GEMENGD NIEUWS. In dienzelfden gedachtengang heeft zij kunnen gevolg geven aan den sinds lang uitgedrukten wensch, om tot den oorlog ter zee uit te strekken de toepassing van beginselen gelijk aan die welke het onderwerp uit maken van de conventie van Genève. Wederom ter hand nemende een arbeid die nu 25 jaar geleden te Brussel is ingeleid onder de bescher ming van Keizer Alexander II, is de conferentie er in geslaagd een vas ter vorm te geven aan de wetten en gebruiken van den oorlog te land. Ziedaar, mijne heeren, de stellige resultaten na nauwgezetter, arbeid verkregen. De vredesconferentie heeft met de kracht, die uitgaat van een vergade ring waarin de beschaafde staten vereenigd zijn, gepoogd ook in vraag stukken van groot gewicht, de grond beginselen van intern, recht te be veiligen. Zij heeft zich ten taak ge steld ze te omschrijven, ze te ont wikkelen, ze op volledige wijze toe te passen. Zij heeft op verschillende punten een nieuw recht geschapen beantwoordende aan nieuwe behoef ten, aan den vooruitgang van hel intern, leven, aan de eischen van het publiek geweten, aan de beste nei gingen der menschheid. Met name heeft zij een werk voltooid, dat de toekomst ongetwijfeld zal noemen het eerste internationale vredeswet- boek en waaraan wij den nederigen naam gegeven hebben van overeen komst voor de vredelievende regeling van internationale geschillen. Toen ik de vergaderingen der con ferentie inleidde, wees ik als een der hoofdelementen van onze gemeen schappelijke studie en als de eigen lijke kern van onze taak aande verwezenlijking van den met zooveel ongeduld verwachten vooruitgang ter zake van bemiddeling en arbitrage. Ik heb mij niet vergist toen ik als mijn gevoelen uitsprak dat onze weik- zaamhedcn in die richting van bui tengewoon gewichtigen aard zouden worden. Het werk is thans volbracht, liet getuigt van groote zorg van de re geeringen voor al hetgeen de vreed zame ontwikkeling raakt van de in ternationale betrekkingen en van 't welzijn der volkeren. Deze arbeid is, zeer zeker, niet volmaakt, maar hij is oprecht, prac tise!) en verstandig. Hij tracht te concilieeren door te beveiligen de beide beginselen die den grondslag uitmaken van het volkenrecht; het beginsel van de souvereiniteit der staten en het beginsel van een recht vaardige internationale solidariteit. Bij dat werk treedt meer op den voorgrond datgene wat vereenigt, dan wat verdeelt. Die arbeid bevestigt dat in de nieuwe tijden die wij ingaan, overheerschend moeten zijn de wer ken, welke ontstaan zijn uit een be hoefte van eendracht en vruchtbaar gemaakt door de samenwerking van de staten, die naar de verwezenlij king van hun rechtmatige wenschen streven onder een duurzamer vrede, door het recht geregeld. Ik zal, mijne heeren, niet in de bijzonderheden treden van de akte, welke verscheidene onzer zooeven heb ben onderteekend. Zij zijn uiteengezet en toegelicht in het onvergelijkelijke rapport dat zich in uw handen be vindt. Op het huidige oogenblik is het misschien voorbarig in zijn ge- geheel het nauwelijks uitgebrachte werk te beoordeelen. Wij zijn nog te dicht bij de wieg geplaatst. Er ontbreekt een verschiet voor ons gezichtspunt. Maar vast staat dat deze arbeid, ondernomen op het initiatief van den Keizer, mijn door- luchtigen meester, en onder de auspi ciën van II. M de Koningin der Ne derlanden, zich in de toekomst zal ontwikkelen. Gelijk de voorzitter van onze derde commissie bij een gedenk waardige gelegenheid gezegd heeft: «Hoe verder wij op den weg der tijden voortschrijden, des te duidelijker zal zijn beleekenis aan het licht treden." Welnu, mijne heeren, de eerste stap is gedaan. Laten wij oris in onzen wil aaneensluiten en trachten wij partij te trekken van de ervaring. Het goede zaad is gestrooid, laten wij nu den oogst laten ontkiemen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. W. II. de Beaufort, hield de volgende sluitingsrede: Voordat de vergadering van heden worde gesloten, gevoel ik mij gedron gen u eeriige woorden toe te spreken. De Nederlandsche regeeiing heeft zich gelukkig geacht u hier te zien; zij heeft uw beraadslagingen met de meeste belangstelling gevolgd en zij verheugt zich dat uw werkzaamheden vruchten hebben gedragen. Heeft de vredesconferentie wellicht niet de droomen van utopisten tot verwezenlijking kunnen brengen, men mag niet uit het oog verliezen dat zij dit gemeen heeft gehad met alle samenkomsten van ernstige en be kwame mannen, die een practisch doel beoogenzij heeft aan den an deren kant de sombere voorspellingen der zwartgalligen gelogenstraft, die in haar niets anders zagen dan een edelmoedig streven, geschikt om onder te gaan in de opsomming, van eenige wenschen, juist daardoor heeft zij de juistheid van blik bewezen van den verheven monarch, die voor het ne men van het initiatief van zijn bij eenkomst heeft gekozen het geschikte oogenblik. Ik wensch niet in dit oogenblik op het hooge gewicht der verkregen uitkomsten nadruk te leggen. Het is waar dat een algemeene overeenstemming omtrent het grond beginsel van ontwapening niet is kun nen worden neergelegd in een practische formule, toepasselijk op de inwendige wetgevingen van de verschillende lan den en in overeenstemming met hun zeer uiteenioopende behoeften. Herinneren wij ons ten dezen op zichte het woord van een uitnemend historicus, den hertog De Broglie, die eenige weken geleden naar aanleiding van de Conferentie zeide: »Wij leven in een tijdperk, waarin men evenveel en meer rekening moet houden met de zedelijke uitwerking van een grooten maatregel, dan met de stoffelijke en onmiddellijke ge volgen er van." Ongetwijfeld zal de zedelijke uit werking van uwe beraadslagingen, thans reeds merkbaar, zich meer en meer doen gevoelen en niet in gebreke blijven op een tastbare wijze op de openbare meening in te werken. Zij zal op krachtige wijze de regeerin gen te hulp te komen in haar po gingen om tot een oplossing te ge raken van dat vraagstuk der beper king van bewapening en, dat de ernstig en gewettigde bemoeiing der staats lieden aller lande zal blijven. Vergunt mij alvorens te eindigen, de hoop uit te spreken dat Z. M. de Keizer van Rusland, in een hernieuw de geestkracht om het groote werk dat. hij ondernomen heeft voort te zetten, den meest krachtigen troost moge putten voor de groote en wreede beproeving welke hij heeft doorstaan. Voor ons zal de herinnering aan uw verblijf hier immer een lichtpunt blijven in de geschiedboeken van ons land, omdat wij de stellige overtui ging bezitten dat dit verblijf een nieuwe aera heeft geopend in de ge schiedenis der inteinationale betrek kingen tusschen de beschaafde volkeren liet spoorwegongeluk te Vlissingeii. Uit goede bron verneemtde iliddelb. Cldat het droevig ongeluk, Het welk Donderdag 1 Juni, des avonds, aan het station te Vlissingen plaats had, meer dan waarschijnlijk nog aanleiding zal geven tot eene straf vervolging, en wel tegen den machi nist, die den trein bestuurde. Bij het gerechtelijk onderzoek, dat nog steeds voortduurt, moet o. a. aan het licht zijn gekomen, dat er van een niet aansluiten van den Westinghouse-rem aan de locomotief, een verzuim dat te Rozendaal zou gepleegd zijn, geen sprake is. De machinist zou verzuimd hebben vóór de aankomst te Vlissingen tijdig te onderzoeken of er nog wel lucht genoeg in den rem aanwezig was; in welk gebrek hij dan nog had kun nen voorzien. Dan nog zou hij niet voldoende op zijn quivive zijn geweest en niet, wat hem zeer goed mogelijk moet geweest zijn, de machine achter uit hebben laten werken. Zooals men weet, is hij van de locomotief gesprongen. In hoever dit alles juist is, zal later wel blijken. In elk geval zouden er vele redenen zijn om den betrok ken persoon, die nog niet hersteld is van den schok, bij dit ongeluk hem overkomen, ter verantwoording te roepen. De invaliden van «Bronbeek" hebben Vrijdag een bijzonder aange- namen dag gehad Zooals men weet, hebben de Koninginnen na Haar bezoek aan de inrichting een flinke som ge schonken, om de invaliden te ont halen. Dit is nu gebeurd. De mannen kregen des middags rijsttafel met de traditioneele kippen, ieder een halve flesch wijn en na tafel sigaren. De majoor-adjudant Schwing bracht aan tafel in geestdriftvolle taal den eersten dronk van hulde en dank uit op de geliefde Koninginnen, die een warm hart toonden te bezitten voor de dappere strijders voor de eer van Vorstin en Vaderland. Met het drie werf hoezee voor de Koninginnen stemden allen uit volle borst in. Op denzelfden dag waren de luit.- gerieraal K. van der Heijden, com mandant van «Bronbeek",en Mevrouw Van der Heijden op het Paleis Het Loo aan den Koninklijken disch ge nood igd. Salarissen van onderwijzers. Aan IJ. M. de Koningin zal een adres worden aangeboden van den volgenden inhoud Geven met verschukligden eerbied te kennen de ondergeteekenden, bur gemeesters en wethouders van ge meenten in Nederland, domicilie kie zende ten huize van den eersten 011- dergeleekende, H. J. Calkoen, Edam dat sinds jaien, ook buiten den onderwijzersstand, de overtuiging ge vestigd is, dat de jaarwedden van de groote meerderheid der openbare on derwijzers en onderwijzeressen, voor al ten plattelande, onvoldoende zijn; dat vele gemeentebesturen, hoewel gaarne bereid daarin verbetering te brengen, hiertoe onmachtig zijn, wijl de financieele toestand hunner ge meenten geen meerdere uitgaven voor het onderwijs toelaat. Zoo werd op dien grond in den laatsten tijd o. a te Dokkum, Sprang, Rhenen, Leeuwaideradecl, Terschelling,'s Gra venpolder, Rilland, Schore, Katten- dijke. Baarland, Moordrecht en Zuid broek op een desbetreffend verzoek der onderwijzers alwijzend beschikt; dat echter de toestand der gezinnen van ondei wijzers met zeer lage tracte- menten van dien aard is, dat ver betering niet langer mag uitblijven dat zij geen andere oplossing zien van deze, voor het onderwijs en daar door voor het geheele Nederlandsche volk zoo hoogst belangrijke, kwestie, dan een grootere bijdrage van het Rijk aan de gemeenten ten bate der ónderwijzersjaarwedden. Zij wijzen daarbij op enkele Zwit- sersche kantons, b.v. Zurich, waar het onderwijs eveneens deels rijkszaak, deels gemeentezaak is en waar de helft of zelfs meer dan de helft der trac- tementen ten laste komt van het kanton weshalve zij de vrijheid nemen zich eerbiedig en met bescheiden doch krachtigen aandrang tot Uwe Majes teit te wenden met het verzoek, dat het haar moge behagen de artikels 20 en 45 der wet op het lageronderwijs zoodanig te doen wijzigen, dat een billijke salarisregeling der onderwijzers in alle gemeenten mogelijk worde. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer J. Gerd. Kleber bij de jongste verkiezingen zoowel in het le als in het 2e district tot raadslid ge kozen, heeft voor het le district aan genomen. In district II zal dus eene nieuwe vrije verkiezing moeten plaats vinden, welke is vastgesteld op 14 Aug. a.s. De stemming en, zoo die noodig is, de herstemming zijn bepaald op 22 en 29 Augustus. De kapt jhr. D. Barchman Wuy- liers, van het 5de reg. inf. alhier, wordt overgeplaatst bij hel reg. gre nadiers en jagers. In September 1899 zal een vergelijkend onderzoek worden ge houden voor de betrekking van telep honist, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten. Het aantal plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. Zij die voor plaatsing in aanmer king komen, worden aanvankelijk als leerling-telephoniste in dienst ge nomen tegen eene vergoeding van f 15 of f 30 per maand, al naar gelang zij in of buiten hunne woon plaats worden werkzaam gesteld. Na voldoende geoefendheid in den lelephoondtenst verkregen te hebben worden zij. naar mate van de be hoefte, als telephoniste aangesteld op eene jaarwedde van f 400, welk bedrag, bij voortdurende geschikt heid, na drie maanden tot f 500 wordt verhoogd. Dit jaarlijksche tractement kan met vijfjaarlijksche verhoogingen van f 100 klimmen tot f 800, met dien verstande, dat verhooging boven f500 eerst dan kan volgen, als de telep honiste inmiddels blijk zal hebben gegeven van ook in do Engelsche taal de bedrevenheid te bezitten, welke sub c van het programma voor de Fransche en Duitsche talen is omschreven. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staats-Courant No. 177. Volgens nauwkeurige waarne ming verlieten van 11 Juli tot 18 Juli 1.1. op het station van den Ne- derlandschen Centraalspoorweg alhier 5095 personen do treinen met de bestemming Amersfoort. Van 18Juli tot 24 Juli 1.1. bedroeg het getal der uitgestapte reizigers op genoemd sla tion met dezelfde bestemming (5120. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor de hoofd-akte slaagde 0.a. onze stadgenoote mej. C. Reus. Bij de te 's- Gi avenhage gehouden examens der Nederlandsche Toon- kunstenaars-vereeniging is alsnog ge slaagd voor piano onze stadgenoote mej. F. A. B. A. Moll. Progamma der muziekuitvoering, hedenavond half acht te geven op het terras van «Amicitia" door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken 1. Ju bel-Ouverture C. M. von Weber. 2. Erinnerungan «Tannhauser" Rich. Wagner. 3. «Lustige Brüder", Walzer Volstedt. 4. Fantaisie de l'opéra «Ernani" Verdi. 5. Ouverture «Rayrrond ou Le secrét"Amb. Thomas. 6. «Rêverie"IL Vieuxtemps. 7. Suite du Ballet «Coppélia" Lés Délibes. I. Prélude. II. Theme slave varié. III. Dause de féte et Valse des heures. IV. Czardas (Danse hongroise). 8. Grand potpourri populaire no. 5Renaud. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging «Caecilia" geeft hedenavond onder directie van den heer M. J. Houpst een openbare uitvoering op den Hof. Het progamma daarvan luidt: 1. Les Gravièriens, Marche militaire G. Tack. 2. Lustapiet-Ouveriure Kéler-Béla. 3. Mein Konigin, WalzerVon Blad. 4. La Fée des Alpes, fantaisie Guit. Rodeur. 5. Belgisch Bloed, Ouverture G. Bouwen-. 0. Potpourri-populaire F. Renaud. 7. La perle de Messancy, polka pour pistonTh. Kirsch. 8. Volksliederen 9. Oranje-marschW. Wolthers. Morgenavond half negen verga dert de Afd. Amersfoort van den Chr. Nat. Werkmansbond, in het lokaal «de Zaaier", ter behandeling van het reglement voor het Pensioen fonds en liet kiezen van ziekenbe zoekers. Gisterenmiddag bad de metse laar A. de Vries, werkzaam aan de Infanterie-kazerne, het ongeluk, door het uitglijden van de ladder waarop hij eenige werkzaamheden verrichtte, zoodanig te vallen, dat hij per bran card naar zijne woning aan de Bis- schopperweg moest worden vervoerd, alwaar hem door Dr. Morren Jr. heel kundige hulp werd verleend. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van hel Postkantoor le Amersfoort over 2e helft der maand Juli 1899. H. Ilemmingson, Amsterdam. F. van Geffen, Rotterdam. Heer en Mevr. v. Veen, Zandvoort. Buitenland Mons et Madme N Parestis, Verviers. Jan Pater, Werden. Gisteren zijn de nieuwe post zegels in omloop gekomen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat wie ihans postzegels koopen gaat, nieuwe ontvangt. De voorraad oude is aan de verschillende kantoren nog zóó groot, dat een nieuwe op een brief voorloopig nog wel een groote bijzon derheid zal blijken te zijn. Het hart van menig verzamelaar zal natuurlijk overvloeien van verlan gen naar deze noviteiten. Daar is leden voor. Want de nieuwe zijn zoo bijzonder fraai uitgevoerd, zoowel wat de teekening als wat de kleur betreft, dat de Nederlandsche postzegels op dit oogenblik zeker met de fraaiste op één lijn gesteld mogen worden, ja, zelfs bovenaan staan. De buste der Koningin is fraai ontworpen, en is genomen naar het bekende portret in Kroningsornaat, het hoofd getooid met een diadeem. Buitengewoon fraai zijn de post zegels, die in twee kleuren gedrukt zijn, b.v. die van 25 ets. in blauw en rood. De postzegels van vijf cent, in de wandeling steeds «blauwe" post zegels genoemd, zijn thans rood. Daar zal men dus nog aan moeten wennen. Ook de duurdere zegels zijn zeer fraai van tint. Tegelijkertijd zijn ook de nieuwe briefkaarten in omloop gebracht. De binnenlandsche zijn groen, de buiten landsche rood. Het zegel is op deze nieuwe niet zooals thans met de smalle zijde, maar met de lange zijde van den rechthoek naar beneden geplaatst. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove mensehen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunnees- bury, Londen, W. Een sensationeele uitverkoop zal binnen kort te Parijs in den uitdragerswinkel van den Staat plaats vinden. Wat er verkocht zal wor den? Bamboestokken met gouden of zilveren greep, buigzame, «sticks" met koppen in de verscheidensle vormen, zware knuppels, die recht hebben op de vereischte waarde geschat te wor den door alle vrienden van den knoet. Alle deze stokken waren getuigen van den grooten dag te Auteuil, waar Baron Christiani den cylinderlioed van den president Loubet een ande ren vorm beproefde te geven. Eeni- gen werden op het slachtveld ge vonden, anderen werden aan de strijdende helden ontrukt en wandel den van het politiebureau naar de magistratuur van hot depót, waar zij toen bloven als eigendom van den Staat. De verzameling omvat een c.c. vijftig verschillende stokken, daar onder bevindt zich ook een z.g. «de genstok", welks kling echter met geen enkel bloeddroppeltje besmet is. Anderen daarentegen dragen duide lijke sporen van deuken en scheuren, die zij in den loop van de boog loo- pende politieke agitatie opgedaan hebben. Echter dat alles is slechts minnetjes in vergelijking met de lotgevallen, die no, 24 ondergaan heeft; dit prachtstuk, of liever deze prachtstukken want de knuppel is doormidden gebroken vormden eens de stok, waarmede de heer v. Christiani den hoed van den presi dent ietwat onzacht beroerde. Men verzekert, dat dit «nummer" het groote lot uit de loterij is, waarover warm gestreden zal worden. Er moet zich reeds een syndicaat ge vormd hebben, dat den «den Slaat onderstboven willen werpende stok" naar Amerika wil doen verhuizen. Wat zou dit eeri heerlijk nummer zijn voor een tournée door de Ver- eenigde Staten. «Mag dat zoo blijven?" In 1892 bedroeg de uitgave in Friesland voor onderwijs f3,50; voor armenzorg f2,01, terwijl de drank f 12,25 per hoofd eischte. In Sneek steeg liet tot f28 32 en indeDrent- sclie venen tot de kolossale som van f40 per hoofd. Huivert men niet, als men bedenkt, hoeveel jammer, verdriet, twist, misdaad en ontaarding, daarvan het gevolg zijn In 1875 werd in Duitschland, Frankrijk, Engeland en N.-Amerika te zamen voor 6750 millioen gulden aan alcohol uitgegeven. In België brengt de accijns alleen op 16'/i mil lioen guldenterwijl het gebruik in 1869 ongeveer 3Tlt millioen gulden beliep en in de laatste jaren 150 millioen gulden ieder jaar. In 1850 waren er 53,000 drankhuizen en nu, na een halve eeuw beschaving??? 173,000 dat wil zeggen lezer, één kroeg, op elke 10 volwassen mannen. Geachte lezer, is U dat genoeg? Aarzelt ge nog? Of weet ge waar uwe plaats is en wat uwe levenstaak moet zijn? Ge ziet immers ook in, dat alleen geheele onthouding van alcoholische dranken, hierin redding kan brengen. Daarom: «Strijdt tegen allen alcohol Prettig gezelschap. Een bewoner in de gemeente Scher- penisse hoorde gedurende dezen zomer achter het behang in zijn kamer voortdurend een buitengewoon gerit sel. Meenende, dat daar muizen huis den, stelde hij verschillende pogingen in liet werk om ze te vangen, hetgeen echter niet gelukte. Toen het behangsel weggenomen werd, juist op een plek, waar een kachelbuis in den muur zal, kwamen er niet minder dan 40 vleermuizen achter vandaan, welke, toen de deur geopend werd, alle wegvlogen. De dieren waren blijkbaar van buiten door de buis achter het behangsel geraakt. Wegwerker Kreuning te Hilversum aan den Soestdijker Straatweg heeft een hondje, dat bijzonder gedresseerd is om bunzings te vangen en daartoe

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2