GEMENGD NIEUWS. rechtsbewustzijn der Engelsche natie moge zegevieren en een vredelie vende oplossing der hangende ge schillen moge gevonden worden." B. Waszklewicz-Van Schilfgaarde, presidente van den Nederlandschen "Vrouwenbond ter Internationale ont wapening; C. M. van Hogendolp, vice- presidente; C. de Nerée tot Babbei ich van Houten, secretaresseB. üudok van Heel, penningmeesteres; M Maar schalk en M. van Dijk. Het N. v. d. D. ontving het vol gende telegram uit Batavia; Een patrouille uit Padang Tidji doodde Hadji Oemar en zijn schoon zoon. Veel geweren ammunitie werden in beslag genomen. Het hier bedoelde hoofd behoorde tot de partij van Panglima Polim en den pretendent Sultan. Hij was een der leiders van het verzet, dat alleen kan onderdrukt worden door voort durende waakzaamheid en snel op treden. De VII Moekims Pedir, waar het bovenstaande gebeurde, zullen dooi de voleindiging van de trambaan (SegliPadang-Tidji) spoedig geheel gepacificeerd zijn, evengoed als XII Moekims. De president van de Tweede Kamer is uit het buitenland te'sGra- venhage teruggekomen. Een beslissing omtrent de bijeenroeping der Kamer in de eerste week van September is thans weldra te wachten. De schrijver der Haagsche blie ven in de Zaanl. Cl. heeft hooien verluiden, dat rnan terstond na de bijeenkomst der Tweede Kamer op G September, zonder veel voorafgaand algemeen gedelibereer, trachten zou ter zake van de ongevallenwet een principieele beslissing uit te lokken over de tegenover elkander gestelde systemenhet regeeringsstelsel, de rijksverzekeringsbank, en het stelsel van dr. Kuyper, de bedrijfsvereeni- gingen. Het Openb. Min. bij de Haag sche rechtbank vorderde heden 1 jaar gevangenisstraf tegen een 16 jarigen kantoorbediende die, le Leiden op een effecten-kantoor werkzaam, een bedrag van ongeveer f 2000 door knoeierijen in handen had weten te krijgen en van dit bedrag bij ont dekking reeds bijna f 400 ten nadeele van de firma bij wie hij in dienst was, had verbrast. Algemeen kiesrecht. De Sociaal democratische Arbeiders partij gaat een krachtige propaganda voor het algemeen kiesrecht beginnen door het oprichten van een landelijk en plaatselijk kiesrecht-comité. De propaganda voor de kiesrecht beweging zou uitsluitend ten doel hebben, om bij de verkiezing in 1901 mannen naar het Wetgevend Lichaam af te vaardigen die voor het algemeen kiesrecht zijn. Te Utrecht zal op 25 dezer een bondsvergadeiing van den anti- soc.-dem. bond van Ned. spoorweg personeel »Rec.ht en Plicht« worden gehouden, ter bespreking van de Ongevallenwet. In den Zuidwesthoek van Friesland is het opmerkelijk, hoe groot het aantal kieviten is, dat nog steeds op de landerijen verblijf houdt. Eigen aardig is het tevens, hoe dicht zich deze vogel bij de huizen vertoont, wat anders zoekt bij in den regel meest afgelegen plaatsen. Gebrek aan voedsel zal vermoedelijk eene oorzaak van mindere schuwheid zijn. J.l. Donderdag werd het land goed nllet Hof," gelegen bij het Udelermeer, onder Apeldoorn, groot 104.3180 heet. in veiling aangekocht voor H. M. de Koningin. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de gisteren gehouden stem ming over de candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in kiesdistrict II, zijn van de 400 kiezers 292 opgekomen. 10 ingeleverde biljetten waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meer derheid 142 stemmen bedraagt. Uitgebracht werden op de heeren A. A. Hamers 171, H. Koning 90 en H. C. van Dam 21 stemmen, zoodat eerstgenoemde heer weder tot raads lid is verkozen. Door de le luit. J. H. Boeye, sedert jaren leeraar in Taal en Ge schiedenis aan de cursus van het 5e regiment infanterie alhier, is als zoodanig tegen 1 October eervol ont slag aangevraagd. Van bevoegde zijde worden wij aangezocht te willen mededeelen, dat het bericht in de Arnersf. Ct. betref fende eene wijziging in het gebruik der gebouwen van de openbare jon gensschool en meisjesschol genomen, op zijn zachtst genomen, voorbarig te noemen is. Er is tot dusverre niets daaromtrent besloten, terwijl verschil lende bezwaren, eene dergelijke rege ling, waarschijnlijk niet zullen toe laten. - Het adres aan het Engelsche volk, door de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging op het ge touw gezet, is voorzien van 140.147 handteekeningen verzonden en bereids, in het Engelsch vertaald, in de meeste groote Engelsche bladen opgenomen Op de Maandag j.l. alhier ge houden paardenmarkt waren aange voerd 200 paarden, 50 hitten en 40 veulens. Men besteedde voor paarden van f80.- tot f400.voor hitten van f60.tot f180.voor veulens van f120.tot f200.Geene bui- tenlandsche kooplieden waren aan wezig. De handel was tamelijk vlug. Wegens onvoorziene omstandig heden is de vacantie aan de openbare Lagere school Ie soort voor meisjes verlengd tot Dinsdag 29 dezer. Tot onderwijzer aan de Chr. school aan de Kortegrachl alhier zijn benoemd de heeren .T. C. van Luyx, te IJzendijke, en P. Sakkers, te Utrecht, en zulks ter vervanging van de hee ren N. K. Bieger, die met 1 Septem ber het onderwijs gaat verlaten, en J. Tiel, die op dien datum in gelijke betrekking benoemd is aan de Gere formeerde School aan de Marmxstraat te Amsterdam. Programma der muziekuitvoe ring, Donderdagavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, en zulks ter inhaling van het concert dat op 23 Juli wegens het ongunstige weder werd uitgesteld. 1. Der schneidige Marine Lieutenant" Von Kloss. 2. Concert OuvertureKnlliwoda. 3 »auf Glückes Wogen," Waizer. Waldteuflel 4. Fantaisie de l'opéra »Lakmé" L. Délibes. 5. Ouverture de l'opéra »Zampaoula Fiancée de marbre" Hérold. 6. a. RomanceSvendsen. b. »La Sérenade," Valse espagnole. Métra. 7. Die KaiserparadeEilenberg. 1. Introduction. Anmarsch der Trup- pen. '2. Die Kavallerie. 3. Die Ar tillerie. 4. Trornmler und Pfeifer. 5. Die Infanterie Defilirmarsch. C. Ankunft des Kaisers. 7. Parade Marsch. a Infanterie b. Kavallerie und Artillerie Finale. 8. »Meijerbcenana," Grosze Fantaisie. Arth Seidel. De 2e Luitenant jhr. .1. W. Godin de Beaufort, van het 2e regiment huzaren wordt vanaf 1 October voor zes maanden gedetacheerd bij de Rijschool alhier. Vergadering van den Raad dei' gemeente Amersfoort op Vrijdag, den 25 Augustus 1899, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling 1. Verzoek van den onderwijzer Northolt om eervol ontslag tegen 1 October of later. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool. 3. Regeling van den (Rijks) pen sioengrondslag van den leeraar J M. Thiel. 4. Ontwerp-besluit tot vooiloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1898 met advies der raadscom missie ad hoe. 5. Rekeningen van de schutterij, het Burgerlijk Armbestuur, het Bur gerweeshuis en de Kamer van Koop handel met advies der raadscommissie. 361e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 21 en 22 Aug. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 1053 1080 1213 1630 1640 1652 1661 1666 1721 5566 5590 8058 8062 8063 8073 12002 12016 12024 1204812056 13007 13029 13077 15465 15492 15657 15674 15678 15706 15726 15727 20246 20263 20301 20333 en 20335. Te zamen 36 prijzen. Bunschoten. Met de plaatsing van het orgel in de Geref. Kerk is een aanvang gemaakt. Het voornemen is het instrument begin of half Sep tember in gebruik te nemen. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaften. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunnebs- bury, Londen, W. Zuitl-Afrika. De weigering van de Portugeesche overheid aan de Delagoa-baai om twee voor de Transvaal bestemde scheeps ladingen wapenen le laten landen, is naar de meening van de Transvaalsche regeering in strijd met art. 6 van het met Portugal gesloten verdrag, volgens welk ai tikel de Portugeesche overheid het recht heeft invoer van krijgsbehoeften daar te verbieden met uitzondering van de voor Transvaal bestemde. Dr. Leyds is onder deze omstandigheden aangeschreven, zich naar Lissabon te begeven om hierover opheldering te vragen Van Transvaalsche zijde wordt hier bij opgemerkt, dat Engeland, daar het dit verdrag toen het dit ter inzage ontving zonder tegenspraak heeft laten doorgaan, geen recht lot inmenging heeft. In Graslitz kwamen ernstige onlusten voor. De gendarmerie trachtte de menigte uiteen te jagen. Daarbij werd op een der gendarmen een schot gelost en een gendarme-wacht meester zoodanig door een steenworp gcti'Ollen, dat hij tegen den grond sloeg. Hierop maakten de gendarmen van hunne wapens gebruik. Twee dooden en een zwaar verwonde bleven ter plaatse. In'.usschen werden ook uit een an der huis schoten op de gendarmen gelost. In 't geheel werden zes per sonen verwond waarvan er twee in den loop van den nacht stierven. Van het manoeuvie-terrein werd een bataillon infantrie ter versterking der gendarmerie naar Graslitz gezonden. Invoer van tabak in Frankrijk. Nu en dan werden door personen, die uit Nedeiland te Parijs aankwamen, moeilijkheden ondervonden, doordat de ambtenaren der plaatse!, accijnzen bezwaar maakten tegen de vrije toe lating van geringe hoeveelheid tabak, sigaien of sigaretten tvclke de douane ambtenaren aan de Fransche grens als restant van reisprovisie vrij hadden laten doorgaan. Ter voorkoming van zoodanige moeilijkbeden is bepaald, zoo meldt de Staalsct. van j I. Donderdag, dat tie douane-ambtenaar aan de grens, die deze reisbenoodigdbeden vrij toelaat, daarvan zal doen blijken door op de kistjes of pakjes, waarin zij bevat zijn, een door hem onder- teekent etiquet te plaatsen, vermel dende den naam van den reiziger en van bet grenskantoor, alsmede de soort en tie vermoedelijke hoeveelheid der goederen. Zijn de kistjes of pakjes van zoo danig étiquet voorzien, dan zal de reiziger bij aankomst te Parijs dooi de plaatselijke ambtenaren niet worden bemoeilijkt. Het belang van den reiziger brengt dus mede, de opplakking van zoodanig étiquet, zoo noodig aan de douane te vragen. Men verzuime niet al bet voor- handene aan de douane op te geven. Of de hoeveelheid niet te groot is, om vrij te worden toegelaten, wordt tloor haar naar de omstandigheden beoordeeld. Mijn-ongeluk. Tengevolge van gasontploffing in den Piestmijn bij Heatli (Wales) in Engeland is een schacht ingestort, waarbij, voor zoover men reeds kan nagaan, 21 personen gedood en 6 zwaar gekwetst zijn. De gassen werden aangestoken door onbeschermde lichten. Overstrooiuingeii in Spanje. In Spanje heeft een hevig onweder gewoed. In verschillende provincies hadden overstroomingen plaats,waarbij verscheidene personen zijn omge komen. In de arena van Leganes, bij Madrid stortte een tribune in, waarbij een tweetal personen gedood zijn en 32 gewond werden. Ongeregeld lieden te Hilversum. In bet vorige jaar werd door tien gemeenteraad van Hilversum het be sluit genomen lot afschaffing van de kermis. Maandag den eersten dag der ker- misweek, beeft een gedeelte der fabrieksbevolking haar misnoegen geuit in verregaande baldadigheden. Langs den Vaartweg is geen lan taarn heel gebleven, terwijl op den Kerkbrink, in tie Kerkstraat en in de Heerenstraat in lal van huizen de glazen werden ingegooid. Niet minder dan 67 groote spiegelruiten werden verbrijzeld Aan het huis van den burgemeester hebben de baldadigen danig hun woede gekoeld. De schutterij, opgeroepen om de politie bij te staan, heeft de menigte uiteen gedreven. Aangezien men nitytwe betoogingen verwacht, is de Itijks- vcldwacht uit Amsterdam en omlig gende gemeenten gerequireerd. De infanterie uit Naarden is aan gekomen, terwijl een detachement huzaren uit Amersfoort is vertrokken. De werklieden van deHilversumsche spinnerij, ten getale van 400 mannen en vrouwen, werden zeer oproerig, toen hun werd aangezegd dat ze niet vrijaf konden krijgen. Een groot deel daarvan moet het werk daarop hebben gestaakt. Afzetterij. De N. R. Ct. vertelt het volgende staaltje van ongewone afzetterij: Dat er slaapbazen, ronselaars en runners zijn, die waar zij met zee lieden in aanraking komen, op zijn zachtst uitgediukt, weten van rekenen, is nu bekend; thans vernemen wij ook, dat op het oogenblik bij de poli tie aanbangig gemaakt en in onder zoek is een bijzondere wijze van re kenen van een kapper, en wel van The London Toilet Club, gevestigd Noordblaak 61 te Rotterdam. De jonge dame, die 't geval bij de poli tie beeft aangegeven, woont daar in de stad. Zij kwam dezer dagen voor het eerst in dien winkel om zich liet baar te laten wasschen. Zij werd daarop in een in dien winkel uitko mend zijvertrekje gelaten, waar men baar liet haar wiesch en waar men haar daarop mededeelde, dat zij nu te betalen had I 3 50 voor liet haar- wasschen en f 42 (zegge twee en veertig gulden voor een paar borstels en eenige andere nietigheden die daar bij gebezigd waren. De jonge dame weigerde beslist, dit onzinnig hooge bedrag te voldoen, en verklaarde dat den haarbewerker uitdrukkelijk. Deze begaf zich toen in den winkel, om van de weigering kennis te geven, keerde daarop terug en trachtte haar nu te bewegen eene schuldbekentenis lot liet bedrag van f 42 te teekenen. Ook dit weigerde de dame stellig, waarop tol driemalen toe besprekingen plaats hadden in den winkel tusschen den bediende en en iemand die zich daar bevond. Al dien tijd, omstreeks twintig minuten, werd zij in liet zijvertrekje gehouden. Ten laatste, toen de dame onver murwbaar bleek, en noch van beta len noch van onderteekenen eener schuldbekentenis wilde weten, verge zelde de man haar naar haar ouders huis, waar hij zijn eiscli herhaalde. Maar ook daar weigerde men de som te betalen. Branden. Door onvoorzichtigheid ontstond Zondagmiddag te Wageningen op den berg brand in een deniiebosch van den beer Tutein Nolthenius. Onge veer 200 roeden verbrandden. Te Veen brandde Maandag de woning van den lieer V. af. Niets kon worden gered. Alles was verzekerd. Te Oosterwijk brandde Maandag de boerderij van den heer Geerling ge heel af. De langdurige droogte is oorzaak, dat weinig tot blusscbing kon worden gedaan. Postiuuscuin. Te Petersburg zal een poslmuseum worden opgericht, waarin de ontwik keling van het post-, telegraaf- en telefoonwezen aanschouwelijk zal wor den gemaakt. De Vesuvius uitgedoofd. Professor Tascone, de tegenwoor dige leider van het observatorium te Rome, heeft een beknopt rapport uitgegeven overde laatste uitbarstings- periode van den Vesuvius. Volgens dezen geleerde heeft de vulkaan met Juli jl. waarschijnlijk voor het laatst gewerkt. De periode was 3 Juli 1895 begonnen en beeft met afwisseling van grootere en kleinere uitbarstingen ongeveer vier jaar geduurd. Ge durende dien tijd heeft zich tusschen den hoofdkrater en de Monte Somma een koepelvormige lavaberg gevormd, waarvan de hoogte ongeveer 130 M. bedraagt, zoodat de Vesuvius daar door belangt ijk van gedaante is ver anderd. Dc gezamenlijke uitgespuwde lava wordt door prof. Tascone op oen volume van 107 miljoen kub meter geschat. Deze massa heelt zich voor een deel aan weei zijden van liet laboratorium in do »Piana delle Ginestre" in liet Betranadal opge hoopt. Zouden de uitbarstingen zich herhalen, dan is liet observatorium niet volkomen veilig meer op de plaats waar het zich bevindt. Wijl bet verbaal van liet droevig omkomen van drie jonge menschen te Utrecht niet in alle deelen juist is geweest, zendt men de volgende rectificatie aan het N. v. d. D. Het gezelschap, dat zich j.l Zater dagavond, na eene wandeling te Utrecht in den tuin van den melk- salon cn de restauratie van den lieer Van Booyen, op den boek van de Mariaplaats en het plantsoen, bevond, bestond uit 6 personen, n.l. 2 doch ters en 2 zonen van den predikant Y., te Stedum, en 2 dochters van den heer B., te Utrecht. De beide dames Y. waren gelogeerd bij de familie B. De eene zoon Hendrik, woonachtig le Apeldoorn, bad, om zijne zusters en broer te bezoeken, zich voor een paar dagen naar Utrecht begeven De andere zoon, Hans Ynzo, was woonachtig te Utrecht en werk zaam in liet magazijn van gouden en zilverwerken van den beer v. K. Het eene meisje van den heer B. was verloofd met den lieer Hans Ynzo. Het andere leed sedert geruimen tijd aan melancholie, en baar zenuwtoe- stand was niet normaal. Zij was, om haar wat afleiding te bezorgen, op de wandeling meegenomen. Zonderde geringste aanleiding stond zij op, ijlde den tuin uit naar den waterkant toe, en voor dat een der anderen de wanhopige daad kon ver hinderen, waartoe nog pogingen wer den aangewend, sprong zij de Singel- gracht in. Geen oogenblik aarzelde de Heer Hans Ynzo, de verloofde van hare zuster, en sprong de ongelukkige na, en meteen ook Hendrik, die zijn broer, ilie reeds bet meisje had vastgegrepen, tegen den stroom zag worstelen. Beiden waren goede zwemmers, doch de hevige stroom, die bij de brug draaikolken vormde er werd juist gespuid boorde allen naar de diepte. Alle drie kwamen, helaas! jammerlijk om liet leven. Uit Nieuwedipp wordt een droeve zeeramp gemeld. De op Texel tliuisbe- hoorende blazerschuit T X 149 werd Donderdag, uit de Noordzee naar Nieu- wediep terugkeerende, op de hoogte van de Ilaaksgronden door een hevige stortzee overvallen, waardoor twee van de drie opvarenden, schipper C. Burger en de knecht K. Boon, over boord geraakten. Voordat eenige poging tot redding kon worden aangewend, zonken de beide ongelukkigen in de diepte weg en vonden zij bun dood in de golven. Beiden waren op Texel woonachtig. Burger, 36 jaar oud, laat eene weduwe en drie kinderen onverzorgd achter; Boon was een 16 jarig jongeling. De eenig overgebleven opvarende bracht de schuit in den namiddag behou den te Nieuwediep binnen. Tusschen Middelburg en Vlissingen is een wielrijder slecht te pas gekomen. Hfi wilde met de stoomtram om het hardst ryden cn vergat daarby op de verdere veiligheid van den weg te letten. Plotseling reed lty tegen een met twee paarden bespannen rytuig op. Onder de wielen van het rytuig geraakt, bekwam hy vry ernstige kneuzingen aan de rech- terzyde van de borst en aan het linker been. Met een volgende tram werd hy naar Vlissingen overgebracht, waar hem geneeskundige hulp verleend werd. De kwetsuren zyn niet levensgevaarlyk. Uit de receptiezaal der Kon. Mil. Academie te Breda is ontvreemd de gouden medaille, door de gemeente aan die instelling aangeboden, by gelegen heid van haar 50 jarig bestaan. Een ingesteld onderzoek heeft tot he den tot niets geleid. Vrydagnacht werden te Haarlem in de Lange Raamstraat door twee rechercheurs twee korporaals der Huza ren vervolgd, die na het sluitingsuur ongemerkt een herberg trachtten te ver laten door over schuttingen en daken te klimmen Ze kwamen toen terecht in de kamer van een slapend echtpaar, dat verschrikt de straat opvloog en de buurt in rep en roer bracht. Eindelyk gelukte 't politie een der korporaals te vatten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2