Officiëele Publicatie. waarschijnlijk de oppositie heel wat i minder zijn. Maar dat schijnt niet te kunnen, omdat, als de kosten der Rijksverzekeringbank over een ge deelte des werkgevers, en dan uit den aard der zaak de kleinere, ver deeld worden, ieders aandeel veel te hoog zou worden. Die moeielijklieid is, schijnt het, niet weg te nemen. Wel ontbreekt het niet aan pogin gen, om de wet te doen beantwoor den aan betgeen men, in afwijking van de voorstellen der Regeering, daarin zou willen lezenzelden was de geest der amendeering zoo vaar dig over de verschillende groepen der Kamer. Aan een oplossing van het hoofdbezwaar waagde zich slechts één, en die eene heeft dat alleen willen doen. Het amendement van den heer Kuyper, waarvan de grond slagen overeenkomen met de rege ling in Duitschland en hetwelk bedoelt de instelling van «Bedrijfs- vereenigingen," is zulk een poging. Het is voorzeker iets heel onge woons, het geheele stelsel van een wetsontwerp te willen vervangen, bij wijze van een amendement, door een ander stelselde heer Kuyper heeft niet geschroomt dit te doen. Zijn voornaamste amendement bedoelt een nieuw hoofdstuk in te lasschen, bestaande uit 35 artikelen. De voor steller wil daarmede vooreerst de centralisatie beperken, die de geheele regeling in één hand, het bestuur der Rijksverzekeringbank, zou bren gen, gelijk door de Regeering is ge wild; tevens «voor een deel de be zwaren ondervangen, die uit den boezem der nijverheid tegen het ont werp zijn ingebracht." Aan onder nemers, die achten zeiven even goed en zelfs beter voor hun werklieden te kunnen zorgen, zou dan het recht daartoe moeten worden toegekend, mits voldoende aan de voorwaarden, in de artikelen aangegeven. Elke liedrijfsvereeniging zou moeten be staan uit minstens vijf patroons en zich uitstrekken over minstens 1500 werklieden. Zonder in bijzonderheden te treden, moeten wij even in herinnering bren gen, welk bezwaar in de Memorie van Toelichting bij het Regeerings- ontwerp tegen het stelsel der bedrijfs- vereenigingen is aangewezen. In den eersten tijd na de oprichting zijn er geen of weinig uitkeeringen te doen deze komen eerst nadat ongevallen hebben plaats gehad, en dan in toenemende mate. Doch nu treden er deelhebbers uit; deze betalen dus niet meer mee, ofschoon de vereeni- ging, tot welke zij behoord hebben, belast blijft met de betaling aan werklieden, die in den dienst der uitgetreden werkgever, invalide zijn geworden. Nieuwe patroons, zich bij de vereeniging aansluitende, worden belast met mede-betaling voor het geen gebeurd is in het tijdperk, aan hun toetreding voorafgaande. En zoo wordt een ongelijkheid van lasten m het aanzijn geroepen, die bij het systeem der Rijksverzekeringbank wordt vermeden. Iritusschen hebben reeds onder scheiden belanghebbenden, waaronder ook die tegen het wetsontwerp der Regeering verzoekschriften indienden, verklaard zich in hoofdzaak met het amendement van den heer Kuyper te kunnen vereenigen. Erkend moet ook worden, dat de leider der anti revolutionaire partij een kloek stuk werk heeft verricht. Het zal zeer de vraag zijn, of de Regeering eenige toenadering tot dit nieuwe plan zal toor.en. De verschil lende amendementen, hun naam is legio want zij zijn vele, werden in de Afdeelingen der Kamer onder zocht, en op het oogenblik dat deze regelen geschreven worden is het Verslag van dat onderzoek nog niet verschenen. Het zal waarschijnlijk nog wel door een antwoord van de Regeering gevolgd worden, en daar mede is dan de langdurige en moeie- lijke periode van voorbereiding afge sloten en kan de Kamer, overeen komstig haar jongste besluit, den 5den September de openbare beraad slaging beginnen, om die te laten steken bij den overgang van het oude in het nieuwe zittingjaar. Met dat al kan nu reeds worden vastgesteld, dat in geen geval de sociale wetgeving van het zittingjaar dat ten einde loopt een enkele vrucht tot rijpheid heeft zien komen. Dat is voor de toekomst niet heel be moedigend. Hopen we op betere dagen. De Kamer heeft zich niet onderscheiden door ijver in het af doen van belangrijke zaken, nog door I zucht tot gemeen overleg. Wij wen- schen haar beterschap toe. W. F. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De overgangs- en toelatings examens aan do Hoogere Burgerschool alhier hebben van 1 tot 7 Juli plaats gehad. De uitslag der overgangs-examens is de volgende geweest. Bevorderd werden uit de eerste naar de tweede klasse A. F. Meijer, C. Yskes. Elizabeth van Goor, D. M. Harting, G. W. Beer- nink, J. W. G. Pels Rijcken, M. van Gelder, H. M. Andrée Willens, Sabine H. Bastert, Wilhelmina J. F. Rost, G. C. van Buiken, J. F. C. Bauling, A. C. F. van Kuijk, W. J. Unger, M. H. van Eek, N. S. Blom en de toelioorderes Georgine K. G. van Aakenmet taakJ. van Dorssen, J. G. G. Taets van Amei ongeil, H. W. Coenen, Joh. van de Stadt, J. C, de Neve en C. A. Riebei met her examen D. H. van den Bosch, Jolis. Raebel en C. F. A. de Bruyn. Niet bevorderd weiden 3 leerlingen van de 29. Uit de tweede naar de derde klasse: G. Wijnaendts, P C. van Steeden, D. J. Boks, Aug. Tromp van Holst, J. W. D. van Eek, Corns. Tromp van Holst, P. H. Burgers, Th. J. M Hoo- genboom, J. H. Moltzer, Gerarda J. C. van der Eist, Helena S. E Bur gers, J. van den Bergh, J. J II. lhle, en de toehoorder G. H. H. van Thiel met taak J. A. Kievits, A. de Zoete, W. A. van der Gant, W. F. van den Brandeler en Wilhelmina Buys;, met herexamen T. van Daal. Niet bevor derd werd 1 van de 20 leerlingen. Uit de derde naar de vierde klasse: H. J. D. van Wessum, Alb. Jansen, W. A. Zelle, J. H. Wesseling, J. W. H. Adam, Anna Scheltenia, J. Schef- felaar Klots, J. J. Peck, G. C. C J. van Lijnden, C. J. II. van Eek en A. de Stoppelaarde toehoorderessen Dorothea Buys, Constance A. Sinnige en Petronella E. de Kroes, benevens de toehoorders A. Heinsius en A. H. Mooy; met taak de leeilingen: J. A. Wijnaendts, C Meijer, A. van Gelder, J. G. W. de Bruijn, M. C. Kroon, L. R. Doorman, L. J. Anderson, A. van Helsdingen, A. C. Pliester, A. Coerman, P. N. van Bavelen C V Gerritsenmet herexamenJ. van de Kamp, J. Kleber, Tli. A. de Neve en M. L. O. Verkerk. Alle 27 leer lingen werden bevorderd. Uit de vierde naar de vijfde klasse: N. G. Kam, J. B H. Coenen, O. J. van der Eist, J. Smit, H. C. Moinat, L. Brender a Brandis, Petronella H. C. Brandt, A. Verdam, W. van Leeuwen en de toelioorderes J. Th. G. van Aaken met taak P. Scheffe- laar Klots, M. J. de Lange, J. G. de Jager, I. de Haas, A. C. J. Vreeden- berg, A. H. L. de Bel, B. van der Kuyp, W. Schut, F. Hijmans en P. Boodt; met herexamen: C. C. van Helsdingen. Niet bevorderd werden 9 leerlingen van de 29. De volledige uitslag van de toe- latings-examens tot de Hoogere Bur gerschool is als volgt Tot de eerste klasse zijn toegelaten G. H. Boks, Johanna Mallhijsen, Johanna Bake, (Uilv.), P. J. Boogaert, II. P. Titsingh (Hilv.), P. J. Zondervan, Aletta van Laaren, D L. Hoes (Hilv.) J. J. Pels Rijcken, H. Riedel (Hard.), Rinkel (Hilv.), Aalb. Schimmel, G H. Dorrestein, J. II. Ittmann, Cli. van Lennep (llilv.), A. H. Schimmel, Ant. Schimmel, J. W. L. van Boetzelaer, Nelly Burgers, F. W. C. Hardeman (Vnd.), A. G. H. J. Kievits (Nijk.) C F. Utzmann (Utr.), Anna Wester- ling (Hilv.), R. L. E. de Bruijn, F. van der Eist, M. D. J. Gerritsen, P. A. de Lange (Nunsp C. Sevenhuysen (Soest), J. A. Tli. van Wessum, L. H. F. van Driel, J. C. de Vink (Nijk J. Ente (Vnd.), R. G. van Essen (Nunsp.J, W. II. van Helsdingen, B. R Riedel (Hard.), C. J. Riische (Hilv.) en J. A. Kleber. Voorts nog voorwaardelijk, met lier-examen in één vak: C. J. Erdbrink (Vnd.) M. Munnix (llilv.), A. G. D. Detects (Hilv.), N. A. A van de Roemer, J. H. Hartog (Baain), H. G. F Veenhuyzen, D. N. Zijlstra, C. J. E. Bosch, Jeannette van Veen (Buss.) G. J. Sevenhuysen (Soest). Als toehoorderes is tot de eerste klasse toegelaten: Wilhelmina Drenth. Tot de tweede klasse zijn toegelaten J. W. B. Everts (Buss en voor waardelijk, met her examen in één vak: J. Hamburger (Nijk.), en G. Verdonk (Buss.l; met herexamen in 2 vakkenJ. Post (Rhen.) en in 3 vakken: J. Pb. van Goethem (Baarn). Als toelioorderes is tot de tweede klasse toegelaten, voor Engelsch Georgine K. G. van Aaken. Tot de derde klasse zijn topgel.iten E. W. E. Sedeé (Elb.) A. G. van, Daalen (Hard.), 11 W. Zeiler (I lil v.), en voorwaardelijkmet her-examen in 2 vakken Pauline de Pauw (Buss.), met lier-examen in 3 vakken: A. II. van Rood (Hilv.) Als toehoorderes voor één of meer vakken zijn tot kl. III toegelaten de jongedames: C L. van Aaken. J. A. van den Broeke, II. A. Halting en J. Ch. Yperlaan. Tot de vierde klasse zijn toegelaten H. J. J. Weurman (Utr), J. A. van Daalen (Hard), en Th. Sanders (Hilv.), voorwaardelijk, met her-examen in 2 vakken: F. M. Middelburg en D. W. Walraven (Hilv.), en met herex. in 3 vakken: W. Th. Holtappel (Utr.) Als toehoorderes voor één of meer vakken zijn tot kl. IV. toegelaten de jongedames; J. Pb. Dorrestein, B. H. L. van Goethem en H. W. D. van Leeuwen. Eén der candidaten voor kl. II is toegelaten tot de eerste klasse3 candidaten voor de eerste kl. en 3 voor de derde zijn niet opgekomen. In 't geheel hebben 80 candidaten onder, wie 38 uit Amersfoort aan liet admissie examen deelgenomen Afge wezen zijn er tot dusver 10 en voorwaardelijk toegelaten 19. Candidaten, achter wier naam de woonplaats onvermeld is gelaten, zijn uit Amersfoort. Alle herexamens hebben plaats op Zaterdag 2 en Maandag 4 September e.k.liet tweede toelatingsexamen vangt aan op Zaterdag 2, terwijl de lessen van den nieuwen cursus be ginnen op Dinsdag 5 September. In den nieuwen cursus zullen alle klassen der Hoogere Burgerschool, behalve de vijfde, gesplitst dienen te wöiden; de eerste klasse waarschijn lijk in 3 afdeelingen, de overige in 2. Hedenochtend viel de schilders knecht P. van het dak van een der infanterie-kazernes. Met gebroken beenen en inwendig zwaar gekneusd, opgenomen, gaf hij i a enkele oogen- blikken d6n geest. Bij de donderd g ten overstaan van architect W. Sal .inons gehouden aanbesteding van on villa op den Amersfoortschen beig voor rekening van den heer A. Bos, te Utrecht, is ingeschreven als volgtRijk de Vries, Wagoningen, f 0698; J. Blan ken, Seherpenzeel, f 6473; 11. van Laar, Zwolle, f 5900; F. II. Noor man, Zwolle, f 5078; J. C. van Li- bergen, Amersfoort, f 5465. De gunning is in beraad gehouden. Bij zijn vei trek naar Breda werd generaal majoor W. L de Petit, namens het corps officieren van het 5e reg. infanterie, bij monde van overste van der Horst Biuijn eene verzameling fotograliën aangeboden, doordori luit.-adj. Groole vervaardigd, voorstellende episodes uit het leven van den soldaat. De cartons zijn ver werkt in eene door den heer Jos. Merclielbagh fraai geéeseleerde porte feuille van Engelsch naturelleder een en ander weder gesloten in een noten houten cassette. De navolgende door- de heer Grevensluk gecalligrafeerde opdracht vergezelde dit zeer eigen aardige geschenk. «Ovrrtuigd van het goed hart, dat hij zijne soldaten toedroeg, waardoor geen ander bewijs van de sympathie zijner officieren hem meer zou kunnen voldoen dan eenige beelden zooveel mogelijk uit het werkelijk leven van den troep, waarmee hij vier jaren met een goed soldatenhart heeft gediend, werd dit gedenkboek aange boden aan den Generaal-Majoor W. L. de Petit, bij het nederleggen van het bevel over het 5e Regiment In fanterie." Door de onderofficieren van het regiment werd aan den algemeen beminde chef als souvenir liet levens groot portret van II. M. de Koningin in kostbaren rijk vergulden lijst ge schonken. Bij Koninklijk Besluit van 24 Juni 1399 No 44 is de Luitenant Kolonel J. van Wijk van het 7e Re giment infanterie, benoemd en aan gesteld tot Kolonel Commandant van het 5e Regiment infanterie. DeLuitenanl Kolonel G. van Essen van het 5e Régiment infanterie is in zijnen rang overgeplaatst bij het 7e Regiment infanterie, niet bestemming om op te treden als Commandant van het bij mobilisatie op te richten Depot bataljon van laatstgenoemd Korps. De Majoor L. Br:nder a Bran dis van het 5e Regiment infanterie is benoemd tot Luitenant Kolonel bij zijn tegenwoordig Korps. Aan den Sergeant D. Dameii van het 5e Regiment infanterie is de zilveren medaille, voor 24 jaren trou wen dienst toegekend. Het eereteeken zal op den 10 Juli ek. aan deze be langhebbende op eene plechtige wijze worden uitgereikt. De achttiende besteller ten Post- kantore zal spoedig benoemd worden. Aan het langverwachte wordt dus eindelijk voldaan. Bij het eind-examen van het Stedelijk Gymnasium is alsnog ge slaagd voor A de heer J. M. van Beijma. Aan het officiers-examen van de Kon. Militaire Academie te Breda hebben o. a. voldaan onze vroegere stadgenooten, de heerenjlir. J.W. Godin de Beaufort, voor cavallerie hier te lande, S. G. N. Pieter en B. 11.H. van den Wall Bake voor artil lerie h. t. I. Aan het overgangs-examen van het le naar 2e studiejaar van den Hoofd cursus hebben voldaan de heeren H. A. Fischer, voor infanterie li. t. I.W. A. L Sootbrood Piccardt, J. J. de Kroes en A. P. Eizey, voor infanterie O.I., en H. Eggirik, voor administratie h. t. 1. Programma der muziekuitvoe ring, Zondagavond half acht te geven op het terras van «Amicitia" door het stafmuziekkorps van het 5e regi ment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken 1. «Défilé de la Garde Républicaine" Marche militaireWettge. 2. Ouverture »Ternpelweihe" Kéler-JBéla. 3. «Freuet euch des Lebens". Conzert WalierJoh. Strauss. 4 «Grande fantaisie caprice" H. Vieuxternps. (arrangée pour Harmonie par G. Bikkers). 5. Einleitung zum Illen Act und Brautchor aus «Lohengrin" Rich Wagner. 6. Grand sextuor de l'opéra >Lucie de Lammermoor" Donizetti. 7. Zwei ungarische Tanze Joh. Brahams. 8. Fantaisie sur des rnotifs de l'opéra «Carmen"Bizet. Gevonden Voorwerpen. 1 paar kinder handschoenen, 1 wandelstok met ivoren handvat, 1 wit wollen doek, 1 leesboek (Hanna de Freule), 1 zilveren kindervork (gemerkt), 1 rood koralen rozenkrans, 1 mes met schede, 1 hondenhalsband, Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie alhier. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de commissie bedoeld bij art. 15 der wet op de schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) tot liet onderzoeken van en beslissen om trent de redenen van vrijstelling en uitsluiting van den dienst bij de schut terij, te dien einde zitting zal hou den ten raadhuize dezer gemeente op Zaterdag, den 15 Juli aanstaande, 's namiddags ten half twee uur. En dat zij die recht vermeenen te hebben op vrijstelling of uitsluiting van den schutterlijken dienst, op plaats en tijd voorschreven in persoon voor gemelde Commissie moeten verschij nen, onder overlegging van de be scheiden waarop zij hunne aanspraak gronden voorzooveel het andere re denen betreft dan lichamelijke onge schiktheid. Amersfoort, den 7 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNIXCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. DERGELIJKE STANDEN. Amersfoort. van 29 Juni tot en met 6 Juli. Geboren: Jan, z. van J. Leenards en 11. van den Ham. Catrina Cornelia Jeannette, d. van J. Bakker en J. van Dorssen. Hendrikus Theodorus, z. van D. van Barneveld en H. van der Last. Jacob, z. van A. Walet en H. van Dijkhuizen. Heintje, d. van H. Meyer Hendrik Jacobus, z. van J. van den Bedem en A. Rouwendal. Willem, z. van P. van der Schagt en J. Meerding. Paulina, d. van R. van Putten en E. Veenendaal. Johanna, d. van H. van Achterbergh en J. van 't Hof. Lam- bertus, z. van H. Vos en H. van der Meer. Jan Gerrit, z. van H. W. van Hoevelaken en H. Dijkhuizen. Alijda Dina, d. van J. Staal en M. Buisman. Hendrika, d. van H. de Winter en C. van Pluren. Abraham, z. van Jan Vonhof en G. van den Brink. Cornelia Wilhelmina Francisca, d. van D. Wil- lemse en W. de Vos. Theodorus Gerardus Antonius, z. van B. F. Meyer en C. M. van Loevezfin. Ondertrouwd: J. H. van Dalen en N. Vetkamp. O. Stichter en H. G. de Smalen. J. Buys en P. Epskamp. W. Bakker en C. Pouwen. Getrouwd: P. J. Helmerhorst en A. H. van Nes. J. van Hoei en M. B. te Marvelde. H. Krabben en H. van Eys. Overleden: Hendrikus Bouhuijs, 12 d. Maria Arlar, 68 j. ongehuwd. Leendert Johannes van Nieuwenhuizen 12 m, Gerrit Midden, 61 j. echtg. van Maria Malestijn. Leusden. Geboren: 4 Juli. Klaas, z. van Gerrit Maarsen en Fredrika Bron. Stoutcnburg. Geboren: 5 Juli. Jannetje, dochter van Willem ICleinvefd en Geertje van Laar. Overleden: 1 Juli. Maria Wilhelmina Smit, oud 11 j. Hoogland. Geboren: 30 Juni. Margaretha dochter van D. Voskuilen en E. Koenen. Woudenberg. Geboren; 1 Juli. Aaltje, d. van Elbert Vlastuin en Maria Geijtenbeek; 1. Willemina d. van Willem van Dijk en Jannetje Goudkuil: Dirk Cornelis z. van Neeltje de Kruijf; 5. Hermanus z. van Hermanus Pul en Bastiaana Amse. 6. Sander z. van Andries Hendrikse en Mathilda Veenendaal. Overleden: 29 Juni. Aalbert Ederveen, gehd. met Cornelia Veldhuizen 67 jr. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 Juli 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0.— Appelen 10.— a f0.— Peren f0.—if 00.—Nieuwe aardapp fO.OO a f0Zandaariiapp. f 3.00 a f 4 Hoendereiereu f3.00 a 13 35 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.95 a f 1.05 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.fo.— Kippen f0.60 a r0.90 Kuikens f0.afO.Piep kuikens f0.40 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden I0 6Ö af 0.90 p. St. Jonge ,f0.afOHazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f O 00 a f 0.00. Tamme f0.30 a fO.SO Duiven f0.40 a f0.60 paar. Magere varkens f 40.f 15.Zeugen f30.f 45. Biggen f5.a f8.Schrammen f 00.a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f000.Kalf koeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 80 heel. Zandaardappelen 60000 stuks Hoen dereiereu; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 10 magere oarkens, 300 biggen en 40 zeugen. Gebrek aan eetlust. Dit geval doet zich dikwijls voor zonder het gevolg eener werkelijke ziekte te zijn. Het komt voort 't zij ten gevolge eaper"atgemeene zwakte en een tegenzin in alh^Saken, 't 'tij door het af breken der normale ïferkingen van hel lichaam, zwakke en slechte ^oedsoraloop. Er kunnen zich ernstige storingen doordoen welke dé gezondheid Yoor het geheeleyleven benadeelen.^ Het bloed te hernieuwen, de.^pieren te versterken, ziedaar het ware middel <jm aan dit gevaar Aveêrstand te bieden en eene* door dezen ongevallen geschokte gezondheid te; herstellen. Zoo schrijft ons de heer C. J. £chot, een eer vol bekend ;persoon, Rijksbru&wachter te Vi- annenaReeds lang was ik lijdende aan eene maagkwaal,: mijn eten verzuurde en gedurende drie maanden had ik er zop'n last van dat ik mijne betrekking niet met zp'rg kon waarnemen. Doch dieSrie maanden vart" rust mochten niets baten, eiv eindelijk besloop ik toch ook eens die beroemd* gewordene Pink Pillen van Dr. Wil liams te probeeren. En werkelijk Uwe pillen hebben alles doen verdwijnen, zoodat ik nu weèr etèn kan als vroeger en niet de minste last meer heb van maagzuur. Volgejns portret. Ik kan eenieder, thve Pink Pillen aanbeve len die aan eene maagkwaal lijdende is, want zij hebben mijne g&ondheid hersteld. Maakt mijn attest openlijk bekend,» Prijs: i.75 GW. de doos. 0. Gld. per 6 doozen. Hoofddepot/iouder voor Nederland: Snauilié, Steiger 21^\Ftotterdam, en alle apo theken. Franco toezending ftgen postwissel. Het is juist door de zwakten te versterken, door het bloed te heitellen en de spieren te versterken dat de Pinl^'Pillen zoo verschillende ziekten genezen en het .is door^^iAwworterder ziekten aan te tasten daf%en"*ze geneest door dezen machtigen hersteller. Door dezen pillen kan men eene snelle kwijning doen ophouden welke de bloedarmoede, de algemeene zwakte en de uitputting door overdreven arbeid ver oorzaakt hebben.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2