GEMENGD NIEUWS. in 1893 onder voorzitterschap van Descamps, lid van den Belgischen Senaat, thans rapporteur der com missie van 8 uit de vredesconferentie, belast met do onderzoeking van <lc arbitragevoorstellen. De heer mr. II. Zillesen, een der secretarissen van de in 1894 in Den Haag onder lei ding van mr. Rahusen, lid der Eerste Kamer, gehouden conferentie, heeft namens het interparlementair bureau, gevestigd te Bern, zijne welwillende tusscbenkomst verleend. Spoorwegongeluk te Vlissingen. Bij een nauwkeurig onderzoek te Vlissingen is gebleken, dat de gevol gen van dit vreeselijk ongeluk nog grooter waren. Men heeft in een dames-coupé het lijk gevonden van een jonge dame, begraven onder stukken hout en ijzer, waardoor het eerst onzichtbaar was. De dame zat met verbrijzelde beenen tusschen de kussens in het ineenge- drukte post rij tuig, waaraan eene dames coupé eerste klasse vast was. De gevonden dame is juflrouw F. H. Rotii, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van het Zwitser- sche Eedgenootschap te Berlijn. Het lijk werd Zondagmiddag met trein 5.25 naar Zurich, de woonplaats der ouders vervoerd. De justitie was gisteren te Vlissingen om een onderzoek iu te stellen. Alweer een spoorweg-ongeluk. Maandag morgen is trein 1866, bestaande uit locomotief en twee postrijtuigen, op het station 's Bosch door onveilig sein en daardoor midden door de machineloods gereden. De loods alsmede het materieel werd belangrijk beschadigd. De leerling- machinist weid gewond, hoewel vol gens den dokter niet levensgevaar lijk. Het verkeer ondervindt geene vertraging. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad in voltallige zitting, onder praesidium van den burgemees ter. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Een voorstel van B en W. tot bereidverklaring tol het verleenen van eene subsidie van ten hoogste f 1000.ter verkrijging van eene grootere doorvaartwijdte aan de Eem- brng, werd nadat de heer Kleber nog even had gereleveerd dat hij zulks niet iu 't belang der gemeente achtte, met algemeene stemmen aangenomen. Het ontwei p-iequest door den secretaris voorgelezen aan II. M. de Koningin, om de verwijdering van eenige ondiepten in de Zuiderzee te doen geschieden voor rekening van liet Rijk werd ongewijzigd z li. st. vastgesteld. Daar bij de vaststelling der jaar- marktgel'len en de invordering daar van in enne vorige vergadering, on willekeurig eene vergissing was begaan door liet opnemen van een verkeerd artikel waarop bij missieve van Gedeputeerde Staten werd gewezen komen deze nogmaals ter tafel en worden deze, zooals ze nu door 't Dag. Best. waren gewijzigd, zonder li. st. vastgesteld. Een voorstel van B. en W. tot onttrekking van eenige terreinen aan den openbaren dienst en verpachting daarvan tijdens de a.s. jaarmarkt werd z. hoofdei, st aangenomen. Daarop werd liet rapport behandeld der commissie in zake onbewoonbaar verklaring van eenige woningen Voorgesteld werd de eigenaars der perceelen 134. 135 en 136 van wijk A kennis te geven deze op afdoende nader aan te geven wijze binnen twee maanden te doen verbeteren en de perceelen 125 133 onbewoonbaar te verklaren en den eigenaar te ver plichten deze binnen twee maanden op te ruimen. De heeren Van Beek en Kleber, leden van genoemde commissie, opperden bezwaren daartegen, uit hoofde dat het bestrijken van pannen niet voorkomt in de plaatselijke bouw verordening alsook uit een billijkheids gevoel tegenover de eigenaars. De lieer Gerritsen voerde aan, dat de meerderheid der commissie tot deze conclusie was gekomen, om daardoor vele gezinnen de gelegenheid te geven hunne kinderen eene drooge slaapplaats op den zolder te verschaffen Ook de lieer van Eek vermeent, dat ofschoon "Je meeste voorgestelde vei beteringen niet in de bouwverorde ning te vinden zijn. deze toch niet enkel wenschelijk, doch ook nuttig en noodzakelijk zijn. Door den beer Van Beek wordt daarop een amendement ingediend, strekkende om niet liet gebeele dak, doch alleen dat gedeelte voor zoover liet boven de slaapplaatsen gelegen is, te doen aanstrijken, welk amen dement door den beer Hamers wordt ondersteund. De heer Croockewit meent dat bet door den huurder moeielijk van te voren te bepalen zal zijn, waar al dan niet de slaapplaatsen zullen komen. De heer Heyligers en de Voorzitter betogen dat de kosten van geheel aansti ijken betrekkelijk luttel zullen zijn en in elk geval wel opwegen tegen de groote verbetering daardoor aangebracht. Het amendement van den heer Van Beek wordt daarop met 14 tegen 2 stemmen verworpen en de eerste voorwaarde zooals die door B. en W. wordt voorgesteld bet geheel aanstrijken van alle pannen en het aanbrengen van twee vici paus dakvensters, z. li. st. vastgesteld. Een gelijk lot wedervoer de volgende vijf voorwaarden, waarbij wordt be paald dat de noodige reparatiën moeten geschieden aan schoorsieenen, ramen, deuren en vensters, dat de grondslag achter do woningen met puin moet worden opgehoogd, dat bet noodigo metsel- en schilderwerk moet worden verricht en steenen privaten met tonnenstelsel moeten worden aangebracht. De geheele verordening wordt daarna met algem stemmen vastge steld, evenzoo wordt de onbewoonbaar vei klaring der voornoemde perceelen met den last deze binnen twee maanden te doen opruimen niet algern.st. aan genomen. Do lieer Gerritsen geeft B. en W. in overweging der burgerij door een proclamatie lil kennis te stellen, dat zij zorg drage voor een voldoenden staat van bewoonbaai beid der haar be- hoorende perceelen, daar deze anders onherroepelijk zullen worden afge keurd, welk voorstel iu eene volgende vergadering zal worden behandeld. Aan Mej. Wijbrandi wordt op haar verzoek met algem. st. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openb. school le sooi t voor meisjes. Evenzoo wordt den heer Prikken z.h.st. eervol ontslagen van zijne functie als leeraar aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs, teiwijl de voordracht voor pensioen zooals deze door B. en W. was vastgesteld, na door Mr. Prikken bestreden te zijn, op dions verzoek wordt aangehouden tot. de volgende vergadering. Het voorstel van bet Dag Best. tot het aangaan eenerobligatie-leening groot f 375.000 wordt evenals dat strekkende om daaraan f 160 (100 legen 99te geven aan de Rijks-postspaar bank met algern. st. aangenomen. De ontwerp-verordeningen op de heffingen invordering van weekmarkt- gelden geven wederom aanleiding lol discussie. De heer Kleber voert aan dat door de Kamer van Kcopb. reeds meermalen op de onbillijkheid der bestaande verordening tegenover nei ingdoenden te dezer stede is ge wezen en dient daarop eenige amen dementen in strekkende tot verhooging van verschillende marktgelden. N'adat door den wethouder van openbare wei ken en den voorzitter gewezen is op bet gevaar dat bij niet aanneming door Ged. Staten der gewijzigde ver ordening, de gemeente, daar de overige intusscben vervallen zoude zijn, in moeilijkheden zou kunnen komen, liet eerste amendement: voor iedere kar of wagen van 2 M 39 cent te beffen, in stemming gebracht met 14 tegen 2 stemmen wordt verworpen, trekt de lieer Kleber zijn overige amende menten in. De geheele verordening tot heffing evenals die tot invordering der markt gelden wordt daarop met algem. st. vastgesteld. Het ontwerp-besluit tot af- en overschrijving van posten op de ge- meente-begrooting dienst 1899, tot een bedrag van f 355.90 wordt met algem. st. vastgesteld. Hierna wordt door den wethouder van onderwijs de iu de vorige ver gadering door den lieer Gerritsen tot bet Dag. Best. gerichte interpellatie beantwoord in zake overbevolking der openb. scholen en liet afwijzen van kinderen daaraan. Spr. toont aan dat de lieer Gerritsen zich, wat betreft de cijfers, heeft vergist, dat het onder wijs aan de scholen zoo goed is als het maai' zijn kan, zooals blijkt uit een schrijven van een der Inspecteurs met bet toezicht belast en eindigt na verschillende verbeteringen en uitbreiding van localen in uitzicht le hebben gesteld, met den beer Gerritsen de verzekering te geven dat het Dagol. Best. evenveel hart voor het onderwijs heeft als hij. Na eene repliek van den heer Ger ritsen, nog weer kortelijk door den heer Celosse beantwoord, sluit de Voorzitter daarover do discussiën en deelt rnede dat ingekomen zijn: Een rekest der plaatsel. afdeeling van den Bond van Nederl. onderwij zers. hetwelk met de toelichting ter secretarie zal worden neergelegd ter kennisname van de leden. Een advies van B. en W. lot regeling van het Middelb. Onderw. Een voorstel der raadsleden Ger ritsen, Heyiigeis, van Eek en Prikken tot rioleering der aan te leggen straten langs de perceelen van Volkshuisves ting en aansluiting aan het plaatselijk riolennet, beiden te behandelen in de volgende Vergadering. De rekening van liet Burgerwees huis over 1898, iu banden der com missie van gemeente-uilgaven alsmede de goedkeuring van Geile- put. Staten omtrent de overname der wegen van «Volkshuisvesting." Nadat de Voorzitter de lieer Ger ritsen op eene desbetreffende vraag beeft toegezegd, dat met het hard maken der wegen van «Volkshuisves ting" zal worden gewacht tot na de behandeling van bet ingekomen voor stel der bovengenoemde vier raads leden, sluit Z.Ed. Achtb. de verga dering. Donderdag 8 Juni zal er in de Sociëteit Amicilia een buitengewoon concert plaats hebben, aangeboden door den beor Kolonel Commandant v/li 5e Reg. Inf. Aanvang ten 8 ure Hel programma luidt als volgt: 1. A. II. B. S. Maiscli Van Aken. 2. Ouverture »Im Italicnischen Style"Fr. Schubert. 3. «Treuet euch des lebens" »Walzer"Joh Strauss. 4. Grande Fantaisie de l'opéra CarminBizet. 5. »Einzug der Gaste auf Wartburg" aus Tannhauser Rich Wagner 6. »Rèverie"H. Vieuxtemps. 7. Souvenir de l'opéra L'Etoile du Nord" Meyerbeer. 8 Finale. Onze stailgcnooten de heeren E. R Dij le veld, B. W. A. Koopman, J. M van de lleijde en G. van der Zoo do Jong, cadetten sergeant aan de Kon. Militaire Academie te Breda, hebben n.et gunstig gevolg afgelegd bet overgangs examen voor liet boog stc studiejaar aan die, inrichting. Dooi i!e poljtie zijn aangehouden twee personen, die in liet Algemeen politie-blad stonden gesignaleerd. Zij zijn naar de gevangenis le Utrecht overgebracht. Door bet Bestuur der plaalselijke afdeeling van den ollond van Neder- landsche onderwijzers" is bet vol gende adres verzonden aan den Raad dezer Gemeente: geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Afdeeling Amersfoort en Omstreken van den Bond van Nederlandsche onderwijzei-s, goedge keurd bij Koninklijk besluit van 2 Maart 1890, dat ook in deze. het onderwijs goed gezinde ge meente, een aantal kinderen door gebrek aan lokaliteit geruimen tijd verstoken zijn van het ontvangen van gewoon Lager onderwijs: dat zelfs bij de zuivere toepassing der Wet op het Lager onderwijs enkele klassen der kostelooze scholen door overbevolking gedrukt worden; redenen,Waarom adressante UEA. verzoekt: a. dat in deze gemeente eene gelegenheid worde aangewezen om kinderen, die wegens plaatsge brek op de kostelooze schol.n niet kunnen wor den toegelaten, het ontvangen van voldoend Lager onderwijs mogelijk te maken; b. dat door uwe bemiddeling het uitzicht worde geopend tot het verdwijnen eener overbevolking in enkele klassen der Lagere scholen, Hetwelk doende, enz. Bij dit adres is gevoegd de vol gende Memorie van toelichting: Reeds lang vestigde de Afdeeling Ameisfoort en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers het oog op den toestand van het Lager onderwijs in deze gemeente en zij voelt zich gedrongen te erkennen, dat de gemeente in velerlei opzichten getoond heeft hart voor het onderwijs te hebben, dat door hare zorg veel is tot stand gekomen, wat voor het onderwijs een weldaad mag genoemd worden. Waar in groote plaatsen van Nederland nog zoovelen uitzien naar plaatsing voor hunne kin deren op eene inrichting voor onderwijs, mag dat aantal in Amersfoort betrekkelijk gering ge ring genoemd worden. Door de zorg van Amersfoorts gemeenteraad werd voordurend gelegenheid verschaft, waar behoefte aan plaats bleek te zullen ontstaan. De afdeeling houdt zich overtuigd, dat met klimmende belangstelling de toename der aan vragen om plaatsing voor leerlingen op de koste looze scholen is gevolgd, maar geldende bezwa ren tot nu toe weerhouden hebben een gezonden toestand voor volksonderwijs te bestendigen. Afgezien van die bezwaren waarop de af deeling van den Bond niet vermag in te gaan meent zij met vrijmoedigheid bij u te mogen aankomen met de vraag om onder- wjjszorg voor kinderen, die reeds zooveel moeten ontberen, wien luttel uren geschonken zullen worden tot het ontvangen Aan onderwijs, omdat de strijd om het bestaan de ouders, vlugger dan wenschelijk is, zal nopen den leertijd te doen eindigen. Ook meent de afdeeling niet onbe-scheiden te zijn door te wijzen op eene abnormale verhou ding, waarin leerlingen cn onderwijzers tot elkander geraken zoo de overgroote bevolking eener klasse van de krachten der onderwijzers overmatige inspanning vergt en voor minder vlugge leerlingen veel van het onderwijs doet verloren gaan. iemiddeld aantal 1 leerlingen voor écn onderwijzer. •18 19 36 48 53 Aantal leer lingen. 142 133 252 578 318 Aantal onder wijzers. 8 7 7 12 6 Cl O O t— O 5.3.6. 43 00 00 5 5 r- Cl CO O 00 ■0- d CO «<C cc O lO CO 00 O ca d co iO Nj" Cl LO C> O O C) Cl ij" Ifl xi* d O CO 1--. X d o co v? -r CO d iO O CC Cf ■*- V? Ui to 'tb cf co o CO lO O r- co r» io O CO 'O O es O Meisjesschool school 1e soort school 2e soort school 3e soort Beekstraat school 3e soort Koningstraat Door Uwe zorg werd steeds aan de eischen der Wet met nauwgezetheid voldaan en toch kan eene schoolbevolking worden aangewezen, die in lagere klassen te talrijk moet heeten, te meer daar, tengevolge van het aannemen van leerlingen, tweemaal 's jaars, elke klasse in twee afdeel in gen is verdeeld. Onderwijzers met een practischen blik, een ijzeren wil en een sterk lichaamsgestel kunnen des ondanks nog wel op gunstige resultaten wijzen, maar nog meer zouden zij dit vermogen als het groote aantal leerlingen tot een minder werd teruggebracht. Waar, volgens art. 25 der Wet op het Lager onderwijs, bij voorkeur onderwijzeressen wor den aangewezen en de overbevolking zich het sterkst openbaart, waar het aantal leerlingen altijd overgroot blijft, bij den continueerden toevoer, zal de onnatuurlijke verhouding tus schen kracht cn arbeid zich vroeg of laat doen gevoelen. Bovendien noopt eene te talrijke in twee af- deelingcn vei deelde klasse tot werktuiglijken arbeid, die meer moet worden aangewend om den leerling bezig te houden, dan wel om den geest wakker te maken en de belangstelling voor velerlei nuttige kundigheden aan te kwee- ken. Zeer gerieflijke leermiddelen, door uitstekende onderwijzers aanbevolen en bij het onderwijs met vrucht gebruikt, treffen geen doel, waar eene te talrijke klasse de aanwending daarvan nagenoeg geheel onmogelijk maakt. Deze paedagogische bezwaren, die met zeer vele vermeerderd kunnen worden, bewijzen, dat allicht eene sleurmethode zou kunnen op staan, die noch door den onderwijzer, noch door de ouders zal verdedigd kunnen worden. Het groote belang, dat wij in grondig onder wijs zien en de ovei tuiging, dat elke ware ver betering door U altijd met ernst overwogen wordt, gaf ons vrijheid, bovengenoemde vragen tot U te richten om door Uwe bemiddeling tot betere toestanden te komen. 360e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 5 en 6 Juni. (2000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 20 480 508 520 6931 6950 12491 12519 15505 15517 15541 18401 18419 18422 18439 18450 en 18458. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 22 23 43 48 59 70 275 279 287 466 471 490 503 517 518 526 532 554 564 566 570 6914 6922 6947 7856 7860 7867 7884 7891 12102 12106 12452 12459 12469 12471 12472 12527 18431 18436 18452 18469 18471 18481 18491 18493 19805 19807 19822 19828 19834 19848 en 19865. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, //Longc-ctt," Gunners- bury, Londen, TV. Een voorspelling uit den ouden tijd. Oude papieren naziende, zoo schrijft een der correspondenten der N. R. Cf, kwam mij in handen een exem plaar van de Ogregte Haarlemse Courant van 2 Augustus 1667, waar in ik het volgende artikel vond: Amsterdam den 2 Augusti. Aen de kerekdeuren ende elders hebben Myne Heeren van den Gerechte op huyden eene Prognosticatie door de Dienders doen aifsclteuren, daeraf vele luyden hier den mondt vol hebben In substantie was deselve luydende gelijck hier volght Als men sal schryfven den Jaere onses Saligbmaeckers Buysent Agt- hondert Seven ende Tachentig sal de Republiek deeser Vereenigde Needer- landen overlangs syn ondergegaen, ende in stede van de Staeten der Geünieerde Provintien sal de Grael- lïyckheyt syn gccomen, erfvelyck in den Doorlochte lluyse van Nassau- Otangien, hetwelck alsdan gedeckt sal syn met den Conincks Croone. Ende in dien lluyse sal regeeren over alle herten so nteede over alle lier- ten in den Lande eene Hoogli- lodelycke Eedele Vrouwe, uit Hoog- Duytsland gebooren, edoch den Ne- derduytsche landen met groote lijellde toegedaen, nyets afflaetendc omme den lande ghedyenstig ende nut te syn. Ende volbraght wesende de Twee Dondert ende twyntigh jaeren nae deesen sal er overgroote Vreught niet costelycke Verliglitinge syn in deeser Stede ter Gedenckinge van 't dartighste jaers liaers ouderdoms Ende geen Inwoonder deeser Landen sal syn hert in Leyffde van liaer connen afftrecken, devvyl sy gebooren is on der der Heerschinge in Vt'eedeende der willighe Onderwerpinge van yeder aen liaere Deugden ende Lyefltallig- lieyl. Ende was onderteyekent Julius Caesar, Magicus ende starre- wigcltelaer. Myne Heeren in consideratie ge- legt, dat dit GeschrilTt claerlyck bleeck in vilipentie van den jegenswoirdigen Staat van Republiek deeser Landen te syn opgestelt, dewelcke sy ver- wagbten also vast in den bodent van deselve te syn gewortelt dat geen tyd daet in veranderinghe sal brengen, edoch overwegende datter yrnrner swacke Luyden wierden bevonden, ilie de Woelingen der Stadliouder- lycke partye souden in de handt wereken waere't niet, dat de schrij vers van diergelycke Libellen exem- plair aen den lyve wierden gestraiït, hebben goetgevonden ende verstaan een Premie van 100 ducatons te stellen op de aenwysinge van den opsteller van dit placaet. RECLAMES. Zenuwpijn. Het is moeielijk de werkelijke oorsprong van zenuwpijn aan te gevpn. De gezamenlijke ver schijnselen die haar Kenmerken komen overeen met eene nog onbekende wijziging der samen stelling der spiereó of van hel centrum, waarvan zij uitgaan. Men bemerkt ze vooral bij de bloed- ai moedigen en de zenuwlijders. De vrouwen zijn er meer aan onderhevig vooral als zij moeder geworden zijn. De mtermitteerende zenuwpijn is vreeselijk pijnlijk. Elke beweging doet naar pijn. Zij is vooral zeer gevoelig als zij zich in het hoofd bevindt, zij verdrijft elke werking der zintuigen. De slaap en dc eetlust verdwijnen, de krachten verminderen en het bloed verzwakt ziel». De zieke bevindt zich in een toestand welke de bloedarmoede nabij is, welke haar in de onmogelijkheid stelt tegen het kwaad in te gaan. Verzwakking der spieren, verzwakking van het bloed, ziedaar het kwaad. Spierversterker, hersteller van het bloed, ziedaar het geneesmiddel. Zoo schrijft ons Mej. Maria Scheijmans te Ell- Hunsel (provincie /Limburg): »Met genoegen kan ik mededeefen dat mijne zuster lijdende was aan zenuwhoofdpijn. Zij kon des nachts niet slapen en de eetlust ontbrak haar geheel en al, hetgeen hare krachten verzwakte. Niet kunnen verschaften. Men ried haar aan de Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken en hare ziekte is na het gebruik van eenige doozen volkomen genezen. We'Kunnen ze eenieder die aan die kwaal lijdende is, niet genoeg aanbe velen als een werkdadig middel in dergelijke gevallen." Men geve acht dat -do echte Pink Pillen van Dr. Williams zich.'in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs: i.loGld. de doosO.Gld. .per O doozen. Eenig depot houder voor NcdeHandSnabilié, Steiger 27, Rotterdam. Vóór de gebruikswijze raadplege men dc ingesloteuehollandsche Circulaire. Zoo U den prijs der echte Pink Pillen van JDr Williams niet wilt betalen, houdt dan Uw "geld in Uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 26000 genezingen tot op 1 Januari 1899 met de echte Pink Pillen. Het bloed zijne kracht hernemende, geeft nieuwe sterkte aan f>et organisme door de spieren te versterken, gaat men deze storingen tegen die de oorzaak is van zooveel lijden. Vele ziekten zijn verschuldigd aan de verzwakking der spieren en van het bloed en' worden genezen door een spierversterker zoo wérkdadig als de Pink Pillen Bleekzucht, bloedarmoede, ataxie locoraotrice, rheumatiek, verlamming; algemeene zwakte bij de vrouwen en mannen door lichamelijke en geestelijke overspanning.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2