NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad on NH voor I® Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. Woensdag 15 Februari 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. lei Konini Lear van tel «ras. i\0. 12. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gelieele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts drie'maal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De door prins George van Grieken land, de lasthebber van de mogend heden op Kreta, benoemde commissie welke belast was met het uitwei'ken van een soort van grondwet voor de Ivretensers, is thans met haar werk gereed gekomen, waardoor de prins hoopt dat aan de verwarring welke in alle takken van bestuur heerscht, een einde zal komen. In hoofdzaak regelt dit ontwerp-grondwet de vol gende zaken. Kreta zal zelfbestuur krijgen, gelijk door de mogendheden was bepaald. De verdediging van liet land en het bewaren van de orde zullen aan de gendarmerie en een burgerwacht waarvoor de dienstplicht bestaat, worden opgedragen. Alle geloofsbelijdenissen zullen worden erkend en de uitoefening daarvan door de grondwet gewaar borgd. De olïïcieele taal zal het Grieksch zijn. Alle Kretensers kunnen openbare ambten bekleedcn voor zoo ver zij daarvoor geschikt zijn en hun levenswandel de bekleediug dier amb ten niet onmogelijk maakt. Prins George is belast met de uitvoerende macht onder medewerking van ver antwoordelijke raadgevers. De afgevaardigden welke door de bevolking gekozen worden en buitendien tien door don prins aan te wijzen, vormen de Volksvertegen woordiging. De prins zal verder de rnaclit hebben de voor den gerech telijken administratieven, linancieelen en militairen dienst benoodigde wetten in toepassing te brengen, terwijl lietn tevens de bevoegdheid wordt toegekend overeenkomsten te sluiten betrekking hebbend op de openbare werken. De Engelsche bevelhebber te Kandia gaat echter steeds voort op eigen hand maatregelen van bestuur in te. voeren, zonder zich te bekommeren om prins George, die toch feitelijk door de mogendheden is aangesteld om deze materie te regelen. Begrijpelijk is dan ook de ontstemming, welke deze maat regelen bij den pi ins, wien men voor zeker voortvarendheid niet kan ont zeggen wekken. Maandag heeft de Fransche minister van justitie Lebret het wetsontwerp om de revisie aan de strafkamer van het Hof van Cassatie te onttrekken, bij den senaat ingediend, liet is dadelijk naar de bureaux verwezen, die het zullen laten drukken en daarna onder de leden ronddeelen. In de Kamerzitting van 20 Januari jl. heeft Dupuy, daartoe door Millerand als het ware gedwongen, beloofd, hel dossier betrekking hebbend op de enquête van de strafkamer in zake Dreyfus in zijn geheel te doen drukken en onder de oogen van het publiek te brengen. Thans weigert Dupuy, aldus deelt de ftappèl mee, zijn be lofte te houden. De raadsheeren Accarias Boullocho en Duval, die met liet toezicht op liet drukken dezer stukken belast waren, hebben Vrijdag morgen aanzegging gekregen dat de regeering voortaan zelf de verant woordelijkheid voor de stukken op de Imprimerie nationale op zich zou nemen. En dit zou zijn geschied orndat men zekere getuigenissen door zeer hooggeplaatste personen voorde straf kamer van het Hof afgelegd en die bezwarend zouden zijn voor Dupuy en zijn ministerie in 1894, uit liet dossier wil doen verdwijnen. De regeeringsorganen spreken deze beweringen van de Rappèl wol is waar tegen, doch de Agence nationale bevestigt ze. In de Echo de Paris beeft de Beau- repaire voor zijn beschuldigingen tegen de raadsheeren ook gebruik gemaakt van een brief van het lid der straf kamer Dumas Deze heeft nu verklaard dat deze brief vervalscht is en dat de Beaurepaire bijgevolg gebruik heeft gemaakt van een valscb stuk. De heer Dumas vraagt daarom den minister van justitie dezen valschen brief bij het dossiei-Mazeau te voegen en in afdruk aan de leden van den Senaat lond te deelen. De Temps spreekt beslist tegen dat de procureur-generaal Manauzijn ont slag zou hebben aangevraagd even min als eenig ander lid van de straf kamer. Een der raadsheeren heeft zelfs aan dat blad meegedeeld, dat bij de ontslagname op dezen oogenbiik als desertie beschouwde en als een daad van lafheid. Tevens kan de Temps uit de beste bron tegenspreken, dat de strafkamer reeds van den beginne af vóór Dreyfus zou zijn geweest. Dan zou zij toch geeu langduiige enquête hebben be boeven te houden, dan zou zij in den loop daarvan immers herhaaldelijk een voorwendsel hebben kunnen vin den, bepaaldelijk na de ontdekking van sommige brieven van Esterhazy, om zicli genoegzaam ingelicht te vet klaren; maar de strafkamer heeft steeds meer licht verlangd. Alle ge tuigen zonder één uitzondering heb ben ook hun verklaring gedicteerd, en de president en de raadsheeren zijn slechts tussclienbeide gekomen om vragen te stollen. De anti-Dreyfusianen hebben uit gerekend dat van de 4fl raadsheeren van de gezamenlijke drie kamers van liet Hof van Cassatie er minstens 25 tegenstanders van de rivisie zijn. In elk geval zou Dreyfus niet onschuldig worden verklaard, docli voor een nieuwen krijgsraad gebracht. Volgens de Echo cle Paris zullen de drie Kamers zoodra liet wetsont werp op de revisie in den Senaat aangenomen is, Esterhazy opnieuw verhooreti. Naar de Soir meedeelt is er een ernstige twist uitgebroken tusschen Mazeau en Loew, daar laatstgenoemde zou weigeren de akten van do door hem geleide enqueLte aan Mazeau af te geven, ofschoon lietslüitings-arrest uu Zaterdag gewezen is. Koning Oscar's ergernis. Mag men de Vossisclie Zeilung ge- looven dan zal het regentschap 'van den kroonprins van Zweden en Noor wegen van vrij langen duur zijn en door de beslissingen, die tijdens den duur moeten genomen worden, nog bijzonder politieke beteekenis krijgen ook. De Noorweegsche vlaggewet, die voor Noorwegen de «zuivere" vlag, zonder liet unieteeken, invoert en tegen het laatst van dit jaar van kracht zal worden, is, zooals bekend is, eenigen lijd geleden door den Koning onder teekend. Hoe ontstemd koning Oscar ook was over de ondankbaarheid van de tegenwoordige Noorwegers want toen zijn vader hun in de jaren tusschen 1840 en 1850 de tegenwoor dige unievlag gaf, werd die met groote blijdschap aanvaard hij heeft de \laggewel toch onderteekend om rust met Noorwegen te hebben. Deze stap heeft in Zweden bij de pers van de rechterzijde scherpe opmerkingen uitgelokt en over 't alge meen heeft het besluit van de Noor wegers om hunne vlag tc veranderen, zoodat het unieteeken verdwijnt, bij de Zweden groote omstemdheid en ergernis verwekt. Daaruit is het te verklaren, dat de uiterste rechterzijde reeds vroeger er op had aangedrongen, dat Zweden het in werking treden van de vlaggewet moest verhinderen en dat thans van den kroonprins, onder wiens regentschap de verdere besluiten tot uitvoering van de vlag gewet moeten worden genomen, wordt verwacht, dat hij bezwaren aan de •wet in den weg zal leggen. Het schijnt echter tocli gewaagd aan te nemen, dat de kroonprins zal handelen in strijd met de bedoelingen van den Koning, hoewel de toegevendheid van den Koning volstrekt niet het gevolg heeft gehad, dat daarvan werd ver wacht, want in Noorwegen wordt er nu op aangedrongen onverwijld een anderen eisch te berde te brengen, namelijk de invoering van afzonder lijke consulaten voor Noorwegen. Koning Oscar heeft dus door zijne houding in de vlagge-quaestie niet verkregen wat hij wenschte: den voorloopigen vrede met Noorwegen; de nieuwe aanspraken van Noorwegen en de kritiek, die hij in Zweden heeft ondervonden, zijn dan ook oorzaak geweest, dat hij zich letterlijk ziek heeft geërgerd. Wielerwedstrijd. Begin Maart zal de Baarnscho Wiel rijdersclub «Antiloop" een internatio nalen wegwedstrijd uitschrijven op den weg Baarn—Amsterdam, afstand 100 K. M. Op Dinsdag 21 Februari zal le Zeist in de Kerk der Broedergemeente een concert worden gegeven. Een 50 tal dames en heeren zullen onder directie van den heer J. N. W. C. Ruijgrok uitvoeren: «Heilig is God" van Os. E. Weiss, Fragmenten uit «Paulus" en «Elias" van Mendelssohn en hot Oratorium «Selig aus Gnade" van A. Becker. Mejuffrouw Lucie Coenen, sopraan, uit Utrecht, Jonkvr. J. M. E. v. d. P., piano en Jhr. F. v. R., Bas, uit Zeist, hebben welwillend hunne medewerking toegezegd. De netto opbrengst van het Concert en van de collecte welke zal worden ge houden is ten bate van de groote zendingsschuld die het Zendingsge nootschap der Broedergemeente drukt Misschien willen ook de Zendings vrienden buiten Zeist wel iets voor dit doel afstaan. Giften zullen gaarne ontvangen worden door Ds. E. Weiss, te Zeist en in do Berichten uit de Heiden-Wereld worden verantwoord. Te Tilburg bestaat een drank- bestrijdei svereeniging, waarvan de leden zich verbonden hebben geen sterkedrank te gebruiken na 12 uur 's middags. Voor twaalven, drink Naar het Engelsch. 1) Een reusachtig portret van de beroemden Amerikaanschen acteur Edwin Booth in de rol van «Koning Lear" prijkte aan de hoeken der voornaamste straten van Chicago, ter aankon diging van de avondvoorstelling in «Mc Biquer's Schouwburg«" en vóór de ramen der sigaren winkels en restauraties hing met hetzelfde doel, tusschen de beeltenissen van zangers, acrobaten en trapezenkunstenaars, ook die van den onge- lukkigen, in lompen gehulden koning, in ver- twijfling uitroepende: «Blaast winden en doet uw kaken scheuren blaast en woedt!» De Amerikaan heeft geen tijd om lange aankondigingen te lezen: een opzien-barend, bont beeld, een gelukkig gekozen, pikant of huiveringwekkend tooneel verlokt hem een oogenbiik te blijven staan en de beknopte aan kondiging, welke er onder is geplaatst, te lezen, Het komt er dan 's avonds, na volbrachten arbeid, maar op aan, welk kleurenspel, welk tafreel den diepsten indruk op hem heeft gemaakt; daarheen richt hij zijne schreden. Zelfs een meester in de kunst en een lieveling van het publiek als Edwin Booth kan, op gevaar af voor een leege zaal te spelen, zich aan die onwaardige reclame niet onttrekken. Na weken van dufheid in het schouwburg leven der groote slachterstad, was mij die aankondiging hoogst aangenaam. Met veel moeite gelukte het mij, van een opkooper nog een plaatskaartje machtig te worden, en ik begaf mij 's avonds tijdig naar den schouwburg. Het was April: een ware Lear-storm gierde nit de prairie door de straten; maar tegen Booth streden zelf wind en onweder te vergeefs in het strijdperk. Yan alle kanten stroomden de toeschouwers samen, en aan den ingang van het gebouw was het een gegons en gedrang als van een bijenzwerm: alle standen, van de aanzienlijke dame tot den zwarten portier van mijn hotel, die alleen tot de gaanderij wordt toegelaten, waren vertegenwoordigd. Het was een bonte menigte van Shakespeare-bewon- deraars. Het orkest speelde tot inleiding een marsek, het scherm ging open en het tooneel stelde een zaal in het paleis van Koning Lear voor, welke sterk aan één der huizen in de veer tiende Avenue van New-York, de wijk der millionairs, deed denken. Weldra trad Booth op. Wat ik altijd in hem bewonder, is de eenvoud der middelen, waarmede hij weet te werken tegenover een publiek, dat hem ook krachtigere vergeven, ja die zelf in stilte met ingenomenheid begroeten. Een verhevene kun stenaarsnatuur te midden van de ruwe, ruate- riëele, prozaïsche bedrijvigheid van zijn vader land. De man speelde ook nu voortreffelijk, en het publiek juichte hem onstuimig toehet kwam mij e.venwel voor, dat de nationale ijdelheid daaraan voor het minst een even groot aandeel had, als de ingenomenheid met het stuk en met de wijze, waarop het werd voor gesteld. Maar hij het tooneel op de heide, waarin de smart en de toorn van Lear met de elementen met titanische woede om de voor rang strijden, toen de wanhopige vader uitriep «Bulder altijd voortSpuw bliksemvuurStroom neder, regenRegen, wind, donder, vuur zijn mijne dochters niet!» Weergalmde de zaal van ware, warme geestdrift. Het was niet meer het j oelende, woeste lawaai van zooeven, maar het was een wilde kreet van de tot in het diepst geschokte volksziel, zoo oorspronkelijk, zoo waar, als die van den ongelukkigen koning, dóór op het tooneel, zeiven. Een triomf der kunst, welke in hare hoogste volmaking tot de gausche menschheid spreek, zonder zich te hekommeren om gelaatskleur, ontwikkeling of beschaving; en in iedere borst, welke ademt, een echo wekt; elk hart, dat klopt, op het diepste treft. Na maanden van ontbering door hare goddelijke stralen eens weder ontvlamd, voelde ik eerst goed den noordelijken nacht, welke mij omgaf; ik bibberde ais de oude Lear de verdrevene, de zwerveling. De boekhouder van mijn hotel, die toevallig naast mij zat, wekte mij uit mijn mijmering door een Hinken slag op den schouder. «Laten we een glas bier gaan drinkenzeide hij. Wij stonden op van onze zitplaatsen, verlieten de schouwburg, en begaven ons naar het daar tegenover gelegen bierhuis. Mijn buurman kende de gansche stad, en stelde mij aan dezen en genen voor. Na een glas bier gedronken en wat rondgeloopen te hebben, klonk de schel, ten teeken dat de voorstelling weêr zou be ginnen. Toen ik mij opmaakte om haar roep stem te volgen, trad mij een breedgeschouderd persoon op zijde, die door zijn flink zeemans- uiterlijk reeds lang mijn aandacht had getrok ken, en mij op een toon, welke geen weigering duldde, uitnoodigde nog een glas bier met hem te drinken. Hij stak in een verweerd, bruin wambuis van getaand zeildoek, zooals de zeelui dat plegen te dragen, in een broek van dezelfde stof, welke tot de knieën met leder was bezet. Om den donkerbruinen, van diepe, scherpe voren doorploegden hals droeg hij een bonte das, terwijl zijn witte bakkebaar den deftig afstaken tegen het breede, hoogge-j, kleurde, goedaardige gelaat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1