BUITENLAND. HINKEN LAND. dant RuySch Lebmann de Lehnsfeld, de vierde door luitenant Elias, terwijl de eenige prijs in de afdeeling ltijks- paarden werd gewonnen door luite nant-kwartiermeester Muller van de Graaf. De prijzen werden uitgereikt door baronesse Van Till. Terwijl door de deelnemers en tal van de bun vergezellende dames een collation werd gebruikt, waarvoor de cantine te Utrecbt de meest mogelijke zorg had gedragen, bracht de regi ments-muziek eenige goed geslaagde nummers ten gehoore. Tegen half vier kwamen de ofli- cieren der 2e afdeeling, die om kwart voor negenen waren uitgereden, hier terug. Met ingang van heden is tot buitengewoon veldwachter te Baain benoemd onze vroegere stadgenoot M. v Nus. 361e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 11 en 13 Oct. (2100 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op N. 1075. Prijzen van f 70. 1264 1641 1674 4167 4171 5564 5607 8097 12009 12019 13048 13065 13071 13074 13075 15467 15477 15695 20238 20240 20303 20307 20317 en 20325. Te zamen 25 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1065 1084 1219 1655 1662 1671 1688 1697 1699 1704 1717 1720 4166 5583 5591 5601 8051 8061 12001 12003 12035 12044 12053 12058 12061 12075 13016 13022 13025 13050 13051 13066 13095 15469 15478 15651 15652 15660 15675 15690 15709 20239 20242 20250 20269 20284 en 20297. Engeland en Transvaal. De oorlog. Volgens den oorlogscorrespondent van de Daily Telegraph, die zich te Ladysmith (in Natal) bevindt, is de oorlog reeds begonnen. De Boeren overschreden de Natalsche grens. De burgers van den Oranje-Vrijstaat hebben bezit genomen van den trein te Harrismith, behoorende aan de Natalsche regeering. De correspondent van de Times te Zandspruit schat 'l aantal dei' in die buurt liggende Boeren op 8000 man, over een groote uitgestrektheid ver spreid. Behalve de commando's der Boeren bevinden zich daar corpsen Hollanders en Ieren, elk 250 man sterk en 2 corpsen Duitschers. De correspondent der Daily Tele graph, Burleigh, seinde dat er ten Noorden van Glencoe geen Engelsche soldaten zijn en dat de Boeren dus Langnek gemakkelijk kunnen bezetten. Volgens een Reule-telegram, gisteren ontvangen, hebben zij dit inderdaad reeds gedaan Ook hebben zij den Amajubaheuvel reeds bezet. De regeering der Z.-A. Republiek heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle burgers die zich buitens lands bevinden, gesommeerd worden zich onmiddellijk aan te melden voor den krijgsdienst; bij gebreke van dien zullen zij gestraft worden met boeten van 100 tot 500 pond sterling of gevangenisstraf van 1 tot 5 jaar en verbeurdverklaring hunner eigendom men. Sir Alfred Milner, de llooge Com missaris te Kaapstad, heeft eveneens een proclamatie uitgevaardigd waarbij wordt kennis gegeven dat alle, perso nen, die den vijand helpen welke in staat van oorlog is met Groot-Brit- tannië, zich schuldig maken aan hoog verraad. Heel de wereldpers met uitzondering misschien van enkele ollicieuse Duit- sche, en eenige Amerikaansche bladen trekt partij voor Transvaal tegen Engeland. Vooral de Fransche pers laat zich scherp uit, waaraan misschien het Fashoda-echec niet geheel vreemd is. Zoo zegt o a. Paul de Cassagnac in de Autorité: »De Er.gelschen begaan een mis daad, die door niets gerechtvaardigd wordt. Een bandiet dio een reiziger om zijn geld of zijn leven vraagt, is minder verachtelijk. Toch ziet men dat tengevolge van de onverschillig heid of medeplichtigheid der andere natiën een volk een schandelijke daad begaan kan die een eenvoudig parti culier zeer zeker op de galeien of aan de galg zou brengen, Ovengens, als er een galg of een bagno voor natiën bestond, zou Engeland er al lang heengebracht zijn." De vergelijking van bandiet en reiziger maakte voor korten tijd ook de Berl. Lohal Anz. Doch ook de Foss. ZL, een Engeland goed gezind blad, keurt Chamberlain's beleid sterk af en meent, dat deze reeds lang tot Transvaal's ondergang had besloten. Engeland's gedragslijn tegenover Transvaal is, zegt het blad, reeds vastgesteld ten tijde van Jameson's inval. De volharding, in Chamberlain's tactiek tentoongespreid, stelt dat buiten twijfel. I)e goudvelden zijn oorzaak van Transvaal's ondergang. Enkele Russische bladen willen zelfs dat Rusland tusschenbeide komt en met name de Wjédomosti schrijft: «Rusland moest zich niet verge noegen met platonisch de zijde der Boeren te kiezen, maar ernstige stap pen doen om Engeland te benadeelen. Rusland moet op dit oogenblik niet vergeten dat Engeland uiterst gevoelig is voor pressie in China, Midden-Azië en Perzië". liet terrein van den strijd. Er zijn drie voorname operatie- terreinen, waartoe zich, naar men verwachten kan, de strijd in den aanvang grootendeels zal bepalen. Het eerste terrein ligt aan de Oost grens en wordt gevormd door den driehoek Natalsch gebied tusschen de Z-A. Republiek en Oranje-Vrijstaat gelegen. Daarin bevinden zich de hoogten van Langsnek en Amajuba. Ongeveer 10000 Boeren hebben zich ten Noorden daarvan langs de Trans- vaalsche grens verzameld bij Volksrust, Zandspruit en Utrecht, langs den spoorweg die Newcastle met Johannes burg verbindt. Voortdurend wordt het grensgebied door sterke Boeren- patrouilies verkend, hl verband rnct deze positie der Trar.svalers hebben zich de Oranje-Vrijstaters verecnigd bij Harrismith, van waar de eenige toegang tot het gebied van den Vrij staat, de Van Reenen's pas, gelegen aan den spoorweg van Ladysmith naar Harrismith wordt bewaakt Deze geheele grensstreek is zeer berg achtig en levert voor den vijand die uit Natal het gebied van den Vi ij- staat of dat van de Z.-A. Republiek wil binnendringen, groote moeilijk heden op. Bovendien is het noordelijk ge deelte van Natal zeer slecht van En gelsche troepen voorzien, zóó zelfs, dat bij een aanval der Boeren waar schijnlijk Newcastle en het gebied tot voorbij Glencoe en Dundee zal moeten worden ontruind. DeTrans- vaalsclie Boerencommando's die zich om en voor Utrecht vereenigden hebben door het doorgraven van de hooge oevers van BuOalo-River zich de gelegenheid geschapen om snel in het Natalsche gebied te kunnen vallen. De Boeren zijn gewapend met Mauser-geweren Echter wor den onder hen, wegens den slechten staat der Mauser-patronen, 20 000 Martini-Ilenry- geweren verdeelt. De Engelschen hebben het geheele noordelijke deel van den driehoek ontruimd en zich verzameld in de lijn Ladysmith, Glencoe, Dundee. Men schat hun strijdmacht daar op 20 000 man. Sinds enkele dagen worden geen berichten door de En gelsche bladen medegedeeld over de bewegingen dezer troepen, zoodat men over de opstelling er van eenigs zins in het onzekere verkeert. Het tweede operatieterrein is gele gen aan de westelijke grens van de Z.-A. Republiek, ongeveer daar, waar in 1895 de inval van Jameson plaats had. Aanzienlijke Boerencommando's zijn opgesteld in de lijn Zeerust Lichtenburg met vooruitgeschoven posities bij Ramathlabama, Rooigrond en Louisfarm. Een groot gedeelte der Staatsartillerie beschermd door een vrij sterk commando is eenigszins achterwaarts bij Rustenburg in positie gebracht. Het bevel over dit gedeelte is opgedragen aan generaal Cronje. Sterke Engolsche troepenafdeelin- gen zijn onder bevel van kolonel Baden-Powell bij Mafeking opgesteld. Deze hebben een detachement afge zonden tot het bezetten van Lobatsi, 50 mijlen Noordelijk van Mafeking en tot het bezetten van den spoorweg naar Rhodesia. Het laatste operatieterrein is gele gen aan de Westgrens van den Oranje-Vrijstaat, waar de Engelschen eon zeer sterke stelling hebben inge nomen bij Kimberley. De Vrijstate ra hebben bun commando's verzameld in den omtrek van Boshof. Voorts zijn aan de zuidelijke grens van den Oranje-Vrijstaat nog Engel sche detachementen opgesteld bij De Aar, bij Koolsberg en bij Aliwall. Het observatiekorps der Vrijstaters tegenover deze Engelsche afdeelingen is bij Springfontein opgesteld. De Zuidelijke grens van den Oranje- Vrijstaat is echter zeer moeilijk te overschrijden en de eenige toegangen zijn een paar bergpassen, waardoor de Kaapsche spoorweg gelegd is. Voorloopig is de Engelsche reserve opgesteld bij Beaufort-West in de Kaapkolonie. Aan de Noordelijke grens van de Zuidafrikaansche Republiek zijn enkele afdeelingen Rhodesian police geplaatst die echter, door de Transvalers als quanlilé négliycable worden be schouwd. Van meer belang acht de regeering te Pretoria den toegang bij Komatipoort tot het Portugeesche kustgebied. Aan dien toegang is een commando ter observatie opgesteld. Zoolang de Portugeesche Regeering een onzijdige houding bewaart, is var, die zijde voor de Republiek niets te vreezen Blijkt het echter dat werkelijk een overeenkomst tusschen Engeland en Portugal is gesloten en de Engelsche troepen door Lorenco Marquez naar Transvaal kunnen oprukken, dan zal de Transvaalsche Regeering maatre gelen moeten nemen otn ook Komatie poort in staat van verdediging te brengen. De Temps verneemt uit volstrekt geloofwaardige bron dat de hoofden der departementen van oorlog en marine reeds zes maanden geleden de vertrouwelijke opdracht hebben gekregen van hel. voorbereiden van een veldtocht in Zuid Afrika. Men kan dus niet begrijpen, zegt het blad, boe het mogelijk is dat op het oogenblik zulk een verwarring heerscht bij beide administraties. De Engelsche bladen vullen kolom men met ooilogsnieuws, maar het is onmogelijk zich daaruit eenig begrip te vormen van de bewegingen der Boeren. De commando's aan de oost grens der Z.-A. Republiek hebben naar het schijnt op het bericht uit Pretoria gewacht dat de Britsclie regeering op het ultimatum niet af doende heeft geantwoord om onmid dellijk Langsnek en Majuba-heuvel te bezetten. De bewegingen der Boeren zijn echter omzichtig en wel overlegd Het gerucht dat zij in grooten getale Natal zouden binnentrekken wordt wel niet rechtstreeks tegengesproken, maar toch door den correspondent van de Daily Chronicle onbetrouw baar genoemd, hoewel men vvat ver der in dezelfde kolom kan lezen dat de inneming van Newcastle elk oogen blik wordt verwacht. In het voor uitzicht daarvan zou deze stad reeds op bevel der overheid worden ont ruimd. Tot dusver is echter nog geen bericht ontvangen dat deze be richten bevestigt en het is zelfs voor het oogenblik nog aan twijfel onder hevig of de Boeren inderdaad wat tegen genoemde stad in het schild voeren. Met wat meer zekerheid schijnt men te kunnen aannemen dat de Boeren voor het oogenblik tegen het zoo zwak verdedigde Mafeking nog niets ondernemen. De stad heeft slechts 600 soldaten in garnizoen, waartegenover 9000 Boeren zouden staan onder bevel van generaal Cronje Kolonel Baden-Powell, die het bevel voert over de stad, heeft zijn man schappen een verdedigende stelling doen innemen, die door sommige Engelsche bladen voor onneembaar wordt uitgekreten. Do Boeren heb ben tot dusver nog niet de minste neiging getoond om hun kracht op deze stelling te beproevenwel schij nen zij, gelijk uit het aanhouden van den trein bij Kraaipan blijkt, verster king van deze stelling te willen be letten. De vrouwen en kinderen uit Mafeking zijn naar Kaapstad gezon den allen weerbaren mannen is echter verboden de stad te verlaten. Van het derde operatie-terrein valt in het geheel niets te vermelden. Kimberley is goed versterkt, volgens de laatste berichten staan daartegen over maar 3500 Boeren met vier veldkanonnen en er zijn geen berichten van het voortrukken van deze strijd macht. Een bejaard Engelschrnan die twin tig jaar in de Z.-A. Republiek heeft gewoond en wiens drie zoons door de Boeren zijn ingelijfd, heeft te Mafeking verteld dat de Boeren met het KalTerhoold Linchwe een over eenkomst hebben aangegaan, krach tens welke deze de wapenen tegen Engeland zal opnemen. Te Mafeking zijn twee spionnen der Boeren in hechtenis genomen. Generaal Joubert heefteen toespraak in bet Engelsch gehouden tot de lersche brigade in Zandspruit. Zijn rede-oering werd herhaaldelijk door toejuichingen ondei broken. De Ieren verzochten hun vlag te voeren naast de Transvaalsche. In het kamp te Zandspruit zijn ook een zoon en een kleinzoon van presi dent Kruger, benevens de helft der leden van den Transvaalschen Uit voerenden Raad. Op een vergadering van Scandi- naviërs te Durban is een motie van sympathie met de Transvaalsche uit- landers aangenomen. Daarin wordt afkeuring uitgesproken over de in de Zuidafi ikaansche Republiek wonende Scandinaviërs die de Transvaalsche Regeering steunen. In Natal worden pogingen aange wend voor het oprichten van een Uitlanders-infanteriekorps van 3000 man. Er hebben zich reeds vijl hon derd man aangemeld die zonder trak tement willen dienst nemen. Te Durban is bet transportschip Lindula aangekomen met een eska dron dragonders uit Indië aan boord. De mannen zijn dadelijk ontscheept. De heer Hofmeyr en vier andere voorname leden van den Kaapschen Afrikaandei bond, hebben een in schrijving geopend voor de weduwen van Transvaalsche Boeren, die in den strijd mochten vallen De Kaapsche minister-president, Schreiner heeft aan de veldcornets een rondschrijven gericht, waarin hij hen opwekt om hun trouw aan ko ningin Victoria te betoonen. Dit schrijven geeft der Advertiser aan leiding tot de volgende opmerking: »Uit dit manifest blijkt duidelijk dat president Steyn en president Kriiger vergeefs sympathie en steun verwachten van verantwoordelijke personen in de kolonie. Deze uitspraak van den minister-president zal voor Engeland van gioot belang zijn". De berichten van de wi eedheden door de Boeren op vluchtelingen uit Johannesburg gepleegd, komen weer op de proppen, hoewel ze toch heusch niet meer van noode zijn nu de oor log toch is uitgebroken. De Cape Times, die in afkeer van de Boeien haar Londensche naamgenoot niets toegeeft, heeft ooggetuigen van de mishandelingen ontdekt die bereid zijn een beëedigde verklaiibg af te Uit officieuse bron wordt gemeld dat de Britsche en Duitscho eskaders ilie voor Lissabon liggen, te zamen naar Delagoa-baai zullen stoomen. Londen, 13 Oct. RO.) Aan de Evening News wordt lieden uit Kaap stad geseind dat de Boeren ten zuiden van Mafeking een geblindeerden trein vernielden, waarbij 15 Engelsche sol daten gedood werden. Londen, 13 October. (R. O.) Blijkens telegrammen van Sir Allied Milner aan het departement van koloniën, heeft de vernieling van den geblin deerden trein plaats gehad bij Kraai pan, 35 mijlen ten zuiden van Mafe king. De trein vervoerde kanonnen naar Mafeking. Het departement van oorlog ont ving het volgende telegram van den opperbevelhebber te Kaapstad: Een geblindeerde trein van Mafe king, die twee zevenponders escor teerde, welke van hier naar Mafeking waren gezonden, werd gisteravond bij Kraaipan aangevallen. De rails waren blijkbaar opgebroken en de trein liep uit het spoor. De Boeren beschoten gedurende een half uur met geschut den trein en maakten zich er meester van. De kanonnen behoorden aan de Kaapkolonie; het zijn lichte stukken van oud model. Omtrent het aantal dooden wordt niet gerept. De telegraphische gemeenschap met Mafeking is bij Kraaipan verbroken. De vrouwen en kinderen uit Mafeking worden naar Kaapstad gezonden. Kaapstad, 13 October. (R. O.) Alle manschappen, tot den buitgemaakten trein behoorende, zijn krijgsgevangen gemaakt, behalve de machinist. LADYSMITH, 13 October. (R. O.) Troepen van den Vrijstaat rukken over den Tintwa-pas, acht-en-dertig mijlen van hier. Zeventig man van dn bereden grenswacht zijn afgezonden om de vooruitgeschoven cavalerie- posten te steunen. Rijkspostspaarbank. Ter Landsdrukkerij is thans af zonderlijk in druk verschenen het verslag aan de Koningin, betredende den dienst der Rijkspostspaarbank, over het jaar 1898. Dat verslag is reeds vroeger in de Staatscourant opgenomen, evenwel zonder de graphische voorstellingen, welke de directeur, de heer Armand Sassen, ook nu weder aan zijn rapport toevoegde en nu in het boekwerk te vinden zijn. Ditmaal behoort daartoe eene grap hische voorstelling betreflende de verhouding tusschen het aantal boekjes, slaande ten name van werklieden, en het totaal der boekjes. De beroepsstatistiek, betrekkelijk al de inleggers, welke vorig jaar voor het éérst in het jaarverslag werd op genomen, en die toen reeds véél uitgebreider was dan dergelijke statis tieken, voorkomende in de rapporten der buitenlandschezuster-instellingen, is ditmaal nog verrijkt met eene speciale tabel, aanwijzende de ver houding in genoemde graphische voorstelling geschetst. Uit het verslag blijkt o. a., dat van de instelling bij voortduring in ruime mate wordt gebruik gemaakt door het personeel der zeemacht, zich hier te lande of in vreemde wa teren bevindende In 1898 werden 762 nieuwe boekjes uitgegeven voor 133,336, tegen 634 voor ƒ99,027 in 1897. Ook ditmaal schonk het door middel der Bank beleggen der spaar penningen, vergaard op scholen voor lager onderwijs, ruimschoots reden tot tevredenheid. Wanneer men, aan de hand van dit verslag nagaat, welke ontwikke ling het Nederlandsch Rijks-spaarin- stiuut heeft verkregen gedurende een nog niet 19 jarig bestaan, daarbij o. a in aanmerking nemenda. de hoe grootheid van ons land, benevens zijn bevolkingscijfer; b. het aantal, ten onzent aanwezige, zoogenaamde particuliere spaarbanken, en het totaal der inleggers bij die instituten, bene vens hun saldo-tegoed, en men daar na onzen toestand, ten deze, verge lijkt met dien, op dit punt in andere landen te vinden, dan zal men met den directeur instemmen, dat er in derdaad in ruime rnate redenen be staan, om zich te verblijden over de resultaten van den zegenrijken maat regel, die ten jare 1880 door den wetgever werd genomen. Tot 1 Oct. jl. was het inleggers aantal gestegen tot een cijfer van ongeveer 750,000, wier saldo-tegoed ongeveer 76 millioen gulden bedraagt. Wij lezen in de Soc. Democ. zegt het Vad. »De ongevallenwet komt Dinsdag, den 24en October, des voormiddags te elf unr. in open bare behandeling Gelegenheid voor afhandeling der wet bestaat dan niet meer; in dit jaar zullen de heeren dus vermoedelijk niet verder komen dan de algemeene beraadslagingen. En dan komt tijd, komt raad Nu inoet men weten, voegt bet blad hieraan toe, dat toen de heer Veegens op 16 Juni voorstelde nog dezen zomer de algemeene beschou wingen te doen plaats hebben, de heeren Troelstra, Van Kol en Scha per medegewerkt hebben om dit voorstel te doen vallen. De Verecniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor dorstlijders in Nederland, zal den 22 October des namiddags te l'/i uur hare 2e buitengewone algemeene ver gadering houden in hot Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen teUtrecht. Behandeld zullen worden de ingeko men voorstellen tot wijziging der statuten en van het huishoudelijk reglement der vereeniging. Alle leden der vereeniging hebben het recht deze vergadering bij te wonen en aan de discussies deel te nemen. Nederland en Transvaal. Door den heer C. van Goor Ezn. te Amsterdam is een adres, aan de Tweede Kamer gericht, waarin door hem in zeer krasse bewoordingen het optreden van de Engelsche regeering in Zuid-Afrika wordt gelaakt. Hij ver zoekt daarin der Kamer «bij Harer Majesteits regeering aan te dringen op het bijeenroepen van een Euro-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2