Aanbesteding. IP. KEUKENMEID, BINNENLAND. Advertentiën. GEVRAAGD Lichtbeelden-Voorstelling aan te besteden en ook zijn vrouw hem veel geld mee ten. .huwelijk, bracht, heel't Faure toch ook met zijn zaken zich een groot fortuin weten te verwerven. Faure was een volmaakt gentleman en ook letterkundig een zeer ontwik keld man. Hij heeft een boek geschre ven »Le budget de France et des principaux pays d'Europedepuis 1888", dat door de Academie Francaise werd bekroond. Voor heden bepalen wij ons tot deze bijzonderheden omtrent het over leden hoofd der Fransche Republiek Zijn dood komt op een oogonblik dat Frankrijk een zware crisis doorleeft en welke gevolgen die voor het land zal hebben, is zeker thans nog niet te voorzien. Eenige bezorgdheid wet- tigwle toestand zeker wel. In den Duitschen Rijksdag heeft gister de Deen Johannsen de vraag tot de regeering gericht, of zij de buitengewone maatregelen en de daarmee verband houdende uitw ijzin gen van Deensche onderdanen uit Pruisen voor gerechtigd hield, en in 't belang achtte van het Duitsche Rijk. De Rijkskanselier Von Hohenlohe. verklaarde daarop dat het lecht tol uitzetting van buitenlanders voort vloeit uit de hooge landsreehten der bondsstaten, waarvan de uitoefening niet aan het rijkstoezieht is onder worpen. In den kring van werkzaam heden des Rijkskanseliers zijn de door de Pruisische regeering verorrlón- neerde uitzettingen niet betrokken. De Rijkskanselier weigerde mitsdien op de interpellatie te antwoorden, en de verbonden regeeringen zullen aan een eventueele bespreking van de zaak geen deel nemen. De sociaaldemocraat Singer stelde daarop bespreking van dit onderwerp voor en daar dit voorstel door de sociaal democraten ondersteund werd kreeg de Deen Johannsen het woord. Intusschen verlieten de rijkskanseliei en de vertegenwoordigers van den Bondsraad de zaal. De heer Johannsen zette nu zijn grieven tegen de uitwijzingen uiteen en gaf als zijn meeuing te kennen dat daardoor groote ontevredenheid gewekt werd. Hij werd daarbij zoo heftig dat hij tot de orde moest worden geroepen. Nadat hij tenslotte zijn bezwaren op wat kalmer toon had ontwikkeld, waarbij hij telkens door luide betui gingen van bijval en tegenspraak werd onderbroken, stelde hij de regeering voor de ontevredenheid en de onrust welke er in het land door wordt ge wekt, verantwoordelijk. Daarmee was het incidentafgeloppen. II M. de Koningin heeft f250 geschonken aan de Protestantsche Vereeniging tot verpleging van lepra lijders in de kolonie Suriname, als blijk van belangstelling in en ten behoeve van den verderen bouw van het Eigen Asyl dier vereeniging.. Nu de door den Tsaar voorge stelde vredesconferentie waarschijnlijk te 's Gravenliage zal bijeenkomen, zou naar diplomatiek gebruik, de leiding van deze vergadering toekomen aan der. Minister van Buitenlandsche Zaken. De heer De Beaufort heeft bij voorbaat verzekerd voor de hem toegedachte eer te zullen bedanken, zoodat thans het voornemen bestaat dezen Minister uit te noodigen het eere-voorzitterschap te willen aan vaarden. De keuze van een elïeetievon voor zitter zal dan uit de andere leden der conferentie geschieden. Komt het vredes-congres te'sGra- venhage bijeen, dan zullen groote .feesten tor eere van de gedelegeerden niet uitblijven. Gisterenmorgen is op het station te Utrecht een van Rotterdam komende goederenwagen op een rangeertrein •geloopen. Vier wagens en een rangeer- loeomotief ontspoorden [Jet materieel werd zeer beschadigd. Een conducteur werd licht gewond. Gesnapt. Te Nijmegen kwamen sinds eenigen tijd bij de politie klachten in over diefstallen van geld uit de huizen van verschillende particulieren. Daar al deze diefstallen een zekere over eenkomst hadden, vermoedde men dat ile dm Ier één en dezelfde persoon moc-t zijn. Als zoodanig, i- nu ge arresteerd een 22-jarige loopknecht uit een der voornaamste magazijnen daar ter stede; hij werd bij zijn laatste poging op lieeterdaad betrapt. Tot lid en voorzitter der com missie voor den aankoop van paarden in Engeland en Ierland ten dienste van het leger is benoemd majoor 11. F. D. Braams, Directeur der Rij en Hoefsmidschooltot plaatsvervang end lid de paardenarts 2e klasse A. Frederikse, van die inrichting. Bij Kon. besluit van 25 No vember 1818 werd vastgesteld, dat met ingang van 1 Januari 1819 zou worden opgericht liet regiment lanciers. Aan den luitenant-generaal jhr. A. D. Trip van Zoutland. commandant en chef over de gezamelijke afdee- lingen en regimenten cavalerie, werd de organisatie van dit regiment op gedragen. Nadat de voorbereidende maat regelen van de oprichting waren af- geloopen, aanvaardde op 19 Februari 1819 de eerste chef. kolonel C. M. .1. baron Dubois de Ferrière, het he vel over dit regiment. Up 19 Februari 1899 zal bij bel regiment dc 80 jarige herdenking van dit feit plaats hebben. Achtereenvolgens werdt dit regi ment op 4 Juli 1821 liet regiment lanciers no. 10, op 1 November 1849 liet 4e regiment dragonders, op I Juni 1807 het 4e regiment huza ren, en eindelijk op 1 April 1881 liet le regiment huzaren. Gedurende dit tijdsverloop werd het regiment aangevoerd door 19 verschillende chefs. Ter herdenking aan de deelneming aan den veldtocht van 1831 werd op last van 11. M. dc Koningin Re gentes in 1896 op den standaard geplaatst het opschrift: «Tiendaagsche veldtocht 1831". Een diner-de-corps zal Zaterdag 18 dezer alle officieren en oud-officieren van het korps vereenigen, terwijl aan de onderofficieren en minderen een feest wordt bereid en voor gepaste ontspanning zorg wordt gedragen. Toekoe Ociuar gesneuveld. De Indische correspondent \an bet Handelsblad seinde aan zijn blad: Van den controleur te Melaboeh is bericht ontvangen, dat Oernar den tiende dezer gedood is in het gevecht nabij Melaboeh. Het lijk is overge bracht naar Pasirmogat, waar Oemar's moeder begraven ligt liet blad voegt daaraan toe: Met den dood van Toekoe Oernar is de toestand ter Westkust van Atjeh geheel in ons voordeel veranderd Zooals wij onlangs schreven (8 Feb.) Oernar had daar nog macht In Groot Atjeh, in Pedir durfde hij niet meer te komen, op de Westkust alleen kon hij nog aanhang vinden en invloed oefenen. Aan de krachtige hand van Van Heutsz is het wel toevertrouwd, de wettige hoofden thans te brengen en te handhaven op dc hun toekomende plaats en het land, dat het meest onder Oemar's drijven leed. met hunne medewerking te doen herleven. Oemar's dood zal in hooge mate de rust in die landstreek ten goede komen. Nu zijn levensdraad is afgesneden, mag hier herinneid worden, dat wij hem wegens zijn verraad grooten dank schuldig zijn. Door dat verraad toch werden wij gedwongen, de zoo vele jaren aangenomen lamlendige houding in Aljeh voor goed te laten varen, en onze krijgsmacht weder in staat te stellen te toonen. wat zij onder goede aanvoering vermag. Er zijn groote resultaten verkregen overal bleven wij de overwinnaars, zelfs de gevreesde beriberi vluchtte van Atjeh. Ais nu op de heuvelen en in de dalen van Atjeh de Nederlandsche vlag ongestoord wappert; als in steeds wijder kring de «Compagnie" als de wettige souverein wordt geëerbiedigd als do «gepantserde tramwagens" in liet antiquiteiten-museum zijn opge borgen en geen onvertrouwbare hoof den meer worden gesalarieerd om hen te vriend te houden! als liet werke lijk einde van den Atjeh-ooilog nu bij den dag zichtbaarder wordt, dan is dat niet het minst te danken aan den afval van Oernar, waardoor wij tot energie werden geprikkeld; zoo ooit, dan kan men hier zeggen, dat uit het kwade het goede is voort gekomen. Die afval is een gezegend keerpunt geweest in de geschiedenis van den Aljeh oorlog. I'L V.VJ'SEEIJKE BERICHTEN. 'l'er waarschuwing diene, dat elke hond, die niet van den Belasting- pCfjiiing 1899 is voorzien, wordt opge pakt en eenige dagen in verpleging wordt gehouden. Wil men zijn trou wen huisvriend dan terughebben, dan beeft men boven de belasting nog de kosten te betalen. Burg. en Weth van Amersfoort zijn voornemens, Maandag 27 Febr. a.s des voorniiddags ten elf ure, ten Raadhuize bij openbare inschrijving aan te besteden: liet bouwen van de gemeente-gasfabriek met annexe wer ken. Bestek, waarop aanwijzing is vermeld, met teekening ad f2.50 ter secretarie verkrijgbaar. Woensdagmiddag ontstond in eene woning achter «Amicita" een binnenbrandje, welke echter spoedig werd gebluscht Lichtbeelden. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal Vrijdag a.s. de Heei Nidschelm in het lokaal »de Zaaier" zijne groote lichtbeelden ten beste geven. Naar de beoordeelingen van vele nieuwsbladen hebben deze lichtbeelden veel succes. Overal zijn de zalen vol, liet beste bewijs voorwaar, dat de voorstéllingen en de toelichtingen in den smaak van hel Chr. publiek vallen. Ongetwijfeld zal het feit, dat de Heer N. pprsoonlijk Palestina, Egypte en andere oostersche landen bezocht en tevens, dat hij den naam heelt van een ontwikkeld en prettig ver teller te zijn, niet vreemd wezen aan deze groote opkomsten. We kunnen onzen lezers dan ook zeer aanraden, de vertooninig der lichtbeelden te gaan zien. De uiterst Inge prijzen zal zeker ook vele ouders aansporen, hunne kinderen eenige prettige en leerzame uren te bezorgen, te meer, de Heet N. In beslist Chr. geest spreekt. Aan de Daily Telegraph wordt uit Cayenne gemeld dat de president van liet Hof van Appèl van Guyana teruggekeerd is van liet Duivelseiland Dreyfus heelt geweigerd te antwoor den op de vragenlijst van het Hof van Cassatie te Parijs. Hij zegt dat zijn antwoorden) niet juist zijn over gebracht. De antwoorden die Dreyfus den president van Cayenne heeft ge daan, /ijn hel ler en precies'en wer pen werkelijk een helder licht op de zaak. De gezondheidstoestand van Dreyfus is uitstekend. Een rcuzeiispoorwcg. Zooals men weet, behoort het altijd tot de wenschen der Engelsehen, en meer bijzonder tot de idealen van Cecil Rhodes, Egypte en Kaapstad «loot een spoorweg te verbinden. Nu hier in den kuitsten tijd ineer en meer de aandacht op gevestigd wordt, willen we eenige bijzonderheden daaromtrent meedeelen, welke wij aan de Times ontleenen De spoorweg zal een lengte hebben van 2075 K.M. en Buluwayo. liet eindpunt van den legenwoordigen spoorweg van Kaapstad naar Betshua- nalantl, met een nog nader te bepa len punt in Uganda verbinden. Op ongeveer 800 K.M. van den mond zal op Biitsch gebied de Sambesi overgetrokken worden. Eerst gaat rle lijn door rijke goudlanden, ver volgens dooreen streek, welker bodem zooveel steenkool bergt, dat geheel Rhodesia daarmee wel van brandstof kan worden voorzien. Het dal van den Sambesi, alsook het gebied tus- schen de Victoriawatérvallen en de Portuseesche grens munten uit door vruchtbaarheid. Ten Noorden van den Sambesi, stijgt dan de spoorweg tot 2000 M. boven den zeespiegel. Deze hoog vlakte is zeer geschikt voor veeteelt, waarom men van plan is hier een hoofdstation op te richten. De hoogvlakte Strekt zich tot het Tanganyiakaineer uit. De bevolking, welke tusselien den Sambesi en dit meer woont, is zeer vlijtig en zal zeker de Europeesche handwerken gemakkelijk aanleeren. Het gebied, dat zich van het Tan- ganyiakarneer tot Zuidelijk Uganda uitstrekt, is niet meer Britsch. «Maar", schrijft de Times, omen heeft reeds doorgangsrechten gekregen, en wan neer de tijd komt, dal een aaneen gesloten spoorwegverbinding van het Zuiden naar liet Noorden wenschelijk blijkt, zal men waarschijnlijk niet op onoverkomelijke hinderpalen stuiten." Is het bevaarbare deel van den Nijl bereikt, dan zou de taak van de spoorwegmaatschappij volbracht zijn. Het eerste deel van den spoorweg, tot het Tanganyiakameer zou voor aanleg 5 jaren vorderen, en waar schijnlijk zal men minstens even veel tijd voor het vei dei e deel noodig hebben. Men schat de kosten van aanleg van liet eerste deel op 5 miljoen p. st. De kosten van liet tweede deel kan men nog niet bij benadering be rekenen. Voor een klein deel van den spoor weg heeft de Britsche regeering reeds een subsidie toegezegd. Ook voor liet overige deel hoopt men op den steun van het gouvernement. Cecil Rhodes koestert de verwarh ting dat Noord-Afrika in weinige jaren liet eerste tabak- en koffieland der wereld zal worden; bovendien ook dat de bevolking er zeer in aan tal zal toenemen. Ook dit vooruit zicht zou volgens hem, behalve aide andere voordeelen, die de spoorweg zal geven, mede den aanleg ervai wettigen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Kendrina GeerdinaGeertruida, d. van J. Renes en H. Stoevenbeld. Cornelia Francina, d. van J. Mater en F. van Karsbergen. Adriana Johanna Gerarda Helena, d. van H. W. Eirenst en M. E. Rikkert. Nicolaas Johannes, z. van B. Kreijermaat en A- Brandsen. Alijda, d. van N. H. van den Heuvel en J. van Esveld. Bartha Maria, d. van P. de Wilde en S. Kuijer. Arie, z. van H. van Drie en H. van de Blankevoort. Geertruida Jansje, d. van S. van den Uithoorn en G. van der Horst. Judina Elisabeth, d. van A. van Neerbos en E, Areenendaal. Aleida en Jan, d. en z. van J. van Eeden en G. A. van der Wart. Antonius, z. van P. van Oostveen en E. van der schaft. Johan, z. van J. Jansen en M. van Nimwegen. Helena Debora, d. van R. G. A- Z. Baron van Haersolte van Zuthem en J. J. Greven. Johanna Maria Elisabeth, d. van P. van Doorn en J. M. Janssen. Albertus Johannes, z, van A. Waanders en J. Janssen. Ondertrouwd: A. van Vulpen en M. C. J. van Woudenberg. J. van Luit en J. W. Vredenberg. D. Elzevier en G. van de Biezenbos. W. Horst en J. Hulst. Getrouwd: B. Alies en A. Koekoek. H. van Schoonhoven en G. Roozeboom K. Veeman en H. M. van 't End. Overleden: Jannetje Adriana van de Wetering 15 d. Alijda van Slooten 1 m. Een levenl. aang. kd. v. g. van G. M. Maten en B. W. van Veen. Johannes Gerhardus Munstege 19 j. onge huwd. Wiüemijna Hendriksen 77 j. wed. van Johannes Jansen. Hoogland. Geboren: 11 Feb. Gerritje, d. van D. Catoen en S. van den Ham. 13. Wil helmus, z. van W. Parker en R. den Ouden. Peter, z. van W. van Bloe- mendaal en G. van Dasier. 14. Corne- lis, z. van K. J. van Dijk en R. Rijnders. Ondertrouwd: 10 Feb. A. de Graaf en M. van Dasselaar. Oyerleden: 11 Feb. E. Sinink 60 j. wedv. van C. van Burgsteden. 1'2 Feb. C. H. van Ruitenbeek 16 m. 16. F. G. Hartman 69 j. echtg. van R. van de Hoef. Leusilen. Geboren 10 Febr. Nicolaas Johannes, zoon van Hermanus Lambertus de Jong en Maria Tolboom. 16 Febr. Johannes zoon van Willem Vrijhoef en Alijda Midden. Ondertrouwd: 16 Febr. Rijk Ederveen, wedr. van Bartha Vlastuin met Theresia Vlastuin. Gehuwd: 16 Febr. Eibert Kuijt, wed. van Gerritje van Leuveren met Jannetje Brouwer. Woudenberg. Geboren9 Febr. Gerard, z- van Gerrit de Bree en Hendrika van Éssen. 10. Gerritje, d. van Gerrit Vlastuin en Trijntje van Schoonhoven. Jannetje, d. van Klaas de Kruijff en Willemijntje van dei- Wiel. 11. Aart, z- van Aart van Gin- kel en Maatje Blauwendraad. 15. Her manus, z. van Jacobus Wagensveld en Jacoba van den Broek. Gehuwd16 Febr. Evert van Ginkel en Geertje van Donkelaar. Erris van Vos kuilen en Maatje Hendrika Harthoorn. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Febr. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. tppelen 16a f.8.Peren 10.af00.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 9.a f 2 25 Hoendereieren f3 50 a f4 50 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.35 a f 1.45 per kilo. Mar garine 10.a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen fO.fiO a f0.80 Kuikens ff.aft.20Piep- kuikensf 0.00 a f0.00 Ganzen f0.f0.Eenden 10.a f 0.p. st. Jonge f0.60 a f090 Hazen f0.a f0Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Tamme ft.00 a f 1.20 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f 12ftG Zeugen f 00.f 00. Biggen f6a f9.Schrammen f 00 afOO Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Roekweit30 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen 30000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas;stuks Vee: 10 magere varkens, 250 biggen en 0 zeugen. Heden overleed na eene langdurige onge steldheid in den onder- dom van 57 jaar ónzen geliefden echtgenoot en vader den WelEdelGe- strengen heer N. J. M. SCHELFHOUT in leven Ontvanger der directe belastingen enz. te Amersfoort. M. S. A,SCHELFHOUT— I Egtee. A. C.H.L. SCHELFHOUT.! Kopenhagen, 4 Febr. I1-f99. Volstrekt eenige en. ait/emeene j kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij bet overlijden van onzembemin- den echtgenoot, vader, bèhuwd- en grootvader de Heer J. VER SPOOR betuigen wjj' onzen hartelijken dank,S Uit aller naam Wed. J. VER^PÖÓR— VAgAfeëGDENBUBG. Amersfoort, 18 Februari 1899. niet Mei in. eei~zeer klein gezin eene eeny. goed kunnende keken en om verder met behulp van een 2e mejd bet huiswerk te verrich ten P. .G. Adres'..Mevrouw SWiNEN- BURG, Brurkbuuf T43, Bussum. GROOTE Op Vrijdag 24 Februari a.s., in liet locaal «de Zaaier" alhier. Voor kinderen 's avonds 5(/; uur, entréf 10 en -f> cent; en voorvolwassenerj 's avonds uur, entrée 20 cént, waarvoor kaarten ojfcn lialF uur vqpi^den affnvang verkrijgbaar z\jn. Levensgrote heelden, jvaaronder bew benevens schetsen uit het leven onzer geliefde Kontpgin,.. ook in A'roniH^e- waad. Dé *Heer F. A. NIDSCHELM, die zelf vele Obstersche landen bereisd heeft, zal dc toelichting daarbij geven. W. SAEOJIjÖNS, Architect te Amersfoort^ig' voornemens voor rekening dér-firma BERNS jé Co. op Zaterdag 25 Februari 1899 voormiddags 11 uur, in he.t Café »De Aren d« publiek Het bouwen van ecu STOOIYIZEEPPOEDERFABRIEK met kantoren op een ter rein op het Kalfsvefd aldaar. Beslet en 2 teekenin^rti liggen van a f J 3 Februarizin genoemd Café ter' iuza£g<-<?fi' zijn verkrijg baar 5 f 1.50 per stel bij den Architect voornoemd. Aanwijzing in loco zal gehou den worden op Zaterdag 18 Februari voormiddags 11 uur. Door bef Maagpoederv van Apothek/r Boom zijn duizenden Maaglijders geheel genezen van Maagpij», Maagkramp, Zuur, Hartwajer en slechte Spij sver teering. ^Verkrijgbaar 4 75 cent per doos met gebruik en 500 Attesten Ni de b.b. Drogiste»- A. v. d. WE</-.teiAm££s£ttort'en T. P. v. d. Bebgh Zoon te Utrecht. Ouden en jongen mannen wordt de zooeven v«fjchenen be kroonde nieuwe uitgave aanbevolen van dajf Med.-Raad Dr. MSller over QJéiöfobtc/e ^SeftUto- en ■\^eó met a^ave voor radicale genezing. Na ontvangst van 60 cent in post zegels, toezending onder couvert. Curt Röbqr, Braunschweig.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2