BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. verdedigen en het artikel voorlezen, waarin heel iets anders stond, maak ten de socialisten een helsch rumoer en beletten hem te spreken. Vander- velde wierp hem zelfs de Aurore in 't gezicht, en tot zoo'n tumult gaf dit aanleiding, dat de vergadering moest geschorst worden. Gister zijn de beraadslagingen ge ëindigd en bij stemming over het voorstol-Vandervelde werd dit met 59 tegen 31 stemmen verworpen. Met het oog op de kieswetquaestie, is er sprake van de October-gemeente verkiezingen in België te verdagen. Woensdagmiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de legerplaats te Millingen. Tot het diner Donderdag j 1. ten koninklijke paleize Het Loo gegeven, waren uitgenoodigd de leden van het civiele en militaire huis van Hare Majesteit, de leden van het huis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, de voorzitters der Eerste en dei- Tweede Kamer, de ministers a por tefeuille, uitgezonderd de minister van buitenlandsche zaken die ten zijnent het corps diplomatique ont vangt, de vice president van den Baad van State, de commissaris der koningin in Gelderland, de directeur van het kabinet der Koningin. Gedurende het diner werd muziek uitgevoerd door het corps van liet 8e reg. infanterie, te Arnhem. Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik. Heden werd in de Buitensocieteit te Alkmaar de 20e algemeene ver gadering gehouden van den Volks bond, Vereeniging tegen drankmis bruik. Zij werd geopend door den Voorziter, dr. W. P. Ruijsch, die er op wees, welk een belangrijke schrede de be strijding van het drankmisbruik in het laatste jaar is voo uit gekomen, zoowel in den vreemde als in ons eigen land. Spr. constateerde met groote waardeering, dat de tegen woordigc regeering de eerste is, die ten onzent met ernst en kracht er naar streeft, het drankmisbruik te bestrijden. De Alg. Secretaris, de heer A. van der Voort Az deed in zijn jaarverslag uitkomen, dat de Volks bond in meer dan een opzicht op een jaar van vruchtbare werkzaamheid mag terugzien. De heeren mr J. Bool en L. P. Walburgh Sciimidt werden als leden van het Hoofdbestuur herkozen. Dr. van Walsem deelde namens de Commissie in zake de ten onzent gebruikte biersoorten mede, dat deze commissie eerlang met haar taak hoopt gereed te komen. Van de genomen besluiten noemen wij beknoptheidshalve alleen de voor naamste. Zoo dat, om van wege den Volksbond een prijsvraag te doen uitschrijven voor een handleiding over 't Alcoholvraagstuk te dienste van het onderwijs op do Kweekscholen en Normaallessen, alsmede dat om het verschijnen van platen en gra- phische voorstellingen van statistieke gegevens te bevorderen. De uilgaaf van 'l orgaan werd vastgesteld overeenkomstig de finan- cieele regeling, door het Hoofdbe stuur voorgesteld. Hei Hoofdbestuur zal de aandacht der Nederlandsche Vereeniging van Directeuren van Verzekering-maat schappijen vestigen op de wensche- lijkheid van een onderzoek naar de sterfte-verhoudingen tusschen geheel onthouders en maliggebruikers. De heer J. P. Zolner leidde met een voordracht 't daartoe strekkende voorstel in. Het Hoofdbestuur zal de afileelingen uitnoodigen, om aan te dringen op, of zoo noodig mede te werken tot het beschikbaar stellen van wacht lokalen en drankvrije schaftlokalen op groote bouwwerken. Binnenkort zal van wege den Bond een plaat worden uitgegeven. Aan de Algemeene Vergadering zal voortaan, zoo mogelijk, een pro- poganda-vergadering worden verbon den. Aan Hooghullen werd weder een subsidie van f 250 verleend. Aan het Hoofdbestuur werd over gelaten, de plaats te kiezen voor de eerstvolgende Algemeene Vergadering. Men schrijft uit Hoogeveen leder, die ooit in Drente is ge weest, weet dat in die provincie nog groote uitgestrektheden woeste gron den liggen, die geduiende eeuwen niet anders zijn aangewend, dan tot het aanplanten van wat bosch, het weiden van schapen en het verbou wen van veen- of heide-boekweit. Het ontbrak den menschen aan meststoffen om deze zoo schrale gron den met succes te kunnen bearbeiden Door den kunstmest echter zijn de tijden veranderd. Van deze omkee ring nu maken ondernemende man nen uit de provincie Groningen ge bruik en leggen op verschillende plaatsen gronden in cultuur, met het doel om verschillende producten, ais daar zijn: aardappelen, rogge, haver, groene erwten enz. te verbouwen. Een en ander brengt mee, dat in jaren lang niet zooveel arbeiders in de omgeving van hun woonplaatsen voortdurend werk hebben gevonden als thans. Verscheidene weken reeds worden 250 a 300 man aan werk geholpen. Een noodzakelijk gevolg van deze ontginning is ook, dat er, boerderijen moeten worden gebouwd en waar schijnlijk een of meer aardappel fabrieken zullen verrijzen in 't kort groote veranderingen grijpen hier plaats, die naar wij hopen zoo wel den ondernemers als den hier wonenden ten goede zullen komen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gelegenheid van den 19e verjaardag van H. M. de Koningin werd j.l. Donderdag door de schutterij, het 5e regiment infanterie en het al hier in garnizoen liggend gedeelte van het le regiment veld-artillerie op het terrein voor de infanterie- kazernes parade gehouden. Gecom mandeerd door den luit.-kol Heldring werden de honneurs bewezen aan kolonel J. van Wijk. Slechts eenmaal werd gedefileerd waarschijnlijk om den troep, die den volgenden morgen vroegtijdig naar Millingen moest ver trekken, niet te zeer te vermoeien waardoor het militaire schouwspel, dat als altijd tal van toeschouwers had getrokken zeer spoedig was af- geloopen. De stad was in feestdosch. Uit alle woningen evenals van de torentransen wapperde de driekleur. In den namiddag maakte de gym nastiekvereniging «Wilhelmina" een sportmarsch door de gemeente. Des avonds werden op het terras van «Amicitia" door de stafmuziek van het vijfde en op den Hof. door de muziekvereeniging «Caecila" drukbe zochte conceiten gegeven. Vooral de Hof was overvol en niettegenstaande dat werd geen enkele wanklank ver nomen. Wel een bewijs dat goede populaire muziek gunstig op het volk inwerkt. De Hofbewoners handhaaf den hunne reputatie door gedurende het concert herhaalde malen Ben- gaalsch vuur af te steken, terwijl de heer Bonnier voor eene fraaie toe passelijke uitstalling de buste van H. M. de koningin te midden van fiisch groene sierplanten had zorg gedragen. Ging deze verjaardag ran Hare Majesteit dan ook al niet evenals het vorig jaar met feesten gepaard, toch werd hij met opgewektheid gevierd. De Gemeenteraad zal op Dins dag, den 5 September 1899, des na middags ten l'/i ure vergaderen, ter behandeling der navolgende punten: 1 Installatie der nieuw benoemde leden. 2. Benoeming van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer M. L. Celosse. 3. Loting voor de samenstelling der afdeelingen. 4. Benoeming van twee leden der commissie bedoeld bij art. 166 der gemeentewet. 5. Benoeming van een lid der com missie voor den reinigingsdienst we gens aftreding van den heer H. W. van Esveld. 6. ld. van 3 leden der commissie tot onderzoek der reclames tegen aanslagen in de inkomsten-belasting, wegens aftreding van de heeren van Esveld, Kleber en Tromp van Holst. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan II. E. van Sweden als ontvanger van het sluisgeld en wegens het vervallen dier betrekking en tot aanstelling van een sluiswachter. 8. Id. tot het bouwen van een politiebureau. 9. Beslissing op ingediende reclames tegen aanslagen in de inkomstenbe lasting, mot advies der commissie. 10. Samenstelling der sternbureaux voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten. 11Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort, in de Beek straat en een aan de school 3e soort in do Koningstraat. 12. Vaststelling der jaarwedde dier onderwijzers. 13. Voorstel tot het geven van na men aan eenige straten. De tentoonstelling van «Floralia" zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 7 September, des middags van half twee tot half vijf, in den tuin van »De Arend". Het Bestuur hoopt op een talrijk bezoek, als blijk van aanmoediging. Ds. M. W. Sclieltema Ezn, oud-Directeur der «Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huis gezin" is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het officierskruis dier orde is óok toegekend aan onze vroegere stad- genooten de heeren dr. H. F. Jonk man, Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht; en luite nant kolonel H. C ter Beek van het le regiment infanterie, terwijl tot ridder in die orde benoemd is kapi tein L. C. Vervooren, werkzaam aan het Departement van Oorlog. De le luitenant M. J. Looijen, van het le regiment veld-artillerie al hier, wordt 1 November als instructeur werkzaam gesteld bij de Rijschool te Bergen op Zoom. Bij de Dinsdag gehouden aanbe steding voor de levering van bi and- stoffen ten behoeve van het Garni zoen alhier, waren inschrijvers: H. G. Putman, Steenkolen per 100 K. G. f0 88, Cokes per 11L f0 57, Turf (lange) per 100 stuks f 0.43'/aTurf (korte) per 100 stuks f 0.43, Vuur makers per 100 stuks f 0.15, Bri- quetten per 100 stuks f 2 10, Tak kenbossen per 100 stuks f 3.25; Wed. SchimmelSteenkolen f 0.89. Cokes f 0.55, Turf (lange) f 0.44, Turf (korte) f 0.44, Vuurmakers f 0.25, Briquetten f180, Takkenbossen f3.50; Th. RouteSteenkolen f 1.05, Cokes f 0,70, Turf (lange) f 0.70, Turf (korte) f 0.70. Ned. Centraalspoorweg. De eerste ontwerp-winterdienst- regeling op de lijnen der Nederl. Cen- traal-Spoorweg-maatschappij bevat, naar wij vernemen voor zooverre onze gemeente betreft de volgende wijzi gingen in den treinenloop. Lokaaldienst Utrecht-Amersfoort, v.v. De trein, welke 8 32 v.m. van Amersfoort naar Utrecht vertrekt en aldaar 9.10 v.m. aankomt, zal dan reeds om 8 25 v.m. eerstgenoemd station, verlaten en te Utrecht 9.03 v.m. arriveeren. Het vertrek van de Bilt is hierdoor ook 9 minuten ver vroegd. Op het baanvak UtrechtZwolle v.v. komen geen wijzigingen voor. Woensdag zou alhier een paartje trouwen de ouders gaven hun toe stemming, en de wethouder consta teerde het huwelijk voor gesloten. Daar ontdekte de vader dat zijn dochter pas 17 jaar was en nu ver koos hij niet te teekenen. Algemeene ontsteltenis, die echter merkelijk be daarde, toen men begreep dat die weigering van geenerlei beduiding was. Papa beweerde zijn «recht" wel te zullen zoeken. Medaille» voor langdurigen dienst. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om de weinig sierlijke medailles voor langdurigen dienst voor de onderofficieren en minderen te vervangen door kruisen van brons, zilver en goud resp. voor 12- 24-en 36-jarigen dienst. Gisterenmorgen zijn op het station Rotterdam D. P. van een trein der H. IJ. S. M. de locomotief en 7 wagen ontspoord. Een der sporen raakte hierdoor versperd. Hetrnaterieel werd belangrijk beschadigd. Een Samoaniische Jeanne d'Arc. Volgens de meening der Samoaners kan niemand anders de troepen der Bairnaunga in het veld voeren dan de «Taupon" of het meisje van Baiala. Zonder hare tegenwoordigheid, die de krijgers zoozeer aanvuurt, zullen zij zich ter nauwernool in beweging stellen, en iedere hoop op zege is uitgesloten Het meisje van Baiala is hetzelfde dat in den oorlog van 1893 beroemd werd, toen zij de aanhangers van Koning Laupepa overwinnend aanvoerde tegen de rebellen van Mataafa. Het slagveld was een mijl ten westen van Apia, het leger van de aanhangers van den Koning bevond zich op een half uur afstands ten Oosten der stad Bij het aanbreken van den dag werd het karnp opge broken, en marcheerde het leger door Apia. Aan zijn spits reed jonkvrouw Sueina, bekleed met een schort van gedroogd gras, terwijl haar lichaam glom als een spiegel, door het in wrijven met cocosnoot-olieop haar hoofd droeg zij een reusachtige pruik, en het gezicht had ze met rood ge verfd, om de vijanden door haar vreeselijken aanblik te verschrikken. Terwijl zij op die wijze van haar meisjesachtig uitzien geheel het tegen overgestelde had gemaakt geleidde zij hare troepen langs den weg, die naar het slagveld voerde. Nu leeft thans nog onder het volk van Bairnaunga een oude overlevering voort, dat alleen die strijders de zege behalen, wanneer het meisje, dat ze aanvoert, met eigen handen het eerste levende wezen doodt, dat hunnen weg kruist. Twee mannen liepen schreeuwende en roe pende vooraan, om baan te maken. Een vermetele knaap holde over den weg. Deze knaap moest sterven, eischte de oude gewoonte. Den knaap gelukte het in een hoop opgestapelde gevelde boomstammen zich te ver stoppen, zoodat men hem niet kon grijpen. Terwijl de krijgers reeds begonnen, de boomstammen uiteen te werpen, om het slachtoffer te voorschijn te halen, nam Sueina snel een besluit. Zij was in de school der missie opgevoed, en behoorde tot de weinige Samoaners, die Engelsch konden lezen en sprekenzij was bovendien veel met blanken in aan raking geweest, zoodat de oude zeden haar tegenstondende wet moest echter gehoorzaamd worden. Zij ver telde daarom, de knaap was niet het eerste levende wezen, dat voor haar over den weg geloopen had, want er was haar te voren een hond zeer dicht voorbijgegaan. De hond werd onmiddellijk opgespoord, en Sueina doodde hem met haar lang slacht mes. dat zij met een zwaai over haar hoofd in het lichaam van den hond liet neerdalen. Daarna sneed zij den hond in stukken, liep over het lijk en hervatte haren marsch. Do sidderende knaap vlood nu zoo snel als zijne voeten hem konden dragen. De troepen keerden overwinnend uit den strijd terug. Ecu gevaarlijk middel. Doctor M. L. H. S. Menko schrijft aan het Hdbl.: In een der bladen wordt als middel tegen muggen aanbevolen het gebruik van laitrierzalf in de volgende bewoor dingen «Neem laurierzalf. Voor 5 cent hebt ge een doosje vol bij iederen apotheker en drogist en daarmede moet ge uw voorhoofd en de boven zijde der handen even inwrijven. De reuk verjaagt de muggen". Deze oogenschijnlijk zeer onschul dige raadgeving heeft, blijkens een geheele reeks van door mij waarge nomen gevallen, alleronaangenaamste gevolgen gehad. Door de in de laurier- zalf aanwezige laurierolie, de zijn. groene olie of olie van Baai, wordt id. een allerheftigste huidontsteking veroorzaakt. Deze ontsteking is niet alleen vaak van zeer langen duur, maai kan zelfs hoogst gevaarlijk worden. Wanneer ik u mededeel, dat prof. Stokvis in zijn bekend handboek over genees middelleer een geval vermeldt, waarhij de laurierolie in verbinding met een ander geneesmiddel zelfs den dood veroorzaakte, dan behoef ik niet verder te betoogen, dat de gegeven raad een zeer gevaarlijke is. Plukt uitgebloeide bloemen al'! Er wordt nog niet genoeg aan ge dacht, dat het zeer goed is voor de planten, waarvan men geen zaad winnen wil, wanneer de bloemen er direct na het uitbloeien afgeplukt worden. Op deze wijze gaat er geen voedsel aan het noodeloos vormen van zaad verloren en kunnen de planten haar volle kracht gebruiken om nieuwe bloemen te zetten, die mede daardoor, volkomen van vorm, kleurrijk en groot worden. Wie niet gelooft dat het plukken van uitgebloeide bloemen gunstig werkt op het te voorschijn komen van nieuwe bloemen, nerne er de proef maar eens van. De uitkomst zal hem dan spoedig aansporen, in het vervolg de moeite van het af plukken bij allo te nemen. Bij aardappelen bijv. zal men be merken, dat de afgeplukte planten pl. m. '/j meer vrucht geven dan die, waaraan men de bloemen had laten zitten, tei wijl ook het loof veel langer frisch en groen blijft. Turksche roovers. De omstreken van Salonika, die onlangs door den aanslag op den lijken heer Chevalier werden veront rust, zijn nu opnieuw door een roo- verbende in opschudding gebracht. Een zekere Smiolta ging met zijn familie en in gezelschap van twee gewapende bedienden een picnic hou den in een woud bij Uissura. Op klaarlichten dag werd de familie over vallen door een rooverbende. De gewapende bedienden en de schoon zoon van den heer Smiolta schoten hun geweren af. Toen de hoofdman van de bende zich gekwetst zag, gaf hij bevel de gewapenden te dooden. De schoonzoon en een der gewapende bedienden lagen weldra dood ter neer. Ook het dienstmeisje der familie werd bij ongeluk door een der roovers neer geschoten. Daarop werd Smiolta met zijn vrouw, zijn zuster en zijn knecht ontvoerd. Op hun terugtocht hadden de roovers nog de brutaliteit een dorp te overvallen en een paard le stelen. Door de bedreiging, dat de gevangen vrouwen zouden worden neergesabeld, werden de dorpelingen bang en werd vervolging voorkomen. Eerst een paar uur na het gebeur de begaven zich een aantal gendar mes op weg. Zij keerden evenwel onverrichterzake terug. De roovers hebben bitusschen de gevangen vrou wen vrij gelaten en haar verzekerd dat Smiolta goed zal worden behan deld en tegen een losgeld van 15000 pond sterling in vrijheid zal worden gesteld. De landraad van Kastoria is met een kleine bende gewapenden de roovers, die met z'n vijftienen moeten zijn, op de hielen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 24 tot en met 30 Augustus. GeborenHargje, d. van W. Arbon en A. Hofland. Nicolaas Drewes, z. van H. de Haan en H. Seheffer. Johanna Josephina, d. van B. Zwart en J. E. See- gers. - Wouter, z. van H. Wagensveld en A. Jonker. Johan Dirk, z. van J. D. ten Hoedt en A. H. A. Kuster. Gijsbertus, z. van G. van Kommeren en N. de Visser. Andries, z. van H. Sie- brand en J. de Wit. Philippus, z. van W. Buitenkamp en M. van Dijk. Geer- truida Petronella, d. van J. W. K. van Wandelen en A. M. J. Huijgen. Hendrik, z. van C. M. van Oven. Theodorus Wilhelmus, z. van T. Langras en W. Wijna. Dirkje l'eunisje, d. van J. Hol land en C. van Doorn. Elisabeth Bertha, d. van B. E. Stöver en M. J. Tolk. Ondertrouwd: G. van Alphen en L. F. Boshuizen. H. van Diermen en A. A. Pijpers. Getrouwd: A. C. van Oven en C. van Leeuwenkamp. OverledenMargaretha Maria Hermana Lucia Botti, 10 m. Dina van Es, 67 j. wedr. van A. Peters. Antonie Peters, 7 m. Hendrikje Jannetje Hiensch, 13 m. Everardus Arnoldus Pot, 11 m. Mina Staal, 9 d. - Jacob Lablans, 68 j. echtg. van J. van Diermen. Hoogland. GeborenWilhelmus, z. van W. Eyber- gen en M. van der Heiden. Aartje, d. van A. Veldhuizen en A. Blom. Gehuwd: N. Eybergen en C. van de Coterlet. OverledenB. Brouwer oud 42 j., echtg. van H. van Westerlaak. Leusden. Geboren: 29 Aug. Gerrit, z. van Jakob Liefting en Jannetje van Plaggenhoef. Gehuwd: 31 Aug. Johannes van de Koedijk met Rijkje Gijtenbeek. Stoutenburg. Overleden: 25 Aug. Jan Mastenbroek, oud 69 j., echtg. van Cornelia Donselaar. 24 Aug. Hendrik van de Visch, oud 10 m. Woudenberg. Geboren: 26 Aug. Willem Bastiaan, z. van Marten de Bruin en Bertha du Pree. Gehuwd25 Aug. Peter van Barreveld, 36 j. en Gijsje van Putten, 31 j. 26. Berend Osnabrugge 21 j. en Wijntje van den Wiel, 24 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, i Sept. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 14— af8.— Peren f 5.—a f 10. Nieuwe aardapp. 10.00 a f0Zandaardapp. f 1.70 a f 2 00 Hoendereieren f3 70 a f 4.10 per lOOst. Eenden f 0.— a f0.Boter fl 10 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a f0.80 Kuikens f 1.00 a f 1-10 Piep kuikens f0.25 a f 0.50 Ganzen 10.— f0.— Eenden 10.60 a f 0.90 p. St. Jonge f0.— a 10.—Hazen f0.a 10.Wilde konijnen f 0.00 a 10.00. Tamme f0.30 a f 1.00 Duiven f0.30 a f0.50 paar. Magere varkens f 10.f 16 Zeugen f30,f 40. Biggen f5 a f 8 00 Schrammen f 00.a f 00. Vette koeien f 000.a f000.— Guste koeien 100.— a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet Appelen; 50 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 300 heet. Zandaardappelen 20000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; küo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 10 magere varkens, 350 biggen en 20 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2