GEMENGD NIEUWS. plooien, nu gaat het met de bijenko loniën zoo gunstig, als maai' mogelijk is. De honigvoorraad vermeerdert sterk de bovendien neemt de bevol king nu buitengewoon toe. Houdt dit uitmuntende weer nog wat aan' dan kan eene ruime honig-opbrengst wor den verwacht. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad, gepresideerd door den burgemeester. Afwezig waren de wethouder E. L. Visser en bij het behandelen der eerste punten van de agenda ook de heer Mr. Prikken. De notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen, wor den onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt daarop de ver gadering mede dat is ingekomen eene kennisgeving van Mr. Van Voorst Vader, dat deze zijne benoeming tot raadslid aanneemt en verzoekt de heeren C. T. v. Beek, Gerritsen en Mr. Van Zijst zich met het onder zoeken der geloofsbrieven te willen bezighouden. Tijdens dit onderzoek wordt de vergadering door den Voorzitter ge schorst. Bij monde van den heer Van Beek rapporteert da commissie van onder zoek, dat alle stukken van den heer Van Voorst Vader in orde zijn be vonden en wordt door den Raad z. h. st. tot zijne toelating besloten. Een voorstel van het Dag. Best. betreffende de regeling van het mid delbaar onderwijs wordt met alge- meene stemmen aangenomen, nadat de heer Kleber den voorzilter om inlichtingen heeft verzocht omtrent de looperide geruchten als zoude een jongmenseh dat te Utrecht, bij gebrek aan plaatsruimte was afgewezen, hier examen hebben gedaan en zijn toe gelaten. De Voorzitter moet als on bekend met dit feit het antwoord daarop schuldig blijven. In behandeling komt een voorstel van vijf raadsleden ter rioleering der wegen langs de perceelen door de Vereeniging «Volkshuisvestingci te bouwen. Op verzoek van den heer Gerritsen wordt het .advies der ge zondheidscommissie, waarin het maken van zinkputten ten zeerste wordt ontraden, voorgelezen. Een langdurige discussie ontspint zich over het al of niet wenschelijke van rioleering. De voorstanders de heerenGer ritsen van Eek, van Esveld. rnr. Prik ken en mr. Heyligers, wijzen op het vervuilen van den bodem bij den aanleg van zinkputten, waardoor wellen van goed zuiver drinkwater weldra ondrink baar zullen worden en dat B. en W eerlang toch met een voorstel tot rioleering van den geheelen berg zullen komen. Door de tegenstanders (de heeren Kleber, van Kalken, Gar- jeanne, Celosse en de Voorzitter) wordt gewezen op de finantieele gevolgen, die het toestaan van dat verzoek zou na zich slepen, daar andere buurten en stegen met het zelfde verzoek zullen komen, hetgeen dan moeilijk af te wijzen zal zijn dat in het oude gedeelte der stad toch tal van zinkputten zijn en de bodem toch ook daar niet zoo schrik barend is verontreinigd. In stemming gebracht wordt het voorstel met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Gerritsen tot het uitvaardigen eener proclamatie waarbij de eigenaars van woningen worden gewezen op het door den Raad genomen besluit tot onbewoon baar verklaring van woningen en worden gewaarschuwd orn terstond de noodige verbeteringen aan hun woningen aan te brengen, wordt door den voorsteller ingetrokken. Hierna werd aan de orde gesteld het voorstel tot het verleenen van pensioen aan den heer J. C. F. Prikken, eervol ontslagen leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs, strekkende tot handhaving van het in een vorige vergadering aangehouden voorstel en dus tot toekenning van een pensioen van f486 De heer mr. Prikken het woord erlangende zegt het te betreuren, dat B. en VV. zelfs na de ingekomen geneeskundige adviezen van prof. Talma en Dr. Schreuder het voorstel in de vergadering gedaan handhaven en betoogt, dat hier art. 3 lett. d. der pensioenregeling moet worden toegepast en dient ten slotte een amendement in strekkende om het pensioen te bepalen op van de iu art. 4 bedoelde middelsom. De Voor zitter bestrijd de meening van mr. Prikken erkennende dat overgangs bepalingen altijd aanleiding tot bard heid geven. Nadat ook de heeren van Kalken en mr. van Zijst, hunne opinie voor en tegen het voorstel hebben uiteengezet wordt het amendement Prikken in stemming gebracht met '12 tegen 2 stemmen verworpen en het voorstel van het Dag. Best. z.h.st aangenomen. Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming werd hierna aange nomen een voorstel tot vermeerdering van het personeel der Lagere school 3e soort aan de Koningstraat met éen onderwijzer en tot het huren voor f 150 van een lokaal om te voorzien in gebrek aan ruimte aan die school. Het suppletoir-kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1899, werd alsnu vastgesteld op f8631.75. In verband met de Pensioen-ver ordening worden vervolgens de huur waarden 'der vrije woningen van de agenten van politie bepaald op f30. die van den concierge van het Raad huis op f 150, die van den concierge van het Gymnasium op f75, die van den opzichter der nieuwe begraaf plaats op f 100 Na de bepaling van den pensioens grondslag van den heer G. F. G. de Bruijn, leeraar aan het Gymnasium, werd herkozen tot Regent van het Burgerweeshuis mr. P. J. F. van Voorst Vader, altredende, met alge- meene stemmen, en benoemd, in de plaats van dr. Groeneboom, de heer ii. J. Croockewit, met 9 stemmen de heer Van Esveld verwierf 4, de heeren Tromp van Holst en Heldring ieder 1 stem. Ingekomen warenvan Gedepu teerden de goedkeuring der geld- leening; een missive van de Commissie van beheer der Eembrug wordt urgent verklaard en z. d besloten, dat geen wijziging van het betrek kelijke Raadsbesluit noodig is de Re kening der Schutteiij over 1898 in handen van de nader te benoemen commissie voor de Gemeenterekening van Gedeputeerden goedkeuring dei- af- en overschrijving op de Begrooting van 98 en proces-verbaal der kas- opneming bij den Gemeente-ontvan ger gedeponeerd ter Secretarie aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium van een tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde wordt aangehouden tot de be noeming van tijdelijke leeraren aan de Hoogere Burgerschool. Hierna werd de vergadering gesloten. Prof. dr. B. D. Eerdmans, hoog- leeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk alhier. Bij de ten Raadhuize gehouden publieke verpachting der stand plaatsen voor de van 23 tot 28 October te houden kermis, waren hoogste inschrijvers: voor een stoom- carrousel, L. Benner, voor f2835; voor een Hippodrome, G. Wolfs, voor f317; voor een luchtschommel, D. Haak, voor f 114.25; voor een draaimolen, wed. Galjaart, voor f 300.12'/, Aan deze hoogste inschrijvers zijn de standplaatsen gegund. De totale opbrengst bedraagt f 647,85 meer dan ten vorigen jare, toen de kermis bijna vlak na de Kroningsfeesten werd gehouden. Gedurende het jaar 1898 is dooi de diaconieën der Ned. herv. gemeen ten in de classis Amerfoort, zijnde 24 in aantal, ontvangen de sorr, van f 82.457,50; uitgegeven is f 73.668,68. Aan legaten en erfstellingen werd ontvangen f 6978,86. De heer C. Maas, oud-ouderling alhier, heeft voor zijne benoeming tot secundus van het lid-ouderling bij het classikaal bestuur van Amersfoort, den heer J. J. Kleber, bedankt. Het bouwen der villa op den Amersfooi'tschen berg voor den beer Martens, waarvan de aanbesteding den 3en Juli plaats had, onder den architect Eysvogel, is aan onzen stad genoot L. Ruitenberg gegund. Bij zijn verlaten der Hoogere Burgerschool werd den heer J. C. F. Prikken door een aantal zijner col lega's, met wien hij jaren lang vriend schappelijk samenwerkte, alsaanden ken een fraai bronzen beeld (»luna«_) aangeboden. Van de leerlingen der school mocht hij als blijk van waardeering voor het gonoten onderricht een sierlijken kostbaren gaskroon ontvangen. Ook onze beste wenschen verzeilen den heer P. naar zijne nieuwe woon plaats, waar hij nog jaren lang van eene welverdiende rust, genieten moge. Gisteren passeerde alhier de staf der Ie afdeeling met de Ie, 2e en 3e batteiij van het le regiment Veld-Artillcrie op weg naar de leger plaats te Oldebroek, terwijl heden de alhier in garnizoen liggende He afdeeling (4e, 5e en 6e batterij) onder bevel van den majoor Swaving, met gelijke bestemming volgen. Tot den 28e van deze maand zullen door het regement in genoemde legerplaats practische schietoefeningen worden gehouden. Door de groole uitbreiding van het aantal leerlingen van de 11. B. S. en als onvermijdelijk gevolg daarvan het splitsen der verschillende klassen, worden door het gemeentebestuur, nevens de reeds in functie zijnde leeraren, alsnog sollicitanten opge- ioepen voor tijdelijk leeraar in de Wiskunde in de Franscho taal in de Engelsche taal en in de Staats wetenschappen. Wij lezen in »de Eembode" Daags vóór de jongste stemmingen voor den Gemeenteraad werd hier ter stede een omvangrijk strooibiljet van een minder net gehalte verspreid, waarop tot leuze was gekozen «Tegen de loge". Wijl nu dit biljet zonder meer aan de Katholieken wordt toe geschreven, gevoelen wij ons genoopt te verklaren, dat het NIET van katholieke ,maar van eene heel andere zijde is uitgegaan, wat door bewijs stukken te staven is. Wij bestrijden wel de vrijmetselarij, maar niet met hatelijkheden legen personen, en wij achten ook geen enkel fatsoenlijk Katholiek in staat mede le werken aan genoemde of dergelijke handel wijze. Zijn wij wel onderricht, dan wordt door de Justitie een onderzoek naar de herkomst van dit ongeteekende pamllet ingesteld. Gisterenmorgen kreeg een land bouwer uit Maarn op de eierenmarkt alhier eene bloedspuwing. Na door Dr. Schreuder geneeskundig te zijn behandeld werd hij naar het politie bureau gebracht vanwaar hij later per rijtuig huiswaarts werd vervoerd. Gisteren werd tegen de hon denkarvoerder E. de W. van hier door de politie te Utrecht op de Bilt- straat proces-verbaal opgemaaktde man had zijn twee honden voor een wagen gespannen, die zoo zwaar be laden was, dat ze dien niet dan met groote moeite konden voorttrekken. Bovendien bleek, dat de man onder den invloed was van sterken drank, waarom de politie hem aan de Malie barrière in arrest stelde. De tweede luitenant 0. S. Gomm van het 5e Regiment infantei ie welke gedetacheerd is bij bet Leger in Oost-Indië, is in zijnen rang definitief overgeplaatst bij het Wapen der infanterie van genoemd Leger. Aan den tweede luitenant II. J. Tieman die' op '15 Juli van het 7e naar het 5e Regiment infanterie wordt overgeplaatst, is tot herstel van ge zondheid, zes weken verlof verleend. De sergeant dienstdoende lui tenant te velde J. C. Bruns van het 5e Regiment infanterie, is door den Kolonel regiments commandant be vorderd tot sergeant majoor titulair. Aan den korporaal N. A. Groen- berg van het 5e Regiment infanterie is tengevolge van lichamelijke onge schiktheid ontslag uit den dienst verleend, onder toekenning van eene gratificatie voor eens ten bedrage van f30.00. Door notaris Vos werd in het koffiehuis »het Valkje' alhier publiek verkochtde boerenhofstede »On- stede", met daarbij behoorende wei en bouwland, alles te zamen groot ruirn 22 hectaren, gelegen onder de gemeente Hoogland, en in koop toe gewezen aan den heer A. van Nim- wegen, alhier voor 11.800. Eemnes, 13 Juli. Up de gronden, gelegen in het waterschap Eemnes, onder deze gemeente, toebehoorende aan H. M. de Koningin-Moeder, is heden een jacht gehouden door de heeren jhr. S. M. S. de Ranitz, par ticulier secretaris van H. M. de Ko ningin-Moeder, den heer Van Weede, kamerheer en stalmeester van H. M. de Koningin-Moeder, den intendant van het koninklijk paleis te Soestdijk, en de burgemeesters van Baarn en Soest. Geschoten werden 46 eenden en lalingen. Hoogland. Met groote meerderheid zijn de aftredende leden, de Heeren G. Voskuilen en D. Rijnders tot leden van den gemeenteraad herkozen. SctiEni'enzeel. Tot leden voor den raad dezer gemeente zijn gekozen de heeren J. Heinen aftr. lid, G. van Ginkel en H. J. Druijff. Een kortzichtige hotelhouder. Een aardige historie wordt ver haald van een Parijschen hotelbe- zitter, L. genaamd, die zoo kortzichtig is, dat hij nauwelijks zijn eigen vrouw herkent, wanneer hij haar in zijn huiskamer ontmoet. De kellners, kamermeisjes en het overige perso neel verwart hij tot hun vermaak ieder oogenblik met elkaar. Onlangs maakte hij dientengevolge een aller aardigste vergissing, waarom door het hotel-personeel nog druk gelachen wordt. De heer L. had persoonlijk een jongmenseh geëngageerd, wiens eenige plicht was glazenwasschen. Jacques deed zijn werk uitstekend, maar hij had één zwakheidzoo gauw als hij meende dat niemand hem zag, haalde hij een krant te vooischijn die hij ijverig ging bestudeeren. Op oen ochtend werd hij daarbij door zijn meester plotseling verrast. De arme jongen stond sprakeloos van schrik en kon geen woord tot zijn veront schuldiging aanvoeren. «Pakje boeltje maar bij elkaar en maak datje weg komt 1" was het slot van den woorden vloed dien de hótelhouder over Jacques' zondig hoofd deed neerdalen. Jacques deed wat hem bevolen was, trok zijn beste kleeren aan en begaf zich met een saamgebonden bundeltje naar den kassier om zich zijn loon te laten uitbetalen. In de vestibule ontmoette hij nog eens den hotelhouder en wilde dezen met een schuwen groet voorbijgaan. Deze herkende hem echter niet in zijn nette pak en de volgende dialoog ontspon zich: «Zoek je een betrek king?" vroeg de hotelhouder. »Ja, meneer," antwoordde Jacques. «Kun je glazen lappen?" «Jawel meneer." «Hm, je ziet er nogal bruikbaar uit. Mijn laatste glazen- wasscher kreeg 25 francs, ik zal er jou 30 geven. Je kunt wel direct in dienst treden." «Dank u wel, mijnheer," zei Jacques overgelukkig. Een half uur later bevond hij zich weer in dezelfde kamer, waarin de strenge hotelier hem bij het kranten- lezen gesnapt had. Een oplichtster. Een Zwitsersche miljoenenjuffrouw is dezer dagen tot 3'/i jaar tuchthuis straf veroordeeld. In Einsiendlen (St. Gallen) had zij een welgesteld gezin geheel te gronde gericht en ook vele anderen opgelicht. Als dienstbode kwam zij in het dorp, maar gaf zich weldra uil voor de «onechte dochter van den ouden prins von Sumaringen," wist het vertrouwen te verwerven van een familie bij welke zij haar intrek had genomen en die zij verblindde door de verhalen van haar uitgestrekte gronden in Wurtemberg. Zij toonde zich zeer vroom en was zeer mild met de gelden, die zij zich door allerlei bedriegelijke voorstellingen wist te verschaffen. Bijna ongelooflijk is het volgende dat ten slotte aan den dag kwam. Hare huisgenooten ontvingen talrijke brieven van het Wurlem- burgsche Kamerlid dr. Kühlen, die als raadsman van de onechte prinses zich voordeed, haar in aller belang stelling aanbeval en vooral aandrong op flinke voeding, daar zij zwak van gestel was. Die dr. Kühlen trad zelfs in briefwisseling met de jongste dochter des huizes en schreef zóó aardig dat dit meisje verliefd op hem werd en het tot een verloving op het papier kwam, en de dag van bruiloft bepaald werd. Daar ontdekte de gelukkige bruid, dat al de brieven van dr. Kübler door de prinses waren geschreven. Een aanklacht en gerechtelijk onder zoek volgden en nu ontpopte de prinses zich als de dienstmeid Olafa Kienzie, die intusschen het gezin voor 20,000 francs had opgelicht voor kost, kleederen, allerlei voor schotten, zelfs wegens belasting die voor de gronden in Wurtemburg te betalen was! Ook andere personen waren voor duizenden francs opge licht. Dat het mogelijk is geweest zoolang zulk een rol te spelen is enkel te verklaren uit den buitenge wonen aanleg van de bedriegster. De courant uit Zürich, die van het proces melding maakt, zegt dat het geen daarbij aan het licht kwam, een hoogst boeiende roman oplevert. De pels van den luitenant. Op een der laatste Decemberdagen van 1854 ontving de heer Geiger, een der grootste pelshandelaren van Parijs, in zijn winkel bezoek van een hem welbekenden klant. «Beste Gei ger," zeide deze tot hem, ik ver trek naar de Krirn om mijn zwager, die als officier in het leger dient, dat voor Sebastopol ligt, een bezoek bren gen. Het is daar vreeselijk koud en ik wilde daarom een goed gevoerde pels voor hem meenemen maak er twee, de andere is voor mij. Mijn zwager heeft hetzelfde figuur als ik pak dus de pelzen in en zend de kist morgenavond vóór zeven uur naar mijn huis." Veertien dagen later verneemt de luitenant, die voor Sebastopol ligt, dat zijn zwager zich op de reede van Kamjesj bevindt. Spoedig was ver lof verkregen van generaal Essey om naar Kamjesj te reizenweldra was hij dan ook aan boord. Na een hartelijke begroeting werd de kist geopend, de officier nam op goed geluk af een pels er uit, legde hem voor zich op den zadel eri galop peerde naar zijn kwaitier terug. De pels werd door alle officieren bewonderd, heen en weer gedraaid en vervolgens door den gelukkigen bezitter aangetrokken. Toen de offi cier de hand in den zak stak, voelde hij dat er in de voering een papier was vastgenaaid. Hij trok het er voorzichtig uit en las het volgende: «Deze pels is bestemd voor een officier van ons dapper Oostersche leger. Moge hij hem geluk brengen. Twee jonge vrouwen hebben er een dag en een nacht aan gewerkt; haar hartelijke zegenwenschen vergezellen hem". Een onderteekening ont brak. In het laatst van het jaar 1855 keerde de luitenant weibe houden, voor het front der troepen gedecoreerd, naar Erankrijk terug. Hij wilde de beide vrouwen die hem geluk hadden gebracht, bedanken, maar dat bleek onmogelijk, ze be waarden haar incognito. Nog heden begeleiden haar zegenwenschen den jongen officier van het Oostersche leger, want op 't oogenblik is hij drager van het grootkruis van het Legioen van Eer en minister van ooi log. Zijn naam is markies De Gallifet. De Siberische spoorweg. De Peterburgsche correspondent van de Berliner Lokal Anzeiger deelt omtrent den aanleg van den Siberi- schen spoorweg eenige eigenaardige bijzonderheden mede. De bouwcom missie voor het deel van den lijn in Midden-Siberië heeft haar begrooting reeds lang overschreden, waarom se dert 2 jaar de contractanten niet meer met baar geld maar met pro messen betaald worden. Deze promes sen worden dan op een vastgesteld tijdstip gedisconteerd door de Chi- necscbe en Siberische Bank tegen een disconto van S'/i pCt. Door de bouwcommissie werden deze echter voldaan, waarom de ban ken nu ook de promessen niet meer disconte ren. Nu is echter vorst An- dronikow voor de contractanten op gekomen hij heeft de disconteering der promessen weer mogelijk gemaakt door de betaling te garandeeren. De bouwondernemers zijn echter toch nog in een zeer slechte positie. Zoo moeten ofschoon de bouw commissie te Irkoetsk zetelt alle klachten te Petersburg worden aan hangig gemaakt. Daar ze bijna geen geld ontvangen, betalen ze natuur lijk ook hun arbeiders geen loon uit. Dezen zagen zich hierdoor onlangs gedwongen een petitie aan den mi nister voor aanleg van wegen, vorst Chilkow, te richten. Trots de groote overschrijding van het budget, zijn geheele stukken van den spoorweg reeds weggezonken, zoo slecht wordt het werk uitgevoerd. De ingenieurs worden echter goed betaald. Goudzoekers. Uit Dawson City meldt men, dat in het laatst van Juni een massa goudzoekers vandaar zijn weggetrok ken op de berichten van groote goud vondsten bij Kaap Nome. Een goud delver moet daar in één week voor 6000 dollars goud hebben vergaard

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2