GEMENGD NIEUWS. schaafde regeerende Koningin als de onze laat zich do wet voorschrijven van een Buitenlandsch vorst, al is hij ook een machtig Keizer, wan neer die vorst zijn vrede-voorstellen inwijdt met eene bezworen con stitutie ter zijde te werpen en ge lijktijdig zijn leger aan eene uit breiding te helpen, die er in flagranten strijd mede zijn? Niet één vrij land, niet één zelfstandig volk, niet één verlicht regeerend vorst, zoolang ze zich zelf eerbiedigen. Maar waar dit alles helaas door den heer mr. W. H. de Beaufort als minister van Buitenlandsche Zaken, wien men in een liberaal kabinet een zetel heeft ingeruimd, volstrekt niet begrepen en overwogen schijnt te zijnwaar hij slechts oog en oor geopend blijkt te hebben gehad voor ostentatieve ijdelheid en laffe vleierij aan veelzijdig adres, ja! waar hij reeds van af zijn optreden bij her haling getoond heeft van dien on- misbaren eerbied voor ons Staats belang niet het minste ernstig besef te hebben gehad, als men er helaas op wijzen moet, hoe hij bijv. in 1898 tegenover de Fransche regee ring en thans in 1899 andermaal tegenover den Russischen Keizer, den voormaligen fieren Nederlandschen Leeuw gemuilband en de voeten heeft laten likken van hen, die hem kort te voren hadden gesard en ge schopt, welnudaar heeft een dergelijk Staatsdienaar zich zelf ge maakt tot een onmogelijk Staatsman en minister, daar heeft hij opgehouden te zijn een bruikbaar raadsman voor vorst en kroon. Maar waar dat het geval is, daar mogen, noch kunnen de zeven ambts broeders, willen zij een kabinets-crisis ontwijken, ook niet langer dulden, dat in hun midden een parade-figuur blijve gehandhaafd in eenen werk kring, die de hare niet is, want be proefden of begeerden zij dit uit welke beweegredenen ofzijdelingsche invloe den ook, alsdan zouden zij zich mede plichtig verklaren aan gepleegde fouten, waarvoor zelfs de wet op de ministerieele verantwoordelijkheid hier te lande geen herstel zou hebben aan te bieden. liet is dan ook op dien grond dat de ondergeteekende Uwe Majesteit eerbiedig nadert, haar verzoekt, den minister van Buitenlandsche Zaken, den lieer mr. W. H. De Beaufort, krachtens de macht haar verleend in art. 77 der Grondwet, te onthellen van zijn ambt, als minister van Buiten landsche Zaken en voorts te besluiten 1. ter vervanging van dien minister een titularis te benoemen, berekend voor de taak, waarvoor zijn voorganger onberekend is gebleken 2. aan dien titularis den last op te dragen, om de gepleegde fouten, door den heer mr. De Beaufort in zake de ontwapeningsvoorstellen en deshetiek- kelijke aanstaande conferentie hier ter stede zooveel mogelijk te herstellen en in elk geval er voor te waken, dat de beide Z.-A. Republieken, wier onderdanen steeds de aanverwante broeders zijn en blijven van den alouden Nederlandschen Staat, alsnog worden uitgenoodigd tot deelname aan de bedoelde internationale confe rentie in Uwer Majesteits residentie; 3. dat door dien titularis van die conferentie het voorzitterschap worde waargenomen, welke waarneming vóór- alsnog, in strijd met de gebruikelijke vormen en diplomatieke usances, schijnt weggelegd te zijn voor een der gedelegeerde Staatslieden van den Keizer aller Russen, en eindelijk ten 4 dat het Uwer Majesteit en hare regeering moge behagen de bedoelde conferentie te vei dagen of voorgoed te weigeren, bijaldien de Russische Kei zer af keerig en ongezind moge blijken te luisteren naar nadere besliste voor waar den, voorwaarden diedeNederlandsche Staat volstrekt geëerbiedigd wenscht te zien, alvorens binnen zijne grenzen de poorten te openen voor eene ver gadering, wier regeling en samenstel ling op dit oogenblik in strijd is niet alleen met Neerlands geschiedenis waardigheid en eer, maar ook met den strengen wenk, dien Uwer Majes teits beminde en hooggeëerde Moeder bezigde toen zij den 30 Augustus van liet vorige jaar hare zóó uitstekend verrichte Regentesse-taak geëindigd verklarende, er deze veelbeteekonende en gedenkwaardige woorden aan toe voegde «Het Nederlandsche Volk zij groot in alles, waarin ook een klein Volk groot kan zijn Uwer Majesteits getrouwe Onderdaan, A. VAN ASSEN, Oud-lid der Staten van Friesland, enz. Het wil ons voorkomen dat de opsteller van bovenstaand rekest nog een vijfde punt vergeten heeft, n.l. zich zelf als de meest geschikte aan te bevelen om den minister de Beaufort te vervangen. Redactie. Als bijlagen tot de nota van de inlichtingen der regeering omtrent de ongevallenwet, zijn thans aan de Tweede Kamer in druk rondgedeeld de 37 adressen ter zake dier wet door verschillende lichamen en industriëe- len aan de Kamer ingezonden en waarvan de inhoud meerendeels suc cessievelijk werd openbaar gemaakt. Een sociale oplcidiiigsiiirichting. In het Sociaal Weekblad is opge nomen een opstel, getiteld »Een opleidingsschool in wording", waarin medegedeeld wordt, dat pogingen worden gedaan om te Amsterdam een inrichting in het leven te roepen tot stelselmatige, theoretische en practische vorming van hen, die aan een der voornaamste soorten van socialen arbeid zich wijden willen. De bedoeling is om hen, die zich gedrongen gevoelen tot persoonlijke werkzaamheid op het terrein van socialen arbeid, maar die er niet voldoende voor onderlegd zijn, de noodige kennis en kunde deelachtig te doen worden. Tot bedoelde soorten van arbeid worden gerekend: opzichterschap van arbeiderswoningen, armenzorg, zorg voor kinderen, die van hun natuurlijke opvoeders verstoken of aan dezen onttrokken zijn; Toynbee-weik, op zichterschap in fabrieken en werk plaatsen. De leerlingen men verwacht voornamelijk vrouwelijke zullen niet jonger dan 23 jaren mogen zijn, de toehoorders voor enkele lessen niet jonger dan 20. liet schoolgeld voor alle lessen zal f150 bedragen. Het eerste jaar zal het onderricht algemeen zijn, in het tweede jaar in betrekking tot de keuze van den arbeid. Om zulk een opleidingsinrichting voorloopig op te richten, moet een waarborgfonds van f3000 bijeenge bracht worden. Aan het hoofd ervan zou een direc trice moeten staan, die niet op de hoogte van alle vraagstukken behoeft te zijn, maar een sociaal denkende, sociaal-ontwikkelde, fijn beschaafde, aan levenservaring rijke, met toe wijding bezielde vrouw zou moeten zijn. Wie zich bewust is de noodige eigenschappen te bezitten, en begeerig is naar een bij uitstek mooie taak, kan met de eerste ondergeteekende van het opstel in overleg tieden. Er zal geen hooger jaarwedde dan f 1500 worden aangebodenverdere ge- wenschte inlichtingen zullen op aan vraag gaarne gegeven worden. Dit laatste geldt evenzeer voor hen, die de neiging zouden koesteren om als leerling te worden ingeschreven, maar die in het voorgaande niet alles vinden wat zij weten willen. Het stuk is onderteekend door mevr. M. G MullerLulofs, Maliebaan 17. Utrecht. A. Kerdijk, 's-Gravetihage, C. W. Jansen, mej. Hel. Mecier, M. W. F. Treub en mej. L. Went, allen te Amsterdam. AAH DE DOOVEH. Een rijke daine, welke-" genezen "ja van hare doofheid jfn(' gerommel jn de ooren door de ^trfjhcieele Oortjfoinmels van het Insptuht Nicholsorg heeft aan genoemi InsVituut de somjha van 25,000 franken*' gegeven, opdaft alle doove mensehqp die ^eene middelen hebben, zich de ÓortromhrebTfcosteloos zouden kunnen ^rsehaffen. Zich te wendeh tot het iüst(tjcct, /'Longcott," étraitebs- BUBY, LoNftÈJj, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door den heer J. Schulman zal op 8 Mei a.s. en volgende dagen bij Iirasnapolsky te Amsterdam een be langrijke verzameling Grieksche en Romeinsche munten verkocht worden, alsmede eenige, voor het meerendeel zeer zeldzame munten, welke in 1898 te Abcoude gevonden werden. In het Gasthuis «Aldegonde" werden in het afgeloopen jaar op genomen 78 patiënten, die daarin gedurende 4273 dagen werden ver pleegd en van welke er 8 overleden. Op de Polykliniek werden in 2901 consulten behandeld 690 patiënten. Naar wij vernemen werd bij eene der eerste firma's op het gebied van clectrischo beweegkracht advies ingenomen omtrent de inrichting van de ontworpen stadstram. Hare bere keningen moeten aantoonen, dat bij eene kleine lijn, zooals daze, het electrische bedrijf alleen hij een veel grooter verkeer, dan hier zeker in lengte van jaren te verwachten valt, economisch mogelijk wordt. Tot lid van den Kerkeraad der Ned. Israelietische lloofd-synagoge hier, is in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer S. van Embden, gekozen de lieer M. H. van Raalte. Op de gehouden Nationale 'tentoonstelling van bloemen en plan ten van «Natura Artis Magistra", behaalde A. M. van Bemmel, bloemist alhier rnet drie ingezonden nummers een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. De leerlingen der Hoogere Bur gerschool hier zullen het eind-examen dit jaar afleggen te Deventer. De Commissie is saarngesteld als volgt: Voorzitter: dr. J. J. Ie Roy, directeur 11. B. S. Deventer. Leden de heeren: dr. P. van Mourik, P. H. van Moerkeiken en mr. A. B. van de Laar, leeraren Rijks H. B. S., Utrecht; G. J. Buijs, directeur, F. Wesseling, leeraar. en dr. A. C. Antusch, leeraar H. B. S., Amersfoort; dr. J. J. Doesburg, directeur, en V. C. L. M. E. Frackers, leeraar Rijks II. B. S. Deventer, dr. B. Meilink, directeur, J. E. Peyrot, leeraar, en W. de Vries, leeraar II. B. S., Kam pen J. J. Poortman en S. van Dissel, leeraren II B. S., Deventer: dr. A. Borgman, directeur Ned. school voor Nijverheid en handel te Enschede. De politie heeft prores-vei baal opgemaakt tegen E. W. die hier Zondagmiddag uit louter brooddron kenheid twist zocht met een jong milicien der infanterie en vervolgens hem met een mes aan de hand ver wondde en zijn kortejas stuksneed. Bij de jl. Maandag ten raadhuize gehouden openbare aanbesteding van: 1. aanleg van straten, is ingeschreven door W. van de Kooy, te Amersfoort, voor f3859: W. van Staaten, te Utrecht, voor f 3700; .1. van den Berg, .1. Boks en T. W. Bonte, te Amersfoort, voor f3600, f3465 en f3371; 2. vernieuwing werfmuur aan de Kortegrachtdoor W. v Straten, te Utrecht, voor f4650; L. Ruiten berg, te Amersfoort, voor f3749; A. van Genderen, te Nijmegen, voor f3300; J van Harpen, W. van der Kooy, T. W. Bonte en T. van Daal, allen te Amersfoort, respectievelijk voor f3035, f2979, f2945 en f2445, eri 3. de levering en plaatsing van een rasterwerk in het plantsoen door W. Brouwer, te Amersfoort, voor f 261 Aan de minste inschrijvers, de heeren T. van Daal en T. W. Bonte, werd het werk gegund, doch het raster werk aan den heer Brouwer werd niet gegund. Een radicaal-middel tegen de vrouwen-beweging heeft een Noor- weegsche gedeputeerde uit zijn brein opgediept. Deze wonderbare heilige wil namelijk met alle ernst der Kamer een wet voorleggen, volgens welke geen enkele jonge dame, die niet naaien, strijken, koken en bovendien voor de huishouding zorgen kan, huwen mag Gistermiddag is nabij Assen een oppervlakte van vijf hectaren heide en bosch afgebrand. Met vereende krachten slaagde men er in het vuur te dooven. "Dokter" Stcgeiuan veroordeeld. De rechter in het derde kanton te Amsterdam, veroordeelde den won derdokter Peter Stegeman, bekend als sliet Staphorster boertje", over eenkomstig den eisch van het O. M. tot eene geldboete van f300. Een komisch incident ter audiëntie Dat het geven van audiënties voor onze jonge Koningin vermoeiend is gedurende de dagen, dat zij in de hoofdstad verblijft, zal iedereen be grijpen. Vooral de audiëntie voor de mili tairen is eentonig. Gelukkig althans zoo verhaalt het Centrum dat verleden week Dinsdag een komisch geval II. M. den ganschen morgen een glimlach op het gelaat deed houden en zij de lange rijen onzer landverdedigers opnieuw bekoorde door hare lieftalligheid. Men was genaderd tot het binnenleiden der officieren van een naburige stad. H. M de Koningin, die iets zeggen wilde, geloofde door een valschen schijn van het licht eene onregel matigheid in de uniform van een luitenant te ontdekken, en vroeg den officier, waarom de kraag van zijn uniform een andere kleur had dan die der overige heeren. De verblufte luitenant zoo ineens aangesproken er. die het gebrek had, dat hij den letter »1" niet kon zeggen, antwoordde zenuwachtig achter de Koningin in de hoogte wijzend«Maje steit, dat doet het licht." In plaats van licht verstond de Koningin nicht, en door het wijzen van den luitenant, draaide Zij zich om naar de hofdame, die achter haar stond, en zei: Zoo, zoo, mijne lieve, bezondigt gij u aan de militaire voorschriften door uw neef zoo op te sieren?" Verbazing van de hofdame. «Niet waar, luitenant", zei de Koningin deze dame is uw nicht?" «Neen, Majesteit, zij is niet mijn nicht, maar het nicht maakte mijn uniform anders." «Nu begreep H. M. de zaak en vijf minuten later lachte de Koningin nog. Dc wereldtentoonstelling. Het is thans beslist, dat Zwitserland op de tentoonstelling te Parijs een bergdorp zal exposeeren, met al de eigenaardigheden van huttenbouw, Alpen-cultuur, veeteelt enz., en met een talrijke bevolking van mannen en vrouwen in de verschillende kleeder drachten der nationale bergbewoners Er is een maatschappij opgericht om het plan door te voeren, liet zal drie miljoen kosten. De grootste landkaart. die op het oogenblik bestaat, is die van het bureau der Etigelsche land meting. Men had 20 jaar noodig voor haar samenstelling en de kosten bedroegen 50 miljoen gulden. De provinciale raad van Londen heeft nu het voornemen, ter Parijsche wereldtentoonstelling een volledige reliefkaait van Londen in te zenden. Wanneer het. er van komt, zal het wel de interessantste kaart zijn, die ooit ten toon gesteld is geweest. Haar oppervlakte zal 30 vierkante voet zijn en alle openbare gebouwen, alle straten, spoorwegen, kanalen, enzzullen er plastisch op worden afgebeeld. De kieinere details zal men natuurlijk moeten laten varen, daar de verhoudingen dit niet zouden toelaten. Zoo zal bijv een gebouw, dat in werkelijkheid een frontbreedte van 50 meter heeft, op de kaart een huisje van één duim breed zijn. Zoo zal bijv. de St. Paul deze af metingen hebben 3'/» duim lang en duim hoog. Op deze wijze wil men de 600.000 gebouwen, waaruit Londen bestaat, in dezelfde proportie vertoonen. Oorlog in dc vogelwereld. Een paar ooievaars, dat al sinds jaren het nest betrekt op Molenbeke bij Arnhem, heeft nu om het bezit van dit nest een hevigen strijd moeten voeren met een paar in dringers. Het gevolg van den stiijd was. dat een van de indringers zwaar verwond in den vijver terecht kwam, waaruit hij terstond werd opgevischt en door de goede zorgen van het personeel verbonden en gedroogd werd. Den volgenden morgen was de patiént weder op de been en men hoopt hem met een paar dagen weder geheel hersteld los te laten. Ofschoon tol de algemeene \ergadering van aandeelhouders in de speelbank van Monte-Carlo geen verslaggevers worden toegelaten en enkel houders van 200 aandeelen en meer toegang hebben, is toch de uitkomst van het laatste speeljaar bekend geworden. De winst bedraagt slechts 25 mill, fr., bijna geheel uit de ontvangsten in de speelzalen. De koers der aandeelen ad 500 frs. elk, was dan ook op 31 Maart, «toen de laatste balans werd afgesloten, 4275 frs. Hoe enorme winsten ge maakt moeten zijn, volgt hieruit, dat de Bank al de regeeringskosten van het voistendom Monaco betaalt, zoo dat daar enkel verbruiksbelastingen van weeldeartikelen worden geheven. Volgens een nieuw contract in de concessie voor 50 jaren verlengt en daarvoor moet de Bank in eens 10 millioen voor storten, in den loop der volgende halve eeuw nog 25 millioen en in 1900 een nieuw-n schouwburg stichten die ten minste 4 millioen francs moet kosten. De regeerings kosten blijven ten hare laste. De vorst van Monaco, die alleen 1600 aandeelen bezit, ontvangt daarop een uitkeeringvan ongeveer 50o,OOO francs. In (Ie geschiedenis-klasse. De professor vei haalt, dat de ellende in 1709 zoo groot was, dat de boeren niets te eten overbleef dan gras. En hij voegt er aan toe: Wat was toen het régime van Frankrijk Een leerling, levendig: Het vegetarisch régime Uit den Figaro. Zaterdagmiddag kregen twee buiten lieden op het Vredenburg te Utrecht twist. De een had namelyk na lang loven en bieden, van den ander een koe gekocht, doch toen het op betalen aankwam, had hij er blijkbaar spijt over en wilde daarom den koop ongedaan maken. Hier van wilde de ander niets weten en eischte zyn geld Daar geen van beiden wilde toegeven, gingen zy elkaar te lyf. De verkooper der koe bekwam eene verwonding aan het hoofd. De dader, die zoodra hy daartoe kans zag op de vlucht ging, zonder zich verder om de door hem gekochte koe te be kommeren, wist te ontkomen. Een 17 jarige knaap in Londen hield er al een heel bijzondere kostwinning op na Hy was wegens bedelarij voor de rechtbank gebracht. Neen, zeide hy ik heb nog nooit gebedeld. Ik leef van het geld, dat ik op straat vind. In een groote stad als Londen, wordt altijd veel geld verloren en zoo gaat er ook zelden een dag voorbij, dat ik niet wat vind. Menigmaal vind ik op één dag 10 schil lings (6 gulden) op straat. Het is een zeer aardige bezigheid, wnnt ik wandel eenvoudig den heelen dag en het brengt toch ruim zyn loon op De jongen zag er blijkbaar geen kwaad in. De rechter echter wel, die hem ver oordeelde tot acht dagen gevangenisstraf. Bij deze gelegenheid kwam het ook uit, dat een oude vrouw, thans overleden, insgelijks op deze wijze niet alleen haar bestaan had gerekt maar nog een paar duizend gulden had nagelaten. Uit de Betuwe schryft men Met de kersen staat het niet bijzonder gunstig, hoewel nog veel terecht kan komen. Daarentegen belooft het een prachtig jaar te worden voor appelen, peren en pruimen. Het weiland heeft dringend droogte noodig. Een byzonder langen baard heeft een inwoner van Mannheim, in den Amerikaanschen Staat Pennsylvanië, de sigarenfabrikant Hamaker. Die baard hangt den gelukkigen eigenaar tot onder de knieën en groeit nog steeds. In 1884 deed Hamaker de gelofte, dat hy zyn baard toen nog niet zóó lang als nu - zou afscheren, als Blaine niet tot President der Vereenigde Staten werd gekozen. Hy verloor zyn wedden schap en offerde zijn baardmaar hy liet dien terstond weder aangroeien. By bijzondere gelegenheden laat de sigaren fabrikant zijn baard vry uitwaaien maar gewoonlijk draagt hy hem onder zyn vest Die Amerikaansche baard is echter nog niets bij dien van den Nederlander Pieter Dirkszoon Langebaard, wiens portret te Edam wordt bewaard. Diens baard was nagenoeg tweemaal zoo lang -als zyn lichaam Ecu voorbeeld voor onze legcr- adininistratie. Uit een verslag over het Zwitsersche leger in 1896 ontieenen we het volgende: „Èy de oefeningen werd al het mogelijke beproefd om de manschappen van het gebruik van alcoholische dranken terug te houden. De overste korpskommandant Bleuler had bevolen, dat de wagens der marketentsters behalve alkoholhoudende dranken ook alkoholvrije zouden mee voeren. Voorts had de vereeniging „het Blauwe Kruis" een twintigtal lees- en schrijfkamers op verschillende plaatsen van het oeleningsgebied ingericht, terwyl zy tevens verlof had bekomen wagens met alcoholvrije dranken de troepen te doen vergezellen. De bevelvoerende koramandant had ten strengste verboden de veldflesschen vóór een marsch met sterken drank of wijn te vullen, enkele afdeeling6chefs lieten 's morgens de sol daten thee of koffie aanbieden, ter vulling der veldtlessehen. Menige geestelijke stelde 's avonds zyn huis open om de manschappen een gezellig verblijf aan te bieden, vóór dezen zich ter rust begaven." Wanneer zal iets dergelijks uit ons land te berichten zyn? Belangrijk is de geluksaaniondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2