GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. Iff. a. nieuwenhuijs, met een en ander te maken heeft. De heer Garjeanne vind het voor stel van den Gerritsen niet voldoende toegelicht en vermeent trouwens dat de conclusie van dé gezondheids commissie van weinig inWoed zal zijn op het besluit van den Raad. De heer Hamers is het hier geheel mede eens. Ook de heer Kleber had meerdere toelichtingen verwacht. De heer Gerritsen zegt dat zijn voorstel in hoofdzaak is gegrond op de hygiëne, daar in plaats van voor eene goede riooleering te zorgen, weder op de ouderwetsche Amers- foortsche manier zinkputten zullen worden aangelegd. De heer lleyligers merkt op dat bij de behandeling der bouwverorde ning op advies der gezondheids com missie do beerputten uit die verorde ning werden gelicht, doch de zink putten werden gehandhaafd om reden het riolennet destijds niet voldoende was uitgebreid. Nu is aansluiting evenwel zeer gemakkelijk en het heeft spreker daarom verwonderd dat daar aan door B. en W niet is gedacht. De heer van Esveld meent dat op 't oogenblik alleen sprake is van het overnemen der wegen, acht een advies der gezondheids commissie onnoodig, daar de rioleering voor de hand ligt en van zelf zal volgen daar de bouw verordening daarin voorziet. De heer Visser doet nog opmerken dat men de eene grond niet moet verwarren met de andere. In zand grond als waarvan hier sprake is, kunnen de zinkputten geen kwaad. Brengt men het vuil der riolen naar de kom der gemeente dan verergeit men daardoor zijns inziens do kwaal Ook de voorzitter heeft het voorstel van den heer Gerritsen verwondering gebaard, vooral omdat hij nadruk legde op de hygiëne. Wat toch heeft deze met het voorstel te maken. De opmerking van den heer van Esveld was zeer terecht. Op 't oogenblik valt toch niets ander uit te maken dan het al of niet overnemen en hard maken der wegen. De heer Gerritsen zegt dat B en W. in hun advies omtrent het inge komen request der vereeniging «Volks huisvesting" wel degelijk bewezen dal rioleering onnoodig is en 500 gulden uittrekken voor het maken van putjes. Deze twee zaken kunnen zijns inziens niet gescheiden worden. Hij moet dringend opkomen tegen vervuiling van den bodem, waaruit volgens een door Dr. Weijerman in Amsterdam uitgebracht advies, de grootste ellende ontstaat. B. en W. kunnen daar wellicht niets voor voelen en daarom zag hij de stukken gaarne naar de Gezond heidscommissie verwezen. Waartoe dient deze anders toch. De heer Celosse zegt dat zaken niet spoedeischend behoeven te zijn om behandeld te worden en kan zich ook niet voorstellen Hat zinkputten in zandgrond kwaad kunnen. Ook elk speciaal geval naar de gezond heidscommissie te verwijzen gaat niet aan. Het lijkt den heer Gerritsen of B en W. bang zijn, nu zij op 't oogen blik zeker zijn van den uitslag der stemming, de behandeling uit te stellen, volgens hem is het voorstel niet rijp voor behandeling. De Voorzitter verzoekt den heer Gerritsen zich van verdere insinuaties te onthouden. De heer Visser wijst er op dat het rapport van Dr. Weijerman Amster- damsche toestanden geld. De Voorzitter herhaalt nogmaals, dat het zich op het oogenblik alleen handelt over de overname der wegen en laat ten bewijze daarvan het rap port van B. en W. door den Secre taris voorlezen. Het voorstel Gerritsen wordt daarop met 9 tegen 3 stemmen (en 3 ont houdingen van de leden der Vereen. Volkshuisvesting) verworpen. Bij de algemeerie discussies die daarop volgen ontspint zich nogmaals een levendig debat, hetwelk in zijn geheel weer te geven onze beperkte tijd en plaatsruimte niet toelaat Het meerendeel der leden is het er over eens dat toestaan van het ver zoek van «Volkshuisvesting" zoude zijn het bedekt geven eener subsidie aan dio Vereeniging. Ook wordt gewezen op de nadeelige finantieele gevolgen die voor de gemeente daaruit zouden ontstaan. Ook ue quaestic of het al dan niet is een gemeentebelang wordt veelzijdig besproken. Bij de artikelsgewijze behandeling stelt de heer Esveld voor de wegen met klinkers te bestraten in plaats van ze te begrinten, vooral met het oog op het groote aantal kinderen, dat in die buurt te verwachten is. Dit voorstel wordt met 8 tpgen 4 stemmen verworpen en ten slotte liet voorstel van het Dagelijksch Bestuur (in hoofdzaak strékkende tot hel aanleggen voor gezamenlijke rekening met Volkshuisvesting) aangenomen met tien tegen twee stemmen (die van de heeren Gerritsen en Van Kalken). Dc Voorzitter deelt alsnu mede dat ingekomen zijn Een schrijven van de gezondheids commissie waarin er op wordt ge wezen dat de pomp in een der woningen van politieagenten totaal onbruikbaar drinkwater levert. Het Dagel. Best stelt voor eene som van ten hoogste 1 "200 beschikbaar te stellen tot het slaan eener nieuwe pomp. Op voorstel van den Voorzitter spoedeischend verklaard wordt dit voorstel van B. en W. zonder hoof delijke stemming aangenomen. Een voorstel van B. en W. ter verkrijging van eene betere door vaaltwijdte van de Eembrug zal in de volgende vergadering worden behandeld. Een request van den lieer J. C. F. Prikken waai in deze tegen 1 Sep tember a.s. eervol ontslag verzoekt als leeraar aan de 11. B. S. en tevens in liet genot van pensioen te worden gesteld. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag te veileenen en de ontslaguanvi age te renvoyeeren aan het Dagelijksch Bestuur. Na eenige discussie wordt zoodanig z. h. st. besloten. Een schrijven van den Minister van Binnenl. zaken houdende bezwa ren tegen de getroffen regeling voot het geven van onderricht in de Ge schiedenis en Aardrijkskunde aan liet Gymnasium, (voor notificatie aange nomen.) Een verzoek van den lieer A. J Krieger, hem concessie te vei leenen tot het aanleggen eener paardentram in de gemeente, (om advies aan B. en \V.) Dankbetuiging van de leeraren aan hel Gymnasium voor de pensioenre geling, id. van eeuige gemeenteamb tenaren en beambten. (Aangenomen voor notificatie.) Missiven van 't Dag. Best. omtrent de opname van Kasgelden don verkoop van het terrein genaamd «het Eindje van de Wereld'". Bequest van eenige ingezetenen tegen de vaststelling der marktgelden Request van onderwijzeressen in de handwerken om verhooging hunner jaarwedden ("beiden om advies aan B. en W) Het rapport der commissie in zake de onbewoonbaarverklaring van eenige woningen zal in de vol gende vergadering worden behandeld. Alvorens de vergadering hierop werd gesloten interpelleert de lieer Gerritsen den Voorzitter omtrent onregelmatigheden die aan de Open bare armenscholen zouden hebben plaats gehad. De klassen zouden daar overbevolkt zijn en aan beide scholen zoowel in de Beekstiaal als in de Koningstraat kinderen wegens gebrek aan plaatsruimte zijn afgewezen. Spreker protesteert ten sterkste tegen die overbevolking en wijst op de bijzondere scholen waar de toestand oneindig beter is. De voorzitter don heer Gerritsen beantwoordend zegt eerst des moigens niet de interpellatie in kennis gesteld geen gelegenheid te hebben gehad, de zaak grondig te onderzoeken en gebruik te zullen maken van liet hem verleende recht oin deze intei pellalie in de volgende vergadering te beant woorden. Niets meer te behandelen zijnde sluit Z.Ed. Achtbare daarop de ver gadering. 300© STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 23 Mei. (950 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 273, 500, 15527, 15533, 15594, 18449 en 18488. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijzen zijn uitgetrokken 55, 269, 482, 502, 559, 6903, 12079, 12096, 12515, 12529, 15519, 15528, 15575, 18442, 18467, 18489, 18495, 19829, 19860 en 19879. AAN DE POOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van bare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geeue middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- buby, Londen, W. Brand. Het marktplaalsje Guta in Hon garije is dezer dagen een prooi der vlammen geworden en deze ramp kan beschouwd worden als een dei- grootste brandcatastrofes van den lateren tijd. Van de bevolking, die 8000 zielen telt, en voor het groot ste gedeelte van akker- en tuinbouw bestaat, is rneer dan de helft in één dag tot den bedelstraf gebracht. Elf menschen heeft de ramp het leven gekost en de ellende is te Guta onbeschrijfelijk. Ruim 5000 personen zijn zonder dak en bezitten niets dan de kleederen, die zij aan het lijf hebben. 484 woonhuizen en 900 kleinere gebouwen zijn afgebrand en ongeveer 2000 stuks rundvee, paar den en duizenden stuks pluimge dierte zijn in de vlammen omgeko men. Het plaatsje levert een verschrik- kelijken aanblik opover een opper vlakte van vier vierkante kilometers ziet men niets dan kale, zwartge blakerde muren en halfverkoolde balken. Op de straten liggen de lijken der verbrande dieren en ver spreiden een afschuwelijken stank, die mijlen ver is waar te nemen. Handenwringend en vertwijfeld staan de bewoners bij de overblijfselen hunner bezittingen; een aantal per sonen zijn door den schrik op het ziekbed geworpen. De brand is tegen den middag ontstaan in een zigeuner-kamp, in de nabijheid, waar de vuren, waarop het eten gekookt werd, door den hevigen storm vonken afgaven, die op de rieten daken der omringende huizen vielen en ze in brand staken IIulp in nood Het staphorster boertje («dokter" Stegeman), die te Amsterdam wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde veroordeeld is gewor den tot f 300 boete, ontving van een onbekende f 300 voor boete per aangeteekende brief. Men meldt uit Kopenhagen Over een nieuw Andrée-gerueht be richt de alhier verschijnende Berlings- ke Tidende in een dépêche liet vol gende: Een fiescli met een brief aan kapitein Andiée in Gothenburg, den broeder van den verdwenen luchtsehipper, werd den 3 April aan de Noordkust van IJsland gevonden Op een aanvraag beeft nu kapitein Andrée medegedeeld, dat die llesch niet van zijn broeder, maar van Nathorsts Noordpool-expediet ie af komstig is. De kapitein voegt er bij, dat bij de beste hoop heefi voor een goeden afloop van de Natliorstsche expeditie en overtuigd is, dat men verdere berichten in Juli of Augus tus kan verwachten. Alkoholgcbi-uik. Vroeger meende men, en velen meenen het nog, dat het gebruik van sterkedrank, wijn en bier liet lichaam van den mensch versterkt en een guiistigen invloed uitoefent op den gezondlieidstoesland. Dat deze mee uilig geheel in strijd is met de wer kelijkheid, blijkt uit het feit, dat tal van levensverzekci ingmaatschapijen in Engeland en ook een paar in on' land b. v. de Nederlandsche Alge- meene Verzekerings-Bank, gevestigd te Amsterdam, korting toestaan aan geheelonthouders. Het weerstandsvermogen tegenover ziekten, zooals longontsteking en in fectieziekten, is voor geheelonthouders grooter dan voor matige en veel groo- ter dan voor onmatige drinkers. Zoo stierven b. v. te Madras bij de cbo- lera-eptdemie van 1848-1849 op de 1000 onthoudersFl op de 1000 matige drinkers. 23- op de 1000 onmatige drinkers 45. en te Glasgow op 1000 cholerage vallen bij onthouders 192 en bij niet- ontli. 912 Er is dan ook geen enkel argu ment om alkoholhoudende dranken en hiertoe beliooren ook bier en stout als versterkingsmiddelen aan te prijzen. Gestrand. Bij Falmouth is Zaterdagmorgen het Amenkannsche stoomschip Paris ter hoogte van de Manacle rots gestrandf waar in October van het vorige jaar de ramp met de Mohegan plaats had. De passagiers en de bemanning konden ech ter gelukkig allen worden gered. Uit Sas van Gent wordt gemeld: Een veldarbeider moest het huisje van zfin vroegeren baas een land bouwer met 1 Mei verlaten, maar kon dit niet, daar het voor hem in aan bouw zynde huisje nog niet klaar was. Om nu den man tot vertrekken te noodzaken, heeft de boer varkens op den zolder van het huisje laten brengen en gaten in den zolder laten boren. Na ingesteld onderzoek heeft de rijks- veldwacht al eens op last van hoogere autoriteiten de varkens van den zolder verwijderd, maar dadelijk werden zjj er door de knechts van den boer weer op gebracht, welk spelletje over en weer zich herhaalde, totdat de boer er een einde aan gemaakt heeft met de bewe ring, dat hy' den zolder kan gebruiken waarvoor hy wil, als hebbende dien niet verhuurd. Een proces zal nu volgen. In de gem. Bellingwolde zyn dit jaar drie. personen in 's lands dienst ge trokken, die reeds gehuwd zijn. Een vierde inaakt het nog erger, deze is 17, zjjne vrouw 16 jaar oud. Het paartje heeft ook reeds een kind Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckseher senx. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. jféden overleed tot mijne/diepe droefhèid na kortstondige ongesteld- heict'inijne innig geliefde Echtgenoofe en dpr kinde ren Zorgdragende Moeder 3' LEKE IIAAR in defi.-,ouderdom van 36.» 'v dp| jaar. - Amersfoort, 20 Mei 1899. N$ -eene kbrte on- gestejjlEeid overleef he- den.-rH den ouderdom van byjfa A9 jaren, inijnl ge liefde Broeder, de lieer -;w. h. Hieuwen hu is.Jiinior, I jn levcn^-Direetéur der l-Twentsche Stoombleekerij pjte Goor. Kapitein der Infanterie. AirRasi-Qptï, -2(T Mei 1899. heide rijen hoornen der "hoofdlaan" op het eerste dagenkrieken. Het zachte morgenwindje ruischt bij wijlen hoog boven in de takken der slanke doch knoestigen stammen. Een enkele muscli tript van tak tot tak. Beeds is het Oosten gekleurd met het teederste morgenrood en nog stoort geen enkel menschelijk wezen deze plechtige, tot peinzen stemmende, stilte der dage schemering. Ja toch, heel in de verte aan de krommiDg der laaD, naderen twee gestalten. Arm in arm komen ze nader, zwijgend, met bedaarden tred, de oogen naar den grond ge richt als luisterden zij naar het breken dei- takjes onder hunne voeten. Het is een militair, een sergeant en een meisje. Zijn ernstig gelaat, zijn gerimpeld voor hoofd, zijn droef staand oog drukken smart, diep gevoelde smart uit. Zij, aan zijn arm als hangende, is een lieflijke gestalte met bleeke trekken, doch met groote van zielenadel tuigende oogen. Als zij dichter genaderd zijn, zien wij dat die schoone oogen, met hun bijna hemelschen blik, in tranen parelen. Nu vernemen wij de oorzaak waarom deze maagd, waarom deze geliefden reeds op dit ongewoon uur te samen voortwandelen en duidelijk zichtbaar onder pijnlijk leed gaan gebukt. Want plotseling omhelst zij dem beminde en met eene door hevig snikken onderbroken stem klinkt het: "Willem lieve Willem moet ik je nu voor eeuwig verliezen O, wie had dat ooit kunnen denken!» Hartstochtelijk drukt hij haar aan zijne borst en terwijl hij teeder een kus drukt op hare lipjes zegt hij; «Kind, ween zoo niet,je maakt me 't afscheid zwaar, 't Is immers nog heel niet zeker dat er gevochten zal worden.» Ach Willem als dat is waar was, wat zouden we gelukkig zijn.» »Maar, God, wat vlei ik me met die zwakke hoop, ieder zegt dat het zeker is dat we oorlog krijgen dat liet niet anders kan. Beste goede jongen, o, ik weet 't maar al te goed dat je moet strijden.» En wederom ver borg ze haar gelaat in hare handen onder een vloed van tranen. »Vader in den hemel, hij gaat weg, hij zal gedood worden!» En luider en luider snikte ze. «Bedaar Kind, laat je toeh niet door de wan hoop meeslepen." Bedenk toch dat niet ieder die ten strijde trekt gedood wordt." »En is de zaak waarvoor wij ons leven veil hebben dan geen heilige zaak »En hebt gij mij dan niet dikwerf verteld hoe lief ook gij ons vaderland hadt?" "Marie wees sterk en laten wij op God vertrouwen." »En als ik vertrokken ben en je gevoelt je ongerust over het lot onzer soldaten, bid dan tot dien goeden Vader hier boven. Hij zal het gebed dat uit je reine ziel op stijgt niet onverhoord laten.» »En mocht ik vallen, hoort je dan schat, met de gedachte dat hij die je zoozeer liefhad, stierf voor het dierbaar Vaderland, viel bij het vervullen van den hoogsten plicht.» »Marie, dierbaar kind bid voor mij. Mijn laatste snik wijd ik aan U.» Zijn oogen waren vochtig ziju stem weigerde. Nogmaals beschouwde hij dat liefdevol ge laat en kuste en kuste het. «Willem, Willem ik zal je nooit vergeten.» Hij vermande zich en terwijl hij haar handje voor 't laatst nam in de zijne klonk het met trillende stem: Vaarwel Marie, laat me gaan.» "Wanhoop niet lieve wie weet hoe spoedig ik weer bij je ben.» »Zou 't anders zijn lieveling dan, dan vind je me eenmaal daar waar geen dood geen strijd ons meer kan scheiden.» Waar wij eeuwig vereenigd zijn. »Marie ik moet weg, kind wees sterk, Nog eenmaal hadden zijn lippen de hare ontmoet en toen rukte hij zich los, bijna woest, en snelde weg. En achter zich hoorde hij nog die zoete stem: «Willem vergeet mij niet.» En toen was alles wederom stil. Hoorngeschal en tromgeroffel had weergalmd Het was de «reveille» welke de soldaten van het garnizoen uit hunne droomen terug riep tot de werkelijkheid. Op dezen dag waren evenwel de meesten hunner reeds ter been voor dat zij daartoe door de trompetten en hoorns en trommen werden aangenaamd. Hier, in de kazerne's en pas opgeslagen kampen heerschte geene rust. Hoe ernstig stonden de aangezichten der Soldaten. Wat een drukte en beweging. Karren en wagens werden ingespannen, Ordonnancen renden heen en weer, 't geroep van Superi euren, 't kletteren van wapenshier hoorde men gezang, ginds weerklinken bevelen en Commando's, ieder was vol leven allen hadden het druk. Officieren te voet en te paard spoedden zich voort om zich te voegen hij de troepen. Nu scheen men ook in de stad te zijn ont waakt. Doch als men de straten doorstapte kon men spoedig bemerken dat men zich ook hier op ernstige gebeurtenissen voorbereidde. Wagens met munitie, karren met kisten deden de ramen der eenvoudige woningen rinkelen. Troepen Soldaten op Corvee, door een meer dere geleid door kruisten de straten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2