HUNNENLAND. EEMENCP NIEUWS. Advertentiën. is het dan ook voor hen beier slaven te blijven, dan vrij te worden. Wordt toch een slaaf van staatswege be vrijd, dan ontvangt hij niets dan een verklaring, waarmede hij oogon- blikkelijk weinig kan uitrichten. Daarom wacht hij veelal liever tot hij door een arbeidgever kan bevrijd worden, daar deze zich meestal ver plicht verder voor hem te zorgen. Volgens het olïicieele rapport bestaan er tusschen arbeidsgevers en slaven contracten, die den laatsten een ge regeld loon waarborgen, zoodat hun positie inderdaad zoo beklagenswaar dig niet zou zijn. Bovendien zijn kinderen van slaven, die na 1 Januari 1890 geboren zijn, van rechtswege vrij. Deze kinderen, zegt het rapport, hebben het meestal beter dan een blank kind uit de arbeidende klasse. Weder is, aldus seluijft men uit Helsingfors aan de Franlcf. Zlg door Rusland ten opzichte van Finland een maatregel genomen in strijd met de Finsche grondwet. De Russische senator Plehwe toch is tot minister staatssecretaris voor Finland benoemd. Sedert bijna 100 jaren werd deze functie voortdurend ami een geboren Fin opgedragen en uitdrukkelijk wordt iri de grondwet van 1772 die sedert 1814 door alle Russische Keizers- grootvorsten geëerbiedigd is, dan ook gezegd, dat het land door geboren Finnen bestuurd zal worden. Plehwe stond een reeks jaren, die tot de woeligste in de Russische geschiedenis behooren, aan het hoofd der staats politie en was de rechterhand van den ziekelijken minister van binnen- landsche zaken graaf Dmitn Tolstoi en geruimen tijd de feitelijke leider van de binnenlandsche politiek van het rijk. Leerplicht. Verschenen is de Memorie van Antwoord van den Minister op hot Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. De Minister begint met onjuist, onbillijk, zonderling en onverklaarbaar te noemen, dat men hem verdenkt van het politieke voordeel in de zaak gelegen, testellen boven de zaak zelve Integendeel wilde de Minister nooit een partij wet in dezen: en hij vindt dat hij aanspraak had mogen maken op eenige meerdere waardeering, voor de wijze, waai op hij heelt getracht, ieder liet zijne te geven. Ook verde digt de Minister zich tegen het verw ijt, dat hij niet genoeg voorlichting heelt gevraagd. Geenszins geeft de Minister toe. dat nu het recht der ouders nog minder zal worden geëerbiedigd dan volgens liet oorspronkelijke ontwerp, terwijl hij verklaart, dat. nadat dit wetsontwerp tot stand is gekomen, zoo spoedig mogelijk een voorstel zal worden gedaan om de subsidiën dei- bijzondere scholen nog te verhoogen De Minister bestrijdt de meening der leden, die het in werkingtreden der leerplichtwet zouden willen uit stellen tot na de herziening van de wet tot regeling van het lager onder wijs. llij verklaart echter, dit ontwerp zoo spoedig mogelijk te zullen indienen Mocht het blijken, dal de samenvoe ging van alle wijzigingen, door hem in liet lager onderwijs wenschelijk geacht, in één ontwerp tot vertraging aanleiding zal geven, dan zal hij de subsidiequaestie afzonderlijk aanhan gig maken. De Minister is niet afkeerig van het verstrekken van kleeding en voeding van gemeentewege aan kin deren, om het schoolgaan te bevor deren. De bevoegdheid hiertoe hebben de gemeenten reeds, zoodat dienaan gaande geen bepalingen in de wet noodig zijn. Voorts erkent de Minis ter, dat het getal van 15000 kinderen, die tot nu toe geen onderwijs ont vingen, niet onherroepelijk vaststaat Het kan 5000 meer zijn, waardoor de kosten eveniedig zullen toenemen. Daar aan de Regeering te bepaalde viaag wordt gedaan »ot het raad zaam is eene wettelijke regeling waarlegen een groot deel der bevol king blijkt ernstig bezwaar te, hebben, met een meerderheid van enkele stemmen door te drijven," stelt zij op den voorgrond, dat van «door drijven" in het geheel geen sprake is of zal zijn. Zij hoopt dat geen politieke over weging, maar alleen het belang dei- zaak den doorslag zal geven terwyl zij voorts het aantal voorstanders niet zoo gering acht. De Minister acht, dat deze wet ook het bijzonder onderwijs zal ten goede komen, waar ook daar het schoolverzuim zal verminderen, ter wijl hij voorts van meening is, dat de wet, al wordt zij ook met slechts enkele stemmen meerderheid aange nomen, toch ten slotte, populair zal worden. Als alleen geschilde vrouwen tot schoolopzieners w orden benoemd, dan ziet de minister niet in, dat zij het prestige van de onderwijzers zullen schaden. Examen voor «lc praktijk. De najaars-examens van het Boel; houden, de Handels-correspondentie in de Moderne talen en de Stenografie van den Nationalen Bond van llandcls- en Kantooi bedienden in Nederland zullen, bij voldoende deelneming ge houden worden op I8en 19October a.s. Aangifte kan geschieden tot uitei lijk 7 October a.s. bij den fleer W C. de Graaft, 2e Jan Steenstraat 107 te Amsterdam, bij wien prospectussen en aanvraag-biljetten gratis te beko men zijn. Naar het N. v. N. verneemt, zal bij de behandeling der oorlogs- begrooting voor 1900 het Kamerlid inr A. F. K Hartogh de wensche- lijkheid betogen van de afschaffing van de Krijgsraden en het Hoog Militair Gerecht-hof. De Inspecteur van het Genees kundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht heeft de febrityphoïdea te Culemborg epidemisch heerschende veiklaard. De ziekte is gelocaiiseerd tot een uithoek der gemeente (de wijk B) en draagt tot nog toe geen kwaadaardig karakter. Sterfgevallen kwamen nog niet voor hoewel zich sinds de laatste dagen van Aug. 26 gevallen voor deden. Men zoekt de oorzaak der ziekte in den onhygiènisehen toestand van het water van den Stadswal en om liggende slooten, waarin sommige dezer, wegens den lagen grondwater stand, de faecaliën aan de oppervlakte komen zoodat aan B. en \V. in over weging is gegeven deze met een dikke laag ongebluschte kalk te bestorten. Liberale Unie. De lieeren dr. D. Bos, mr. II. J van Leeuwen, mr. E A. Smidt, Her man Snijders en G. E V. I,. van Zuylen, in de algemeene vergadering der Liberale Unie op I Juli j I. ge kozen tot leden van het bestuur der «Liberale Unie", hebben hun benoe ming aangenomen. In zijne op 3 dezer gehouden ver gadering heeft het bestuur zich gecons titueerd als volgt: mr. E. A Smidt, Dordrecht, voorzittermr. E. E. van Raalte, Rotterdam, onder-voorzitter; mr. J. Kruseman, Amsterdam, pen ningmeester; M. Boogaerdt Bz., Krim pen a/d Lek; dr. D. Bos, Winschoten D. de Klerk, Rotterdam; mr II. .T. van Leeuwen, 's Hertogenbosclidr. W. P. Ruysch, 's Gravenhage Herman Snijders, Middelburg; J. W. C Teile gen, Arnhem C. A. Zelvelder, Utrecht G. E. V. L. van Zuylen, 's-Graven- hage; P. J. de Witt, secretaris. AAN DE DOOVEN. Een rijke dauie, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, »Longcott," Gunners- btnty, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De verkiezing van éen lid dei- Provinciale Staten voor het kiesdistrict Amersfoort, wegens het overlijden van jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, zal plaats hebben op Vrijdag 22 September, terwijl de stemming voor die veikiezing zal ge houden worden op Woensdag 4 October, en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 17 October. Bij Kon. besluit van 6 Sep tember is met ingang van 16 Novem ber benoemd tot Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier de heer H. C. van der Horst, thans in gelijke betrekking te Gorinchem. De Generaal-Majoor II. T. Schal ken, bevelhebber in de lie Mil. Afd. heeft gisteren eene inspectie gehouden over de Rijksgebouwen, Kazernen en Stallen alhier in het garnizoen. Genoemde opperofficier is in de namiddag mede naar zijne standplaats te Utrecht teruggekeerd. De tweede-luitenant A. II. Bil van Hardenbroek van Ammerstol van het 5e Regiment infanterie, is op zijne aanvrage, krachtens punt 5 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851, Staatsblad No. 128, voor den tijd van één jaar op non activiteit gesteld, zonder bezwaar der schatkist. De tweede-luitenant M. G. Labroe. van het 5e Regiment infanterie is bij Koninklijk besluit benoemd en aan gesteld lot eersle-luitenant bij voor meld korps. De eerste-luitenant J. II. Boeije van het 5e Regiment infanterie wordt op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van I October a.s. eervol ont heven, uit zijne betrekking als leeraar in de letterkundige vakken op den cursus bij voormeld korps. In zijne plaats is als zoodanig benoemd de eerste-luitenant B. Jasink mede van voormeld regiment. De tweede-luitenant W. I). Knijlï van liet 1 Regiment infanterie wordt met ingang van f October a.s. op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie. Genoemde officier is ingedeeld hij het 5e bataljon van laatstgemeld korps in garnizoen te Utrecht. Rij liet 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel regiments-com mandant bevorderd tot korporaal, de miliciens, S. van der Nooida, G. J. Olink, J. Sclionewille, A. Muis, G. Popken, W. F Smits, 11. J. Ilampsink, G. Bakker. G. Berends, B van den Belt, II van Geijtenbeek, J. van Harmsel, A J. C. Bast, 11. Lok, A. de Weerd, J. Steenwijk en R Scho tanus, alsmede tot reserve-korporaal de adspirant-vaandrig C Planten. De sergeant A. Slagt van liet 5e Regiment infanterie welke voor den tijd van 4 jaren is gedetacheerd geweest bij liet leger in Oost-Indië, is hier te lande teruggekeerd en weder bij voormeld regiment ingedeeld. Het hotel «Rots en Dennen- lust" te Soesterberg komt den 5en October in publieke veiling ten over staan van notaris Jhr. WE. Bosch van Oud-A-meliswarM, te Utrecht. Leusden. De hfeér H. Anise, iceds bijna 50 jaar brievengaarder alhier, heeft met ingang van 1 November eervol ontslag aangevraagd en ver kregen, met recht op pensioen. Een suikeroom. De oud-machinist Flohr, een in woner ran Bedeikosa, bij Geestemiinde schijnt voorbestemd te zijn, de millioenenerver dezer eeuw te worden Een meiischenleeftijd geleden is een hroer van zijn moeder van Wiirzhurg naar Ameiika getrokken, twee zusters achterlatend. Hij heeft slechts een maal van zich laten hooren, daarna nooit meer. Dezer dagen heeft de burgemeester van zijn geboorteplaats een brief ontvangen van den Duit- schen consul te Philadelphia, met liet bericht dat daar een landver huizer is gestorven die een vermogen heeft nagelaten van 29 inillioen dollar. Twee niillioen waren gelegateerd aan het bcdiendenpersoneel, doch de rest was bestemd voor zijn twee zusters, of indien deze gestorven waren voor haar kinderen. Beide zusters waren gestorven, een ongehuwd, de andere het twee kinderen na, een zoon, de oud-machinist Flohr, die gehuwd is doch geen kinderen heeft, en een dochter, die ook gehuwd is en bij Würzburg woont. Parijsclie vervalsclicrs. Wij ontvangen uit Parijs eenige berichten die ons de overtuiging ge ven, dat helaas niet alleen vele valschc stukken op het gebied der rechtspleging tegenwoordig geleveid worden, doch dat ook het record der vervalsching op het terrein der levensmiddelen, door de vernuftige knoeiers aldaar geslagen wordt. Wat visch belieft, speelt de tong een voorname rol. Is deze visch niet. geheel frisch en derhalve slap, dan weet men door een eenvoudige «mechanische behandeling" (welke, achten wij boter niet verder bekend te maken) haar het aanzien van versche te geven. De »langoustes"en kreeften beginnen natuurlijk bij warm weder minder aangenaam te geuren, en niemand wil ze koopenNiets gemakkelijker voor een bekwaam koopman dan deze «kleinigheid" te verhelpen, de minder goede deelen worden wegge nomen en de kreeft mei sterk aro matische sloffen beuevens kervel opgevuld, en de kooper merkt er niets van Nu het gevogelte De Franschman noemt deze vervalsching «tont un poème". Magere kippen worden op geblazen liefst door een huisje in den mond alles wordt dik en mollig, on men behoeft slechts de luchtpijp met een touwtje vast te binden om een «Chapon a la Mans" te hebben dat zich duur laat betalen. De verstandige kooper kijkt eerst of hij ook een onzichtbaar touwtje ont dekken kan en ziet door dit los to maken, de vette kip spoedig tot een mager haikas inkrimpen. Gelukkig voor ons, kunnen dergelijke kunst producten geen buitenlandsche reis vei diagen (M. I. d. V Humor in de gevangenis. Inde Staatsgevangenis van Sign Sing (Amerika) komt een maandblad uit Star of Hope (ster der hoop) geheeten, dat uitsluitend door gevangenen wordt geredigeerd, gezet en gedrukt. Het blad bevat alleen oorsponkelijke stuk ken, die met liet nummer van den betreffenden auteur moeten zijn ge- teekend. Het schijnt, dat de humor in de gevangenis niet gedood wordt, want men vindt in de Star of Hope de volgende annecdoten: «Een dominee kwam op een Zon dagmorgen in de gevangeniskerk pree- ken. Hij verloor echter reeds bij de eerste woorden van zijn preek de sympathie van zijn auditorium, want hij begon aldus: «Geliefde broeders, het verheugt mij hier zoo velen van u vereenigd te zien." Hier vclge nog een voorbeeld van een advertentie zooals die in het ge noemde blad voorkomen: «Goede gelegenheid. Iemand, die een contract heeft dat nog acht jaar loopt, en dat hem verplicht voor den Staat steenen te houwen, wenscht dit zonder vergoeding aan een ander over te doen. Het contract garandeert den persoon, die het overneemt, vrije kost en inwoning, oventueele genees kundige behandeling, enz alles gratis. Men vervoege zich ten spoedigste bij no. 2771. Keizer Wilhelm en «Ie Vrouwenbeweging Door de Christian Wo>ld wordt de volgende gebeurtenis verhaald Twee onverschrokken Amcrikaansche feministen brachten te Kiel aan kei zer Wilhelm, aan boord van zijn jacht onlangs een bezoek. Een der dames nam liet wooid en legde den Keizer den vernede rende toestand bloot, waarin de vrouwen in Dnitschland zich bei inden. De Keizer luisterde geduldig toe en antwoordde met een zucht van verlichting Welnu, over deze quaestie ben ik het volkomen eens met mijn vrouw- Weet gij wat zij zegt? Dat de vrouwen zich slechts niet de 4 K's moeten bezighouden. De 4 K's!? riepen de beide Anieri- kaansche dames uit. II; vergat, zei de keizer, dat gij geen Duitsch spreekt. De 4 K's zijn: Kinder, Kirche en Klcider. (Kinderen, keuken, kerk en Kleederen). De Amerikaanschen gingen weg, overtuigd dat alle verdere opmer kingen overbodig waren. Koning Alphons en zijne zusters. Een kleine anecdote, die getuigt van de gevatheid en opmerkzaamheid van den jongen Spaansclien Koning, woidt door een vriend van den Fran- schen leeraar, die de kinderen van liet Spaansche hof onderwees, mede gedeeld Op een buitengewoon warmen voormiddag was de professor bezig, zijn doorluchtigen leerlingen een Fiansch dictée te geven, waarin do volgende zin voorkwam: «Zij bezat iri liooge mate de voorname manieren en de lieftalligheid van spreken, die een koninklijke prinses aangeboren zijn." Toen men zoover gekomen was legde Alphons de VIII. zijn pen neer en zeide op een toon, die zijn vaste overtuiging verriedt: «Mijnheer! de man die dat schieef is nooit aan liet hof geweest, dat is zeker." Verwonderd vroeg zijn leeraar hem, waarom hij dat geloofde «Kijk toch eens! Kijk eens even naar die prin sessenWat een voorname ma nieren!" riep de jeugdige Koning, terwijl hij op zijne zusters wees. Maria de las Mercedes lag met het geheele bovenlijf over de tafel gebogen en trok een heel leelijk gezicht, om dat zij niet goed uitgeslapen was en het bovendien ontzettend warm had Maria Teresia zat eon weinig meer «ladylike" op haar plaats, maar zij zat op allesbehalve nette manier met haar linkerhand in beur haar te wroeten. Blijkbaar zat zij in ver legenheid hoe de moeielijkheden der Fransche spelling te overkomen. Alphons kneep zijn oudste zuster in den arm en trok do jongere wat hardhandig aan het haar. «Ver- wenschte jongenriepen ze haast tegelijk uit. «O, wat een bevallige spraak!" zei de bescholden koning spottende, en wierp zijn leeraar een guitigen blik toe. (Hann. Cour.) Voorval met een ballon. Verleden week raakte een ballon eaptif van den Militairen Luchtvaart dienst te Rome van zijn boeien los, werd door den wind meegevoel d en kwam in de bergen hij het dorpje Palornbaro terecht, waar de bewoners bijzonder geloovig en eenvoudig zijn. De dorpelingen bewonderden hun plotseling verschenen gast, die in de avondschemering in zilveren glans schitterde en hielden hern zorgvuldig gevangen. De vrouwen bemerkten al spoedig dat hij van zijde was en wilden er de schaar in zetten om er zich een japonnetje uit te snijden, maar zulks ging niet aangezien den ballon door de wind heen en weer bewogen, telkens aan de schaar ontsnapte. Daarop kwam rnen op de gedachte dat misschien wel de duivel in het luchtschip huisde en wilde men het in de keik brengen, maar o geheim zinnig wonder het wilde niet door de enge deur. Enkelen meenden dat zulks kwam omdat de ballon te groot was, maar het meerendeel was van oordeel dat do duivel beangst was het kerkgebouw binnen te gaan. Eindelijk na veel moeite slaagde men er in den ballon naar binnen te werken en daar het donker was, stak een der aanwezigen een waskaars aan, waarmede hij waarschijnlijk te dicht bij de opening van den ballon kwam, want in een oogwenk was deze goheel omringd door vlammen en deze vlammen waren blauwachtig evenals die der hel. Natuurlijk vloden alle omstanders door dit teeken verschrikt de kerk uit en waagden eindelijk twee der stoutmoedigsten, toen liet vuur ge doofd was weder de kerk binnen te trekken. Van den ballon was tot hun verwondering geen spoor meer te vinden. Enkel op den grond een weinig aseli hetgeen natuurlijk de inwoners in hun overtuiging sterkte en zij vroegen zicli af, wat wel het lot der jonge meisjes van Palornbaro zou geworden zijn als zij zich japon netjes van die verschrikkelijke zijde gemaakt hadden. Maandagavond omstreeks 9 uur heeft een man, vermoedelijk een zwer veling die niet wel bij het hoofd is, een der ruiten aan de voorzijde van het Koninklijk Paleis in het Noord- einde te 's-Gravenhage stukgeslagen. De schildwacht riep de hulp in van militairen en burgers, waarop de man gegrepen en naar het com missariaat van politie aan de Groen markt gebracht werd. Daar gekomen stelde de man zich woest aan en beantwoordde geen der hem gedane vragen. lie man, die den afgeloopen nacht aan liet politiebureel werd gehouden, noemde hedenochtend zijn naam, vertelde dat hij zonder vaste woon plaats was en vei klaarde, onder vraagd naar hetgeen hij gedaan had dat hij gehandeld had waarschijn lijk in een plotseling opkomende vlaag van waanzin. Heden overleed onze geliefde Zuster en Behuwd zuster Mejuffrouw Geertrulda Pauline van der Hoop in den ouderdom van 78 jaar./ G. VIN STOLE Rotterdam. j. VAN DER HOOP Azn. A. St. VAN DER HOOP—' Pauls van der Hoeven. Schéveningeri S. J;R. DE MOJs'CHY^ Rotterdam. B. C. M. VAN DER HOOP M. VAN DER IIOOP—Duni.op. Rotterdam. J. M. VAN DER HOOP Amersfoort S CROOCKEW1T—van der Hoor. W. CROOCKEW1T Ameislfrort. G. P L. VAN DER HOOP Amersfoort. Amersfoort 10 Sept. 1899.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2