BUITENLAND. LINNEN LAND. Officiëele Publicatie. GEMENGD NIEUWS. kracht door samenwerking, zoowel ter verkrijging van hetgeen de natie noodig heeft als ter verdediging van hetgeen haar is ten deel gevallen, dan is de toekomst voor haar ver loren. Haar taak is niet gering, want zij moet front maken tegen over de eischen van het socialisme zoowel als tegenover het clericale streven, dat nog altijd en bij ver nieuwing op het gebied der school wetgeving zijn vruchtbaarst arbeids veld vindt. Tegen het socialisme strijdend, zijn de liberalen tevens de verdedigers van het koningschap. De heer Van der Zwaag heeft het onlangs in de Kanier eerlijk gezegd, en wij weten dat hij daarbij het gevoelen uitsprak van zijn partijgenooten»Nu wensch ik hier te verklaren dat, wanneer ik, ook als lid der Kamer, iets doen kan om in ons land te krijgen een anderen regeeringsvorm dan de tegenwoordige, ik ook in die qualiteit alle pogingen daartoe zal aanwenden Wij weten dus, waaraan ons te houden. In België en in Duitschland zijn de liberale partijen, onderling verdeeld, ten gronde gegaan. De politieke strijd der toekomst zal daar gevoerd worden tusschen clericalen en socialisten. Ook ten onzent is zulk een ver dwijning van het liberalisme in uit zicht. De beide fracties neigen, de een naar rechts, de andere naar links, om ten slotte, wanneer haar steun overbodig is geworden, zonder com plimenten aan de deur te worden gezet, liet eind van een verslappings proces, voor welks vorderingen men blind schijnt te zijn. W. F. Terwijl er na de aanneming van de wet op de revisie een betrekkelijk kalme periode in de Dreyfuszaak was aangebroken en men in afwachting leefde van de eindbeslissing van het Hof van Cassatie, alle drie Kamers vereenigd, slaat de openbaarmaking van de getuigenerhonren voor de strafkamer door de Figaro als een bliksemstraal in, schrik en woede te voorschijn roepend bij de anli-Drey- fusards, blijde hoop bij de vrienden van den ongelukkigen balling. Kerst- genoemden zijn het er reeds over eens dat slechts een lid van de strafkamer zijn ambtsgeheim kan hebben geschonden door de Figaro inzage te geven van zijn exemplaar der verzamelde gedrukte stukken. Het blad verzekert echter dat het de verhooren noch van een rechter lijken ambtenaar, noch van een advo caat beeft gekregen. Er waren, voegt de Figaro er bij nog andere personen dan de raadsheeren, die een exemplaar bezaten. De regeering, die tot vervolging van de Figaro heeft besloten, heeft reeds tweemaal een huiszoeking in de bureelen van dat blad doen hou den, doch tot nu toe niets verdachts gevonden naar het schijnt; het spreekt trouwens van zelf dat de ledactie wel op een bezoek van de heeren van het gerecht voorbereid zal zijn gew:eest en haar maatregelen zal hebben genomen. Naar de correspondent van de Times weet mee te deelen, was er voor eenigen tijd een aanbod aan verschillende couranten gedaan om een afdruk \an het rapport der straf kamer te verkrijgen. Deze zou men langs phonographischen weg hebben gemaakt door de rapporten in de phonograaf te lezen, welke ze later natuurlijk woordelijk terug kon geven. Of de Figaro er inderdaad op deze fin de siècle manier is aangekomen blijft vanzelf sprekend voorloopig onbekend, onmogelijk is het daarom niet. Zij zou echter de metalen phono- graafroiletjes op een veilige plaats hebben geborgen, waar men ze in geval van nood in enkele oogenblik- ken zou kunnen vernietigen. Overigens protesteert de Figaro heftig tegen de tegen haar ingestelde vervolging op grond dat art. 38 dei- perswet niet op dit geval van toe passing is. Maar we zullen ons ver dedigen, loept het blad uil, wij zullen schreeuwen, wij zullen eindelijk in Frankrijk het gevoel van recht, van vrijheid en gerechtigheid, wakker schudden. HH. MM de Koningin en de Koningin-Moeder namen op eersten Paaschdag desl aan het Heilig Avond maal in de Kloosterkerk te 's-Graven- hage, waar ds. Gerritsen voorging. Op tweeden Paaschdag woonden HU. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder de godsdienstoefening bij in de Zuiderkerk te 's Gravenhage, onder gehoor van ds. Van der Flier. II. M. de Koningin moeder bracht Zaterdagmiddag 12 uur een bezoek aan den Koninklijken graf kelder te Delft en legde een lauwertak met immortellen op de lijkkist van wijlen Z. M Koning Willem III. Te Zutphen is het voornemen opgevat dezen zomer een Bloemencorso met Betaille de tleurs te houden, in het voor dit doel zoo gunstige, lom merrijke Coenenspaik. De bedoeling der commissie is dit feest op ruimer schaal dan tot dus verre hier te lande plaats had te arran- geeren, en goede prijzen van af f 200 uit te loven. Behalve allerlei rijtuigen met vier-, twee- en éénspan, hitten- en ezel wagentjes, bokkenwagentjes en sport karren, wenscht men ook voor het wielersport verscheidene prijzen be schikbaar te stellen. Een wedstrijd van versierde automobielen, versierde gondels en andere booten hoopt men daaraan te verbinden. De voorjaars-examens in het boekhouden, de handelscorresponden tie in de moderne talen en de ste nografie voor de praktijk van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland zul len plaats hebben op 26 en 27 April a.s., des morgens ten 9 ure. Aanmelding tot uiterlijk 15 April a.s. bij den Heer W. C. de Graaff, 2e Jan Steenstraat 107 te Amsterdam. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door het bestuur van de Neder- landsche Maatschappij van Weldadig heid is aan landgenoolen een circulaire gezonden, waarin zij steun vraagt om de steeds grooter wordende behoeften van Frederiksoord te kunnen bestrij den. De bevolking van Frederiksoord be staat thans uit 350 gezinnen met ruim 2000 zielen en neemt elk jaar toe, ter wijl het ledental gedaald is tot 7000 en indertijd 23000 bedroeg. Wil de Maatschappij haar taak volhouden, dan is de steun van alle landgenooten onmisbaar. Ook hier ter stede zal eene collecte gehouden worden. De majoors L. Brender a Bran- dis en O. G. A. Heldring van het 5e reg. inf. alhier worden eerstdaags bevorderd tot luit.-kol. Door wijlen den heer G. G. Bachiene is aan de diaconie der Hervormde gemeente te Amersfoort gelegateerd f 5000 en aan het kerk bestuur dier gemeente f 1000. De beer P. Dubois inspecteur der directiebelastingen invoeriechten en accijnzen alhier is als zoodanig benoemd te Leiden. Tot agent van politie 3e klasse alhier is aangesteld O. Stichter uit Putten. 360e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 4 April. (750 loten.) Ten kantore van- den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 15568 (in '/t, 7,o en 'Ito.) Prijzen van f 30. 36 45 52 53 79 245 472 473 476 479 505 530 6911 6920 6921 6926 7864 7890 7897 12061 12100 12463 12475 12477 12478 12490 12496 1250412512 15506 15521 15523 18462 18473 18475 en 19843. Te zamen 37 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde k f 3.50 en klassikale k f 1.35 per Vio. Ramp in het Kanaal. De Londensche correspondent van de N. R. Cl. seint over de ramp in het Kanaal Een gruwelijke ramp verduistert onze Paaschdagen. Donderdagmiddag vertrok uit Southampton het nieuwe dubbelschroef-stoomschip Stella, aan de Zuidwestelijke Spoorwegmaat schappij toebehoor ende en in 189Ö aan de Clyde gebouwd. De Stella had een nog onbekend, maar wegens de Paaschvacantie zeer groot aantal pas sagiers aan boord voor een plezier reisje naar Guernesey, vermoedelijk ruim tweehonderd menschen, met inbegrip van de veertig man dei- equipage. 's Middags om 3 uur, toen de Stella de Kanaaleilanden naderde, ontstond er plotseling een dikke mist. Kapitein Reeks meende ten onrechte, dat hij slechts met dunne nevel- strooken te doen had, en liet met volle kracht, achttien mijl in het uur, doorstoonren, maar de mist werd steeds dikker, en de kapitein en de eerste officier raakten blijkbaar aan zienlijk buiten den koers. Het schip verdwaalde naar de gevaarlijke ro'.sen der Casquets, bij Alder neij; men kon op de Stella den misthoorn hooren, maar den hoogen vuurtoren met het electrisch licht niet zien. Eensklaps liep de Stella op een blinde klip. De gezagvoerder liet met volle kracht achteruitstoomen, maar het was te laat; de puntige bazaltriffen hadden de kiel van het vaartuig opengereten. Binnen weinige minuten liep de Stella vol water, daarop kantelde zij in diep water, waarbij de ketels sprongen, het vernielingswerk vol tooiend; de achtergebleven passagiers en leden der bemanning, ook de kapitein, kwamen om het leven. Er ontstond geen paniek, ondanks den omvang van de rampdaaraan is het toe te schrijven dat het aantal slacht offers niet nog giooter is. Binnen tien minuten werden zes booten uitgezet, waarin allereerst vrouwen en kinderen plaats namen behalve enkele vrouwen, die verbijsterd en biddend als vast genageld op het dek van de Stella bleven. De mannelijke passagiers bleven doodkalm, en hielpen moedig de bevelen van den kapitein uitvoeren. Van de andere draagbare, bij het verlaten van het schip, uitgezette booten sloeg er een spoedig om, zoodat bijna alle opvarenden verdron ken, behalve enkelen, die opgevischt werden door de overige booten. De geredden brachten een bangen nacht door op zee; twee booten zijn gis terochtend met zeven-en-dertig op varenden gered door een mailboot van de Great Western, de Lynx, van Weymouth naar Guernesey onderweg, terwijl veertig anderen geredden op gevischt werden door een nachtboot van den Zuidwester Spoorweg, de Vera, en e^n Fransche logger nog acht anderen opvischte en te Cher bourg aan wal zetten. Laatstgenoemden dankten hun red ding aan een verhuiswagen, die op het dek van de Stella stond en waaraan zij zicht vastklampten. Het is niet onwaarschijnlijk dat meer menschen gered zijn. De Honfleur van den Zuidwester Spoorweg is gister gaan zoeken en heeft de Casquets omgevaren, waarbij een paar booten opgevischt werden; het is mogelijk dat nog menschen daarin gered zijn, ofschoon dat strijdt met het feit dat beiden gevuld waren met geld en juweelen en gemakkelijk moe te nemen artikelen. Bij benadering wordt het getal der slachtoffers op honderd geraamd, on geveer overeenkomend met het aantal vermisten. De ramp had plaats om streeks vier uur Donderdagmiddag. Onze nieuwe nederzetting op N.-Uiiinea. Uit Fakfak, onze nieuwe nederzet ting op Nieuw-Guinea, schrijft men aan het «Nieuwsblad" liet volgende: Den 24sten November vanTernate vertrokken kwam het stoomschip «Van Swol" vier dagen later hier aan en bracht den resident met den eersten controleur voor deze plaats, den heer Kroesen, die met personeel kettingjongens en benoodigdheden van Batavia was vertrokken. Een hooge zee en aanhoudende regens waren oorzaak, dat het debar- kement met heel veel moeite plaats had; van een gunstig oogenblik proli- teerende, staken de heeren van boord, maar werden onderweg toch nog door een hevige stortbui overvallen, zoodat ze doornat aankwamen. De kettingjongens, die met de kis ten, kofiers enz. door het water moesten waden, ondervonden zeer veel last van de scherpe koraalsteenen of maakten een weinig aangenamen kennis met stekelige visschen en kreeften. Menig hunner bekwam er zeeré beenen of voeten door. Te voren had de resident een inlandsch ambtenaar met de noodige koelies hierheen gestuurd om eenige tijdelijke woningen neer te zetten, als: een controleursbedrijf, loodsen voor de politiesoldaten en ketting jongens enz. Dergelijk werk, geheel aan inlanders overgelaten, komt in den regol niet goed terecht; dat bleek ook hier. De controleurswoning toch had rneer weg van een armzalige Bataviasche pondok dan van een ver blijf voor den vertegenwoordiger van het Nederlandsch gezag en schoot bovendien aan ruimte te kort. Een groole loods van ongeveer 20 bij 10 meter voor het overige personeel stond aan alle zijden open, zoodat wind en regen er vrij spel hadden, terwijl aan slaapplaatsen in het geheel niet gedacht was. Geen wonder dan ook, dat spoedig het grootste deel van de pas aange- komenen met de koorts lag of aan buikziekten leed. Beter scheen een der bouwmeesters de kunst te verstaan om meisjes te schaken dat heeft hij bewezen door een Papoeasche schoone in het ge bergte uit het ouderlijke huis te ont voeren. Maar dat is nu de oorzaak dat een groote kampong in een vij andige stemming legen ons is ge bracht. De vader of minnaar van het meisje is reeds met een groote, goed gewapende macht er op uit getrokken, om het meisje terug te eischen en zoo mogelijk haar schaker in handen te krijgen. Dat is hun niet gelukt en zij bepaalden zich tot dusver slechts tot het gevangen nemen van twee Maleiers uit Ceram, die tot hun tegenpartij behoorden, welke zij later liet hoofd snelden, 'j Behoeft niet gezegd, dat het voor ons prestige gevaarlijk heertje te gevaarlijker, omdat wij dat prestige nog moeten zien te krijgen een ongenadig standje van den resident opliep en ik geloof niet, dat het daarmede zal eindigen. Hoe ongeschikt ook, moesten de woningen, bij volkomen gebrek aan wat anders, wel betrokken worden. Drie dagen later had de plechtige installatie van den controleur plaats. Tal van kamponghoofden waren uil- genoodigd haar te komen bijwonen. Ze kwamen ook: en mede tegenwoor dig waren de commandant en de officieren van het ter reede liggende oorlogsschip, dat van Ternate was vooruit gegaan. Indrukwekkend en aangrijpend was het oogenblik, toen onze driekleur geheschen werd en toen zij hoog en fier vrij uitwapperde. Een daarbij door den resident met warmte ge houden toespraak werd met een luid, algemeen hoera beantwoord. Een knetterend salvo uit de geweren van de gewapende politie-dienaren volgde. Üp de reê bulderde de schorre don der van het kanon. Nog eenige dagen vertoefde de resident en keerde met het oorlogs schip terug naar Ternate. De plaats eens goed opnemende, merkte controleur Kroesen al spoedig, dat zij slecht gekozen was; zoo is goed drinkwater moeielijk te krijgen, de bodem is zeer rotsachtig en on vruchtbaar en de ankerplaats onge schikt. Daarom besloot hij naar een andere plek om te zien. Zijn oog viel op liet oostelijker gelegen Rom- batie, maar hier was 't een weinig goed gezinde bevolking, die hem voor loopig van zijn plan deed afzien. Een bende kettingjongens moet daar het een en ander hebben uitgehaald, dat de bevolking mishaagde en tot vijandschap prikkelde. Daarom blijft alles voorloopig maar op Fakfak. 't Zijn geen lieve jongens, die Papoea's, en denkt niet, dat het slechts pijl en boog zijn, waarmee zij gewapend zijn, daar hebben de handelaren uit de Straits en Australië wel voor gezorgd. Verscheidenen hun ner zijn in het bezit van geweren en heele goede ook; zelfs repeteer-ge- weren ontbreken niet. Uit Sundsvall (Zweden) wordt van 28 Maart geschreven Wij hebben hier alle dagen mooi weer; maar het vriest toch nog een graad of tien Celsius. Zondag gaan we denkelijk eens schaatsenrijden, wat dezen winter voor het eerst zal worden. De geheele haven is hier een blanke ijsvlakte, doordat de sneeuw, die er op lag, is weggedooid. Ik denk niet, dat we vóór Mei open water hebben, want het ijs heeft nog eene dikte van l'/t Meter, en er wordt met paarden op gereden. Er komen uit Bulgarije ernstige berichten. Renter seint uit Sofia, dat Turksche troepen zich meester hebben willen maken van een heuvel op Bulgaarsch grondgebied. Na een gevecht van 4 uur werden zij echter afgeslagen. Aan beide kanten vielen dooden en gewonden. Naar aanlei ding van dit feit waarschijnlijk heeft de Bulgaarsclie r geering haar agent te Konstantinopel Markow terugge roepen. De Pansclulriikte. Te Haarlem is het de Paaschdagen op verre na niet zoo druk geweest als andere jaren. Voornamelijk moet de reden gezocht worden in een vroeger Paaschfeest, en een later uitkomen der bloembollen, dan waarop men had gehoopt. Aanstaanden Zondag zal het de moeite wel loonen een bezoek te brengen aan de bollenvelden, indien het weer wat zacht blijft. Ook nnn anderen wat gegund. De patiënt; «Nu, dokter, ik voel juist geen bijzondere pijn, maar ik heb een gevoel alsof ik sterven zal." De dokter (die 's nachts uit zijn bed was geroepen)-. «Laat me uw pols eens voelen." (Na een oogenblik): «Hebt gij uw testament gemaakt?" De patiënt (ongerust): «Neen, maar. De dokter: «Wie is uw notaris?" De patiënt: «Mijnheer Stevens. Maar, doktor, denkt gij...." De dokter: «Dan moest gij liever om hem zenden. Wie is uw wijk- predikant?" De patiënt (nog meer ongerust): «Dominee S.Ben ik dan. De doktor: «Ik geloof, dat gij hem óók maar moest laten roepen De patiënt (in doodsangst): «O, dokter, denkt gij dan werkelijk, dat ik zal sterven?" De dokter: «Neen, dat denk ik niet. Er mankeert u niemendal; maar ik zou niet graag de eenige zijn, die vannacht voor den gek is gehouden." BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT zijn voornemens aan den gemeenteraad een voorstel te doen tot onttrekking aan den openbaren dienst van de straat genaamd »het Eindje van de Wereld" nabij het Havik te Amers foort, en brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die tegen die onttrekking bezwaar hebben op Maandag 10 April 1899 des voor- middags te 10 ure, ten Raadliuize gelegenheid vinden tot het kenbaar maken dier bezwaren ten overstaan van hun college. Gedaan te Amersfoort den 1. April 1899. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretai is, B. W. Th. SANDBERG. RECLAMES. Ten overstaan van de Notarissen van Leyden, Rittman Hoorn, had Zaterdag 1 April j.l. in den Huize Stroucken de verloting plaats van het sierlijke echt zilveren Theeservies onder de verbruikers van haar geurig product door de firma Thomson aan geboden en sedert langen tijd aan gekocht en geëtaleerd geweest in de diverse winkels van den Heer Spijer te Amsterdam, Rotterdam en's-Graven- hage. De gelukkige winner was W. Scheller, Eigenhaardstraat 721, Zwolle, Gekocht bij den winkelier Zwolsche Coöperatieve Winkel Vereeniging, Zwolle Telkens nieuwe verrassingen wach ten den verbruikers der Thomson's Thee, daar door de firma thans alweder eene nieuwe verloting is aangekondigd, doch thans in klinken den munt en wel van f 250 verdeeld in zes prijzen door het lot aan te wijzen, en dan nog de alleraardigste attractie van 6 x f 10. die niet door het lot zullen worden toegekend, maar alleen aan hen die bij deze ver loting zich het meest beijverd hebben om het grootste aantal zakjes hiervoor in te zenden. De firma verzoekt ons echter te willen mededeelen, dat thans niet de zakjes aan hot Hoofd-Kantoor mogen verzonden worden, maar deze door bemiddeling van den winkelier, bij wien de thee gekocht is, het hoofd kantoor moeten bereiken. H. H Win keliers kunnen hiervoor gratis en franco prospectussen op aanvrage ontvangen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2