Eeilpnastiëy pasage. Ir 1 BINK EN LAND. GEMENGD NIEUWS. Adv e-rt stkti n. MoijHfVan Lnttervelfl, van hun luiis liggen slapen tiaar het binnen bijna niet is uit te houden. Wat bovendien zeer onaangenaam is, men kun thuis moeilijk een ver- frisschend bad nemen, daar het wa ter niet meer koud is, maar lauw warm. Degeneratie. Het is een zorgwekkend feit dat mannen van ernstig denken, begin nen te wijzen op de ontzettende toe name der degeneratie. Ook in ons land gaan stemmen op. Pi of. C. Winkler, Iloogletraar te Amsterdam zeide bij de opening zijner lessen te Utrecht: »De degeneratie is zoo uitgebreid dat haar kennis een actueel belang mag genoemd worden, ja, hare uitgebreidheid is helaas ont zaggelijk en neemt hand over hand op onrustbarende wijze toe, maar niet op onverklaarbare wijze toe, terwijl Prof. E. Steigenbeek van lleukelom de ge degenereerde volken waarschuwend toeroept »Als het individu zijne neigingen kan botvieren als het de banden ver scheurt die de samenleving hem oplegt, dan is het gedaan met zijn nephonie en staat hij bloot aan het gevaar van den zelfmoord. Hoog ernstige uitspraken die de kedendaagsche ouders meer zeggen dan lange redevoeringen. In Duitschland vestigde Dr. Damm van Wiesbaden het eerst de aandacht op degeneratie in zijn tijdsein ijlt «Die Wiedergeburt der Volleer". Het is hem gelukt de stelling te bewijzen »Die Degeneration wird ver- ursacht dureh eine krankheit, die bis her unbekunnt ist, und zvvar unbe- kannt in ihrem. Veilaufe und 111 inren, Ursache, in,die Ursachen der Krankheit bildet die Bethatigung der unnatur- lichen Sinlichkeid Hier wordt dus de onnatuurlijke zindelijkheid als de oorzaak van de degeneratie aangewezen, terwijl deze onnatuurlijke zindelijkheid als een ziekte bij jongen en ouden wordt be schouwd en bestreden. Is dit beweren juist dan mogen wij ook constateeren dat de hedendaag- sclie jongelui van 12 tot 20 jaar bijna allen aan deze ziekte lijden. Daarom is het in hooge mate te betreuren dat men deze laat voort woekeren ui eiken stand en kring. Hebben wij wat Duitschland aan gaat op Di. Damm gewezen als bi - strijder in Nederland, werd dit ge wichtig onderwerp door den lieer P. J. H. Pieron van Voorschoten be handeld. Onder den titel van Paedagogische Bijdragen op het gebied van het sexueele leven, heeft hij gesteund door eenige ernstige mannen, 4 ach tereenvolgende jaren een 3-inaande- lijksch tijdschrift uitgegeven. In dit tijdschrift heeft hij getoornd tegen die ouders die tegenover hunne kinderen het geboorteproces in nevelen hullen, inplaats van op hunne vragen een afdoend antwoord te geven. In dit tijdsein ift behandelde hij de gevolgen der degeneratie op hetzedelijk en maatschappelijk leven. Volgens hem is het anarchisme op maatschappi lijk terrein eveneens een gevolg der de generatie als het neo malthusianisme op zedelijk gebied. Maar bovenal toont de schrijver mensch te zijn. Hij wijst niet alleen de kwaal aan, maar geeft ook raad. Vele brieven die in dit tijdschrift voorkomen wijzen er op dat de raad gebaat heeft. Dat dit werk gewaardeerd wordt blijkt uit het feit dat de le jaargang die in boekvorm verscheen ad. f 1. nu reeds voor de 3e maal herdrukt werd. Wij raden de lezing van dit werk alle Nederlandsche ouders ten zeerste aan. We laten hieronder eene cor respondentie volgen van de Sumatra Post, omdat daarin iets naders ge meld wordt over het sneuvelen van luitenant Vis. De correspondentschrijft uit Kotaradja dd. 11 Mei: «In mijn vorigen brief maakte ik reeds melding van de onrust, die er heerschte in de VII rnoekims Pedir, hot eigenlijk gebied der Polims, en tevens van het verloopen der bevol king van Gampong Koenjet in het gebied van Toekoe Bintara Reubee. Sedert is daar een voor ons treuiige gebeurtenis afgespeeld. Spionnenbe- richten waren binnengekomen, dat in dien Ga in pong een adat hoofd ul. Toekoe Lhong, zijn verblijf hield. »0m dit hoofd op te lichten, rukte er in den vooravond van 5 Mei een patrouille uit, ter steikto van 50 bajonetten onder bevel van twee luitenants, terw ijl tevens de wd. civiel gezaghebber, de 1ste luitenant II. M. Vis de patrouille vergezelde In Koenjet aangekomen, werd het huis, waarin Toekoe Lhong vei blijf hield, omsingeld Een Eui opeescli fuselier ging de trap op er. het huis binnen, doch werd direct doodgeschoten. Een ander fuselier, voorzien van een lan taarn, wilde hem volgen, doch juist bij het opgaan van de trap, hield luitenant Vis hem tegen, die op het zelfde oogenblik een schot in de borst, ontving en onmiddellijk dood was. De lantaarndragende fuselier ging toon toch naar boven, doch vvetrd eveneens afgemaakt. Een sergeant der patiouilie, Europeesch sergeant Rubers weidt nog, evenwel niet le vensgevaarlijk, gewond. »Vier*Atjehers weiden afgemaakt, terwijl 2 beaumont-, 2 voorlaadge- weren, 3 donderbussen en eenige blanke wapenen werden buitgemaakt. sik schreef zoocven, dat Toekoe Lhong een adat hoofd was Hij is de naaste erfgenaam en opvolger van Polim. De politiek van den gouver neur is thans, om door middel van de adat hoofden, waaraan het Atjehsche volk zeer gehecht is. te regeeren. De hoofden, welke zich nog niet on derworpen hebben, zooals Panglima Polim. Pretendent Sultan, Toengkoe Mohammad Toengkoe Lhong en an deren, worden voortdurend vervolgd, doch mogen niet worden afgemaakt. Dat de taak der vervolgende Roe pen gevaarvol, moeilijk en ondank baar is, valt gemakkelijk te begrijpen. Lenigen tijd geledi n werd een ander adathoofd nl. Toengkoe Imam van Lam Aia afgemaakt, daar hij weigerde zich ovei te geven. De generaal moet over deze daad zeer ontsticht zijn geweest op den desbe- trelïenden officier." Voor het jaar 1900 is door het Indisch legerbestuur de uitzending verzocht van pl. in. 1000 man, vv. o. 80 sergeanten der infanterie, 15 genie soldaten, GO cavaleristen, 100 artil leristen en 30 militaire schrijvers. Door de 11. IJ. S. M. zijn nieuwe tijtuigen 3e klasse in werking gestel I, die, zeer praktisch verbeterd, en smaasvol afgewerkt zijn; zij bieden ruimte voor ongeveer 100 personen. In het midden van bet rijtuig bevin den zich twee privaten, die, daar er langs alle afdeelingen van binnen een doorloopende gang is gemaakt, voor iedereen te bereiken zijn, wat dus zeker een groote verbetering mag genoemd worden. Aan het verslag der op 19 Juni l.l. gehouden algemeene Vergadering van de «Nederlandsche Wijn- Import er Export- Maatschappij, voorheen Firina M. Allard Jr," te Geertruiden- berg, ontleenen wij het volgende. Vertegenwoordigd waren 290 aan- deelen. De President-commissaris opende de vergadering en bracht het jaar verslag uit over 1898. Uit dit verslag bleek, dat de zaak zicli meer en meer uitbreidt, zoowel wat betreft den binnenlandschen han del, als den exporthandel, vooral op Ned. Indië, waaraan voornamelijk in het laatste jaar bizondere aandacht werd geschonken. De omzet werd in 1898 met bijna 1 13 090 vermeerderd, tei w ijl door de vestiging van een Kantoor met ver koophuis en proeflokaal te Brussel ook in België de oinzet belangrijk werd opgevoerd. De kelder en magazijn-voorraad bedraagt f 58.712,70; in de verdere bezittingen der Vennootschap zoo wel te Geertruiden berg als elders, kwam behalve eene vermeerdering door de oprichting van het Kantoor «Brussel geene verandering. De Winstrekening geeft aan een bruto-wirist-cijfer van f 59433,50, ma kende met eene gedeeltelijke ter be schikking gehouden onverdeelde winst van '97 f G5382.58'/iEr wordt voor gesteld daarvan eene afschrijving te nemen van lU'/o, en een bedrag af te zonderen van f2138,74 voor in 1899 te betalen gelden over het vorig jaar. Na aftrek der algeineene onkosten en reservefonds kan dan ook wor den voorgesteld het dividend over 1898 te bepalen op 7°/o. Na het uitbrengen van «lit verslag, stelde de President-commissaris voor over te gaan tot goedkeuring van Ba lans en Winstrekening, en den Di recteur daarvoor decharge te ver- leenen. Hiertoe wordt met algomeene stemmen besloten, terwijl tevens werd bepaald det. het dividend ten kantore der vennootschap betaalbaar zal wor den gesteld. Men seint ons uit Apeldoorn Gisteren werd alhier eene vergade ring gehouden ten gunste van de vestiging van garnizoen. Een motie, waarin de wenschelijkheid der vesti ging werd uitgesproken werd aange nomen met 123 tegen 50 stemmen. Ileilen werd door den gemeenteraad na langdurige discussie met 11 tegen 6 stemmen besloten aan de rcgec- ring te kennen te geven, dat de ge meenteraad de vestiging van garni zoen niel wenschelijk aclit. Men seint uit Den Haag: Kapi tein Vomer Ceeft zich door ophanging in zijn cel van het leven beroofd. c3E5j«ce-jc-«gari~i -TsneBM» n PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door den generaal-majoor Hoofd Intendant is met ingang van I Oc tober a.s. het wassclicn van de lijf goederen van de korporaals en man schappen van de alhier in garnizoen zijnde korpsen opgedragen aan de lirma B VV. Speelbergen alhier. Bij het 5e Regiment iufantene zullen in den loop van den volgenden maand 41 adspiranten aan het examen voor de toelating tot het eerste stu diejaar van den cursus deelnemen. Voor de toelating tot het tweede studiejaar van die Inrichting heeft zich slechts één adspirant aangemeld die mede tot liet afleggen van examen wordt toegelaten. De Minister van Ooi log heelt bepaald dat de reserve officieren ge- durende den tijd waarin zij niet in weikelijken dienst zijn, al dan niet zonder bijzondere toestemming van liooger hand, iu het openbaar in uniform mogen verschijnen. Maandagavond e k. zal alhier uit Arnhem aankomen de heer gene raal-majoor G L. Larigguth, comman dant der 2e. Divisie infanterie, verge zeld van den kapitein van den generalen staf D L. Hoogkamer, ten einde een tweedaagsche kaderma noeuvre hij te wonen, welke onder leiding van luitenant-kolonel J. van der Horst Rruijn van liet 5c regiment infanterie en waaraan zal woiden deelgenomen door de hoeren majoors L. Breeder a Biandis, O. G. II. Hel dring F. B. A. van Sieenhardt Carré en II. A. L. Le Bron dc Vexela als mede door de kapitein adjudant G. 11. Pieter, de kapiteins J. F. II D W. Baak, D. J. Heinsius, D. M. van Leeuwen en W. li. van Terwisga allen van voornoemd korps. De fourier J. W. F. Houben en de sergeant J. 11. C. Spruljt van het 5e regiment infanterie hebben beiden onderling van graad verwisseld. De Minister van Oorlog beeft aan den reserve tweede-luitenant II. Bleeker van het 5e Regiment infan terie vergunning verleend om van 25 Juni e.k. tot den 5 Augustus d a.v. onder de wapenen te komen tot hot verrichten van zijne verplichten vver- kelijken dienst. Dc Eerste luitenant G. H. E. Dierkens van het 2e Regiment infan terie en de Tweede luitenant 11 J. Fieman van liet 7e Regiment infan terie zijn beiden op hun daartoe gedaan verzoek overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie. Zij worden ingedeeld eerst genoemde bij bet 5a bataljon le Utrechten laatstgenoemde hij het 2e bataljon alhier in garnizoen. De Tweede luitenant C. J. Brtiijn van het 5o Regiment infan terie thans gedetacheerd bij de Mili taire verkenningen, is hij Koninklijk Besluit benoemd tot Eerste luitenant bij voornoemd Koi ps. Bij bot 5e Regiment infanterie zijn door den Commandeerende officier van dat Korps, bevorderd, de milicien Korporaal J. van de Kamp tot milicien Sergeant, de soldaten N J M F. van Everdingen en II. Ileuves als mede de tamboers B. Hoeven A. van den Burg, R. de Ruiter en J. van Doorn, allen tot korporaal cn de milicien W. van den Heuvel tot milicien korporaal. - Dij Koninkl. Besluit is tol uota- ïis in het arrondissement Utrecht standplaats Amersfoort benoemd de heer J. Bolk, candidaat-notaris te Waalwijk. Onze stadgenoot de heer D. II. G. fttmann heeft aan de Rijks-universiteit te Leiden met. gunstig gevolg afgelegd liet eerste geneeskundig examen. Hedenmorgen werd eene koe van Meerveld van Scherpenzeel, die voor de markt te Utrecht was bestemd en per spoor daarheen zou wot den getranspoiteeid, dicht nabij de stad gekomen, wild. Zij wist haren geleider te ontsnappen en holde voort in woeste vaait. Eerst werd een bezoek gebracht aan de nieuwe woningen aan den Woudenbergerstraatweg, daarna verbrak zij den tegenover gelegen heg en vertrapte een gedeelte der daarachter te veld staande aard appelen. In de Bergstraat werd het dier gegrepen en daatdoor verdere onheilen voorkomen. Gisterenmiddag geraakte aan de Steenetibi ug in het plantsoen alhier een 3 jarig jongentje van L. Wind- houwer tc water. De ordonnans L. van Vliet zulks bemet kende, begaf zich gekleed te water en had het geluk het kind, dal bereids gezonken was, weder op vasten wal te brengen, na rnet goed gevolg de voorschriften bij liet redden van drenkelingen te hebben toegepast, liet knaapje aan zijne ouders weer le geven Het muziekcorps van het 5e regiment Infanterie alhier is de vorige week te Leeuwarden aan een groot gevaar ontsnapt. Na Vrijdagavond aldaar in den Prinsentuin een dtuk bezocht concert te hebben gegeven is den daarop volgenden morgen hel geheele plafond van de muziektent niet gasornamen- teu etc. plotseling naar beneden ge komen. Hoogland. De warmoezenier H. Koot aan den Hooglandsclien straat weg, naast de wed. S. Hak, rooit al van Maandag j.l. af nieuwe aard appelen; de qualileit daarvan moet uitstekend zijn. Hij is de eerste daar mede in «le gemeente. Scherpenzeel. Als leden van den gemeenteraad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren J. Hei- nen, 11. Bercndse en W. van Ree. Er worden bier thans duizenden kilogrammen schors afgeleverd. De opkoopers R. van Ginkel en J. A. Boom, ontvangen voortduren.I groote par tijen aan het station De schors is door liet droge weder prachtig, maar de prijzen zijn niet iioog. Do gemeente Tiel werd dezer dagen bezocht door een oplichter, die waarschijnlijk ook elders zijn slag zal trachten te slaan. De kruidenier v. d. B. ontving be zoek van een netgekleed lieer, die informeerde, of hij kamers te huur had. Na eenig pralen verhuurde v. d. II. hem er eene voor f 40 per maand, een prijs bespottelijk laag, in vergelijking met de prijzen ten plat- tenlande in Zwitserland, waar mijn- lieer sinds zijn Ï5e jaar de schilder kunst beoefend had. Nu was hij aangesteld als Rijkskunslschilder met de opdracht, de wegen om Tiel op doek te biengen. Het was hier an ders een armoedig boeltjeaan het station, waar mijnheers koffers ston den, kon men geen briefje van f 23 wisselen, v. d. B. kon liet wel, maar nu zat hot briefje van den Rijks kunstschilder in zijn koffers. Toch was hst noodig, dat hij geld had en v d. R. zou wel zoo goed zijn hem f 25 te geven. Dat deed deze echter niet en mijnheer zag nu, omdat er al aanstonds zoo weinig óndetling vertrouwen heerschte, van zijn kamer af. Vergiftiging. Te Schiedam zijn in eenige werk- mansgezinncn een aantal personen ziek geworden na het gebruik van rauw gehakt vleesch, dat uitgesmeerd op hel brood gegeten werd. De ver schijnselen zijn lievige diarrhee, ge paard met braking, geen eetlust, doch onleschbare dorst. Wat do oorzaak der vergiftiging is geweest - zegt de Schiel Ct. is vooi loopig nog niet vastgesteld. Een scheikundig onderzoek is ingesteld, ter wijl door de politio verschillende za ken in beslag genomen zijn bij den slager, hij wien liet vleesch gekocht werd. Onwaarschijnlijk is liet niet, dat liet «meat-preserve", waarmede men het vleesch voor bederf tracht te bewaren, aan de vergiftiging schuld heeft. Woordvorming. De llaagsche kouter der Prov. Gr. Cl. verhaalt van een hord van het woninkje van een hem hekend bur gergezin Hier mangcldl men." Schr. maakt er de menschen attent op. «Ja meneer, ziet u," zei de vtouw, «dat is toch met bedoeling gedaan Als een vrouw mangelt, is het alleen met een 1, en als een man mangelt, met een d. Maar wij mangelen om beurten of wel eens samen, en daarom is liet met dl." Een andere verklaring hoorden wij eens van een gezegd beroep uitoefe nende juffrouw: «Als iemand", zeide zij, «mangelt met d. dan doet zij liet voor de chic, met een t voor men schen, zooals u, en met d en t voor allerlei slag van lui." Nabij Zeist heeft de politie in de bosschen een mail gevonden, uit Utrecht afkomstig, die zich in liet diepst van de bosschen eene hut ge bouwd had van mos, plaggen en spariehoomen, en die daarin leefde van hetgeen het hosch eetbaars op leverde (wild, bessen enz.). Op verschillende plaatsen vond de politie nog meer dergelijke hutten, waaruit bleek dal deze persoon reeds geruimen tijd op deze zonderlinge wijze geleefd moet hebben. BURGKL1JKE STANDEN. Amersfoort. van 15 tot en met 21 Juni GeborenDirk, z. van D. Hovestad en J. H. Scliaik. Melis, z. van A. Versteeg en A. van Essen. Johanna, d. van J. van der Linde en L. Hof. Jantje, d. van H. Pot, Sophia, d. van J. van Wessum en M. "Wakelkamp. Hendrik, z. van G. van Beek en G. van den Hengel. Hendrika Johanna, d. van J. Floor en H. van de Kuilen, Johannes, z. van G. Laseur en B. den Enting. Jacoba, d. van J. van Korlaar en G. van Lok horst. Hendrikus, z. van H. J. Bou- huis. Teunis Antonie, z. van A. Vahstal en H. van Eldert. Clasina Wilhelmina Jacoba, d. van J. Hellevoort en A. van Doorn. Ondertrouwd: J. H. Hulst en E. van Beusekom. W. van Dijken en A. J. Lenstra. H. Krabben en H. van Eijs. E. S. Bijtelaar en J. Kreikamp. Getrouwd: G. P. Ittman en "W. L. van As. Overleden: Gerrit van Doornik 67 j. echtg. van G. Mol. Brand de Ivruyff 62 j. echtg. van E. van den Berg. Jo hannes Cornells van Dolderen 11 m. Hendrik Barend van Diermen 11 m. Hermanus Lensing 66 i. echtg. van H. Veenendaal. Minicus Pronk 89 j. wed. van J. C. de Heijer. Diederik Frederik van Warmelo 57 j. ongehuwd. Een levenl. aang. kind v. g. van E. Veer en G. Doornekamp. Een levenl. aang. kind m. g. van IJ. Heere en J. M. Blom bergen. Hoogland. Overleden: 19 Juni. Dirk Voskuil,oud 76 j. wedr. van H. Walet. Lensden. Geboren: 15 Juni. Willem z. van Wil lem Comelis Boshuis en Maaitje van der Horst. 18 Juni Jannetje d. van Gerrit Brand Heii en Johanna van Maanen. Stoutenkurg. Overleden: 17 Juni Woutera Hendrika Albertha Smit, oud 3 j. Woudenberg. Geboren: 19 Juni. Willem, z. van Willem Kolfschoten en Arrisje van Eeden. Gehuwd: 17 Juni. Tennis van Ee 24 j. en Gerritje Boom 21 j. marktbericht. AMERSFOORT, 23 Juni 1809 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 10a 10.['eren f0.afOONieuwe rardapp. 10.it f0Zandaardapp. f 1.80 a f 225 lloendereieren 13a 1350 per tOOsl. Eenden 10.a f0Boter 10 90 a II 00 per kilo. Mar garine 10a 10.Zoctein kaas 0.f 0. Kippen 10 60 a 10 90 Kuikens 10a 10.Piep. kuikens 10.40 a 10 70 Ganzen 1010.Eenden 10 60 a f 090 p. st. Jonge 10afOHazen 10.a 10Wilde konijnen 1(100 a 10.00. Tamme 10.20 a 10 SO Duiven 10.40 a 10 60 paar. Magere varkens f 10 f 15 Zeugen f 49.1 50. Biggen 15afSSchrammen f00.a 100 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien 1 00.a f 000Kalfkoeien f 000 a 1000 Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstiereil f 000,a f 000. Oit&ergeteekende lieeft zicli gevestigd Kalfsveld G. S. O^MdA, T i ifflmi I ijnill'fnTi liM. O. Kasseiers,: Commissionnairs 1 in Effecten. Effenen; Coupa-ffs, Buiten- landst* gefiTT" Prolongatie^ Beleenïngen, Incasseeren ej^er- schafiëüj A an Wissels ojg'ffinnen- en BiiiterHaaid. kantoor: Huurhuizen 288.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2