Advertentie n. "*~BUlT£x\ LAN i). Penp praagd. Ter Snelpersrtrukkerij umr AMICITIA te Amersfoort. Lyrische-Voorstelling De Notaris A.. N. J. VOS, publiek verkoopen rie Huizen onder één dat, Zeventien perceelen Bouwterrein, de Regeering zich op het standpunt van het algemeen belang, immers, de geldelijke toelage geschiedt alleen om zekere personen in staat te stellen zich aan hun militieplicht te onttrek ken, niet om de gemeente, ol het Rijk, of het leger te bevoordeelen, dan zal het Raadsbesluit wel vernie tigd moeten worden, ook omdat het de bedoeling van een wettelijken maatregel verijdelt. Maar getoetst aan de letter van Wet en Kon. Besluit, weet ik waarlijk niet of de subsidie voor vrijwilligers niet gehandhaafd moet blijven, en ik begrijp de aarzeling met het nernen eener beslissing. Er blijkt nog meer uit, namelijk dat wij met onze wetten niet gelukkig zijn, en dat, als er een leemte in is ontdekt, waarvan handig gebruik wordt gemaakt, het lang niet gemak kelijk gaat, de fout te verhelpen. Daar moet wat op gevonden worden Gebiekkige wetten doen kwaad aan den eerbied voor de wet in hetalgemeen W. F. P.S. Nadat het bovenstaande was geschreven, is bekend geworden dat de veelbesproken Raadsbesluiten tot toekenning van subsidie ten behoeve van vrijwilligers bij de militie, door de Regeering zijn vernietigd, als zijnde in strijd met de Wet. Ook is, om de geheele quaestie voorgoed op te lossen, een wijziging voorgedragen van de militiewet. Voor gesteld wordt, daaruit te doen ver vallen de woorden: s>De militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers sa mengesteld." Zoo pakt men de koe bij de horens! Boven verwachting is de begrafenis van Felix Faure zonder incidenten van belang afgeloopen. De manifestaties bepaalden zich tot enkele kreten van »leve het leger!" uit de dicht opeen gepakte menigte, die langs den ge- heelen wpg, welke de stoet nam, geschaard stond. Doch vooral van beteekenis is het feit dat er geen enkele vijandige kreet tegen Loubet werd vernomen, hoewel de leden van de Patriottenliga op de Place de la Concorde waren bijeengekomen om zich bij den stoet aan te sluiten, hetgeen Dupuy echter geweigerd had toe te staan omdat zij bij den intocht van den nieuwen president te Parijs op zulk een schandelijke wijze tegen Loubet hadden gemanifesteerd. De politie, welke zooals men weet zeer strenge consignes had, dreef de leden van den Bond uiteen en eieren voor hun geld kiezend, hielden zij zich verder kalm en besloten een krans op het graf van Faure neer te leggen. Ook op het kerkhof, waar trouwens behalve de officieele personen slechts weinig publiek was toegela'en, werden de door de velschillende sprekers ge houden redevoeringen eerbiedig aan gehoord zonder dat er iets bijzonders voorviel. Te kwartier voor vijven was de begrafenisplechtigheid afgeloopen en had de terugkeer van den stoet weder in de hesle orde plaats. Langs den geheelen terugweg werd president Loubet door de menigte toegejuicht. Des avonds hadden er en Paiijs zon Parijs niet zijn als het niet ge beurde lner en daar opstootjes plaats eu vechtpartijen tusschen anti semieten en hun tegenstanders. Voor de bureelen van de Libre Parole verzamelde zich een bende manifestanten, «lie «Weg met de Joden!" riep, welke krent door de republikeinen met »Leve Loubet!" werd beantwooid. Al spoedig volgde er nu een geregelde kloppartij, waar aan ook de afgevaardigde Millevoye, bekend uit de Panama-zaak, deel nam en die met een aantal andeieu in hechtenis werd genomen. Bij het ontruimen van de terrassen der koffie huizen welke door anti semieten waren bezet, werd een politieagent met een degenstok gewond. Reeds vroeger waren de afgevaar digden Déroulède en Marcel llabeit. die voor het inrukkende regiment van generaal Rogel aanliepen terwijl ze maar steeds «leve het legerschreeuw den en den generaal de verzekering gaven, dat zij wel als beschermers van het leger moesten optreden, daar de officieren zelf werkeloos bleven Uit overmaat van sympathie voor het leger maakten zij het den generaal ten slotte zoo lastig zij wilden zelfs de kazerne binnendringen dat deze de hulp van de politie inriep en hen achter slot en grendel liet zetten. Ook voor de bureelen van hei Journal du Peuple en het Petil Joural hadden betoogingen en op stootjes plaats, waarbij laatstgenoemd blad het eigenaardig maar doeltrellend middel in practijk bracht om de schreeuwers op een afstand te houden, door met slangen der waterleiding op de beloogers te spuiten. Zoodoende kreeg het de lachers op zijn hand. Niettemin werden een aantal ruiten iler bureaux ingeworpen. De politie kwam er ook hier aan te pas. Ver schillende personen werden gewond. Later werden op verschillende pun ten de straten afgezet door kurassiers, terwijl hetgroot aantal politie-agenlen, dat op de been was, verdere rust ver-' storingen onmogelijk maakte. In tus schen hebben er een groot aantal inhechtenisnemingen plaats gehad, uien spreekt van een 200-tal. On-ler wie de graaf de Choiseuil Cuverville, de zoon van admiraal d'Harcourt Talleyrand. Ook liet aantal persoon lijke ongelukken bij de geweldige inenschenmassa, die gister op de been was, moet vrij groot zijn. In alle provinciesteden van Frankrijk hebben gister ook lijkdiensten voor wijlen President Faure plaats gehad, doch nergens werd de orde verstoord. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Koninklijk Besluit van den 8 Februari II. No 21, is de tweede luitenant J. R. L. Jans van het 5e Regiment infanterie voor den lijd van vijf jaren, en onder genot eener gratificatie van f 1000.gedetacheerd bij het Leger in Nederlandsch-Indië. De eerste luitenant Jlir. E. W. van Holthe van liet 3e bataljon 5e Regiment infanteiie is aangewezen om met ingang van I Maart a.s. op te treden als officier van wapening bij genoemd bataljon, ter vervanging van den eerste luitenant W. F. N. von Hombracht die op voormelden datum van die functie eervol wordt ontheven. Bij den gehouden Nationale en Internationale Schermwedstrijd op 18, 19 en 20 Februari 11., uitge schreven de kadervereeniging van de dienstdoende schutterij te Haarlem, werd door de onderofficiers-scherm- vereeniging E.M.M A. van het 5e Regiment infanterie alhier, deelge nomen aan den korpswedstrijd op het Geweer door de sergeanten van Rossum, Verschuur en Drost, aan vie de 2e prijs, zijnde een groote zilveren medaille, is ten deel gevallen. De sergeant van Rossum behaalde in den personeelen wedstrijd op het ge weer de 3e pi ijs, zijnde een zilveren medaille. De adspirant-vaandrigs A. Ham burger en M. A. E. Seeuweu van het 5e Regiment infanterie zijn dooi den Kolonel-regiments-commaiidanl bevorderd tot reserve-korpoi aal. Dinsdagavond j.l hield de Afd. Amersfoort dei Clir. Nat. Weikmans- bond, ter gelegenheid van liet eenjarig bestaan dier afd. eene feestelijke bijeenkomst in liet lokaal »de Arend Te half acht opende de Eeie- Vooiv.itter Ds. Ter Haar Romeny deze bijeenkomst rnet gebed, en sprak daarna naar aanleiding van eenige dichtregelen eene kernachtige fee t iede uit, daatbij den wensch uil«pie- kende dat men met matigheid zon feestvieren, met andere woorden wilde dat zeggen dat men op gepaste wij/e wel degelijk feest kon vieren. De i eden dat er zoovele zijn, die geen feest kunnen vieren ligt daarin, dal de zelfzucht bij de meesten de over hand heeft, en men geen liefde voor zijne naaste heeft. Om die liefde tot elkander op te wekken is den Rond gesticht, oni in vereeniging elkanders lasten te dragen. Voor het huisgezin rusteloos te ai beiden is ook liefde, doch er is ook een dag van lief te hebben, en dat is de Zondag, wanneer het hoofd des gezins te midden der zijnen is Altijd kan hot huisgezin feestvieren, wanneer men de betee kenis van liet huisgezin hoog houdt. De vloek der zuidelijke volken is, en wel voornamelijk in Frankrijk, de uithuizigheid, en ui dat arme Frankrijk neemt liet huisgezin eer af dan toe Ten slotte sprak de geachte spieker nog een woord over den arbeid. Allen zijn arbeiders, doch de arbeid is ver deeld, do klerk zou het werk van een Minister en deze hot werk van een klerk niet kunnen doen De waarde van den tijd inoet men echter ook niet geringschatten, in één enkel oogenblik verkocht Ezau zijn oerstegebooi terechttoch kan er in een oogenblik veel goeds tot stand worden gebracht. Veracnt de minuten niet en de uren zullen u toegeworpen worden. Veracht de centen niet. de rijksdaalders zullen het hunne doen. «Tijd is geld," zegt het Tlollandsche spreekwoord. Met eenige dichtregelen eindigde Spr. zijne met aandacht aangehoorde openingsrede. Uit hot verslag van den Secretaris bleek, dat de afdeeling, opgericht 14 Februari 1898 met 89 leden, klom in ledental tot 170, terwijl een lid overleed; en dal er 8 leden- en 18 bestuursvergaderingen werden gehou den, besloten was, dat, wanneer een lid komt te overlijden, de leden, vol gens rooster kosteloos hun diensten als dragers zullen verrichten. De inkomsten van den Penning meester waren f 178,75, de uitgaven f 140,25, zoodat er een batig saldo was van f38,50. Aan contributie was door den Pen ningmeester van het Ziekenfonds ontvangen f 752,05 en aan ziekengeld uitgekeerd f'455,49'/i, zoodat er een batig saldo was van f297.15'/i ct. Dit fonds begonnen met 80 leden klom tot 152 leden. liet verdere gedeelte van den avond werd gewijd aan het houden van voordrachten en samenspraken, terwijl het Mannenkoor eenige nummers ten beste gaf, die een daverend applaus uitlokten, en den ijverigen directeur, den Heer 11. Hendriks, die tijd nog moeite heeft ontzien, alle eer aandoen. Den heer Dettmeyer, organist, werd bij het einde der bijeenkomst dooi den- Voorzittei namens de afdeeling dank gebracht voor zijne belangelooze medewerking tot het welslagen van dit feest. Intusschen werden de leden met hunne vrouwen onthaald op chocolade, en was het uur van scheiden spoedig daar, te half twaalf sloot de Eere- Vuoizilter met een korte toespraak deze feestelijke bijeenkomst, waai na hem door de aanwezigen werd toege zongen Psalm 134, liet 3e vers. Een collecte voor de weduwe van het overleden lid op deze vergadering gehouden bracht f 15,51 ct. op. Mejuffrouw C. M. Nijsen, vroeger leerling dei Rijksnormaal lessen alhier, thans onderwijzeres te Bleiswijk, slaagde 22 dezer te 's-llage voor nuttige handwerken. Bij de 1.1. Woensdag alhier plaats gehad hebbende aanbesteding voor het bouwen van een Heerenhuis aan de Bergstraat volgens ontwerp van den architect Her mKroes werd ingeschreven dooi de heeren Br. de Bruin te We.esp f 11178. J. 11. Boks Amersfoort» 11085. N. Wolfswinkel «10700. L. Ruitenberg 9907. liet vveik isden minsten inschrijver gegund Ondei verwijzing naar achter staande advertentie kunnen wij mede deelen dat de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst'' na het zoo goed geslaagde Volksconcert in het begin van dezen winter den leden thans een soiree voor kamermuziek aanbiedt, om dan het seizoen met eene koor uitvoering to kunnen doen eindigen. Op do soiiee van Dinsdagavond as. wordt geheel welwillend medewerking verleerd door Mevrouw Mouton-Cor- ver, 1 i- met haai fraai en zno goed ontwikkeld ontwikkeld orgaan een e route aanwinst voor het muzikale Amersfoori mag genoemd worden doch welke zangeres zich alhier lot iiti slechts iu besloten kling iieefl doen hooren. De liederen worden voorafgegaan en besloten door num mers van het «Spoor" quartet te Amsterdam, welk viertal be taal uit de zoo bekende heeren S. Spoor, S. L Wertheim, Simon Kioon en J. II. Beek. Alles te zamen belooft een genotvollen avond. Gedachtig aan haar devies: «ontwikkeling dei- kunstzin in de gemeente" heeft de Afdeeling den toegang voor leeilingen der Muziekschool zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Hoogland. Verleden Maandagavond is door Prof. Van Rees uit Hilversum alhier eene alkoholisme. De geleerde spreker begon met te zeggen, dat hij een voorstander was van de geheel-onthouding. lil het eerste gedeelte zijner rede verklaarde hij de schadelijke werking van den alkohol, ook van de kleinste hoeveelheid, op ons lichaam en op onzen geest. Alkoholische dranken geven geen kracht en verwarmtn niet, zooals men vaak meent. Dit werd door den spreker ook duidelijk aangetoond. Alkohol is voor ons niets dan een vergift. In het tweede deel der lezing, werd de maatschappelijke zijde van het alkoholvraagstuk besproken. In ons Nederland met zijn 5 mil- lioen inwoners wordt jaarlijks SO millioen gulden aan alkoholische dranken uitgegeven. Wat zou voor al de werkende stand zich veel nuttige en bijna onontbeerlijke zaken kunnen aanschaffen, wanneer er niet gedron ken werd Om beter begrip van de grootte dei- som te geven werd door den Prof. opgesomd wat voor die 80 millioen wel zou kunnen gekocht worden. Hieruit toonde hij aan, dat de ont houding in het belang is van handel industrie en landbouw. Daarna sprak hij nog van het gevaar, dat er voor de kinderen gelegen is in het drinken der ouders; van de vele misdaden die uit dronkenschap voortkomen enz. In het Noorden van Ierland ligt een dorp van ruim vijfduizend zielen, die allen geheel onthouders zijn. Daai is zelfs geen politie noodig. De spreker eindigde met den wensch, dat het drankmisbruik moge ophouden en het drankmisbruik ineer en meer verminderen. Het schoolgebouw waarin de lezing gehouden werd w as geheel gevuld met, belangstellenden, zelfs nog uit naburige plaatsen. Te Vlissingen vond een 15 jarig dienstmeisje bij het afhalen van een bed een doos, waarin een geladen revolver. Uit nieuwsgierigheid nain zij het wapen op, raakte aan den trekker en kreeg een kogel in de borst. In hoogst ernstigen toestand werd het meisje naar het ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 16 tot en met 22 Februari. GeborenLamberta d. van A. J. Collet en J. Gouw. Catrina Maria, d. van H. Lablans en IV. Hazelaar. Reinier Wijnand z. van W. Snapper en AMollen- vanger. Gerrit z. van A. Veenendaal en E. van Nimwegen. Johan, z. van G. Snijders en M. P. Meijer. Franciscus z. van C. van Selm en J. de Bruin. Johannes Gerardus Engelbertus, z. van G. Boekenoogen en E. Hattink. Susanna Alijda, d. van A. van Keulen en H. van Hamersveld. Ambrosius Evert, z.van H. van den Brink en A. van Dompseler. Barend, z. van B. C. van de Bor en W. A. G. Bijvank. Gerardus Everardus, z. vail J. Spijker en E. Kreijermaat. Christiaan, z. van N. de Waal en C. Kal- jee. Franscisca Cornelia Theodora d. van F. J. Frietman en E. M. J. C. Marijne. OndertrouwdS. Hartogsveld en B. H. Pul. Getrouwd: A. van Vulpen en M. C. J. van Woudenberg. J. van Luit en J. W. Vredenberg. Gescheiden van echt: G. van den Brink en J. Graaf. OverledenAaltje Hilversum 12 j. Catharina van Dietenhoven 77 j. wed. van W. van der Horst- Hendrik van Luit, 16 j. Gerritje Lablans, 74 j. wed. van D. Voortman. Gerrit van Kouwenho- ven, 83 j., wed. van Johanna Langras. Anna Roevoet, 79 j., wed. van R. Kok. Theodoor Christiaan Hendrik Vreede, 42 j. ongeh. Anthonia Gijsbertha Heijmans, 41 j., echtg. van A. van den Tempel. Hoogland. GeborenIS Feb. Antje, d. van J. Smink en G. de Wit. 20. Hendrik, z. van N. Groenestein en W. Smal. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd23 Feb. A. de Graaf en M. van Dasseler. Overleden: 20 Feb. G. Wakelkamp, oud 83 jaar, echtg. van J. Kuyer. Leusdcn. Overleden18 Febr Evert Kamerbeek, oud 75 j., wedr. van Aaltje van der Flier en echtg. van Hendrikje Polman. 21 Febr. Teuntje Druyff, oud 20 d. Stoiiteiiburg. Geboren: 17 Febr. Maagje, d. van Jan Bieshaar en Maagje Doornenbal. 18. Cornelis, z. van Johannes Heijmeskamp en Adriana van de Belt. Woudenberg. Ondertrouwd: 17 Febr. Albertus Brug- gink, 24 j., en Jacoba Petronella van 't Boveneind, 22 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Febr. 1899. Taiwe f 0.Rog«c f 0Boekweil I' O.— Appelen 10.afO.Peren ro.afOO.Nieuwe aartlapp. f-2.a 12 Zandaardapp. f2.a f2 50 llocntlereieren f2 75 a 13 25 per lOOst. Eenden f 0.a f0üoter fl 35 a f 1.50 per kilo. .Mar garine f0.a f0.Zoelein kaas 0.f 0. Kippen fOGO ii f0.80 Kuikens fl af1.20Pi,-p- kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f0f0.Eenden I 0 60a f 0.90p. st. Jonge f 0.60 af 0.90 Hazen CO.— a f0— Wilde konijnen f040 a f 0.50. Tainrne f 1.00 a f 1.20 Duiven fü.50 a f0 70 paar. Mageretarkens f 12 f48Zengenf40.f50. Biggen f6 li f 9.Seln-aininen I 00a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000 Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.O; f 000.a f 000 Pinkstieren f 000,a f 000. Aangetoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet Boekweit; 30 heet. Appelen, 00 heet. Peren; 0 heet Kleiaardappe- len: 80 heet. Zandaai-dappeieii 40000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1*200 kilo Grasbo- ter kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 10 magere varkens, 300 biggen en 4 zeugen. De h€er*"en mevrouw H. J. CROOCKEWIT—Schroder betuigen hunnen dank vooF de vele blijken van belangstelling, bij de ^eboo«e_ï4Ml'hnnnen zoon ondervinden. Amersfoort, 23 Febr. .'99. Kraamvistlèü tioibféh bij voorkeur afgewacht Maandag 27 en Dinsdag 28 dezer tusschen 3 en 5 uur. Met-' ingang va A 1 Mei a.s. wordt voor de zotnermaanden doop een Keer en dame (gehuwd zoq'der kinderen) een geuieubi- leerde zit- en dito slaapkamer te buur gevraagd. Brieven met opgave van prijs (met of zonder pension) en stand en nadere in lichtingen oiuiee letter B aan het Bureau dezer Courant. SBEffijS*5» -'Een ïfeer vraagt kamers te huur op netten stand. Briefen franco, letter A, Bureau der Nieuwe AmersfoortscKevCourari-t. t. J. SLOTHOUWER kan geplaatst worden. Zaterdag 4 Maart 1899 BUITENGEWONE te geven door den heef CHRE- TIENNI, - les 4 dames Proven- gales. Md. HELEENPASCAL, Mile De VAUJANY enz. Impresario WILLEM BOESNACH. Hoofdnummers van het programma: Les 4 Dames Proven<;ales, artistes du Casino de Paris, in hun humoristisch operetten- repertoire, met snelverwisseling van costumes. De heer CTIRETIENNI in zijn nieuw HOLLANDSCH repertoire ('t grootste succes van den Circus Carré te Amsterdam), 'n Conferentie van LOUISE MICIIEL. Parodie, door Mad. Hei,fen Pas cal, Mile De Vaujany. Chanteuse légere, in haar opera repertoire. Zie verder gedetailleerd pro gramma, aan de controle ver krijgbaar. Prijzen der plaatsen: le RSng f 1,252e Rang I' 0,75, militairen 50 cent. Aanvang 8 uur. Plaatsen te b'dspreken bij den Kastelein van Amieitia vanaf Zondag 20 Februari. te Amersjatfrt, zal op Dinsdag 14 Maart 1899, des middags 12 uurt in het koffiehuis «de Rost a m" van den heer L. KUKfER te Baarn, aan de Eem- nesgërweg, Iii do gemeente Baarn: le inèt erven' en tuinen, nabij de NiÖHsyjRflarnsliraat, Wijk G. nos. 87, 88 en 89 ^gezamenlijk groot 3 aren, 20 centiaren. Elk huis is verhuurd voor f 1.50 per week. 2e gelegen tussahen den Verlengden Dalweg en den Zandvoortschen weg, onmiddellijk naast de boorn- kweekerij van den heer VAN DER HELDEN. In eigen gebruik bij J. C. KUIJER. Afzonderlijk en in massa's. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 14 Juni 1899. Breeder bij biljetten en nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden notaris VOS en voor zooveel betreft de huizen ook bij den heer J. F. VAN LEEUWEN, Nieuwstraat te Baarn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2