BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. opvoedingsmiddel? Het kind is de vader van den man, dat bekende woord geld ook in zedelijken zin. Laat het voor ons allen een richt snoer wezen. W. F. Een vriend van den redacteur der Deutsche Wochenzeilunginder Nieder- landendie voor eenigen lijd naar Kaapstad vertrokken is, was op de stoomboot meermalen in de gelegen heid gesprekken van medereizende Engelsche officieren over den toestand in Transvaal te hooren. Daarbij viel hem op het hoopvolle vertrouwen van de jongeren met betrekking tot een succesvollen veldtocht en vooral de vi ijmoedigheid van een officier van hoogeren rang, waarmede deze zich over de te verwachten operaties uitte, welke gebaseerd zijn op de onkunde der Boeren op tactisch en strategisch gebied. Volgens de beweringen van dezen Engelschen officier zullen van verschillende punten uit gelijktijdig vliegende colonnes de Transvaal binnendringen, om de Boeren in het onzekere te laten waar zich de hoofd colonnes ophouden. De Boeren moeten derhalve hun strijdkrachten versnip peren, vooral ook omdat de achter hoede van de Engelschen gevormd wordt door tegen de Boeien opge zette Swazi's en andere Kalïerstam- meri, voor wier gedrag tegenover de achtergeblevene Boerengezinnen de Engelsche troepen natuurlijk de verantwoordelijkheid niet op zich kun nen nemen. Door de verschillende colonnes incl deze achterhoede, wordt den Boeren alle toevoer afgesneden. Honger en de onzekerheid over het lot van hun gezinnen zouden de Boeren ten slolte tot onderwei ping dwingen. Dit plan teekent de redactie hierbij aan is volstrekt niet kwaad bedacht en stemt wat betreft de KalTer-achterhoede. die natuurlijk(l) zonder verantwoordelijkheidder Engel schen Boerenvrouwen en kinderen vermoordt, woningen verbrandt enz., volkomen overeen met de Engelsche beginselen van humaniteit. Verschillende Parijsche bladen heb ben hot schandelijke lasterpraatje uit gestrooid dat er op Labori in 't ge heel geen aanslag is gepleegd doch dat alles comedie is geweest en men slechts de bedoeling had, «om het publiek meewarig te maken over het al droeviger wordende lot van den man die van het Duivelseiland is ontsnapt om de nationalisten 111 een onaangenaam parket te brengen." Labori heeft nu tegen die bladen een klacht wegens laster ingediend. Aan de ontvangers van het recht van successie is opgedragen om in November 1899, en vervolgens telkens na verloop van 5 jaren, dus de tweede maal in 1904, een onder zoek in te stellen naar de woon plaatsen van zekere personen, die vroeger onder hun kantoor woonden. De tentoonstelling van artikelen betreffende gasen waterleiding voor industrieel en huishoudelijk gebruik, welke van 9 tot 48 September a. s. te Schiedam gehouden zal worden, be looft naar wij vernemen een buiten gewoon succes te hebben. Het aantal inzendingen is zoo groot, dat de beschikbare ruimte in de za len der Officieren-Vereeniging aldaar en in den ruimen tuin geheel is in genomen, terwijl enkele personen, die verlangden te ex poseeren, doch wat laat aanvroegen, wegens gebrek aan ruimte afgewezen moesten worden. De afdeehng acetyleen wordt zeer interessant, te meer, wijl dit de eerste keer is, dat in ons land dit gas op eene tentoonstelling wordt ingezon den. Eene groote veranda in den tuin is voor deze onderafdeehng ge reserveerd. Een groot aantal gas- en water motoren wordt door verschillende fabrikanten ingezonden, waarbij er zijn van Vu tot 30 paardekrachten. Voorts bevat de tentoonstelling alles, wat men daar redelijkerwijze mag verwachten en men op vroegere soortgelijke tentoonstellingen heeft aangetiollen, met dit onderscheid echter, dat de Schiedamsche expositie de volledigste, zal worden, die in ons land tol nu toe gehouden werd. Voor de noodige feestelijkheden welke tentoonstelling is zonder deze denkbaar? is door een speciale commissie gezorgd. Eiken dag heb ben er een of meer concerten plaats; vuurwerken en schitterende illumina ties zullen ontstoken worden. De Vereeniging van Gasfabrikanten evenals de Zuidllollandsche Vereeni ging van Gasindustrieelen houden gedurende de tentoonstelling Verga deringen te Schiedam, terwijl de plechtige opening op Zaterdag 9 September door een aantal hoogge plaatste autoriteiten zal worden bij gewoond. Een uitvoerige geïllustreerde cata logus zal verschijnen bij den uitge ver H. J. C. Koelants. Een reclameplaat uit het bekende atelier der firma Vurtheim te Rotter dam. Scherpenzeel. Er heeft zich alhier een Commissie gevormd, die gelden tracht te ver zamelen om de verjaardag onzer geliefde Koningin waardig te vieren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Generaal Majoor G. L. Lang- guth, Commandant der 2e Divisie Infanterie, vergezeld van den Kapitein van den Generaleu Staf W. 11. van Terwisga, die gedurende een drietal dagen de oefeningen van het 5e Regi ment infanterie heeft bijgewoond, is gisterenavond naar zijne standplaats Arnhem teruggekeerd. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door de Kolonel Regimentscom mandant bevorderd en aangesteld tot Reserve korporaal, de adspirant vaan drigs L. J. C. van Delden, G. H. J. van Spanje en C. H. Cordes. De sergeanlen W. Meijer Tim merman Thijssen, F. R. Numans, C. C. Schmoutziguer en H. A Ephraim, van het 5e Regiment infanter ie, allen leerlingen van het '2e studiejaar van den Hoofdcursus, welke aan het officiersexamen hebben voldaan, zijn bij bet korps teruggekeerd, in afwach ting hunner benoeming als zoodanig. De bij hel 5e Regiment infan terie benoemden kapiteins J. van Toorenenbergen en Jhr. II. M. van der Goes, zijn belast geworden met het bevel respectievelijk over de 3e compagnie ?e bataljon en de 3e com pagnie 4e bataljon van genoemd korps alhier in garnizoen. Den 28 Augustus a.s. vertrekt van hel 5e Regiment infanterie alhier naar de legerplaats bij de Harskamp een detachement onder bevel van den tweede-luitenant H J. Ofierliaus, sterk 4 onder-officieren en 14 soldaten tol het in gereedheid brengen van voor melde legerplaats, voor de aldaar te houden oefeningen door het personeel der Normaalschietschool. Op den 12 September d.a.v. vertrekt opnieuw van genoemd korps, naar de legerplaats een detachement sterk 106 soldaten om aan de aldaar te houden oefeningen deel te nemen. Tijdens de a.s. najaarsoefeningen worden bij het 5e Regiment infanterie alhier gedetacheerd de officieren van gezondheid K. Kooijman en G. L Coenen, respectievelijk bij het ie en 4e bataljon van genoemd regiment. Aan den muzikant-titulair A. J. Lems van het 5e Regiment infanterie, is op verzoejt een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De 2e luit. W. J. Jeltes, van het 3e reg. huzaren, wordt met 1 Oct. voor zes maanden gedetacheerd bij de rijschool alhier. Een voorbeeld om na te volgen. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam heeft ter aanmoediging bepaald, dat ieder, die een agent bij eene arrestatie hulp verleend, daar voor eene geldelijke belooning kan erlangen. De avond van 23 Aug. was een ware feestavond voor de zangvereeni- ging »zang veredelt". De Directeur was sinds zeer kort in 't huwelijk getre den en naar aanleiding daarvan werd hij met zijn vrouw dien avond fees telijk ontrangen. Nadat het jonge paar door voorzitter en secretaris naar de versierde zitplaatsen was ge leid, werd den jonggehuwden onder leiding van den Heer A. A. Verburg een »Bruidslied" toegezongen Daarna sprak de voorzitter uit naam der ver eeniging eenige gevoelvolle, hartelijke woorden tot den Directeur, waarna de lieer M. G. Northolt in 't Fransch ren toespraak hield tot de jonge vrouw. Beide speeches werden rnet daver end applaus begroet. Uit naam dei' ver eeniging werd den Dir ecteur een sou venir en zijn vrouw een praehtigen bloemenmand aangeboden. Zeer geroerd bedankte de Heer Boode, ook namens zijn eehtgenoote, voor de attenties. Onder muziek, zang en voordrach ten werd het verdere gedeelte van den genotvolleri avond doorgebracht. De gemeenteraad hield gisteren onder praesidium van den burge meester Mr. F. D. Graaf Schimmel- penninck eene kortstondige vergade ring. Afwezig waren de boeren Tromp van Holst, Mi. Heyligers, Ad. van Kalken, Garjeatine en Mr. van Voorst Vader', waarvan beide eerstgenoemden met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris gelezen, worden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat van den heer A. Hamers kennisgeving is ingekomen dat hij zijne benoeming als raadslid aanneemt. Tot onderzoek der geloofsbrieven van den nieuwbenoemde worden door de voorzitter aangewezen de heeren M. van Beek, H. W. van Esveld en Mr. J. C. H. Prikken. Na eene korte schorsing der vergadering, tijdens het onderzoek, deelt de heer van Beek namens de commissie rnede, dat alle stukken in orde zijn bevonden, wes halve zij de toelating adviseert, z.h.st. wordt dienovereenkomstig besloten. Aan de heer Northolt onderwijzer1 aan de openb school 3e soort alhier wordt op diens verzoek, overeenkomstig advies van B. en W. z.h.st. eervol ontslag verleend tegen 15 October. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. wordt met op één na algemeene stemmen benoemd de heer A. G. van Os, luitenant der artil lerie van het O. 1. leger. De rijkspensioengrondslag van den heer J. M. Thiel als leeraar aan de Burgeravondschool werd conform het advies van het Dag. Best. vastgesteld op f 1200. Daarna werden achtereenvolgens met algem. stemmen vastgesteld de gemeenterekening over 1898 (aan ontv.: f283018,07, uitg.f279351,89 sluitende dus met een batig saldo van f3G66,18), de begrooting der d.d. schutterij, die van het Burgert, arm bestuur, van het Burgerweeshuis en van de Kamer van koophandel. De voorzitter deelt daarop rnede dat ingekomen zijn Van Gedep. Staten de goedkeuring op de verordening omtrent de heffing van schoolgeld van het Dagel. Best de begrooting der gemeente voor 1900, aan ontv. en uitg. een bedrag aanwijzend van f 583487.03 zal op voorstel van den voorzitter worden gedrukt en rondgedeeld aan de leden om in een volgende zitting te worden behandeld van de Minister van Binnenl. Zaken eene missieve hou dende goedkeuring van de benoeming van een leeraar aan het Gymnasium een voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer II. E. van Sweden als sluis wachter aan het Spui en het benoe men van een anderen functionaris op eene jaar wedde van f 50.een voor stel van B. en W. tot wijziging der jaarwedden van enkele leeraren aan de II. B. S. en van die der 6e ambte naar ter secretarie en ten slotte een voorstel van het Dag Best. tot het bouwen varr een politiebureau. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter omstreeks kwart voor drieën de vergadering. 361c STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 23 en 24 Aug. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f5.000 op No. 12057. Prijs van f 100 op No. 1051. Prijzen van f 45. 1246 1258 1639 1668 1716 5589 5609 12029 12079 1300413093 15457 15472 15481 15666 15668 15683 15697 20244 en 20248. Te zamen 22 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 4e klasse 47 Sept.; 5e klasse 18 21, 26—29 Sept., 2—5 en 9—13 Oct. De vierde klasse bevat de navol gende prijzen1 van f 25.000, 1 van f5.000, 1 van f2.000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f100 en 1565 van f 65. (Geene nieten. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350)nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde k f 3.50 en klassikale k f 2.85 per Het drogen van bloemen. Nu wij irr den vollen oogst van bloemen zijn, die zich rondom ons in honderden vormon en kleuren ver- toonen, bewijzen wij denkelijk velen een dienst, door hen bekend te ma ken met het drogen van bloemen. Dit is eene hoogst aangename be zigheid, die de aangenaamste souve nirs achterlaat. Er zijn verschillende methoden om bloemen te drogende volgende is van prof. Pfitzer, te Heidelberg, en daarom Plitzersche methode genoemd. Droog wit zand wordt in een groote bak of schotel zoo dikwijls- gewas- schen, tot het water er volkomen helder afioopt. Het zand wordt daarna in de zon of in den oven gedroogd. Is het zand droog, dan voegt men bij 1 liter zand 100 gram spiritus waarin vooraf drie gram stalicylzuur is opgelost; men doet bij dit mengsel nog drie gram stearine en drie gram parafine, laat dit papje weder dro gen, zeeft het daarna nogmaals zeer fijn, en het goedkoope preparaat is gereed. Op verschillende manieren kan men nu te werk gaan om de bloemen in 't zand te leggen en te drogen. 't Geschiktste is een kistje te nemen met verschuifbaren bodem en afneem baar deksel. Inde kist wordt dicht bij den verschuifbaren bodem een niet te fijne zeef van gevlochten draad be vestigd. Men zeeft nu zooveel zand in de kist, dat de zeef een centimeter be dekt is. Hierop worden de bloemen gelogd, doch slechts zooveel, dat ze elkander niet raken, nog veel minder dringen daar ieder deeltje zijr. natuurlijken starid en vorm moet behouden Voorzichtig wordt nu het zand er op gezeefd, daar niet de minste ruimte mag blijven tusschen de bloemdeelen Is dat gedaan, dan bevestigt men het deksel op de kist en deze wordt 12 dagen in de zon of in een oven van 30—50 gr. C. warmte gezet. Zijn de bloemen droog, dan wordt de kist boven een bak gezet, de bodem weg geschoven en terwijl het zand weg loopt, blijven de natuurlijk gekleurde bloemen op de zeef liggen. Wij zagen op deze wijze Orchideeën gedroogd die maar weinig van de levende bloemen verschilden. Bewaren van eieren. De Berliner Markthallen Zeilung bevat een artikel over dit voor huis moeders zeer belangrijk onderwerp In de eerste plaats wordt er op aan gedrongen, dat slechts onbevruchte eieren worden genomen, omdat be vruchte nooit te vertrouwen zijn- Geen hanen dus in de hoenderpar ken, waar men zich uitsluitend toe legt op eierproductie. Wel eenige hennen bij de inlandsche, die don kerkleurige eierschalen geven, zooals Langshan's, Brama Pootra's, Cochin China's. De proef is volle 8 maanden lang genomen. De eieren waren dus mins tens 8 maanden oud. Wijze van bewaring. Op 100 bedorven. In pekel160 In papier gewikeld80 In een mengsel van salizylzuur- en glycerine gedompeld 80 Met zout ingewreven 70 In zemelen bewaard 70 Met parafine bedekt 70 Met een mengsel van salizyl- zuur en glycerine bestreken 70 In kokend water gedompeld gedurende 12 a 15 seconden 50 In een aluinoplossing 50 In een oplossing van salizyl- zuur40 Gevernistmetcollodium40 Met reuzel bedekt 20 In lioutch bewaard 20 Gevern. met gomlak (Chineesch lakvernis) 20 Behandeld meteen mengsel van boorzuuren potasch-silrcaat 20 Idem met potasch-permanga- naat20 Met vaseline bedekt. 0 ln kalkwater bewaard. 0 In een oplossing van potasch-silicaat bewaard 0 BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot en met 23 Augustus. Geboren: Jacoba, d. van C. Koelemeij en G. M. B. Huurdeman. Mina, d. van M. Staal en C. van Kleef. - "Willemijntje, d. van A. van den Stam en W. Vlug. Samuel, z. van J. van Tijn en E. van Leer. Gerardus Coenraad, z. van J. Paschedag en M. C. Kok. Albertus Gerardus, z. van J. M. van Veen en E. Kaljee. Ondertrouwd: A. C. van Oven en C. van Leeuwenkamp. Getrouwd: J. Pijpers en C. A. de Goede. J. Veldman en F. van Pluren. - J. F. A. Hofmann en G. Eibers. - P. van Dijk en J. Pampus. OverledenAntonia Veenendaal, 48 j. echtg. van G. van de Kraats. Wilhel- mina Schol, 88 j. wed. van D. J. Mos. Antonia Ruitenbeek, 31 j. echtg. van N. Klee. Johannes Andreas Kamer, 2 m. Hendnka Joseplrina Vial, 7 m. Rijkje van 't Klooster, S9 j. wed. van P. van de "Wolfshaar. Nicoiaas Johannes Kreyer- maat, 6 m. - Aleida van Eeden, 6 nr. Hendrika Johanna Floor, 5 m. - Reijertje van der Veen, 15 m. Johannes Krynen, 29 d. - Harretje Holland, 7 m. Jacobus Antonius Rosier lm. Fenna van den Brink, 9 m. Hoogland. Geboren: 10 Aug. Evert, zoon van J. Velthuizen en W. van der Kamp. 18. Anna Jacoba, dochter van D. R. Alberts en H. de Boer. Ondertrouwd18 Aug. N. Eybergen en C. van de Coterlet. Leusden. Geboren: 18 Aug. Elisabeth, d. van Hendrik van Egdonr en Geertje van Leu- veren. 19 Aug. Geertje, d. van Peter van de Kamp en Dirkje van 'tLand. Overleden: 17 Aug. Woutera Aartsen, oud 9 m. Stoutenburg. Overleden: 23 Aug. Cornelis van de Berkt oud 11 d. Woudenberg. Geboren: 21 Aug. Marinus, z. van Gijs- bert Hardeman en Catharina van Dijk. 22. Gerardus, z. van Gerard van Brug gen en Jannetje Dobron. Overleden: 19 Aug. Jan van de Lage- maat, 6 weken. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Aug. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 16a f8.Peren f6.a f9.Nieuwe aardapp. fO.OO a f0Zandaardapp. f 1.60 a f 2 00 Hoendereieren f3 90 a f4.25 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.— Boter f 1 05 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0a fU.Zoetetn. kaas U.f0. Kippen f0.60 a f0.80 Kuikens f 0 80 a f 1.J0 Piep kuikens f0.30 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.afOHazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamme f0.30 a f0 80 Duiven f O.iO a f0.50 paar. Magere varkens MO M6.Zeugen f30.f45. Biggen f5 af 7.00 Schrammen 00.a fOO Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO.— Kalf koeien f 000 a fOOO.— Kulfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren, ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit50 heet. Appelen; 40 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- leu 300 heet. Zandaardappeien 15000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren1000 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; 10 magere varkens, 350 biggen en 30 zeugen. RECLAMES. Na 14 jaren JUijdciis. Wij achten het overbjtfig onze ^lezers telken male eene uitvoerige beschrijving 'te geven over de wondervolle en ongehoopte génezingen die dagelijks verkregen worden door hei" gebruik der echte Pink Pillen vanfDr. Williams De heer F. Schouten, te Ouderkdrk a.d. IJ&sel, schrijft daaromtrent^'t volgende»^Cijn oprechten dank voor Uw heilïaarn middel. Sedert meer dan 14 jaren was ik lijdende aan maag- en rugpijn, het leven was mij een last, alles had ik reeds aangewend, docjf die knagende* pijnen bleven imrner bestaan. Naar eeiWportrct •Eindelijk nam ik rnfjh toevlucht tot de be roemd gewordene PinlT' Pillen en welk eene gezegende uitkomst, thajis na 't gebruik van zes doozen ben ik geheel geitezen. •In 't algemeen belan* kunt U mijne genezing bekend maken." Prijs f. 1.75 de doos f.9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. II. f. Snabiliê. Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothfeider voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer ggieeswijze is de hernieu wing van het bloed en dei versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheumatiek^ heupjicht, zenuwpijn, verlamming, ruggemergszwkte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone trieuren aan debleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwak king en hebben eene werkdkdige handeling op alle ziekten veroorzaakt door ^lichamelijke en geestelijke overspanning en door buithjejiftrigheden»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2