BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertent iën. Notaris BOLK ZllkAMKft, slotte trekt, zullen evenwel niet velen het eens zijn; «Het hangt dus maar van president Kruger af, of er vrede dan wel oorlog zal zijn tusschen de blanken in Zuid-Afrika." Alsof Kruger de moeilijkheden heeft gemaakt! Ook volgens de Indépendance is men in Engeland meer voor vrede dan voor oorlog. Heden zullen in de Volksraden de kiesrechtvoorstellen worden behan deld, en dat wel in geheime, ver- eenigde zitting. Hoe zij precies lui den weet men niet, maar het is in allen gevalle reeds een gunstig tee ken, dat men in Pretoria den toestand minder ernstig inziet. In de gister gehouden Volksraad zitting werd door Kruger een voor stel ingediend, betreffende de uitbrei ding der vertegenwoordiging in den Raad van -de goudvelden, waaronder begrepen zijn twee leden voor Jo hannesburg. De president spoorde de leden van den Raad aan ten op zichte van de onafhankelijkheid der Republiek voet bij stuk te houden. Volgens Duitsche bladen heeft keizer Wilhelm prins lleibert Von Bismarck bij zich ontvangen met het doel hem weder een ministers-porte feuille aan te bieden. Het Derl Tagbl. deelt zelfs mee dat hij een rijkskan selier zou worden. In gezaghebbende kringen hecht men echter niet veel gewicht aan deze geruchten, Het Centrum verneemt van welingelichte zijde, dat het wetsont werp op den leerplicht spoedig na de opening der Tweede Kamer in September a s., in behandeling ko men zal. Te Zeist is overleden de direc teur van het kabinet der Koningin jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot. Na volbrachte studiën was de heer Gevers Deynoot onafgebroken bij het kabinet des Konings werkzaam als commies, hoofdcommies en referendaris, en in 1894 volgde hij jhr. Alewijn als direc teur van Hr. Ms. kabinet op. Zijne diensten, aan het koninklijk huis en den lande bewezen, werden erkend door zijne benoeming tot ridder van Inhuldigingsfeesten) tot commandeur der Orde van Oranje-Nassau. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van bare doofheid en gerommel in de ooren door de Artiticieele Oortrommels van bet Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- bubt, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Uitslag van het Eindexamen voor het Gymnasium te Amersfoort Geslaagd voor get. B J. E. W. Ihle. voor get. A: J. C. Helders, Ph. J Hoedemaker, A. J. Hoek. A. A. van Stipriaan Luicius, W. II. J. Cambeer van Nooten, N. P. C. van Wijk en W. Nevens. Afgewezen: 3 herexamen: 1 Voor een geacht ingezeten van Amersfoort, een Ambtenaar der Ge meente, is het weldra feest. Op Zondag 16 Juli a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer P. van den Ilooff door den Raad der Gemeente ais Opzichter benoemd werd. De heer van den Hooff begon zijn taak onder voor hem gunstige om standigheden, daar de Gemeente be hoefte had aan een energiek man en de benoemde zich gelukkig rekende dit te kunnen zijn onder leiding van den bekwamen Gemeente-Architect, de heer W. H. Kam, driejaren vroeger als zoodanig door den Raad aangesteld. Immer heeft de heer Kam, hetzij tot zij n eer gezegd, den Gemeente- opzich ter meer als vriend dan als diens meerdere ter zijde gestaan en gesteund, 't Spreekt van zelf, dat van zoo'n eendrachtige samenwerking \oor de Gemeente veel goeds mocht verwacht worden. 'tZou niet in overeenstemming met den bekenden eenvoud van den aan staandenjubilaris, zijn uittemeten over den ijver, en de toewijding, waarmee hij zijn veelal rnoeielijke taak, ge durende dien lijd vervuld heeftmaar verzwijgen mogen we niet de hard- making en begrinting in 1886 en '87 van de Gasthuislaan en den Doodenweg voor de commissie van werkverschaffing, waarvoor de echte proevers van Amersfoorts natuur schoon nog dankbaar zijn. Ook voor de bezoekers van Flehité is het prachtig stukwerk, een model van den Amersfoortschen toren op '/so dei- ware grootte. Do heer Van den Ilooll bood dit meesterstuk van kunst het Gemeentebestuur aan, dathetgeschenk gaarne aanvaardde en het aan Flehité in bruikleen afstond doch vooraf den Schenker loonde. Bij Gemeentebestuur,dat meermalen blijken gaf van waardeering en hoog achting, en bij Ingezeten, bij wei li- gevers en werknemers is van den IIoofF in achting. Dat verblijdt ons! Wij wenschen den ijverigen, nauw- gezetlen Gemeente-Ambtenaar nog vele jaren en twijfelen niet of de jubelaris zal zich verheugen kunnen over groote belangstelling bij zijn feestelijke herdenking. Zondagavond omstreeks half elf werden de inwoners opgeschrikt door een hevige vuurgloed boven de Noord- Oostzijde der gemeente. Al ras bleek, dat, waarschijnlijk door broeien, brand was ontstaan in de hooibergen nabij de bad- en zweminrichting. Alle stede lijke spuiten (waarvan dc Wilhelmina spuit het eerste) waren spoedig op de plaats des onheils. Aan hunne vereende krachten mocht het gelukken de brand tot 5 bergen te beperken. Doch aan deze was dan ook geen redden aan en toen des ochtends te vier uur het werk aan twee brandkranen werd over gelaten en de spuiten inrukten, was het vuur nog niet gebluscht. Van de vijf hooibergen toebehoorende aan de heeren Laseur, D. van Gelder, D. Schimmel, Veldhuizen en Van deri Hoef, was alleen de laatste verzekerd Zondagavond werd door eenige huzaren, die te veel aan Bacchus hadden geofferd, in de St. Agatha- straat alhier met eenige burgers ruzie gezocht, die aldra op een bloedige vechtpartij uitliep. A. Poort werd door een der sol daten met een mes in het dijbeen gestoken, terwijl P. Ouwerkerk eene steek in de buik ontving. Beiden werden door Dr. Morren Jr. heelkundig behandeld. Naar wij vernemen is de dader bekend en bevind hij zich in «irARt. Den 1 Juli mocht de heer J. B. Nyliolï te Hoevelaken den dag her denken, waarop hij, 30 jaar geleden, aldaar tot brievengaarder werd aan gesteld. Namens een groot aantal ingezetenen werden hein als blijk van waardeering voor trouwe plichts betrachting een fraaie fauteuil met 6 bijbehoorende stoelen geschonken. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 30 Juni 1899 is II. Spoelstra, milicien bij het 5e Regi ment infanterie, schuldig verklaard aan drie misdrijven daarstellende, diefstal in de chambree ten nadeele van een kameraad, en veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en in de proceskosten; en is hem ont zegd het recht om bij de gewapende macht, of als militair geimplooieerde te dienen gedurende vijf jaren na expiratee der militaire gevangenisstraf. De sergeant IJ. P. Lucht van het 5e Regiment infanterie die gedu rende 4 jaren is gedetacheerd geweest bij het Leger in Oostlndië, is weder hier te lande aangekomen en bij voornoemd korps ingedeeld. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Regimentscommandant bevorderd tot Sergeant-titulair de korporaal C. J. J. van Velzentot Milicien-Sergeant de korporaal W. Hoffman; en tot Reserve-sergeant de Roserve-korporaals G. J. Post van den Burg, A. II. de Noo, G. M. Droogleever en W. de Vries. Aan den Reserve-korporaal L. J. Rieber en den adspirant-vaandrig A. Goekoop, beiden van het 5e Regi ment infanterie, is op hun verzoek vergunning verleend om deel te nemen aan het admissie examen voor de toelating tot Cadet bij de Konink lijke Militaire Academie. Sedert eenige dagen liep het gerucht, dat het in een kamer in het gebouw van hel Engelsche Lager huis, grenzende aan het vertrek van den voorzitter, spookte. Verschil lende parlementsleden maakten zich hierover ongerust. Men stelde een onderzoek in en eindigde met de waarheid te ontdekken. De geest is gebleken geen spook te zijn, maai de dubbelganger van een nog levend persoon. En deze persoon is nie mand anders dan de vrouw van een der beambten van het Westminster Paleis, den heer Archibald J. S. Mil- rnan, ridder van de Bathorde, die een tractement van ƒ18,060 geniet. Mevrouw Milman geeft de volgende beschrijving van de geestverschijning: »Het gekste is, dat het verhaal waarheid bevat, liet duurt nu reeds jaren. In mij huisteen ander persoon, die men ontmoet, als ik er niet ben. Verleden week nam een vriend af scheid van mij in de werkkamer, waar ik voor mijn genoegen boeken inbind. Nauwelijks had hij de kamer verlaten, of hij onimoet mij op het portaal. Onthutst wijkt hij ter zijde om mij te laten voorbijgaan. Ik was niet mijn van plaats geweest. Ieder oogenblik gebeuren er gelijk soortige voorvallen. Een der dienst boden heeft mij onlangs vei laten, omdat zij zeer zenuwachtig is, en haar die tallooze verschijningen ziek maakten. Heden nog ontmoette een jonge dame, die bij ons inwoont, mij op de plaats, zonder dal ik het huis had verlaten. Ik heb mijn dubbel ganger nimmer gezien, maar heb haar gehoord. Op een avond nauwelijks mijn ka mer binnengetreden, hoorde ik ge kraak op de gang; ik ging Daarbui ten, al de deuren, die ik zooeven ge sloten had, stonden open. Ik keerde haastig om, en schelde tegelijkertijd de meid en den huisknecht. Er is slechts één trap; de meid sliep onder het dak en de knecht in het onder huis. Zij moesten de verschijning tegen komen, de meid had niets gezien, maar de knecht was hoogst vei baasd mij in de kamer te vinden, omdat hij een oogenblik te voren gezien had, dat ik een deur opende op de eerste vei dieping." De goeile oude tijd. Dr. A. J. M. Brouwer Ancher schrijft in het «Tijdschr. v. Gen." over oude ordonnantiën, betreffende genees-, heel- en verloskundigen, apothekers, kwakzalvers, enz Onze voorouders kenden heel wat maatregelen om de goede uitoefening der geneeskunst, 'ivvi ucwcg.i^.., eizeuei en mart, ook kon men niet verhinderen dat tal van kwakzalversmiddelen in de kranten werden aanbevolen, en dat zij voor ons in de kunst van reclame advertenties niet onder deden. Een paar van die advertenties voor komende in de Amstcrdamsche Cou rant van 1693 en 1694 volgen hier: Jan Pieterszoon Keuls, wonende op de Warmoesgracht in het wapen van Frankendaal, adverteerde dat bij hem te bekomen was »een extraordinaire en kostelijke remedie voor 't flerecyn ofte podagra, hetwelk door het strij ken van seekere Oly goetbevonden is Een oprecht menschenvriend toont zich Henricus Ompbalius die bekend maakte, »dat hij een onfeylbare re medie heeft om allerley soort van 't Podagra, Jicht, etc. door uyterlijke hulpmiddelen te verdrijven, soodat veele met onderteykening van haer naem gesamentlyk geluygen, dat hun noyt diergelijke Geneesmiddel is ter hand gekomen, hen aanmoedigende, om dit een yder te doen verstaen. ten yende veel ellendige menschen daer van souden mogen worden ge- dient; hij neemt geen geit, voordat de lijders vernoegt zijn, en woont in de Teerketelsteeg, achter de Luterse nieuwe kerk." Een tweede luidt als volgt: «Men maekt bekent als dat mr. Matthys ter Kuys Chirurgijn, voor eenige jaren heeft uitgevonden een onfeylbare remedie, dat noit nian- queert en noit by imand bekent is als bij mijn alleen, om in 4 of 5 dagen seker te helpen alle soorten van koorsen, het zy, eerste 2, 3 of dubbelde dardendaegse, soo die ook mogen genoemd worden, en dat men een lieflijk medicijn sonder dat de patiënten daardoor e»nig yersuym of liirider in sijn neering behoelt te lij den hij heeft ontelbare menschen daer van geneze zoo buyten als bin nen de stad Amsterdam. Deze Mr. ter Kuys Chirurgijn is woonachtig op de Binne Amstel, 't tweede huis van de Princegraft, recht over do Stads Loopemakerij." Hij liet, tot heil der ingezetenen, zijn geheim aan zijn weduwe na, die voort ging met het middel in de courant aan te bevelen. Zelfs middelen tegen zielsziekten ontbreken niet: «daar deZuyderkerk uithangt, komt alle Maandagen imant van 11 tot 2 uuren, die helpt meest alle soort van Melancholie, Mijmering, Quellingen, ja selfs Rasernye, en die 't eerst aangekomen is neemt hij aan te genpsen, of geen geld." En een derde: «Gerhard Snut, Chirurgijn en seer ervaren Oculist of Oogmeester in de Beets bij Hoorn (van vele sijner ge- nesene patiënten hiertoe als angeport) maekt bij dezen bekent, hoe dat hij diegene (die met b'indheyd of eenige andere gebreken der oogen besocht zijn) haestig, gomackelijk en sonder eenig perykel helpt en geneest; de sommige met de Naald, andere ook door bequame medicamenten, alles na gelegenheyd van saken, gelijk bij allen in syn ommeleg genoegzaem bekent is, te meer dewijl hij nu reeds den tijd van 14 jaren in die plaats gewoont, en met alle fatsoen ge- praetiseert heeft. Deze Beets dan logt aen de trekvaert bij Hoorn, ahvaer een yder, die hem van noode mocht sijn, hem dagelijks kan spreken, of die zelf niet komen mag, kan hem ook daer van daen bij hem ontbieden, hij sal alle ongeneeslijke (volgens zijn gewoonte) ook voor onnodige onkos ten van onredelyke ommetreckers waarschouwen." Een mislukt Saloiitonsoordecl. Voor den rechter Jackson in Lon den stond dezer dagen een aange klaagde. «Zijt gij schuldig of onschuldig?" vroeg de rechter. «Onschuldig, mijnheer de rechter Niet ik heb het gestolen doch mijn rechterarm hier!" «Mooi 1 dan wordt uw rechterarm tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld." Tot groote verbazing van den rechter en het publiek nam de be schuldigde zijn rechterarm, die van hout was, heel gemoedelijk van zijn lichaam en overhandigde hem den rechter ter voltrekking van het vonnis 1 Een belangrijke erfenie-quaestie. Weldra zullen de rechtbanken in verschillende landen zich met een be langrijke erfenisaangelegenheid heb ben bezig te houden. Een zekere Italiaan Lodewijk Bevi- laqua, reeds verscheidene jaren geves- n0H »p Adelaide in Australië, kreeg voor eenige dagen een uitknipsel uit 'Ie Magdeburgische Zeilung toegezon den, waaruit hij vernam, dat op 30 Januari j.l. te Venetië de hertogin Felicita Bevilacqua, behoorende tot een der beroemdste Italiaansche adel lijke geslachten was overleden. Volgens de genoemde Magd. Z'.g. had deze familie ten tijde van liet streven naar de eenheid van Italië haar kolossale vermogen in dienst van de nationale zaak gesteld en b.v. in het jaar 1848 de kosten der revolutie te Verona en Brescia alleen gedragen. De laatste mannelijke afstammeling der familie zou bij Custozza gesneuveld zijn. In haar testament heeft nu de Hertogin, bij gebreke van rechtmatige erfgena men haar Palazzo Pesaro te Venetië voor kunst-doeleinden (o.a. zullen 40 kamers worden ingericht voor anno jonge kunstenaars) bestemd, en haar familieslot benevens het grootste deel van haar vermogen aan een «slichting voor weldoeners van het vaderland en van de menschheid" nagelaten. De stad Imerese kreeg o.a. een be langrijk legaat met de verplichting voor haar overleden echtgenoot een ruiterstandbeeld op te richten, Vero na kreeg het binnen zijn muren ge legen Palazzo Bevilacqua, enz. Het zou nu echter blijken dat in derdaad de familie niet is uitgestor ven. In het jaar 1805 verliet een der afstammelingen van het oude geslacht zijn vaderland, diende als officier onder Napoleon en huwde in Keulen een Duitsche vrouw. Hij sneuvelde in 1811; zijn vrouw stierf kort daarop, en de kinderen werden in Lübeck opgevoed. Twee zonen van het oudste van deze kinderen, de heeren Lodewijk en Frans Bevilaqua (sedert kort hebben ze de »C" uit hun naam weggelaten) wonen op het oogenblik te Adelaide. Ze hebben zich onmid dellijk tot den Italiaanschen consul gewend, en deze heeft na een zorg vuldig onderzoek van alle bewijsstuk ken, die de beide broeders kunnen bijbrengen, besloten de zaak ter ken- nisse te brengen van de Italiaansche autoriteiten. De behandeling van deze quaestie wordt met veel belangstelling tegemoet gezien. In zijn vrijwillige ballingschap heeft Zola een plan gemaakt van een nieuwen romantrits, waarvan de eer ste ytFécondité' reeds verschenen is. Deze boeken zullen datgene bevat ten, wat hij als de vier hoofdprin- cipen van het menschelijk leven be schouwt. Ten eerste de vruchtbaar heid, die hij stelt tegenover het mal thusianisme, dat door hem gehouden wordt voor de verderfelijkste aller leerstellingenten tweede, den arbeid, in tegenstelling met de traagheid der hommels, die hij uit de maatschap pij uitgeroeid zou willen zien; dan de waarheid tegenover leugen, huiche larij en conventie, en ten slotte recht vaardigheid voor allen in t' algemeen en in t' bijzonder in plaats van mede- doogen voor dezen, onderdrukkiug van genen en bevoordeeling voor heel enkelen. Al deze vier boekenFécondité, Travail, Vérité en Justice zullen vertellingen zijn, want jaren geleden reeds kwam Zola tot de overtuiging, dat verhandelingen over socialistische onderwerpen, ofschoon ze mettertijd op de beschaafde klasse hun invloed niet zullen missen, toch niet in die mate als een vertelling op de groote massa vermogen in te werken. Over de grondgedachte, die hem bij de keuze van den verhaalvorm heeft geleid, voert Vizetelly de volgende woorden van Zola aan «Mijn romans zijn altijd geschreven met een hooger doel, dan om enkel vermaak te verschaffen. Ik heb van den roman als middel tot verspreiding der gedachte een zóó hooge verwach ting, dat ik dezen vorm gekozen heb om de weieid te zeggen, wat ik over de sociale, wetenschappelijke en psy chologische problemen, die denkenden menschen belang inboezemen, wist mede te deelen. Ik had datgene, wat ik wensch te zeggen, der wereld in anderen vorm kunnen geven, maar de roman neemt nu een andere plaats in, dan die hij in den loop der laatste eeuw aan het banket der schoone kunsten vervulde. Toenmaals was hij vluchtige korts wijl in ledige uren, en had een hoogst bescheiden plaats tusschen de fabel en de idylle, heden bevat hij alles en kan ook alles bevatten, en daar dit mijn overtuiging is, ben ik roman schrijver. Ik heb volgens mijn over tuiging bijdragen te leveren tot de weieldgedachten over zekere onder werpen, en den roman gekozen als den besten vorm tot dat doel". Ter overdenking. Nu de zomer weer daar is, kan het zijn nut hebben, er eens op te wijzen, hoe dr. Baer en anderen van meening zijn, dat alcoholhoudende dranken, dus bier, wijn, enz. niet ge bruikt moeten worden om den dorst te lesschen. Koud water, vooral wan neer hierin suiker is opgelost, vol doet veel beter. De ervaring, in warme landen opgedaan, is met de bewering van dr. Baer geheel in overeenstem ming. Zoo kwamen de ontdekkings- iei/.igers Stanley, Peters eu Emin- Pacha tot het resultaat, dat men veel beter weerstand kan bieden aan de schadelijke invloeden van het warme klimaat, als men zich onthoudt van het drinken van alcoholische dranken. Galliéni, de gouverneur van het Fransche Madagascar, deelt mee, dat hij tot 1887 dikwijls leed aan maagziekte, In genoemd jaar, toen zijn maag alle voedsel weigerde, kwam hij op het denkbeeld zijn wijn, bier, sterken drank en koffie eens te la ten staan. Nooit van mijn leven, zegt hij, heb ik gelukkiger gedachte gehad. Sedert is water zijn eenige drank geweest en hij bevindt er zich wel bij. Opoffering. De negentienjarige dochter van H. v. R. te Hazerswoude zag haar 4jarig broertje in het water vallen. Zonder bedenken sprong het flinke meisje het kind na, met het treurig gevolg dat zij voor de oogen der inmiddels toegeschotenen verdronk. Het jongentje werd gered. te Amersfoort, vraagt tijdeljjk, een gescqikt voor kantoor, benevens een !?I^apkaiiicr. Brieven"Pftdofr-k>tt. N. aan het bureau van dit blad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2