NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 41. Woensdag: 24 Mei 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VEIiSCIIIJM WOENSDAG EX ZATEIIIIAG. FEUILLETON. IIET GEHEIM VAN HE HONDE KAMER. VIRIENIQD, Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Verschillende bladen hebben mee gedeeld dat ex-keizerin Eugenie te Napels ernstig ziek zou zijn geworden. De New-York Herald weet echter uit de beste bron te melden, dat dit bericht verzonnen is. Het is wel waar, dat het stoomschip Thistle te Napels is aangekomen en dat de keizerin daar aan boord is en dat verschillende familieleden nu naar Napels zijn vertrokken om haar te begroeten, doch dit is de eenige basis waarop het alarmeerend bericht van corres pondenten met al te groote verbeel dingskracht berust, zegt de Herald Men is nu vrij algemeen van oor deel, dat het met het verzet der Filippijners tegen de Amerikanen spoedig gedaan zal zijn. Ook admi raal Dewey, die nu op weg naar Amerika is, oordeelt aldus. Doch Mc. Kinley zou nu toch van plan zijn de Tagalen een grondwet te geven onder protectoraat van Amerika. De telegrafie zonder draad als middel om den oorlog te doen op houden! Dr. Lebon te Parijs meent dat zij daartoe zul leiden. Hij gelooft nl., dat men parallelle electrische golvingen tot op groolen afstand zou kunnen ovei brengen, waardoor alle ammunitie op oorlogsschepen, in for ten, batterijen enz., tot de geweer patronen die de soldaten dragen toe, ontploffen zou. De oorlog zou meent dr. Lobon daarmede uit zijn. Dawson City, de goudstad in Klondyke, is voor een groot deel afgebrand. Men schat de schade wel op 4 miljoen dollars. Ramp ill Amerika. Zware wervelstormen, vergezeld van wolkbreuken en overstrooming, be zochten in de laatste dagen de Amerikaansche Staten Nebraska, Mis souri en Jowa, waardoor schade werd toegebracht aan veldvruchten en anderen eigendommen, tot een bedrag van verscheidene honderdduizenden dollars. Een natuurverschijnsel deed zich daarbij voor, dat vroeger, naar men verzekert, nooit is waargenomen, namelijk dat op een punt, omstreeks 10 mijlen ten noorden van Coleridge, een wervelwind een prairiebrand in haalde en die over het lijkste deel van Nebraska dreef, waarbij alles, wat binnen zijn bereik lag, werd vernield. Het front van dezen vreeselijken vuurstroom was nagenoeg eene mijl breed, en hij zette over eene lengte van 25 mijlen zijne verwoestingen voort, eer hij uit gebrek aan brand stof uitdoofde. De landbouwers, wier akkers en huizen in zijn weg lagen, verloren alles wat zij bezaten, en zij en hunne gezinnen brachten er ternauwernood het leven af. Eene kudde vee, die voor het vuur op de vlucht ging, vertrapte eene vrouw en haar 5-jarig knaapje, doch werd zelf door den brand ingehaald en kwam in de vlammen om. In Oostelijk Nebraska joeg de wind zulke wolken stof op, dat de zon er door verduisterd en de dag in nacht verkeerd werd. De stad Newmangrove, in het district Madison, werd over stroomd door een modderbui, die een uur aanhield Inmiddels had men te Chicago, veel te vroeg voor den tijd van het jaar, verbazend heet weder te verduren. De Tweede Kamer is lot her vatting barer werkzaamheden opge roepen «tegen Dinsdag 0 Juni te 11 uren des voormiddags. IIH. MM. de Koninginnen ver lieten Zaterdag 20 Mei flaps baden en vertrokken per extratrein om 9.30 des voormiddags uit Mühiheim Te Karlsruhe namen do groothertog en groothertogin van Baden afscheid van Hfl. MM. Van Niederlahnstein gingen fill. MM met klein gevolg naar Bal- duinstein, ten einde den vorst en de vorstin van Waldeck op het kasteel Schaumburg te bezoeken; de vorst Waldeck bevond zich aan het station. Te '10 uur 's avonds aniveerden HH. MM. te Konigswinter. Zondag ochtend gingen 1111. MM. naar de kerk en legden daarna een bezoek af bij II. M. de koningin van Zweden, tante van fl. M. de Koningin-Moeder. II. M. de Koningin is naar wij vernemen door Z. M. den Keizer aller Russen begiftigd met de orde in brillanten van St. Catharina van Rus land. fill. MM. de Koninginnen zijn Dinsdag om 5 uur 35 min. in wel stand uit het buitenland in de resi dentie teruggekeerd. Bij Hare aankomst in do resi dentie aan het station van de staatssp. werden H H. M.M. verwelkomd dooi den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, den burge meester, den gouverneur der residentie generaal Van Pommeren en baron Bentinck, 1ste stalmeester, met wie fl.H. M.M. zich eenige oogenbhkkcn onderhielden. De Koningin en Hare Moeder droe gen ieder een reisbouquet met linten in de nationale kleuren. Toen fl.H. M.M. in open rijiuig naar het paleis reden, gingen uit de menigte in de Rijnstraat levendige boera's op. Op het perron waren ditmaal aan wezig verschillende verslaggevers van buitenlandsche bladen, die tijdens de vredesconferentie in de residentie hun werk verrichten. Gedurende de Pinksterdagen óndeivond het spoorverkeer door den grooten toevloed van reizigers op de verschillende lijnen aanmerkelijke ver tragingen. De sneltrein van Holland naar Friesland en Groningen kwam te laat te Zwolle aandaar werd bemerkt dat een veer van de wagon, bestemd voor Groningen, gesprongen was, zoodat deze wagon uit den trein ver wijderd moest worden, hetgeen alweer aanleiding tot vertraging gaf. Maandagochtend reed een lokaal- trein uit Apeldoorn het station Zwolle met te groote vaart op doodspoor binnen, waardoor het stootblok ver nield en de machine beschadigd Cverd terwijl een ijzeren bout door den stationsmuur geslagen werd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats; de machinist was tijdig van de loco motief gesprongen. De zakkenrollers profiteerden van de algemeene drukte op de verschillende stations. Zoo werd gisteravond een reiziger in een trein van Rotterdam naar Amsterdam hun slachtoffer. Beroofd van portemonnaie en horloge kwam de reiziger op de plaats van zijn bestemming aan. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenmiddag te half twee vergaderde de gemeenteraad onder praesidium van den Burgemeester Mr. F. I). Graaf Schimmelpenninck. Op den heer Mr. J. G. A. van Zijst na, wegens ongesteldheid met kennisge ving afwezig, waren alle leden present. De notulon der vorige vergadering, door den Secretaris voorgelezen, wor den onveranderd goedgekeurd. Punt 1 der Agenda: Staat van oninbare posten der inkomstenbelas ting, dienst 1898 tot een bedrag van f227,295 werd zonder hoofdei, stem ming vastgesteld. Eveneens geschiedde met punt 2 Advies der reclame-commissie be treffende eenige bezwaarschriften tegen aanslagen in de inkomstenbe lasting, dienst 1898. Op een request der vereeniging »Sehuttevaer" omtrent werd z. li. st. overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Tot leden der reclame-commissie voor de plaatse!, inkomsten-belasting voor den dienst 1899, werden bij meerdetheid van stemmen de aftre dende leden de heeren C. G. van Beek, D. Gerritsen, fl. W. van Esveld, J. Gerd. Kleber en A. M. Tromp van Holst herbenoemd. Alsnu kwam aan de orde de behan deling der requesten van de Naaml. Vennootschap «Volkshuisvesting" be treffende overname van wegen, met het daaromtrent door B. en W. uit gebracht advies. Alvorens tot de algemeene behan deling over te gaan deelde de Voor zitter mede, dat requesten ter onder steuning van het door «Volkshuisves ting" gevraagde waren ingekomen van de VereenigingenAfdeeling Amersfoort van het Nederl. Werk liedenverbond «Patrimonium", van de Timmerliedenvereeniging «Streven naar Verbetering" en van de Kies- vereeniging «Eendracht" welke adres sen door den Secretaris voorgelezen op voorstel van den Voorzitter voor notificatie werden aangenomen. De heer Gerritsen daarop het woord erlangend, zegt, dat het advies van B en W. geheel in strijd is met de gemeentebelangen en stelt voor, daar er volstrekt geen haast bij is en geenerlei reden om een dergelijk ondoordacht voorstel van B. en W. reeds nu te behandelen, alle stukken te zenden naar de gezondheidscom missie om advies en ze daarna te behandelen in de afdeelingen. De wethouder van openbare werken protesteert tegen de uitdrukking »ondoordacht«. Het Dagelijksch Be stuur heeft wel degelijk alle punten rijpelijk overwogen en verdient dit verwijt niet, overigens begrijpt hij niet wat de gezondheidscommissie Naar het Engelsch van L. F. MEADE en R. EUSTACE. 11) (slot.) Wij wendden ons te zamen onmiddellijk tot den Hoofdinspecteur van Politie. Toen ik hem mijn ontzettend verhaal had gedaan, keerden wij met een gerechtsdienaar naar de "Castle Inn» terug. Wij kwamen dóór voor acht uur den volgenden morgen aan. Maar, zooals de politie dienaar verwachtte, het huis was ledig. Bindloss was uit het donkere hok verlost, en hij en zijn vrouw en Lize waren allen gevlucht. De Dokter, de politieagent en ik, wij gingen allen naar de ronde kamer. Wij daalden vervolgens af naar het fundament, en ontdekten, na een nauwkeurig onderzoek een lage deur, waór wij doorkropen; wij bevonden ons toen in een donker gewelf, dat vol machinerie was. Wij onderzochten het bij het licht eener lantaarn. Hier zagen wij de verklaring van het geheele bedrog. De as van het molenrad, welke door den muur van den toren liep, was tevens de as van een verticaal getand rad, en door een overgebrachte beweging draaide een horizontaal rad, waarin een verticale as stond. Deze as was bevestigd in het midden van vier dwars balken, waarop de vloer der kamer rustte, waarin ik sliep. Om den ronden kant van den vloer was een stalen rand aangebracht, welke door een ronde voeg liep. Men behoefde dit afgrijselijk toestel maar aan te- raken, om het in beweging te brengen. De politie maakte onmiddellijk werk van de vervolging van Bindloss, en ik keerde naar Londen terug. Dien avond brachten Edgcombe en ik een bezoek aan Dr. Miles Gordon. Be kwaam geneesheer als hij was, stond hij let terlijk verbaasd, toen ik hem mijn geschiedenis vertelde. Hij zette mij uiteen, dat een man in de positie, waarin ik mij bevond, toen de vloer begon te draaien, ten gevolge van de middel punt vliedende kracht aan vreeselijke congestie naar de hersenen moest lijden. Inderdaad de draaiende vloer zou een kunstmatigen toestand van beroerte teweegbrengen. Indien het slacht offer bedwelmd was of zelfs vast sliep, en de vloer langzaam begon te draaien, zou er bijna onmiddellijk gevoelloosheid intreden, welke weldra in slaapzucht en in den dood zou over gaan, en een onderzoek eenige uren na den dood zou geen oorzaak van den dood aan wijzen, daar de hersenen, nadat het bloed er weder uit verdwenen was, volkomen gezond zouden schijnen. Na het bezoek aan Dr. Miles Gordon, gingen Edgcombe en ik naar Scotland Yard, en werd de geheele zaak in handen van het corps Londensche detectives gegeven. Met het kluwen, dat ik hun, bijna ten koste van mijn leven, had bezorgd, deden zij spoedig het overi ge. Went worth werd gearresteerd, en legde door den nood gedrongen, eene volledige be- bekentenis af, doch de oude Bindloss had mij reeds de hoofdzaakt van de geschiedenis verteld. Wentworth 's vader was eigenaar van den molen geweest, was in botsing met de wet ge komen, en veranderde zijn naam. Inderdaad had hij vijf jaren gevangen gezeten. Hij ver trok daarop naar Australië en won geld. Hij stierf toen zijn zoon nog jong mensch was. Hij erfde al zijne vaders ondeugden. Hij kwam naar het vaderland, bracht bezoek aan den molen, en dacht, daar hij aanleg voor werk tuigkunde had, de draaiende vloer uit. Hij ver anderde den molen in een herberg, zette Bindloss, één van zijne "kornuiten", erin, met de eenige bedoeling, van tijd tot tijd niets kwaads ver moedende reizigers ter wille van hun geld te vermoorden. De Politie achtervolgde hem evenwel voor een valschen wissel, en hij oordeelde het beste te vluchten. Bindloss werd in het volle bezit gelaten. Door Wentworth, gedrongen, die hem wegens een misdaad, welke hij vóór hem had be dreven, had liij zelf bij twee gelegenheden een slachtoffer in de ronde kamer vermoord. Mid delerwijl hadden er in den ouderen tak van de familie Wentworth verscheidene onver wachte sterfgevallen plaats gehad, en Archibald Wentworth alleen stond tusschen zijn neef en de uitgestrekte bezittingen. Wentworth keerde huiswaarts, en met de hulp van Bindloss ge raakte Archibald in zijne macht. De jonge artist sliep in de noodlottige kamer, en zijn dood was het gevolg ervan. Op dit oogenblik zijn Wentworth en Bindloss naar de assises van Old Bailey verwezen, en er bestaat geen twij fel omtrent hetgeen de uitslag daarvan zal zijn. Het geheim van het spook met betrekking tot de "Castle Inn" is natuurlijk voor immer volkomen opgehelderd. eene vertelling van PIERRE ZULKENS. 't Is stil, doodstil in het wandelpark van het provincie stadje Arkel op den 12 September van het jaarOok in de smalle straten en straatjes heerscht nog een ongestoorde rust. Het is dan ook pas vier uur in den morgen. In heilige, ernstige stemming wachten de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1