NIEUWE Nieuws- eu Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 50. Zaterdag: 24 Juni 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATEIHIAG. RUITEN LAM;. ortsc Coura ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. S L O T IIO U NV K ItAmersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Meer en meer pakken de oorlogs wolken zich boven Transvaal samen. Volgens de Daily Teleyraph worden de voorbereidingen aan het Engelsche departement van oorlog voor een mogelijken veldtocht tegen Transvaal voortgezet cn is generaal sir Reavers Bulier reeds aangewezen als opper bevelhebber van de Britsche troepen in Zuid-Afrika als liet zoover mocht komen, terwijl generaal Symons uit Engelsch-Indië to Loureneo Marques is gearriveerd om liet opperbevel in Natal over te nemen. De afdeelingen van het Lancashire-i egimont te Wyn- berg en Stelleribosch in garnizoen zijn te Kaapstad aangekomen waar uit blijkt dat de militaire autoriteiten zich op alle gebeurlijkheden gereed houden. Het gerucht liep reeds dat er bevel was gegeven om alle Engel sche Iroepen in Zuid-Afrika te mo biliseeren docli naar Reuter uit gezag hebbende bron meedeelt, kunnen deze geruchten worden tegengesproken. Intusschen blijft de toestand zeer ernstig hetgeen ook al blijkt uit liet feit, dat Lord Wolseley, de opper bevelhebber van het Engelsche leger, die gister Chester en heden Liverpool zou bezoeken, de reis heeft afgezegd met liet oog op de Ti ansvaalsche crisis, terwijl hij ook van verdere teeds gemaakte afspraken voor de season heeft afgezien. Volgens de Pall Mali Gazelle zou Lloyds teeds begonnen zijn met hel afsluiten van oorlogsrisico's met Transvaal. Ook iu Transvaal zit men natuur lijk niet stil; naar de Daily Chronicle verneemt deelt de Transvaalsche re- geering aan de burgers geweren uit om weerbaar te zijn als Engeland den oorlog mocht verklaren. Een en ander heeft tengevolge dat de handel in geheel Transvaal zoo goed als stil staat en dat de naturellen (Kaffers) in grooten getale de mijn- districten verlaten, Genoemd blad deelt verder mee, dat de bankinstel lingen haar waarden wegzenden. Overigens doen de gezaghebbende Kaapsche politici, de leden van den Afrikaander Bond in de Kaapkolonie en Fischer, een lid der Vrijslaatsche regeering, moeite om een oorlog nog te voorkomenvolgens de Daily Chronicle meenen dezen dat daar inderdaad nog wel kans op is, doch in de eerste plaals moeten dan in Engeland de politici en de pers op houden de Boeren met dwang en ooi log te dreigen. Fischer zou in structies hebben om aan Kruger mee te deelen, dat de Afrikaander Bond op zijn band was, docli dal bij tevens bij den Volksraad op 't toeslaan van nog meer concessies diende aan te dringen. Verder zou overeengekomen zijn om dan overal in tie Kaapkolo nie vergadenngen te houden waai in slechts dit eene«handen thuis!" aan Engeland zou worden toegeroe pen. Overal in Transvaal worden nog groote volksmeetings gehouden om de voorstellen van Kruger te bespre ken. Ook te Pretoria nam men een gelijke motie aan als te Paardenkraal, waarbij men Kruger's kiesrechlvoor- stellen steunde en besloot geen ver dere uitbreiding toe te staan. Op vele plaatsen werden dergelijke moties aangenomen, docli op andere wensclite men den Volksraad de vrije band ie laten. üoo do zaak ten slotte zal eindi gen moet de toekomst leeren. Paul Kruger heeft gezegd geen haarbreed meer te zullen wijken en Engeland, gister zei de Daily Graphic liet nog eens nadrukkelijk, acht de kiesrecht voorstellen onaannemelijk Wel dacht het blad niet aan een onrniddellijken oorlog, doelt een crisis met al de elementen voor een krijg zou aan wezig zijn als het deze of de volgende week mocht blijken, dat Transvaal den Uitlanders niet meer wenscht te bieden dan het legcnwoordige schema, dat nu aan het oordeel der burgers is onderworpen, aangeelt. Het schijnt dat de druk door do dreigende houding van Engeland op Transvaal uitgeoefend, de Ti ansvaal sche regeering bewerkt heeft tol liet doen van nog meer consessies, want Reuier seint uit Pretoria, dat de regeering ten slotte nog besloten heelt het aantal vertegenwoordigers dei- goudvelden in den Volksraad te ver meerderen, waarschijnlijk met zes le den, Inmiddels heeft Cliamhti lain in liet Lagerhuis bekend gemaakt, dat Enge land. behalve de reeds bekende, nog een andere grief tegen Transvaal beeft. Hij zeide nl dat de regelen, waaraan de Britsch-Indiselie bande laars in Transvaal onderworpen zijn, een van bet aantal punteiruitinaakt, waaromtrent de inzichten en de wen- schen van de Engelsche en van de Transvaalsche regeering verschillen. Het wordt tegengesproken dut sir Redvers Buller reeds tot opperbevel hebber der Engelsche troepen in Transvaal zou ztjn bcnoenul. Volgens een telegram uit de Kaap, bevat de Volksstem van Pretoria, een hoofdartikel, waarin de verwerping van Kruger's voorstellen te Bloem fontein vergeleken wordt met het toewerpen van den handschoen aan den Zuid-Afrikaander. Alle Hollan ders in Zuid-Afrika staan voortaan schouder aan schouder, zegt liet blad. Milner kan geen ander antwoord geven dan een oorlogsverklaring. Na heel wat barensweeën is liet nieuwe Franselie ministerie eindelijk ter wereld gekomen. VVaMeck-Róus- seau, ten tweede male door den president van liet Frunsclic Gemeene- best, Loubet, aangezocht om zich met de samenstelling er van te belasten, is eindelijk met behulp van Bourgeois, die daarvoor uit den Haag was over gekomen. geslaagd. Het is als volgt samengesteld minister-president en minister van biunenlandsche zaken Waldeck-Rous- seau; buitenlandsche zaken üelcassé oorlog generaal De Gallifet; marine De Laitessan; justitie Monisland bouw Jeau Dtiptiy; handel Millerand; financiën Caillauxonder» ijs Leygues; openbare werken Baudinkoloniën Decrais. Alleen Deleassé en Leygues van bet vorige ministerie zijn dus slechts in deze combinatie opgenomen. Het is een echt Dreyfusard-ministeriedat zich overeenkomstig de motie der Kamer alleen ten doel stelt om de irzaak" af te wikkelen, de discipline in liet leger te herstellen en de uit spraak van rie rechterlijke macht te doen eerbiedigen. De Courier du Soir begroet liet nieuwe kabinet als »le ministère des énergius", docli, zooals begrijpelijk is, is het generale stafblad Soir er niet mee ingenomen smalend kondigt zij bet aan als «liet ministerie-Reinach". Intusschen verheugen wij ons met de Dreyfus-pers over het tot stand komen van deze combinatie, die vol doende waarborgen biedt om aan te nemen dat nu liet recht verder ge regeld zijn loop hebben en de uit spraak geëerbiedigd zal worden. De Temps weet nu uit zekere bron mee te deelen, dat de Sfax niet voor Maandag of Dinsdag te Brest zal binnenkomen. Onmiddellijk na aan komst wordt Dreyfus dan met een specialen trein naar Rennes vervoerd. Naar men zegt, zal mr. Labori, die thans van zijne ziekte zoo goed als hersteld is, mr. Deinange bij diens verdediging van Dreyfus, bijstaan. Het buis dat te Rennes ter be schikking van mevrouw Dreyfus is gesteld, behoort toe aan een weduwe, een zekere mevrouw Godard, en is gelegen in de ruc Chatillon, vlak bij het station en van de straat gescheiden door een vriendelijk tuintje. Eerst daags zal Mevrouw Dreyfus het huis betrekken. Er gaat ook een gernclit dat Jauiès en De Pressensè lezingen te Rennes zullen houden. Hoe weinig vertrouwen velen stellen in de Franselie militaire rechtspraak kan blijken uit liet feit, dat de alge- meene raad der Seine een motie heeft aangenomen, waarbij de wenscli wordt uilgesproken, dat de krijgsraden in vredestijd worden afgeschaft. De geneeskundige academie vau België bestudeert een ontdekking, die van liet serum tegen den kanker. De ontdekking is gedaan door dok ter Roquette, van Brussel, en Lapo, leeraar aan de veeartsenijschool van Curegliem. Proefnemingen, die in de zieken huizen van Brussel gedaan werden, hebben beslissende uitslagen opge leverd. Een twintigtal paarden wordt aan gewend tot liet kweeken der mic roben. Volgens een te New-York ingesteld onderzoek is bet serum tegen gele koorts, door dr. Sanarelli, te Monte video, gevonden, proefhoudend geble ken. De hitte te New-York. Wat betreft de zomerwarmte mo gen we hier iti Holland van geluk spreken. Anders is het in Amerika. Uit New-York wordt naar we in ons vorig nummer reeds kort mee deelden gemeld, dat daar de hitte tot een graad is gestegen, die men in Juni daar nog niet heeft beleefd. Op 0 Juni b.v. wees de thermometer te 10 uur 's morgens 33o C. aan, om 3 uur 's namiddags 36o C. Op sommige plaatsen van de stad werd de hitte in den loop van dien dag 45o en 4Go C. De beide vol gende dagen waren al even warm en er kwamen 25 personen tenge volge van de ondragelijke hitte om. De meer gegoeden zochten koelte op de stoombooten die tusschen Long Island Jersey en States Island, enz. varen, liet volk is er echter slechter aan toe. De openbare badinrich tingen worden dan ook schier bestormd 's Nachts blijven velen voor de deur Naar het Engelsch daybell trelawney. 3) En toch kon ik mijne oogen niet van kaar afwenden. Het was, naar ik veronderstel, dat zelfde gebrek aan persoonlijkheid. Onwille keurig vergeleek ik haar met Mrs Gordon Lieth, die geestige aneedoten ten beste gaf en bloosde van opgewektheid. 4Veldra stond Lady Howard op, en de dames volgden haar naar de receptie-kamer. Wij bleven niet lang nazitten om een glas wijn te drinken, want Majoor Lieth scheen gejaagd en niet op zijn gemak over hun reis te zijn. Omstreeks half tien gingen wij naar de ves tibule, om hen te zien vertrekken, en toen had er een zonderling voorval plaats. Lord Howard, die Mrs Lieth naar het rijtuig ge leidde, vatte haar bij den arm, ten einde voor komen dat zij misstapte, daar de avond duister was. Daarop gaf Mrs Leith een zwakke gil, viel achterover en kreeg een flaauwte. Zij werd vlug op de sofa gelegd, en er werden opwekkende middelen toegediend. Toen zij weder tot bewustzijn was gekomen, en er haar leedwezen voor had uitgedrukt, dat zij zoo veel overlast had veroorzaakt, verklaarde zij, dat zij zich, na al de ontroering van den ver- loopen dag, wat zwak gevoelde. Zij stond er evenwel op naar den trein gebracht te worden, en ofschoon haar gelaat wit was tot de lip pen, sprak zij enkele opgewekte woorden, om aan de zaak een einde te maken en binnen weinige oogenblikken was zij vertrokken. Nauwelijks was het geratel der wielen weg gestorven, of er reed een vigilante voor, waarin twee inspecteurs van Scotland yard gezeten waren. Zij werden naar de bibliotheek geleid, wa;ir, nadat zij zich eenigen tijd met Lord en Lady Howard onderhouden hadden, de huis houding, de dienstbaren en de gasten daarin begrepen, vóór hen verscheen om getuigenis af te leggen. Ik werd getroffen door de kalme wijze, waarop Miss Alexander antwoordde op de vragen, welke haar gedaan werden, en het was opmerkelijk hoe grooten indruk hare op merkingen schenen te maken. Het was over- tienen toen Lord Howard nadat de déteetiven naar Starborough vertrokken waren, met het plan den volgenden dag terug te keeren, mij voorstelde den nacht over te blijven. Dit kon ik evenwel niet doen. Ik besloot daarom, den sneltrein van twaalf uur te nemen. Lord Howard en ik waren hierover nog aan het spreken, toen Lady Howard zich bij ons voegde in de receptiekamer. Zij zag er ontroerd en afgemat uit, en haar schoon ge laat drukte ongewonen angst uit. Mijn lieve Stuart,zeide zij, haar echtge noot met zijn doopnaam aansprekende, «ik heb op dit oogenblik eene nieuw reden tot bekommering. Miss Alexander deelt me daar mede, dat zij met de laatste.po9t slechte tij ding heeft ontvangen, en staat er op, onmid dellijk naar de stad te mogen vertrekken. Ik kan je niet zeggen, hoe me dit spijt; zij is zoo'n flinke hulp bij gelegenheden als deze zoo bedaard en zoo verstandig." Ik voelde innig medelijden met mijn vrien delijken gastheer en gastvrouw. Het scheen wel, dat allen hen in den steek lieten in hunne moeielijke omstandigheden. »Is zij bepaald besloten van nacht te ver trekken?» vroeg Lord Howard. "Bepaald, en zij schijnt zich geschokt en afgemat te gevoelen. Ik dacht dat je haar zoudt willen zien vóór zij vertrok, en wellicht zal Mr. Eorbes er niet tegen hebben, dat zij met hem naar het station gaat, daar zij toch met denzelfden trein reizen?» »Het zal mij zeer aangenaam zijn,» mom pelde ik. Daarop verliet Lady Howard ons. »Ik hoop, dat de diamant ontdekt zal wor den,» zeide ik na een pauze. »0, de duivel hale dien diamant!» zeide zijn Lordschap deftigzijn kalmte begon hem te begeven onder die vermeerderde bezwaren. "Laten we naar de rookkamer gaan; wat zult gij gebruiken? Niets? Probeer dan een van deze sigaren.» De tijd verliep langzaam terwijl Lord Ho ward en ik in de rookkamer zaten en wij beiden ons teleurgesteld en onaangenaam ge voelden door de nieuwe wendingen, welke het zonderlinge geval had genomen. Het was een groote verlichting, toen ik hoorde dat het rij tuig vóór de deur stond, en dat Lady Howard ons in de vestibule wenschte te ontmoeten. Hier vonden wij haar met Miss Alexander, die er met haar donkeren hoed en reiskleed veel bleeker uit zag, dau te voren. Lord en Lady Howard wachtten, nadat zij mij vaarwel hadden gezegd, ons vertrek af. Toen ik mijn hand uitstak, om Miss Alexander in het rijtuig te helpen, ontsnapt haar een doordringende kreet, en zij stond een oogenblik als iemand, die verlamd is door een plotselingen schrik of verrassing. Hare oogen waren op eenig voorwerp gevestigd, dat in de duisternis niet was te onderscheidenhaar hand hield mijn arm omvat om zich te steunen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1