan de gemeente besturen verzocht, hem, bij de jaar- lijksclie opgaaf van het getal kiezers voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad, te doen toekomen eene opgaaf van het getal mannelijke inwoners, die vóór of op 15 Mei den leeftijd van 25 jaren be reikt en, blijkens de opgaven en aan- teekeningen van de ontvangers der directe belastingen, en der successie rechten, bedoeld bij art. 10, le en 2e lid. der kieswet, het verschuldigde ter zake van aanslag, als bij dit artikel is omschreven, op 1 Febr. jl. niet hebben voldaan, alsmede van het getal dergenen, die alsnog, ingevolge «Ja. Ieder woord, dat gij spreekt, getuigd voor de juistheid van mijn oordeel. Gij kent geen schaamte, terwijl gij er u op beroemt, dat gij een ander menseh zijt, zint gij alweer op nieuwe bedriegerijen. Ga heen! En kom mij nooit weer onder de oogen.« «Margaret, help mij ontvluchten!" Zijn gelaat veranderde, hij begon eensklaps op smeekende toon: «Help mij. Ik heb een afschuw van mijn tegenwoordig levenhet volk waar ik mee om moet gaan is ruw en onbe schaafd en ik heb reeds oneenig- heden met hen. Ik kan er niet meer tegen op. Als gij mij niet helpt om weg te komen, vrees ik voor nieuwe schanlalen. In een nieuw land zal ik een ander leven beginnen. Hier staat niets voor mij open dan de ka zernes van het Heilsleger. Bedenk wat dat zegiren wil, M n- a Hij -ijl altijd te goed voor me geweest. Ik was bang om met n te trouwen. Ik wi-t. dat gii mij spoedig zondt door- zi 'laa1 1: -I,, mij, omda gij vroeger in nai, geloofd hebt. Laat mij .luchten uit dit hol van wanhoop en huichelarij. Geef mij geld voor de reis en voor een uitzet. Tk Ame ka of het 3e lid van dit artikel, op de kiezerslijsten zijn geplaatst. De oudste bewoner van Neder land, de 110 jarige oud-kapitein Boom gaard, te Groningen, die onder Napoleon de tocht naar Rusland mede maakte, heeft Zondagavond half zeven het tijdige met het eeuwige verwisseld. Leerplicht. Naar het Handelsblad uit goede bron verneemt, wordt een groote be tooging op het getouw gezet ten gunste van het leerplicht-ontwerp. Niet alleen de vereenigingen van onderwijzers, doch ook de werklieden- vereenigingen en andere corporaties zullen er aan deelnemen. Waar en wanneer de betooging zal geschieden, is nog niet vastgesteld. Eene tentoonstelling in België. Te Gent, de hoofdstad van Belgisch Vlaanderen, zal in 1899 eene provin ciale tentoonstelling gehouden worden. Deze tentoonstelling staat onder de hooge bescherming van prins Albert van België en is ingericht rnet de ondersteuning van den Staat, van de provincie Oost-Vlaanderen en van de Stad Gent. De tentoonstelling is geopend voor de producten van al de nijverheids- en handelshuizen der provincie, alsook voor deze der huizen van ganseh België en van den vreemde, welke in Oost-Vlaanderen eenen vertegenwoor diger hebben. De toetreders zijn uiterst talrijk en alles laat voorzien dat aan de onderneming een levendige bijval te wachten staat. De tentoonstelling zal vier maanden duren, van den leu Juni tot 30 Sep tember. Tijdens de tentoonstelling, zullen talrijke schitterende feestelijk heden plaats hebben. Er wordt on der andere een bestendig festival in- gei iclit voor harmonie-, fanfaren- en zang maatschappijen. Er zullen 16,000 franks premiën te winnen zijn. Gedurende de tentoonstelling zullen verscheidene congressen gehouden worden, onder andere, een congres van redding met internationale ten toonstelling van reddingstuigen, een congres van voeding, met inlernali- onale tentoonstelling van voedingspro ducten en een congres van gezond heidsleer, met internationale tentoon stelling van voortbrengselen tot be vordering der gezondheidsleer. De stad Gent bezit merkwaardige kunstschatten en vele bouw- en oud- hoidskuridige schoonheden, welke de bezoekers der tentoonstelling het grootste belang zullen inboezemen Men kan al de noodige inlichtingen bekomen bij de consulaire agenten van België, alsook bij het Bestuur der Provinciale Tentoonstelling. Leo- poldboulevard 47, te Gent (België) Lit Indie. Uit Kotaradja is dd. 5 Jan. geseind Een kleine colonne van Kroeng Raja is den len dezer op haar tochten in het bivak beschoten Een onder-ofli- cier der cavalerie en een Amboineesch militair werden licht gewond In den nacht van 2 op 3 Jan. is de Imam van Lam Ara door onze troepen overvallen en doodgeschoten. De Sultan van Deli heeft 5 Jan. een schitterend feest gegeven ter eere van zijn 25-jarig jubileum als sultan. Bij die gelegenheid sprak hem de resident als volgt toe «Sultan van Deli, mijn vriend «Namens alle dames en heeren, die zijn gekomen om een groot feest te vieren, wensch ik u nogmaals geluk met uw 25-jarig bestuur als Sultan over het landschap Deli «Zelden blijven hier de Radja's 25 jaar aan het bestuur, maar nog veel zeldzamer doet zich het geval voor, dat, evenals Deli hun landschappen 25 jaar lang steeds in bloei vooruitgaan. naar Australië gaan. Ik wil u geen beloften doen, mogelijk ga ik naar den duivel, mogelijk werk ik er mij weer bovenop dat kan ik niet zeggen. Alles is onzeker, behalve dat ik van hier moet gaan om mij voor erger te bewaren.» Nu wa9 hij toch eens in zijn leven oprecht. Wat zou hij uitgevoerd hebben in het Heilsleger? Margaret was een vrouw. Zij gaf toe. Zij schreef een w'ssel van honderd pond op naajn van Samuel Canning. Deze reikte zij hem over zonder op te zien. Hij nam hem hij opende zijn j mond om tp spreken - Jiij -.tam el de i een paar woordenZij wees hem zwijgend af. Hij keerde zich om en ging heen. tl ,t: - «Gij Sultan en uw landschap zijn bewijzen zoo duidelijk en veelzeggend als stukken van overtuiging, dat indien Radja's, die zich onder de bescherming van het gouvernemet hebben gesteld, steeds dat gouvernement getrouw blijven, de adat des lands eerbiedigen, hun gezag met verstand uitoefenen en in zaken steeds handelen in overleg met den vertegenwoordiger van het gouvernement, hun land wis en zeker in bloei moet vooruitgaan door toe neming van orde en rust. «Daarom heeft het gouvernement u ook de orde van den Nederl. Leeuw geschonken, als een bewijs van erken ning uwer verdiensten als Deli's be stuurder, tevens van waardeering van uw trouw en geldende voor het ver- ledene en voor de toekomst. «En wij allen dames en heeren hier tegenwoordig, wenschen in alle oprechtheid, dat gij met Gods hulp nog tientallen van jaren het bestuur zult blijven voeren, opdat Deli nog meer in bloei en welvaart toeneme." PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gemeenteraad hield gisteren middag onder praesidium van den wethouder E. L. Visser eene kortston dige vergadering ter bespreking van het voorstel der Utrechtsche Hypo theekbank omtrent de overname der wegen op het in eigendom aan ge noemde bank b'ehoorende Kalfsveld. Tegenwoordig waren dertien leden. De heeren Van der Want, Van Kalken en Garjeanne woonden de vergadering niet bij. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, deelt de voorzitter de voorwaarden rnede waarop de Utrechtsche hypotheekbank de wegen op het Kalfsveld wenscht over te dragen. Bij de algemeene discussiën hierover wenscht de heer Mr. J. G. A. van Zijst te vernemen of er van de Utr. Hypotheekbank daaromtrent wel een schriftelijk voor stel bestaat; de heet Gerritsen zal \oor hel vooi stel stemmen, in de hoop dat B. en W. wanneer het de vcr- eeniging Volkshuisvesting» geldt waar de toestand nagenoeg dezelfde is, even voortvarend een zelfde voor stel zullen doen. De heer Van Eek vraagt of «met inbegrip der riolena beteekent, dat er reeds goede riolen zijn, dan wel of er nog slechts open riolen zijn en wijst voorts op het wenschelijke, om, waar bij de omleg ging der Soosterstraatweg, de weg door het Kalfsveld weldra een hoofd weg voor het verkeer zal worden, deze te bestraten. De heer Kleber sluit zich aan bij het door den heer Van Eek aange voerde en acht een grintweg zelfs bij gewoon verkeer niet voldoende. De heer Croockewit, terugkomende op het door den heer Van Zijst aange voerde vraagt of het «behoorlijke" der verlichting aan de prudentie van het gemeentebestuur is overgelaten, dan wel of de Utr. hypoth. bank daarover te beslissen heeft. De heer Van Esveld zag dergelijke voorstellen vooraf gaarne beter toegelicht en had gaarne een opgaaf gehad der aan de overname verbonden eventueele on kosten. Nadat de Voorzitter op voor ons onverstaanbare wijze de verschil lende sprekers heeft beantwoord wordt door den heer Mr. Heyligers nog de vraag gesteld of de wegen voldoen aan de eischen aan goede wegen te stellen. De Voorzitter antwoord hierop toestemmend en zegt, dat voor p m f200 de wegen in puike conditie kunnen worden gebracht. De heer Van Esveld zag de hoofdweg aan de Beekzijde gaarne door een balie af gerasterd. De heer Celosse acht het van het grootste belang het voorstel aan te nemen, daar het toch niet wenschelijk kan zijn om wegen, die niet aan de gemeente behooren te bestraten, of verlichting daarop aan te brengen. Eene afrastering acht spreker onnoo- ihg daar de wegen op het Kalfsveld wat breedte als anderszins betreft tot de he-te en veiligste in de gemeente behooren 11ij zag voorts gaarne deze zaak op z i -izelf behandeld en niet in v i. t dn- in Volkshuisvesting," iei' hij het met den heei Gerritsen -a- is. lat in beide de belangen dezelfde zijn. In stemming gebracht wordt hel. voorstel tot overname met algemeene -leinmcn aangenomen. /.onrler h« i lijke stemming wordt .or!s besloten 'ich neder te legüttp h- ailres vair il II Gedeputeerde Si i!«n Mil fe jaarwedde van den Na onverstaanbare mededeeling van eenige ingekomen stukken wordt de zitting daarop door den Voorzitter gesloten. De heer E. A. Bosch, onder chef aan het Centraal-Station alhier, is benoemd tot stationschef te Nijkerk, en zulks ter vervanging van den lieer A. Vis, die benoemd is tot chef-de- bureau te Utrecht. De Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin ontving van N. N., te Amsterdam, een gift van f500. Naar gemeld wordt is de H. IJ. S. M. van plan een stoomtramverbin ding tot stand te brengen tusschen Hilversum en Zeist. Ook zou bij een der groote tram weg-maatschappijen het voornemen bestaan, een stoomtram te doen loo- pen tusschen Amersfoort en Zeist. Bij den uitgever G. J. Slothou wer, zal tegen het a s. reisseizoen, onder medewerking der Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer en verfraaiing der Ge meente" een tweede goedkoope uit gaaf het licht zien van «Uit het hartje van Nederland," wandelgids voor Amersfoort en Omstreken. Bij vonnis van den krijgsraad in liet 3e Militaire arrondissement uitgesproken den 3 Februari 1899, is A. Rroeders, milicien plaats vervanger bij het 5e Regiment Infan terie, schuldig verklaard aan tweede desertie in tijd van vrede, door zonder verlof langer dan twee dagen afwezig te zijn van zijn korps, na vroegere bestraffing wegens eerste deset tie, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoege des rechters te bewijzen, en zonder vrijwillige terugkomst binnen 4 weken en veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van zes maanden en in de proceskosten. Bij de huishoudelijke Scberrn- wedstrijd voor de leden van de onder officiers schermvereeniging E M M A. gehouden op Zaterdagavond 4 Febr j.l. in de concertzaal van het café De Arend, zijn de navolgende prijzen behaald geworden, op het Geweer le prijs. Zilveren Medaille, Sergeant Drost, 2e id. Bronzen Medaille, Ser geant Van der SchaalT. de Sabel le prijs. Zilveren Medaille, Sergeant Van der SchaalT, 2c id. Bronzen Medaille, Wachtmeester Nulin. de Degen le prijs. Zilveren Medaille, Sergeant Verschuur, 2e id. Bronzen Medaille, Sergeant Drost, 3e id. Een Veldflesch, Sergeant Stork. Aan den Commandant der Colonne- geweer de Sergeant P. de Jong, werd voor de keurige uitvoering dier Colonne een fraai inktstel aangeboden. Na afloop van den Wedstrijd nam de tweede luitenant Knoote het woord en stelde onder eene hartelijke toe spraak de prijzen aan de winners ter hand. Een zeer geanimeerd bal besloot dit huishoudelijk feest. Wij hadden gisteravond te kie zen tusschen de lezing van den heer Zelvelder over «Leerplicht" of het bijwonen van de opvoering van het Weihnachts-Oratorium in de concert zaal van «de Keizerskroon". Waar eerstgenoemde onderwerp reeds vroe ger hier ter stede in eene openbare vergadering werd behandeld, kiezen wij het laatste en eerlijk verklaard heeft onze keuze ons niet berouwd. In aanmerking genomen, dat hetgeen geboden werd, zoowel de zang als de tableaux, het werk was van diletanten, werd een werkelijk fraai geheel ge leverd. Do koren waren over het algemeen zeer goed en ook de soli, werden op een enkele kleine fout na zeer goed gezongen Hetzelfde kan van het recitatief door den tenor worden gezegd. Wenschelijk ware het o. i. geweest om naast de voor ieder bevattelijke Ne.lerlandsche vertaling, op het pro gramma uok de Duitscbe tekst, die gezongen werd, te doen afdrukken. Onder de tableaux, allen door den hr-a P zeer verdienstelijk gearran- geeul, waren met name het 3e, 7e, iii n I2< zeer schoon, terwijl het 14a i.'.atde daarbij uitgevoerde sopraan solo een diepe indruk maakte. Vooral de vertolkers van Jozef en Maria ver- dienon om hun rusiigeri stand en diepgevoelde uitdrukking een woord van lof. liet slot-tifereel «de Verheerlijking» -ei «Ezij G -i in den hooge« zette de kroon op het werk en lokte dan ook van het publiek dat zich den geheelen avond op verzoek van een der commissieleden, ten einde stoornis te voorkomen, van bijvalsbetuigingen had onthouden een welverdiend stormachtig applaus. Waarlijk de vereeniging «de Katho lieke Kring» heeft eer van haar werk en vele stadgenooten door deze open bare uitvoering aan zich verplicht. Moge het haar een spoorslag zijn op den ingeslagen weg voort te gaan en daardoor mede te werken aan het veredelen van smaak en bevorderen van kunstzin onder onze stadgenooten. 359e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde week. Trekking van 6 en 7 Febr. (2000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 17763. Prijs van f100 op No. 12406 Prijzen van f 70. 4041 5237 9190 9195 9216 9230 9752 9763 9774 9929 9934 9937 12396 16023 18095 19954 19058 en 19974 Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4018 4029 4032 4043 5202 5218 5220 5221 5236 5245 5248 9161 9165 9201 9229 9232 9235 9249 9255 9256 9772 9785 9914 9945 9953 9957 9963 12379 12400 12409 12421 12433 12436 12447 16007 16010 16054 16063 16078 17136 17770 17803 17839 17846 18061 18071 18088 18103 19941 19948 19957 19961 19965 19971 en 19976. De vrouw van den arbeider Wondaalen, wonende aan den Fiie- schen Straatweg onder Dorkwerd bij Groningen was Dinsdagavond pl.in. 10 uur buiten, toen zij iemand van verdacht uiterlijk achter een boom bemerkte. Zij ging, gedachtig aan den vorigen avond gepleegden aanslag op dezelfde plaats, naar binnen, om haar man dit mede te doelen Deze ging met ziin zoon naar buiten en ook zij zagen den onbekende, die op hen afkwam en den weg naar de stad vroeg. W. wees ham de kortste richting en vroeg daarbij of men iets zocht, waarop niet alleen een brutaal antwoord volgden, maar tevens een bevel aan een ander, tot dusver door W. niet gezien persoon «Pak aan Hierop sprong de onbekende een klein persoon op, om op vader en zoon toe te snellen. Hij bereikte zijn doel echter niet, maar kwam in een moddersloot terecht. Vader en zoon trokken zich terug en zagen later duidelijk hem in den modder spartelen, waarvan de sporen later zichtbaar waren. Beide personen zijn echter ver dwenen, doch blijkbaar heeft men met dezelfden te doen, die Maandag avond den slager Datema hebben aan gevallen. De marechaussees zijn dag en nacht in do weer om de zaak op te helderen. Wondaalen is een man van 58 jaar, wat zijn terugtocht zeer verklaarbaar maakt. Men schrijft uit Frederiksoord Het is thans 70 jaar geleden dat te Amsterdam overleed de heer Philip Bousquet, in wiens testament onder anderen het volgende voorkomt «Ik vermaak aan de Maatschappij van Weldadigheid een som van twee duizend gulden onder verplichting dat zij mijn lijk, in een harer kolo niën, op eene algemeene begraafplaats in de vrije lucht doe begraven en binnen twee ellen afstand van mijn lijk twee goed groeiende vruchlboo- men planten, en deze boomen in eenen goeden staat onderhouden, en zorgen, dat telkens binnen één jaar na het sterven van een dezer vrucht- boomen, een nieuwe goed groeiende vruchtboom in deszelfs plaats geplant worde, en de vruchten dezer boomen jaarlijks in het openbaar aan den meest biedende verkoope, om te be uijzen, dat ook de begraafplaats der lijken gezond voedsel voor levenden, of ten minste goed bont kan voort brengen, en dat het dus zonde is, zulke begraafplaatsen niet zooveel mogelijk nuttig voor de gemeente te gebruiken. Wenschende, dat mijne grafplaats goede vruchten, zoo lang mogelijk, oplevere, beveel ik. dat die plaats i npnuste zeventig jaren rnet goede levende vruchtboomen bezet zij. en liet bestuur der grafplaats zo il l daal' gestorvene hoornen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2