GEMENGD NIEUWS. naren nu in functie, zijn zulks ge worden zonder uitzicht op pensioen en behoeven volgens spreker, nu zij slechts een gedeelte der premie hebben te betalen, van gemeentewege geen geschenk te krijgen. De heer van Kalken betuigt, dat waar tegenwoordig van particuliere zijde herhaaldelijk het initiatief daartoe wordt genomen het wel degelijk op den weg der gemeente ligt te zorgen voor den ouden dag van hare ambte naren. Tot dusverre verplaatsten leera ren en onderwijzers, wijlergeen uitzicht bestond op pensioen, zich onophoude lijk en leed het onderwijs daaronder. De voorzitter zegt dank voor do waardeerende woorden door de heeren Gerritsen en van Kalken aan hel Dagel. Best gebracht en antwoord den heer Kleber dat de motiveering der verdediging op zijn aanmerking in 't on twerp-con tract zelve te vinden is. Hierop volgt de artikelsgewijze behandeling, die behoudens enkele kleine wijzigingen door B. en W. voor gesteld allen weiden goedgekeurd ter wijl ten slotte de geheele verordening met algemeene stemmen wordt aan genomen. Het ontwerp-besluit tot het ver- leenen van afschrijving wegens vei trek en overlijden van aangeslagenen in de inkomsten-belasting dienst 1898 tot een bedrag van f 1618,51» wordt z.h.st. vastgesteld. Volgt het ontwerp-besluit tot het opnemen van tijdelijk kasgeld tot het doen van loopende uitgaven tijdens den bouw der gemeente-gasfabriek en het politie-bureau tot een bedrag van f 160,000 tegen eene rente a 3'/i°/o te dekken door eene obligatie- leening. De heer Gerritsen zegt nieuw op te hooren over het plan tot het ver bouwen van het politie bureau, acht de Raad daarop onvoorbereid en stelt voor het bedrag met f 10 000 uit getrokken voor het nieuwe politie bureau, te verminderen, welk amen dement door den heer Kleber wordt ondersteund. Deze zegt niet tegen het verbeteren van de bestaande toe stand te zijn, maar de Raad was tot dusverre onbekend met dit voornemen en daar de gemeente toch reeds voor groote uitgaven staat, acht hij het oogenblik slecht gekozen om tot die bouw over te gaan. De heer Van Kalken zegt reeds voor twee jaar over de wenschelijkheid van het verbouwen van 't politie bureau gesproken te hebben, het tegenwoordige gelijkt meer op een gevangenis dan op een fatsoenlijk bureau De heer Hamers vindt het bedrag van f20,000 voor dit gebouw uitge trokken wel wat erg hoog. De heer Van Esveld meent dat er alsnog geen sprake is van het al dan niet bouwen van een nieuw politie bureau, maar enkel van een door B. en W. gevraagd crediet. Worden later de plannen omtrent verbouwing niet aangenomen, welnu dan zullen B. en W. van zelve de daarvoor be stemde geweest zijnde gelden niet opnemen. De voorzitter, de sprekers beant woordende, zegt dat de heer van Esveld in dezen juist heeft gezien. Meermalen was reeds de wenschelijkheid tot verhuring betuigd, daar de tegenwoor dige toestand tamelijk wel onhoudbaar is. Het Dag. Best. had daarom ge meend in den geest van den Raad te handelen door een bedrag daarvoor uit te trekken en later met de plannen daarvoor te komen. Wordt deze post met t 10.000 verminderd, dan zal een nieuw voorstel tot kasopname moeten volgen. Hij geeft daarom den heer Gerritsen in bedenking zijn voorstel in te trekken, waaraan deze geree- delijk gevolg geeft. Het ontwerpbesluit wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komen ontwerpver ordeningen tot heffing en invordering van rechten ter gemeentesecretarie, tot heffing en invordering van school geld aan de H. B. School, Burger avondschool en scholen voor Openbaar Lager Onderwijs alsmede der rechten op de algemeene begraafplaats, die allen z.h.st. worden goedgekeurd. Bij het ter tafel komen der con cept-verordening op de heffing en invordering der weekmaiktgelderi erlangt de heer Kleber het woord. Spreker acht het bedrag tot dus verre van de hunne waren op de markt uitstellende kooplieden geheven veel te laag, vooral ook om de con currentie door hen vele stadgenootm, die op vrij wat zwaardere lasten zit ten, aangedaan en zag het verschul digde bedrag daarom gaarne op het dubbele gebracht. De heer Gerritsen is 't met de vorige spreker geheel eens en stelt voor de concept-verordening te ren- voyeeren aan B. en W. met verzoek het advies der Kamer van Koophan del daaromtrent in te winnen. De Voorzitter ziet daarin een zacht verwijt aan het Dag. Best. De Kamer van Koophandel toch heeft zich reeds meermalen daaromtrent uitgelaten. B. en W. maken overigens geen bezwaar hunne goedkeuring te hechten aan het voorstel Gerritsen. In stem ming gebracht wordt dit dan ook met 2 stemmen tegen aangenomen. De concept-verordening tot heffing der jaarmarktgelden wenscht de heer Gerritsen daarop denzelfden weg te laten gaan, maar vindt daarbij, nadat zijn voorstel door den Wethouder Visser en den heer Hamers is be streden geen steun en ziet zijn voor stel daaromtrent mei op één na algemeene stemmen verwerpen. De heer Kleber wenscht ook het bedrag der staangelden op de jaar markt te verhoogen. Ka eerst dooi den Voorzitter te zijn ingelicht dat men onder krachtmeters de zooge naamd «Hoofden van Jut" moet ver staan, acht hij, waar voor deze weinig ruimte beslaande inrichtingen f 10. wordt geheven, het bedrag voor kra men enz. a 40 cent per vierkante Meter te laag en zag dit gaarne op fl.gebracht De heer Van Eek is het niet duidelijk waarom 40 cent te laag is en waarom dat nu juist een gulden rnoet zijn. Staat zulks in ver band of verhouding tot de verdien sten? Zijns inziens kan de Raad moeielijk daarin beslissen. De heer Hamers, geheel met het door den heer Van Eek aangevoerde meegaande, acht 40 cents voor kleine zaakjes ook reeds hoog genoeg. De heer Visser zegt dat B. en W. de cijfers zoo maar niet uit de lucht hebben gegrepen, doch deze in overleg met een deskundige, in casu de markt meester hebben vastgesteld. Het amendement Kleber daarop in stemming gebracht wordt met 11 tegen 4 stemmen verworpen. De heffing der jaarmarktgelden wordt alsnu z. h. st. vastgesteld. Een voorstel van B. en W. om geen betaling meer te heffen voor het varen door de sluis aan het Spui, wordt z. h. st. goedgekeurd. Komt aan de orde een request van het St. Jozefsgesticht met vooistel tot onttrekking aan den openbaren dienst en verkoop van het terrein genaamd «Eindje van de Wereld". De voorzitter deelt mede dat alsnog is ingekomen een request van bewo ners van het Havik, bij voorlezing waarvan blijkt, dat deze den Raad verzoeken eerstgenoemd request te wijzen van de hand. Hierop ontspint zich een langduiige discussie. De heer van Esveld zag de grond liever niet verkocht doch ver huurd, daar het nageslacht ze wellicht noodig kon hebben. De heer Hamers merkt aan, dat het volstrekt liet plan niet is der St. Jozefstichting op het terrein te bouwen, doch dat zij het wil inrichten tot speeltuin voor de weezen. De heer Esveld door den heer Gerritsen gesteund blijft zijn voorstel handhaven doch wordt door de beide wethouders bestreden. De heer Ger ritsen, niet tegen het afstaan aan de Stichting, wil dat alleen doen onder het servituutdaarop niet te mogen bouwen, welk servituut de heer Celosse gelooft dat niet gemaakt kan worden. Na zich daaromtrent bij den heer Prikken te hebben geïnformeerd trekt de heer Gei ritsen zijn amen dement in. Met 13 tegen 2 stemmen wordt daarop besloten het terrein aan de openbare dienst te onttrekken en te verkoopen aan het St. Jozefsgesticht voor f300. De ontwerpbesluiten tot af- en overschrijving van posten op de ge- meente-begrooting dienst 1898 tot een bedrag van f 3039.52'/» voor on voorziene en f 5823,21 voor andere posten worden z. h. st. goedgekeurd. Tot leden der Commissie bedoeld in artikel 11 en 15 der wet op de schutterij worden benoemd de beide Wethouders, tot plaatsvervangende leden de heeren van Zijst en Prikken. Tot leden der stembureaux voor de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad wegens periodieke af treding en vacature in 1899 werden benoemd in het le kiesdistrictLeden A. M. Tromp van Holst, H. J. Croockewit en J. G. Kleber. Plaatsvervangend voorzitter E. L. Visser. Plaatsvervangende leden Mr. J. Heyligers, J. Knoppers, J. J. Berends en M H. Pel. 2e kiesdisti ietLeden M. L. Celosse, voorzitter, A. H. van Kalken en G. P. A. Garjeanne. Plaatsvervangende ledenC J D. van Eek, Mr. J G A van Zijst, D. C. Prinsen J. van Wessum. 3e kiesdistrict: Leden: C. T. van Beek, voorzitter, D. Gerritsen, Mr. J. C. H. Prikken on A. A Hamers. Plaatsvervangende Leden: H. W. van Esveld, C. A. van Blaricum, N. van Veen en L. O. Verkerk. De voorzitter deelt daarop mede, dat alsnog ingekomen zijn het verslag der gemeente over 1898 met bijlagen stelt voor zulks te doen drukken en rond te zenden aan de leden eene dankbetuiging van den heer Kollewijn voor de regeling zijner les uren en jaarwedde (aangenomen voor kennisgeving); eene mededeeling van het Dag. Best. omtrent het onbewoonbaar zijn van cenige woningen in de gemeente, op voorstel van den voorzitter om advies gezonden aan eene Commissie uit den Raad, tot wier leden ZEd. Achtb. benoemd de heeren van Beek, Croockewit, van Eek, Gerritsen en Kleber een request der vereeriiging «Schut- tevaer" tot het uitdiepen van de mond der rivier de Eem (in handen van B. en W. om advies,) voorts de goed keuring van Gedeputeerde Staten van het Raadsbesluit tot af- en overschrij ving op de begrooting der schutterij over 1898. van de ruiling van grond in de Muurhuizen, van het primitief cohier over 1898, en van de jaarwedde van den onderwijzer van Schendel. het proces-verbaal der kas opneming bij den gemeenteontvanger: een request der vereeniging «Volks huisvesting" tot overname van wegen (oin advies aan het Dag. Best.) als mede eene kennisgeving van de re- geeriug dat de subsidie aan de H B. School is gebracht op f 9000. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te ruim half vier de vergadering. Tot ritmeester bij het le regi ment huzaren, is benoemd de le luit. R. W. Wijnmalen van het korps. Aan de korporaals J. Sterken en A. G. Schimmel, van het 5e Regi ment infanterie is ter zake van lichaamsgebreken ontslag uit den dienst verleend, onder toekenning van eene gratificatie voor eens van f 40 voor ieder hunner. De adspirant-vaandrig A. Goe- koop van het 5e Regiment infanterie heeft verzocht om aan het eerlang te houden admissie-examen voor de toelating tot cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te mogen deel nemen. Bij voldoende deelneming wil de heer W. Rooyaards Donderdag 27 April in «Amicita" hier een Shake- speare-avond geven. O. a. het vakblad «Het Tooneel" roemt deze voordrachten zeer en on getwijfeld zijn zij van groot nut voor de leerlingen der hoogere klassen van Gymnasium en Hoogere Burger school. Inteekenlijslen liggen in de Socië teiten. Bij de Zaterdag ten overstaan van Notaris Vos gehouden verkooping van huizen te Ameisfoort, werden de perceelen aan den Zuidsingel B. 238 en 230, groot 96 en 45 centi aren, laatst bewoond door nu wijlen den heer D. Klerk en den heer Hiene- kamp, te sainen verkocht voor f2270. Bunschoten. Dr. van Goor, pred. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. gem. te Doornspijk. 360e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 17 en 18 April. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 21 32 42 75 249 261 270 468 478 483 540 548 561 563 6904 6905 6907 6910 6943 6945 7858 12081 12093 12455 12499 12526 15502 15511 15563 15570 18500 19804 19823 19850 19873 en 19876. Te zamen 36 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde A f 3.50 en klassikale A f 2.05 per Vio. Onlangs kwam in de „Garteulaube" een plaatje voor, een kykje gevende in den schooltuin te Friedenau. In de Aprilaflevering van „De Natuur in!" het bekende tijdschrift voor- het lager onderwys, heeft de redacteur, de heer P. Teunissen, een reproductie van het plaatje doen opnemen en de gelegenheid aangegrepen om over zfin geliefd denk beeld een en ander te zeggen. Zooals men weet, is Oostenrijk ons op dit gebied verre vooruit. De School wet daar te lande schrijft n.l. voor, dat by elke school een schooltuin moet zjjn. De tuin te Friedenau is 2100 vierk. meter groot. lederen middag wordt er 2 a 3 uur gewerkt onder leiding der onderwijzers en onderwijzeressen. Natuurlijk werkt niet ieder kind eiken dag 2 a 3 uur, dan zouden wellicht de andere vakken er onder lijden, doch iederen middag zfin er een paar klassen aan den arbeid. „De jeugd geniet bfi de bezigheid; 'tis heusch werk 'tis groote menschen werk, wat ze verrichten. En dan de vreugde, als de gewassen flink gedijen! „Verleden jaar werden er 100 vrucht- boompjes en rozen verdeeld en allerlei groenten en landbouwgewassen geteeld keurige bloemen werden er gesneden. Allerlei loof en naaldboomen werden er gekweekt. „Nuttige en schadelijke insecten wor den waargenomen, besproken, beschermd of vernietigd, al naar ze hulp verleenen of schade berokken. „Zoo'n schooltuin is een lusthof. En afgescheiden van 't heerlijke genot en de gezonde beweging, werpt de schooltuin zooveel krachtige vruchten af voor 't practische leven. „Nooit zou in Bohemen bv. de vruch tenteelt zoo'n hooge vlucht hebben geno men, als niet de onderwijzers op de lagere school gezorgd hadden voor bruikbaar onderricht in de plantkunde; van uit de school ging de kennis. Ook zij moeten dien weg op „De onderwijzers moeten niet buiten 't echte maatschappelijke leven staan. Zeker, geef 't kind wat des kinds is en houd weg al die dingen, die buiten z'n bereik liggen Maar de practische plant kunde ligt niet hoven de bevatting van 't kindze past er volkomen voor. Op 't platteland kon oneindig veel meer gedaan worden in deze richting de boeren en andere dorpsbewoners konden veel meer profiteeren van den bodem Voor stadsscholen gelden wellicht niet dezelfde motieven, doch voortdurend contact van de stadskinderen met de natuur moet veredelend werken op geest en lichaam. Jeugdige brievenbestellers. Het schijnt in Londen gewoonte te worden jeugdige expresboden met gewichtige brieven naar Amerika te zenden, welke ze daar persoonlijk af geven en het antwoord terstond te rugbrengen. Onlangs werd een veer tienjarige knaap, Jaggers genaamd, die in dienst was van de «District Messengers Association", door den Londenschen journalist Davis met brieven naar New-York en Chicago gezonden. Davis had om een vrij aanzienlijk bedrag gewed, dat de kleine wakkere jongen zijn taak goed zou volbrengen en bet resultaat be wees, dat hij zich niet bedrogen had. Jaggers werd in New-York en Chi cago, en na zijn terugkeer ook te Londen zeer gevierd. Hij heeft nu echter een concurent gekregen. Niet lang geleden kwam een heer op het bureau van de District Messengers Association te Piccadilly binnen, en reikte den chef een brief over met de opmerking«Verzend deze en laat de bode op antwoord wachten." De brief was geadresseerd aan een veehouder in Californië De chef liet een kleinen jongen, Elsey genaamd, voorkomen en deze was in den tijd van een uur reisvaardig. Om half vijf 's middags reisde bij naar Liver pool, om vandaar aan boord van den Cunard-stoomboot Etruria den langen tocht naar Californië te ondernemen. Zegelrecht op effecten. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend- op de wet van 24 Mei 1897 tot nadere regeling van het zegel- techt van effecten, waarvan de in werkingtreding was voorbehouden aan eene nadere wettelijke regeling, in te voeren met 1 Mei 1900 en zulks met het oog op het ingediende voorstel tot afschaffing der rijkstollen. In en om Brussel hebben giste ren al de arbeiders der steen- en pannenbakkerijen, ongeveer 2000 man, het werk neergelegdzij vorderen in plaats van 2.50 fr. 3 fr. per 1000 steenen. De patroons hadden zich sedert langen tijd schriftelijk ver plicht, een boete van 500 fr. te be talen, wanneer een hunner rneerdan 2 50 fr. loon geven zou. Gisteren doortrokken de stakers, met hun groen christelijk-democratisch vaan del voorop, de straten der stad. Alle steenbakkers behooren tot dc partij van Daens. Deze staking is zooveel te critischer, daar op dit oogenblik een menigte nieuwe huizen in en om Brussel in aanbouw zijn en de geheele voorraad nauwelijks 12,000,000 steennen bedraagt. Deze staking zal waarschijnlijk ook een 5000 metselaars het werk neer doen leggen. Een trein die vier weken te laat aankomt. In Cheyenne, Wyoming in Amerika natuurlijk is onlangs een trein der Cheyenne en Northern- spoorweg met eene vertraging van niet minder dan een maand aange komen. Het was volslagen winter weer. De trein was bij een tusschen- station in de sneeuw blijven steken en had zich zelfs met behulp van de groote rotatie-sneeuwploeg niet los kunnen werken. De passagiers, 42 in getal, waaronder een dozijn dames, bleven een maand lang ge vangen in de woeste, onherbergzame streek. Het zou hun slecht bekomen zijn, wanneer de in de nabijheid van Iron Mountain gelegen vee-kweekerijen de der wereld afgesnedenen niet van voedsel hadden voorzien. Gevecht tusschen sprinkhanen en een locomotief. De sprinkhanenplaag in Zuid-Afrika, die den laatsten tijd hand over hand toeneemt, doet zich niet alleen ge voelen op uiterst lastige wijze in de daar aanwezige farms, maar heeft ook reeds meermalen storingen veroor zaakt, in het spoorwegverkeer. Zoo heeft onlangs de sneltrein van Bloem fontein naar Port Elisabeth een merk waardig avontuur gehad. Toen de trein Edinburg in den Vrijstaat ge passeerd was, stootte hij plotseling tegen een ontzaglijken zwerm sprink hanen. Miljoenen van deze dieren bedekten de rails en maakten het de locomotief onmogelijk, snel vooruit te komen. Het treinpersoneel schudde groote hoeveelheden zand op de sprink hanen uit. Deze werden echter in 't minst niet hierdoor afgeschrikt. De massa der verpletterde dieren maakte de voorwaartsche beweging der loco motief nog des te moeilijker en deed voor dérailleeren vreezen. Eindelijk verlieten de passagiers de waggons, om, naast de locomotief loopende. te trachten, de vijanden te verjagen. Langzaam, als een slak voortkruipend, gelukte het de locomotief eindelijk en ten laatste zich door den dichten zwerm been te werken. NaturwissenschafllMitth.). De schrijver der Haagsche Sprokkelingen in het Utr. Dagbl. merkt op, dat men de conferentie in officieels stukken niet noemt: Vredes conferentie, wat tamelijk vaag en algemeen klinkt en eigenlijk de naam kon zijn van alle mogelijke verga deringen, die niet belegd worden met het pertinente voornemen om elkaar in de haren te vliegen. Neen, de con ferentie der mogendheden heet «Ontwapeningsconferentie", derhalve een conferentie om te spreken over het duidelijk uitgesproken oogmerk: het neerleggen van de wapenen, of althans het zooveel mogelijk ver minderen van hun aantal Men kan er zich dus niet met een «jantje van leien" afmaken, tenzij de zaak commissoriaal gemaakt wordt. Dat is nog altijd het meest probate middel om delicate beslissingen «ad kalendas Graecas" te verschuiven. Ecu aantrekkelijke huwelijks advertentie. Dezer dagen liet een farmer uit Lasalle in den staat New-York in alle kranten van het land een adver tentie plaatsen om een ffinken echt genoot voor zijn dochter «langs den rneer en meer gebruikelijken weg te zoeken". Croley dat is de naam van den farmer, belooft een huwe lijksgift van 50.000 p. st., op voor waarde dat zijn schoonzoon in spe zich aan zaken wijdt en zijn geld op verstandige wijze belegt. Reflectan ten moeten onder de 40 jaar zijn, een aangenaam uiterlijk en goede referenties hebben. Croley's dochter is 32 jaar oud, groot, en ziet er aan trekkelijk uit. Ze zal het gansche vermogen van haar vader, ten be drage van 200.000 p. st. erven. Men zegt dat de heer Croley letterlijk overstelpt wordt met brieven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2